19 College: voorzichtig met bomen P Unieke plafondschildering in een Schiedams pand Catastrofe dreigde rond mini-duikboot BELANGRIJKE VEILING TE MAASSLUIS Veilingbedrijf Olympic STAATSLOTEN Oogstrelend juweeltje Kinderen planten bomen Vrijwilligers gezocht Startsein voor nieuwbouw Open huis Hoogkamer Ledenstop bij fotoclub Feest in dienstencentrum B en W ontkennen kaalslag van groen in Vlaardingen EEN PARTIJ GEREEDSCHAPPEN EEN PARTIJ NIEUWE TV'S EN VIDEO'S EEN PARTU HUISHOUDELIJKE GEBRUIKSVOORWERPEN I Rotterdams Dagblad Woensdag 24 maart 1993 Sinds kort is liet pulserend hart van onze goede staoï verrykt met een brasserie. Terecht draagt de jongste loot aan Vlaardingshoreea-stam deze nostalgische naam, want dit oogstrelend juweeltje op.het Veer- pleih kan met gemak concurreren met de mooiste art nouveau, en art déeo Parijse brasserieën uit het eind van de vorige en het begin van deze eeuw. Neem alleen al het materiaal: verblindend witte kalksteen, een stoe re antraciet 'Wales' en ruwe Calambriaanse natuursteen. Deze com binatie zorgt voor een speelse blendage, met de transparante gevel als trait d'union en als beëindiging - een tikje brutaal, maar daar door juist verrassend - aan de bovenkant een zakelijke luifel-daklijst in Méditerranée-blauw. Subtiel legt dit zwoele blauw een verbinding met het weke azuur blauw van de bibliotheek. Onafgebroken golft het oog heen en weer tussen het poëtisch lijnenspel van de bibliotheekgevel en de gewaag de lijnen van de brasserie. Zelfs onder het genot van een geurig kop je koffie, geserveerd door de sympathieke waard en waardin van de brasserie, kost het de vermoeide winkelaar moeite het oog de rust te gunnen, die het zo zeer verdient. Indrukwekkend is ook de plaatsing van de brasserie voor de indus triële lamellengevel en terracina marmeren luifel van Vroom en Dréesmann. Let eens op de relatie die de brasserie ongemerkt legt met de belangrijkste zichtlijn: een diagonaal, die begint bij de Fran senstraat, vervolgens even de parkeerautomaat in het midden van het plein beroert om daarna op te klimmen naar het juichende Ra venna mozaïek boven de ingang van V&D. Het zakelijke element in de brasserie wordt gespiegeld in haar ruim telijke tegenvoeter: het Liesveldviaduct. Dit onbetwist hoogtepunt van Nederlandse architectuur trekt een spoor van nerveuze activi teit door het centrum. Onafgebroken rijden bussen af en aan om on ze stadsgenoten uit minder bedeelde wijken en voornamelijk Japan se toeristen van bovenaf een aanblik te gunnen op een van de mo dernste gemeenten van Nederland. Hier toont Vlaardingen zijn ware ambitie: het wil niet meer het ver stofte vissersplaatsje van weleer zijn, maar een stoere metropool die dorst naar meer en beter. Hier getuigt Vlaardingen van visie en durf. Hier wordt het no-nonsense denken van de jaren negentig gemateri aliseerd in steen en glas. Hier revitaliseert onze stad zich tot het Nieuwe Vlaardingen, dat -bewust van haar kracht - op weg is naar het magische jaar 2000. De horeca-boreling is daarvan een waardig representant. DICK VAN DER LUGT In het kader van de Nationale Boomfeestdag hebben leerlingen van de Prins Claussenool en De Woud- hoek vandaag zon 24 bomen en 1900 struiken ge plant. Met die activiteit hebben ze een begin ge maakt met gemeentelijke plantwerkzaamheden aan de Kerkweg en op het binnenterrein van de Roëll- straat. Het terrein, gelegen tussen de flats, is onlangs opnieuw aangelegd. De beplanting ontbrak nog. Buurthuis Nieuwland is op zoek naar vrijwilligers die toillen helpen bij de fietscursus die door de Inter nationale Werkgroep van het buurthuis aan vrouwen wordt gegeven. De vrouwen leren elke woensdag en zaterdag van 9.30 tot 11.00 en elke donderdag van 18,30 tot 20,00 uur hoe ze moeten fietsen en krijgen ook verkeerslessen. Belangstellenden kunnen zich aanmelden bij Nel Bootsman, 4738671. Wethouder Ton van der Steen heeft vandaag met het slaan van de eerste paal het startsein gegeven voor de bouw van 36 koopwoningen in de Babberspolder. Die woningen zijn ondergebracht in twee projecten, 'de Boog' en 'de Strip' genaamd. Ze variëren in prijs van ƒ195.000." tot 271,500.