15 'Deze mensen verdienen een eremedaille' Schiedam verzegelt brievenbus S Democratie Stickers tegen ongewenst reclamedrukwerk verspreid Het is net Viaardingen, waar Jac. van der Linden nu woont Studie naar zelfstandig en groter kabelbedrijf Jeugdland actief M Jong bestuur PvdA Schiedam 'Moet strooien bij gladheid?' Rotterdams Dagblad I Vrijdag 26 februari 1993 Op het Vlaardingse stadhuis weten ze niet meer wat inspraak is; De raadscommissie Stadsontwikkeling en de voorzitter van de eerbied waardige Commissie voor de Bezwaarschriften, Bram Zonne, maak ten me dat deze week duidelijk. Voor de zoveelste keer' hadden ze bezoek van belanghebbende inwoners die zich door gemeentelijke plannen overvallen voelen. Ijlde discussie bleek dat wethouder Ton van der Steen al lang gele den had afgesproken met zijn raadscommissie meer duidelijkheid te geven over In-avonden. Wanneer is het een In-fomiatie-avond, waar- op. ambtenaren globaal bekend maken welk plannetje de gemeente in voorbereiding heeft? En wanneer een In-spraak-avond; die aan 'goed voorgelichte belanghebbenden de gelegenheid biedt invloed 'uit te oefenen op de'planuitwerking? Dinsdagavond was ik erbij als belanghebbende omdat de wethouder me zaterdag schreef dat hij dinsdag wilde laten beslissen over de bouw van woningen in het groen voor mijn deur. Bij geruchte hoorde ik dat hij hiervoor zelfs een serie oude bomen op het I Jsselhoeveter- rein en het in het plansoén gelegen, bij trimmers en wandelaars heel populaire pad naar de Woudweg wil opofferen. Hoewel tekeningen nimmer geopenbaard 2ijn, zegt de wethouder dat het plan rond is en „omwonenden altijd bezwaar tegen bebouwing op .dat oude IJssel- hoeveterrein zullen maken." Met dat argument heeft hij me boos gemaakt. Daarom heb ik alle le den van de raadseommssie bliksemsnel aangeschreven. Immers, toen een kleine twintig jaar geiederi dit stuk Holy-Noord tot ontwik keling kwam, was ik nauw betrokken bij het overleg tussen toekom stige bewoners en de gemeente. Een proces met een hoogwaardig de mocratisch gehalte. .Toen in 1975 de eerste paal de grond inging voor onze (door Patrimo niums Woningen ontwikkelde) huizen kwam ik in de voorzittersrol terecht van con eigenaren/bewonersvereniging. Een van de eerste op -te lossen problemen was de deplorabele toestand van de door de ge- '-'meente gekochte IJsselhoeve met open gierput, losse dakpannen, regelmatige brandstichting en instortingsgevaar. Mijn buren en ik dcwamen met onze jonge kinderen, die graag in de nieuwe omgeving avontuur gaan, daar wonen toen bleek dat de gemeente geen geld Tfracfvoor herstel van de IJsselhoeve. Daarom heb ik toen meege werkt aan de totstandkoming van een besluit tot sloop. Op een door _130.mensen bezochte verenigingsbijeenkomst is dat volgens de re gels van de democratie genomen. De gemeenteraad aarzelde overi gens nog enkele maanden. Met het gemeentebestuur, dat toen plotseling sprak over een gaatje in haar grondexploitatie, heb ik met andere bestuursleden van onze réh van inmiddels ook ontstane andere verenigingen meegewerkt aan het opstellen van voorwaarden waaronder zelfs woningbouw op hët oude I Jsselhoeveterrein mogelijk zou zijn. Dat was in 1976! Deze week heb ik als privé-persoon (onze vereniging werd opgehe- 'ven nadat de buurt naar wens was ingericht) de leden van de raads commissie hieraan herinnerd. Vertegenwoordigers van andere toen malige bewonersverenigingen (Eigen Woningbouw en Van Vliet) herhaalden in het spreekhalfuur