Waterweg 13 Vtii! grondwater dringt park binnen WBS beslist snel over huurprotesten Maassluis wil eigen teletekst DCMR ontkent dat sanering Buizengat 100 miljoen gulden kost Hond snuffelt naar sporen overvallers Televisie ontploft, poes overlijdt Zaterdag- markt afgelast Havendagen aangeMeed met onderdelen Regatta Politie pakt bende ex-Joegoslaven op Oud-topman Internatio commissaris bij GEB 'Stadsvernieuwing-geld is niet goed verdeeld' Jongerenbeurs Toch geld van provincie voor jenevermuseum Lezing politie bij bewoners Brandbom huis in gegooid Vossen op kippenjacht Som'aliërs hier begin juni Gereedschap gestolen Rotterdams Dagblad Donderdag 25 maart 1993 RW Regio Waterweg Westbavenplaats 22 3131 BT Vlaardingen tel 010-2340055/fax 4349754 -Rotterdam - De Open Haven dagen van het Haven- bedrijf Rotterdam, in het weekeinde van 10 en 11 September worden opgeluisterd met enkele activi teiten afkomstig van de voormalige Pittsburgh Re gatta. Het organiserende Havenbedrijf en het bu reau Hanson zijn dit in principe overeengekomen. Het betekent definitief, dat er dit jaar geen sprake is van een Regatta, zoals die de afgelopen drie jaar in het laatste weekeinde van augustus werd gehouden. Races met powerboten op de Nieuwe Maas worden dan ook niet gehouden. Wél worden er als hoogte punt op de zondag waterski-races gehouden. „De Regatta gaat gewoon niet door wegens gebrek aan geld," is de verklaring van directeur Guus van der Kaaden van het Bureau Hanson. „Wij worden nu ingehuurd om de Open Havendagen te versterken met spektakel als het All American Riverside Street- festival en de waterski-races. Anderen zijn inge huurd om bijvoorbeeld op de zaterdag het evene ment 'On the Waterfront' naar Rotterdam te halen. Dat moet een sooï t uitstraling krijgen als de Duizend Drummers op -de Maas. Ook de marine zal worden gevraagd demonstraties op het water te geven." Geen echte regatta, maar in on derdelen verwerkt in de Open Ha vendag. Ze ker ook geen powerboot- races, maar wél water ski-races en -demon straties. Archieffoto Harry VerkuylerV Rotterdams Dagblad Rotterdam - Oud-topman drs. M. Thomassen vanïn- tematio-Müiler is benoemd tot commissaris van het energiebedrijf NV GEB-Rotterdam. De raad van commissarissen bestaat verder uit de wethouders Hoogendoom, De Rijk en Smit van Rotterdam, Da- men van HeHevoetsluis en Libeton van Capelle aan den IJssel. De raad wordt gecomplementeerd door oud-hoofddirecteur drs. L.M A van de Akker van het energiebedrijf PNEM. Rotterdam - De Rotterdamse politie heeft samen met andere regionale korpsen de afgelopen weken negentien overvallers opgepakt Zij pleegden in groepen van wisselende samenstelling uiterst ge welddadige roofovervallen op woningen en bedrij ven in en om de Rijnmond. Vijftien van de verdach ten komen uit het voormalige Joegoslavië. De overi ge vier zijn Nederlanders. De politie vermoedt dat de bende in opdracht handelde. Na overvallen in Rotterdam, Rhoon, Moerdijk en Nieuwerkerk aan den Ussel formeerde de politie eind vorig jaar een team van tien rechercheurs. De overvallers gebruikten volgens de politie veel ge weld. Bij twee overvallen in woningen werden de be woners vastgebonden en opgesloten. Eén keer waren dat kinderen van 14en 17 jaar die alleen thuis waren. Bij de overvallen op winkels, cafés en een hotel wer den aanwezigen onder bedreiging van vuurwapens geboeid, geschopt en geslagen. Uit het onderzoek is gebleken dat de overvallers kort voor hun acties wa pens kregen, die zij na afloop weer bij hun 'meerde- 'ren' inleverden. Daarom werden, na hun aanhou- 3ing, ook maar bij twee verdachten vuurwapens aan getroffen. Van de totale buit {ongeveer honderddui- j zend gulden) is niets teruggevonden. De politie