Waterweg 15 'Neuroticus' oefende mafiapraktijken uit ■fc Bibliotheek Maassluis uit z'n jasje gegroeid Op-Stap brengt buitenlands kind kleutervaardigheden bij Gezinnen jarenlang geterroriseerd door onbekende Wim en Annie gaan met VUT Spieringshoek houdt marathon voor Afrika Draaginsignes uitgereikt Medaille voor spuitgast Rotterdams Dagblad Vrijdag 26 maart 1993 Zaterdagmiddag ga ik naar het café. Het is geen echt vaste gewoonte van me, maar evenmin de eerste keer. Onder het genot van een tap- pie, een shenytje of borreltje met vrienden en kennissen een praatje maken over alles en niks ligt me wel Morgen wil ik er in elk geval 'rij zijn in d'Ouwe Rein als voor de laatste keer Wim achter de tap staat en Annie op gezette tijden met een verrassing uit de keuken komt. Het krantebericht over de start van Wim van Rutten als zelfstandig horeca-ondernemer refereert aan zijn verrichtingen als 'rechtsbin nen' van RKWiK. Het is dus uit de tijd dat men langs de lijn nog niet in cijfercombinaties als 4-4-2 of 4-3-3 dacht, spitsen neg gewoon mid- voor of buitenspeler noemde en er dus ook nog half- en binnenspe- lers op de voetbalvelden rondliepen. Eind jsren vijftig, begin jaren zestig, toen RKWIK zijn sportieve top had en zich zeven jaar hand haafde in de derde klasse KNVB, speelde Wim van Rutten zo'n 75 wedstrijden in het eerste elftal nu de basis genoemd, Deze positie moest hij prijsgeven toen hij, net als veel van zijn vak genoten, rond 1965 zyn timmermansgereedschap in de bouw achter liet en voor het horecavak koos. Eerst als kelner in onder meer de Amstelbron in Schiedam en later in de Vlaardingse Zuidwijk, waar Wim op enkele dagen na precies 25 jaar geleden de zaak overnam van de ex-bokser Flip Klapwijk, die in 1965 de zaak had laten bouwen. Wim met zijn echtgenote Annie en personeelsleden als Wim, Nico, Leo, Jan, Truus, Corry en Koos maakten er een keurige horecagele genheid van, die veel hoogtepunten kende met druk bezochte wijn- of carnavalsavonden, Sinterklaasmiddagen en kerstdiners. Uitein delijk specialiseerde d'Ouwe Rein zich als een populair party een- trum/gelegenheidsrestaurant, waar velen een huwelijksfeest, jubi leum of bedrijfsavond vierden. Het typische caféwerk met een volle bar beperkte zich tot vaste par tij-vrije dagen als koninginnedag en die zaterdagse bijeenkomsten, waarvan morgen dus de laatste is. Officieel sluit d'Ouwe Rein op 1 april, Wim (58) houdt het, bij gebrek aan een opvolger, voorgezien. Met Annie gaat hij metVJT. BEN VAN HAREN Leerlingen van scholengemeenschap Spieringshoek treffen op dit moment voorbereidingen voor een gro te inzamelingsactie voor verschillende ontwikke lingsprojecten in Afrika, Voorafgaand aan de paas viering op donderdag 8 april houden ze een 24- uursmarathon. In deze periode ondernemen de leer lingen tal van activiteiten om geld m te zamelen. Op school worden onder meer gebruikte gereed schappen ingezameld, Afrikaanse dansen gedemon streerd, hapjes uit dit continent verkocht en auto's gewassen. Tijdens de marathon zijn honderd leerlin gen van de school continu in de weer. Leerlingen uit alle klassen draaien om beurten mee in het program ma. Tijdens de marathon gaan de leerlingen ook aan het werk voor bedrijven. Vijfentwintig leerlingen gaan aan de slag bij de plantsoenendienst. Hun sala ris wordt door het ONS overgemaakt naar de girore kening van de actie voor Afrika. Bedrijven die de ac tie op deze wijze willen steunen kunnen contact zoe ken met docent Han Raaymakers, telefoon 4706422 Vlaardingen Burgemeester Stam heeft gisteren op het stadhuis het Draaginsigne Gewonden uitgereikt aan vijf oud militairen. Ze hebben in oorlogssituaties of tijdens vredesmissies lichamelijke