Water i eg 11 'Matig genotsmiddelen op school' Onderhoud van monument bij Grote Kerk al verzekerd Jeugdige muzikanten worden fluitend rijk m 'OV-Tax maakt openbaar vervoer nagenoeg compleet' De 'No Showbo Express' rijdt weer door het land Statenfractie GroenLinks vraagt over regiovorming Acht jaar voor doden van drugsverslaafde Weer vals bankbiljet verzilverd in Schiedam Regionale GGD waarschuwt scholieren tegen alcohol, tabak en drugs Caroussel wil snel weer open Henry Dunant uit Maassluis Supermarkt omstreden Afperser aangehouden Auto gebruikt voor joyriding Nieuwe keuken gestolen Bulldozer aangestoken Vishengels gestolen Bankpasje misbruikt I Rotterdams Dagblad Dinsdag 9 maart 1993 Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131 BT Vlaardingen tel 010-2340055/rax 4349754 l Rotterdam --De 'No Showbo Express' is een nieuwe ronde door Nederland vanmiddag op het Centraal Station van Rotterdam begonnen. De tachtig meter lange expositietrein, beschilderd met stripfiguren, maakt deel uit van de campagne Kinderveiligheid van de Stichting Consument en Veiligheid (SCV). Al in 1991 maakten duizenden schoolkinderen uit dertien Nederlandse steden kennis met de reizende expositie. De vele behendigheidsspelletjes, reuze- stripboeken en quizpanelen zijn zo uitgewerkt, dat de kinderen spelenderwijs over de diverse 'Showbo'- thema's moeten nadenken. De term 'Showbo' staat voor braniegedrag en stoerdoenerij, in vee! gevallen oorzaak van ernstige ongelukken. Ongelukken in en om huis, op school en tijdens sport en spel zijn de grootste ongevallenoorzaak bij kinde ren in de leeftijd tot 15 jaar. Jaarlijks moeten ruim 200.000 kinderen op de Eerste-hulpafdelingen van ziekenhuizen worden behandeld. Daarnaast worden nog eens 9000 kinderen opgenomen en overlijden er honderd aan de gevolgen. Na de 'toernee' in 1991 zijn in de dertien steden actie- eomité's opgericht. Daarin zijn gemeentelijke over heidsdiensten, de gezondheidssector de welzijns zorg, het lokale bedrijfsleven en vrijwilligersorgani saties verenigd. Deze actiecomité^ hebben het afge lopen jaar specifieke kinderveiligheidsacties uitge voerd. De Stichting Consument en Veiligheid is te vreden over het resultaat In sommige gemeenten bijvoorbeeld heeft kinderveiligheid inmiddels een structurele plaats gekregen in het beleid van de ge meente en van relevante organisaties. 'Prof. dr. F. Sturmans, directeur van de Rotterdamse GGD. gaf vanmiddag in Buurthuis De Dam het start sein voor de nieuwe actie, die samenvalt met de Kin- derveiligheidsweek in Rotterdam. Vervolgens ging het per bus richting CS, waar de 'No Showbo Ex press' zijn reis langs Weesp, Zaandam, Utrecht, Zut- phen, Deventer, Almelo, Hengelo, Enschede en Heerlen zal beginnen. Rotterdam - De fractie GroenLinks in de provincie vraagt zich af of de plannen van Rotterdam om ha vens en bedrijfsterreinen onder de 'stadsregio' te stellen niet in strijd zijn met de democratische rech ten van de daar wonende burgers. In schriftelijke vragen aan Gedeputeerde Staten informeert Groen Links of het streven van het Overleg Orgaan Rijn mond het regiobestuur een provinciale status te ge ven hiermee niet in strijd is. Als provincie zou Rot terdam-Rijnmond zich juist moeten onderscheiden van een agglomeratiegemeente. GroenLinks ver wondert zich er over, dat de gebieden die meer ar beidsplaatsen bieden dan bewoners hebben onder de 'stadsregio' komen te vallen. De fractie verzoekt goed uit te laten zoeken of de wensen van Rotterdam niet in strijd zijn met de Grondwet. Ook moet de gemeenten Schiedam, Vlaardingen, Maassluis