-- en er zijn nog slechts en kele woningen te koop. Nivón-boerderij De Hoogkamer houdt zaterdag 27 en zondag 28 maart van 11.00 tot 16.00 uur open huis. Daarmee participeert de boerderij aan de Van Baer- lestraat in de landelijke ledenwerf-actie van Natuur- VTiendenh'iizen en kampeerterreinen. Op beide da gen kunnen belangstellenden het huis en de omlig gende kampeerterreinen bezichtigen, deelnemen aan de korte wandelingen in het aangrenzend na tuurgebied, de Nivon-winktl bezoeken en de doorlo pende video-presentatie bijwonen. Fotoclub Maasland heeft acht maanden na de op richting al een ledenstop ingesteld. De club telt mo menteel 50 foto-enthousiasten en de ruimte in het Trefpunt is te klein om zo'n grote groep te kunnen bergen. De vereniging zoekt naar een permanent clubgebouw, zodat ook een doka kan worden inge richt. Momenteel wordt met het gemeentebestuur onderhandeld over een nog niet bekend te maken ruimte. Hoek van Hólland Dienstencentrum Hoek van Holland bestaat 25 jaar en-viert dat deze week met een feestweek waarin de bezoekers kennis kunnen maken met de activiteiten die wekelijks worden gehouden. Hoofdzaak is dat 55- plussers. die de weg naar het dienstencentrum nog niet hebben gevonden, er eens een kijkje gaan ne men. Trakteren wordt door het dienstencentrum op een bijzondere manier gedaan. Tijdens dejubileumweek kosten alle consumpties, de alcoholische versnape ringen uitgezonderd, een gulden. Schiedam donderdag 25 maart Dag voor 50-plussers, Klubhuis Zuid. 51.30-16.30 uur, Vlaardingen woensdag 24 maart Mark van de Veerdonk (cabaret), Stadsgehoorzaal, 20.15 uur. donderdag 25 maart Ouderen lezen voor aan kinderen, bibliotheek Waalstraat, 10.00- 11.30 uur. Lunchconcert Aad Zoutendijk, Grote Kerk. 12.45 uur. Maassluis woensdag 24 maart Voorjaarsvergadering D66. Koningshof. 20.00 uur. Redactie Waterweg: Jan Booister Ben van Haren Peter de Lange Sander Sonnema.'is Care! van der Velden Westhaven plaats 22 3131BT Vlaardingen Postbus4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 2340055 Vlaardingen - In Vlaardingen vindt geen kaalslag van groen plaats. Dat is de ontkenning van het college van B en W op schriftelijke vragen van het GroenLinks-raadslid Ben van der Velde. Er wordt, zoals steeds in de maanden januari en februari, grootschalig on derhoud uitgevoerd aan bomen, bosplantsoenen en grote heestervakken. B en W leggen in de beantwoor ding van de GroenLinks-vragen uit dat bomen in deze rustperiode van de natuur op voldoende af stand worden geplaatst door tus- senstaande bomen te verwijde- ren. De bomen kunnen dan tot volle wasdom komen, aldus het college, en de lichttoetreding wordt bevorderd voor de heesters zodat die goed kunnen groeien. Daarnaast worden ziektegevoeli- ge boomsoorten beperkt. Met na me struiken en bomen die gevoe lig zijn voor iepziekte en water merkziekte worden weggehaald. Verder worden woekeraars, zoals vlier en bospest, drastisch be perkt om te voorkomen dat er een eenzijdig bestand aan bosplant soenen ontstaat en worden bloei- heester 'teruggesnoeid' ten be hoeve van habitus en bloei. Tot slot wordt de oorspronkelijke eerste rij beplanting langs paden verwijderd. Dat gebeurt om de overlast van sterk overhangende takken voor fietsers en voetgan gers te beperken. Na dit werk wordt de plaats van die beplan ting 'bezand' en ingezaaid om in heemse kruidenflora's te stimule ren. B en W voeren aan dat dc bevol king over al deze plannen goed wordt ingelicht door aankondi gingen in advertentiebladen. In antwoord op schriftelijke vragen van de Socialistische Partij zegt het college dat die voorlichting in enkele gevallen ook leidt tot bij stelling van de plannen. Meestal betreft dat vermindering van het aantal te verwijderen bomen. Dat is recentelijk onder meer