Waterweg 11 'Overlast jongeren in Winkelhoeve' Musicalsterren repeteren voor Brood uit het water Vreugdevuren moeten naar Juiianapark Necrofiel vecht vergeefs tegen opname in gesticht Ingrijpen door bestuur was 'begrijpelijk' Eerste rij voor de 'riksbios' Houding Patrimonium verbijstert buurtbewoners OV-Tax vervoert Schiedammers Minder mensen op spreekuur van college Schiedam Henry Dunant vaart uit Overval op taxichauffeur Horecahulp op hoofd geslagen Man (48) voor deur beroofd Veel rook bij containerbrand Bestelbus weg van Liesveld TV's gestolen bij inbraken Autokraken Video voor jongeren Jeroen Roest wint prijs I Rotterdams Dagblad I Vrijdag 5 maart 1993 Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131 BT Vlaardingen tel 010-2340055/fax 4349754 Rotterdam - Een 42-jarige Rotterdamse necrofiele man heeft bij de Hoge Raad vergeefs gevochten te gen gedwongen opname in een psychiatrische in richting. De Hoge Raad heeft deze week beslist dat de rechtbank in Rotterdam op 2 november 1992 te recht is ingegaan op het verzoek van de officier van justitie de man te laten opnemen. De man verklaarde tegenover de rechter-eommissa- ris en geneeskundigen een sterk verlangen te heb ben naar seksuele gemeenschap met het lijk van een Wouw in de leeftijd van 15 tot 46 jaar. Maar hij zei niet langer ziek te zijn en de medicijnen die hem wa ren voorgeschreven niet langer in te nemen. Hij had pen hekel aan de medicijnen gekregen omdat ze im potentie veroorzaakten. De rechtbank vond de verklaring van de man in com binatie met het stoppen met het medicijngebruik van doorslaggevende betekenis voor het gevaar dat hij voor zijn omgeving kon opleveren. In april 1992 diende de officier van Justitie bij de rechtbank ook al een verzoek in om de man gedwon gen op te nemen. Dat verzoek werd toen afgewezen. De raadsman van de Rotterdammer voerde bij de Hoge Raad aan dat er sinds april 1992 geen klachten van omwonenden zijn geweest over afwijkend ge drag van de man. Rotterdam - Het besluit van het bestuur van de JJrasmusuniversiteit in Rotterdam om de decaan van ^Bedrijfskunde uit zijn functie te ontheffen, was 'be- trtjpelijk en terecht'. Dat vindt een werkgroep die is ingesteld door de universiteitsraad. Dat het bestuur ook de gekozen raad van de faculteit buiten werking heeft gesteld was niet terecht. De werkgroep schrijft in haar rapport het begrijpe lijk te vinden, dat het universiteitsbestuur er genoeg van had dat de financiën van de faculteit Bedrijfs kunde en van de verwante Rotterdam School of Ma nagement (RSM) maar niet in orde kwamen. Inmid dels is gebleken dat de tekorten bh RSM zo'n drie miljoen gutden bedragen. Het universiteitsbestuur heeft herhaaldelijk om na dere financiële informatie gevraagd, zo schrijft de werkgroep, maar die bleef uit. Daar kwam bij dat in oktober en november berichten in de pers versche nen dat medewerkers van de universiteit flink veel geld bijverdienden bij RSM. Wie die berichten naar buiten bracht zegt de werkgroep niet, maar ze merkt wel op dat de decaan niets heeft gedaan om 'escalatie van de negatieve berichtgeving te stoppen'. De werk groep begrijpt dat dat voor het bestuur voldoende aanleiding was om hem uit zijn functie te zetten. Het bestuur van de universiteit besloot op 8 decem ber om zowel de leden van het hele dagelijks be stuur, inclusief de decaan, als de gekozen raad van de faculteit uit hun functie te ontheffen. Volgens de werkgroep was het beter geweest de raad gewoon door te laten werken. Daar lag immers niet het pro bleem. De