erweg 15 ■T Brouwer zoekt bedrijfsruimte Het leven gaat door op nerdenkings p ek 'Scheiding afval perfectioneren Hoeveelheid opgehaald GFT- afval overtreft verwachtingen Koororgel in Grote Kerk K' Die meneer Bakker toch (3 en slot) Verhagen in Bothof Expositie over rampenbestrijding Cursus relatie moeder-dochter Omroep wil nieuwe naam Kilometervreters op pad GRATIS TWEE WEKEN LENZEN OP ZICHT! I Rotterdams Dagblad Woensdag 10 maart 1993 Zo zo, die meneer Bakker durft. ïn een ingezonden brief in deze krant noemt de Schiedamse PvdA-fractievoorzitter mij een leuge naar, hij vindt dat ik de feiten verdraai, hij beticht mij ervan dat ik het vertrouwen in de politiek ondermijn en hij suggereert brutaal dat ik anti-democratische krachten in de kaart speel. Waarom? Heb ik geschreven dat negers lui zijn en Turken stinken? Heb ik betoogd dat alle buitenlanders moeten oprotten? Heb ik iets lelijks geschreven over joden of asielzoekers? Nee, in het geheel niet. Bakker beschuldigt mij van al dat lelijks omdat ik het heb ge waagd de draak te steken met zijn belachelijke naar-de-bekende- weg vragen over eventuele bijstandsfraude in Schiedam. Die meneer Bakker is mét goed snik. Als ik niet zo'n vredelievend persoontje was, zou ik hem een knal voor zijn hersens verkopen. Als ik niet zou opzien tegen al dat gedoe, zou ik hem wegens belediging voor de rechter slepen. Daar mag hij weliswaar als verzachtende om standigheid aanvoeren dat hij uit de domste stad van Nederland -komt, maar dat is geen excuus om mij op de ledenlijst van de Cen- ,tmm Democraten te plaatsen; want dat bedoelde hij toch met zijn in sinuerende opmerkingen? Waar ging het ook al weer om? Bakker las vorig jaar in de krant (want lezen kan hij) dat de sociale dienst bij het leven wordt getild. Een on- -derzoek in Groningen zou dat hebben aangetoond. Ook haalde hij er een onderzoek in Dordrecht bij. Dus klom hij in de pen en vroeg bur gemeester en wethouders van zijn woonplaats of het in Schiedam ook zo erg was. Inmiddels heb ik twee columns aan dit onderwerp gewijd {dit wordt de derde), Bakkers vragen zijn beantwoord, hij heeft twee ingezon den brieven in deze krant laten opnemen en in Rotterdam lekte in- eens (o toeval) een oud onderzoekje in Beverwaard uit. En we zijn nog geen steek verder, want die eigenwijze Bakker blijft maar geloven in dat Groningse llutonderzoek, door De Telegraaf destijds opgeblazen tot ongekende proporties, maar in betrouwbaar der kranten door verstandiger mensen dan hij inmiddels neergesa beld als slordig en onbetrouwbaar (dus zo goed kan Bakker toch niet lezen). Saskia den Uyl, verantwoordelijk voor de sociale dienst in Leiden, zei het onlangs nog: de schokkende cijfers van het Groningse onder zoek zijn niet bewijsbaar, met de meerderheid van onze cliënten is niks mis, de regels zijn (door de politiek! Hoort u het goed, meneer Bakker?) zo gemaakt dat er niet mee te werken valt, als de regelin gen in een kwaad daglicht komen te staan, is dat slecht voor ieder een... Verstandige vrouw, die oudste dochter van wijlen Joop en Liesbeth den Uyl. Zou partijgenoot Bakker een voorbeeld aan moeten nemen. DICK VAN DER LUGT Schiedam In galerie Bothof Modem Art is tot en met 28 maart het werk van Joost Verhagen te zien. De in Arnhem geboren kunstenaar studeerde in 1984 af aan de Ko ninklijke Academie in Den Haag. Zijn schilderijen geven een beeld van verwarring en evenwicht. De kunstenaar probeert continu tegenstellingen te zoe ken en geeft dat weer in zijn werk. Naast de schilde rijen van Verhagen zijn er jn de galerie ook marme ren beelden van Pablo Atchugarry tentoongesteld. Bothof Modem Art aan de Schie 94 is op vrijdag van 13.00 tot 18.00 uur en op zaterdag en