9 Felle brand verwoest discotheek BINGO Wijkvereniging wil geld voor wijkbeheer Onbeweeglijke haai lokt het publiek naar Visserij museum Eigenaar en vrouw overstuur naar Holy-Ziekenhuis gebracht Vreugdevuren voortaan in Julianapark SCHAT niet in Korenbeurs Interkerkelijk koor trekt volle Grote Kerk Koffieshops gesloten Vlaardingen wil havens niet aan OOR afstaan Agenten krijgen gestolen waar aangeboden zaai MUSIS SACRUM Eerste paal voor natuurcentrum de grond in Logeren in cel Klant betaalt op bureau t Man stort illegaal vuil 'Overuren' voor inbrekers Auto's als doelwit Weggesleept Rotterdams Dagblad Maandag 8 maart 1993 Door Nathalie Lans - j Schiedam - Ruim driehonderd koorieden, een or- kest en zon duizend bezoekers vulden gistermiddag j de Grote- of St. Janskerk. Het Kerkkoor Groenoord, i het Nieuwlandkoor. de Zangbrigade Leger des Heils, het Vlaardingen Advent Kerkkoor. Overschie. Koor i NPB. het Hervormd Kerkkoor, het Schiedams Chris telijk Mannenkoor en het Christelijk Gemengd Koor Kethcl vormden een mammoetkoor en brachten, on der leiding van dirigent kapitein D. Krommenhoek, een uur lang 'songs of praise' ten gehore. Het is de tweede keer dat een dergelijk concert in de St. Janskerk is georganiseerd. Vorig jaar mei werd er naar aanleiding van bezoek van een Canadees korps van het Leger des Heils eenzelfde concert verzorgd. Volgens koster Fred Pietersma was dat zo'n succes dat besloten werd vaker concerten waarbij verschil- lende koren samenzingen, te organiseren. ,.Dit in- J terkerkelijke gebeuren was een succes. We besloten dit rheer te gaan doen en riepen een commissie Grote Kerk in het leven. Vandaag js het tweede concert en in 'oktdber zal er weer een zijn." j DeAoren, die slechts twee keer met elkaar repeteer- deh.'tfökken samen met organist André Verwoerd I veel mensen naar de kerk. Alle zitplaatsen waren be- zet. Maar niet alleen het mammoetkoor. ook de we- kelijkse mloopconcerten krijgen veel belangstelling, i Fred Pietersma ziet dat de kerk steeds meer mensen trekt. „Sinds vorig jaar is de kerk op vrijdag en zater- dag open. Er lopen veel mensen naar binnen om de kerk te bezichtigen, even te rusten en om naar de i concerten te luisteren. Dat is natuurlijk leuk- We blij- ven dan ook doorgaan met de concerten." Schiedam - De Schicdamse politie heeft gister avond laat twee koffieshops gesloten omdat ze nog ver na sluitingstijd waren geopend. Het gmg om ge legenheden in de Boerhaavelaan en de Westfranke- landsestraat. De politie maakte rond half twee een eiriÜb aan de drukte na klachten van omwonenden. Ook het Leger des Heils maakte deel urt van het driehonderd mensen tel lende koor. De kleine meid zong niet mee. Foto Peter Molkenboer Vlaardingen - Het college van B en W van Vlaardin gen zegt zich overvallen' tè voelen door de Rotter- j damse gedachte alle havens m het Rijnmondgebied, I dus bok de Vlaardmgse."orider de heerschappij van het'Overleg Orgaan Rjjnmondgomeenten (OOR) te brengen. Vlaardingen vreest dat daarmee wordt be- doeld'dae ét1 grenscorrecties komen en het helemaal 1 mets'meer over de havens te vertellen heeft. I De gedachte is geopperd bij de bekendmaking van de plannen om Rotterdam op te splitsen. Daarbij j schreef Rotterdam het Vlaardingse gemeentebe- j stuur onder meer: „Bihnen het OOR heerst alge- j meen de opvatting dat het haven- en luehthavenge- bied direct door de regio zal worden bestuurd, in die zin met gemeentelijk zal worden ingedeeld." I Met name deze laatste toevoeging maakt Vlaardin- gen ongerust. „Daardoor voelen we ons overvallen, I aldus