gebeurd in de Merellaan, Nieuwe Kerk straat, Kwartellaan, Winkelhoeve en Terschellinghoeve, aldus bur gemeester en wethouders. Vlaardingen telt overigens 2.5 miljoen vierkante meter groen. Bij de dienst Milieu is uitgere kend dat het zestig dagen kost om door dat groen te wandelen als al die meters achter elkaar worden gelegd. Uit een persbericht blijkt dat over ongeveer twee weken bijna vijftig plekken in Vlaardingen van nieuw groen zijn voorzien. Dan zijn er 870 bomen, 41.000 struiken en 45.000 vaste planten aange plant. Niet wordt gemeld wat is weggehaald. Dat planten is onder meer ge beurd in de omgeving van de Ma- rathonvveg. Bij het Holy-Zieken- huis komen nog sierkersen en sierappels zodat daar „een fleuri ge bloesemtuin" verrijst. De tuin met rozen aldaar werd door riole ringswerk het slachtoffer. Bij de Torenvalklaan komen 875 haag beuken die samen een doolhof gaan vormen. Door Nathalie Lans Schiedam - Het gebeurt niet vaak, maar het komt voor dat mensen tegen eeuwenoude mees terwerken aanlopen. Het bij toe val ontdekken van een waardevol kunstwerk overkwam enkele ja ren geleden ook de Schiedammer Jan van Stigt Thans. Hij kocht een kleed bij 'de ouwe Sjoer' in de Lange Nieuwstraat zonder te we ten wat het nou eigenlijk was. „Het was een opgerold stuk lin nen dat misschien al zestig jaar bij de handelaar op zolder lag. Het was in zeer slechte staat. Ik wist niet wat het was en kon nauwe lijks zien wat voor voorstelling er op het doek was afgebeeld. Ik kocht de rol, samen met mijn zwa ger, op de gok,'' vertelt Van Stigt Thans over zijn vondst. Eenmaal thuis rolde hij het doek dat een afmeting van ruim vijf bij drie meter heeft, uit. Het was moeilijk te zien, maar de koper begon figuren te ontcijferen op het gehavende doek. Bovendien ontdekte hij op de achterkant van het doek de naam A. Elliger. De naam zei hem niets, maar maakte Van Stigt Thans nieuwsgierig. Hij wilde weten wie Elliger was en wat het doek voorstelde. „Niemand kent 'm. Ik ben inboe ken gaan zoeken, maar het was moeilijk om iets over de schilder te vinden. Ik heb gemerkt dat er weinig interesse bestaat voor de 18e eeuw. Over de 17e en 19e eeuw is veel meer bekend. Maar uiteindelijk vond ik de naam Elli ger in een boek. Ik had een aan knopingspunt en kon weer ver der." Zo kwam Jan van Stigt Thans er ■langzamerhand achter dat hij te maken had met een bijzonder werk. Het doek dat hij op de kop tikte bleek een plafondschilde ring te zijn. „In de 18e eeuw leef den de erfgenamen van rijke kooplieden uit de Gouden Eeuw. Die mensen lieten panden neer zetten en eigenlijk was het enige dat zij deden gasten ontvangen. De visite werd ontvangen in de 'saef. De sael was een pronkka mer en het belangrijkste onder- Jan van Stigt Thans bij de reerde pla fondschilde- rmg van A. El liger. Foto Roet Dijkstra deel van het huis. In zo'n sael wa ren de wanden beschilderd, was een schildering boven de deur en boven de schoorsteen aange bracht en was het plafond ver sierd met een op een groot raam gespannen beschilderd doek en witjes. Witjes zijn genoemd naar de decoratieschilder Jacob de Wit. Het lijkt net alsof het gebeeld houwd is, maar het zijn schilde ringen met veel perspectief. Die witjes, ook grauwtjes of grisailles genoemd, zijn vaak engeltjes," legt de bezitter van het ontdekte doek uit. Bloemenschilder Door speurwerk kwam Van Stigt Thans steeds meer te weten over de 18e eeuwse schilder. Antonie Elliger leefde van 1701 tot en met 1781 en was een tijdgenoot en concurrent van Jacob de Wit. Hij was de kleinzoon van een bloe menschilder en zoon en leerling van Otmar Elliger, een van De Lairesses leerlingen. Antonie Elliger had verschillende verbindingslijnen met De Lai resse. De Lairesse (1640-1711) heeft als schilder, etser en theore ticus grote invloed uitgeoefend op de beeldende kunst in Amster dam in het begin van de 18e eeuw. Elliger was een van de latere schilders die via zijn vader en via boeker, die De Lairesse