Waterweg 13 ff' Kritiek verbaast Plantsoenendienst Oude vrienden bakkeleien over lege winkelruimte 'Alleen snelgroeiende bomen weg voor duurzame soorten' Schiedamse scholen milieubewuster Voorgestelde verhuizing van GSD leidt tot spanningen Rotterdam opent steunpunt in Vietnam RDM zoekt een koper voor vaten-afdeling Dienstenbond op de bres voor Ter Meulen Alders kraakt Delftse studie over GFT-afval Vlinder huurt plant 'groen' in afwachting bodemsanering mgm Nieuwe beplanting in Alphons Ariënsstraat De Haan verliest geding Man overvallen in Peperstraat Vrouw van tasje beroofd Auto's gestolen Gokautomaten opengebroken Stereo gestolen uit woning Kunstplan voor bedrijvenpark j Rotterdams Dagblad Donderdag 11 maart 1993 Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131 BT Vlaardingen te! 010-2340055/fax 4349754 Rotterdam - Het Nederlandse bedrijfsleven krijgt f vanaf 1 juni een eigen handelssteunpunt in de Vïet- namese stad Ho Chi Minh City {vroeger Saigon). Op initiatief van de Rotterdamse Kamer van Koop handel is daarvoor de Stichting Holland Trade Bridge Vietnam opgericht. Er nemen tien bedrijven aan deel, waarvan negen uit Rotterdamse en omgeving. Eerder kreeg het be drijfsleven vergelijkbare steunpunten in Shanghai en St. Petersburg. KvK-voorzitter mr. R. P. M. de Bok maakte dit van middag bekend in zijn jaarrede voor de leden van de Kamer van Koophandel. De deelnemende onderne mingen betalen elk 12.500 gulden en krijgen daar- voor van het kantoor in Ho Chi Minh City ondersteu ning bij handelsactiviteiten in de vorm van contac ten leggen, research en begeleiding. Het ministerie van Economische Zaken steunt het project. „Vietnam is een markt die op het ogenblik ongeloof lijk aan de weg timmert. Met het open gaan van de grenzen in 1988 zijn er goede mogelijkheden geko men voor handel en investeringen in het land," ver telt Frans Lavooij, voorzitter van de stichting die 'Holland Trade Bridge-Vietnam' bestuurt. Rotterdam - De directie van de Rotterdamse Droog dokmaatschappij (RDM) doet pogingen een koper te vinden voor de machines, hallen en grond van de te sluiten afdeling Energiesystemen. Het is de bedoe ling dat een eventueel nieuw bedrijf werknemers van de RDM overneemt. Bij onderhandelingen zullen de vakbonden met een waarnemer betrokken 2ijnis gisteren besloten in het overleg over de reorganisatie waarbij vijfhonderd van de twaalfhonderd arbeidsplaatsen worden ge schrapt. Een woordvoerder van de RDM zegt dat zich nog geen kopers hebben gemeld, maar volgens onder handelaar H. de Vries van Industriebond FNV zijn er -aanwijzingen dat er serieuze gegadigden zijn. - In de tweede overlegronde bleef de RDM-directie bij haar plan de afdeling Energiesystemen te sluiten, al zeiden de bonden dat er nog toekomstkansen zijn voor een afgeslankte organisatie. De bonden vonden, bij de directie wel gehoor voor het plan de afdeling die vaten bouwt voor de procesindustrie, te verkopen aan een bedrijf dat de2e activiteit wil voortzetten. Rotterdam - De Dienstenbond FNV heeft in een brief aan de verhuurders van de Ter Meulen-panden in Dordrecht, Rotterdam-Oosterhof en Binnenweg plein, aangedrongen op snel overleg met Hamarc BV, dat bereid is de drie filialen financieel te steunen en daarmee het voortbestaan van Ter Meulen te ga randeren, Tot nu toe weigert vooral de eigenaar van het filiaal aan het Binnenwegplein op korte termijn met Hamarc-directeur J. Steenbergen over verlen ging van het huurcontract te praten. Volgens de Dienstenbond Is'het onbegrijpelijk dat verhuurder Janivo Vastgoed BV uit Breda het