ook hun ruim vijftien jaar oude toe zegging om mee te willen denken over een oplossing. Dat klonk; zo suggereerde hij, nieuw in de oren van Van der Steen. Hij was van de beginperiode niet op de hoogte. Vreemd eigenlijk, want zijn eigen fractievoorzitter, Wil van Rijn, was in die jaren als vertegenwoordiger van de IKV-woningen bij hetIJsselhoeve-overleg betrokken. Die club wilde daar geen nieuwbouw. Van der Steen kreeg dinsdag de opdracht van de raadscommissie om zijn huiswerk over te maken en naar bewoners toe meer duidelijk heid te geven. Dat is; niet zo best voor een wethouder van D66, die he mel en aarde heeft bewogen om in het plaatselijke 'regeer-akoord' een referendum opgenomen te krijgen. BEN VAN HAREN De Schiedam se kinderen hoeven zich in de krokus vakantie die van maandag 1 tot en met vrijdag 5 maart duurt, niet te vervelen. In verschillende delen van de stad houdt Jeugdland, zoals gebruikelijk, weer de nodige activiteiten waaraan in vele gevallen kosteloos kan worden deelgenomen. Alleen voor de kindervoorstelling in wijkcentrum Nieuwland op woensdag 3 maart om 14.00 uur cn de toneelvoorstel ling in de Blauwe Brug op vrijdag 5 maart om 14.00 uur moet één gulden worden betaald. Verder kan de jeugd zich hoofdzakelijk creatief be zighouden of meedoen aan de spellencircuits die her en der worden uitgezet. Waar is Jeugdland de ko mende week te vinden? Maandag 1 maart: Hof van Spaland (14.00 uur) en Wibautplein {14.15 uur). Dins dag 2 maart: Geuzenplein (14.00 uur) en Vriend schapsplein (14.15 uur). Woensdag 3 maart: Wibaut plein (10.00 uur). Edisonplein (10.15 uur), Hof van Spaland (14.00 uur) en Boekweitakker (14.15 uur. Donderdag 4 maart: Wibautplein (14.00 uur) en schoolplein De Klinker. Schiedam vrijdag 2fi februari Dansgezelschap Reflex. Passaguiheater. 20.15 uur. Hearts of darkness (film). Filmhuis. 21.30 uur. tSchrijvcr Tim Krabbé in Blauwe Brug. 20.00 uur. zaterdag 27 februari •-Sehicspoordag, Westerkade 25. J 0.00-16.00 uur. Poppentheater Erica Burgerjon, Teerstoof, 14.00 uur. Inloopconcert zang verenging Excelsior. Grote Kerk. 15.00 uur. Bingo-dansant, de 4Molens. 19.00-23.00 uur. Bingo-dansant, d.c, de YVoudhoek. 19.00 uur. Vos Vesuvia (cabareL), Passagetheater. 20.15 uur. Dolf de Vries (cabaret i. De Teerstoof. 20.30 uur. Big Easy. Podium. 22.30 uur. zondag 28 februari Rommelmarkt. KluphuisOost, 11.00-16.00 uur. Ruilbeurs, de 4Molens, 13.30 uur. Concert O BK. H uize Frankeland. 15.00 uur. Haags Kerkmuziek Ensemble. Dorpskerk Kethel. Noordeinde 10. 19.00 uur. Isabella Friends, Podium. 21.30 uur. maandag 1 maart Schoolkoribaltoernooi. Sporthal Margriet. 9.00-17.00 uur. Thema-avond NPB. Wesivest 90-92.20.00 uur. dinsdag 2 maart Schooliafeltennistoernooi. Korenbeurs. 9.00-17.00 uur. Viaardingen vrijdag'26 februari Sterren kijka vond met Pier Sanlema. Free Golfbaan. Zuldbuurt. vanaf 18.30 uur. Lethal Weapon 3 (film).Triangel. 19.39 uur. Orgelconcert. Grote Kerk. 20.00 uur. Cursus reanimatie. Holy Ziekenhuis. 20.00-22.00 uur. 'Hans Dorrestijn, Stadsgehoorzaal. 20.15 uur. Els de Schepper (kleinkunst). Harmonie. 20.30 uur. Twin Peaks (film). Stadsgehoorzaal. 21.39 uut. zaterdag 2" februari Opening expositie Moderne Architectuur, cultureel centrum Hol land ia. 1/m 27 maart. Opening expositie J.B. de Vries, galerie't Podium. 15.00 uur. Slerrenkijkavond met Pier Santema, Free Golfbaan, Zuidbuurt, vanaf 18.30 Fred Delfgaamv (acteur en poppenspeler). Stadsgehoorzaal, 20.15 uur. Twin Peaks (film). Stadsgehoorzaal, 20.30 uur. zondag 28 februari Museumconcert. Visserij museum. 