schreef, kennis nam van zijn ideeën. In zijn tijd was Elliger een veel ge vraagd schilder. Van Ellïgers wer ken is echter weinig overgeble ven. Verspreid over het land zijn er. met het exemplaar in Schiedam meegeteld, zeven wer ken van de 18e eeuwse schilder te vinden. Het Schielandshuis in Rotterdam bezit er twee en de La kenhal in Leiden één. de andere Op zaterdag 27 maart a.s. zal door veiling bedrijf Olympic, t.o.v. de weledelgestrenge heer C. P. M. Kntippe, gerechtsdeurwaar der te Den Haag bij opbod worden geveild: w.o. diverse handgereedschappen en elek trische, w.o. boormachines, lastrafo's. tafel- boormachines, lintzagen, slijpmachines, Co2-lasapparaten, compressoren, diverse luchtgcreedschappen en brandkasten. een partij stereo-apparatuur, w.o. prachtige stereocombinaties met CD, losse CD-spe- lers, boxen, radio's, autoradio's en wereld- ontvangers. w.o. stofzuigers, magnetrons, koffie-appara- ten, stoomijzers, pannensets, tafelbestek ken, diverse siervoorwerpen, verlichting, dekbedden, een partij speelgoed, een partij eiken kleinmeubelen en wat verder ter tafel wordt gebracht. Alle artikelen worden per stuk geveild en met volledige fabrieksgarantie. De veiling wordt gehouden in Ontmoetings centrum Koningshof, Uiverlaan 20, te Maassluis. Kijkuur: 12.30 uur. Aanvang veiling: 13.30 uur. Vianen, tel./faxnr. 03473-72783. VERKOOPADRESSEN Hoek van Holland P. Vervenne Prins Hendrikstraat 265, Tel. 01747-82516 Maassluis Jan Booster Lederwaren Koningshoek 923-14. Tei, 01899-13243 Schiedam De Blocktrent Groeneiaan 99a. Tel. 010-4730525 Schiedam Tabakshop De Bot Hof. v. Spaiand 6. Tel. 010-4714083 Schiedam Sigarenmagazijn Het Hoekje Boerhaavelaan 80. Tel. 010-4265513 Schiedam Tabakspeciaalzaak Ton Jaarsma Borodinlaan 58. Tel. 010-4703768 Schiedam Tabakshop Jacqueline St. Liduinastraat 55. Tel. 010-4267613 Schiedam B. P. H. Janse Broersvest 8a. Tel. 010-4268804 Schiedam Tabakspeciaalzaak Nico Smitshoek P J. Troelstralaan 31. Tel. 010-4703037 Vlaardingen Tabakswinkel „Op de Hoek" Diepenbrockstraat 133. Tel. 010-4344892 Vlaardingen Tabakspeciaalzaak Nico Smitshoek De Loper 82. Tel. 010-4742997 GEEN MOOIER LOT DAN 'N STAATSLOT schilderingen zijn in het bezit van particulieren. Jan van Stigt Thans heeft wel verklaringen voor het feit dat er niet veel meer over is van de plafondschilderin gen uit de 18e eeuwse pronkka mers. „Het was een tijdje mode om plafondschilderingen te laten maken. Na een jaar of vijftig, zes tig was dat over. Met de plafond schilderingen konden dan drie dingen worden gedaan. Het werd weggegooid: het linnen werd van het plafond gehaald en opgerold of cr werd over de beschildering heen gekalkt. Het is mogelijk om de kalklaag van een doek af te ha len, maar dat is heel veel en se cuur werk. Het is makkelijker wanneer het doek opgerold ont dekt wordt." Specialistenwerk Aan het gevonden doek moest nog heel wat arbeid worden ver richt voordat de allegorische af beeldingen weer zichtbaar wer den. Het meesterwerk werd aan restaurateur Vercouteren toever trouwd en is na maanden specia listenwerk hersteld. Het doek siert nu het plafond van een pand aan de Lange Nieuwstraat. In het pand, nummer 101, is sinds kort het assurantiekantoor van Van Stigt Thans gevestigd. Evenals de plafondschildering kent dat pand een lange geschiedenis. Van Stigt Thans zocht ook uit wat voor ver haal er aan het statige pand vast zit. „Ik ben erachter gekomen dat burgemeester Knappert en ene Roelants - misschien die van de Lange Haven? - in 1853 grond aan distillateur Loopuyt hebben verkocht. Loopuyt liet een pand op de grond bouwen en verkocht het in 1914 aan de Rotterdam Bank. Tot een paar jaar geleden heeft het pand altijd als bank ge functioneerd want toen de Rotter dam Bank eruit ging, kwam Sla venburg erin. De kelder heeft nog een grote kluis en couponkamer tjes. In die kamertjes knipten de mensen de rente- of dividendbe wijzen van aandelen en obliga ties." Hoewel aan de Lange Nieuwstraat 