Waterweg 15 Tien juristen tegen Lickebaertstort Linda drinkt overal waar zij komt thee Schiedam wil haar havens houden, net als Vlaardingen 'Weinig terreinen zijn strategisch' Actiegroep krijgt enige tienduizenden gulden voor vervolg ONS geeft compost weg Reanimatie herhalen Geen huisvestingsvragen Speel-o-theek zoekt hulp Zangdag in kerkcentrum Vrijwilligers gezocht Dijkpolder op de planken Brandweer erg populair Verzamelaars Kritiek op plannen voor 's-Herenstraat Inzamelings actie voor Pools ziekenhuis Thurston WE HEBBEN WEER NIEUWE LAKENS Rotterdams Dagblad Donderdag 25 maart 1993 Schiedam Vanaf maandag 29 tot en met vrijdag 2 april kunnen Schiedammers op het milieustation van de NV ONS aan de Van Heekstraat 15 gratis GFT-composten ge snipperd tuinafval ophalen. De compost is ideaal voor bodemverbetering van de tuin en het gesnip perde hout kan worden gebruikt als bodembedek kers om onkruid tegen te gaan. Ook het tuinpad kan ermee worden versierd. De liefhebbers kunnen elke middag tussen 14.00 en 19.00 uur terecht maar moe ten het compost en de houtsnippers zelf in zakken doen. Bij de beheerder van het milieustation zijn eventueel speciale zakken a ƒ1,- per stuk verkrijg baar. De cursus reanimatie en levensreddend handelen in Klubhuis Zuid wordt sinds kort gegeven door Stich ting Rescue en niet meer door de Nederlandse Hart stichting. Hescue is een officiële stichting, die staat ingeschreven bij het Rode Kruis. Alle oud-cursisten die een diploma of certificaat hebben Ontvangen van de Hartstichting, krijgen op 12 mei een herhalings aantekening en een nieuw Rescuc-certificaat. Ze hoeven dus geen nieuwe cursus te volgen. Elke deelnemer aan de nieuwe cursussen krijgt een uitgebreid lespakket en hem wordt aan het-eind van de reeks lessen een praktische toets afgenomen. De cursusdata van reanimatie zijn 31 maart, 7 april, 14 april en van levensreddend handelen 21 april en 28 april. Voor inlichtingen: Annelies de Groot van Klub huis Zuid (4267297). Het spreekuur van wethouder Reijnhout in Schiedam wordt nog steeds bezocht door mensen met wagen over huisvesting. Met huisvestingsvra gen moeten de inwoners in eerste instantie bij het bureau Huisvesting in gebouw 's Graveland zijn. Mensen die naar hun mening niet goed worden ge holpen. kunnen van 10.00 tot 10.30 uur terecht op het speciale klachtenspreekuur van Algemene en Bur gerzaken in het zelfde gebouw aan de 's Graveland- seweg 567. Bij speel-o-theek de Speelbal van Kiuphuis Zuid aan de Dwarsstraat 42 zit men dringend verlegen om mensen die willen assisteren bij de uitleen van speelgoed. De Speelbal is elke dinsdagmiddag (15.30-17.00 uur), woensdagmiddag (14.00-15.00 uur) en donderdagochtend (9.45-10.45 uur) geopend. Ge- interesseerden worden uitgenodigd eens een kijkje te komen nemen zodat de medewerkers het een en ander over de werkzaamheden kunnen vertellen. Vlaardingep- De federatie Zang houdt zaterdag 27 maart een zangdag voor de bewoners van Vlaardingen en om geving. De deelnemers gaan om 10.00 uur een aantal liederen instuderen onder leiding van Anton van Tri- borg. Om 17.00 uur wordt het programma in kerk centrum Holy aan de Reigerlaan gratis ten uitvoer gebracht. Deelnemers kunnen zich opgeven bij Ge rard Groeneveld, telefoonnummer 4346317. Wijkcentrum De Telder zoekt *aste vrijwilli gers voor het organiseren van een instuifactiviteit en het opzetten van een toneelclub voor kinderen. De