burgemeester Bert Stam. ..Ik kan me een con- I ttructie voorstellen waarbij het beheer over de ha vens wel in regionale handen is, maar het eigendom met. Bovendien zou ook eens gediscussieerd moeten I worden of de havens van Vlaardingen. Schiedam en J Maassluis wel tot de Mainport horen." I Vlaardingen blijft op het standpunt staan dat grens- correcties uit den boze zijn. In een persbericht wordt I gemeld: ..In het vele overleg tussen de zeventien OOR-gemeenten is over grenscorrecties van het ha- verigebied nog niet gesproken." Vlaardingen - Een man die handelde in - vermoede lijk gestolen - spullen beging vrijdag de vergissing van zijn leven. In een Vlaardings koffiehuis sprak hij twee rechercheurs in burger aan en bood de inhoud van enkele lassen te koop aan. De politiemannen toonden zich geïnteresseerd en boden de man een lift aan. „Shit!" zei de passagier, toen hij bemerkte dat de rit naar het politiebureau voerde. De Vlaardingse politie pakte in het weekeinde nog meer dieven en inbrekers op. In het centrum werd een man gearresteerd die in Utrecht gestolen CD's verkocht. Twee mannen, die inbraken in auto's had den gepleegd, werden aangehouden en ingesloten. Bijeep inbraak in een autobedrijf aan de Dr. Wiardi Bcckmansingel werden twee mannen op heterdaad betrist en opgepakt. Een derde verdachte, die vluchtte, werd thuis gearresteerd. In de binnenstad hield de politie een man en een vrduW'üit Rotterdam aan die ingebroken hadden in een schuur aan de Broekweg. In een warenhuis liep een winkeldief tegen de lamp. Hij had een jasje ge stolen en kfeeg een proces-ver baal. De Rotterdamse politie achterhaalde een in Vlaardingen gestolen au to enleverde drie verdachte Rotterdammers af. zoals gewoonlijk iedere maandagavond Bingo Lange Haven 115, Schipluiden. Redactie Waterweg: Jan Booister Ben van Haren Peter de Lange Sander Sonnemans Carel van der Velden Westhaven plaats 22 3131BT Vlaardingen Postbus4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 2340055 Vlaardingen - Discotheek Caroussel aan de Koningin Wilhelmi- nahaven in Vlaardingen is gisterochtend door brand verwoest. De schade wordt geschat op ongeveer twee miljoen gulden. Er zijn geen gewonden. De disco was al gesloten toen de brand om streeks zeven uur 's morgens uitbrak. Een bewoner van de Spoorsingel sloeg alarm toen hij dikke rookwolken uit het pand zag komen. Het pand, een voormalig haring pakhuis, staat nog overeind en hoeft volgens de politie niet als verloren te worden beschouwd, maar het interieur werd volledig verwoest. De brandweer had gro te moeite de vuurhaard te berei ken. doordat de discotheek met veiligheidsdeuren hermetisch was afgesloten. Om binnen te ko men moest eerst een rolluik wor den verwijderd. Een poging het vuur van binnen uit te bestrijden werd afgebroken omdat het gevaar voor de brand weerlieden tc groot was. DeVlaar- Schiedam - Aan de Harreweg gaat woensdag de eerste paal de grond in voor een nieuw natuur- en milieu-edueatiecentrum. Het gebouw komt in de plaats van de oude schuur van boerderij Lans bergen waarin duizenden Schiedamse kinderen lessen over de natuur hebben gevolgd. De nieuwe accommodatie biedt ruime mogelijkheden om het ge hele jaar door praktisch onder wijs te geven over milieu en na tuurbehoud. Het educatieve cen trum gaat samenwerken met de Boshoek, het nabijgelegen onder komen van de Koninklijke Ne derlandse Natuurhistorische Ver eniging. De eerste paal wordt geslagen door wethouder Aad Wiegman. Daaraan vooraf gaat een studie ochtend over natuur-educatie in de Boshoek voor onderwijzend