gr weg 13 De schoolstrijd van een Fries in Vlaardingen» individuele brilaanpassing. (P m Wethouder Roos maakte Tijmen van der Kooij jarenlang het leven zuur 'Het was een schbone dag* 'Ouwe dibbesen' hebben een reuze leuk leven Volkstuinders vieren 25-jarig jubileum Eerste paal de grond in Computerrommelmarkt in De Teerstoof Expositie 'Girls in Music' Cursus thuiszorg Hoekse muziekdag Rotterdams Dagblad Dinsdag 9 maart 1993 De Schiedamse volkstuindersvereniging Vijfsluizen viert zaterdag 13 maart haar 25-jarig jubileum in het Schiedamse Passagetheater. De nering bestaat uit een receptie en een avondvullend programma voor de leden. Vanaf 20.15 uur 2ijn er optredens van The Amazing Stroopwafels, Joke Bruis en Gerard Cox, Fred Zegveld. De Flamingo's en The Rhythm Stars. De toegang is gratis. Vyfsluizen probeert overigens al lange tijd van het imago af te komen dat voor het krijgen van een volkstuin jarenlange wachttijden gelden. Dat is niet waar. Na aanmelding als kandidaat-lid kan momen teel ai binnen zes maanden een tuin worden aange boden. Voor meer informatie hierover kan men bel len met A. Doorn, tijdens kantooruren 4732111. toe stel 378, en 's avonds 4737360. Donderdag slaat wethouder Chris Zijdeveld samen met liet echtpaar Van der Zouwen de eerste paal voor zestien vrije sectorwoningen aan de Vlinderhoven en de Oranjetiphof m Spaland. De heer en mevrouw Van der Zouwen zijn enkele van de toekomstige be woners. De huizen, gebouwd door Geelen BV uit Vleuten, hebben enkele opvallende milieu-vriende lijke eigenschappen. Alle woningen zijn voorzien van een zonne-energie-instaüatie, een serre en een groene erfafscheiding. De buitenkozijnen worden vervaardigd van Europees vurenhout, als vervan ging van tropisch hardhout. Redactie Waterweg: Jan Bcoister Ben van Haren Peter de Lange Sander Sonnemans Carel van der Velden Westhaven plaats 22 3131 BT VI aardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 2340055 -"V De Computer Club Schiedam organiseert 13 maart een computerrommelmarkt in gebouw De Teerstoof aan de Nieuwstraat 12. Iedereen kan tweedehands computerspullen kopen en verkopen, van monito ren, diskdrives, printers en harde schijven tot linten, kabels, boeken en tijdschriften. De zaai gaat open om 14.00 uur en de toegang be draagt 3,50 gulden. Mensen die iets willen verkopen moeten zich aanmelden bij F. Leliveld, telefoon 4716599. Vlaardingen Muziekinformatie- en documentatiecentrum Ton Stolk aan de Wes- thavenkade 45 houdt vanaf zaterdag 13 maart de expositie 'Girls in Music1 van kunstenares Nicola Jansen. De tentoon stelling bestaat uit schilderijen, tekenin gen en grafisch werk met als inspiratiebron bekende, maar ook minder bekende vrou wen uit de muziekwe reld; Candy Dulfer, Sade, Sheila E., Rosa King en Deborah Har ry. Jansen, een fer vent concertganger, zag Candy Dulfer ruim vier jaar geleden optreden in het voor programma van Her man Brood. Zij inspireerde hem tot het maken van een serie portretten van haar. Niet tang daarna maakte hij ook series over andere muziekvrouwen. De stichting Terminale Thuiszorg Vlaardingen start vrijdag 12 maart een training voor iedereen die zich wil bekwamen in de thuiszorg voor stervenden en hun familieleden. Er wordt aandacht besteed aan on der meer het omgaan met stervenden in de praktijk, het contact met de familieleden, praktische verzor gende handelingen en rouwverwerking. Na de training zuilen de cursisten samen met de trai ners bekijken of ze ook echt aan de slag kunnen. De training wordt gegeven in drie blokken van vier we ken, Voor aanmelding en inlichtingen kunt u terecht bij de heer R. van Herwaarden, tel.: 4346855, Hoek van Holland; De muziekdag van Hoek van Holland valt dit jaar sa men met de Nationale Dag van de Muziek op zater dag 15 mei. Onder het motto