15,00 uur. maandag 1 maart Schoolhandbaltoeniooi, sporthal Westwijk. 9.00 uur. dinsdag 2 maart 1 Sehoolhandballoernooi, sporthal Westwijk. 9.(J0 uur. Maassluis zaterdag 27 februari Opening expositie Jeanne Bieruma Oosling (grafisch werk). Ge meentemuseum, 15.00 uur. The Paradise Jazzband, de Schuurkerk. 20.30 uur. maandag 1 maart Start Maas5luiseMuziekweek. Koningshof, Uiverlaan. Door Sandy Noordijk Maassluis - „Een sluier dragen op je trouwdag kan niet. Dat is al leen voor rijke boerendochters en niet voor schildersdochters zoals jij," aldus de vader van bruidje Teun van Stigt, zestig jaar gele den. Op de dag van trouwen, 23 februa ri 1933, liep alles naar wens, maar tot ieders verbazing bleken de fo to's mislukt. Het echtpaar De Baan-van Stigt vond hier al gauw een oplossing voor. Er trouwde een maand later een nicht. „We deden de trouwkleding in een koffer en fietsten naar Viaardin gen, waar we met het geleende boeket van mijn nicht alsnog fo to's maakten," vertelt Leendert de Baan lachend. Het echtpaar heeft tot op de dag van vandaag geen spijt gehad van hun samenzijn. „Het geheim van een goed huwelijk is houden van elkaar en het accepteren van eikaars fouten," vindt mevrouw De Baan, Dat dit werkt, heeft ze wel bewezen. Haar man heeft zelfs een boek aan haar opgedra gen. Daarin vertelt hij zijn levens ver- Het echtpaar De Baan is al vele jaren gelukkig getrouwd. Ze zijn er niet weinig trots op dat voor hen bomen werden geplant in Jeruzalem. Foto Roel Dijkstra haal. Het uitgangspunt was het wegschrijven van zijn verdriet. Met name de oorlogsjaren hebben sporen nagelaten. Het boek is slechts in familiekring uitge bracht. De oorlog blijft een gevoe lig onderwerp voor Leendert de Baan. Toch vertelt hij dat er in de oorlog joodse mensen hebben on dergedoken bij hem in huis. „Uit dankbaarheid voor alles wat we voor hen hebben gedaan, heeft deze familie een aantal bomen voor ons geplant in Jeruzalem." vertelt hij niet zonder ontroering. Een van de drie zoons voegt er aan toe: „Het is ongelofelijk wat deze mensen allemaal niet voor anderen hebben gedaan in hun leven. Het Schicdamse Prove niershuis zat bijvoorbeeld vroeger vol met bejaardewonin gen. Tijdens de oorlog hadden de ze mensen niet genoeg te eten. Mijn vader stal voor hen sigaret ten van de Duitsers. Die sigaret ten verkocht hij weerom aan geld te komen zodat hij eten kon ko pen. Als er iemand in aanmerking zou komen voor een eremedaille dan is het dit echtpaar wei. Maar dat hebben ze altijd van zich afge houden." Ontmoetingsdag Alhoewel beide geliefden tegen de vijfentachtig jaar oud zijn, zit alles nog vers in het geheugen. Zo ook hun ontmoetingsdag. „Teun had last van haar arm en kwam bij ons in de buurt omdat wij een genezer kenden,'' vertelt de brui degom. „Toen leerden wij elkaar kennen. Haar arm werd op merk waardig snelle wijze genezen. Dus het tras eigenlijk een geluk bij een ongeluk," besluit de echt genoot. Schiedam - Als eerste gemeente in de regio gaat Schiedam op grote schaal actie voeren tegen de verspreiding van ongeadres- seerd reclamedrukwerk. Iedere Schiedammer kan vanaf vol gende week gratis een sticker voor de brievenbus krijgen en daarmee gevrijwaard blijven van folders, krantjes en ander on gewenst drukwerk. Wethouder Bart de Leede (milieu) plakte vandaag de eerste sticker op zijn eigen brievenbus. De actie is bedoeld als milieu maatregel. De