Waterweg 13 'Met bingo zijn we beèTpbsitief bezig' ••r m Monument voor bombardement Maassluis igfmL VCX )RJAARS DAMESMODE'93 S Rondleiders gezocht No Problem is verhuisd Acht koren zingen Jongeren sportleider Groot feest in Pijpelaar Playbackers gezocht BI Rotterdams Dagblad Dinsdag 2 maart 1993 Schiedam In de Grote Kerk is van maandag 15 tot en met zater dag 27 maart de tentoonstelling 'Wit over Zwart' te zien. De tentoonstelling handelt over 200 jaar beeld vorming door blanken en zwarten. Het Anti-Diskri- minatie Buro (ADB). dat de expositie organiseert, zoekt enkele mensen die groepen willen rondleiden. Alle rondleiders krijgen een korte training. Geïnte resseerden kunnen voor meer informatie bellen met het ADB, telefoon 4264406. Het leer- en werkproject No Problem is in de maan den maart en aprü niet in de Passage maar aan de Schoolstraat 3 te vinden wegens een interne verbou wing. De activiteiten gaan overigens gewoon door, zij het op andere locaties. Het open spreekuur dat elke dinsdag- en donderdagmiddag wordt gehouden, is in het tijdelijke onderkomen. Het telefoonnum mervan No Problem (4730770) blijft ongewijzigd. Acht koren, met totaal driehonderd zangers en zan geressen, vullen zondag 7 maart de Grote Kerk aan de Lange Kerkstraat. De vocalisten tekenen voor de grote zangmanifestatie Songs of Praise die om 17.00 uur begint en ruim een uur duurt. Het Muzielckorps van het Vlaardingse Leger des Heils, organist André Verwoerd en ds. F. Oberman uit Capelle aan den IJssel die een korte meditatie verzorgt, verlenen hun medewerking. De toegang van de voorstelling is gratis en de deuren van de kerk gaan om 16.30 uur open. Jongeren die van sport houden en op dat gebied als leidinggevende kracht willen optreden kunnen in de maand maart deelnemen aan de gratis Introductie cursus Recreatie- en Sportleider. Met ingang van dinsdag 9 maart hebben ze elke dinsdagavond de ge legenheid in de gymnastiekzaal van de Oude lijn baan een kijkje te nemen of mee te doen. Wie door de introductiecursus enthousiast is geworden, ermee door wil gaan en ouder is dan zestien jaar, kan zich opgeven voor de cursus Recreatie- en Sportleider. De eerste les start op dinsdag 3 april en wordt van 19.30 tot 22.00 uur gegeven in het lijnbaancomplex. Buurthuis de Pijpelaar is het komende weekeinde het stralende middelpunt van de Vettenoordsepol- der. Het onderkomen van wykvereniging bestaat 12,5 jaar en dat wordt gevierd meteen feestweekein- de. Hetfeest begint vrijdag 5 maart met een receptie die op zaterdag 6 maart wordt gevolgd door een Döe- markt die door loco-burgemeester Ranshuysen wordt geopend. Hij krijgt bovendien als eerste het beleidsplan 'Verder bouwen aan de VOP'. Dat plan omvat de beleidslijnen voor de wykvereniging in de jaren 1993 tot en met 1998. Tussen de activiteiten door vinden er diverse optre dens plaats met als uitsmijter een twee uur durend optreden van The Amazing Stroopwafels, 's Avonds is er een groot feest voor de vrijwilligers die zich voor de vereniging inzetten. Het jubileumfeest wordt zon dag 7 maart afgesloten met een toneelvoorstelling van de toneelvereniging Fakkel, Redactie Waterweg: Jan Booister Ben van Haren Peter de Lange Sander Sonnemans Carel van der Velden Westhaven plaats 22 313i BT Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 2340055 Nog enkele kinderen van 4 tot 12 jaar kunnen in schrijven voor het jaarlijkse mini-piaybackfestival in de Stadsgehoorzaal te Vlaardingen. De voorronde wordt gehouden op woensdag 17 maart en de finale op zaterdagavond 20 maart tijdens de finale van het Vlaardings Songfestival. Op de slotavond is er ook een optreden van Anita Meijer. Inlichtingen en aan melden bij Young Entertainment via telefoon 010- 4342377. Schiedam dinsdag maart Paul de Leeuw, Passagelheater. 20.15 uur. woensdag 3 maart Schooltafeltennistoertiooi. Korenbeurs. 9.00-17.00 uur. Lunchconcert. Stedelijk Museum. 12 30 uur. Poppentheater Opgepast Passagetheater. 