8 Rotterdam spl itsen in tien gemeenten Ahoy' en Kuip zien niets in luchtkasteel Kunstverslaafden helpen Boumanhuis aan geld College van B en W roept hulp in van staatsrechtgeleerden Hoedje-met-veer verdwenen Bouwkosten Kunsthal 'aantal miljoenen hoger' 'Amsterdam heeft goede contacten met consul' Banen op de tocht bij Pols Interieurbouw Kralingse Queen Festival scoort boven verwachting i och nog sneeuwpret was de bestuurder van een strooiwagen van de Rotterdamse dienst Gemeentewerken. Op de Jac. Duthiiweg in de wijk Prinsenland verloor hij op het spiegegladde wegdek de macht over het stuur. De strooiwagen kantelde en Zeeman drijft uur lang in ijskoud water Zwaar gewonde bij steekpartij Politiehond pakt inbreker Overval op snackbar Maandag 1 maart 1993 Rotterdams Dagblad De zeven Rotterdamse park- en boswachters zijn helmaal in het nieuw gestoken. Het traditionele hoedje-met-veer heeft moe ten plaatsmaken voor een pet en het tuniek is verwisseld voor een groen jack. De verwachting is dat de nieuwe, eigentijdse kleding, beter voldoet bij uitvoering van de werkzaamheden in bos en park. Foto Gemeentewerken Rotterdam Rotterdam - De gemeente Rotterdam moet miljoe nen guldens extra betalen aan de bouw van de eind vorig jaar geopende Kunsthal. De bouwkosten blij ken aanzienlijk hoger uit te vallen dan de aanvanke lijk gereserveerde 25 mihoen gulden. Hoeveel is nog niet te zeggen..Duidelijk is dat het om een aantal miljoenen gaat. Bouwkredieten wor den in de praktijk pas een a twee twee jaar afloop vastgesteld. Daar wachten we dus nog op." aldus een woordvoerster van wethouder Y. de Rijk (Kunstza ken en Financiën). De forse overschrijding van de kosten is vrijdag besproken in een vergadering van het Rotterdamse college van burgemeester en wet houders. De gemeente heeft zich garant gesteld voor de bouw- en aanloopkosten en draait derhalve ook voor deze overschrijding op. De Kunsthal deed onlangs nog een vergeefs beroep op de politiek voor een extra subsidie. Er zou perjaar een kwart miljoen meer nodig zijn. De Kunsthal krijgt nu jaarlijks anderhalf miljoen gulden. Rotterdam - De Rotterdamse Vreemdelingendienst hoopt binnen enkele maanden net als de Amster damse collega's illegale Marokkanen op het vlieg tuig naar Marokko te kunnen zetten.Amsterdam heeft toevallig goet^contapten met de Marokkaanse consul, die zijrf riek heeft uitgestoken." zegt plaats vervangend hoofd K. van der Leest van de Rotter damse Vreemdelingendienst. Van der Leest gaat over twee maanden met een zoge heten 'expertgroep', bestaande uit vertegenwoordi gers van andere politiekorpsen, en de ministeries van Justitie en Buitenlandse Zaken, naar Marokko om daai' te óverleggen met de autoriteiten. „Als we tot een akkoord kunnen komen." zegt Van der Leest, „dan neem ik aan dat de Amsterdamse methode in heel Nederland gaat gelden." Tot nu toe weigerde Marokko criminelen zonder pa pieren terug te nemen, hoewel het voor de Marok kaanse autoriteiten een koud kunstje is om aan de hand van foto's en vingerafdrukken uit te vissen om wie het gaat. Illegale criminelen vernietigen na aan komst in Nederland vaak hun identiteitspapieren. In Amsterdam is de impasse nu doorbroken. De af gelopen week zijn de eerste veertien Marokkaanse criminelen op het vliegtuig gezet. In totaal wacht een groep van 75 recidivisten op uitzetting. Amsterdam heeft nu wekelijks een afspraak met een vertegen woordiger van het consulaat. Hij wordt bij de Vreem delingendienst in Amsterdam-Zuidoost geconfron teerd met Marokkaanse arrestanten. De vertegen woordiger moet samen met een taalexpert vaststel len of de arrestanten inderdaad Marokkanen zijn. De Rotterdamse officier van Justitie mr. H. J. Moraal juicht het initiatief van de Amsterdamse politie toe. Een Rotterdams initiatief om de illegalen op