en Albrandswaard worden gevraagd tijdig een voorlopig oordeel uit te spreken over het door Rotterdam bepleite losmaken van be drijfsterreinen uit hun grondgebied. Tot slot zou de provincie bij de gemeenten in de regio Voome-Put- ten-Rozenburg moeten informeren of zij bereid zijn de later door een provinciaal havenbedrijf beheerde haventerreinen in Europoort en Botlek in hun grondgebied op te nemen. De'No Showbo EX press is aan de buitenzijde bont be schilderd met strlpfï guren. Foto Stichting veiligheid Rotterdam - De 36-jarige drugsverslaafde H. is van morgen door de rechtbank in Rotterdam veroor deeld tot een gevangenisstraf van acht jaar. De man wordt verantwoordelijk gehouden voor de dood van een Turk, die op 1 mei vorig jaar werd neergestoken - bij Perron Nul, de gedoogzone voor drugsgebruikers bij het Rotterdamse Centraal Station. De officier van Justitie eiste twee weken geleden tien jaar gevange nisstraf. De rechtbank achtte bewezen dat H. na een fikse ru zie zijn opponent aan het mes reeg, hoewel hij zelf twee weken geleden ten stelligste ontkende te heb ben gestoken. Volgens hem zat de Turkse mafia ach ter de steekpartij. Maar op basis van getuigenverkla ringen wordt H. als de dader gezien. In hét vonnis werd bovendien rekening gehouden met de vele diefstallen met geweld, zware mishandelingen, af persingen en pogingen doodslag die hij sinds 1974 met grote regelmaat heeft gepleegd. In 1988 was hij nog tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld we gens een poging doodslag. Schiedam - In Schiedam is gisteren wederom een vals bankbiljket van 250 gulden opgedoken. Het bil jet zat tussen de inhoud van de nachtkluis van de ING Bank aan de Nieuwe Haven. Het geld was af komstig van een bedrijf uit de St. Liduinastraat, De ze straat ligt in dezelfde wijk als het restaurant waar vorige week een valse 'vuurtoren' werd verzilverd. In totaal zijn nu drie valse briefes van ƒ250 ontdekt. Volgens de politie zijn de bankbiljetten 'gedrukt' op een kleurenkopieermachine. De kopieën zijn met enige moeite wel te onderscheiden van echte biljet ten. De valse bankbiljetten hebben geen watermerk en de blindenstippen ontbreken. Bovendien gaan de biljetten scheuren vertonen op de vouwen en brok kelt de inkt af als ze al wat langer in omloop zijn. Vlaardingen - De regionale GGD gaat op scholen voor het voort gezet onderwijs in Maassluis, Vlaardingen en Schiedam voor lichting geven over de gevaren van genotsmiddelen als tabak, alcohol en drugs. Voor het project, dat eind augustus begint en wordt ondersteund door het Boumanhuis, zijn zeventien scho len, aangeschreven. De campagne heeft een landelijk karakter, maar verdient volgens de GGD in de regio extra aan dacht. Uit een in 1990 gehouden onderzoek concludeerde de ge zondheidsdienst dat het percen tage rokers en drinkers op scho len in het noordelijk Waterwegge bied hoger lag dan het landelijk gemiddelde. Scholieren vormen volgens de GGD een groep die snel geneigd is te testen waar hun grenzen lig gen bij het gebruik van drank, ta bak en drugs. Zo wil de cola op schoolfeestjes wel eens een scheut rum bevatten en kan het voorkomen dat tijdens een werk week hasjiesj wordt gebruikt. Scholieren die, al dan met stie kem. op het schoolplein een shag je roken. vormen een met te ver waarlozen groep. Om te voorkomen dat dit experi menteren tot problemen leidt, bieden de GGD en het Bouman huis (het provinciale centrum voor verslavingszorg) de scholen lesboeken over genotsmiddelen aan. Ook het onderwerp gokver slaving wordt aangeroerd. De bedoeling is