ambtenarenrechter in Rotterdam heeft inmid dels beslist dat de decaan op 15 maart weer in rijn functie hersteld moet worden, tenzij voordien blijkt dat de verhoudingen zo diepgaand verstoord zijn dat zoiets niet zinvol is. Het universiteitsbestuur praat hier nu over met de decaan. Rotterdam - De Rotterdamse tak van het MGM-con- cern heeft haar eerste riksen binnen. Met medewer king van een Rotterdamse meneer Riks en een look alike MGM-leeuw werd de Alhambra bioscoop aan de Coolsingel gisteren tot riksbioscoop getransfor meerd. Gelijktijdig met Rotterdam openden ook in Den Haag en Groningen de riksbioscopen de deuren. Bij de eerste voorstelling mocht iedereen gratis naar binnen. Terwijl filmrecensent Maarten van Rooijen zijn ei gen crew van. Stads-TV regisseerde, stonden de eer ste bezoekers (hoofdzakelijk kids met vakantie) te koukleumen voor het kassucces Ghost. In Amster dam trok de riksbioscoop de eerste twintig weken ineer dan 100.000 bezoekers, öf Rotterdam Patrick Swayze nog een keer wil zien doodgaan, moet nog blijken. Volgens de gisteren officieel tot MGM {Metro Goldw- yn Mayer) omgedoopte Cannon Group Nederland is de programmering van de riksbioscoop afgestemd op jonge filmkijkers. Uit onderzoek is gebleken dat 70 procent van de filmbezoekers uit 13-tot20-jarigen bestaat en dat de meesten van hen in groepsverband komen. In Alhambra zullen alleen de best bekeken films van het afgelopen seizoen worden vertoond. Na Ghost Volgen The Doors, Point Break, Backdraft, King Ral ph en Three Men and a little lady. De riksbios zal mo gelijk op een gegeven moment verkassen naar een andere MGM-vestiging in Rotterdam. De capaciteit in Alhambra is, met tweemaal 170 plaatsen, vrij be perkt. Het is echter niet de bedoeling meer goedkope bioscopen te openen. Dat zou de concurrentie met het begin 1995 te openen mega-compiex (zeven za len; op het Schouwburgplein te groot maken. Bij de ofri ciele ope ning van de riksbro- meldden zich ook meteen de jeugdige kijkers. Foto Arenda Oamen/ Rotterdams Dagblad Vlaardingen - Omwonenden van de Winkelhoeve in Holy-Noord zijnverschrikkelijk op tilt ge slagen" na de ontdekking dat er binnenkort weer een nieuwe horeca-gelegenheid in het winkel centrum bij komt. Met hun huisbaas, Patrimoniums Woningstichting, die ook de winkels be heert, voerden de bewoners sinds kort overlegom de overlast van groepen jongeren te beperken. De huuroverkomst die Patrimonium „stiekem" met een snackbarhouder heeft afgesloten, erva ren de bewoners als „een mes in de rug". Schiedam - Dc gemeente Schiedam heeft in samenwerking met ver schillende instanties een nieuw vervoersysteem ontwikkeld. Vanaf 1 april gaat m Schiedam de Openbaar Vervoer-Tax (OV-Tax) rijden. Iedereen kan gebruik maken van het nieuwe type openbaar vervoer maar volgens bui eau Voorlichting van de gemeente zijn mei name mensen met een handicap er mee geholpen. Van deur tot deur De betrokken instanties, waaronder de Stichting Welzijn Ouderen Schiedam, de samenwerkende ouderenbonden en het Provinciaal Sa menwerkingsorgaan Gehandicaptenbeleid Zuid-Holland. hebben de OV-Tax ontwikkeld om bij mensen met lichamelijke beperkingen de drempel die ze vaak hebben bij het gewone openbaar vervoer, weg te nemen. Het vervoer is geschikt voor mensen in een rolstoel, biedt bege leiding van deur tot deuren is goedkoper dan een gewone taxi. Exploi tant is Eurotax BV Het nieuwe openbaar vervoersysteem wordt maan dag 8 maart in het Stadskantoor officieel gepresenteerd. Daar zullen de wethouders De Leede {Volksgezondheid en