gemeente hoopt er mee te bereiken dat er op de lan gere termijn minder drukwerk wordt geproduceerd. Dat zou een aardige bijdrage betekenen aan het verminderen van de afval berg. Schiedammers die aan de actie willen meedoen, kunnen kiezen uit twee stickers. De een heeft als tekst: 'geen ongeadresseerd re- eiamedruk. wél huis-aan-huisbla- deri, de ander 'geen ongeadres seerd reclamedrukwerk, geen huis-aan-huisbladen'. De stickers zijn verkrijgbaar in het stadskan toor. bij het Openbaar Nutsbe drijf. in alle filialen van de biblio theek. bij de Gemeentelijke So ciale Dienst, bij Gemeentelijk Woningbeheer en bij de afdeling Burgerzaken in kantorengebouw 's-Graveland. Klacht Mensen die hun brievenbus met een sticker hebben 'verzegeld' en toch ongewenst drukwerk in de bus vinden, kunnen schriftelijk een klacht indienen bij de afzen der. Reageert die niet binnen vier weken, dan kan de Reclame Code Commissie worden ingeschakeld. Dergelijke stickers, die langza merhand op veel plaatsen jn Ne derland in gebruik komen, kun nen evenwel ook voor problemen zorgen. De verspreiding van een rampenfolder van de overheid wordt er door gefrustreerd, want PTT respecteert de stickers en weigert de folder in de bus te doen op 'verzegelde' adressen. Door Kor Kegel Bleiswijk/Vlaaréinsc: - Altijd een Rijnmonder geweest. Toen hij in 1977 als wethouder uit Viaardin gen vertrók en als burgemeester van Bleiswijk werd geïnstalleerd, zeiden ze tegen hem: „Zet Rijn mond maar, uit je hoofd. Dat is verleden tijd." Het lag tenslotte gevoelig. 'De installatie van Jac. van der Linden viel samen met de aansluiting van Bleiswijk bij de groene regio Midden-Holland, qua karakter wel even wat anders dan de stedelijke agglomeratie van Rotterdam. „Ik was dus een beetje besmette figuur," zegt Koos van der Linden. Deze week nam hij afscheid als burgemeester van Bleiswijk. Hij gaat met pensioen. Het doet hem veel plezier dat hij het op de val reep mag beleven, dat Bleiswijk afhaakt bij Midden-Holland om zich als achttiende gemeente aan te sluiten bij het Overlegorgaan Rijnmondgemeenten (OOR) en derhalve bij de toekomstige pro vincie Rotterdam. Hij vindt het een wijs besluit van zijn gemeen teraad. „Ik heb ze gecomplimen teerd voor de rationele, pragmati sche benadering." Niet alleen in zijn hart, maar ook feitelijk is Koos van der Linden altijd een Rijnmonder gebleven. Daardoor kwam hij ais burge meester in een voor Nederland unieke situatie. Meer dan vijftien jaar heeft hij het ambt vervuld en slechts een blauwe maandag woonde hy in de gemeente waar van hij de eerste burger was. Eerst kon hij geen huis vinden. Bleiswijk had net de ambtswo ning verkocht en dagelijks ging Van der Linden nog op en neer naar Vlaardinger-Ambacht. Tractoren In 1979 leek een oplossing gevon den. Bleiswijk huurde voor de lie ve maandhuur van tweeduizend gulden een riant optrekje, dat aan de burgemeester werd onderver huurd. Maar gedeputeerde staten van Zuid-Holland keurden dat niet goed. Een gemeentebestuur mag niet onderverhuren. De bur gemeesterswoning moest maar formeel een ambtswoning wer den. Van der Linden had daar wel oren naar. „Maar de gemeenteraad maakte er een prestigezaak van. Een ambtswoning is uit de tijd, von den ze. Omdat ik verder in Bleis wijk niets kon vinden, was ik ge dwongen om elders een woning te zoeken. Ik voelde me een banne ling." Van de minister van Binnenland se Zaken kreeg hij ontheffing van de verplichting om in de gemeen te te wonen waar hij