gaat ervan uit dat het geld is afgedragen aan de nog onbe- kende opdrachtgevers. Den Haag - Het geld voor stadsvernieuwing moet anders over de gemeenten worden verdeeld. Dat zegt de Raad van Advies voor de Ruimtelijke Ordening (Raro) in een advies aan staatssecretaris Heerma (Volkshuisvesting). De raad vindt dat steden die de afgelopen weken hun nood hebben geklaagd over de verdeling van de stadsvernieuwingsfondsen dat niet geheel ten onrechte hebben gedaan. Wat de regering doet. is niet veel meer dan het verdelen van de ar moede. Het stadsvernieuwingsgeld komt bovendien niet altijd daar terecht waar het het hardste nodig is. Dit zegt de Raro in bet advies over de ontweipnota 'Verdeling van rijkssteun voor stadsvernieuwing in de toekomst'. De raad is bezorgd dat door de voor stellen van de regering de stadsvernieuwing in een aantal steden voortijdig tot stilstand zal komen. Dat kan ertoe leiden dat er meer woningen op uitbrei- dingslokaties aan de randen van steden en dorpen moeten worden gebouwd. Vooral gemeenten met ho ge grondproduktiekosten komen er volgens de Raro te bekaaid vanaf. De raad vraagt de regering meer re kening te houden met de verschillen tussen de ge meenten. Rotterdam - Jongeren kunnen van 1 tot en met 4 april hun ogen uitkijken in de Weena Expohal in Rotterdam. Die dagen vormt de hal het decor voor de Jongerenbeurs '93. De beurs heeft als motto 'Just for you' en is gericht op jongeren van 15 tot 28 jaar. Adviseur bij Tenexpo Jan de Klerk over de beurs. „Normaal organiseren we altijd vakbeurzen en con sumentenbeurzen. Voor jongeren is daar meestal geen plaats, daarom leek het ons nu eens leuk om voor die groep een beurs te houden. We rekenen op tussen de 10 en 25 duizend bezoekers." Op de beurs zullen zo'n zeventig stands met voor jongeren inte ressante informatie staan. Een adviescomité met daarin vier jongens en meisjes in de leeftijd van 15 tot 25 jaar heeft tot het juiste aanbod moeten leiden. De Klerk: „Het wordt spectaculairder dan een gewo ne tentoonstelling. Er zal een demonstratiepodium komen waarop ondermeer een miss-verkiezing en een modeshow wordt gehouden en een complete stu dio waar ieder zijn eigen videoclip kan opnemen." Schiedam - De Woningbouwver eniging Schiedam (WBS) zal haar huurders volgende week laten weten dat ze de voorgenomen huurverhoging van 5,5 procent per 1 juli handhaaft. De WBS rea geert hiermee op een gezamenlij ke protestactie van zes wijk- en bewonersverenigingen. Als gevolg van een nieuw beleid dat door staatssecretaris Heerma van Volkshuisvesing is opgelegd, mogen de sociale verhuurders vanaf juli hun huurverhogings percentages zelf bepalen. Hierbij geldt als voorwaarde dat de per centages binnen de grenzen van 4,75 en 6 moeten blijven. In een gezamenlijke protestbrief aan het Gemeentelijk Woningbe- heer Schiedam (GWB) en de WBS schrijven de verenigingen het niet eens te zijn met het voorne men om de huur met 5,5 procent te verhogen. Het gaat om de wijk en bewonersverenigingen Woud- hoek, Spaland, Won*n Leven Nieuwland. Schiedam-Centrum. - Oost en -Zuid. Deze verenigingen menen dat het bij beide verhuurders aan ,.een nadere onderbouwing" nnthrppk-t en wijzen de huurverhoging af. Volgens hen lijkt het erop dat de percentages willekeurig zijn vast gesteld en zouden de WBS en het GWB net zo goed 4,75 procent kunnen rekenen. De WBS kan de verhoging wel de gelijk motiveren, zegt hoofd Fi nanciële en Economische Zaken W. de Reuver. Momenteel is de woningbouwvereniging bezig met het ontwikkelen van een nieuw huurbeleidsplan, waarin vnnr Hp vpr«i -v> pe wonin gen andere percentages worden berekend. Op 1 juli *94 zal het plan klaar zijn en tot die tijd houdt de WBS vast aan de be leidslijn van de