14 Oü uur. Vlaardingen woensdag 3 maart Lezing Engelse kastelen (Ver.Huisvrouwenk Triangel, 10.00 üur. Lezing Rode Kruis, dienstencentrum West 10.00 uur. Opus One (dans), Stadsgehoorzaal. 14 00 uur. Maassluis woensdag 3 maart Jazznacht theater de Schuurkerk. 20.30 uur. Ophogen grond en servicekosten (2) Hierbij wil ik reageren op de brief van Remi Poppe in het Rotterdams Dagblad van 25 februari. Hij maakt mij het verwijt dat het artikel 'Nieuwe klachten over servicekosten' in de editie Waterweg van 23 februari veel onjuistheden bevat. De oorzaak daarvan ligt. volgens Poppe, deels in de vragen van een raadslid die de bel heeft horen luiden, maar niet weet waar de klepel hangt. De enige onjuistheid hiervan is dat degene die het artikel heeft geschreven het woordje servicekosten en onderhoudskosten door elkaar heeft gehaald. Dat had de heer Poppe kunnen weten. Als de heer Poppe de moeite had genomen de vragen die ik aan het college van B W heb gesteld te lezen, dan was zijn ingezonden brief overbodig geweest. Daar staat namelijk hetzelfde in, dus daarin verschil len wij niet van mening en argumentatie. Ieder raadslid heeft de vragen die ik het college heb gesteld ontvangen. Zo ook dit raadslid. Het is alge meen bekend dat de heer Poppe zijn stukken niet of nauwelijks leest, zoals nu ook het geval is. Ja, dan heeft deze meneer de klok horen luiden en weet hij niet waar de klepel hangt. Geacht raadslid, ik weet terdege hoe en waarom de kosten die de mensen moeten betalen voor onder houd en grondophoogkosten, in elkaar steken. Zoals u weet ben ik sinds 1987 met deze problematiek be zig. Joke Fial, Burger Belangen, Vlaardingen Maassluis - Een monument nabij de Grote Kerk op het Schanseiland moet de herin nering levend houden aan de mensen die omkwamen bij het bombardement van Maas sluis. Om dat gedenkteken te realiseren is de Stichting Mo nument 18 maart 1943 opge richt, De Vlaardingse kunste naar Leen Droppert is ge vraagd een ontwerp te maken voor het monument. Op 18 maart zal met een bijeen komst in de Grote Kerk worden, stilgestaan by die oorlogsdag van vijftig jaar geleden. Orgel- en trompetmuziek en een aantal spreker vullen het programma. Maassluis is in de namiddag van de 18de maart 1943 gebombar deerd bij een aanval van zes op grote hoogte vliegende Engelse bommenwerpers. Die wierpen dertig brisantbommen van 250 ki lo af voor in de buitenhaven afge meerde vaartuigen van de Duitse marine. De bommen, aangevuld met een groot aantal brandbom men, misten hun doel en kwamen een paar honderd meter verder neer. De Grote kerk werd zwaar be schadigd, een groot aantal huizen eromheen veranderde^ in een puinhoop en de gereformeerde Noorderkerk stond in lichter laaie. De kapperszaak van Jo Smoor werd vo! getroffen en alle aanwezigen vonden de dood. Maassluis treurde die dag om achttien doden en vier zwaarge- Een blik op de toekomst. Ontwerp van Leen Droppert. Tekening Droppert wonden. Ongeveer vijftig mensen werden licht gewond. Door de brandbommen ontston den overal kleine en grote bran den. De brandweer moest de as sistentie inroepen van de colle ga's van Maasland, Rozenburg. Schiedam en Rotterdam. Er ble ken 255 huizen licht beschadigd te zijn en 86 zwaar beschadigd of geheel verwoest. Op 22 maart volgde een tweede bombardement met twee treffers. De overige bommen kwamen in de landerijen rond Maassluis te- recht. Overigens ontploften, net als bij het eerste bombardement, niet die bommen. Het door Leen Droppert ontwor- pen monument -hij maakte ook al het Geuzenmonument bij de Grote Kerk van Vlaardingen- komt op de parkeerplaats bij de Grote Kerk, een plek „zonder eni ge allure", aldus de stichting. Maar de ligging, een stille plek. is goed voor het gedenkteken. Het monument bestaat uit onder meer een aantal forse, elkaar op volgende, rechthoekige, beton nen platen; de eerste is heel, de tweede heeft een barst, de derde ligt in tweeën en de vierde