Instrumentalisten op weg naar 2000 organiseert de Stichting Muziekdag Hoek van Holland al jaren achtereen een muziekfes tijn, waar amateurs hun beste beentje kunnen voor zetten. Zij worden beoordeeld door een deskundige jury. De laatste jaren waren er veel inschrijvingen, niet alleen uit Hoek van Holland, maar ook uil het Westland en het Rijnmondgebied. Bespelers van toets-, blaas- en snaarinstrumenten kunnen deelne men en ook kleine groepen zijn welkom. Tijdens de muziekdag zijn er stands en workshops aanwezig Inschrijfformulieren en telefonische inlichtingen kan men krijgen bij Micbei Heins, Starduststraat 9. 3151 EJ Hoek van Holland, tel. 01747-87206. Ook by wijkgebouw De Hoekstee zijn formulieren beschik baar. Agenda Schiedam dinsdag 9 maart PvdA-ledem eigaderuig. Roo Roosenzaal. 20 00 Jamsessie. Podium. 21.00 uur woensdag IQ maart Biljarten, dienstencentrum De -5Molens. 9 00 15 30 uu r Bijeenkomst CDA-Vi ouwenberaad NPB-gebouw. Westvest 92, 930 uur. Bmgo. dienstencentrum De 4Molens. 13 30-16 00 uur Dammen rri schaken diprwicncenlrum Da 4Molens 13 00 uur De zwarte hand (jeugdtheater). Passagetheater. 14 00 uur. Vlaardingen dinsdag 9 maart Expositie Ria Giskes-Pieters (linosneden!. Bloeddonorcentrum, galgkade 1. t/m 23 april Informatie avond voor aanstaande ouders. Emmauskerk. 2000 uur woensdag 10 maart Fiedel ui het Wilde Westen Ifilm). Stadsgehoorzaal. 14 00 uur. Door Peter de Lange Vlaardingen - Het hoofd van Tij- men van der Kooij stond in dc na zomer van 1914 helemaal niet naar de dreiging van een mogelij ke Duitse inval. Terwijl Neder land mobiliseerde en de regering treinen vol militairen naar de gtenzen stuurde, dacht Van der Kooij maar aan één ding: zijn kans op een benoeming tot hoofd van een gereformeerde Mulo in Vlaardingen. De reis vanuit zijn woonplaats Wildervank verliep moeizaam. Eerst moest hij twee uur fietsen, en daarna ontdekte hij dat de meeste treinen door het leger wa ren gevorderd. Van der Kooij, 's morgens om zeven uur uit Assen vertrokken, arriveerde pas om drie uur 's middags aan het Maas station m Rotterdam. Op het sta tion Delftse Poort bleek geen aan sluiting met Vlaardingen te krij gen. Hij legde de laatste kilome ters af per boot. Op het schoolbestuur dat hij nog diezelfde avond ontmoette, maakte de 39-jarige Fries een gunstige indruk. In tegenwoor digheid \'an het voltallige bestuur gaf hij de volgende ochtend een proefles bijbelse geschiedenis. Zijn vertelling over Lot viel in goede aarde. Het bestuurslid dat hem na afloop naar de tramhalte in Schiedam bracht, zei dat het wel goed zat met die benoeming. Op het terras van het Maasstation genoot Van der Kooij van het heerlijke zomerweer. Hij liet zijn gedachten de vrije loop. In plaats van aan het komende oorlogsge weld, dacht hij aan zijn Opdracht: de verbreiding van het christelijk onderwijs. En hij dacht aan zijn carrière. „Meer dan ooit gevoelde ik in de loop der zaken de leiding Gods. Dat gaf kalmte en rust," no teerde hij later. In Assen ont moette hij dominee Petersen, die ook naar de veenkoloniën moest. Ze fietsten samen op. Tijmen van der Kooij trad op 1 de cember 1914 aan als hoofd van de Koningin Emmaschool in de Em- mastraat. Vlaardingen zou, na St. Annaparoehie, Oppenhuizen, Utrecht, Midwolda, De Knrrf, Bolsward en Wildervank, zijn laatste standplaats worden. En zijn moeilijkste. Nederland mocht dan aan het oorlogsgevaar zijn ontsnapt, binnen de eigen grenzen werd verbeten een oud conflict uitgevochten: de school strijd. Verzuiling Het openbaar en het bijzonder {katholiek en protestants-christe lijk) onderwijs zijn voor de wet pas sinds 1920 aan elkaar gelijk. Voordien betaalde de staat alleen het openbaar onderwijs; ouders die hun kinderen op een schooi naar de eigen beginselen wilden doen, moesten zelf maar zo'n school oprichten