instuif vindt elke woensdagmiddag van 14.00 tot 15.15 uur plaats in het wijkcentrum, waaraan alle kinderen uit de Westwijk kunnen meedoen. Hier voor zijn nog mensen nod ie die het leuk vinden met kinderen om te gaan. Ook kunnen ze kinderen hel pen bij het oefenen van hun toneelvoorstelling. De voorstellingen worden gegeven in hel kader van een te starten toneelclub voor kinderen van 9 tot 12 jaar. Voor meer informatie: I. Hooghiemstra, telefoon nummer 4348993. Wijkvereniging Dijkpolder brengt vrijdag 3 april de toneelvoorstelling van 'Het jaar 2000' in het Schuur- kerktheater. Tijdens de voorstelling wordt een deel van het programma uitgevoerd door jongeren uit de Dijkpolderwijk. Belangstellenden moeten voor 25 maart contact opnemen met Elly, Ton of Diana van de wijkvereniging. Tussen 10.00 en 12.00 uur kan elke dag worden gebeld met telefoonnummer 01899- 13690. Agenda Schiedam donderdag 23 maart Thema-avond over de milieuvriendelijke guwntetuin. natuurcen- trum de Boshoek. Churchill weg 52.20 00-22 00 uur. vrijdag 26 maart Kleding- en speelgoedbeurs, buurthuis Nieuw land. AJbardastraat 65.10 00-13 00 uur Inleveren pakketten \oor Polen. Beierlandseslraat 57.18 00 22 0ü Vlaardingen donderdag 25 maart Grand theater cabaret diner. Harmonie. J9 30 uur Bingo, dienstencentrum Weit. 20 00 uur. De drif bestedingen van het leven (filmStadsgehoorzaal. 20 30 uur vrijdag 26 maart Toneelmiddag KBO. Bijenkorf 1100 uur Maassluis donderdag 25 maart Bridge. Koningshof. 1915 uur vrijdag 26 maart "SpreekuurZiekenfonds.Koningshof. 14 00uur Redactie Waterweg: Jan Booister Ben van Haren Peter de Lange Sander Sonnemans Caref van der Velden Westhaven- p taats 22 3131BT Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 2340055 De recente wervingsactie van de Gemcentebrand- weer om vrijwillige brandweerlieden aan te trekken heeft ruim veertig aanmeldingen opgeleverd. De be- langslellenden worden verwacht op de informatie avond die woensdag 31 maart wordt gehouden. Daar krijgen ze alle inlichtingen voorgeschoteld over de opleiding tot brandwacht, de selectieprocedure en de arbeidsvoorwaarden. Vlaardingen - De Initiatiefgroep tegen Afvalberging heeft mo menteel meer juristen tot zijn beschikking dan haar tegenstan ders, de provincie en het recreatieschap Midden-Delfland. baertgebied behalve puin ook Voorzitter Niko Koffeman zegt dit in een interview met Milieu-Ak- tief, het kwartaalblad van de Zuidhollandse Milieufederatie, over het succes van de actie 'Groeiend Verzet1 die tot de aan leg van het zogenaamde Volksbos heeft geleid als protest tegen de plannen van de provincie en het recreatieschap om in het Licke- verontreinigde grond en industri eel afval te laten storten. Tien juristen zitten in een werk groep, die zich bezig houdt met vervolgacties. Aan de bosplantac- tie heeft de brede bewonersorga nisatie enige tienduizenden gul dens overgehouden,»* die worden gebruikt voor vervolgacties en onderhoud van het bos. Koffe man, die optimistisch is over de mogelijkheden om de stort tegen te houden, spreekt in het inter view ook zijn bewondering uit voorRemiPoppe. „Er is door sommigen nog wel eens smalend gesproken over de rol van Remi Poppe van de SP, die het succes van de actie naar zich toe zou proberen te trekken. Ik kan daar alleen maar op zeg gen: De SP heeft net als vele an deren een flink aandeel gehad in voorbereiding en uitvoering van de actie. Persoonlijk