is hele maal kapot en hangt over een stukje rond water, waar aan de an dere kant weer een hele glanzend glad geslepen natuurplaat te vin den is. Zwarte keitjes symbolise ren de schaduw die over Maas sluis is gevallen. Volgende week wordt het gedenkteken verder toegelicht. De Schiedamse VW doet al enkele jaren verwoede pogingen toeristen naar de jeneverstad te lokken. In glanzende folders brengt directeur Ruud Pillard de charmes van de restaurants, de oude molens en het Stedelijk Museum onder de aandacht. Toch trekken die allemaal samen vermoedelijk minder publiek dan de activiteit die in alle publicaties van overheid en WV angstvallig wordt gemeden: bingo, een gokspel dat wekelijks duizenden naar een tiental bingo- L'katies in Schiedam lokt. Vooral na de verscherping van de regelgeving in Rotterdam staat Schiedam onder de bingo-koningen bekend als een Walhalla. Er is weinig controleop deregels, die indewetopde kansspelen zijn vastgesteld. Door de groter wordende concurrentie is het prijzengeld bij sommige bingo's al lang boven de in de wet toegestane 2500 gulden uitgestegen. Maar er hangen sombere wolken boven het Las Vegas aan de Maas. De politie onderzoekt na klachten over verkeersoverlast of de touwtjes strakker moeten worden aangetrokken in de Schiedamse bingowereld, waar volgens een schatting wekelijks zeker 100.000 gulden wordt omgezet. Volgens de bingo-exploitanten is daar geen enkele reden toe. Zij wijzen op de vele armlastige verenigingen die zij met hun acties steunen. Toch gelooft bijna niemand dat de exploitanten zich uitsluitend inzetten voor het heil van anderen. Klanten worden in Spijkenisse in de gereedstaande bus gelokt of krijgen een gratis maaltijd aangeboden, wat doet denken aan de praktijk in de onbetwiste gokhoofdstad Las Vegas. Daar rekken budgetreizigers hun verblijf in de Verenigde Staten door elke avond gTatis te eten in één van de vele gokpaleizen. Door Carel van der Velden Schiedam - „Twaalf, veertien, ze ven, veertig." De beginnende bingoër suist het In zijn hoofd als de getallen in een steeds hoger tempo over hem worden uitgestrooid. Net als de zeshonderd anderen in het Passa ge-theater kruist hij de nummers aan op de voor vijfentwintig gul den gekochte kamt. Echt lukken doet het niet, want hij moet zijn aandacht verdelen over de drie af gebeelde bingo-spelletjes op zijn kaart. Een schelle fluit betekent redding. In een andere zaal mag een deelnemer met een vol spel 250 gulden mee naar huis nemen. „De snelheid komt vanzelf," zegt een vriendelijke grijzende dame aan de andere zijde van het klap tafeltje tussen twee spelletjes in. „Als je maar vaak genoeg oefent." Op het oog is zij daar wel aan toe gekomen, want op deze woens dagavond kruist zy in het Passa ge-theater moeiteloos de getallen aan op negen spelletjes tegelijk. Ondertussen ziet ze ook nog kans de gemiste getallen van de over buurman aan te kruisen. De vrouw kan haar bekwaamheid goed bijhouden, want wie vol doende geld op zak heeft kan in Schiedam zeven dagen per week bingoën. In bijna elke zaal die de stad kent vinder tegenwoordig bingo-activiteiten plaats. Oud gedienden zijn de avonden van de ongekroonde Schiedamse bingo- koning Gerrit Suttorp en de Stichting Lentefeest. 'Vluchtelingen' Maar er zijn inmiddels in Schiedam veel meer mensen op de lucratieve handel gedoken. Een aantal behoort tot de catego rie 'bingo-vluchtelingen'; mensen die het in Rotterdam voor gezien hielden toen de politie strenger ging optreden. Tot deze categorie behoort Wout van Iperen, die we kelijks vier bingo-avonden in de Monopole aan de Hoogstraat houdt. Volgens de wet mogen alleen ver enigingen bingo-avonden organi seren. Van Iperen houdt zich aan deze regel. Twee keer per week wordt de vergunning aange- Met bussen komen de mensen van heinde enver- re naar Schiedam voorde bingo avonden. Foto Roel Dijkstra WIJ HEBBEN DE MOOISTE, DE MEEST FLITSENDE, DE ELEGANTSTE EN OOK DE SPORTIEFSTE 