dat de deelne mende onderwijsinstellingen ie der een werkgroep vormen die de situatie op de eigen school beoor deelt. Daarby wordt bekeken wat bijvoorbeeld het schoolreglement zegt over rokende en drinkende leerlingen, en hoe daar tegen wordt opgetreden. Ook de docenten zullen een bij drage moeten leveren, ben?Hrukt woordvoerder Nijs de Graaf van de GGD Nieuwe Waterweg- Noord: ..Het komt aan het einde van de week vaak voor dat er in de docentenkamer alcohol wordt ge schonken. Ik denk dat degenen die daaraan mee doen zich ook zullen moeten matigen. Anders heeft dit project natuurlijk weinig Je hobby uitoefenen en er nog eens goed geld mee verdienen ook. Op dat idee zijn de zusjes Lonneke (11) en Renee (8) Otter- dijk een tijdje geleden gekomen en het publiek in winketcentrum Hof van Spaland in Schiedam heeft het inmiddels gemerkt. Op bepaalde tijdstippen, 's zaterdags en als Lonneke en Renee wat eerder uit school zijn ook op andere dagen, halen ze thuis hun blokfluit op, zoeken in het overdekte winkelcentrum een plekje en vragen spelenderwijs om een aalmoes. Niet omdat ze het thuis zo slecht hebben, maar om te sparen. „Ik wil viool leren spelen,"vertelt Renee na Vader Jacob voor de zoveelste keer door het winkelcentrum te hebben geblazen. „En het liefst op mijn eigen viool." „Ik spaar voor rolschaaten," zegt haar oudere zusje. De wijsjes die de meisjes ten gehore bren gen, vallen bij de passanten in goede aarde. Zo af en toe blijft ie mand aandachtig staan luisteren maar vrijwel iedereen die het muzikale duo voorbij loopt, tast in de buidel en doet spontaan een muntstuk in het doosje. En al klinkt het niet altijd even hel der, toch I open de gezusters binnen„We doen dit nu voor de vijf de keer en hebben al honderd gulden opgehaald," zegt Lonneke trots lachend. „De helft heeft mijn vader per giro naar Somalië opgestuurd en de rest is in onze spaarpot gegaan. Onze vaderen moeder vinden het best wat we doen, als we van het geld maar geen snoep kopen." Foto Roel Dijkstra Vlaardingen - Het echtpaar Van Boekei, eigenaar van de zondag morgen door brand verwoeste discotheek Caroussel aan de Ko ningin Wilhelminahaven in Vlaardingen. wil de zaak zo snel mogelijk weer opbouwen. Dit heeft het horeca-ecbtpaar giste ren te kennen gegeven in een ge sprek met de brandweer. Bij een onderzoek in het uitge brande pand door de technische opsporingsdienst van de politie is gisteren vastgesteld dat brand stichting moet worden uitgeslo ten. De oorzaak was vermoedelijk kortsluiting in een transformator van een serie halogeenlampen bo ven de bar op de eerste verdie ping. Daarna zou hetzelfde zijn gebeurd in de verlichting van de bar op de tweede verdieping. De ravage in het pand is groot, stelden de onderzoekers gisteren vast. Van het interieur is weinig of niets meer over. De buitenkant is beschadigd, maar verkeert nog in redelijke staat. De brandweer schat de schade op minstens twee miljoen gulden. De discotheek was verzekerd. Volgens de brandweer waren in het pand afdoende brandwerende maatregelen getroffen. De laatste veiligheidsinspectie in de disco vond plaats rondde jaarwisseling. De brandweer had toen nauwe lijks opmerkingen. Een sprin kler-installatie ontbrak, maar die is, aldus een woordvoerder van de brandweer, voor de veiligheid van bezoekers van ondergeschikt be lang. Goede nooduitgangen zijn in dat opzicht veel essentiëler, en die waren in de Caroussel in orde. Van de nooduitgangen hoefde zondag overigens niemand ge bruik te maken. De brand brak pas uit ruim nadat de laatste be zoekers de disco hadden verlaten. Van