zondag van 11.00 tot 17.00 uur open. Vlaardingen Als aanvulling op de nationale rampenfolder die de ze week in Vlaardingen is verspreid, houdt de brand weer in de kazerne aan de Hoflaan een kleine ten toonstelling over rampenbestrijding. De brandweer geeft desgevraagd aanvullende informatie op de in houd van de folder. Ook wordt een videofilm ge draaid over rampenbestrijding. De expositie duurt tot het einde van de maand. Belangstellenden kun nen dagelijks tijdens de werkuren binnenlopen. Voprde op maandag 15 maart te starten cursus 'Rela tie Moeder-Dochter/Dochter Moeder' van Stichting Cpèrke zijn nog enkele plaatsen vrij. De cursus duurt tien weken en is bedoeld voor vrouwen die meer in zicht willen krijgen in de relatie moeder-dochter en dochter-moeder. Met elkaar wordt nagegaan hoe moeders hun vrouw-zijn doorgeven en welke invloed dat heeft op het dagelijks leven. Voor informatie: Stichting Coerke (4351280). Omroep Vlaardingen gaat haar werkterrein verbre den en wordt binnenkort ook de lokale omroep voor Maassluis. Daarom zijn de radiomakers op zoek naar een passende naam. Luisteraars worden opgeroepen mee te denken over de nieuwe naam en maken kans op een kleinigheidje, een platenbon van ƒ50. Inzendingen kunnen voor donderdag 1 april worden gestuurd naar Omroep Vlaardingen, Postbus 6,3130 AA Vlaardingen. Wandelsportvereniging VTM organiseert zaterdag 13 maart een wandeltocht voor getrainde wande laars. De zogenoemde kilometervretermars begint in de Parkietstraat en voert naar het puntje van de pier in Hoek van Holland. De deelnemers kunnen kiezen uit de afstanden 30 en 50 kilometer en moeten ƒ7,50 betalen om mee te mogen lopen. Voor dat bedrag krijgen ze onderweg de nodige verzorging en etens waren én een herinneringsmedaille. De wandelaars kunnen vanaf 8.00 uur op pad. Schiedam woensdag 10 maart Oecumenische gemeente- en parochieavond over vastenactie voor Cambodja, zaal De Rank iö -55 uur. Algemene Ledenvergadering WD, Rjjnmond-hotel, 20 00 uur donderdag 11 maart Handwerken, dienstencentrum De 4Molen.s. 13 30-16 00 uur. Kleding- en speelgoedbeurs Kluh'iuis Zuid 10 30-14 00 uur Vlaardingen woensdag 10 maart Dansavond, dienstencentrum West. 19 30 uur Concert keerveren;pregcca. Grur. Kerk. 20 00 uur Rob de Nijs. Stadsgehoorzaal, 2015 uur donderdag-11 maart Lunchconcert Aad Zoutendijk. Grote Kerk. 12 45-13 la uur Maassluis woensdag 10 maart Informatieavond voor aanstaande ouders wal de Sluis. zu 00 uur Stuffed Puppet Theatre, theater de Sehuurkerk. 20 30 uur. Redactie Waterweg: Jan Booister Ben van Haren Peter de Lange Sander Sonnemans Care! van der Velden Westhaven plaats 22 3131BT Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4343754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 2340055 Schiedam - Peter Raaijen uit Zuid-Beijerland zegt binnen af zienbare tijd in Schiedam een bierbrouwerij met proeflokaal te zullen openen aan de Noordvest. De bedoeling van de 37-jarige vrijetijdsbrouwer is voor zijn be drijf enkele panden in de buurt van molen De Palmboom te hu ren van de gemeente. Het zou gaan om twee bedrijfshallen van distilleerderij Dirkzwager, die de gemeente eerst van Dirkzwager zou moeten kopen. De distillateur zegt evenwel nog geen concrete plannen te kennen. „We zijn daar in het verleden door de gemeente over benaderd, meer niet. Van verkoop is nog geen sprake, al he lemaal niet op korte termijn," al dus C. Dirkzwager. Haaijen is al enige tijd op zoek naar een ge schikte ruimte voor zijn brouwe rij De Griffioen. Zijn voorkeur gaat uit naar een. plek in de buurt van De Palmboom, Hij streeft naar samenwerking met het toe komstige molenmuseum. In De Palmboom kan het graan voor zijn bier worden gemalen. Het