en bekostigen. Vanaf het midden van de vorige eeuw voerden de diverse gods dienstige groeperingen in en bui ten het parlement strijd om die ongelijkheid recht te trekken. Ook na de 'vrede' in 1920 kwam In 1990 vond Wim van der Kooij op de zolder van zijn woning in Ak U mere een doos met dichtbeschreven schoolschriften. De cahiers be^'^ vatten de levensbeschrijving van zijn opa, Tijmen van der Kaoiju^ (1875-1957). In de doos zat ook een flinke stapel knipsels, stukjes die**? opa voor kranten, kerkbladen en tijdschriften uit het onderwijs had£3 geschreven. Wim van der Kooij oordeelde dat deze nalatenschap niet alleen voorts de familie van belang was. Voor fijnproevers en historici lag hier eèh7f|j gedetailleerd tijdsdocument van en over een afstammeling uit het geslacht der 'kleine luyden'. Een document dat kon bijdragen aan y; een beter begrip van een bijzonder hoofdstuk uit de Nederlandse ge schiedenis: dat over de schoolstrijd en de emancipatie van het anti- revolutionaire volksdeel vanaf het einde van de vorige eeuwtot in de jaren vijftig van deze eeuw. Samen met Sjoerd van Tuinen, een andere nazaat van 'opa', stelde Wim van der Kooij een boek samen uit de berg knipsels en schriften. 'Opa' komt daaruit tevoorschijn als een rechtzinnige, tamelijk pe dante man, met een vooral zakelijke instelling; een persoonlijk leven - scheen hij er nauwelijks op na te houden. „Warmte ondervonden we i alleen van oma," herinneren de kleinkinderen zich. n Het boek ('Het was een schoone dag1) werd geïllustreerd met foto's uit het familie-archief. Het is uitgegeven in eigen beheer. Het kost 65 gulden en is verkrijgbaar bij W. D. M. van der Kooij, Sportmark 118, ,n 1355 KJ Almere, telefoon 036-5311085. - het regelmatig tot conflicten. Zo- ais Van der Kooij in Vlaardingen ondervond. Tijmen van der Koojj was een kind van de verzuiling. Hij was af komstig uit de kring der 'kleine luyden1, zoals dc achterban van de anti-revolutionaire roerganger Abraham. Kuyper werd genoemd. Van der Kooij's wieg stond in Hin- deloopen en zijn familie bestond uit boeren en kleine middenstan-, ders. Tijmens vader Douwe Kla- zes van der Kooij dreef een 'win kel van sinkel' op het Friese plat teland. Hij wilde dat zijn kinde ren hogerop zouden komen. Toen hij op een kwade dag in het water viel en dreigde te verdrin ken, bad Douwe tot God en be loofde dat hij zijn drie zonen „aan het christelijk onderwijs zou ge ven" als de Here bereid was hem te redden. Douwe bleef in leven en deed zijn belofte gestand. Zo kwam Tijmen in St. Annaparo ehie terecht als kwekeling op de school van een oom. Hij bleek een voorbeeldige leerling. Hoewel het protestants-ehriste- Ujk onderwijs het in het hoge noorden zeker niet gemakkelijk had, was de sfeer er gemoedelijk vergeleken bij wat zich in het westen afspeelde. Dat ontdekte de toch redelijk door de wol ge- verfde Van der Kooij al kort na zijn aanstelling in Vlaardingen. Zoals hij het zelf verwoordde: „Ik maakte er kennis met tevoren nooit beleefde toestanden en ei genaardige temperamenten." Eerst raakte hij verzeild in een af faire rond twee collega's die de euvele moed hadden gehad om vanuit het gereformeerd onder wijs te solliciteren bij de 'vijand', een openbare school in Rotter dam. Het bestuur zei de twee dis sidenten de wacht aan en toen een links georiënteerd plaatselijk krantje genaamd 'Vrijheid en Recht' zich met de zaak begon te bemoeien, praatte heel Vlaardin gen al gauw over niets anders meer. V R schilderde het schoolbestuur af als „weinig ont wikkeld, tomeloos heerszuchtig MuIo-directeurTijmen van der Kooij en zijn echtgenote. Ve len herinneren hem zich als een strenge man. ReproductieRoej Dijkstra en hoogst onevenwichtig". De zaak liep overigens uit op een ne-„ derlaag voor jhfet afvalligé titiè.01 i Vijanden In 