te pak ken als 'landloper' stuitte eerder op verzet van staatssecretaris Kosto. Ridderkerk - Bij Pols Interieurbouw in Ridderkerk staan alle zeventig banen op de tocht. Districtsbe stuurder F. Dobbelaar van Bouw- en Houtbond FNV verwacht dat morgen het faillissement over het be drijf zal worden uitgesproken. De onderneming, die is gevestigd aan de Nijverheidstraat, is actief op het gebied van scheepsinterieur en winkelbetimmerin gen. Tot de klantenkring behoort ook Holland Casi no. „Huisbankier ABN Amro Bank heeft de geld kraan dichtgedraaid, omdat cr nogal wat forse schul den zijn. Daarom zijn we met de curator nu naarstig op zoek naar een investeerder," zegt Dobbelaar. „Als die zich niet binnen een week tijd aandient, dan is het voorbij." Volgens de districtsbestuurder heeft dc directie van Pols 'de zaak op zijn beloop gelaten'. „Het aantal opdrachten nam af, maar daar is onvol doende op gereageerd. Pols is een levensvatbaar be drijf, dat goed vakwerk aflevert." Directeur P. Pols van het bouwbedrijf is woedend over de mededelin gen van de vakbond. Hij noemde de melding van dc bond dat de banken de geldkraan hebben dichtge draaid en dat een faillissement voor de deur staat geheel voorbarig. Pols; „Zo ver is.het nog lang niet. Er zijn problemen maar we zijn nog volop met de bank in gesprek. We hebben goede hoop dat we er zonder faillissement uit kunnen komen." Bij het bedrijf werd vanmorgen niet gewerkt. Rotterdam - Bijna twee keer zoveel mensen als ver wacht. Sylvana van der Veeken uit Kralingen kijkt zeer tevreden terug op het eerste Kralingse Queen Festival in wijkgebouw De Esch. „Ik had gedacht aan iets rond de tweehonderd," vertelt ze. „Maar vierhonderd liefhebbers van de voormalige pop groep is boven verwachting. Het waren voornamelijk dertig-plussers. Uit het hele land kwamen ze, maar ook uit Duitsland. België en zelfs Engeland. Bij elkaar hebben we rond de 3750 gulden opgehaald. Een mooi bedrag, dat we ter beschikking stellen aan de bestrijding van Aids." Rotterdam - Het sport- en ten toonstellingscomplex Ahoy' heeft geen plannen om te verhui zen naar de Kuip en daar samen met het Stadion Feyenoord een groot sport-, expo en congrescen trum te bouwen. Dit zegt direc teur W. Schipper van Ahov' in een reactie op de tijdens het ABN Amro Wereldtennistoernooi als een bom ingevallen mededeling van het bouwconcern Ballast Ne- dam dat Ahoy' naast de Kuip zou komen. De bouwer - voor de vernieuwing van de Kuip inmiddels uitge schakeld - deed afgelopen zater dag in een landelijk ochtendblad voor alsof de groteske commerci- eel-sportieve samenwerking na genoeg rond zouden zijn. Ook stadion-directeur drs. J. van der Vegt stelt dat samenwerking met Ahoy' niet meer aan de orde is. Hij noemt het naar buiten ge brachte, maar oud en ai lang ver laten plan dan ook 'een ver nieuwde poging om een lucht kasteel te bouwen'. Zowel Ahoy' als Feyenoord zijn bezig met de ontwikkeling van grondige renovatie- en vernieuw- bouwplannen van de beide com plexen. In aanvang is even over wogen om Ahoy' bij de Kuip te betrekken. Een rekensom op de achterzijde van een luciferdoosje leerde echter snel dat een derge lijk plan financieel onhaalbaar zou zijn. Een nieuw Ahoy* bij een gerenoveerde en gemoderniseer de Kuip komt duurder uit dan vernieuwbouw op de huidige lo- katies. Bovendien zou de ge meente Rotterdam - eigenaar van het sportpaleis - na sloop van het gebouw in één keer circa 65 miljoen gulden moeten afschrij ven. De directies van het Feyenoord- stadion en Ahoy' waren het er al snel over eens dat ieder zijns weegs zou moeten gedaan. „En dat hebben we dus zo afgespro ken.