Rotterdam Tevredenheid over stadsbestuur Apart ophalen van groenafval een te snel succes Peuter voor het leven gehandicapt door mishandeling Opnamen voor 'promo' van kwekerij Lubbers onthult oorlogsmonument Peper plant maandag boom van Beatrix vvd fei tegen referendum Rotterdammers te spreken over gemeente ondanks kloof met politiek Oud Rotterdam op kaarten inkcodein oost-Rijnmond aaswater verontreinigd Marokkanei. uitgewezen Rotterdams Dagblad Zaterdag 13 maart 1993 Het- Gemeentearchief Botterdam heeft zes wens- kaarten met 19de-eeuwse ^tedsgezichten uitgege ten. Op de 'dubbele kaarten zijn afgebeeld de Kolk met laurenskerk, Leuvehaven, Grote Markt, Oude- - haven, gezicht op de stad vanaf Katendrecht en de .Veerhaven. De kaarten kosten, ƒ1,50 per stuk. Een set met zes: wenskaarten kóst ƒ7,50 en zijn verkrijg- -■ baar in de Archiefwinkel bij het VW-kantoor aan de Coolsingei en 'bijde Archiefdienst aan de' Robert' FruinstraaL Hier'afgebeeld: is de Kolk met links het Westnièuw- v.laridL jechts. de Open -Rijstum en op de achtergrond IdeiKorenbeurs en de Laurenskerk. Het is eenhand- '■'geklèurde staalgravure naar. een tekening;van W. H. Rartlett. - Door Jan Rozendaal Rotterdam - Aangesproken op de blauwe plekken die de peuter re gelmatig op haar lichaam, hoofd, armen en benen had, werd dat af gedaan als ongelukjes. Beetje on gelukkig uitgegleden en daarbij het hoofd gestoten tegen tafel of kast. Of klem gezeten tussen de spijlen van de wieg. Altijd hadden moeder en stiefvader wel een ant woord klaar. Totdat het op 27 maart 1990 gie rend uit de hand liep. Het lichaam van Angela, inmiddels anderhalf jaar, was helemaal slap. Haar ogen 'vielen regelmatig weg'. Maar moeder en stiefvader had den haast. Ze moesten naar het ziekenhuis. Voor stiefvader, een robuuste Rotterdammer van nu 28 jaar. De bewusteloze Angela werd bij een zus gebracht en daar snel op bed gelegd. Of de zus haar 'een beetje in de gaten wilde hou den'. En weg waren moeder en stiefvader. De zus, die zich al eer der bezorgd had uitgelaten over het lot de peuter, stoof direkt de trap op en zag dat het nu hele maal mis was met Angela. Ze waarschuwde een dokter, die het meisje direkt over liet brengen naar het ziekenhuis. Artsen daar schakelen meteen de politie in. Het kind, zo werd geconstateerd, was mishandeld. Ze had een bloe ding tussen de zachte hersenvlie zen en in het netvlies. Tussen de verwondingen op de mg werden vingerafdrukken ontdekt. Acht stuks. Inmiddels is duidelijk dat Angela voor de rest van haar le ven zowel lichamelijk (blijvend oogletsel) als geestelijk gehandi capt blijft. Haar geestelijke ver mogens zullen door de verwon dingen nooit dat van een kind van acht overstijgen. Gisterochtend, driejaar na de gruwelijke gebeur tenissen. moest de 25-jarige moe der 2ich verantwoorden voor de Rotterdamse rechtbank. Ander half uur emotieloos, de ellebogen en onderarmen op de tafel, de voeten onbewogen over elkaar en de gezichtsuitdrukking op hard. Pas op het laatste moment toonde de verdachte iets dat op medele ven leek. Een veegje juist onder de ogen en de zaak was afgelopen. Tot dat moment een onwezenlijke afstandelijkheid. Alsof het niet om haar dochtertje ging. Alsof ze er in de verste verte niets mee te maken had. En zo was het eigen lijk in de maanden voor de fatale mishandeling ook gegaan. Haar vriend, met wie ze sinds decem ber 1989 samenwoonde en die niet de vader van het kind is, was degene die zich het meest met Angela bemoeide. Meestahvas hij het die haar waste, te eten gaf en naar bed bracht. Hij was