Boekei vertrok als laatste en deed rond zes uur de deur achter zich dicht. Vijf kwartier later bel de een bewoner van de Spoorsin- gel naar de brandweer met de me dedeling dat er dikke rookwolken uit het pand kwamen. Maassluis - Het mag dan nog niet voor honderd procent zeker zijn of de financiering van het herden kingsmonument voor het bom bardement van Maassluis rond komt, het onderhoud ervan is in ieder geval al zeker gesteld. De leerlingen van de Marnix-mavo hebben zich bereid verklaard hiervoor de handen uit de mou wen te steken Voorzitter D. Pons van de Stich ting Monument 18 Maart 1943 heeft dat gistermorgen te horen gekregen, enkele uren voor hij de plannen officieel aan de pers kon presenteren. De herdenking bestaat niet alleen uit de realisering van een monu ment. Er is voor 18 maart ook een herdenkingsdienst gepland in de Grote kerk. Daar spreekt onder anderen oud-verzetsman Maar ten Schakel, ook ex-ARP-Kamer lid. Hij ziet het als een uitdaging om te spreken over het verzetswerk in verhouding tot het bombarde ment van Maassluis - een misre kening van de geallieerden - zo heeft de organsiatie van de bij eenkomst uit zijn mond mogen optekenen. Op 18 maart werd Maassluis ge troffen door Engelse bommen die bedoeld waren voor Duitse mari- nevaartuigcr» m dc haven. Er vie len enkele tientallen doden. De omgeving van de Grote Kerk ver anderde in een puinhoop. Ook de kerk zelf werd getroffen. „Het is een dag om nooit te verge ten." aldus D. Pons. „Ook voor de nieuwkomers in Maassluis - de stad telde ten tijde van het bom bardement nog geen 10.000 inwo ners - moet er een teken van her innering komen. De achttiende maart mag nooit vergeten wor den." De stichting is nu op zoek naar 97.000 gulden, de kosten voor het monument, waarvoor de Vlaar- dingse kunstenaar Leen Droppert als ontwerper is ingehuurd. Dat geld moet worden bijeengebracht via acties vanuit de bevolking en bijdragen daarvan. Ook subsidies van overheid en bedrijfsleven moeten worden binnengehaald. Voorzitter D. Pons: „Het is dus be langrijk dat ons nummer van de postgiro 2310037 m de krant komt en de bankier ABN/Amro Maas sluis bankrekeningnr. 42.05.80.786. Er is al een klein be ginnetje van de 97.000 gulden, maar er is nog heel veel nodig." Pons. ook: „Ik heb de oorlog be wust meegemaakt. Je blijft eraan denken, is mijn ervaring. En vijf tig jaar is een moment van extra bezinning. Voer Maassluis was het en tragische gebeurtenis en dan denk ik ook aan de nabe staanden van de slachtoffers." De voorzitter noemt de plek bij de Grote Kerk bij uitstek geschikt voor een herdenkingsteken. „Het is een rustig punt. Goed om je te kunnen bezinnen." Schiedam - Met de invoering van de OV-Tax krijgt Schiedam er op het gebied van het openbaar ver voer een extra serviceverlening voor ouderen en gehandicapten bij. De OV-Tax. een busje met een capacititeit voor zes personen en een rolstoel dat per 1 april gaat rij den. kan weliswaar door iedereen worden gebruikt, maar de speci fieke doelgroep wordt toch ge vormd door gehandicapten en ou deren. Het reizen per OV-Tax is aanzienlijk goedkoper dan met de reguliere taxi en iets duurder dan de bus en tram. „Het openbaar vervoer in Schiedam is nu nagenoeg com pleet." zei wethouder Chris Zijde veld (o,a. Verkeer en Vervoer) gis teren tijdens de officiële presen tatie van het nieuwe vervoersys teem, dat by wijze van proef wordt geïntroduceerd „Naast het gehandicaptenvervoer is dit een goede oplossing voor ouderen die zich tegenwoordig in de bus en de tram niet meer veilig voelen. B en W waren het snel