Waterweg 15 'Iedereen moet in de Gorzen kunnen wonen! Bezoek moet songfestival redden Directeuren WBS zien zichzelf niet als 'gevoelloze slopers' Rampenplan (1) Rampenplan (2) Volkstuinders vieren 25-jarig jubileum Gemeente deels gesloten Gedicht bij kranslegging 14-Jarige wint Muziekweek Regiokantoor in Coldenhove Rotterdams Dagblad I Donderdag 11 maart 1993 Dit moet u doen als de sirene gaat. Ga naar binnen, sluit deuren en ramen, pak een pen en vul onderstaande puzzel in. De oplossing zal u helpen de oorzaak van de ramp te begrijpen. Horizontaal: 1. Vooruitgang. 2. Flauwekul 5. Gifwolk. Massagraf. 8. Chaos. 10. Angst 11. Geruststelling. 12. Nachtmerrie. 13. Vluchtroute. 16. Stress. 17. Schietgebed. 18. Multinational. 21. Onverschilligheid. 24. 'Kapitaal. Verticaal: 1, Inkrimpen. 3. Gemoedsrust. 4, Gezondheid, 6. Toekomst 8. Mi lieu. 11. Groen. 12. Kinderen, 15. Leefbaarheid. 18. Kleinschalig. 22. -Tevreden. 24. Kiezen. 25. Verantwoordelijk. PETER DE LANGE Nieuwsgierig had ze de rampenfolder van de gemeente Vlaardingen van tafel gepakt. Ze kroop ermee op de bank en na een korte wyl van bestuderen, vroeg mijn 9-jarige dochter: „Dus als er, zeg maar, een •ramp gebeurt, dan moeten we allemaal naar binnen?" „Ja," had ik, op mijn beurt nieuwsgierig, geantwoord. „En dan moeten we de radio en de televisie aanzetten," 20 was ze ver der gegaan. Weer had ik, nu enigszins argwanend, bevestigend gereageerd. „Leuk," hoorde ik haar tot mijn verbazing concluderen, „dan hoefik niet naar school en dan kan ik de hele dag televisie kijken." JAN BOOISTER De Schiedamse volkstuindersvereniging de Vijfslui zen viert zaterdag 13 maart haar 25-jarig jubileum in het Schiedamse Passagetheater. De viering bestaat uit een receptie van 15.00 tot 17.00 uur en een avond vullend programma voor de leden. Vanaf 20.15 uur zijn er optredens van The Amazing Stroopwafels, Jo ke Bruis en Gerard Cox, Fred Zegveld. De Fla mingo's en The Rhythm Stars. De toegang is gratis. Vijfsluizen probeert overigens al lange tijd van het imago af te komen dat voor het krijgen van een volkstuin jarenlange wachttijden gelden. Na aan melding als kandidaat-lid kan momenteel al binnen zes maanden een tuin worden aangeboden. Voor meer informatie hierover kan men bellen met A. Doorn, tel; 737360. Een aanzienlijk aantal Schiedamse gemeente-in stanties is maandagmiddag 15 maart gesloten van wege een personeelsbijeenkomst over de start van de organisatievernieuwing. De afdelingen Algemene en Burgerzaken, de Sociale Dienst en de Dienst Per soneel en Organisatie in kantoorgebouw 's Grave- land zijn gesloten vanaf 12.30 uur. De Secretarie, de Dienst Educatie en de Dienst Gemeentewerken in het Stadskantoor zijn die middag ook dicht. Voor spoedeisende gevallen blijft Gemeentewerken be reikbaar onder telefoonnummer 4735895. Vlaardingen Ook dit jaar zullen leerlingen van de Vlaardingse Openbare Scholengemeenschap (VOS) tijdens de herdenking van het Geuzenverzet deelnemen aan de stille tocht en kranslegging bij het door hen geadop teerde Geuzenmonument Na de uitreiking van de Geuzenpenning aan mr. Max van der Stoel wordt liet gedicht 'Kiesrecht' van Jan Boerstoel voorgedragen door een leerling. De herdenking maakt deel uit van het Geuzenproject van de VOS. Elk jaar worden in de eerste klasien extra lessen gegeven waarin aandacht wordt besteed aan de verschrikkelijke gevolgen van dictatuur, discriminatie en racisme in het verleden en heden. Maassluis De 14-jarige Eric van Duin heeft de vierendertigste Muziekweek van Maassluis gewonnen. Van de bij dragen van 197 deelnemers werd zijn vertolking van Jpcob van Eycks 'Het Engels Naehtegaeltje' als beste beoordeeld. De prijs werd afgelopen vrijdag uitge reikt door wethouder Wesenhagen-Kastelein van Cultuur. Deze slotavond in ontmoetingscentrum Ko ningshof werd