personeel uit Schiedam. dingse brandweer schakelde der tig manschappen en groot materi eel in om het vuur te bedwingen. De Schiedamse brandweer, die stand-by was, hoefde niet in actie te komen. Omstreeks half elf werd het sein 'brand meester' ge geven. Het nablussen ging nog geruime tijd door. Aan de buitenzijde waren tijdens de brand geen vlammen te zien. Wel kwam uit alle openingen een vette, stinkende witte rook naar buiten. Eigenaar H. J. van Boekei en zijn vrouw, die door de politie waren gewaarschuwd, raakten zo overstuur dat zij naar het Holy- Ziekenhuis moesten worden ge bracht. Zij konden na enige tijd weer naar huis. Een eerste onderzoek van de brandweer leidde tot de conclusie dat de vuurhaard zich waarschijn lijk bevond tussen de eerste en de tweede verdieping. Over de oor zaak is nog niets bekend. Van daag wordt het onderzoek voort gezet. Enkele bedrijven die ge vestigd zijn in belendende pan den hebben behoorlijke rook- en waterschade opgelopen. De brandweer pompte zoveel water in de discotheek dat het bluswa ter aan alle kanten naar buiten stroomde. Uit alle openingen van de dis cotheek kwam een vette, stin kende witte rook naar buiten. Het nablussen vergde nog ve le uren. Foto Roel Dijkstra Vlaardingen - De wijkvereniging Vettenoordsepolder wil nog dit jaar starten met experimenten op het gebied van buurtbeheer. ïn het beleidsplan voor de jaren 1993/1996 dringt de vereniging er bij de gemeente Vlaardingen op aan geld voor zulke experimenten beschikbaar te stellen. Ook zal de vereniging een zwaar der beroep doen op de beroeps krachten die 'geleend* worden van de overkoepelende stichting Welzijn *90. Er moet. staat in het beleidsplan, snel iets gebeuren wil de wijk niet vervallen tot on leefbaarheid. In de Vettenoordse polder wonen veel ouderen, mi granten en jongeren die maat schappelijk steeds verder achter op raken. Deze groepen verdie nen extra aandacht Buurtbeheer is hard nodig om de sociale contacten in de VOP te verbeteren en de bewoners meer te betrekken bij hun eigen lee fomgeving, meent de vereniging. Gepleit wordt voor het oprichten van een beheerfonds. Met geld van de gemeente kan dan een be gin worden gemaakt met plant- soenbeheer. Staat dat eenmaal op poten, dan kunnen meer speci fieke projecten worden opgezet, zoals huiswerkbegeleiding, kin deropvang en een informatiepunt voor scholing en werkgelegen heid. Allochtone meisjes, ouderen, mi granten en jongeren vormen de belangrijkste achterstandgroe- pen in de Vettenoordsepolder. Ouderen krijgen in deze wijk te weinig het gevoel dat zij er ook bij horen. Ook veel jongeren lopen doelloos rond, vooral sinds het sluiten van het ook in de VOP ge legen jongerencentrum Labyrint. Voor hen moeten speciale activi teiten worden opgezet. Hetzelfde geldt voor jonge mi granten, onder wie de werkloos heid schrikbarend hoog is. Sa men met de stichting Coerke en de sociale dienst wil de wijkver eniging ook projecten opzetten voor allochtone meisjes, de meest kansarme groep in de polder, Het 'zeer ambitieus' genoemde beleidsplan werd dit weekeinde bekendgemaakt tijdens de vie ring van het twintigjarig bestaan van de in maart 1973 opgerichte wijkgroep waaruit de vereniging is voortgekomen. Het feest werd gehouden in buurthuis De Pijpe- laar. Schiedam - De stichting Schiedams Historisch Amateur toneel SCHAT voelt zich ernstig gedupeerd door het verzet van een groep binnenstadsbewoners tegen het gebruik van de Koren beurs voor publieksevenemen ten. De stichting had het monument graag gebruikt als receptieruimte voor de