Waterweg 17 GFT-afval verder apart ingezameld Verbouwde wereldwinkel stilletjes weer open Sportclubs aarzelen over bezoek aan Velenje m Bijzondere patiënt Schiedams bedrijf maakt kans Oost Europa Prijs Pols Interieurbouw failliet verklaard Ter Meulen 3 april dicht Weer inname Maaswater Flexair start nieuwe lijndienst op London Van Hogendorplaan, Babberspolder, Vaart en rest Westwijk volgen Plannen Westhavenkade alsnog in de koelkast Roovers (PvdA) verbaasd over korte inspraak Lickebaert Maasland: onderzoek naar woonwensen 55-plussers Schoenmakers waren dubieus Brandweer oefent ontruiming op schooi Overvaller nog voortvluchtig Vijf auto's op elkaar Hagenaars stelen kleren Kleuren-TV gestolen Drukke kruising afgesloten Diefstal uit loods Rotterdams Dagblad Woensdag 24 maart 1993 Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131BT Vlaardingen tel 010-2340055/fax 4349754 De Rotterdamse tandarts Tjeerd Boorder had gisteren een aparte patiënt in zijn praktijk. Bij politiehond Thorre was tij dens een bijtoefeningeen hoektand afgebroken. Daarop had hondenbegeleider Chris Witte zijn herder met spoed naar de tandarst gebracht. Tandarts Boorder gaf de viervoeter een zenuwbehandeling. Hoewel het uit hygiënische overwegingen niet meer gebrui kelijk is dat een tandarts een hond behandelt, benaderde de politie Boorder toch. „Normaal gesproken moet de hond naar de dierenarts, maar dit was een accuut geval," vertelt de tandarts. „Een soort eerste hulp dus. Ik had de juiste spullen nog, maar ik hoop niet elke dag zo'n patiënt te krijgen." Hoewel de hond niet aangesloten was bij een ziekenfonds, verwacht Boorder wel een kleine vergoeding. Foto Paul stoivANP Schiedam - G. Trade BV uit Schiedam maakt een goede kans op het winnen van de Oost-Europa Prijs voor ondernemers, die dit jaar voor het eerst wordt uitgereikt. Het bedrijf behoort vermoedelijk tot de tien kandidaat-winnaars. Dit leidt directeur Will Vol lering af uit correspondentie met de organisatoren. De Oost-Europa Prijs is een initiatief van onder an dere het Financieel Economisch Magazine (FEM), dat daarmee de handel met het voormalig Oostblok wil bevorderen. De jury bestaat uit topfunctionaris sen van ondermeer ABN/Arnro en de ministeries van Economische Zaken en Vrom. G. Trade BV is een van de zeventig bedrijven die een project bij de jury hebben ingediend. Volgens juryvoorzitter dr. A. San- dor was de belangstelling voor de prijs bijzonder groot. Ook na sluiting van de inschrijfdatum kwa men nog veel inzendingen binnen. Het Schiedamse bedrijf, eigendom van ontwikkelaar George Toth, heeft in Pécel in Hongarije een fabriek voor het ombouwen van westerse telefoon-appara- tuur en het ontwikkelen van nieuwe communicatie middelen gebouwd. Triton RL, zoals de fabriek is ge doopt, is een coöperatieve stichting die deels met Ne derlands, deels met Hongaars kapitaal werd opgezet. De 130 werknemers beheren een deel van het aande lenpakket. Dit jaar hoopt het bedrijf te groeien naar 170 werknemers. De fabriek exporteert naar landen in Oost-Europa, maar doet ook zaken met Nepostel, een dochteronderneming van de Nederlandse PTT, De Oost Europa Prijs wordt op 29 april in Wassenaar uitgereikt door staatssecretaris Van Rooy. Ridderkerk - De rechtbank in Rotterdam heeft giste ren het faillissement uitgesproken over het Ridder- kerkse bedrijf Pols Interieurbouw. Dat betekent dat de 75 werknemers van het bedrijf op straat komen te staan. Het Ridderkerkse bedrijf is gespecialiseerd in scheepsinterieur en winkelbetimmeringen. De kans bestaat dat een deel van de werknemers terug kan keren in het nieuwe afgeslankte bedrijf met de naam Pols Binnenbouw. Of dat werkelijk mogelijk