Ouderenbeleid) en Zijde veld (Verkeer en Vervoer) uiteenzetten hoe het werkt. De snackbar zal, zo verwachten de buurtbewoners, een aanzui gende werking hebben op nog meer jongeren. In de Winkelhoe ve en de directe omgeving daar van zijn al een ijssalon, een café, een Chinees restaurant en een wijkcentrum gevestigd. Deze voorzieningen veroorzaken de toeloop van grote groepen jonge ren. „Ze maken lawaai en lopen tot diep in de nacht lallend over straat," zegt Joop van Papeveld namens wijkveremging De Hoe- venbuurt. Door de aard van de be bouwing wordt de herrie nog eens versterkt. Daarnaast* worden er volgens Van Papeveld ook drugs gebruikt. (Er zijn verschillende keren spuiten en zilverpapier ge vonden." Wijkagent Gerrit van Brakel is eveneens verbaasd dat Patrimo nium heeft besloten een snackbar toe te voegen aan het al rijkelijk gevarieerde horeca-aanbod in en om de Winkelhoeve. „Ze weten bij PW wat er speelt, dus ik snap niet dat ze nu met zoiets op de proppen komen," aldus Van Bra kel. De wijkagent onderschrijft de klachten van de buurtbewo ners volledig. De jongeren veroor zaken overlast, en het wordt tijd dat iedereen de handen uit de mouwen steekt om daar iets aan te doen. Dat vindt directeur H. M. Visser van Patrimoniums Woningstich ting ook. Maar, voegt Visser daar meteen aan toe. voor de wo ningstichting zijn de mogelijkhe den beperkt. „Het probleem is dat wy moeten kiezen uit twee kwa den. Ruimte in de Winkelhoeve verhuren aan gewone winkels lukt niet zo goed. Een slager en een bakker hebben onlangs afge haakt. Met de snackbar vullen we een leegstaande winkel op. Als we dat niet doen, loopt het winkel centrum nog verder leeg. Daar zijn de bewoners toch ook niet mee gebaat?" Visser kaatst de bal terug naar de bewoners en de politie. Zij zijn de eerst aangewezenen om het pro bleem op te lossen, suggereert hij. „De bewoners hebben geen posi tieve houding," meent de PW-di- recteur. „Wij hebben al dikwijls gevraagd: geef ons zwart op wit een verklaring welke overlast jul lie ondervinden van wie. Dan zet ten we er een advocaat op. Op dat verzoek is niemand ingegaan. Ik vind ook dat de politie haar ver antwoordelijkheid moet nemen en er iets aan behoort te doen." Schiedam - De jeugd uit Schiedam-West mag tijdens de jaarswisseling van '93/'94 geen vreugdevuren meer ontsteken in de St. Liduinastraat. De oude- jaarsfeestelijkheden en kerst boomverbrandingen worden ver plaatst naar de ingang van het Ju iianapark aan de Burgemeester Knappertlaan. Dit besluit hebben politie, ge meente en brandweer genomen op aandrang van bewoners van de St. Liduinastraat en omgeving. Zij willen dat hun buurt voortaan gevrijwaard wordt van feestge druis rond de jaarwisseling. De bewoners van dit deel van Schiedam-west hebben bijzonder slechte herinneringen aan de af gelopen oudejaarsviering. die voor een grote ravage zorgde. Overlast De jaarwisseling '92/93 op de hoek van de St. Liduinastraat, Huys- mansstraat en Tielman Oem- straat verliep volgens de bewo ners allesbehalve vlekkeloos. Er was sprake van een enorm' ver last, veroorzaakt door h i branden van houtafval, plastics en bankstellen. Luide muziek en schijnwerpers die uit een lan taarnpaal werden gevoed hielden de buurt uit de slaap, Uit een brief, waarvan de afzen ders alleen bij burgemeester Scheeres bekend zijn, blijkt dat de bewoners de situatie m decem ber als zeer bedreigend hebben ervaren. Veel mensen waren bang en gespannen en voor kinderen werd het gevaarlijk geacht om buiten te spelen. „Op het hoogte punt tijdens