Rotterdam 13 Lucht voor personeel van Stads TV Nieuwe Blauwen zijn nu zelf huisbaas Huurcommissie wil zelf in GWR-woningen kijken ÏSoetes en cel geëist voor ongeluk in kas Verslagenheid in Blijdorp Kans om eigen ideeën in te schuiven in bedrijfsplan van interim-manager wm Stembanden houden het Gouden handel in geluidsboxen Uitbreker verdacht van bankoverval Taxibusje de sloot in Brand via brievenbus I Rotterdams Dagblad Zaterdag 6 maart 1993 Rotterdam - Officier van justitie mr. L. de Jonge heeft gisteren voor de rechtbank in Rotterdam boe tes en een celstraf geëist tegen de directeuren van een tuinbouwbedrijf en een coöperatieve vereniging Voor land- en tuinbouw. Zij worden verantwoordelijk - gehouden voor een ernstig ongeval in een kas in de toenmalige gemeente Zevenhuizen tijdens het ont smetten van de grond met het bestrijdingsmiddel methylbromide. Acht personeelsleden van het tuin- dersbedrijf moesten daardoor met vergiftigingsver schijnselen in het ziekenhuis worden opgenomen. - Twee van hen raakten invalide- De officier hanteerde in haar requisitoir het begrip organisatiecriminaliteit. De beide directeuren had den volgens haar het bedrijfsbelang gesteld boven dat van de mens en het milieu. De tuinder overtrad Uit tijdnood de veiligheidsvoorschriften en de coöpe ratie werkte daaraan gedeeltelijk mee omdat zjj geen klanten wil verliezen, zo oordeelde de officier. De 40-jarige tuinder R.V. uit Zevenhuizen wordt zwaar lichamelijk letsel door schuld ten laste gelegd. •Hij had eind 1990 het bedrijf Kringloop Coöperatie j PA ingehuurd om zijn grond te ontsmetten met het .inmiddels verboden methylbromide. In twee dagen "werden het voorste en het achterste deel van de kas behandeld. Het personeel Werkte gewoon door in de kas. Officier van justitie De Jonge eiste tegen V. een jaar celstraf waarvan zes maanden voorwaardelijk of i,i240 uur dienstverlening. Ook eiste zij een jaar voor waardelijke ontzetting uit zijn beroep en een boete yan 36.000 gulden. De coöperatie in Bleiswijk werd geconfronteerd met een boete van 70-000 gulden. De 'organisatie heeft volgens de officier ingestemd met het gebruik van een te hoge dosis bestrijdingsmid del. Het bedrijf deed dat als de Klant er om vroeg. De gasdeskundige van de coöperatie die de werk zaamheden bij het. tuindershedrijf had verricht hoor- .jde drie maanden voorwaardelijke gevangenisstraf {en een boete van tweeduizend gulden tegen, zich ei- "sen. „Hij beeft als deskundige willens en wetens een ;4e hoge dosering gebruikt," zo oordeelde de officier. {Uitspraak 18 maart. Rotterdam - Ölifantentrainer Karl Behring was er ^ondervragen voor teruggekomen van. zijn vakantie- ïjn Duitsland. Verzorger Rob van Loon had een af- -spraak met de notaris, maar is daar nooit aangeko men. Dennis Blomjous had de olifantmoeder Raja 4 ook een half jaar verzord, en walde dus ook by de be- yalling aanwezig zijn. Hij raakte zelfs lichtgewond fcen hij tijdens de bevalling de poten van de moeder wilde vastbinden. Het geeft allemaal de betrokken- - heid aan van het verzorgend personeel van Blijdorp bij de bevalling van afgelopen woensdag. Het eindig de uiteindelijk ineen tragedie. Het kalf, een manne- Jje, werd dood geboren. Totaal kapot zijn ze ervan in '-Blijdorp. Allemaal, Maandenlang zijn we in opperste staat van paraat- heid geweest Met videocamera's hebben we nauw keurig de gedragingen van Raja geregistreerd. En dan eindigd het zo," Verzorger Jaap Nobel kan er nog nauwelijks over uit. „Als alles maar goed gaat, dachten.wij. Raja is onze meest nerveuze olifant en •{we wisten niet voor honderd procent zeker of zij een Sjongzou accepteren. Nu was ze eindelijk zwanger en iflan eindigt het met deze domper Ï-Ook Kuno Blijenberg, hoofd Levende Have, heeft in {de twintig jaar dat hij bij Blijdorp werkt zelden zo |iets emotioneels meegemaakt „In de loop van de {Woensdagochtend hadden we door dat het niet hele- .