heb ik enor me bewondering voor die man. Ik snap niet hoe hij het voor elkaar krijgt om in zo'n wijk als Vlaar- dingen-Zuid tientallen jaren de mensen actief te houden met fol dertjes vouwen en nieten en be zorgen en noem maar op. Terwijl hij ze toch geen hogere lonen kan beloven. En geen lagere huren. En geen hiernamaals." Aansluitend op het interview met Koffeman zegt müieugedeputeer- de Hans van der Vlist in de pas verschenen Milieu-Actief alleen van de Lickebaert af te willen zien als de regio met een reëel alterna tief op tafel komt. Tot die tijd moet de voorbereiding voor de puinstort in de Lickebaert door gaan. „Alles moet klaar zijn tot de hekken eromheen aan toe. En dan beloof ik: die hekken gaan al leen open als wij als provincie geen andere plek meer hebben voor dat afval,1' redeneert Van der Vlist. Maassluis - Ze verzamelde al eens muntjes en olifantjes, maar daarmee is zij gestopt. De 12-jari- ge Linda Hirzmann kreeg er na melijk een interessantere en tijd rovende hobby bij: theezakjes en theelabeltjes. Twee jaar geleden begon zij ermeew-en sinds zij zich op de thee heeft gestort, is Linda iedere week wel een paar uurtjes zoet met haar verzameling. „In het begin was ik helemaal niet zo enthousiast. Een vriendin netje van mij verzamelde thee zakjes en daardoor ging ik dat ook doen. Ik had nog niet veel. maar begon het steeds leuker te vinden. Ik heb er nu heel veel, ik heb mijn vriendinnetje en andere theezakjesverzamelaars inge haald," vertelt Linda, Zij heeft veel tijd nodig voor haar liefhebberij want zij moet iedere week wel een paar bedankbrieven schrijven aan mensen die haar theezakjes opsturen. Bovendien moet zij de verzamelstukken goed opbergen om ze mooi te hou den. De collectie wordt overzich telijk in mappen bewaard. Linda legt uit hoe zij te werk gaat. „Eerst deed ik die theezakjes in losse plastic zakjes, maar sinds kort ben ik er achter dat de zakjes precies in plastic mappen voorjo- kerkaarten passen. Die mappen zijn hier niet te koop, die bestel ik in België. Voor de labeltjes is het makkelijker. Die passen namelijk precies in plastic mappen voor munten." Linda's verzameling ziet er heel overzichtelijk uit. De theezakjes en labels zijn per merknaam ge sorteerd. Onder de merknamen zijn weer alle soorten gerang schikt. Perzikthee, sinaasap pelthee, citroenthee, bosvruch tenthee. Je kan het zo gek niet op noemen of Linda heeft het. Wanneer je als leek de mappen bekijkt, krijg je af en toe wel het idee dat er dubbele exemplaren bij zitten. Dat is volgens Linda niet het geval. „Dat lijkt alleen maarzo. Kijk maar. hier is de ach terkant van het zakje anders van vorm, en dit zakje is voor vier kopjes bestemd. Dit is er eentje uit een restaurant. En dat zakje is Linda Hirzmann met het onvermijdelijke kopje thee voor haar en een groot deel van haar collectie. Foto Roel Dijkstra bestemd voor één kopje thee. Dat kun je ook zien, de lettertjes zijn anders van vorm en het zakje is iets kleiner." Iedere week kan Linda nog een paar theezakjes toevoegen aan haar verzameling. Zij heeft nu 350 verschillende zakjes en 500 la beltjes. De zakjes komen overal vandaan. Mensen die van Linda's verzameling afweten nemen ze bijvoorbeeld uit het buitenland mee. „Ik heb zc uit Finland, Duitsland, Engeland en zelfs China. Soms krijg ik een buitenlands zakje door te ruilen. Ik ruil namelijk met ongeveer tien andere verza melaars in