*' licht Van der Vegt toe. Ook directeur Schipper van Ahoy* verwijst naar deze in november 1991 gemaakte afspraak, al voegt hij er aan toe: „Pas als geen enkel ander plan haalbaar blijkt te zijn, kunnen wc dit alternatief alsnog uit de kast halen." Ahoy' lanceerde begin vorig jaar het plan om de huidige beurshal len te slopen en aan de ander zij de van het sportpaleis een nieuw tentoonstellingscomplex te bouwen. In dit plan dat bij de ver schillende gemeentelijke dien sten goed is gevallen, is onder meer ook de bouw van een hotel opgenomen en een metrostation. Ahoy' nam destijds aan dat de nieuwe metrolijn naar Ridder kerk over het complex heen zou gaan. Een gemeentelijke studie groep heeft inmiddels voor een andere variant gekozen, name lijk een tracé dat voor Ahoy' langs gaat en naar de Vaanweg loopt. Deze keuze noodzaakt Ahoy' tot een bijstelling van het eerder gepresenteerde plan. ..Maar we gaan wel op de uitge zette weg door. al is het wel pas sen en meten in het niet al te ruim bemeten Zuidplein-ge bied," aldus directeur Schipper. Hij wil het definitieve bouwplan nog voor de zomer rond hebben. De directie van het Feyenoord- stadion werkt aan een grondige renovatie van de Kuip. Het op het honderd miljoen gulden geschat te verbouwingsplan bevat naast een facelift ook een overkapping van het stadion en bussiness- centrum. Voor deze vernieuwing werkt de stadiondirectie nauw samen met projectontwikkelaar Mabon en bouwer HBM. In een' eerdere fase was ook Ballast Ne- dam in de race voor het miljoe nenproject van Feyenoord, maar viel uiteindelijk af. Rotterdam - Overschie en Hiliegersberg/Sehiebroek moeten toch één gemeente worden. De wijk Pernis komt toch bij Hoog vliet en dorp Heyplaat wordt met Charlois samengevoegd. Kra- lingseveer wordt gegund aan de gemeente Capelle aan den IJs- sel. Het centrum van Rotterdam wordt evenals de havens en de Itichthaven 1gemeentevrij' en zal direct door het toekomstige provinciebestuur worden bestuurd. Deze vanmiddag gepresenteerde een belangrijk deel zal de discus- voorstellen van burgemeester en wethouders van Rotterdam wor den tot 1 mei voorgelegd aan de politiek, liet bedrijfsleven, de bur gerij cn belangengroepen. Voor siezieh herhalen, die twee jaar ge leden al werd gevoerd over de be grenzing van de deelgemeenten. Het gaat nu echter om een andere status: de gemeente Rotterdam. die bestuurlijk gezien plaats maakt voor de beoogde provincie, moet volgens het college van bur gemeester en wethouders worden gesplitst in tien gemeenten. Alleen WD-wethouder Van den Muijsenberg is tégen een samen voeging van Overschie en Hilie gersberg/Sehiebroek. Wel is hij ervoor dat de bedrijventerreinen Spaanse Polder en Noordwest on der Overschie komen te rallen. CDA-wethouder Van der Schalk heeft laten aantekenen dat hij het centrum van Rotterdam (inclu sief de Kop van Zuid) wel bij een gemeente ingedeeld vil zien: niet bij een afzonderlijke gemeente, maar bij dc ex-deelgemeente Noord. Gelet op de verdeeldheid binnen het college is men nog van plan om staatsrechtgeleerden in te schakelen; die moeten uitleg gen of de Grondwet het toestaat dat een bewoond gebied niet bij een gemeente is ingedeeld. Kan dat niet. dan gaat het college mor rend mee met Van der Schalk. Dc bewoners van Kralingscveer worden nog geconsulteerd: men voelt zich hier 'Rotterdammer', weet het college, maar met de be stuurlijke omvorming van Rotter dam. waarbij het gebied Rotter dam in feite groter wordt, kan men zich zo blijven noemen. Kra lingse veer is de enige wijk, die deel gaat uitmaken van een buurgemeente van het huidige Rotterdam. Beverwaard blijft bij IJsselmonde/Lombardijen en ook Schiedam krijgt geen groter terri torium. Hoek van Holland wordt een zelfstandige gemeente, wei de kleinste. Velen reageerden gistermorgen verrasttoen een ochtendzon netje de met sneeuw bedekte straten en plantsoenen bescheen. Prima omstandigheden voor een extra lange wandeling met de hond, zoals bijvoorbeeld