bezocht door ruim vierhonderd be langstellenden. De Muziekweek trok in totaal 1000 bezoekers. Het nieuwe regiokantoor van waterleidingbedrijf WZHZ wordt gevestigd op het Westlandse bedrijven terrein Coldenhove, waar onlangs nog een plaats is vrijgekomen. De gemeente Maasland heeft al laten weten in principe tot medewerking bereid te zijn. Waterleidingbedrijf WZHZ zal daar een Westlands steunpunt inrichten na de opheffing van de WDM. Op Coldenhove wordt het overgrote dee! van de 45 werknemers ondergebracht. Het gaat om afdelingen als de technische dienst, verbruikersadministratie, wachtdienst en inspectie. Met de liquidatie van de ■WDM is een periode van zes lot twaalf maanden ge moeid. De streefdatum is 1 april. Men is thans bezig met het opstellen van een sociaal plan, dat in concept gereed is. De ondernemingsraad is inmiddels geïn formeerd over de huidige stand van zaken en het plan van aanpak. Agenda Schiedam donderdaf 11 maart Jamsessie. Podium. 21 00 uur. Ledenvergadering CDA, gebouw NPB Westvesl- 20 00 vrijdag 12 maart Volksdansen, dienstencentrum De4Motens. 10 30-11 45 uur Bridgen, dienstencentrum De 4MoIens, 13 00-16 W) uur Vlaardingen donderdag 11 maart Thema-aond Platvorm Ander Vlaardingen over Afrika, Ichtus- kerk.2000uur Gemeenteraad. 20 00 uur Concert kourveremging Progeza. Grote Kerk. 20 00 uur Lenny Kubr. Stadsgehoorzaal. 2015 uur Flodder in Amerika (film). Stadsgehoorzaal. 20 30 uur vrijdag 12 maart Btngo, De Bijenkorf, 14 00 uur. Redactie Waterweg: Jan Booister Ben van Haren Peter de Lange Sander Sonnemans Carel van der Velden Westhaven plaats 22 3131 BT Vlaardingen Postbus4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 2340055 Door Carel van der Velden Schiedam - Bestaat de directie van de Woningbouwvereniging Schiedam (WBS) uit een clubje gevoelloze slopers? In bewo nerskringen valt dit geluid te horen en ook wethouder Adri Reijnhout (Volkshuisvesting) uit dergelijke kritiek op de WBS. Een nieuw sloopplan voor 160 woningen in Schiedam-Zuid heeft de critici nieuwe munitie gegeven. Directielid Pieter van der Huile vindt het door de critici geschets te beeld zeer onterecht. „Onze medewerkers voelen zich in de ziel geraakt. Uit ons plan voor de Gorzen blijkt juist dat we erg veel gevoel voor cultuurhistorische waarden hebben. Als we ons wo- mngbezit uitsluitend op de bouw- technische staat hadden beoor deeld, zouden er veel ingrijpen der sloopvoorstellen zijn ge volgd." Het gespreksonderwerp is de no ta Betrokkenheid Met Kwaliteit, waarin de woningbouwvereni ging haar visie geeft op de toe komst van haar 923 woningen in de Gorzen. Ten noorden van de Nieuwe Maasstraat heeft de WBS inmiddels het grootste deel van haar woningbezit opgeknapt of vervangen door nieuwbouw. De komende jaren wil de WBS haar woningblokken in het gebied tus sen de Nieuwe Maasstraat aan pakken. Directeur Fenny de Graaf en haar adjudant Pieter van der Huile be pleiten voor dit deel van de wijk een gedifferentieerde aanpak. Van de 468 woningen wil de'WBS er op korte termijn 160 slopen. Op de vrijvallende kavels staan 246 nieuwe hui2en gepland. Tussen de Abbenbroeksestraaten de Por- tugaalsestraat worden in het voorstel 103 huizen gerenoveerd. De resterende 190 huizen krijgen een kleine onderhoudsbeurt, waardoor de huren in deze com plexen laag kunnen blijven. De Graaf en Van der Huile sluiten niet uit dat deze woningen op de iets langere termijn ook ten prooi zullen vallen aan de slopersha mers. De basis voor een keihard conflict lijkt gelegd. Verleden jaar ging wethouder Reijnhout met de grootste mogelijke tegenzin ak koord met een sloopplan van de WBS elders in de Gorzen. Hy gaf de sloopvergunning pas af toen de meerderheid van de bewoners had ingestemd met het voorstel van haar huisbaas. „Ik ben door de pomp gegaan," stelde de wet houder