-jnaal goed, zat" zegt Blijenberg, Raja werkte zelf Rauwelijks mee aan de bevalling. We hebben haar ■doen een iïyectie gegeven die weeën moest opwek ken. Toen ook dat nauwelijks bleek te heipen, heeft {dierenarts Willem Schaffelaar kunstmatig moeten Omgrijpen en de vagina moeten inknippen. tfJet kalf lag omgekeerd. Toen de poten eruit kwa- t'men, hebben we daar met negen man drie kwartier -lang aan staan trekken. De sfeer was uniek, zo in- Jens. Het was echt teamwerk, Fotografen die erbij ^aanwezig waren slingerden hun dure fotocamera's Reg en hielpen mee. Als de bevalling maar tot een "goed einde gebracht zou worden. Toen aan het eind van de middag het kalf eruit was getrokken, zagen we het in één ogenblik: dood. Ook pogingen het dier tot leven te brengen door het met koud water te be spuiten, mochten helaas niet meer baten." ;,En toch ben ik ergens ook een beetje opgelucht, zegt Blijenberg. Raja maakt het naar omstandighe den goed. Voor hetzelfde geld had het haar teven ook gekost. Daarwas ik veel banger voor. De moeder is in Rn geval altijd belangrijker. Ze is nu wet erg uer- Iveus, maar dat komt omdat ze nog erg veel pijn "heeft. Het kalf mist ze gelukkig niet, want dat heeft ze niet gezien. Dat hebben we snel weggehaald." De 28-jarige koe wordt nu met extra zorg behandeld. Dag en nacht blijft er iemand by haar, en met lekke re middelen wordt ervoor gezorgd dat ze blijft eten en drinken. Blijenberg: „Ze heeft ook gezelschap van een 'tante'. Zo noemen we een Bevriende koe. Als we die nu bij haar weghalen begint ze meteen te roepen. Daarnaast geloof ik dat we van geluk mogen spreken dat verzorger Dennis geen blijvend letsel heeft overgehouden. Hij was zo met de bevalling be zig dat hij op een gegeven moment zichzelf vergat,. „Hij nam misschien iets te veel risico. Raja die zo ver doofd was dat ze wel mee zou kunnen blijven persen, bad hem ineens te pakken toen hij haar poten wou vastbinden. Toen Raja hem voor de tweede keer wil de pakken, konden twee andere verzorgers hem in een tractie van een seconde wegtrekken." Of Raja in de toekomst nog gedekt mag worden, is 'nog niet duidelijk. Eerst zal er sectie worden verricht '■bp het doodgeboren jong. Ais mocht blijken dat het Üom een erfelijke afwijking gaat, iaat men Raja waar- riehijnlijk niet meer dekken. VoorMar- tijn van der Vqer, Kuno Blijenberg en Jaap No bel (van links naar rechts hier bij de oli fant lrma) was de dra matisch af gelopen be valling van Raja een schokken de gebeur tenis. FOtO Fred Emst/Cor Vos Door Jan Rozendaai Rotterdam - Het personeel van Stads TV heeft gisteravond van interim-manager W. Boon 24 uur de tijd gekregen om een eigen plan voor de toekomst nader uit te werken. Vandaag en morgen wordt geprobeerd dit in elkaar te schuiven met de vergaande ideeën van de interim-manager. Het is de bedoeling volgende week met één plan naar de gemeente te gaan. Dat is het resultaat van een hele worden geschrapt. Op die manier dag vergaderen. „De winst is dat beide partijen (personeel en inte rim-manager, red.) eikaar niet meer het mes op keel zetten," al dus verslaggever Ron van de Rhee van Stads TV gisteravond. „Het is klein stapje vooruit." Het bedrijfsplan van Boon gaat uit van een sterk afgeslankte or ganisatie. Tien van de 24 arbeids plaatsen zouden moeten worden geschrapt. En door meer studio- gesprekken in plaats van reporta