deze Rotter- damsemethaarviervoeteropdeMaasboulevard.OokhetKralingseBoswasgistereneen'topattractie'.Minderblij moest door een kraanwagen weer overeind worden gezet. Foto Robert vos/John de Pater Door Fons Simons Rotterdam - „Rien. heb je al niet te veel geboden? Je kunt hier ook verslaafd aan raken." De vraag van de gelegenheidsveilingmees ter Manuel Kneepkens aan het publiek in het Bibliotheek Thea ter Rotterdam klinkt waarschu wend, maar heeft een tegenover gesteld doel. Het publiek moet juist kopen en wel zo veel moge lijk. Dit soort verslaving mag voor één middag. Het is voor het goede doel: de organisatie van het vier de internationale congres ter be strijding van de schadelijke ge volgen door hel gebruik van drugs. Een middag lang waren de zaal en de foyer van de bibliotheek het decor van een uitgebreide kunst veiling. Bijna 150 kunstwerken gingen onder de hamer, die om beurten werd gehanteerd door Kneepkens of collega Jules Deel- der. Uiteindelijk brachten de gra tis door de kunstenaars ter be schikking gestelde schilderijen, lino's, Foto's, etsen en zeefdruk ken zo'n vijftigduizend gulden op. Het geld wordt gebruikt om drugshulpverleners uit ontwikke lingslanden financieel te steunen bij hun reis naar The fourth Inter national Conference on the Re duction of Drug Related Harm in de Doelen in Rotterdam. Van 14 tot en met 18 maart komen daar rond de zeshonderd congresgan gers uit alle werelddelen luiste ren naar sprekers, die ingaan op de nieuwste ontwikkelingen op het gebied van drugsbestrijding. De veiling was georganiseerd door medewerkers van het Bou manhuis. Deze instelling zorgt in Rotterdam en haar zuidelijke om geving voor opvang, behandeling en begeleiding bij verslavings problemen, Terug „Deze Polka Pigs hingen al bij de slager aan de Binnenweg in de etalage. Een collectors item." pro beert veilingmeester Decider met sigaret in de vingers. „Acryl op linnen van Albert Kramer en het moet duizend gulden opbren gen." Niemand van de bijna twee honderd aanwezigen durft een bod aan. Met een hamerslag wordt het doek terug verwezen naar een plek achter de coulissen. De as van de sigaret valt. syn chroon met de klap. „Mijn hart huilt," roept Decider vertwijfelt uit, wanneer de werken van prof. dr. Piet Kuiper a zeventien honderd gulden het niet halen. Iletzcifde lot ondei gaat de echte Lakmaaker. De "Indian Summer' mag het publiek niet bekoren. „Na de volgende houden we pau ze en na de pauze moet er meer geboden worden. Een beetje vlot ter met die knip," is de oproep van Deeider. Het blijkt al vóór de onderbreking te werken. Een van de laatste-in Nederland door Ri- nus Laven genomen foto's van Miles Davis brengt tweehonderd gulden up. „Roos. staat het klaar." vraagt Kneepkens enigszins wankelend na de pauze zijn medewerkster, die zo nu en dan met weet welke zijde van het schilderij boven hoort. Met een: „Geen pauze meer," wordt hij uit het publiek tot de orde geroepen. De gevat- Gelegen- heidsveifing- meester Ju les Deeider (op de achter grond) speurt door de zaal naar kopers voor het kunstwerk, dat door een medewerk ster aan de potentiële kopers wordt getoond. De veilingten ba te van de drugsconfe rentie van het Boumanhuis leverde gis termiddag vijftigduizend gulden op. Foto Fred Ernst/Cor Vos heid van Kneepkens blijkt echter met verdwenen. „Wel in de Plaza gaan gokken. Ik ken de namen." reageert, hij up hei uitblijven van biedingen. Do 'windmolen' van Ellv Paradies gaat daarop met enig aanprijzen voor driehonderd gulden weg. Voor 'een portret van een dichter' van Rob Peters wordt Decider vanachter het gordijn gehaald. Zijn verwoede pogingen om voor duizend gulden zijn gelijkenis aan de man te brengen, misluk ken. „We bellen het literair mu seum wel. die hebben nog wel wat geld van d'Ancona." Het publiek