toen. „Dat gebeurt me geen tweede keer meer. Anders gaat er straks een enorme sloop- trein door de stad." „Het woord sloop roept een zeke re emotie op," reageert Pieter van der Huile. „Én emoties staan een zuivere aftveging bij bewoners vaak in de weg. Het is voorstel baar dat de wethouder net zo rea geert als bewoners wel eens doen. Maar toch zouden wij graag wii- len dat hij wat genuanceerder naar onze plannen kijkt. Ook hij kent de regels waar wij mee te maken hebben." Forse subsidies Van der Huile doelt op het ver dwijnen van de eens zo forse sub sidies voor het opknappen van vooroorlogse woningen. Verhuur ders als de WBS dienen de reno- vatiekosten nu middels een jaar lijkse huursom van 6,25 procent van de stichtingskosten zelf terug te verdienen. „Hoogniveauienovaties kun je daardoor natuurlijk direct verge ten," zegt Van der Huile. „Als je 140.000 gulden in een oude wo ning investeert, kom je uit op een Directeuren Fenny de Graaf en Pieter van der Huile van de Woningbouwvereniging Schiedam voelen zich in de ziel geraakt door de kritiek. Foto Ellen den Ouden/Roel Dijkstra huur van 700 gulden. Dat is hoger dan bij nieuwbouw. Maar ook re novaties van een lager niveau zijn lang niet altijd haalbaar. „Stel je voor datje alleen de schil, de goot en het dak aanpakt. Je praat gauw over een investering van 60.000 gulden. Bewoners moeten dan 300 gulden meer huur betalen terwijl hun woning er binnen geen fluit beter op is ge worden. Dat is soms moeilijk te begrijpen, maar het is de realiteit waarmee wij te maken hebben." De argumenten voor en tegen sloop lijken als twee druppels wa ter op de discussie over de Fabri- straat. Hier wilde de WBS vanwe ge de hoge renovatiekosten het oudste volkshuisvestingscom plex slopen. Uiteindelijk ging de woningbouwvereniging met her stel akkoord, maar niet voordat de gemeente een forse bijdrage uit de monumentenpot en het huurverlagingsbudget beschik baar had gesteld. In de Gorzen is iets dergelijks vol- Vlaardingen - Er op of d'r onder. Zo ongeveer ligt het lot van het, Vlaardings Songfestival, dat voor' het vierde jaar van 15 tot en met 20 maart wordt gehouden in de Stadsgehoorzaal van Vlaardin gen. Aan de organisatie van Rita Young en het enthousiasme van de kandidaten ligt een eventueel stopzetten van het gewaardeerde evenement zeker niet. Doch een tc geringe publieke belangstel ling kan een kink in de kabel ge ven. Directeur Marten Putman van de vernieuwde Stadsgehoorzaal vindt doorgaan volgend jaar van het Vlaardings Songfestival niet verantwoord als er geen goede pa rallel is met de stoelbezetting. In voorgaande sessies viel het niet echt tegen, maar de aantallen wa ren toch ook niet om over naar huis te schrijven. Om die reden is er tijdens de finale een optreden van niemand minder dan Anita Meijer (dc echte). Ondanks dc dreiging van donke re wolken heeft Rita Young volop vertrouwen in de toekomst. „Ons festival geniet wijdse faam. Het kost geen moeite om kandidaten te interesseren. Ook dit keer zijn er tientallen afgewezen, eenvou dig omdat we vol zitten." Dit keer doen dertig kandidaten uit heel Nederland mee aan de voorronden op maandag- en dins dagavond. De halve finale is op donderdagavond. Zes van dc kan didaten mogen door naar de fina le op zaterdagavond 20 maart. De winnaar of winnares wacht naast een felicitatie van Anita Meyer ook een tiendaagse reis naar Schotland en een opname in de Prime Time Studio te Rotterdam. Overigens heeft voor het festival niet ingeschreven titelverdediger AÜ Gandjapour, de enige Vlaar- dirger die het festival ooit (vorig jaar) winnend afsloot. Tussendoor is op woensdagmid dag om 14.00 uur ook de voorron de van het Vlaardings mini-play back festival, waarvan de finale op zaterdagavond samenvalt met die van het Vlaardings Songfesti val. Voorts strijden zeven