Nederland en Belgié. Dat is heel leuk. Ik heb met mijn moeder bedacht dat het leuk zou zijn binnenkort een beursje te or ganiseren bij mij thuis. Dan nodig ik de verzamelaars uit en kunnen we zakjes en labeltjes met elkaar ruilen." De verzameling kost theefreak Linda veel tijd. Als ze niet uitkijkt heeft zij binnenkort geen tijd meer om naar school te gaan. Zij moet haar mappen bijhouden, brieven schrijven, rommelmark ten en beurzen bezoeken om te kijken of er nog een bijzonder exemplaar te vinden is en het to nen van haar verzameling neemt ook tijd in beslag. Nog niet zo lang geleden werd ze door de jeugdbibliotheek uitge- nodi: baar verzameling ten toon te stellen. Dat doet Linda graag. Zij vroeg zelfs extra documenta- tic-materiaal aan bij een theefa brikant. „Ik vind het leuk om an deren iets over mijn hobby te ver tellen. Ik ben nu een beetje aan het lezen over hoe thee wordt ge maakt en waar het vandaan komt. Maar daar weet ik nog niet zo heel veel vanaf. „Ik vraag altijd aan mijn moeder of ik mee mag boodschappen doen. In de winkel ga ik direct naar de plek waar de thee staat en controleer ik of ik alle merken en soorten die daar staan al heb. Als er een nieuwe bijzit of wanneer het zakje een andere vorm heeft gekregen, koop ik natuurlijk ge lijk zo'n doosje. En als wij eens een dagje weggaan, gaan we altijd ergens theedrinken. Je let overal waar je komt op thee. thee en nog eens thee. Het gekke is dat ik eerst helemaal geen thee lustte, nu drink ik bijna niets anders meer. De lekkerste die er is vind ik zoethoutthee." Maasland - De Maaslandse CDA- fractievoorzitter P. M. Quak vindt het maar niets dat de commissie Beschermd Dorpsgezicht niet is betrokken bij de tweede fase van de reconstructieplannen voor dc 's-Herenstraat. „De commissie Beschermd Dorpsgezicht moet wel serieus worden genomen. De ze gang van zaken betreur ik. De gemeenteraad neemt nu een be sluit, zonder dat die commissie in het voorstel is gekend." De kritiek van het CDA op liet col lege liegt er niet om. want ook M. van der Meer is verbaasd dat de commissie niet om advies was ge vraagd. Wethouder F. de Vos vindt op zijn beurt dat het college de commissie juist uiterst serieus neemt. Dr. ir. J. C. Visser (Open Groepering), die namens de raad in de commissie zit, beaamt dat het gehele plan op 17 oktober 1991 in de commissie is bespro ken. „Maar dat is ailcmaal ge weest voor de inspraak. Ik bad me kunnen voorstellen dat we de tweede fase na de inspraak had den besproken. Jammer dat dit niet is gebeurd." Visser wees er nog even fijntjes op dat juist de laatste vergadering van de gemoemde commissie we gens gebrek aan agendapunten was afgelast. De commissie mag dan niet zijn gehoord, de gemeen teraad kan Z'ch wel vinden in de op korte termijn uit te voeren tweede fase. Het college probeert daarbij tegemoet te komen aan de wens van de bewoners om meer bomen te plaatsen. Schiedam/Maassluis - De Stich ting Verpleeghuizen Nieuwe Wa terweg-Noord houdt in april een inzamelingsactie voor een kin derziekenhuis in het Poolse To- run. Dc actie, die bestaat uit een sponsorloop op zaterdag 3 en een aetiviteitenmiddag op vrijdag 14 april, vindt plaats rondom en m de verpleeg- en react ivenngscen- tra DrieMaasStede in Schiedam en DneMaasHave in Maassluis Eén ronde van de sponsorloop i-. 