be houd van de werkgelegenheid voor het huidige Ter Meulen-pergoneel-niet aangrijpt om te overleggen met Hamarc, -Directeur Steenbergen zei eerder be reid te zymde voile huurprijs voor het pand te beta len en daarvoor alle garanties te geven. Hij is tevens bereid tien tot twintig miljoen gulden te steken in het reddingsplan voor de drie filialen. Rotterdam - Minister Alders (Milieubeheer) heeft ernstige kritiek op het vorige week verschenen rap port van de TUDelft, waarin kanttekeningen worden gezet bij het effect van het huis-aan-huis ophalen van groenafval. De Rotterdamse wethouder Hoogen- doom (Bedrijven) heeft het rapport, dat op zijn ver zoek werd gemaakt aangegrepen om de invoering van een aparte groen-inzameling, zoals officieel per 1 januari 1S94 in het heie land is verplicht, te weige ren. Het ministerie van Vrom vindt dat niet terecht. De TU-siucüe is volgens directeur-generaal B. C. J. Zoeteman van het ministerie 'te beperkt van opzet en te eenzijdig in de evaluatie van milieu-aspecten'. Aiders wil vasthouden aan de inzamelingsplicht. Wel moeten gemeenten ontheffing kunnen krijgen voor wijken waar 2ich grote problemen voordoen. Om te voorkomen dat de kaalsfag op de hoek van de Dr. Zamenhofstraat en Vlinderstraat in Rotterdam jarenlang braak blijft liggen en uit groeit tot een vuilnisbeltofhonden-uitlaatveld, heeft de Vereniging Vlinderbuurt een plan ont wikkeld om de plek tijdelijk in te richten als groenvoorziening. Op de plaats moet eigenlijk nieuwbouw komen, maar die laat vanwege de bodemsanering nog geruime tijd op zich wach ten. De plantactïe, die wordt uitgevoerd in over leg met het Gemeentelijk Woningbedrijf Rot terdam en de deelgemeente, is een initiatief |van de bewoners. Die zorgen ook voor de aan- ileg van het groen en voor hetonderhoud ervan. IjDe eerste bomen en struiken gingen gisteren ^de grond in. Naar verwachting kan het terrein op 17 aprii feestelijk warden geopend. Foto Niels van der Hoeven/Rotterdams Dagblad Vlaardingen - De kap van gro te aantallen bomen in Vlaar dingen is voornamelijk een gevolg van het vervangen van 'snelgroeiers' door duurzame houtsoorten. Daarnaast spe len andere factoren een rol, zoals verzakkende trottoirs, de lichtinval in woningen en schade aan rioleringen. In veel gevallen worden op plaatsen waar bomen worden gerooid in de directe omge ving weer nieuwe exempla ren geplant. Dit zegt een woordvoerder van Plantsoenendienst naar aanlei ding van vragen uit de politiek en de bevolking. De woordvoerder voegt er aan toe dat het kappro- gramma ruim tevoren bekend is gemaakt. Daarom is Plantsoenen dienst nogal verrast door de ont stane opschudding. Veel Vlaardingers maken zich be zorgd om het verdwijnen van de bomen uit het stadsbeeld. Na Groen Links en de Socialistische Partij, heeft nu ook F.W. Assen berg. bewoner van de Riouwlaan, schriftelijke vragen ingediend bij wethouder Agnes van Ardenne. Assenberg ergert zich mateloos aan de 'gigantische omzagerijen in de stad, waarbij hij als voor beeld de lepenstraat noemt en de Riouwlaan tussen de Burgemees ter Pruissingel en de Insulindes- traat. „Daar zijn bomen omge zaagd zonder er nieuwe aan te planten." Schiedam - Schoolkinderen en andere bewoners van de Alphons Ariënsstraat en omgeving zijn gistermiddag begonnen met op knappen van de binnenterreinen van hun flats in Nicuwland. Ook wethouder Adri Reijnhout hielp een handje. Dat gebeurde door het aanbren gen van jonge beplanting. De nu nog kaal ogende binnenterreinen moeten er in de lente weer fleurig uitzien. De plantactie vormt een onder deel