genodigden van 'tWee, Het leven van Frapois Haver- schmidt', het openluchtspel dat in mei in en rond de Korte Haven wordt gespeeld. De Korenbeurs staat direct aan de haven. De fees telijkheden zijn echter, onder druk van de anti-Korenbeurslob- by, verplaatst naar het stadhuis. „Jammer, we hadden zulke leuke plannen. Het is een mooi pand waar je veel mee kunt doen," al dus Cormne Sey namens SCHAT. Het toneelgezelschap vindt de houding van de centrumbewo ners niet erg consequent. De 'overlast' die een receptie in de Korenbeurs zou veroorzaken staat immers niet in verhouding tot de drukte in de haven tijdens de voorstellingen. 'Het leven van Franois Haver- schmidt' wordt in totaal vijfmaal opgevoerd en bij elke voorstelling worden 750 toeschouwers ver wacht. Niemand in de binnenstad heeft echter tegen deze vorm van drukte en lawaai geprotesteerd. Connne Sey: „Goedbeschouwd is dat toch wel een beetje belache lijk." SCHAT mag de Korenbeurs nu alleen gebruiken als kleed ruimte en opslagplaats voor de re- quisieten. De première van het openlucht spel over het leven van dominee Haverschmidt, beter bekend als de dichter Piet Paaitjens, vindt plaats op donderdag 13 mei. Een dag eerder wordt een try-out ge geven. Voor de opvoering worden een drijvend toneel en een tribu ne voor de toeschouwers in de Korte Haven gebouwd. Als decor dient het huis van Haverschmidt aan de Lange Haven, waar het pu bliek vanaf de tribune op uitkijkt. Aan het stuk doen 25 acteurs mee en een kleine 20 figuranten. De totale crew bestaat uit ongeveer 150 mensen. Schiedam - De jeugd uit Schiedam-West mag tijdens de jaarswisseling van '93f94 geen vreugdevuren meer ontsteken m de St. Liduinastraat. Dc ou de- jaarsfeestelijkheden en kerst boomverbrandingen worden ver plaatst naar de ingang van het Ju lianapark aan de Burgemeester Knappertlaan. Dit besluit hebben politie, ge meente en. brandweer genomen op aandrang van bewoners van de St. Liduinastraat en omgeving. Zij willen dat hun buurt voortaan gevrijwaard wordt van feestge druis rond de jaarwisseling. De bewoners van dit deel van Schiedam-West hebben bijzonder slechte herinneringen aan de af gelopen oudejaars viering, die voor een grote ravage zorgde. De jaarwisseling W93 op de hoek van de St. Liduinastraat. Huysmansstraat en Tlelman Oemstraat verliep volgens de be woners allesbehalve vlekkeloos. Er was sprake van een enorme overlast, veroorzaakt door het verbranden van houtafval, plas tics en bankstellen. Luide muziek en schijnwerpers die uit een lan taarnpaal werden gevoed hielden de buurt uit de slaa p Uit een brief, waarvan de afzen ders alleen bij burgemeester Scheeres bekend zijn, blijkt dat de bewoners de situatie in decem ber als zeer bedreigend hebben ervaren. Veel mensen waren bang en gespannen en voor kinderen werd het gevaarlijk geacht om buiten te spelen. „Op het hoogte punt tijdens het vreugdevuur op 1 januari zijn van diverse percelen door de hitte zeven ruiten ge sprongen. Op verschilende plaat sen vertoonde het schilderwerk blazen door de grote hitte." Eén buuttbewuiier nam unlangs het initiatief tot een handtekenin genactie. Bij rondvraag bleek dat veel mensen een herhaling van de happening met zien zitten. ,.Ik werd geconfronteerd met een gro te mate van emotionaliteit bij di verse gezinnen," schrijft deze ac tievoerder aan het gemeentebe stuur. Gevraagd wordt een herha ling 'met alle mogelijke midde len' te voorkomen. Uit telefonische contacten met politie en brandweer kreeg de buurt al in een vroeg stadium de indruk dat ook de2e instanties vreugdevuren in de