burgemees ter was, en het gezin verhuisde in 1980, na een paar maanden al, te rug naar Viaardingen. Een actie groep van boze Bleiswijkers pro beerde nog met tractoren de uit valswegen richting Rotterdam en Zoetermeer te blokkeren om des burgemeesters vertrek te verhin deren. Vergeefs. Het gezin kwam in Vlaardingen- Holy terecht. „Ik maakte gebruik van de spijtoptantenregeling, die ik daar als wethouder zelf nog ge maakt had. Als wethouder kreeg ik te maken met veel Vlaardin- gers die in de buurt van hun va kantiehuisje waren gaan wonen, maar erachter kwamen dat er gens vakantie hebben wel iets an ders is dan er wonen. Die mensen wilden dus terug en daar heb ik als wethouder een speciale voor rangsregeling voor getroffen." Kleinschalig Spijtoptant Van der Linden vond het vreselijk dat het knusse huis in Ambacht inmiddels van de hand was gedaan. Acht jaar woon de hij tweehoog in flatwijk Holy, maar cr waren medische redenen voor zijn vrouw om gelijkvloers te gaan wonen. „Toen hebben we ge zegd: voor die paar jaar dat ik nog burgemeester ben, zoeken we niet in Bleiswijk. Dan nemen we een huis waar we ook na mijn pensionering blijven." Het werd Ommoord. „Dat klinkt afschuwelijk, maar je hebt een heel leuk wijkje aan de noord rand. Vijf minuten fietsen naar de Rottemeren, vijf minuten vanaf het station, vijf minuten vanaf twee winkelcentra, vijf minuten vanaf de Romeynshof, een ont moetingscentrum waar heel veel gebeurt. Alles op vijf minuten. Oude kennissen vragen wel eens: mis je Viaardingen niet? Maar dan zeg ik: waar ik nu woon, dat is net Viaardingen. Gezellig, klein schalig. en toch stad." „Mijn ouders van 91 en 93 wonen nog in Viaardingen. Zij moeten wel wennen aan het idee een zoon te hebben die ook in de AOW komt. Ik ben de oudste van elf kinderen, ik scheel twintig jaar met mijn jongste broer, Ben van der Linden, de pianist van onder anderen Paul van Vliet." Rooit' Koos In de Vlaardingse politiek had Koos bekend gestaan als de rooie. KVP'er, hij was actief in de katho lieke radicalen, maar ging na lang aarzelen niet over naar de PPR. Dat ging hem een stap te ver. Zo als in de vakbeweging de fusie van de NKV met de NW hem ook te ver ging. Hij gaf de voorkeur aan het CNV boven de nieuwe FNV. „Ik ben nog altijd lid van de vak bond en ik merk dat dat veel goodwill kweekt, bijvoorbeeld in het overleg dat ik als burgemees ter heb in het georganiseerd over leg met de ambtenarenbonden." Voor de KVP had hij ook in de Rijnmondraad gezeten, vanaf de oprichting tot zijn benoeming tot Koos van der Linden: Tuin bouwareaai van Bleiswijk versterkt ae diversiteit van het be drijfsleven m de Rijnmond. Foto Niels van der Hoeven' Dagblad Maassluis - Grote investeringen in het kabelnet dwingen het Maassluise kabeltelevisiebedrijf vermoedelijk op te gaan in een groter verband. Die verwachting heeft het college van B en W. In de toekomst is er veel geld nodig om de nieuwe technische moge lijkheden van het kabelnet uit te buiten. De kabel kan in de toe komst onder meer worden benut voor brand- en inbraakbeveili ging- De technische mogelijkheden hangen samen met het vervangen van het orthodoxe kabels door glasvezel. Deze kabels kunnen veel meer informatie overdragen dan het bestaande systeem. Bo vendien kan een aangepast kabel net tweezijdig worden gebruikt. Wordt het kabelnet op dit mo ment alleen benut om TV-signa- len door te geven, in de toekomst kunnen abonnees ook in omge keerde richting informatie kwijt. Abonnees