het vreugdevuur op 1 januari zijn van diverse percelen door de hitte zeven ruiten ge sprongen. Op verschillende plaat sen vertoonde het schilderwerk blazen door de grote hitte." Handtekeningenactie Eén buurtbewoner nam onlangs het initiatief tot een handtekenin genactie. Bij rondvraag bleek dat veel mensen een herhaling van de happening niet zien zitten. „Ik werd geconfronteerd met een gro te mate van emotionaliteit bij di verse gezinnen," schrijft deze ac tievoerder aan het gemeentebe stuur. Gevraagd wordt een herha ling „met alle mogelijke midde len" te voorkomen. Uit telefonische wi itacten met politie en brandweer kreeg de buurt al in een vroeg stadium de indruk dat ook deze instanties vreugdevuren m de St. Liduina straat niet meer zien zitten overleg werd daarna besloten een andere plaats aan te wijzen. De politiewoordvoerder: „Wij waren ook niet blij met het verloop van de jaarwisseling op die plaats. De nieuwe plek lijkt ons beter ge schikt." Schiedam - Van het wekelijkse spreekuur van burgemeester en wethouders in Schiedam wordt niet echt druk gebruik gemaakt. Maassluis - Het Rode-Kruis- schip Henry Dunant vertrekt maandag uit Maassluis voor een vakantiereisje naar onder andere Wijk bij Duurstede en Venlo. Het schip is ingericht voor het vervoer van bedlege- rigen. Er gaan 68 patiënten mee en 49 vrijwilligers uit Vlaardingen, Delft en het Westland. De organisatie van de tocht is in handen van 'De Westland Boot'. Burgemeester Stam van Vlaar dingen zwaait de bemanning en de patiënten maandagmor gen uit. Vrijdag 12 maart keert de Henry Dunant terug. Het schip meert dan weer af in de buitenhaven van Maassluis. Behalve wethouder Adri Reijn- hout zagen alle leden van het col lege vorig jaar het bezoek van het spreekuur gelijkblijven aan dat van 1991 of sterk teruglopen. Reijnhout, verantwoordelijk voor huisvesting, ontving vorig jaar 75 mensen, die voornamelijk woon problemen aansneden. Ook bij andere collegeleden kwam huis vesting geregeld ter sprake. De klagers werden in zulke gevallen doorverwezen naar Reijnhout of naar het spreekuur van Ad Noord zij, de chef van de afdeling Alge mene en Burgerzaken. Noordzij ontving 132 mensen. Na Reijnhout was burgemeester Reinier Scheeres de populairste 'praatpaal' voor de bevolking. Hij ontving 27 maal een klagende burger op het spreekuur. Meestal was het onderwerp de woon- en leefomgeving. Wethouder Chris Zijdeveld, die 21 bezoekers turf de. werd vooral aangesproken op zijn verkeersbeleid en zijn porte feuille ruimtelijke ordening. Het minst tot de verbeelding spre kend zijn de wethouders Aad Wiegman en Bart de Leede. Bij hen liepen respectievelijk 14 en 15 mensen binnen. m De eerste repetitie start voor de musicalsterren. Dick Borst (achtergrond) dirigeert. 'Een echte Vlaardïnger kan het niet laten.' Foto Roel Dijkstra DoorMariëtte Olsthoorn Vlaardingen - „Fout! Jullie zit ten te laag. Niet zo zwaar zingen en voor in de mond zodat het speels klinkt." Het is donderdag avond. Het Vlaardings Musicalg ezelschap zit middenin de eerste repetities van zijn nieuwe musi cal, 'Brood uit het water'. Dick Borst zit achter de piano en geeft aanwijzingen. ..Het gaat niet goed. We doen het nog een keer." "Brood uit 't water, Vis kabel- jamt) of schelleuis. Brood utt 't water, t'is witte iris fis uerse vis.' „Hoger!," roept de componist. Er wordt opnieuw ingezet en de zo veelste poging stemt hem uitein delijk tevreden. „Zo klinkt het aantrekkelijk voor het publiek, als een harmonie. En zo moet het ook zijn." Gerepeteerd wordt er in de ruime bovenzaal van buurtcen trum de Pijpelaar. Dick Borst staat voor het 65 leden tellende gezelschap. Na een kleine trai ning van de stem worden de lied jes uit de eerste acte doorgeno men. 