ges kan er ernstig in de kosten moet er weer een gezond bedrijf ontstaan. Het college van B en W heeft vorige week ingestemd met dit bedyfsplan en wil 1,2 miljoen gulden van de 2.1 miljoen gulden tellende begroting op zich ne men. Maar de redactie van Stads TV vindt dat op die manier onvol doende kwaliteit kan worden ge leverd. Hoewel de details van het plan van het personeel de afgelo pen nacht en ochtend nog verder moesten worden uitgewerkt, meent Van de Rhee dat het bin nen de voorwaarden (lees: subsi die van de gemeente) meer vol doet aan wensen van het perso neel. Op welke manier dat kan, daarover wilde Van de Rhee 2ieh gisteren nog niet uitlaten. Hij wil de wel kwijt dat zo de kwaliteit van de programma's kan worden behouden en dat er 'zoveel moge lijk' mensen in dienst blijven. Boon, die donderdagavond steun kreeg van het bestuur van de Stichting Lokale Omroep Rotter dam (Slor), zei gisterochtend nog in een besloten vergadering met het personeel dat het 'ja' tegen zijn plan moest zeggen oi anders 'de consequenties moest aanvaar den'. Wat die consequenties wa ren, dat zou de redactie wel mer ken, was het commentaar van Boon. Maar gisteravond zei de in terim-manager dat zijn plan niet heilig was. ,.We hebben dezelfde doelstelling: Stads TV moet over eind blijven. Ik ben bereid om te kijken of er onderdelen in het plan van de redactie zitten die kunnen worden overgenomen." Koek en ei Dat wil overigens nog niet zeggen dat het allemaal koek en ei is tus sen de redactie en de inierim-ma- nager/hoofdredacteur. Gisteren haalde hij zich de woede van de redactie op zijn hals door het Ak- tiejoumaal te verbieden. Sinds maandag wordt in het Aktiejour- naal Rotterdammers gevraagd waarom zij Stads TV niet kunnen missen. Nadat het Omroepbedrijf Rotterdam halverwege de week had besloten daar geen camera's meer voor te leveren, konden ze toch doorgaan met het Aktiejour- naal omdat vrije producenten hun apparatuur gratis beschik baar stelden. Maar gisteren geen Aktiejoumaal meer. Een kwartier voor het begin van de uitzending werd de band koud gelegd en moest op stel en sprong de aan kondigingvan de uitzending wor den veranderd. Daardoor moes ten de kijkers gisteravond behal ve een heleboel medeleven van bezoekers van de markt Asterlo in Zuid, ook een liedje van Jac ques Herb missen. Zichzelf bege leidend op gitaar zong Herb 'Stads TV, ooh Stads TV, ook Jac ques Herb leeft met jullie allen mee'. Boon: „Het gaat er niet om of het allemaal onschuldig is. Ik heb de redactje gecomplimenteerd met de creativiteit en inzet waarmee de Aktiejournaals zijn gemaakt. Maar ik vind het principieel on juist om je eigen medium te ge bruiken om reclame te maken voor je doelstellingen. Dat kan niet eindeloos. Daar zit een grens aan en die heb ik nu getrokken." Door Canis Zijlmans Rotterdam - Tot nu toe werd er meer vergaderd dan gegeten in de gemeenschappelijke ruimte, waar straks ook 'de eetclub' haar happen zal serveren. Maar einde lijk hebben ze het dan toch voor elkaar. Gisteren zijn de eerste zes opgeknapte weningen in gebruik genomen van het Kralingse pro ject van de Woonvereniging De Nieuwe Blauwen. De bewoners werken gewoon door. In verband met de verleende particuliere wo ningverbeteringssubsidie moe ten voor juli alle 18 woningen zijn gerenoveerd. Modeontwerpster Maijolijn de Bakker (30) en grafisch ontwerper Jurgen Gardenier (30) konden na anderhalf jaar vergaderen, plan nen maken en hard werken ein delijk met zoon Niki verhuizen naar hun nieuwe woning. „Dat wonen en werken in een groep, sprak ons erg aan," verduidelijkt Marjolijn haar keuze voor De Nieuwe Blauwen.Anderhalf jaar