het ook, aldus de moeder, die het meisje zou hebben mishandeld. Op die bewuste ochtend in. maart, maar óok 'die vele keren daarvoor. Een keer toen de man boos was gooide hij Angela door de douche en wist de moeder haar nog net op te van gen. Officier van Justitie mevrouw mr. J. de Boer nam het de moeder kwalijk dat zij deson danks de verzorging van het kind aan haar vriend over liet. „Terwijl u wist dat zijn handen nogal los zaten." Zo zou het ook zijn gegaan op 27 maart 1990. Angela wilde niet eten en dat is haar noodlottig ge worden. De Rotterdammer zou het wel even overnemen. Daarbij zou hij haar zo hard in het wiegje hebben gegooid dat het een scheur veroorzaakte in één van de latten van de lattenbodem. Haar hoofd bonkte hard tegen een schot van de wieg. De moeder ver klaarde gisteren dat ze wel had gezien dat het niet goed ging met haar dochtertje. Dat ze had geop perd om met haar naar de dokter te gaan, maar ze zou van dat idee zijn afgeholpen door de vriend. ,,Als uw schoonzus er geen arts bij had geroepen was ze wellicht overleden," 2ei vice-president mevrouw mr. A. van Breukelen. De moeder: „Daar heb ik niet zo bij stilgestaan." Daarna vertelde ze nog dat ze haar vriend niet durfde tegen te spreken. Ze was bang voor hem. Maar volgens fa milie en kennissen was ze ook niet zo geïnteresseerd in haar dochtertje. Nonchalant. Alhoewel ze dat zelf tegensprak. Ook zou ze de avond na de mishandeling met haar vriend lol hebben gemaakt in een café. Hoe het nu eigenlijk met haar kind was gesteld, wist ze eigenlijk ook niet. Ondanks dat ze Angela, die nu in een pleegge zin zit, één keer in de drie maan den bezoekt. Dat de verdachte geen 'moedergevoel' had, zoals de officier het noemde, daar kon ze misschien niets aan doen. Maar dat ze niet had ingegrepen bij de mishandelingen en het kind in bewusteloze toestand aan haar lot had overgelaten, dat komt haar op het medeplegen van zware mishandeling te staan, vindt de officier. Zij eiste één jaar gevan genisstraf, waarvan zes maanden voorwaardelijk. De raadsman be pleitte vrijspraak. In eerste in stantie omdat het openbaar mi nisterie niet-ontvankelijk was vanwege de lange periode voordat de rechtszaak diende. En ten tweede omdat zij zelf Angela niet heeft mishandeld. Tegen de vriend eiste de officier bij verstek één jaar cel. Uitspraak op 26 maart. Rotterdam - DeVVDizal van burgemeester Peper ei- sen, dat hij een gemeenteraadsbesluit over een 'bin- -.dead referendum'ter vernietiging voordraagt aan de' ::Kroon:,r. V •Donderdag aanstaande vergadert 'de raad over het'A ^vöoretel;van;b'iirgemeesteren'wet]iouders om het re- AH'U ferendum toe te staan, als 'correctie' op genomen ^raadsbesluiten. Hei college steltdaarbij dathetrefe- rendum alleen zin heef, als de uitslag bindend' v voo r de gemeenteraad. „En daar ben ik zeer fel op te- gen," zcgt-WD-fractieleidster Ter Kuiie Uitgangspunt is .voor de VVD de representatieve de- g mocrétié Dat wü'zeggen de /olksvertegenwoordi ging zoals deze eens in de vier jaar gekozen wordt In die vier. jaar. heeft de gemeenteraad een eigen ver- antwo .rckiij d Jd en dra: magt en iefeic ncii n met een bindende uitslag niet doorheen komen. Volgens Ter Kuile zou 'dat.in.strijd zijn met de wet In dat.gr -val kan Peper niet anders doen dan het besluit ter'-! i- vernietiging-voordragen stelt zy met nad uk Binnen het college van R tn W staat WD-wethouder Pan den Mmjsenberg alleen. Hij is hel met zijn partij eens cat eon bi rcfersd referendum niet kar. en mag Ais dn gémeenu raad mocht kome r tot de fonnule ring dat