of geestelijke schade op gelopen. De insignes gingen naar de heren Van Ape- ren (81), Heijkoop (65), Van Houten (68), Kapitein (67) en Punt (82). Het eerste Draaginsigne Gewonden werd in oktober 1990 uitgereikt en inmiddels hebben 2.300 mensen zo'n onderscheiding in het bezit. De 55-jarige Frans Poorter heeft gistermiddag de zil veren eremedaille, verbonden aan de orde van Oran je Nassau, opgespeld gekregen door burgemeester Stam. De Vlaardinger kreeg de onderscheiding omdat hij met VUt gaat en 34 jaar in dienst is ge weest bij de brandweer. Poorter begon op 21-jarige leeftijd als vrijwilliger en was vanaf 1972 in dienst als 'beroeps'. De medaille werd overhandigd tijdens de afscheidsreceptie die in de kazerne werd gehouden. Schiedam vrijdag 26 maart Jongerendisco. buurthuis Nieuwland, 20 00-23 30 uur. De parochie (lezing), parochiegebouw De Wilgenburg. 20 00 uu- Concert Schiedams vrouwenkoor, de Ark, 20 00 uur. Wij hebben samen een paard (blijspel). Passagetheater, 20.15 uur. jo™ j.jMider 'cabaret1 Tccrrtocf, 20.20 uur A idada major (filmj. Filmhuis, 21.30 uur zaterdag 27 maart 'Kieikunst in de BeneluxStedelijk Museum, t'm 9 mei Sehiespoordag, Westerkade 25.10.00-16 00 uur Poppentheater Deen en Dander, De Teerstoof. 14 00 uur Pianorecitel. Grote Kerk. 15 00-15 30 uur 'Kan ik je man even lenen' (toneel), toneelvereniging Intermezzo, scholengemeenschap Spieringshoek. 20 00 uur Puzzels (toneel). Passagetheater. 20 15 uur 4 Els de Schepper (cabaret), Teerstoof. 20 30 uur. Pans s'Eveille (film). Filmhuis, 2130uur Fake Brothers Bluess Band Podium. 22 30 uur zondag 28 maart Rommelmarkt. Klaphuis Oost, 1100-16' 00 uur Koffieconcert Ambrosius. Passagetheater. 1130 uur Zondagconeert. Stedelijk Museum, 14 30 uur Gemengd koor Ammato, Dorpskerk KelheL 19.00 uur Isabella Friends, Podium, 21 30 uur. Vlaardingen vrijdag 26 maart Opening expositie Beaty Czeto. voormalige Dr J Th de Visser- school ingang Kethelweg 24. toten met i9jum Concert gemengd koor Senectute. Magnalia Dei kerk, 20 00 uur Orgelconcert. Grote Kerk. 20 00 uur Wijnconcert, wijnboerderij. Zuidbuurt 40.20 15 uur Tineke Schouten. Stadsgehoorzaal. 2015 uur Toneelvereniging De Fakkel. Harmonie. 20 30uur De dne beste dingen van het leven (film). Stadsgehoorzaal. 21.30 Lezing over Jugendstil. Vrije Academie. 20 00 uur zaterdag 27 maart Vlooienmarkt, buurthuis de Pypelaar. 9 00-16 00 uur Vlooienmarkt, Lijr.baanhal 9 00-17.00 uur. Open huis Nivon-b°erdenj De Hoogkamer, 1! 00-36 00 uur De dne beste dingen van het leven. Stadsgehoorzaal. 20 30 uur Toneelvereniging De Fakkel. Harmonie, 20 30 uur Amsterdammers in de Rijnmond, mmv. The Aboriginals en Max. Repetiliehuis, 22 00 uur zondag 28 maart Speelgoed- en poppenbeurs. Lijnbaanhal. 10 00-17 00 uur Open huis Nivon-boerdery De Hoogkamer. 1100-16 00 uur The-dansant, dienstencentrum West. 14 00 uur Museumconcert muziekkamer Visserymuseum, 15 00 uur dinsdag 30 maart Informatiemiddag o\ er bouintkalking. Holyziekenhuis, 14 QQ- 16 00 uur. Maassluis zaterdag 27 maart Literaire avond, theater de Sctiuurtcerk. 2U 8U uur zondag 28 maart m Lunchconcert Wouter den Hond (fluit), theater de Schuurkerk, 13 00 uur maandag 29 maart' Bndge. Koningshof. 