overheid. ..Het ministerie heeft voor dit jaar onze objectsubsidic met 5.5 procent verlaagd. De huurverhoging heb ben we daaraan gelijkgesteld,'' legt hij uit. De Reuver vertelt dat van de 5.5 procent, hetzelfde per centage als vorig jaar. niet zal worden afgeweken. De bewoners verenigingen zullen hiervan vol gende week op de hoogte worden gebracht, zegt hij. Volgens hem zou het percentage misschien wel iets lager kunnen, maar zijn de huurinkomsten hard nodig voor onderhouds ingrepen„We zijn onlangs begonnen met het reno veren van 578 naoorlogse wonin gen aan het Bachplein. Dat kost bijna 29 miljoen gulden en we moeten het zonder subsidies en verdere huurverhogingen zien i^-nd te krijgen." aldus De Reu ver. Het GWB. dat ook werkt aan een nieuw huurbeleidsplan. zegt nog niet te weten welk percentage het zal berekenen. Een voorstel hierover moet nog in het college van B en W worden besproken. Directeur A. Verdoes verwacht dat een besluit begin april geno men wordt. Over het voorstel wil hij mets melden. Volgens Ver does is het door de bewonersver enigingen veronderstelde voor nemen van 5.5 procent slechts een mogelijkheid. De bewoners- verenigingen weten nog niet wel kt stappen ze gaan ondernemen. Ze wachten eerst de brief van de WBS af en zullen daarna onder ling overleggen. Een rechercheur laat een politiehond snuffelen aan een auto die is gebruikt bij de overval op een bank aan de Dr. Wiardi Beckmansingel te Vlaardingen. Daar bedreigden twee gemas kerde mannen gistermorgen rond kwart over negen het bank personeel en eïstengeld. Zegingen er vandoorineenauto waar in een derde persoon zat. Deze vluchtwagen is teruggevonden. Dedaderszijn spoorloos. In de plastic zak zit een jasje dat in de auto is gevonden. Foto Roel Dijkstra Schiedam/Den Haag - De provin cie Zuid-Holland heeft toch geld gevonden om steun te geven aan het idee van de stichting 'De Ge kroonde Brandersketel' voor een jenevermuseum in Schiedam. Gedeputeerde Staten hebben de ze week een bedrag van 200.000 gulden uitgetrokken als bijdrage aan het ruim vijf miljoen gulden kostende plan. Mei dat aandeel kwamen GS tegemoet aan oen wens van CDA PvdA, WD en GroenLinks. Deze partijen be treurden het dat het Schiedamse museumvoorstel net buiten de boot viel, toen enkele maanden geleden de jaarlijkse subsidiepot voor nieuwe toeristische trek pleisters in Zuid-Holland werd verdeeld. GS hebben nu toch een manier gevonden om geld bij elkaar te krijgen. Schiedam had het Provinciehuis om een bijdrage van een half mil joen gevraagd voor het jenever museum en bijbehorende activi teiten (branderij-demonstraties, proeflokaal en winkel). Gedepu teerde Staten lieten al eerder we ten dat ze een dergelijke som te gortig vonden. Voor de stichting houdt het finan ciële gebaar van de provincie geen verrassing in. Daar was al eerder bekend dat de subsidie er aan zat te komen. De Gekroonde Brandersketel mikt erop dat het nieuwe museum in 1995 open kan voor het publiek. Schiedam - De bewonersvereni ging Schiedam-Centrum ruimt een deel van haar ledenvergade ring in voor een lezing van en over de politie. Onderwerp is de werkwijze van de politie in het centrum en in Oost. De avond wordt op 5 april gehou den aan het Broersveld 144. De vergadering begint om half acht. Ook niet-leden zijn welkom. Maassluis - De gemeente Maas sluis wil in principe het medium teletekst gaan gebruiken bij het verspreiden van gemeentelijke informatie. In antwoord op vra gen van het CDA schrijft wethou der Anton Wustrow dat teletekst voor de gemeentelijke voorlich ting een 'nuttig instrument' kan zijn. Voor het verspreiden van te letekst zoekt Maassluis indien dit mogelijk wordt aansluiting bij de kabelkrant van het Rotterdams Dagblad. De