800 meter lang en de inleg pet- ronde mogen de deelnemers zeir bepalen. Ze hebben maximaal een uur de lijd om zoveel moge lijk rondjes tegen betaling af te leggen. Tijdens de activiteiten- middag wordt er in de recreatie zalen van beide centra een rom melmarkt gehouden en diverse spelletjes, waaronder bingo, ge speeld. Vorig jaar werd ook al een dergel'jke actie gevoerd. Daar mee werd 11.000 gulden opge haald. Aan de actie wordt actief deelgenomen door twee verpleeg kundigen uit Polen die bij de ver pleegtehuizen stage lopen. Ze doen dat vanaf 28 maart en reuen half mei weer terug naar hun va derland. Westersingel 20 Tel. 010 - 436 3719 Schiedam - In navolging van Vlaardingen wil de gemeente Schiedam haar havens binnen de eigen stadsgrenzen houden. Het Overlegorgaan Rijnmond (OOR) wil deze gebieden direct onder het gezag van het nieuw te vormen provinciaal bestuur voor het Rijnmondgebied laten vallen. Volgens Schiedam zijn de Schiedamse wateren niet van vol doende strategisch belang om een grenscorrectie te rechtvaardigen. In haai' verzet tegen de binnen het OOR levende ideeen over de taakverdeling tussen de gemeen ten en het nieuwe provinciebe stuur gaat Schiedam nog een stapje verder dan Vlaardingen. De Haringstad is bereid het be heer van de havens in 1995 in handen te geven van de nieuwe provinciale autoriteit. Volgens het Schiedamse college van B W is ook hiertoe geen aanleiding. Sehiedam erkent dat het OOR zich bezig hoort te hou den met zaken met een Schiedam - Welke ontwikkeling in Rijnmond is strategisch te noemen en welke niet? Het ant woord op deze vraag bepaalt over enkele jaren welke bestuurslaag de zeggenschap krijgt over een bedrijfsterrein, een vervoerscen- trum of een kantorenpark. Stra tegische projecten vallen in de toekomst in principe direct on der bet nieuwe provinciebestuur voor het Rijnmondgebied. Der gelijke projecten zijn echter ui terst zeldzaam, zegt de gemeente Schiedam, die het grootste deel van haar huidige takenpakket overeind wil houden. Naast het havengebied wil Schiedam ook de bestaande ta ken op de industrieterreinen en de opbrengsten ervan in eigen handen houden. Volgens Schiedam zijn daar goede rede nen voor. Het Overlegorgaan Rijnmond (OOR) is in de eerste piaats opgezet om knopen door te hakken op het vlak van vitale economische functies. Volgens Schiedam zijn er in het Rijn mondgebied hooguit één of twee strategische projecten te noe men. In de ogen van het gemeentebe stuur beschikt ook een mainport slechts over een zeer beperkt aantal toplocaties waarmee men de internationale markt op kan gaan. De Kop van Zuid wordt tot die categorie gerekend die direct dooi het provinciebestuur kan worden bestuurd. Schiedam er kent dat er naast deze "topcatego- rie' in het Rijnmondgebied ruim te is voor een aantal 'themaloca- ties'. Te denken valt aan een agrarisch distributiecentrum tussen Hoek van Holland en Maassluis. Voor deze categorie is het in de ogen van Schiedam niet nodig om de gemeente hun be voegdheden te ontnemen. De plannen kunnen volgens Schiedam worden afgestemd in een Integraal Strategisch Plan, dat als eer. soort streekplan moet gaan ftmgeren. De gemeentelij ke bestemmingsplannen voor de bewuste plekken kunnen eraan worden getoetst. Overhouden Voor het leeuwedeel van de be drijfsterreinen in het Rijnmond gebied ziet Schiedam nauwelijks een rol weggelegd voor het OOR. Gemeenten zouden in de ogen van Schiedam bij een strikte hantering van de terminologie in de ambtelijke nota's van het OOR