is, hangt af van de gesprekken tussen de curator van het failliete bedrijf en vertegenwoordigers van de vakbonden. Vakbondsbestuurder Jos van der Borgt van de Bouw- en Houtbond FNV kon vanmorgen echter nog niet zeggen wie als curator over het be drijf is aangesteld. Rotterdam - Het failliete warenhuis Ter Meulen aan het Binnenwegplein in Rotterdam sluit volgende week zaterdag voorgoed de deuren. De kleinere fili alen in Spijkenisse, Almere, Zoetermeer en Rotter dam-Ommoord gaan zaterdag al dicht. In Dordrecht gaat Hamarc, een ondernemer in faillissementsgoe deren, nog twee maanden met de verkoop door. Ha marc deed een poging om een deel van Ter Meulen over te nemen, maar kreeg daarbij geen medewer king van de huiseigenaren. In de laatste week van haar bestaan probeert Ter Meulen met een halvering van de prijzen de restan ten nog te verkopen. De uitverkoop is een door slaand succes geweest. Ook is een begin gemaakt met de onderhandse verkoop van het inventaris; on der meer drie kilometer stellingen, kantoormeu belen waarmee veertienduizend vierkante meter vloeroppervlakte kan worden gevuld, diverse com puters, winkelmeubilair, horeea-apparatuur en tele foon- en omroepinstallaties. Onverkochte goederen komen op een veiling terecht. Werkendam - Het Waterwinningsbedrijf Brabantse Bïesbosch heeft de inname van water uit de Maas weer hervat. De inname werd vorige week gestaakt, nadat er een te hoge concentratie van het oplosmid del di-isopropylether in het water was vastgesteld. In het weekeinde is de verontreiniging weer gedaald tot onder de geldende normen. De inname van water is vijf dagen onderbroken geweest. Rotterdam - De Rotterdamse luchtvaartmaatschap pij Flexair start in juni een lijndienst tussen Schiphol en Londen City Airport. Flexair zal daar voor een nieuw toestel aanschaffen, dat veertig tot vijftig zitplaatsen heeft. Uit marktonderzoek is ge bleken dat er grote vraag naar de verbinding is. De vluchtscftcma's zullen zoveel mogelijk worden afge stemd op de KLM-dienstregeling. Flexair onder houdt sinds 1989 vier maal per dag een dienst tussen Rotterdam Airport en Londen City Airport. Vlaardingen - Het apart inzamelen van groente-, fruit- en tuin afval (GFT-afval) in Vlaardingen wordt nog dit jaar ingevoerd in de gehele Westwijk, ten oosten van de Van Hogendorplaan, bij de nieuwbouw in de Babberspolder, bij de gerenoveerde com plexen BrederoenDeSnayerin dezelfde wjjkenlangsde Vlaar- dingse Vaart. V or dit werk moet de gemeente 3,3 mihoen gulden uittrekken, zc is de gemeenteraad voorgere kend, Plaatsing van blokcontai- ners kan in deze buurten zonder veel problemen worden uitge voerd omdat er ruim genoeg is ge bouwd. Er worden zo dit jaar nog 10.400 huishoudens van de nieu we vorm van afvalinzameling af hankelijk. Voor 1994 moeten nogcens 20.800 huishoudens op de blokcontai- ners overschakelen. Onbekend is nog in welke wijken dit zal gebeu ren. Bij wijze van proef zijn al 3.300 huishoudens in een deel van de Westwijk en Holy-Zuld op de aparte GFT-inzame.'ing aangewe zen. Dat betrof ongeveer tien pro cent van de huishoudens. Bij de evaluatie van deze proef is vastgesteld dat het merendeel van de bewoners tevreden is over de nieuwe aanpak. Er zijn wel vra gen gesteld over de plaatsing van de blokcontainers. Overleg heeft ertoe geleid dat het afval nu net ter wordt aangeboden, met als ge volg dat er minder zwerfvuil is en dc wijk als schoner wordt erva ren. zo meldt het college van bur gemeester en wethouders in een voorstel aan de raad. Berekend was dat de invoering van de gescheiden huisvuilinza- meling de gemeente 240 gulden per huishouden zou kosten. Dat blijkt nu 300 gulden te zijn. Die verhoging