voornemen om de voormalige dis tilleerderij van Van Gent in de Paimboombuurt te kopen heeft Raaijen inmiddels laten varen. „Dat pand bleek bij de taxatie rijp voor de sloop." In De Griffioen wil Peter Raaijen vier soorten bier gaan brouwen. Eén soort, ge naamd De Griffioen, is sinds kort al in de handel. Het wordt ge maakt bij een brouwerij in Zee- uws-Vïaanderen. De verkoop is volgens Raaijen een succes. „Het staat overal in de winkels, in Gro ningen, Hengelo en Den Helder." Ook in Schiedam wordt het - mondjesmaat - verkocht. Raaijen zegt produktie en verkoop voorlo pig bewust kleinschalig te hou den. „Ik wiide eerst weten of het aanslaat." Raaijen, in het dage- j lijks leven psychiatrisch ver-i pleegkundige, beschouwt brou-j wen als zijn tweede beroep. Hij begon er een jaar of acht geleden mee Om zich in het vak te be kwamen liep hij stage bij ver schillende bedrijven. „Het is een prachtig ambacht," meent hij. En reagerend op de reclamekreet van een grote brouwer: „Niet datj grote bedrijf, maar ik maak bier*" zoals bier bedoeld is. Mijn eerste* uitgangspunt is kwaliteit." Door Jan Booister Maassluis - Zijn vaste handen zweven boven de maquette alsof ze iets onduidelijks moeten van gen. Misschien ook moeten ze iets ongrijpbaars bezweren. Dan weer lijken de handen onderdelen van het kunstwerk te gaan verplaat sen, als machtige hefmachines. Maar kunstenaar Leen Droppert beroert niets meer. Het is goed zo. Er is evenwicht. De Vlaardingse kunstenaar kan uren praten over wat hem be weegt bij het herdenkingsmonu ment voor het bombardement dat Maassluis op 13 maart 1943 trof. Engelse vliegers probeerden toen Duitse marineschepen te raken in de haven, maar mikten verkeerd. Enkele tientallen doden en enor me vernielingen waren het ge volg. „Als je die foto's terugziet," verze kert Leen Droppert, „dan schrik je wederom. Ik heb er veel gezien. Dan zie je wat een ongelooflijk gat er toen is geslagen." Hij praat zachtjes. „Als je nu die tv-beelden ziet... dat is hetzelfde. Weggebombardeerde huizen, het is hard en schril." Leen Droppert is getuige geweest van het bombardement. „Ik was jong, maar gebleken is dat je als kind meer onthoudt dan meestal wordt aangenomen. Ik weet nog, we woonden in Vlaardingen- West. Vanaf de Maassluissedijk zagen we de brand. Ik herinner het me nog als de dag van giste ren." Ontwerpen begint altijd met een verhaal, zegt hij. Daar worden ele menten bij gezocht. Soms logisch, soms zonder verklaring. „Die rechthoekige blokken steen, waarom die vorm?" En zijn hand zweeft weer boven de maquette. „Later herinnerde ik me foto's te hebben gezien dat daar bij de kerk een kerkhof was. En dat zwarte stuk bestrating, dat is de grote schaduw die over Maassluis viel." Leen Droppert wil geen werkstuk waar iedereen omheen kan gaan staan. Hij wil iets waar doorheen gewandeld kan worden, waarin men niet aan één plek gebonden was. Het leven gaat immers ook door. Daarom ook de metalen, golvende piek in het monument als teken van hoop, van groei en herstel. En de cirkels, altijd onderbroken, geven aan waar wat gebeurt. Ken merkend voor het werk van Drop pert. „Dat is mijn filosofie van het gesloten systeem, het is open, gaat altijd door," zegt hij. Desolaat De herdenkingsplek komt bij de Grote Kerk, op het Schanseiland. Leen Droppert noemt die plaats „uitnemend geschikt". Hij moet altijd eerst zien waar zijn werk komt te staan. In dit geval kan hij geen mooiere plek bedenken, ook al is het er nu een beetje desolaat vanwege allerlei werkzaamhe den. Ontwerpen is een spel van den ken, doen en handelen, doceert de kunstenaar. Hij praat dan over de gebroken stenen in zijn ont werp, die na een plek met water gevolgd worden door een