van het project buurtbeheer, dat er op is gericht om de bewo ners meer betrokken te laten wor den bij het wel en wee in de eigen woonomgeving. In een eerder sta dium zijn de woningen verbeterd en voorzien van een lift Nu richt alle energie zich op het verbete ren van de kwaliteit van de leef omgeving. Kosten De kosten van de herinrichting van de binnenterreinen van de flats in de nabijheid van de 's Gra- venlandseweg en de Burgemees ter van Haarenlaan worden be taald door de gemeente Schiedam, de Woningbouwver eniging Schiedam en de in de buurt opgerichte beheergroep. De bewonersvereniging Wonen Leven, de dienst Gemeentewer ken en het IOBS dragen organisa torisch een steentje bij. Hij waarschuwt voor onbezonnen kappen: „Weet u dat één volwas sen boom overeenkomt met dui zend jonge bomen?" Plantsoenendienst zegt dat de aan de Riouwlaan omgezaagde populieren vervangen zullen wor den door platanen. De aanplant begint binnenkort. Redenen om de zaag in de dubbele bomenrij te zetten, waren klachten van om wonenden over donkere vertrek ken en takken die op auto's vie len. Een groot aantal bomen was nog gezond, geeft de ambtenaar toe. maar om een harmonieus straatbeeld te behouden, moesten ook die worden gerooid. Platanen moeien de herkenbaarheid weer terugbrengen. In de Iepenstraat speelden soort gelijke problemen. De woordvoer der van Plantsoenendienst. „De iepen die daar stonden, zijn al eens gekandelaberd, met het oog op het zonlicht in de huizen. Ze waren er nu zo slecht en belab berd aan toe. dat voor vervanging is gekozen De nieuwe bomen komen een stukje van de oude plaats af te staan, zodat de wortels geen schade zullen toebrengen aan leidingen in de grond. De snel groeiende bomen die een jaar of twintig geleden op veel plaatsen werden neergezet, heb ben volgens Plantsoenendienst hun dienst bewezen. Het werd tijd ze te vervangen. „Als er zieke exemplaren tussen staan, kun jc kiezen tussen vervangen door de zelfde soort, die op den duur toch weer voor ziekte zorgt, of aan plant van een duurzamer soort. Wij hebben voor het laatste geko zen." Slager Erik Meijer inzijneenszo succesvolle winkel. De iegebroodhoek op de achtergrond is hemen zijn vrouw Linda almaandeneen doorn in het oog. Foto Roel Dijkstra Door Sander Sonnemans Schiedam - Van de goede verstandhou ding die slager Erik Meijer en bakker Kees Hollander in de Gor zen al dik tien jaar hadden is niets, maar dan ook helemaal mets meer over. De twee onderne mers liggen met eikaar in de clinch over een huurcontract en de rechter moet er aan te pas ko men om te bepalen wie gelijk heeft. Jarenlang konden Meijer en Hol lander het tegenover elkaar op de hoek van de Numansdorpseslraat prima met elkaar vinden. Op sommige dagen profiteerden daar de klanten van als er broodjes van bakker Hollander belegd met vleeswaren en kaas van over buurman slager Meijer werden uitgedeeld. De samenwerking verliep zó goed dat Meijer, die in de Groenclaan een pand had ge kocht. voorstelde samen een win kel te beginnen. Meijer zou de verkoop van kaas. vleeswaren, wijn en noten voor zijn rekening nemen en Hollander kon een deel van de winkel huren om er zijn brood verkopen. Het idee sloeg aan. evenals de for mule. De winkel had over klandi zie geen klagen. Totdat Kees Hol lander twee deuren verderop een leeggekomen winkelpand kocht en er zijn eigen filiaal begon en de zaak van slager Erik Meijer ver liet. Sindsdien kampt Meijer met een duidelijke omzetdaling en spreekt hij zelfs van verliezen. „Hollander houdt zich niet aan het huurcontract en maakt mij hel werken