scholen muzikaal voor de trofee Vlaar dings School Award, die evenals de andere prijzen ook door loco- burgemeester John Ranshuijsen wordt uitgereikt. Overigens kun nen nog enkele mini-playbackers inschrijven via telefoon 010- 4342377. De jury staat, ook alweer voor het vierde jaar, onder leiding van Rein Wolters, in het dagelijks le ven werkzaam als journalist bij het Rotterdams Dagblad. Hij was landelijk jury-voorzitter van Va ra's Songfestival op radio en tele visie. Vorig jaar opereerde hij als jury-voorzitter van het gerenom- II txntj Stadsgehoorzaal-directeur Marten Putman (links), zangeres Rita Young en voorzitter Rein Wol ters vandejury aande vooravond van detalentenjacht; prima kandiaten eneengoedeorgansiatie. Folo Roel Dijkstra meerde Brabants Songfestival in Waalwijk. Wolters: „Het Vlaar dings Songfestival onderscheidt zich steeds door prima kandida ten cn vooral een goede organisa tie. Dat is voor een jury belang rijk.'1 De mede jury-leden zijn (afwisse lend) Marten Putman, de zangers Martin Eden en Jacky Lee, ballet- deskundigde Astrid de Rot en zangeres Angelina van Dijk. Het decor waarin de artiesten op treden is gemaakt naar een ont werp van André van Rees en voor speciale lichteffecten tijdens de optredens 2orgen medewerkers van lichtserviee TDF. van de ge lijknamige toneelvereniging de Fakkel. De finale-avond wordt be sloten met een bal, waarvoor de groep Penny Lane belangeloos de muziek verzorgt. Voorts is er tij dens de finale een optreden van kindergroep The Silverbirds van de Vlaardingse Ballet Academie. Wie de gehele sessie (vier avon den en één middag) wil bijwonen kan voor 25 gulden een passe par- tout aanschaffen. Uiteraard zijn de verschillende afleveringen van het song- en mini-playback festi val ook apart te bezoeken. De voorronde en halve finale begin nen om 20.00 uur en de finale om 19.30 uur. gens Pieter van der Huile nauwe lijks mogelijk. „De Fabristraat heeft een uitzonderingspositie. De cultuurhistorische waarde heeft daar de doorslag gegeven. Maar het is onmogelijk om het ou de deel van de Gorzen geheel te handhaven. Het produkt is niet apart genoeg voor restauratiesub sidies. En het is de vraag wie je er een plezier mee doet." Zittende bewoners misschien. De meesten hebben aangegeven niet weg ie willen. Pieter van der Huile: „Ook wij we ten dat veel mensen best met de huidige staat van hun woning kunnen leven. Maar als we niks doen, zal dit deel van de wijk naar ons oordeel snel verpauperen Een aanpak is dus noodzakelijk. En als we woningen aanpakken, dan doen we het fatsoenlijk. Dan moeten er een douche, een nieu we keuken en centrale verwar ming m. Dan komt de kosten/ kwaïiteitsdiscussie om de hoek kijken. De vraag is of de kwaliteit van de woning voldoende wordt om de hogere huur te rechtvaardi gen." Optimisme Het meeste perspectief op be houd op lange termijn ziet de WBS voor enkele karakteristieke woningblokken tussen de Abben- broeksestraat en de Portugaalse- straat. Bouwtechnisch verkeren ze in redelijke staat. En het lijkt een paradox, maar volgens Fenny de Graaf is het een voordeel dat de huurders daar voor Gorzenese begrippen nu reeds een relatief hoge huur betalen. „De restwaarde van de woningen boeken wc af. De nieuwe huur kunnen we dan baseren op de re novatiekosten. In deze huizen kunnen we 70- tot 80.000 gulden investeren zonder dat de huur we zenlijk omhoog hoeft. Op bouw technische gronden zou sloop van een deel van deze woningen wel licht voor de hand liggen, maar we vinden het de moeite waard om ze behouden." Dat ligt anders voor de Haven- dijk, de Heenvlietsestraat, de Brielsestraat. de Oude Maasstraat en de Zwartewaalsestraat. In deze straat verdwijnen 160 goedkope huurwoningen. Daarvoor in de plaats komen veel duurdere nieuwbouwhuizen terug. Omdat de WBS op sommige plaatsen wat