nieuwe, complete steen. „Dat hoef ik niet uit te leggen," weet hij. Dan. nuchter: „Er komen parkeer plaatsen omheen, dus er moest Vlaardingen - Het gescheiden inzamelen van groente-, fruit- en tuinafval in Holy-Zuid en de Zuidbuurt wordt door de stadsrei niging van Vlaardingen een doorslaand succes genoemd. „De totale hoeveelheid GFT-afval die tot dusver is ingezameld," schrijft Diek Doolaard, het nieuwe hoofd van de stadsreiniging in een Nieuwsbrief die de afgelopen maand in de Zuidbuurt is verspreid, „overtreft onze stoutste verwachtingen." Toch loopt nog niet alles op rolle tjes. In Holy werd vorig jaar zo mer begonnen met de proef de be woners hun huisvuil gescheiden te laten aanbieden. Aanvankelijk stuitte het experiment op behoor lijk wat bezwaren. Veel mensen waren niet in hun sas met de blokcontainers op de hoek van de straat en vreesden dat er onge dierte door het rottend vuil aan getrokken zou worden. Inmiddels schjjnt het tij aanzienlijk te zijn gekeerd, nr.der 150 bewoners van Holy-Zuid is een enquête gehou den en daaruit blijkt volgens Her man Berkhout van de stadsreini ging dat het gescheiden inzame len van GFT-afval met behulp van de zogenoemde BioBox goed is aangeslagen. „Op die enquête is door 76 men sen gereageerd en slechts twee van hen hebben aangegeven on tevreden te zijn over het nieuwe systeem," aldus Berkhout. „Maar liefst 24 mensen zeggen tevreden te zijn en 22 Holy-bewoners zijn zelfs zeer tevreden. Die cijfers lie gen niet. Er komen echter nog steeds klachten binnen over vuil dat tegen of op de blokcontainers wordt neergezet. Dit wordt zo snel mogelijk weggehaald. Dat is ge woon een kwestie van gemak zucht. Op de klachten van men sen die de blokcontainer bij hen in do straat liever ergens anders neergezet zagen is inmiddels in gespeeld." Ondanks alle goede bedoelingen is kennelijk niet iedereen bereid het huisvuil 'geordend' van de hand te doen. Nog altijd gebeurt het dat grofvuil in de GFT-contai- ners wordt gekiept of via de stort- koker in de voor restafval bestem de vuilbakken belandt. Bij de reinigingsdienst is men echter zeer te spreken over de re sultaten van de proef waaraan momenteel circa 3300 huishou dens meewerken. In de derde week van januari, om een wille keurig voorbeeld te noemen, is in de twee 'blokeontainerwijken' in clusief de 'stortkokerflats' totaal 42.660 kilo huisvuil opgehaald. Daarvan bestond 7320 kilo uit groente-, tuin- en fruitafval. „Zeker gelei op de maand januari waarin nu eenmaal weinig afval wordt aangeboden is dat een be hoorlijk totaal." vindt Berkhout. „Ruim zeventien procent van het totale afval is GFT-afval. Dat bete kent dat we op de goede weg zijn. Maar de scheiding en hergebruik, van het afval moeten we nog ver der perfectioneren." Ondanks de positieve ontwikke- lingen, niet alleen op het gebied van de gescheiden huisvuiühzd£ meling maar ook bij het Aanbiedt station aan de Hoflaan, blijft de reinigingsdienst alert. Sinds de proef met het GFT-afval in augus tus van het afgelopen jaar van start ging, kunnen Vlaardingers bij het Aanbied station terecht om er hun grofvuil in te leveren. In de vijf maanden die het station vorig jaar draaide werd ruim 83 ton res tafval en 472 ton puin ingeleverd. Veelbelovende cijfers, meent Berkhout. „We doen veel," zegt hij strijdlus-j tig, „maar we kunnen nog veel meer. We komen dit jaar met meerdere acties, bijvoorbeeld op het gebied van glas en papier, om de afvalstroom nog beter te orga niseren. Verder krijgt het Aan- biedstation een hoek waar hét klein chemisch afval kan worden ingeleverd." Leen Droppert: 'Dat zwarte stuk bestrating is de schaduw die over Maassluis viel.' Foto Ellen den Ouden/Roel Dijkstra een muurtje