daardoor onmoge lijk." beweert Erik Meijer. „Hij blijft de huur betalen zonder er brood te verkopen en ik zit met een lege hoek in mijn zaak waar ik contractueel gezien niets mee kan beginnen Het ligt voor de hand dat ik met een andere bak ker in zee wil gaan want de combi natie brood-vleeswaren-kaas is succesvol. De mensen kopen elke dag vers brood en nemen dan meteen beleg mee. Waarom Hol lander dit doet? Ik kan maar één ding bedenken. Angst voor con currentie." „Onzin," reageert Kees Hollander die de zaken liever buiten de pu bliciteit had willen houden, maar zich genoodzaakt voelt om com mentaar te leveren. „Ik zou er zó uil willen. Liever vandaag dan morgen. Maar Meijer houdt zich aan het contract. Dc huurover eenkomst loopt tot 1 september 1995. Dat betekent dai ik nog vijf tienduizend gulden aan huui moet betalen eer het contract af loopt. Zonder dat ik nog gebruik maak van het winkelgedeelte. Om dc winkel geheel tol zijn ei gen beschikking te krijgen, wilde Meijer het contract per 1 juli 1992 ontbinden. Ik moest dan wel tien duizend gulden ophoesten. Ik heb voorgesteld de helft te beta len. Dat vond Meijer te weinig Nou. dan blijf ik gewoon elke maand huur betalen* Ik sta in mijn recht." Normaal met elkaar communice ren doen Erik Meijer en Kees Hol lander al lang niet meer Ze 'pra ten' slechts per briefwisseling. De slager heeft onlangs een juridisch adviseur m de arm genomen. Want hij en zijn vrouw zijn gees telijk nauwelijks nog tegen de si tuatie bestand. Ze voelen zich in de maling genomen, a-collegiaal behandeld en raken gefrustreerd door de pesterijen waarmee ze naar hun zeggen bijna dagelijks worden geconfronteerd. „Alleen het feit al dat hij de broodrekken niet uit de zaak ver wijdert en zijn anitre spullen met opruimt," treurt Linda Meij er, die de winkel aan de Groenc laan bestiert. Elke dag baal ik weer van die lege hoek. Dankzij Hol lander missen we niet alleen bepaalde in komsten, maar ga ik elke ochtend met tegenzin naar mijn werk." „Het gaat Meijer alleen maar om de tienduizend gulden die hij van mij wil hebben." blijft Kees Hol lander van mening. „Als hij het contract onbindt zonder daarbij absurde eisen te stellen, is er niets aan de hand. Het is triest dat een goede relatie zo moet eindi gen." Volgens de raadsman van Meijer, mr. M.L Rauwe, lijdt het geen twijfel dat bakke»" Hollander zich niet aan de spelregels houdt. „Er ligt een contract waar hy zich mets van aantrekt. Als hij een win kei deel huurt, moet hij dat daadwerkelijk als verkooppunt gebruiken. Dat doet hij niet. Daarom hebben we de zaak bij de rechter gedeponeerd. Het huur contract moet worden ontbonden, zodat Erik Meijer met zijn eigen pand kan doen wat hij wil. Dat is het belangrijkste. Daarna moetdc grootte van geleden schade nog worden bepaald." De zaak wordt maandag 5 april voor de rechter behandeld. Bak ker Kees Hollander heeft de Brood- en Banket Ondernemers vereniging ingeschakeld. Schiedam - Scholen die gebruik te batterijen inzamelen, zijn na tuurlijk te prijzen, maar met zul ke acties mogen ze zichzelf nog niet milieubewust noemen. Mi lieubewust is een school pas als de aandacht voor natuur en mi lieu als een rode draad door het lespakket loopt en leerlingen en docenten daadwerkelijk proberen een bijdrage te leveren aan een schonere leefomgeving. Zo'n bijdrage zou kunnen be staan uit hét kritisch gebruik van materialen als lesboekjes, schrif ten en kladpapier. Afgedankt pa pier moet niet meer automatisch in dc prullenbak belanden, maar apart worden gehouden, zodat het voor hergebruik in aanmerking