jhtrt^referendum alleen 'moreel' bindend "A 'j moet zyrTen'nïek'fprméer, dan spoort het wellicht V V l meer melde weü maarook dan vindt de WH dat mo- pgüh eyèmieawin De DCMR Milieudienst.. Rijnmond heeft gistermiddag voor het oostelijk deel van het „Rijnrpondgebied een stankcode 2 ingesteld. Dat houdt m dat bedrijven, hun uitstoot van stankver- kwekkeDde stoffen moeten halveren. Volgens de woordvoerder van de milieudienst blijft Vooral door de lage windsnelheden in het hele ge bied - ruwweg van Maassluis tot Krimpen aan den IJssel - stank hangen.. Omdat het KNMI verwacht lat iet huidige weertype ai aanhouden, i nc waar 'schij nlijk dat de maatregel van de milieudienst in ie der gevai het hele weekeinde blij A gelden. Jnwoaers van de Rijnmond k]ageri over verschillen de soorten van stanl Veel dachten komen int Vlaar dingen-en.-Schiedam Medewerkers an de milieu dienst herkennen de stark als ce huisgeureu fan de chemseh' industrie t praktische gèvólgenf.yati'de stankcodé zijn onder .R kjneer dat bedrijvehiStónkwroorzakende werkzaam-- A "A IRSWzoals het^hoonmaken van opslagtanks mö#|; 'i A uitstellen en d%schej^i minder snel geladefi^fr})' - Mi Rotterdam - Rijkswaterstaat heeft van dinsdag tot en met donderdag in het water van de Maas bij het. frjrieetstation in Eijsden.verhoogde gehalten aan diis- oprupylether gemeten. Het zal ongeveer zeven da- wgen duren voor de verontreiniging het punt bereikt waar het Waterwinningsbedrijf Brabantse Biesbosch - ••«Water inneemt. In de loop van volgende week zal blij ken of het bedrijf de inname van Maaswater voor de bereiding van drinkwater tijdelijk moet staken. Bij de metingen heeft Rijkswaterstaat gehalten van diisopropylether aangetroffen die acht maal hoger .•zijn dan de zogenaamde aïarmeringswaarde. De stof wordt in de industrie onder meer gebruikt als oplos middel voor dierlijke en minerale o!:én en kleurstof fen. Voor het watermilieu is het weinig schadelijk. Vorig jaar zijn in de Maas ook enige keren verontrei nigingen met de stof vastgesteld. De gemeten waar den waren nimmer zo hoog als nu. Het waterwin ningsbedrijf heeft Ln 1992 enkele keren het innemen van water moet staken wegens verontreinigingen. Eenmaal zelfs voor een aantal weken. Het bedrijf hc-eft bij de Belgische justitie formeel een klacht in gediend over een van de verontreinigingen. Nog steeds is formeel niet duidelijk wie voor de bewuste verontreiniging verantwoordelijk is. Het bedrijf schatte de schade op ongevee- een miljoen gulden. Hét watervviiiningsbedrijf levert drinkwater aan on der meer; Rotterdam, Dordrecht en in hét westen'van .Brabant In-de spaarbekkens in de Biesbosch kan j bet voor ongeveer zés weken, drinkwater opslaan. Rotterdam 'X Tweeillegal in ons land,verblijvende Marokkanen, die; door de Rotterdamse politie zijn opgepakt, zijn afgelopen donderdag op het vliegveld naar Marokko gezet. Zes anderen wachten in een cel in. het hoofdbureau van politie tot er ook voor hun een plaats vrij isin het vliegtuig. Het is voor hei éérst dat Marokko aezé landgenoten, die zonder identi- teitspapieren in Rotterdam verbleven, in eigen land accepteert. Op het Weena werden deze week opnamen gemaakt van het plaatsen van plantenbakken. De opnamenzijn bedoeld vooreen nieuwe promotiefilm van de Rotterdamse gemeentekwekerij. Foto Jasper Juinen Rotterdam - De kwekerij van de Rotterdamse dienst Gemeentewerken heeft 'grote plan nen'. Als het aan chef E. de Ridder ligt worden alle gemeenten die zyn aangesloten bij het Overlegorgaan Rijnmondgemeenten (OOR) klant van de kwekerij. „Wij