komen." Het grondoppervlak is verdeeld in rechthoeken. De kunstenaar heeft daar geen rationele verkla ring voor. Omdat er ook lijnen in elkaar schuiven, botsen haast, ontstaat, samen met die vakken, gevoel van maat en schaal. Ef loopt ook een strook groen langs de diverse onderdelen. Daar had de ontwerper behoefte aan. Het is een natuurlijk element bin nen de ommuring. Dat doet iets, zegt hij. De natuur gaat zijn loop, maar Droppert is nog niet hele maal zeker of deze vorm zo moet. Vergelijkingen met het Geuzen- monument bij de Grote Kerk van Vlaardingen gaan mank. Die on derbroken cirkels, ja, die vind je terug, maar verder is alles anders. In Vlaardingen ging het om men sen die gefusilleerd zijn, zegt Droppert. De opdracht luidde daar dan ook een menselijke fi guur te maken. „Daarbinnen is het versneden. Die aanpak is hier ook doorgevoerd. Dat is de enige overeenkomst." De kunstenaar herinnert zich nog hei moment waarop hij gevraagd werd het her denkingsteken te ontwerpen. „Daar schrik ik meestal van, van dit soort opdrachten," verklapt hij. „Dat was ook zo voor het mo nument in Vlaardingen. Maar als je je verdiept in het onderwerp is het boeiend genoeg. En ik kan me voorstellen dat er behoefte is aan een plek van bezinning. Dit is voor mij ook het herleven van het verleden." Schiedam - Het toenemende aantal concerten in de Grote Kerk van Schiedam heeft ertoe geleid dat er in juli van dit jaar een koororgel aan het interieur van de kerk wordt toegevoegd. Het orgel is nodig omdat de af stand tussen de koren en het grote orgel te groot is; er is geen goed contact tussen de organist en het koor. Koster Fred Pietersma startte daarom een half jaar geleden een inzamelingsactie om een koororgel van 33.000 gulden te kunnen finanrieren. Op dit mo ment wordt het orgel gebouwd en ontbreekt er nog maar vijfduizend gulden aan het bud get. De koster, die blij is dat de begroting bijna sluitend is, gaat ondertussen door met andere acties. Zo is het hard nodig dat er geld komt om de knaagkever te be strijden. Alle vijftig balken en de preekstoel uit 1532 zijn aan getast door de kevers. De restau ratie kost per balk negendui zend gulden. Er zijn nu twee bal ken in orde gemaakt, maar voor het behoud van het monumen tale gebouw is het had nodig dat op korte termijn de rest van de balken wordt hersteld. Ja, u ziet het goed. Tijdens de open dagen donderdag 11 maart en vrijdag 12 maart móet u even bij ons binnenlopen. Dan kunt u gratis kennismaken met de Acuvue1rn Disposable contactlenzen van Johnson Johnson Medical BV. Een nieuwe manier van lenzen dragen die niet alleen bijzonder hygiënisch en comfor tabel is, maar u ook veel tijd bespaart, Zo kunt u de flinterdunne Acuvuetm lenzen een week lang dag en nacht dragen. En vragen ze geen enkel onderhoud. Sterker nog, na een week gooit u ze gewoon weg en gebruikt u een nieuw paar. Ooit problemen met lenzen gehad? Dan moet u zéker van deze gelegenheid gebruik maken om de Acuvuetm contactlenzen 14 dagen gratis en vrijblijvend te proberen. Bovendien ligt er xlMÊ&s, voor elke cliënt een leuke attentie klaar. Dus, vul de bon in en.,., kom kijken! OculentPcontactlenspraktijk Kwaliteitszorg in zien Oculenti Contactienspraktijk, Blokmakersplaats 4, Vlaardingen, Tel. 010-4346374. Bij inlevering van deze bon profiteert u van de aanbieding om gratis 14 dagen Acuvuelm contactlenzen te dragen. Naam: - Adres: - M/V* Leeftijd: PC/Woon plaats: Telefoon: Draagt u reeds lenzen? ja/nee* nl. harde/zachte* lenzen, ('Doorhalen wat niet van toepassing is.) Openingstijden: di. t/m vr. van 9.00-17.15 uur, do. van 9.00-21.00 uur, za. van 9.00 tot 17.00 uur, ma. gesloten. r

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1