niks overhouden, „Het overgrote deel van de bedrijven op deze terreinen werkt regio naal, nationaal of internationaal. Het kan echter niet de bedoeling zijn dat deze terreinen onder de regio gaan vallen. Het gaat hier om gemeentelijke terreinen." Schiedam pleit voor een straklü definitie van het begrip 'strategi sche locatie'. Volgens het ge meentebestuur moet het OOR zich beperken tot 'grootschalige, veelal gemeentegrensoverschrij- dende projecten" met een groot bovenlokaal belang1. Van de rest moet de nieuwe provincie met de tengels afblijven, is de bood schap van Schiedam. gemeentegrcnsoverschrijdend karakter. Hiertoe behoren vol gens burgemeester Reinier Scheeres ook de havens. Maar gelet op de relatief beperkte activiteiten zijn de Schiedams ha vens volgens het gemeentebe stuur nauwelijks van belang voor de ontwikkeling van de Mainport Rotterdam. In de omgeving van de Wilhelminahaven en de Wil tonhaven wegen andere belangen in de ogen van het gemeentebe stuur zwaarder. Dat belang bestaat uit het verster ken van de woonfunctie op de noordelijke Maasoever. Deze in het regionale ROM-project (ruim telijke ordening en milieu) ge noemde doelstelling kan volgens Schiedam alleen worden bereikt als de gemeente een wezenlijke inbreng heeft in de besluitvor ming over deze twee havens. Volgens Schiedam is het niet ver standig om het havenbcleid volle dig aan het nieuwe provinciebe stuur over te laten. Schiedam pleit voor de opzet van een zoge noemd activiteitenprofiei. waarin de gemeenten een belangrijke in breng hebben. In dit plan zou het havenbeleid kunnen worden af gestemd op de met name door de gemeenten behartigde belangen op het vlak van de woonfuncties. Schiedam uit haai' standpunten in reactie op een ambtelijke nota betreffende de taken er. bevoegd heden van het OOR. De derde ge meente van het Rijnmondgebied heeft de indruk dal het regiobe stuur meer taken naar zich toe wil trekken dan bij de aanvang van de besprekingen over de regio vorming is afgesproken Naast de haven, de luchthaven, het open baar vervoer en enkele strategi sche projecten ziet Schiedam met zoveel taken weggelegd voor het OOR. ..Als het regiobestuur zich moet gaan bezighouden met bedrijh- vcrplaalsingen of de uitvoering van het een subsidieverordening woninggebonden subsidies, dan loopt zc het risico met aan de hoofdlijnen toe te komen. Hot wordt dan voortdurend gecon fronteerd met zaken die voor dc regio als geheel details zijn." Schiedam vermoedt dat de nei ging om het nieuwe provinciebe stuur veel taken te gunnen voort vloeit uit een intern Rotterdams probleem. Als onderdeel van de bestuurlijke veranderingen m het Rijnmondgebied heft Rotterdam zichzelf als bestuurlijke eenheid op. De Maasstad wordt in een Rot terdams voorstel in tien moolje> gehakt. Een groot deel van de Rotterdamse taken gaan naar de ze tien opgewaardeerde deelge meenten. Over de andere be voegdheden ontfermt het nieuwe provinciebestuur zich direct. „Voor Rotterdam vormt het een enorme opgave om de deelge meenten bestuurlijk te promove ren," schrijft het Schiedamse ge meentebestuur. „De operatie van de regiovorming werkt niet ah dei gelijke piuuiemen uit de weg worden gegaan door al te snel te kiezen voor toedeling van taken aan het regiobestuur. De burger en de kwaliteit van de lokale over heid zouden het kind van de reke ning kunnen worden."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1