TV-krant wil op termijn haar faciliteiten uitbreiden met onder meer een teletekstservice. Jaar lijks is voor een dergelijke voor ziening ongeveer honderddui zend gulden nodig. Met de pro gramma's van de kabelkrant kun nen als de technische voorziening is getroffen achthonderd pagina's teletekst worden meegezonden. De Nieuwe Media van het Rotter dams Dagblad kijken op dit mo ment of de exploitatie van een te- letekst-service haalbaar is. Als de plannen doorgaan overweegt de gemeente Maassluis een aantal pagina's op dit net te kopem TV- meentelijke informatie op hun ei gen scherm krijgen. Het CDA had in eerste instantie een andere opzet voor de gemeen telijke teletekst in gedachten. De christen-democraten hebben voorgesteld in zee te gaan met het plaatselijke advertentieblad De Schakel en het bedrijf Video-Pa- let. Volgens wethouder Anton Wus trow is een dergelijke constructie echter onwettig. De Mediawet stelt dat een beheerder van een draadomroep-inrichting (zoals Maassluis dat is) niet gelijktijdig programma's mag uitzenden. Voor het aanbieden van informa tie per teletekst kan de gemeente derhalve alleen participeren in een teietekst-service achter een kabelkrant. Vlaardingen - Niet alleen de grondmaar ook het grondwa ter bij het Buizengat in Vlaar dingen is verontreinigd. De DCMR Milieudienst Rijn mond heeft van het ministe rie van Vrom opdracht gekre gen te onderzoeken hoe erg de situatie is. Die informatie is van belang voor dat plannen voor woningoouw al daar ontwikkeld kunnen worden. Daaraan moet een grote sane ringsactie vooraf gaan. een kar wei dat. zo sluit de Vlaardingse wethouder drs. Kees van der Windt (Milieu) niet uit, tegen de honderd miljoen gulden kan gaan kosten. De gemeente heeft zelf al tien miljoen gulden in de begroting gereserveerd voor het schoonma ken van het Buizen gat. Volgens de DCMR is een bedrag van honderd miljoen gulden wel erg hoog. „Het hangt ervan af voor welke saneringsvariant de overheid kiest." aldus een woord voerder van de DCMR. Hij denkt dat de sanering „enkele tientallen miljoenen guldens" kan gaan kosten. Dat zijn dan de kosten voor alleen de oostzijde van het Butzengat. Waterpartijen Dc DCMR heeft aanwijzingen dat de verontreining van het grond water zich verplaatst naar de wa terpartijen in het nabijgelegen park "t Hof. Dat zou komen door dat die waterpartijen lager liggen dan het vroegere terrein van de gasfabriek aan het Buizengat. Dat betekent weer dat ook het grond water mogelijk gereinigd moet worden. „Waarbij je je overigens niet moet voorstellen dat het hele park ontgraven wordt," aldus een woordvoerder van de milieu dienst. De DCMR onderzoekt nog in hoe verre de sanering van het grond water kan samenvallen met het oorspronkelijke saneringsplan. Daar moet in de loop van dit jaar duidelijkheid over komen, want het is de bedoeling in september een compleet saneringsplan te presenteren. Over twee maanden moet het aanvullende DCMR-ondcrzoek klaar zijn. Dan wordt opnieuw overleg gepleegd met het rijk over financiële hulp bij de sane ring. De vuile grond wordt mogelijk (dec's) Opgeslagen in Vlaardin gen. In de Broekpolder is daar voor grond gereserveerd. Moge lijk gaat er ook grond naar de Maasvlakte. Maassluis - De eerste van de serie Zaterdagmarkten in de Maassluise binnenstad gaat niet door. Voor het evenement, dat was aangekondigd voor za terdag 27 maart, hebben zich te weinig deelnemers aange meld. Reden voor de geringe animo is volgens Paul Degenkamp van het Koopcentrum dat za terdag al een vlooienmarkt in de sporthal in Maassluis wordt gehouden, Behalve dat de rommelmarkt vermoedelijk veel publiek uit de binnenstad zal wegtrekken, geeft ook een aantal plaatselijke midden standers de voorkeur aan