1924, toen het pc-onderwijs steeds meer leerlingen trok en er scholen moesten worden bijge bouwd (aan de Boslaan en de Bin nensingel) om de grote toeloop op te vangen, begonnen de proble men met het Vlaardingse ge meentebestuur. Wethouder Roos probeerde op allerlei manieren de leegloop van de openbare scholen te verhullen en zo te voorkomen dat er geld naar het bijzonder on derwijs moest worden overgehe veld. zoals de wet voorschreef. Dat bracht Roos in conflict met Van der Kooij, die de wethouder met onweerlegbare cijfers con fronteerde. De twee werden ge zworen vijanden. Van der Kooij, inmiddels hoofd van de nieuwe Dr. A. Kuy- perschool aan de Boslaan, schreef triomfantelijk in zijn dagboek dat de gemeente zich genoodzaakt zag drie van de acht openbare scholen op te heffen. Die overwin ning had ook een keerzijde, want B en W bleken slechte verliezers. Zij blokkeerden een krediet om de speelplaats van de (gerefor meerde) Julianaschool op te knappen. Dat pesterijtje ging ove rigens niet op. Het schoolbestuur ging met succes in beroep bij Ge deputeerde Staten. Ondertussen begon men buiten de stad al te spreken van de 'Vlaardingse schoolstrijd1. Van der Kooij had het gevoel dat hij voortdurend op zijn qui vive moest zijn. Het had er alle schijn van dat wethouder Roos voortdu rend met de organisaties van openbare onderwijzers overlegde hoe hij de 'bijzonderen' de voet kon dwarszetten. Mussolini Na een mislukte poging van Roos om een vinger in de pap te krijgen in het schoolbestuur, volgde in 1926 een nieuwe krachtmeting waarbij de tegenstander volgens Van der Kooij zelfs laster en ach terklap niet schuwde. In 'Vrijheid en Recht1, waarvoor ook wethou der Roos stukjes schreef, kreeg de Mulo-directeur etiketten opge plakt als 'politieke stokebrand' en 'Mussolini'. Met zijn geschrijf zaaide Roos verdeeldheid in gere formeerde kring. Het was een moeilijk jaar voor de eonf 'ssione- len. De Nieuwe Vlaardingse Cou rant stopte opeens met he' publi ceren van de exan enui .slagen van de Dr. A. Kuipersrir ol en in de gemeenteraad were geruzied over de bijdragen aan net bijzon der onderwijs. Een braakliggend t<\rein direct tegenover Van der Kooij's school werd door de gemeente toegewe zen aan een vervoersmaatschap pij, die er autobussen stalde. Pro testen dat dit gevaarlijk was voor de driehonderd leerlingen hicfy pen niet. B en W zetten door en( J een beroepsschrift bij Gedepu--f; teerde Staten haalde ditmaal, niets uit. Van arren moede liet het^ bestuur het schoolplein achter het gebouw opknappen. Zo werd"-,?, het gevaar voor de leerlingen be-.ji perkt. Voortaan hoefden ze alleen bij het komen en gaan dc drukke^ garage te passeren. Het getreiter, nu eens over dej_. leerlingenaantallen, dan weer,", over hun juiste leeftijd en deJ daarvan afhankelijke bijdrage, u hield pas op toen Tymens aards- lpJ vijand Roos in 1934 burgemeester werd van Lekkerkerk. Een van Van der Kooijs dochters verklaar de later dat Roos het christelijk onderwijs letterlijk haatte. „Hij werkte het op allerlei manieren ff- tegen." Tijmen van der Kooij ver- - liet het strijdperk kort daarop. Hij werd'in 193& gepensioneerd en' vestigde zich met zijn vrouw Hitje,,, Koopmans in Den Haag. In zijn nieuwe woonplaats wijdde hij zich aan zijn. voornaamste hobby;, schrijven-over het onderwijs en over de reizen die hij m zijn ar beidzame leven had gemaakt. Zijn Vlaardingse leerlingen (hij had er zo'n drieduizend in de klas gehad, van wie velen 'goed te recht' waren gekomen; één had het zelfs tot minister van Onder-, wijs geschopt) bleven zich hem herinneren als ccn strenge man die slecht orde kon houden. Zijn bijnaam was 'de Kriet'. het krijtje, omdat hy met krijtjes gooide naar niet-oplettende leerlingen. Meester van der Kooij had een scherp verstand, maar was een slecht didacticus, oordeelden veel van zijn pupillen later. Op een keer trof hij, nadat hij een mo ment het lokaal had verlaten, bij zijn terugkeer de klas in wanorde aan. In plaats van de schuldigen tot de orde te roepen, liep hij ijaar het venster, hief de handen ten.r' hemel en riep, alsof hij Ch aan het kruis was: „O Heer. geef het hun, want ze weten r watzedoen."'