eens toen het plan van de OV-Tax werd inge diend. De uitbreiding van de tram- en metrolijnen zouden het totale openbaar vervoerpakket completeren." De Openbaar Vèrvoer-Tax is me de toegankelijk voor rolstoelers, biedt begeleiding tot aan de deur en rijdt zeven dagen per week van 9.00 tot 23.00 uur. Mensen die van de taxi-variant gebruik willen ma ken, dienen te beschikken over een vervoer pas die ze kunnen be stellen bij de Stichting OV-Tax Schiedam. Naast de pas heeft de reiziger een zogenoemde rilbon nodig. De pas kost een tientje per jaar en de prijs per ritbon be draagt 2,75 gulden. De bonnen zijn in boekjes van vier stuks ver krijgbaar bij de VW en verschil lende buurthuizen, dienstencen tra en verzorgingstehuizen. Be langstellenden die vanuit Schiedam naar Vlaardingen of Rotterdam willen, kunnen echter geen gebruik maken van de OV- Tax. Die rijdt namelijk alleen in Schiedam. De exploitant van de OV-Tax, Eu- rotax BV, wilde ook Vlaardingen als vervoersgebied hebben maar omdat daar het kleine broertje Holytax wagens heeft rijden ener dus makkelijk een samenwer kingsverband aangegaan zou kunnen worden. Omdat de ge meente Vlaardingen daar anders over denkt, beperkt de OV-Tax zich dus alleen tot Schiedam. „Ik heb." zegt de Vlaardingse wethouder Aart Kool (Maatschap pelijke dienst everlening), „ander halfjaar geleden het idee iets der gelijks op poten te zetten geop perd bij Maassluis en Schiedam maar daar was men er toen nog met aan toe. We hebben voor een samenwerkingsverband met taxi bedrijf Dodewaard gekozen omdat de Eurotax te duur was. En de tarieven moeten natuurlijk wei aantrekkelijk zijn." Kool verwacht deze week groen licht van de gemeenteraad voor het speciale vervoer van ouderen en gehandicapten, dat in de opzet nauwelijks verschilt van de nieu we vervoersregeling in de buurgemeente. In dat geval wordt deze zomer nog met het extra openbaar vervoer. Volgens wethouder Bart de Leede (o.a. Ouderenwerk) is dc OV-Tax een welkome voorziening die de beperkingen van minder mobiele groepen kan wegnemen. „Juist voor die mensen is het essentieel, willen ze volwaardig kunnen par ticiperen in de maatschappij," al dus De Leede. „Het is toevallig dat deze voorziening in werking treedt in het jaar van de ouderen, maar bovendien is het exira inte ressant omdat vanaf 1 januari de wet Voorzieningen Gehandicap ten voor rekening van de lokale overheid komt. Met de komst van de OV-Tax is een grote wens van de. ouderenbonden in vervulling gegaan." De gemeente Schiedam heeft voor het initiatief zestigdui zend gulden uitgetrokken en be kijkt aan het eind van het jaar of het plan een succes is. Er wordt vanuit gegaan dat de OV-Tax dit jaar zo'n twintigduizend ritten binnen de stadsgrenzen maakt. Maassluis - Ambulances, taxi's en aangepaste auto's reden gister morgen af en aan op de kade van de buitenhaven in Maassluis. Niet minder dan 68 langdurig zie ken uit het Westland, Delft. Maas sluis, Vlaardingen en Hoek van Holland scheepten zich in op het Rode Kruisschip J. Henry Du nant. Vijftig helpers en helpsters van het Rode Kruis waren aanwezig om er voor te zorgen dat iedereen in de juiste hut en in het juiste bed terecht kwam Dat was nog een heel karwei, want de meeste gasten arriveerden in een rolstoel en bovendien is de ochtend van vertrek altijd extra rommelig omdat er een heleboel mensen met de beste bedoelingen rondlo pen die niet direkt met de tocht te maken hebben. Het vertrek uit Maassluis werd in ieder geval begeleid door een stralende zon die volgens de des kundigen zeker de eerste dagen zal blijven