wordt veroorzaakt doordat „een betere inpassing in het stadsbeeld de nodige kosten met zich meebrengt", zo luidt de motivering die aan de gemeente raad is gegeven. Door Edwin van Rooijen Schiedam - „Ja, het begint hier al een echt winkeltje te worden." zegt Corrie Korte, voorzitter van de Schiedamse wereldwinkel. „Doordat er een tussenwand is weggehaald, hebben we de win kelruimte twee keer zo groot kun nen maken. Bovendien ziet het interieur er nu een stuk beter uit." Na een verbouwing van twee we ken is de wereldwinkel aan de Lange Achterweg weer geopend voor de kritische consument. De opknapbeurt werd gefinancierd door particulieren, instellingen, steunfondsen en de gemeente Schiedam. Het plafond, de vloer, de vitrine en de schappen zijn vervangen en er komt nog een kleine paskamer bij. De winkel voor speciale pro- dekten uit de Derde Wereld is on herkenbaar veranderd, vertelt Korte. Volgens haar was de vroegere inrichting bepaald niet representatief te noemen. „Daarom zijn we blij dat we dit pand eindelijk hebben kunnen opknappen. Het was echt hard no dig," meent ze. Vanaf het mo ment dat de wereldwinkel in het pand terecht kwam, kon de ruim te niet worden verbouwd. Het on derkomen is eigendom van de ge meente Schiedam en die was lan ge tijd van plan het te slopen. De voorzitter denkt dat vanaf nu de vaste klantenkring steeds gro ter zal worden. Niet alleen vanwe- Corrie Korte: 'De vaste klantenkring van de we reldwinkel zal steeds groter worden. Foto Roel Dijkstra ge de vernieuwde inrichting, maar ook omdat het assortiment, bestaande uit levensmiddelen, kleding, huishoudtextiel en kunst- en nijverheidsprodukten, uitgebreider is dan vroeger. Bo vendien merkt ze dat de belang stelling voor rechtstreeks uit de Derde Wereld geïmporteerde pro- dukten toeneemt. „De kritische klant is in opkomst. Steeds meer mensen zijn zich er van bewust dat tegenover goed kope produkten in de super markt, üitbuiting van arbeiders in de Derde Wereld staat." Alle produkten die de 250 wereld winkels in Nederland verkopen, zijn direct geleverd door de men sen die ze verbouwen of produce ren. Ze kunnen daarom zelf profi teren van de opbrengst. Boven dien nemen de winkels alleen ar tikelen af van kleine coöperaties en staatsbedrijven in landen waar een eerlijke verdeling bestaat van geld en goederen. „De klanten van de wereldwinkel weten dat ze bij ons eerlijke pro dukten kopen," vertelt Korte. „Een tijdje geleden kwam een mevrouw binnen en die kocht T- shirt voor ruim twintig gulden. Voor diezelfde prijs had ze in een kledingzaak verderop twee van die shirts kunnen kopen, maar dat wilde ze niet. Het gaf haar een goed gevoel te weten dat de men sen die het shirt maakten, een re delijk loon hebben gekregen." Gisteravond zijn de medewerkers (sters) van de wereldwinkel bijge praat over de gevolgen van de ver bouwing. Schiedam - Verschillende sport clubs in Schiedam aarzelen om een jeugdteam af te vaardigen naar een sportmanifestatie in de Sloveense stad Velenje. In deze partnerstad van Schiedam in het voormalige Joegoslavië moet rond Hemelvaartsdag worden ge sport door jongeren uit Schiedam, het Duitse Esslingen en de stad van de gastheren. In Schiedam vragen sommige bestu ren zich echter af om het verstan dig is de jeugd af te vaardigen naar de door oorlogsgeweld ge teisterde Balkan. Chef Jan van Vugt van de dienst Sport Recreatie bevestigt de aarzelingen bij sommige sport clubs. Ergens is die angst nog be grijpelijk ook. zegt hij. „Mensen zien dagelijks gruwelijke beelden ten dook regelmatig op dat er on derdelen van de recreatieve route toch zouden moeten worden aan- Vlaardingen - Het WD-raadslid Henk Royers vindt dat de