komt. De openbare basisschool Het Startblok in Nieuwland, al eerder uitgerust met een energiebespa rend isolatiesysteem, houdt al enige tijd het materiaalgebruik scherp in de gaten. Andere scho len zullen binnen afzienbare tijd dit voorbeeld volgen. Met'het Openbaar Nutsbedrijf Schiedam (ONS) is overleg gaande over ma nieren waarop scholen hun afval stroom kunnen indammen. Deze geluiden klonken gisteren op de studiedag over Natuur- en Milieu-educatie voor alle Schiedamse basisscholen die gis teren werd georganiseerd door de dienst Educatie van de gemeente. Aanleiding was het slaan van de eerste paal voor het nieuwe na- tuureentrum voor het onderwijs aan de Harreweg. Op de plaats van de oude wagenschuur van boerderij Lansbergen, waar de Schiedamse schooljeugd tot voor kort les kreeg over de natuur in hun eigen omgeving, wordt voor 650.000 gulden een nieuw leslo kaal annex expositieruimte ge bouwd. Het gebouw wordt aan het begin van het nieuwe &chouljdai in gebruik genomen De studiedag vond 's morgens plaats in De Boshoek. het onder komen van de Koninklijke Ne derlandse Natuurhistorische Ver eniging. waarmee het natuureen- truni gaat samenwerken. Om in de sfeer te blijven maakten de on- derwijzers 's middags een boot tochtje door natuurgebied De Biesbosch. Wethouder John Ranshuijsen heeft in de raads commissies tot dusver weinig openlijke steun gekregen voor de ingrijpende verhuisoperatie van het ambtetijk apparaat in Vlaardingen. Inclusief allerlei vervangingsinvesteringen gaat de door het college voorgestelde operatie 3,6 miljoen gulden kos ten. De gemeenteraad praat van avond over het krediet in de we tenschap dat verschillende par tijen de plannen te kostbaar vin den. De verhuisoperatie wordt ver oorzaakt door het onlangs afge ronde. miljoenen guldens kos tende reorganisatieproces. De Vlaardingse ambtenaren zijn nu verdeeld over vijf ambtelijke diensten. Uitgangspunt van de geplande verhuizing is dat de in één dienst werkzame ambtena ren zoveel mogetijk op dezelfde werkplek te vinden zullen zijn. Binnen deze gedachte past vol gens wethouder John Rans huijsen de verhuizing van de Ge meentelijke Sociale Dienst van de Hoflaan naar het bestuurlijk centrum aan het Westnieuw- land. De GSD valt onder de dienst Welzijn, waarvan de meeste ambtenaren reeds in het bestuurlijk centrum te vinden zijn. De verhuizing sluit ook aan op het idee om alle gemeentelij ke loketten in één gebouw onder te brengen. Deze loketten moeten worden verzameld in een Gemeentelijk Servicecentrum. Het ligt in de bedoeling dat alle gemeentelijke loketdiensten worden verenigd op de begane grond van het se- cretariegebouw aan het West- meuwland. Ook hiervoor is veel geld nodig. Over de uitgangspunten van dit beleid bestaat overeenstemming binnen het college van B en W. dat wordt gevormd door PvdA, CDA en D66. In de raadscommis sie voor Financien en Perso neelszaken is er echter aller minst sprake van onvoorwaarde lijke steun voor de plannen. De oppositiepartijen Groen Links, de SP en een deel van de SGP/GPV/RPF fractie heeft zich al uitgesproken tegen de zes ton kostende verhuizing van de Ge meentelijk Sociale Dienst. Het CDA heeft zich nog niet over de kwestie uitgesproken, maar bin nen de PvdA wordt het als een teken aan de wand gezien dat het CDA uitgerekend zes ton van het krediet wil schrappen. Dat is ongeveer het bedrag dat nodig is om de GSD te verplaat sen. „Ze hebben niet aangege ven op welke kostenposten men anders denkt te kunnen bezuini gen," zegt Leo ten Have (PvdA). Omdat het CDA haar kaarten niet op tafel heeft