1 jjl VOOR JONG EN OUD HET GROOTSTE ASSORTIMENT MET w UITSLUITEND BUITENLANDSE MODE DIE ELDERS NIET VERKRIJGBAAR IS. DAAR KOMT BOVENDIEN NOG BIJ DAT WIJ DE GOEDKOOPSTE VAN ROTTERDAM EN WIJDE OMGEVING ZIJN. ZIE ONZE ETALAGES EN U VRAAGT ZICH AF HOE HET MOGELIJK IS. TOT ZIENS IN EEN VAN ONZE SKYLINE-FILIALEN Dit zijn onze adressen: w ROTTERDAM: -leMiddellands*raat9 -T" - Noordmolenstraat 35 - Peppeiweg 60. Schiebroek SCHIEDAM: - Broersvest57 (donderdag koopavond) JX VLAARDINGEN: - Kuyperstraat56 MAASSLUIS: - Nieuwstraat 16 DE KOFFIE STAAT KLAAR! I vraagd voor de Rotterdamse rol lerskateclub Het Oude Noorden. Op de andere twee avonden draait Van Iperen voor KVR' 80, even eens een uit Rotterdam afkomsti ge vereniging. De klanten haalt Rotterdammer Van Iperen van heinde en verre. Een belangrijk deel van de bezoe kers wordt per bus aangevoerd uit Spijkenisse en Rotterdam. Klach ten van bewoners van de West- vest over het laden en lossen van de bussen zijn voor de politie aan leiding zich op maatregelen te be zinnen. Het houden van bingo's is voorbe houden aan verenigingen, omdat dit voor hen een mogelijkheid vormt de clubkas te spekken. Par ticulieren mogen zich niet met het spel bemoeien, maar de bingo-exploitanten hebben daar al jaren geleden iets op gevonden. Liefdadigheid Zij organi.-eren de bingo's op naam van een vereniging. Offici eel hoort de opbrengst van een bingo volledig in de clubkas te vloeien, maar de praktijk is ver moedelijk anders. Er zijn weinig mensen die geloven dat de bingo bazen al die moeite uitsluitend uit liefdadigheidsovenvegingen doen. Van Iperen, die elke week hon derden bingogangers ontvangt, zet wekelijks vermoedelijk en kele tienduizenden guldens om. Hij zegt dat hij zo nu en dan wat doet voor 'bijstandmoedertjes.' Over zijn administratie wil hij weinig kwijt. „Verhalen in de krant worden altijd zo opgebla zen. Je jaagt er alleen de instan ties mee tegen je in het harnas. Wat dat betreft heb ik mijn leer geld betaald." Waar het geld naartoe gaat? „We houden wat buitenlandse jongens op de schaats." zegt hij over zijn bijdrage aan de Rotterdamse rol- lerskatevereniging. „Dat lijkt me een goede zaak." Maar gaat al het geld naar goede doelen? Het lijkt weinig zinvol rollerskaters elke week een nieuwe uitrusting te ge ven, hoewel dat van de opbrengst van de twee wekelijkse bingo avonden voor deze vereniging ge makkelijk mogelijk moet zijn. Volgens Else Poortvliet, hoofd van de afdeling Algemene Zaken van de gemeente Schiedam, zou verscherpte controle op de beste ding van de bingo-opbrengst de exploitanten in het hart treffen. „In Rotterdam hebben ze dat ge daan. Voor veel mensen was het toen niet interessant meer om hun activiteiten verder te ontwik kelen." Familiebedrijf In de Tuinlaan zijn bewoners er al langer van overtuigd dat bingo vooral voor de organisatoren zeer lucratief is. In hun straat worden bij de Stichting Lentefeest weke lijks tien bingo-evenementen ge houden in een zaal die door de ge meente ooit werd gepresenteerd als sociëteitsruimte voor minder- validen. Rietje Konings was des tijds de grote animator van het centrum. Volgens een bewoner van de Tuinlaan is de stichting in de praktijk niets anders dan een pro fessioneel draaiend bingobedrijf. „Toen ze begonnen reed de orga nisator in een rammelende auto, die nooit door de APK-keuring zou komen. Tegenwoordig rijdt hij in een gloednieuwe Hyundai. En zijn dochter ook. Het is een goedlopend familiebedrijf." In de Tuinlaan klaagt men al ja ren steen en been over de activi teiten bij Lentefeest. „De bing- oérs parkeren hun auto's overal," roept een bewoner. „De garages van de bewoners worden ook ge blokkeerd. Dat is gevaarlijk, want er zitten doktoren bij die snel moeten kunnen uitrukken. Na af loop staan de wegrijdende auto's in de file. Bezoekers die haast hebben om weg te komen rijden dan met hun auto soms dwars door de Plantage heen." De protesten tegen de bingo