een kraam in de sporthal boven een standplaats in de binnen stad. Bovendien wordt zater dag concurrentie verwacht van de Westland Marathon. Het Kooppcentrum Maassluis streeft er nu naai* de eerste Za- terdagmarkt van dit jaar te houden op 24 april. aïsiKïlfeis jjL -tói lm* Brandweerlieden blussen een televisie die van morgen in een woning aan de Merellaan in Vlaardingen spontaan vlam vatte. De oorzaak is niet aanwijsbaar. De 78-jarige bewoonster vertelde de brandweer dat het toestel niet he lemaal uit stond, maar stand by. Bij de brand, die omstreeks acht uur werd gemeld, kwam een poes om het leven. Pogingen van de brand weer het dier met zuurstof weer bij te brengen hadden geen succes. De woning liep flinke rook- en roetschade op. De bewoonster werd opgevangen door haar zoon, die in de buurt WOOnt. Foto Roel Dijkstra Schiedam - De Schiedamse poli tie vermoedt dat het brandje dat gisteravond even na elf uur is ont staan in een woning aan de 's-Gra- velandseweg is veroorzaakt door een naar binnen gegooide mo- Lotov-cocktail. Daarvoor zou een ruitje ingeslagen zijn. De politie heeft korte tijd later een 50-jarige Rotterdammer aangehouden als verdachte van de brandstichting. De zaak wordt verder uitgezocht. Hoek van Holland - Het voorjaar heeft de vossen in de duinen ken nelijk extra hongerig gemaakt. Tuinders uit de omgeving van de Hoek klagen dat vossen hun kip pen afslachten. Dat is al verschil lende keren gebeurd. Deze week kon een tuinder de strooptocht van een vos tijdig onderbreken. „We werden wakker door een enorm lawaai en we zagen dat een vos een kip aanviel," vertelt tuin der Piet van der Meer van de Nieuwiandsepolderweg. „Het lijkt wel of ze wisten dat de hon den binnen waren, Normaal lopen onze twee honden altijd buiten, maar omdat het regende hielden we ze deze keer in de schuur. Doordat wij zelf begonnen te schreeuwen ging de vos er van door, maar de kip was al behoor lijk gewond." Overigens doen de tuinders vrij wel geen aangifte meer bij de po litie wanneer vossen hun bedrijf bezoeken. De politie kan weinig uitrichten tegen de beschermde dieren. Vlaardingen - De gemeente Vlaardingen verwacht in mei haar opvangprogramma voor de veer tig tot vijftig Somalische vluchte lingen te kunnen presenteren aan het ministerie van WVC. Het is de bedoeling dat de vluchtelingen ongeveer een maand later, rond 7 juni. in Vlaardingen arriveren. Het ministerie zal de gemeente een subsidie verlenen zodat daar mee een coördinatiecentrum kan worden opgezet. Het centrum, dat de maatschappelijke begeleiding gaat regelen, gaat samenwerken met de Vlaardingse afdeling van Vluchtelingenwerk, het Plaatse lijk Educatief Centrum en de af deling Huisvesting van de ge meente. De subsidie zal worden besteed aan taal- en maatschappijcursus sen en eventueel aan het opknap pen van woningen. De gemeente denkt zo'n vijftien woningen no dig te hebben, maar weet nog niet waar de groep Somaliërs. be staande uit kleine tot middelgrote gezinnen, terecht kan. Burgemeester en wethouders be sloten begin dit jaar in te gaan op een verzoek van het ministerie, waarin hen werd gevraagd een deel van de ongeveer zeshonderd naar Nederland gevluchte So maliërs op te vangen. Vlaardingen - Uit bestelauto's die stonden geparkeerd aan de Lepe laarsingel en Zwaluwenlaan in Vlaardingen is gisternacht ge reedschap gestolen. Er werden onder meer boormachines en za gen weggenomen. Gisteren is aangifte gedaan. In Schiedam werd een auto open gebroken aan de Burgemeester van Haarenlaan om een radio te kunnen stelen. Complete auto's, witte Opeis om precies te zijn. zijn gestolen aan de Jan van Rie- beeckweg (TF-70-PS) en Hor- vathweg iJR-34-HF).

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 2