hebben nu een omzet van 5,5 miljoen gulden per jaar en dat willen graag zo houden," verduidelij kt De Rid- dêri^,-.. vfe.: Öm' klantènAe wérveti zijri de afgelopen dagen opnamen gemaakt voor een promottefllmpje over de Rotterdamse kwekerij. Tijdens de kerstdagen waren al beelden 'geschoten' van de door de kwekerij ingerichte kerststal in het stadhuis. Die beelden worden gecombineerd met opnamen van het plaatsen van bloembak ken op, het Weena (De Ridder: 'Mobiel groen'), het inrichten van kantoren, het bezorgen van bloemstukken bij bedrijven, de kwekerij aan de Bosdreef, het kweken van het zogeheten 'zomergoed (de viooltjes en geraniums), het ei gen composteerbedrijf en het onderhoud van het straatmeubilair. Bij de Rotterdamse kwe kerij werken twintig mensen. Behalve de ge meente Rotterdam rekent de kwekerij ook en kele grote bedrijven tot haar klantenkring. Ook aan particulieren wordt wel eens wat gele verd. „Steeds meer gemeenten doeken hun ei gen kwekerij op, zoals Maassluis," licht De Ridder nog toe. „Wij kunnen in het groot inko pen en dat kan ook voor andere gemeenten in teressant zijn. omdat daarbij flinke kortingen kunnen worden bedongen." Rottetdam - Premier Lubbers zal op woensdag 31 maart het vijftig ste oorlogsmonument in Rotter dam onthullen. Het gaat om het gedenkteken voor Het Vergeten Bombardement, dat wordt ge plaatst in het Gijsingspiantsoen, dat vanaf de onthullingsdag ook Plantsoen 31 maart 1943 zal he ten. Op 31 maart 1943 wilden de gealli eerden met 102 bommenwerpers een aanval uitvoeren op een door de Duitse marine gebruikte ma chinefabriek van Wilt in Fij en- oord. De piloten zouden niet alle maal even ervaren zijn geweest. Van de zes 'Bomb Groups' vlogen er vier terug vanwege de zware bewolking. Twee wilden echter hun missie voltooien. Door de harde wind öf door een foute aanvliegroute kwamen de meeste bommen terecht op de woonwijken Bospolder en Tus sendijken. Behalve 326 doden vielen er vierhonderd gewonden in de toch al zo zwaar getroffen stad. Bijna 20.000 mensen werden dakloos. Behalve 2661 woningen werden ISO winkels en 89 andere bedrijven met de grond gelijk ge maakt, maar de machinefabriek van de Kriegsmarine, het doel van de aanval, bleef volgens het Rotterdams Gemeente Archief buiten schot. Het monument voor Het Vergeten Bombardement werd ontworpen door de Rotter damse kunstenaar Mathieu Fi- eheroux. Het bestaat uit cijfers die de fatale datum aangeven en als door een bom uit :aar gesla gen in het gras liggen. Rotterdam - Een ruime meerderheid van de Rotterdammers is tevreden over het stadsbestuur en de gemeentelijke dienstver lening. Daar staat tegenover dat slechts een kwart van de Rot terdammers zich goed geïnformeerd voelt over het doen en la ten van het gemeentebestuur. Nog minder inwoners (16 pro cent) vinden dat de politieke partijen goedop de hoogte zijn van wat er speelt onder de burgers. Deze gegevens zijn tevoorschijn gekomen uit een enquête onder ruim 1500 inwoners van Rotter dam. Twee vaa de drie Rotterdammers vindt dat hun stad redelijk (54 procent) tot goed (13 procent) wordt bestuurd. Een meerderheid van 73 procent is bovendien te vreden over de contacten met de gemeentelijke diensten. Daarbij worden Roteb, RET, GGD en Bur gerzaken vooral positief beoor deeld en de Gemeentelijke Socia le Dienst, politie en 'huisvesting' eerder negatief. De informatiekloof tussen burger en bestuur lijkt in Rotterdam gro ter dan elders. Slechts 28 procent van de ondervraagden is positief over de informatie over het doen en laten van het