geleden al zijn we hier in één van de oude woningen getrokken. Sa men krijg je meer voor elkaar dan in je eentje. Zonder al te veel geld bouwen we toch een huis zoals we dat zelf willen." Geleerd En vriend Jurgen, die de afgelo pen tijd meer dan zestig uur per week in het complex aan het werk was, voegt daaraan toe: „We heb ben verschrikkelijk veel van elkaar geleerd en we hoeven nu niet meer voor ieder wissewasje een loodgieter of timmerman te bellen. Het mooiste is nog, dat we van de huisbaas af zijn. Dat zijn we nu dus zelf en we eindelijk be palen we zelf hoe we wonen." Enkele jaren geleden had de ge meente het plan om het blok met 18 twee- en vierkamerwoningen aan de Vredenoordlaan, dat is ontworpen door de architect van 'Het Nieuwe Bouwen" Van Tijen, te slopen. Voldoende subsidiemo gelijkheden voor renovatie van na-oorlogse woningbouw ontbre ken. De Buurt Ontwikkeüngs Maatschappij (BOM), die beoogt het aigemene leefklimaat in de wijk te verbeteren, liet er z'n oog opvallen en achtte het tijd voor een experiment. Men wilde deze relatief grote en goedkope woningen niet voor de wijk verloren laten gaan, zag mo gelijkheden om de werkgelegen heid in de buurt te stimuleren en bedrijfsruimte te creeren voor startende ondernemers, waaraan een groot tekort is. De BOM zocht een enthousiaste groep van 24 toekomstige bewoners, die zelf ei genaar van het pand werd. Ze richtten een vereniging op, waar in ieder lid één stem heeft in de vergadering, die de beslissingen neemt. Weggestemd Eigen verantwoordelijkheid, zelf beheer en zelfwerkzaamheid heeft de vereniging hoog in het vaandel. Toen één van de leden zijn werkverplichtingen niet kon nakomen, is hij door de anderen 'weggestemd' en moest hij een ander onderkomen zoeken. De re- novatiekosten worden namelijk gedrukt, doordat de bewoners on der leiding van een professionele uitvoerder zelf een groot gedeelte van de werkzaamheden ter hand te nemen. Hierdoor is de renova tie 25 procent goedkoper. Een stukadoor van de anarchisti sche Vrije Bond. waarvan veei be woners lid zyn, kwam les geven. In samenwerking met de aanne mer, het Projectencentrum Rot terdam (PCR), dat werk- en leer ervaringsplaatsen verzorgt voor langdurig werklozen, en het Ste delijk Bureau Ander Werk (SBAW) gingen de bewoners aan de slag. En enkele werkloze leden van de Woonvereniging volgen inmiddels een opleiding tot tim merman/vrouw of metselaar. Voor uitvoerder H. Dudok van aannemersbedrijf Dessing is het de eerste keer, dat hij op deze ma nier een renovatie uitvoert. Hij toont zich zeer tevreden over de inzet van de bewoners, die vol gens in contracten vastgelegde af spraken tot alles klaar is negen uur per week in het pand moeten werken. „In het begin kostte het even moeite om alle radertjes ge lijk te laten lopen en niet iedereen is even technisch. Maar het is me erg meegevallen," vertelt hij er over. Alles is gedaan om de opknap zo goedkoop mogelijk te houden. Waar mogelijk heeft men mate riaal gebruikt dat afkomstig is uit slooppanden. Dakpannen, deu ren met bakelieten knoppen, wc- potten en complete elektrische systemen vonden een nieuwe be stemming. De zolderverdieping verbouwt men tot ateüerruimte en op de be nedenverdieping komt een vijftal kleine bedrijven Eén van de be woners runt er al een winkel in tweedehandskleding en een an der start er met de reparatie van muziekinstrumenten. Verder komt er een adviesbureau voor de stadsvernieuwing, een meubel werkplaats. een poppentheater en een computerprogrammeur. De gemeenschappelijke ruimte is be stemd voor vergaderingen en de eetclub, waar straks de hele buurt welkom is. Marjolijn en Jurgen