krijgen daardoor de mogelijkheid om middels het ka belnet inkopen te doen, het zoge noemde teleshoppen. In huis kan het kabelkastje de schakel wor den in een alarmeringssysteem. Naast sociale alarmering kan het systeem dan gebruikt worden voor brand- en inbraakbeveili ging. Met de technische vernieuwingen zijn miljoenen guldens gemoeid. Vooraf heeft het gemeentebe stuur reeds het idee dat het draag vlak van het Maassluise kabelnet hiervoor te klein is. Daarom heb ben B en W het raadgevend inge- nieursbedrijf KAI uit Gouda de opdracht gegeven de implicaties van de ontwikkelingen voor Maassluis te bekijken. Naast ver zelfstandiging gaat het bureau de mogelijkheden tot schaalvergro ting bekijken. De gedachte is dat een groter CAI-bedrijf de investe ringen eerder zal kunnen opbren gen. De technische verzorging van de TV-signalen is in handen van Energiebedrijf Viaardingen Maassluis. In beheersmatige zin is het Maassluise kabelbedrijf echter zelfstandig. In Maassluis wordt niet uitgesloten dat het ka belbedrijf op den duur met de CAI in Viaardingen en Schiedam gaat fuseren. Voor het onderzoek naar schaalvergroting is 15.000 gulden uitgetrokken. Schiedam - De Sehiedamse PvdA heeft binnenkort het jongste af delingsbestuur van de partij in heel Nederland. Dat komt door de kandidatuur van Jan Willem Mennink, die op de ledenverga dering van 9 maart waarschijnlijk tot voorziter zal worden gekozen. Mennink is 25. De rest van het da gelijks bestuur wordt gevormd door secretaris Menno Siljee (25) en penningmeester Edwin Wes tenberg (29). De wisseling van voorzitter is een gevolg van het opstappen van Maarten Reuderink na een be- stuursconfliet. Ook Jan Klijn stapte toen uit de PvdA-top. Zijn functie als coördinator van hel plaatselijk ombudswerk wordt overgenomen door gemeente raadslid Cor Huijken. Viaardingen - Moet er met zout gestrooid blijven worden bij glad heid? Die vraag is onderwerp van beraad op het stadhuis in Viaar dingen. Strooizout is slecht voor het mi lieu, zo staat vast. Het zout komt in de grond terecht en hoort daar niet thuis. Daarom bekijken amb tenaren momenteel alternatie ven. Wethouder Kees van der Windt: „Hel zoutgehalte in de bodem neemt inderdaad toe en dat is niet goed voor het milieu. Aan de an dere kant geldt natuurlijk it er niet elke dag wordt gesuooid. Maai- we bekijken alternatieven. Eentje ervan zou kunnen zijn om helemaal niets meer te strooien en meer te waarschuwen," burgemeester van Bleiswijk. „Persoonlijk was het voor mij heel moeilijk dat ik door de keuze van Bleiswijk ook meteen in een andere regio terechtkwam. Mid den-Holland." Het werd. zoals gezegd, toch het OOR. Met een ander standpunt over Zestien hoven dan Berschen- hoek en Berkel en Rodenrijs. „Anders dan die plaatsen ageren wij niet tegen dc Rotterdamse vliegveldplannen. Bleiswijk heeft geen last van lawaai, en na de ver plaatsing van de luchthaven zul len we nog minder van die vluch ten horen, Eerder nog zal de tuin bouw in onze contreien er wel licht voordelen van ondervin den," aldus Van der Linden, die de afstand van Bleiswijk naar Schiphol over de weg nog langer vindt duren dan van Bleiswijk naar het Londense vliegveld Gat- wick. 57 jaar in Schiedam Exclusieve maatkleding en confectie v Ruim 100 jaar kleermakers In onzeetalages steeds speciale aanbiedingen!! f Óok voor confectie naar de VI ECDMAIfCD Rötterdamsedij k 409a, ■VLE E liIVInl\Gïiv"Tel.4268164,Schiedam.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1