gemeentebe stuur. In zeven andere onder zochte steden was dat percentage 46 procent. Opvallend is verder dat 26 procent van de ondervraag de Rotterdammers zei op dit punt geen mening te hebben, tegen 12 procent in andere steden. In Rot terdam bestaat er kennelijk een grote groep die geen band heeft met de overheid, aldus de onder zoekers. Die groep bestaat vooral uit jongeren, vrouwen, mensen met een lagere opleiding en een lager inkomen. Klachten over ambtenaren be treffen met name het feit dat ze in de eerste plaats geïnteresseerd zijn in regels en formulieren en minder in persoonlijke proble men. Bij contacten met de ge meente liggen de ergernissen meestal op het vlak van 'het duur de te lang', 'van het kastje naar de muur', 'slechte openingstijden' en 'ongeïnteresseerdheid'. Tevre den is men weer wel over de infor mele aanpak in Rotterdam, het nakomen van afspraken en het te- - gemoet komen aan de wensen van burgers. Uit de onderzoeksre sultaten blijkt dat een grote groep inwoners nauwelijks verschillen ziet tussen de partijen in de ge meenteraad. Anderzijds vindt men wel dat er een rol is wegge legd voor politieke partijen, want een duidelijke meerderheid (74 procent) meent dat het wel dege lijk uitmaakt welke partijen het voor het zeggen hebben. Het onderzoek is uitgevoerd als een aselecte steekproef onder 1574 inwoners van 16 tot 75 jaar. Onder hen bevonden zich 148 Turken en Marokkanen. Over het algemeen hebben zij zich bij de enquête wat meer van een oor deel onthouden. Over het ge- meentebstuur zijn zij positiever dan gemiddeld. Van de Turken en Marokkanen vindt 77 procent het bestuur redelijk tot goed en over de contacten is 86 procent redelij ke tot goed tevreden. De meest gehoorde klacht over contacten met de ambtenarij is dat het alle maal zo lang duurt. Rotterdam - De linde, die konin gin Beatrix vorig jaar aan de be volking van Rotterdam heeft ge schonken, wordt maandagmid dag door burgemeester Peper ge plant op het Afrikaanderplein. Om de boom komt een zeshoeki ge bank, die bij het cadeau van de koningin hoort. Met de bank en de boom dankt de koningin de Rotterdamse bevol king voor het gastvrije onthaal tij dens koninginnedag. Bij haar be zoek aan het Afrikaanderplein werd koningin Beatrix iets ver teld over de actie 'Schenk een boom' van de Nederlandse Oran jevereniging. Dat heeft haar op het idee gebracht voor dit plein een boom aan te bieden. De door de koningin geschonken linde wordt door de burgemeester samen met een groot aantal leer lingen van in de wijk gelegen scholen geplant. Zij geven ook nog negen anderen bomen op het plein een plekje. Het boomplan- ten is voor de scholieren het start punt van een bijzonder lesproject: 'Hoe bomen groeien en gedijen'. Het planten gebeurt op een bij zondere wijze: metkantelbakken. Daardoor worden de bomen zo min mogelijk beschadigd. Door Henk de Kat Rotterdam - De campagne voor het gescheiden ophalen van groente-, fruit- en tuinafval (gft), waarmee landelijk in 1989 werd gestart, is in die paar jaar tijd een aanzienlijk succes geworden. Bij na de helft van de Nederlandse gemeenten doet inmiddels mee. Ook bij het publiek slaat de actie aan, al zijn soms nog klachten te horen over wulken fruitvliegjes rond een smerige bak op de hoek van de straat. Maar dat is een kwestie van uitvoering. De mees te mensen blijken in principe graag bereid om, omwille van een beter milieu, hun schillen en oud brood in een aparte groenbak te doen. Gft-ophalen is zelfs zo'n succes, dat intussen behoorlijke proble men zijn ontstaan door het tempo