met zoon Niki: 'Eindelijk zijn we van de huisbaas af.' Foto Arenüa OomerV Rotterdams Dagblad Door Canis Zijlmans Rotterdam - „Het is vochtig in huis, waardoor overal schimmel- plekken zitten. En het tocht. In de winter kan ik niet bij het raam zitten. Kozijnen zijn doorgerot. Nooit is er geschilderd en stuk ken beton vallen uit de gevel. Als je dan via de kantonrechter met de bewoners aan het onderhan delen bent over het wegwerken van achterstallig onderhoud, kan je ais huisbaas natuurlijk niet ge woon de jaarlijkse huurverho ging doorberekenen,".zei Frans de Jager, tot voor kort bewoner van de Chris Bennekerslaan. gis terochtend op boze toon voor de Huurcommissie. Bewoners van 54 woningen in de Chris Bennekerslaan, Robert Ba- eldestraat en Rubensstraat in Kralingen en huisbaas het Ge meentelijk Woningbedrijf Rot terdam (GWR) stonden hier te genover elkaar om een geschil over de huurverhogingen van af gelopenjaren te beslechten. Bij uitzondering besloot de Huurcommissie eerst in de wo ningen te gaan kijken alvorens een uitspraak over de kwestie te doen. „Wij beoordelen met of een woning achterstallig onderhoud heeft, maar of het achterstallig onderhoud werkelijk overlast voor de bewoners oplevert. Dat willen we eerst zelf zien," verdui delijkte de voorzitter van de com missie. De zaak over het wegwerken van achterstallig onderhoud aan de na-oorlogse Herbouw 4-projecten speelt al jaren. Reeds in 1991 stapten de bewoners naar de rechter om met onmiddellijke in gang aanpak van de problemen in hun huizen af te dwingen. Het GWR heeft steeds verklaard, dit niet te kunnen doen zonder door berekening van een extra huur verhoging. Subsidie voor de re novatie van na-oorlogse woning bouw ontbreekt. De bewoners staan daarentegen op het standpunt, dat voor het wegwerken van achterstallig on derhoud geen huurverhoging mag worden doorberekend. Omdat de rechter niet kon beoor delen. of 'de mate van het ge pleegde onderhoud' voldoet aan het wettelijk vereiste, is een on afhankelijke deskundige aange wezen, die pas volgende maand aan de rechtbank zal rapporte ren. Het GWR zoekt inmiddels het compromis en stelt een ingreep van 19.000 gulden per woning voor. De bewoners moeten zich dan bereid verklaren de juridi sche procedure te staken. Slechts isolatie van de vloer van de bene denverdieping van de vier etages hoge flatwoningen en het plaat sen van voorzetramen wil men in de huur doorberekenen. Hetgeen dan een verhoging van vijftien gulden per maand oplevert. Op 15 maart kunnen de bewoners aan de Chris Bennekerslaan een woning bezichtigen, die op de voorgestelde manier is opge knapt De bewonersorganisatie van Lusthof, die de belangen van de bewoners behartigt, stelt zich op het standpunt, dat het GWH meer zou moeten doen om de wo ningen voor de wijk te behouden. „Men mikt nu op instandhou ding van de drie woonblokken voor acht jaar en wil niet meer in vesteren. Her liefst zou het GIR de huizen zo snel mogelijk slo pen om hier duurdere woningen neer te zetten. Maar de huidige bewoners willen niet uit hun hui zen weg. Het laten wegrotten van goedkope woningen, zou niet in het beleid van een sociale ver huurder mogen voorkomen," stelt woordvoerder Ireen van der Lem van de bewonersorganisa tie. De woordvoerder van de ge meente bestrijdt de theorie. „Over acht jaar zyn de woonblok ken bedrijfsteehniseh gewoon af geschreven. Dan ga je geen in vesteringen doen, die over die termijn heen gaan. Of we dan di rect zullen slopen is nog niet be kend. Dat hangt ook af van de bouwcontingenten, die dan be schikbaar zyn," aldus de GWR- woordvoerder. Ridderkerk - De stembanden van Jan Paul