ge meente maar een ,jo-jo-beleid" voert bij de plannen voor de West havenkade. Hij zegt begrepen te hebben dat die plannen nu voor lopig - „al dan niet onder druk van coalitie-overleg" - weer in de koelkast liggen. Bij met name wethouder Agnes van Ardenne- van der Hoeven (Recreatie) leeft het verlangen een recreatieve route 'Van 't Hof naar 't Hoofd' aan te leggen. Daarbij zou de Wes thavenkade moeten worden ver smald. De gemeenteraad besloot dat werk te temporiseren omdat er moest worden bezuinigd. Maar in allerlei gemeentelijke geschrif- Royers stelde daar al eerder schriftelijke vragen over. Hij heeft nu begrepen dat alle plan nen voor de Westhavenkade voor lopig zijn opgeborgen en vraagt waarom dit is gebeurd en waarom de betrokkenen (de middenstan ders langs de haven) niet zijn in gelicht. De WD er vraagt het col lege van B en W voorts met de be trokkenen rond de tafel te gaan zitten en alsnog een plan te ma ken „waarin voor eens en altijd en voor iedereen duidelijk is wat nu de plannen van het college zijn". Vlaardingen - Het PvdA-raadsIid Peter Roovers is er verbaasd over dat bij het maken van een be stemmingsplan voor het Licke- baertgebied, waar een afvalber- ging is gepland, door het college van B en W is gekozen voor een 'verkorte inspraakprocedure'. Hij heeft te horen gekregen dat dit is gedaan „omdat er toch niets valt in te spreken". Zoals bekend is er massaal pro test ontstaan tegen de plannen voor een vuilstort. Er zijn onge veer 16.000 bomen geplant om de realisering van de afvalberging tegen te gaan. Roovers wijst ook op die actie. Hij schrijft aan het college van B en W: „Als er iets in Vlaardingen de afgelopen maanden de gemoede ren heeft verhit, dan is dat wel de afvalberging in dc Lickcbacrt. Duizenden hebben spontaan bomen gekocht en geplant, er is een zeer actieve werkgroep welke breed wordt ondersteund (zelfs Paul Roovers (PvdA). FotoCees Kuiper/Rotterdams Dagblad door u) en nu denkt u de kwestie van het bestemmingsplan met een verkorte inspraakprocedure af te kunnen doen." Hij kondigt aan dat dc fractie van de PvdA zich hiertegen zal verzet ten. Dat zal onder meer gebeuren in de raadscommissies Milieu en Stadsontwikkeling. uit Joegoslavië. Men denkt daar om wellicht dat er in Velenje ook narigheid zal zijn. Daar is echter geen sprake van. Velenje ligt vlak bij Oostenrijk, in het inmiddels onafhankelijke land Slovenië. De situatie is er volstrekt veilig. An ders zouden we deze trip uiter aard niet organiseren." De gastheren in Velenje hopen op 19 mei voetballers, handballers en tafeltennissers te begroeten. De organiserende dienst voor Sport Recreatie had de aange schreven verenigingen tot afgelo pen vrijdag de lijd gegeven om zich in te schrijven. Op dit finaie moment had uitsluitend een jeugdteam van voetbalvereniging HBSS het formulier bij de ge meentelijke dienst ingeleverd. Het afvaardigen van de Schiedamse delegatie hing daar mee aan een zijden draadje, maar inmiddels heeft de gemeente de aarzelende verenigingen twee we ken respijt gegeven voor de in schrijving. De belangstellende verenigingen zijn van extra infor matie voorzien over de reis. Het eerste resultaat van die actie werd gisterochtend geboekt. Toen meldde handbalvereniging DWS een team aan. De door Sport Recreatie ge charterde bus zit na deze aanmel ding echter nog lang niet vol. Handballers van andere vereni gingen en de tafeltennissers van De Korenbeurs, Noad en De Re ling hebben in tegenstelling tot andere jaren nog niet ingeschre ven. De komende week hopen de Schiedamse ambtenaren de spor ters alsnog warm te maken voor de trip. De besturen hebben inmiddels een aanbevelingsbrief ontvangen van de Schiedamse