waarin de campagne wordt gerea liseerd. Dat wordt bevestigd in een woensdag te Utrecht uitge bracht rapport van het AOO (lan delijk Afval Overleg Orgaan). Daarin wordt ingegaan op de stand van zaken in de diverse pro vincies. Een groot probleem is bij voor beeld het gebrek aan composteer- installaties. Vooral in de Rand stad dreigt een tekort aan verwer kingscapaciteit voor de stroom groenafval. Noodgedwongen ex porteert de provincie Zuid-Hol land al heel wat naar de immense compostmakerij van de VAM in Drente. Die 'uitvoer' zal ook op de lange termijn doorgaan. Maar desondanks moet er in Zuid-Hol land een compostmakerij bijko men, heeft het AOO in een nood- programma becijferd. Het Provin ciehuis in Den Haag heeft de op dracht gekregen om snel nog een compostbedrijf te realiseren. Eventueel moet dat - vanwege de geboden haast - maar via ge doogvergunningen. vinden de AOO-partners (gemeenten, pro vincies enVROM). Aan de Elbeweg in Rotterdam heeft het provinciaal afvalbedrijf van Zuid-Holland vorig jaar al een knots van een installatie ge bouwd via zo'n snelle gedoog-pro- cedure. Eigenlijk is dat bestuur lijk geen goede manier van wer ken, erkent AOO-voorzitter H.G. Ouwerkerk volmondig. Maar hij vindt een hoog nieuwbouw-tem- po toch belangrijker dan een nor male democratische voorberei ding, omdat het succesverhaal anders een verkeerde wending kan krijgen. Zou gft-afval name lijk moeten worden gestort of ver brand omdat de bestaande eom- postbedrijven de zweilende stroom niet aan kunnen, dan is het gauw gedaan met de inzame- lingsbereidheid bij de mensen thuis. Ondanks dat probicem, kiest het ministerie van VROM ervoor om in straf tempo door te gaan met de groenafval-campagne. De verte genwoordigers van provincie en gemeenten sluiten zich daarbij aan. „Wc willen dc druk op de ke tel houden", stelde AOO-voorman Ouwerkerk deze week duidelijk. Dit betekent dat gemeenten die thans nog niet aan gft-inzameling doen, achter de vodden worden gezeten om er vóór 1 januari 1994 (de door VROM verplichte datum van invoering) ook mee te begin nen. Liever een tijdje de proble men met de verwerking en het compostoverschot trotseren, dan een tweedeling krijgen in het land tussen wel en niet gft-opha- lende gemeenten, luidt de rede nering bij VROM en het AOO. Dat verklaart waarom een woord voerder van minister Alders woensdag probeerde om Rotter dam, dat uiterst kritisch is over het effect van gft-inzameling, enigszins tot de orde te roepen. VROM is bang dat de dwarse hou ding van ue havenstad navolging krijgt bij andere gemeentebestu ren, die ook nog niks doen aan gft. Het AOO heeft, onder druk van de Rotterdamse protesten, deze week wel een concessie ge daan. Het overlegorgaan heeft minister Alders geadviseerd om een ontheffing te geven voor wij ken waar ophaalproblemen te verwachten zijn. Ook Den Haag, dat in de buitenwijken al wel en thousiast bezig is, zou daar voor de oude binnenstad gebruik van kunnen maken. Maar als geheel, zou Rotterdam er dus toch aan moeten geloven. Alders en het AOO hebben echter geen sanctie mogelijkheden om de havenstad (of andere gemeenten) te dwin gen tot meedoen, zo moest de woordvoerder van de minister in Utrecht erkennen. Diep in het hart heeft het ministerie er, ge zien de moeite die men nu al heeft om het gft-campagne goed te laten verlopen, ook eigenlijk helemaal geen behoefte aan om het spel tegenover Rotterdam heel hard te spelen. „We hopen door overreding en eerlijke analy se op één lijn te komen."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1