101 een bedrijf is ge vestigd, kunnen geïnteresseer den de plafondschildering van Antonie Elliger tjjdens kantoor uren bezichtigen. Voor zover be kend is het pand het eerste in de geschiedenis van Schiedam dat' een dergelijke plafondschilde ring heeft. Hoek van Holland - Bij werkzaam heden aan de Noorderpier is Hoek van Holland in het nabije verleden ontsnapt aan een explo sie met mogelijk rampzalige ge volgen. De Biber, de éénpersoons duikboot van Duitse makelij uit de Tweede Wereldoorlog, die bij na driejaar geleden bij de Hoekse pier werd gevonden, heeft op een plek gelegen waar in de loop der tijd flink is geheid. Jan Wouters, voorzitter en rond leider van het kustverdedigings museum m Hoek van holland, waar de zes meter lange mini- duikboot gereed wordt gemaakt voor tentoonstelling, legt uit wel ke gevaren er dreigden. „Die Bi ber had honderden kilo's spring stof aan boord. Het spul zat in een torpedo en een mijn, die beide volledig intact waren. Gebleken is dat er op korte afstand, zeg maar binnen handbereik, van de duik boot is geheid. Was dat onver hoopt misgegaan, dan was de pier goed beschadigd, nog afgezien van de gevolgen voor het perso neel dat de heimachine bedien de." Wouters, bijgevallen door mede-rondleider Admiraal, acht het allerminst uitgesloten dat er mensenlevens mee gemoeid zou den zijn geweest, hoewel hij de kanttekening maakt dat explode rende projectielen onder water een geringer effect sorteren dan erboven. Een marine-zegsman bevestigde, kort na de vondst van de Biber, onbeschroomd de alles vernietigende kracht van mijn plus torpedo bij gelijktijdige deto natie: een dodelijke werking bin nen 600 meter én scherfwerking binnen 1200 meter. Overigens werd de duikbootmijn, gevuld met ruim 400 kilo spring stof, destijds vrijwel onmiddellijk op zee tot ontploffing gebracht; dc torpedo, met 200 kilo spring stof. werd later in Den Helder ont daan van zijn gevaarlijke lading. Draaikolk De mini-onderzeeër {van het be treffende type zijn erin totaal 350 gemaakt) was één van de geheime Duitse wapens die. met heel wei- nig succes, aan het einde van de Tweede Wereldoorlog werden in gezet tegen geallieerde konvooi en naur -Antwerpen. Het vaartuig - met een actieradius van 130 zee- mijlen- had de Poortershaven tussen Maassluis en Hoek van Holland als thuisbasis. Het lag half onder de Noorderpier toen het in mei 1990 door marinedui kers werd gevonden en was - ach teraf bezien -vermoedelijk in een draaikolk in moeilijkheden geko men en daarna tussen rotsblok ken van de pier bekneld geraakt. De bestuurder, de enige inzitten de van een dergelijk vaartuig dat merendeels boven water voer, stond bloot aan grote risico's. Hij ondernam in wezen een zelf moordactie. Er was maar weinig zuurstof beschikbaar voor onder wateroperaties en na het afvuren van een torpedo verloor de mini U-boot zijn stabiliteit en werd praktisch onbestuurbaar. Wie in een dergelijk vaartuig stapte, te- kende praktisch gesproken zijn doodvonnis. Bloedlink Admiraal: ..Het verhaal zoals het ons nu bekend is, wil dat die scheepjes bestuurd werden door militairen die wat op hun kerf stok hadden. Ze konden hun straf ontlopen door met die duikboot- jes de Engelse en Amerikaanse schepen op te zoeken en aan te vallen. Bloedlink werk; ik denk niet dat er veel waren die zo'n avontuur overleefden. Een merk waardig detail is dat er alleen op de thuisbasis bij Maassluis appa ratuur aanwezig was om weer le vend uit die bootjes te kunnen stappen." De Hoekse Biber die nagenoeg compleet is teruggevonden -al leen de aluminium duikbootkap en de periscoop ontbreken: het li chaam van de bestuurder was on vindbaar - wordt op dit moment schoongemaakt en gerepareerd en zou vanaf 30 april m het mu seum te zien zijn. Omdat het her stelwerk. merendeels uitgevoerd door vrijwilligers, langer duurt dan verwacht is de datum van be zichtiging verschoven naar de eerste week van juli.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1