burgemeester Reinier Seheeres en zijn collega uit Velenje. Mocht de brief de twijfels ook niet weg kunnen ne men, dan is burgemeester Seheeres bereid het evenement Maasland - Het gemeentebe stuur van Maasland wil meer in zicht krijgen in de woonwensen van de toekomstige ouderen. Daartoe wordt binnenkort begon nen met een onderzoek onder alle 55-plussers. Het onderzoek past in het beleid van de regering om ouder wordende mensen mensen zo lang mogelijk zelfstandig te la ten wonen, Dit kan onder meer door het bouwen van aangepaste woningen. Of het zinvol is in Maasland dergelijke woningen te bouwen en hoc die woningen er uit moeten zien, kan aan de hand van het onderzoek worden vast gesteld. Dc gemeente voert het onderzoek uit in samenwerking met de Protestants Christelijke Ouderen Bond en de Katholieke Bond voor Ouderen. De bedoeling is vooral meer zicht tc krijgen op de woonwensen voor de komende vijfjaar. Het onderzoek omvat 21 vragen ten aanzien van dc woning en woonomgeving. Het woonwensen-onderzoek is deze week begonnen en duurt tot 5 april. Ruim vijftig vrijwilligers geven in die periode bij alle. 796 adressen in het dorp waar 55-plus sers wonen een wagen lijst af, die een week later wordt opgehaald. in een persoonlijk gesprek met de betrokken sportbesturen aan te bevelen. Sport-wethouderBartde Leede gaat naar alle waarschijn lijkheid mee als één van de bege leiders. De reis naar Slovenië is vorige week aan de orde gesteld in de Sportraad. Toen werd door verte genwoordigers van sportclubs ge vraagd welke garanties het Schiedamse gemeentebestuur kan bieden. ..In zijn algemeenheid is een vei lige thuiskomst bij een trip nooit te garanderen," zegt Jan van Vugt. „Maar de situatie in Velenje is volstrekt safe. Kort geleden is de stad bezocht door een delega tie uit Schiedam. En een week voordat wij op stap gaan komt er een groep uit deze partnerstad naar Nederland. Problemen zjjn er niet." Hoek van Holland - In Hoek van Holland zijn vorige week op ver schillende plaatsen drie mannen gesignaleerd, die vroegen of men nog schoenen ter reparatie had. Een bewoner van de Willem Ba- rentszstraat vertrouwde het zaak je niet, maar besloot het spelletje mee te spelen. De "nan gaf een paar oude schoenen aan de man nen mee. Hij kreeg daarop een ontvangstbewijs met daarop de naam en telefoonnummer van een schoenreparatie- en sleutel- bedrijf in Den Haag. Nadat het drietal was vertrokken contro leerde de man het telefoonnum mer, maar dat bleek niet meer in gebruik. Van de schoenmakers en de verdwenen schoenen is taal noch teken meer vernomen. Vlaardingen - De Vlaardingse brandweer gaat in april, mei en juni ontruimingsoefeningen hou den op alle scholen in de stad. De ze actie vloeit voort uit het on langs onder de bevolking ver spreide rampenplan. Daarnaast heeft de brandweer de Vlaar dingse onderwijsinstellingen de ze week gewezen op de dringende teitenplan. Scholen moeten vol gens de brandweer voorbereid zijn op zowel rampen als gevolg van gebeurtenissen in de petro chemische industrie 'aan de over kant'. als op brand in het eigen pand. Voor beide soorten calamiteiten moet iedere school een eigen sce nario klaar hebben liggen. De geplande ontruimingsoefe ning heeft alleen betrekking op een brand in het schoolgebouw. De scholieren worden naar buiten gebracht en verzameld op het schoolplein, waarna de 'koppen' worden geteld om zeker te weten dat er niemand meer binnen is. .Als regel voor industriële ram pen geldt de bekende slogan: ga naar binnen en sluit ramen en deuren," verklaart een woord voerder van de brandweer. Voor de oefening zijn zo'n 60 scholen aangeschreven van zowel basis als voortgezet onderwijs. Per school