schijnen, wanneer de vakantie gangers nun tocht over de Nederlandse binnenwateren zullen maken met als eindbe stemming Nijmegen. Vrijdag avond komt de J. Henry Dunant weer in Maassluis aan, maar de gasten blijven aan boord tot zater dagmorgen. omdat ze eerste nog een gezellige avond krijgen aan geboden. Hoek van Holland - Tegen de ves tiging van een Basismarkt in een voormalige garage aan de Riet dijkstraat in Hoek van Holland zijn 22 bezwaarschriften inge diend. De protesten tegen de su permarkt zijn voornamelijk af komstig van winkeliers. De aanvraag behelst een vloerop pervlak van vijfhonderd vierkan te meter. Volgens de Hoekse mid denstanders wordt echter niet 500. maar 966 vierkante meter winkelruimte toegevoegd. Boven dien zou door een supermarkt in de Rietdijkstraat de loop in de Prins Hendrikstraat verminde ren. Leo Schoenmeijer. eigenaar van de betreffende garage, heeft dc winkeliers schriftelijk om ophel dering gevraagd. Schoenmeijer is inmiddels verhuisd naar het in dustrieterrein aan de Prins Hen- drikweg en wil zijn oude pand nu verkopen aan de Basismarkt. Door de actie van de winkeliers dreigt dat voornemen vertraging op te lopen. Uitstel zou Schoen meijer veel renteverlies kosten. De Hoekse deelgemente, die don derdag over de kwestie vergadert, is tot de conclusie gekomen dat de bezwaren wel ontvankelijk, maar niet gegrond zijn. Waar schijnlijk zal het deelraadsbe- stuur bij de provincie een verkla ring van geen bezwaar aanvra gen, vooruitlopend op de defini tieve vergunning. De winkeliers kunnen daarna een Arob-proce- dure aanspannen bij de Raad van State als zij de vestiging van de Basismarkt ongedaan willen ma ken. Vlaardingen - De Vlaardingse po litic heeft de 23-jange Vlaardin- ger A.W.S. aangehouden als ver dachte van een afpersingszaak en overval. Hij zou op 8 januari ie mand in een benzinestation heb ben afgeperst en twee dagen later een café hebben overvallen. De woning van de man is op last van de recherche doorzocht. Vlaardingen - Een Vlaardinger heeft by de politie aangifte ge daan van het feit dat zijn auto is gebruikt door een joyrider. Dc man wilde gisterochtend in zijn auto stappen toen hij merkte dat het portier was opengebroken. De kilometerteller wees een hogere stand aan dan na het laatste ritje van de eigenaar en ook zat er heel wat minder benzine in de benzi netank. Vlaardingen - Uit nieuw bouwwoning aan üc Albert Schweitzersingei, onderdeel van bouwplan De Vaart in Vlaardin gen, is in het weekeinde een com plete keuken gestolen. Gisteren is aangifte gedaan. Vlaardingen - Bij de politie is gis teren aangifte gedaan van vernie ling door brandstichting van een bulldozer in Vlaardingen. Deze stond op het Hoevepad gepar keerd. De cabine brandde geheel uit. De politie onderzoekt de brandstichting. Vlaardingen/Schiedam - Uit een kelderbox aan de Van Slinge- landtstraat in Vlaardingen zijn vishengels en gereedschap gesto len. De toegangsdeur was gefor ceerd om binnen te kunnen ko men. Uit een woning aan de Verheij- straat zijn gisternacht een horlo ge, parfum en herenportemonnee met twintig gulden erin gestolen bij een inbraak, In Schiedam zijn vannacht drie gokkasten opengebroken bij een inbraak in een grillroom aan de Broersveld. In een bedrijf aan de Sandvikstraat is gisteravond een bureaulade opengebroken en een potje met geld meegenomen. Vlaardingen - Een Vlaardinger is enkele honderden guldens kwijt geraakt. vermoedelijk na verlies van een bankpasje. Hij deed gis teren bij de politie aangifte van de vermissing.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 2