gelegd, heeft ook de PvdA in de commissie voor Financiën een voorbehoud gemaakt. D06, WD en SGP GPV/RPF hebben hetzelfde ge daan. Bij de verdediging van zijn voorstel moet John Ranshuijsen het vanavond vooraf stellen zon der steun van de verschillende raadscommissies. „Het kan een spannnend debat worden," meent Leo ten Have. Schiedam - De Schiedamse druk- groep BML BV hoeft geen nieuwe druk van Wim de Haans autobio grafie 'Klappen genoeg gehad' te vervaardigen. BML heeft de offer te waarmee de auteur akkoord was gegaan correct uitgevoerd en hei boek gedrukt zoals het door De Haan was bedoeld. Dit heeft de Rotterdamse recht bank bepaald inzake het kort ge ding dat door bokser/schrijver Wim de Haan was aangespannen. De Haan eiste dat de drukker zijn autobiografie compleet zou her drukken omdat volgens hem niet de afgesproken soort papier is ge bruikt. Volgens het vonnis moet de au teur zijn boek, gedrukt in een op lage van duizend stuks, alsnog van BML afnemen. Een woord voerder van de drukkerij zegt dat De Haan krijgt wat hij heeft be steld. ,.Wtj hebben ons uiterste best gedaan op zijn boek en het ziet er naar onze smaak keurig uit." Wim de Haan is veroordeeld tot het betalen van de kosten van het geding. Vlaardingen - Een 44-jarige Vlaar- dinger is vannacht rond één uur door twee mannen overvallen in de Peperstraat in Vlaardingen. Hij werd tegen de grond gedrukt en vervolgens werd hem zijn por temonnee afgenomen. Het duo vluchtte daarna. Vlaardingen - Een 34-jarige vrouw uit Vlaardingen is gister middag rond kwart over vijf be roofd van haar tasje. Dat ge beurde in de Van Wesembeke- straat waar ze een porttekdeur wilde openen. Daarbij had ze haar tas onder haar arm geklemd. Een onbekende man rukte die vervolgens weg en vluchtte in de richting van de Flo- ris de Vijfdelaan. De politie zoekt getuigen. Vfaardingen/Schiedam - In de Sperwerlaan in Vlaardingen is gisternacht een beige Ford Tau- nus (GJ-27-SR) gestolen. De auto, die op een parkeerplaats stond, is weggehaald tussen tien uur 's avonds en half negen 's morgens, aldus de aangifte. Vanaf de Westvest in Schiedam verdween gisteren een zo goed als nieuwe Audi met daarin dure ste- reo-apparatuur en een autotele foon. Schiedam - In verschillende ca fés in Schiedam zijn deze week opnieuw gokautomaten openge broken. Degelijke meldingen ko men de laatste tijd geregeld bin nen bij de Schiedamse politie. Dit keer ging het om een eafé aan de Singel en de kantine van Ex celsior '20. In de kantine werd de flipperkast gekraakt en werd het geldbakje van de telefoon gesto len. De kassa werd opengebro ken, maar daar zat geen geld in. Overdag vond een inbraak plaats in een café aan de Lange Singel- straat. De politie arresteerde een 21-jarige Schiedammer, maar niet aangetoond kon worden dat hij iets met de inbraak te maken had gehad, hoewel omwonenden hem ais een van de twee daders identi ficeerden. Uit het café werd de stereo-appratuur gestolen. Schiedam - Bij een inbraak in een woning an de Lange Nieuw- straat verdween gisteren overdag de stereo-apparatuur en een foto camera. Uit een woning aan de Lange Haven werd een trompet gestolen. Hel Centrum Vakoplei ding Volwassenen, gevestigd in kantorencomplex Klaverstede, mist na een inbraak een printer en dure geluidsapparatuur. Vlaardingen - Het college van B en W van Vlaardingen heeft J Vaissier uit Maassluis gevraagd een beeldende kunstplan te ma ken voor het bedrijvenpark Hoogstad, dat tegenover het Kol- pad moet komen. Daartie is kort geleden besloten.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 2