denkt de brandweer een klein uur nodig te hebben. Scho len worden al jaren geacht een ei gen rampenplan in dc kast tc heb ben. Maar vaak, aldus de brand weer, kent niemand precies de in houd. „Het kan geen kwaad die kennis weer eens op te poetsen." Schiedam - De VSB-bank aan de Monseigneur Nolenslaan in Schiedam is gistermiddag om kwart over drie overvallen door een man die er met een nog onbe kend geldbedrag vandoor is ge gaan. Direct na de overval pro beerde de politie de overvaller te achterhalen, maar de zoekactie leverde niets op. Aanvankelijk dacht de politie, die ook agenten op mountain-bikes inzette, dat de man de opslag ruimte van Ter Meulen aan de Burgemeester Honnerlage Grete- laan was binnen gevlucht. Daar werd hij niet aangetroffen. Later werd nog zonder resultaat in Schiedam-West gezocht omdat de man daar gesignaleerd zou zijn. Volgens een getuige die na de overvaller de bank binnenkwam, werd de overval uiterst koelbloe dig uitgevoerd en was er bij zowel het personeel als de vier aanwezi ge klanten geen sprake van pa niek. „De man zei: 'alles, alles' en ik dacht dat hij alles van zijn reke ning wilde hebben," beschrijft de getuige de situatie. „Na een tijdje zag ik dat de overvaller een vuur wapen bij zich had en toen hij niet snel genoeg geld kreeg, zei hfj te gen het meisje achter de balie dat ze één minuut de tijd had. Anders zou hij haar doodschieten." Nadat de overvaller eerst een hoe veelheid Hollands geld had ge kregen, werd hem ook nog wat Duits geld toegeschoven. Op de vraag of de politie was gewaar schuwd, werd ontkennend door het meisje achter de balie gerea geerd. „Dat meisje," vertelt de getuige verder, „moest met de overvaller' mee naar de deur lopen. Ik had echt het idee dat ze gegijzeld zou worden als er politie op de stoep zou staan. Toen de man eenmaal buiten was. wilde ik hem stiekem volgen maar de deur'ging niet' meer open. De overval is in zo'n zes minuten gepleegd. Het ging allemaal heel eenvoudig en kalm." De politie zoekt getuigen die de overvaller misschien hebben zien lopen. Zijn signalement luidt: ge tint uiterlijk, ongeveer 40 jaar, tussen de 1.80 en 1.90 meter lang en kort, zwart haar. De man was gekleed in een lange grijs-groene regenjas. Schiedam - Op de kruising Nieu we Damlaan/Burgemeester van Haarenlaan te Schiedam zijn gis termiddag rond kwart voor twee vier personenauto's en een bestel busje tegen elkaar gebotst. Twee personen raakten gewond en zijn naar het Schieland Zie kenhuis overgebracht. De toe dracht van het ongeluk is nog niet duidelijk. Vlaardingen - De Vlaardingse po litie heeft gistermiddag rond drie uur op de Burgemeester Heus- denslaan twee Hagenaars van 35 en 33 jaar aangehouden voor win keldiefstal. Getuigen hadden het tweetal in het centrum bezig ge zien. Bij hun aanhouding hadden ze veertig kledingstukken en ne- er.tig paar sokken bij zich. De waarde daarvan was 2400 gulden. Vlaardingen - Uit een woning aan de Cipressendreef in Vlaardingen is een kleurentelevisie gestolen. Er werd een raam geforceerd om in te kunnen breken. Gisteren is aangifte gedaan. Vlaardingen - De kruising Ke- thelweg/Van Linden van den Heuvellsingel/Van Hogendorp laan in Vlaardingen is tussen maandag 29 maart en vrijdag 2 april afgesloten, steeds van zeven uur 's morgens tot vyf uur 's mid dags. Het verkeer wordt omgeleid. Het kruispunt wordt opnieuw inge richt in verband met de verbre ding van de Van Linden van den Heuvellsingel. Schiedam - Uit een loods aan de Fortunaweg te Schiedam zijn drie radiocassetterecorders en andere geluidsapparatuur gestolen. De loods was afgesloten. Gisteren is aangifte gedaan.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 3