St. Liduina straat niet meer zien zitten. In overleg werd daarna besloten een andere lokatie aan te wijzen. De politiewoordvoerder: ..Wij waren ook niet bly met het verloop van de jaarwisseling op die plaats. De nieuwe piek lijkt ons boter ge schikt." Door Ben van Haren Vlaardingen - „Leeft hy nog?" De onbeweeglijke, enkele centime ters metende, hondshaai in het plastic bakje, bovenin het kleine aquarium van het Visserijmu seum, maakt weinig indruk op de bezoekers van het museum. Via radio- en kranteberichten zijn ze sinds vrijdag gelokt naar het museum aan de Westhaven- kade in Vlaardingen. maar een maal daar gearriveerd krijgen ze de kous op de kop. „Is dat nu al les? Waarom beweegt het dier niet?" De bezoekers weten niet dat haaien een hekel aan daglicht hebben en pas na half elf in actie komen als de museumlichten gedoofd zijn. De voor rondleidin gen gecharterde vrijwilligers van het Service Team Vlaardin gen zijn over die haaien-eigen- schap kennelijk ook niet inge licht. Ze praten uitsluitend over het verleden en negeren de am per vijf centimeter tellende ge borene. De eerste vis die uit één van de vijf door Artis geschonken eie ren kroop, ligt onbeweeglijk met een haaks gebogen rug op de bo dem van het plastic bakje, dat bovenin de bak hangt op dertig centimeter afstand van een klei ner plastic bakje met vier nog niet opengebroken andere hondshaai-eieren. De jonge vleeseter, die een klei ne meter als maximale lichaams lengte in het vooruitzicht heeft, weet zich voorlopig goed ver zorgd in de aquaria van hel Vis serijmuseum. Vissers en hande laren gebruiken het vlees van haar in de Noordzee gevangen familieleden om het als zee-aal, zeewolf, witvis of onder andere fantasienamen rechtstreeks of in vissticks ter consumptie aan te bieden. Traditioneel is de haai een vij and van de vissers. Ze jaagt ha- ring- en makreelscholen uiteen en vernielt de visnetten. De voor de mens ook gevaarlijke, vraat zuchtige vleeseter is niet geliefd als consumptie-artikel. Behalve de pasgeborene en de m een aparte plastic bak opgehan gen Artis-eieren hebben oudere, fraai gevlekte jonge hondshaai en zich al een positie verworven in het druk bevolkte kleine aquarium tegenover de receptie balie van het Visserijmuseum. Roggen, schollen, ponen en an dere zeevissen van grotere om vang zwemmen rond in het grote aquarium. Of daar ooit haaien een plaats zullen krijgen, is de vraag. Uiteindelijk zal een selectie moeten plaatsvinden, waarbij doorslaggevend zal zijn de roof zucht van dc tot bijna een meter groetende museum-hondshaai. „Alle nu in het kleine aquarium aanwezige en nog uit de eieren te kruipen hondshaaien kunnen we natuurlijk niet in ons grote, ronde aquarium houden. Ze vre ten elkaar op. Een enkeling zal hier misschien wel aarden en geen behoefte krijgen aan één van de andere vissen zolang wij zorgen voor voldoende dagelijks voer," redeneert één van de le den van het museumpersoneel. Iedereen is gelukkig dat in sa menwerking met het RIVO (Rijksinstituut voor Visserijon- derzoek) het water in de aquaria van het Visserymuseum op zeekwahteit is gebracht. Een splinternieuwe spoelingsbak is in de kelder van het museum geïnstalleerd nadat vong jaar al le vissen waren bezweken. Nu zwemt nieuw, jong goed rond in beide aquaria. Haringen en ma kreel blijven er vooralsnog ont breken, omdat deze meest popu laire consumptie-vissen niet overleven in de glazen bakken van het Visserijmuseum. Schiedam - Aanvankelijk weiger de dc Schiedamse politie zondag avond in te gaan op het verzoek van een 28-jarige Schiedammer