. Brilaanpassing door modebewuste opticiens. Deskundig advies, en voorlichting. Specialisten in Varilux en extra dunne glazen. Komplete oogmeting met oogdruk-kontrole. Optometrist OV Contactlensspecialist ANVC ROTTERDAM-OOST: Oude Dijk 141-143 - Tel. 010-412.23.27 SCHIEDAM: Passage 18 - Tel. 0HM26.64.54 Poo; Nathalie Lans Vlaardingen - Martien is 83 jaar en Huug 85. Gisteren waren ze zestig jaar met elkaar getrouwd. Het echtpaar Steenhoek genoot van de gezellige dagen en sloeg de op de tafel liggende romans even dicht om te vertellen over hun zestigjarige huwelijk en zelfs over de periode daarvoor. „Ik was een kameraad van een broer van haar. Ik was de jongste thuis en vond het bij de familie Bot thuis gezellig. Zij waren nog met z'n tienen thuis en we had den altijd lol met elkaar. Zij was 18 en ik 20 toen we verloofden," vertelt Huug Steenhoek. Zijn echtgenote valt hem in de re de en voegt eraan toe dat zij al een poos wat met elkaar hadden. De bruidegom weet dat nog wel, maar hij was ook nog niet klaar met zijn verhaal. Aan de trouwdag zit, zoals hij zegt, een hele geschiedenis vast. „We wa ren in ondertrouw en zouden in augustus trouwen. Maar dat ging niet door want zij werd ziek. Ze kreeg tyfus. Dat was in die tijd een hele gevaarlijke ziekte. Wy hielden de wacht bij haar en ge lukkig werd ze beter. Uiteindelijk zijn we in mei van het jaar daarop getrouwd en is alles goed geko men." Na veel tegenspoed, want ook de vader van Martien werd ziek voor het huwelijk, ging het goed met het jonge echtpaar. Het gezin werd al snel met vier jongens en een meisje uitgebreid. Moeder die de drukte van huis uit aJ gewend Het echtpaar Steenhoek mag graag een boek le zen. Foto Roer Dijkstra was, voedde de kinderen op ter wijl pa Steenhoek zijn brood als stoffeerder/behanger verdiende. „Ik was 12 jaar toen ik bij de firma Van Heusden in Vlaardingen te recht kwam. Ik was er smeerjon- gen. Ik moest van de rollen be hang banen afsnijden en de boel klaarmaken voor de behanger. Je moet weten dat je toen nog geen plakmeel, maar stijfsel had en ik smeerde het stijfsel. Ja, ik was 12 en m'n kameraad een jaar of 18. Maar hij kon ergens anders aan de slag als timmerman en ik moest alleen verder. Ik was in middels 13 en werd bijgestaan door een jongen van 12. Nu was ik de behanger en hij de smeerjon- gen. Wanneer we bij mensen thuis kwamen keken zij ons vreemd aan. Ja, we waren natuur lijk maar een paar snotneuzen. En als ze dan vroegen hoe oud of we waren, dan zeiden we 25. We telden gewoon onze leeftijden bij elkaar op. Dan moesten de men sen lachen." Maar de snotneus verstond zijn vak want hij bleef in totaal 53 jaar lang werken als behanger en later als stoffeerder bij het bedrijf. Nu is het bruidspaar al weer een hele lange tijd samen zonder te wer ken. Vervelen doen ze zich niet. Ze lezen graag eedboek, nemen de krant door en als het weer het toelaat gaat het stel naar buiten om een lekkere wandeling te ma ken. Mevrouw Steenhoek is gedeelte- lijk verlamd en zit in een rolstoel. Dat vindt zij vervelend, maar ze., klaagt niet want samen met haar man is ze nog best in staat haar ei- gen boontjes te doppen. „Wij heb-<< ben een reuze leuk leven gehad. Het is toch ontzettend mooi dat wij al onze kinderen, kleiokinde- ren en achterkleinkinderen nog hebben. Wij hebben een gezellige tijd achter de rug en nu zijn we twee ouwe dibbesen.11

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1