'Waar vaar je voor, waar vaar je voorVoor noppes, voor noppes, voor noppes, noppesnop.' De liedjes hebben tempo, zijn vrolijk en ook afwisselend, ge voelig. Na allemaal 'driftige mu ziek' spreekt de componist bij een volgend lied over 'een ver ademing.' 'Een echte Vlaarduiger kan li et niet laten. Hij vaart voor de uts. en voor de ba-ten.' 'Brood uit het water' is gemaakt naar het gelijknamige boek van Fenand van den Oever. De musi cal speelt zich af in de sfeer van de Vlaardingse haringvisserij aan het begin van deze eeuw. Centraal staat het leven van Arend-Michiel, een visserszoon die in de voetsporen van zijn va der treedt. Op een prikbord achterin het re petitielokaal, de 'educatieve hoek', hangen illustraties van Anton Pieck uit de roman van Fenand van den Oever. Afbeel dingen van kuiperijen en een zeiilogger moeten de spelers hel pen de sfeer van het oude Vlaar dingen te pakken zien te krijgen. De roman zelf moet hen uitein delijk midden in het vissersmi lieu plaatsen. Zorg De eerste zes weken wordt er al leen maar gezongen. ..De inhoud van de scènes is van later zorg," zegt Dick Borst. „Eerst moeten we de juiste toonhoogte zien te treffen. De verdeling van de rol len vindt later plaats." Dat gebeurt pas halverwege april. Natuurlijk heeft regisseur Eric van der Ende al een idee wie de belangrijkste rollen gaan ver vullen. Alleen voor Arend- Michiel heeft hij nog geen ge schikte kandidaat kunnen vin den. Het beeld van de vissers zoon staat hem echter allang voor ogen: het moet een blonde knaap worden met blauwe ogen en een sprekende kop. Zo eentje die iedereen meteen onthoudt. Hij heeft de verschillende scè nes al één voor één uitgedacht. Op de fiets naar zijn werk of tij dens de koffiepauze, Eric van der Ende is er altijd en overal mee bezig. „Bij alle scènes heb ik plaatjes in mijn hoofd. 'De ze gen en gezondheid jongen' is een prachtig lied gezongen door mueuer Keeltje. Ze slaat niet maar zit op een kistje en kijkt uit over zee." Enthousiast vervolgt hij: „In het lied 'De mooiste is nog niet de beste' gaat Arend-Michiel in ge dachten terug naar de zondags school waar hij voor de eerste keer oog m oog staat met zijn grote liefde. Aan de andere kant van het toneel zie je in een flash back hoe 'dat ging." Alleen die scène op zee met zware storm. Hoe moet hij dat nou doen? Geregeld moet Dick Borst tij dens de repetities ingrijpen. Hij hoort het meteen ais er iemand naast zit te snel inzet of een toon te lang aanhoudt. Dan moet het over, net zolang tot het klinkt zo als hij het hebben wil. „Dat is nou de perfectie. Als er twee zijn die het anders zingen, is het ef fect verloren." Hij spreekt uit ervaring. Leer de tekst uit je hoofd, geeft liij de zangers en zangeressen mee. Neem een cassettebandje op met een zangpartij en speel het af in de auto. Zo leer je je partij het beste. En: spreek duidelijk want straks in de Stadsgehoorzaal met een slechte akoestiek moet het ook verstaanbaar zijn. Voor de nieuwe musical is het gezelschap uitgebreid met 24 nieuwe leden. Ali van de Broek is er één van, zij komt helemaal uit Mijnsheerenland. Echt oner varen is ze niet want ze zingt in een koor, heeft al eens de hoofd rol vertolkt in een musical en bo vendien studeert ze aan de mu ziekschool Op deze manier wil ze het zingen een beetje bijhouden. En boven dien wil ze zich wat vrijer op