Apon hebben het gehou den. Na 24 uur hardop voorlezen kon de 23-jarige Ridderkerker zijn naam gisteravond om negen uur laten bijschrijven in het Guinness Book of Records. Het oude Nederlands record verbeter de hij met twee uur. Verwacht werd dat Apon de voor- leesmarathon in de bibliotheek in zyn woonplaats in gefluister zou beëindigen. Maar veie belangstel lenden, onder wie wethouder Ron Kroeze, waren er gisteravond ge tuige van dat hij nog vrijwel nr. zo goed bij stem was als de avo id ervoor, toen hij zijn recordpegmg Wel moesten er de laatste uren grote-letterboeken aan te pas ko men, want zyn ogen hadden be duidend meer te lijden gehad van het voorlezen dan zyn stemban den. Maar dat mocht de pret niet drukken toen de klok de laatste zinnen had weggetikt. Zeker niet toen duidelijk werd dat de ge slaagde recordpoging al ruim 23.000 gulden in het laatje had ge bracht voor een project voor de opvang van zwerfkinderen in Brazilië. En daar was het de orga niserende groep van negen jonge ren, waarvan Jan Paul Apon deel uit maakt, uiteindelijk allemaal om te doen. Rotterdam - Op de Hofdijk in het centrum van Rotterdam heeft de politie gistermiddag twee man nen aangehouden die daarzonder vergunning geluidsboxen aan de man probeerden te brengen. Zij deden dat in opdracht van een Haarlems bedrijf, dat iedere dag tien auto's met verkopers op pad stuurt. Het gaat om boxen die 's morgens voor 250 gulden per stel bij een handelaar worden gekocht en met gelikt verhaal voor soms wel twee- tot drieduizend gulden weer worden verkocht. Volgens een woordvoerder van de politie is tegen dit soort praktijken niet meer te doen dat proces-verbaal op te maken voor het venten zon der vergunning. Dordrecht - Een van de drie ge vangenen die oktober vorig jaar uit de Gritlenborgh in Hoogeveen zijn ontsnapt, wordt ervan ver dacht na zijn ontsnapping in Dor drecht een bankoverval te heb ben gepleegd. De 29-jarige Itali aan die inmiddels weer vastzit in de Drentse strafinrichting, is daar gisteren door de politie voor ver hoor aangehouden. De politie verdenkt de man ervan op 23 december 1992 een gewa pende bankoverval te hebben ge pleegd bij een filiaal van de Rabo bank in Dordrecht, waarbij tien duizenden guldens werden buit gemaakt. Oudenhoorn - Een taxibusje is gistermiddag op de Eeweg m Ou denhoorn van de weg geraakt en in een sloot terecht gekomen. De 40-jarige bestuurster, afkomstig uit Hellevoetsluis, en een 21-jari- ge passagier uit Abbenbroek raakten daarbij zodanig gewond dat zij moesten worden overge bracht naar het Ruwaard van Puttenziekenhuis in Spijkenisse. Het busje raakte door nog onbe kende oorzaak in een slip, schoof dwars de rijbaan over en kwam aan de linkerzijde van de weg in de berm terecht. Daar gleed de auto de dijk af, recht het water in. De vrouw werd bij het ongeval uit de wagen geslingerd en kwam en kele meters verderop terecht. Het andere slachtoffer kon niet op ei gen kracht de wagen verlaten. Hij werd door een voorbijganger uit zijn benarde positie bevrijd. Duikers van de Bernisserbrand- weer zochten vervolgens de bo dem van de sloot af op zoek naar meer slachtoffers, maar de man en de vrouw bleken de enige in zittenden te zijn geweest. Rotterdam - De Rotterdamse po litie onderzoekt een brand in een woning aan de Drievrienden- straat in het Oude Westen. Vol gens getuigen heeft iemand daar gisteravond een brandend voor werp door de brievenbus van de woning gegooid. De achterliggen de slaapkamer brandde daardoor helemaal uit. De rest van de wo ning liep rook- en waterschade op. De bewoners zijn op vakantie.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1