heb ben nooit geholpen. Op een schriftelijke klacht van de Tuin- laan-bewoners reageerde de ge meente pas na twee jaar met een nietszeggend antwoord. Het eni ge succes werd verlec^n jaar ge boekt. Toen wilde een bingo-ex ploitant het voormalige veilingge bouw aan Plein Eendragt inrich ten als bingo-hal. Met protesten wisten de bewoners dit te voorko men. De exploitant week uit naar zaal Musis Sacrum aan de Lange Haven. Zijn bussen zorgen nu voor overlast op de Westvest. Industrie De bingo's van de Stichting Len tefeest zijn een vreemde eend in de bijl. Hoewel het verplicht is, wordt nooit een vergunning voor de activiteiten aangevraagd. De meeste andere exploitanten vra gen wel trouw drie weken tevoren namens een vereniging toestem ming voor het evenement en be weren dat zij zich strikt aan de re glementen met betrekking tot het uit te keren prijzengeld houden. ,.Ik heb niets te verbergen," zegt Gerrit Suttorp, de ongekroonde bingo-koning van Schiedam. „Wij zijn zeer positief bezig. De op brengst van onze bingo's gaan naar tal van goede doelen. Ik hoop dat alle bingo's het druk hebben. Ook zij spannen zich voor goede doelen in." Suttorp kan na tien jaar bingo in derdaad bogen op een aarttal op vallende inzamelacties. Ooit werd 54.080 gulden van Gerrits bingo onder politie-escorte bij de Daniel den Hoedkliniek afgeleverd. Be roemd werden ook zijn inzamel acties voor SW. Voordat John van Dijk zich met het inmiddels opgedoekte Schiedamse prof voetbal bezighield, vormde het bingogeld van Suttorp een onmis baar deel van de inkomsten van de club. Op dit moment draait Suttorp on der meer bingo voor de vereni ging Broersveld Belangen. Win kelier Frans van Thienen is er ui terst positief over. Hij typeert Suttorp als een 'echt sociale fi guur'. „Bij sommige van die jon gens gaat het alleen om de kakies. Maar Suttorp is anders. Voor de vereniging heeft hij de feestver lichting betaald. En hij betaalt de artiesten als er een braderie is. Ook voor de bingoërs doet hij vaak iets. Hij houdt ook gratis bingo's. Oudere mensen halen daar heel wat boodschappen weg." Als dank voor de bewezen dien sten doen de winkeliers soms iets terug. Zo kan het gebeuren dat voorafgaande aan een grote bingo de bingo-klanten worden uitge nodigd voor een gratis maaltijd. Las Vegas in Schiedam. Net als in de Amerikaanse gokstad worden spelers daarmee in de stemming voor het spel in de avonduren ge bracht. Mede dankzij de gestes is Suttorp bjj het voor 95 procent uit vrou wen bestaande bingopubliek ui terst populair De klanten waar deren het da' Gerrit nu en dan iets extra's vut hen doet. Norma liter houdt hijijn bingo-avonden in zaal Marijk'maar zo nu en dan wijkt hij uit naar het Passage theater. Deze avonden st^nn bij veel spe lers hoog aangeschreven. Als het zover is, puilt het Passage-theater met 600 spelers in drie zalen bij kans uit zijn voegen. Zo'n avond is goed voor ongeveer 20.000 gul den. Hoewel Gerrit volgens al zijn kenissen een sociale inborst heeft, is het voor buitenstaanders ook in dit geval toch moeilijk ge loven dat de organisator zich voor noppes zo inspant. „Dertien, zeventien, negentien. Bingo," klinkt het in een van de slotrondes in Passage. Ir. een ex tra loterijtje pakt de gelukkige roeper effe duizend piek mee. An deren gaan naar huis met een vi deorecorder of een kleurentelevi sie. Gerrit Suttorp vertelt achteraf dat alles volgens de reglementen is verlopen. „Tel maar op. Naast 6 x 200 gulden is er 4 x 100 gulden en drie keer 300 gulden te winnen. Bij elkaar is dat precies 2500 gul den." Bij nadere analyse van de werke lijke prijsopbouw doet hij of zijn neus bloedt. De drie extra rondes voor elk duizend gulden en de spelletjes voor andere grote prij zen zijn hem op de bewuste woensdagavond naar zijn zeggen ontgaan. „Daar weet ik niks van. Dat is een zaak van de vereniging. Met dat soort zaken bemoei ik me niet."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1