hoger wil bouwen, verschijnen er in het plan 246 huizen op de vrij komende plekken. Vooral langs de Havendijk wil de WBS de lucht in. Men denkt hier aan vier of vijf gestapelde woonla gen. Wijkblad De Gorzelte sprak al schertsend van een 'Goudkust- je aan de Havendijk.' De voorkeur voor nieuwbouw en stapelwerk deed wethouder Reijnhout al eens verzuchten dat de WBS zich gedraagt als een particuliere be legger, die zoveel mogelijk geld wil slaan uit een project. Haar taak als huisvester van de lagere inkomensgroepen zou steeds meer op de achtergrond zijn ge raakt. Sociale taak Pieter van der Huile ontkent ten stelligste dat de woningbouwver eniging haar sociale taak opgeeft. „We zien het als onze belangrijk ste taak de minst draagkrachten te huisvesten. En dat lukt in dit plan. Deze groep kan terecht in een nieuwbouwwoning van 600 gulden huur. Na aftrek van de huursubsidie betalen ze 325 gul den. Dat is slechts 25 gulden meer dan het gemiddelde nu. Dat be drag kan gemakkelijk worden te rugverdiend door de lagere stook kosten." Hogere inkomens Toch moet Van der Huile erken nen dat de meeste nieuwe huizen niet aan de minst draagkrachii- gen zullen worden toegewezen. Driekwart van de huizen krygt een huur tussen de 630 en 865 gul den. Die zijn meer toegesneden op de wat hogere inkomens (tot 43.000 gulden bruto). „Ik vind hét belangrijk dat dergelijke wonin gen er komen," zegt Van der Hui le. „Mensen die wat meer geld, hebben, moeten de mogelijkheid hebben om in de Gorzen wooncar rière te maken. „Van ons totale bezit blijft echtst* 85 procent geschikt voor on2e pri maire doelgroep. Het betaalbaar houden van de woningen is een belangrijk uitgangspunt geweekt voor de gekozen mix tussen ba- houd. herstel en vervangend?, nieuwbouw." De ingrijpende voorstellen wpft den op korte termijn besproken in het projectteam voor Zuid. Naast de WBS hebben in dit or gaan vertegenwoordigers van d§ bewoners, de winkeliers en de ge meente zitting. De woningbouw» vereniging is zeer benieuwd naar de reacties op het plan. Formeel zijn die nog niet gegeven. Dc politiek komt pas in tweede inn stantie aan bod, „We willen beat een toelichting geven in de raadsr, commissie," biedt Pieter van der Huile aan. Voor de uitvoering van- de plannen kan de WBS met zon der de medewerking van de ge meente. Dit jaar wil de woning bouwvereniging het budget laten aanvragen voor het renovatie-on derdeel van het plan. De opknap beurt kan dan in 1994 plaatsvin den. Later De sloop en nieuwbouw hebben De Graaf en Van der Huile een jaar later gepland. De haast heeft te maken met het feit dat in navolging van de restauratiesub sidies ook de bijdragen voor ver vangende nieuwbouw dreigen te verdwijnen. Het voor Schiedam beschikbare contingent moet (13 politiek over de verschillende wij ken verdelen. „Nu is er nog 32.000 gulden subsi die per nieuwbouwwoning." zegti Van der Huile. „Na 1995 ver dwijnt die bijdrage vermoedelijk. Dan moet dit bedrag ook in de huur worden verwerkt. De gemid-f delde huur wordt in de nieuw bouw dan veel hoger dan nu." Gorzenaren met sentiment zullen om het verdwijnen van die subsi dies vermoedelijk niet rouwen. Als nieuwbouw in de toekomst minder aantrekkelijk wordt, is het ook minder aantrekkelijk om vooroorlogse huizen in elkaar .te stampen. Toch betwijfelt Pieter van der Huile sterk of er in de toekomst nog veel karakteristieke arbei derswoningen uit de vooroorlogse periode te zien zijn. Hy heeft weL- nig hoop voor mensen, die de Gorzen ook op dit punt de Gorzefl* willen laten blijven. ji „De meeste huizen zijn voor vijf-A tig jaar gebouwd. Ze hebben na-' tuurlijk niet het eeuwige leven- En nieuw bouwen in de oude stijl lijkt me ook niet de oplossing. Dat is een miskenning van de kwali teiten van nieuwbouw."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1