het toneel kunnen bewegen. Haar zenuwen zien te overwinnen. Want, bekent ze. ze staat nog ge regeld te trillen. Van 'Brood uit het water' vervracht ze dat het een groot spektakel wordt waar veel Vlaardingers warm voor zul len lopen. Na tweeenhalf uur zingen zitten de eerste repetities er weer op. Het begin van de musical 'Brood uit het water' is er. Volgende week krijgt het gezelschap thea ter- en zangtechnieken. Dick Borst is best tevreden met de eerste repetities, al moet er nog een hoop gebeuren voor de pre mière in maart van volgend jaar. Maar voor een eerste keer met zoveel nieuwe gezichten: lang met gek. Vlaardingen Op de Maasboule vard in Vlaardingen is vannacht rond kwart over drie een taxi chauffeur overvallen door een klant. Hij werd met een pistool bedreigd en er werd geld geëist De overvaller ging er met dc buit vandour. Vlaardingen - Een 27-jarige Vlaar dïnger is gisteravond tegen kwart voor twaalf door twee mannen overvallen toen nij de horecazaak aan de Vettenoordsekade waar nij werkte, afsloot. Het slachtoffer werd op zijn hoofd geslagen en daarna bedreigd met een vuurwa pen. De twee overvallers zijn er met een onbekende hoeveelheid geld vandoor. Schiedam - Een 48-jarige Schiedammer is gistermiddag rond half vijf voor de deur van zyn woning aan de Nieuwe Dam- laan beroofd. Toen hij naar binnen wilde werd hij plotseling bedreigd door een man met een mes. Deze nam en kele honderden guldens weg uit de zak van het slachtofferen ging er vandoor. Schiedam - De brandweer heeft vannacht op de Hoogstraat een brand in een container geblust. De container stond dicht tegen een winkelruit. Door de hitte barstte die ruit over de hele breedte. Er ontstond ook een be hoorlijke rookontwikkeling. De oorzaak van de brand is onbe kend. Vlaardingen - Op het Liesveld viaduct in Vlaardingen is gister nacht een witte bestelbus Ford Transit (VL-43-GY) gestolen. De Opel Astra die vorige week vrijdag werd gestolen vanaf de Zwaluwlaan is in Rotterdam ge vonden. Schiedam - Uit een woning aan de Rotterdamsedijk in Schiedam is gistermiddag bij een mbraak een kleuren-tv gestolen, naast een aantal andere spullen. Zo'n televisietoestel verdween ook by een mbraak in een woning aan de Archimedesstraat. Hier verdwe nen ook een magnetron, een ste reo en CD's. Bij een bedrijf aan de Van Heck- straat is gisternacht ingebroken. Men is er vandoor gegaan met drank, sigaretten, geld en een ko pieerapparaat, lloclladdg Wdb overdag een man in het gebouw werkzaam geweest die zich had uitgegeven voor medewerker van de PTT. Hij zei de telefoonlijnen te moeten controleren. Navraag by de PTT leerde echter dat er geen werkzaamheden waren ge pland. Schiedam - Aan de Conradstraat in Schiedam is een auto openge broken. Behalve de radio werd ook een squash rack et gestolen. Een bruine Golf (58-TJ-78) werd gestolen aan de Buitenhavenweg. Schiedam - Jongeren van 16 tot en met 21 jaar kunnen sinds vori ge week elke woensdagavond vi deofilms kijken in de oude kleu terschool naast Buurthuis Nieuw- land aan dc De Wildestraat. Dc jongeren kunnen daar ook kaar ten of andere spelletjes doen. De zaal gaat om 19 30 uur open en de video begint om 20.00 uur. De en tree bedraagt een gulden. Vlaardingen - De 18-jarige pypen- bewerker Jeroen Roest uit Vlaar dingen heeft de Maas Geestera- nusprijs gewonnen, een jaarlijkse onderscheiding voor veelbeloven de vakmensen Hij krijgt de prijs - een legpen ning en ƒ500 - woensdag bij Stork Wescon BV m Rotterdam over handigd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 2