heeft een oppepper nodig, voelt Deeider aan: ..In de zeventiende eeuw werden er ook al slechte'schilderijen gemaakt. Die zijn nu allemaal veel geld waard. Dus koop maar gewoon. Als je het vol houdt, ben je m de 24ste eeuw stinkend rijk. of in ie der geval je erfgenamen." Boven de duizend Het blijkt allemaal te helpen. Er wordt weer geboden en gekocht. De bedragen komen opnieuw bo ven de duizend gulden. De print 'Big Blue Yonder' van Lawrence Weiner brengt zelfs 550 gulden meer op dan het startbod van 1500 gulden. Het stemt mede-organi sator Martin Vos van het Bou manhuis tot tevredenheid. „Ik had nooit verwacht dat het zo'n succes zou worden. Tot zaterdag avond waren er nog kunstenaars, die werk aanboden. Het was lek ker druk tijdens de kijkdagen. Sommigen herkende je als de echte kunstkopers. Maar er zaten ook gewoon mensen bij. die uit pure belangstelling vanuit de bi bliotheek een kijkje kwamen ne men. En die zagen we bij do vei ling ook. Het vulde elkaar leuk aan. Harmonieus." B en W gaan uit van verkiezingen in 1994. De door de gemeenteraad gewenste invoering van een wijk raad voor Pernis en Heyplaat hoeft van B en W niet door te gaan vanwege de indeling bij Hoog vliet en Charlois. Maar samenvoe ging van Overschie en Hiliegers berg/Sehiebroek zal in '94 nog niet haalbaar zijn, en daarom zou de eenwording moeten samenval len met de komst van de provin cie in 1996. Dat is ook het jaar, waarin Kralingseveer overgaat in Capelse handen; in 1994 zal het dus nog bij de deelgemeente Prins Alexander behoren. Feije- noord en Delfshaven zullen vol gend jaar hun start maken als tij delijke deelgemeente. Rotterdam - Een 51-jarige Filip pijnse zeeman heeft zaterdag nacht een uur lang in het ijskoude water van de Maashaven gelegen, voordat hij kon worden gered door de Rivierpolitie. De man is in kritieke toestand overgebracht naar het Zuiderziekenhuis. De man was samen met een 3 0-ja- rige landgenoot een avondje we zen stappen in Rotterdam en wil de om half vier 's nachts weer aan boord gaan van zijn schip. Tij dens het overstappen van een klein bootje op hun zeeschip gle den de beide zeelieden uit en kwamen in het water terecht. De 30-jarige Filippino werd door de bemanning na twintig minuten op het droge geholpen. Pogingen om de ander ook uit het water te halen, mislukten, waarna de be manning de politie inschakelde. De 51-jarige man werd in sterk onderkoelde toestand uit het kou de water gehaaid. Zijn toestand was ook vanmorgen nog kritiek. Rotterdam - Een 24-jarige man uit Ethiopië is gisterochtend om zes uur levensgevaarlijk gewond geraakt bij een steekpartij op de Westzeedijk in Rotterdam. Het slachtoffer kreeg na het verlaten van een feestzaal ruzie met een 20-jarige man uit Zeist. Deze trok plotseling een mes en stak zijn opponent in de hartstreek. Het slachtoffer is in kritieke toestand overgebracht naar het ziekenhuis Dijkzigt. De messetrekker is op gepakt. Hij heeft nog geen duide lijke verklaring gegeven over de aanleiding. Getuigen van de steekpartij wordt verzocht con- tact op te nemen met de recher che van bureau Marconiplein, te lefoonnummer: (010)4243525. Rotterdam - Een politiehond heeft gistermorgen een 23-jarige inbreker van onder een bed in een slaapkamer getrokken. De hond en zijn begeleider waren in geschakeld na een melding over een inbraak in een woning aan de Jongkindstraat, waarvan de be woners niet thuis waren. De in breker had zich onder het bed verstopt. Rotterdam - Twee nog onbeken de mannen hebben vannacht bij een oven-al op een snackbar aan de Slaghekstraat in Rotterdam een onbekend geldbedrag buitge maakt. De overvallers bedreigden klanten en personeel met een vuunvapen en deden een greep in de kas. Van de overvallers ont breekt elk spoor.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 2