cue in de cel wilde overnachten omdat hij geen slappplaats had. ..Het is hier geen hotel." zei dc agent aan de balie beslist. Maar even later lag de bezoeker toch als arrestant op een brits Hij vertel de dat hij even tevoren had inge broken in een verzekeringskan toor aan de Lange Nieuwstraat. Maassluis - Een Rotterdamse taxichauffeur heeft m de nacht van vrijdag op zaterdag een klant, die weigerde te betalen, afgele verd bij de Maassluise politic. Hij dreigde daarbij het hoofd van de man. een 22-jarige Maassluizen te scheiden van de rest van het li chaam. De klant voldeed uitein delijk toch aan zijn financiële ver plichtingen, Maassluis - Een 37-jarige Maas- sluizer heeft zaterdag een proces verbaal gekregen omdat hij een partij groot afval langs de Vlaar- dingsedijk had gedeponeerd. Een getuige had dc politie gewaar schuwd. De man heeft het vuil weer weggehaald. Daarmee be- - spaarde hij zich een flinke reke ning voor de verwijdering. Vlaardingen/Schiedam - De Vlaar dingse en Schiedamse politie kre gen dit weekeinde een lange lijst inbraken en diefstallen te verwer ken Aan de Dr. Wiardi Beckmansmgel in Vlaardingen werd een inbreker overlopen door de bewoonster. De dader slaagde er in te vluchten. Hetzelfde deed een dief aan de Sperwerlaan via het balkon. Uit een schuur aan de P.K. Dros- saertstraat werden twee fietsen ontvreemd. Uit een andere schuur in dezelfde straat verdwe nen verschillende spullen. Een automobilist die zijn wagen op de Van Hogendorplaan had gepar keerd miste bij terugkomst zyn portefeuille uit de auto. Bij een in braak bij een bedrijf aan de Waal straat werd een geldbedrag gesto len. Geld en betaalkaarten ver dwenen bij een inbraak in een wo ning aan de Callenburgstraat. Een bewoner van de Dotter- blocmstraat mist uit de kelder een citybike. Een autobedrijf aan de Netten boeterstraat kreeg ook ongewenst bezoek. De dief ver dween met enkele jacks. In Schiedam werden bij Chinese restaurants aan de Lange Niéuw- straat en do Zwaluwlaan de gok automaten opengebroken. In de Hof van Spa land werd een kassa uit een winkel gestolen. Een pati ent in het Schielandziekenhuis miste bij terugkomst op zijn ka mer zijn cd-speler met koptele foon uit het nachtkastje. In de Mackaystraat werden vier flats doorzocht en werd video-appara- tuur gestolen. Geld en cheques verdwenen uit een woning aan dc CoenradÏGtraat Vlaardingen/Schiedam - Op een parkeerterrein aan de Aalschol verlaan m Vlaardingen zijn drie Opeis opengebroken. Een vierde werd gestolen, maar later terug gevonden m Rotterdam. De Vlaardingse politie trof twee au to's aan die elders waren gestolen. In de Van der Spiegelstraat werd geprobeerd een Opel Kadett te stelen. Toen dit niet lukte stelde de dief zich tevreden met de ra- dio-cassottespeler. In de Van Slin- gelandtstraat gebeurde iets soort gelijks In dezelfde straat werd nog een andere auto opengebro ken. Uit een auto in de Boter- straat verdween een telefoon. In Schiedam werden auto's open gebroken aan de Delflandseweg de Damlaan. de Hobbemastraat, de Rotterdamsedijk en de Delf landseweg. Een uit de Dr. Zamen- hoffstraat gestolen auto werd in Rotterdam teruggevonden. Op de achterbank lag een geldladc. Ver moedelijk is de wagen gebruikt bij een misdrijf Een 28-jange Rotterdammer werd aangehou den voor het vernielen van spie gels. antennes en plaatwerk van auto's. Vlaardingen - Op de Westhaven- kade heeft de Vlaardingse politie dit weekeinde twee keer een auto weggesleept die geparkeerd stond op een taxistandplaats.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1