19 45 uur Redactie Waterweg: Jan Booister Ben van Haren Peter de Lange Sander Sonnemans Carel van der Velden Westhaven plaats 22 3131BT Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 2340055 Maassluis/Den Haag - Jarenlang bleven een gezin uit Maassluis en een gezin uit Delft in het ongewis se. Waarom werden er brandbom men in hun huis gegooid? Waar om kregen zij behalve een Itali aanse vlag een dode vis thuisge stuurd, het symbool van de maiïa voor de doodstraf? Jarenlang leef den deze mensen onder hoog spanning, werden er speciale re gelingen getroffen voor het afha len van de kinderen van school, en namen de vaders telkens ande re routes naar hun werk. Aan de nachtmerrie van de fami lies kwam onlangs een eind na de arrestatie van een 37-jarige Naaldwijken Toen hij na aanvan- kelijke ontkenningen met de waarheid over de brug kwam, kre gen de slachtoffers eindelijk een antwoord op hun vragen. Vooral voor de Delftse familie kwam dat antwoord ais een schok. Zij wer den 'per ongeluk' slachtoffer. „Ik was vol agressie," verklaarde de Naaldwijker gisteren tegen over de Haagse rechtbank, waar hij zich voor drie brandstichtin gen, twee bij het Delftse gezin en een bij het Maassluise gezin, moest verantwoorden. Gebleken was dat hij in een dagboek van zijn vrouw had gelezen over haar vroegere vriendjes van zo'n twin tig jaar geleden. Er ontwikkelden zich bij de door de psychiater 'sterk verminderd toerekening vatbaar' verklaarde Naaldwijker ziekelijke gevoelens van jaloezie en wraak ten opzichte van deze vermeende jeugdvriendjes, zoals bijvoorbeeld ene 'Leo uit Delft'. De mafiapraktijken zou hij heb ben geleerd van concurrenten van zijn voormalige patatkraam in Scheveningen. Van hen bleek hij echter niet geleerd te hebben hoe je iemand die je gaat bedrei gen, moet opsporen. Want de ja renlang bedreigde Deiftenaar bleek heel iemand anders te zijn dan 'de Leo uit Delft' met wie zijn vrouw vroeger een kortstondige relatie had. De vader van het Maassluisse gezin, die met zijn kind onder de arm over het dak moest vluchten nadat de Naald wijker in '88 een molotovcocktail door zijn slaapkamerraam had ge gooid, had in het verleden wel een verhouding met haar gehad. Beide families kwamen gisteren bij de rechtbank de maximale schadevergoeding van 1500 gul den eisen van de man die hen in zijn laatste brief vanuit de gevan genis 'duizendmaal zijn excuses' had aangeboden. De Naaldwijker was zonder meer bereid tot beta ling. Maar hij bleek niet bereid het advies te volgen dat de psy chiater van het Pieter Baancen- trum in zijn rapport aan de recht bank deed. De zielearts was bang voor herhaling en stelde dat TBS met dwangverpleging de enige oplossing was. Dat vond ook de aanklaagster, mr., K, de Lange. Zij eiste behalve de zware TBS- maatrege! ook drie jaar cel tegen de verdachte. „Meneer is sterk verminderd toerekeningsvatbaar verklaard, dus niet helemaal on toerekeningsvatbaar en moet dus gestraft worden voor zijn daden." Advocaat mr. A. Roelofs, pleitte voor een 'forse gevangenisstraf, maar vond dat zijn cliënt niet in de TBS-kliniek thuishoort. „Hij is overduidelijk ccn neuroticus cn geen psychopaat." Roelofs stelde voor dat zijn cliënt na het uitzit ten van 2ijn straf een vrijwillig psychiatrische behandeling on dergaat. De rechtbank doet op 8 april uitspraak. Door Sander Sonnemans Maasluis - Het beleidsplan voor de komende vier jaar van de Stichting Verenigde Openbare Bibliotheek Maassluis laat er geen misverstanden over be staan. Hanni Bonsing, directeur van de Maassluise bibliotheek in ontmoetingscentrum Konings hof, evenmin, Eén van de grootste knelpunten waarmee haar bieb kampt is de huisvesting. De bi bliotheek is uit z'n jasje gegroeid en moet dringend worden uitge breid. De realisatie van de noodgreep is echter afhankelijk van de finan ciële middelen die de gemeente er voor uit wil trekken. Al jaren klopt de bibliotheek op de deur van het stadhuis om de gemeente er toe te bewegen dieper in de bui del te tasten. Zonder resultaat. Maar volgens Hanni Bonsing gloort er eindelijk toch hoop aan de horizon. „De verkiezingen van '94 zijn in aankomst en dat betekent wel licht dat er door de lokale over heid nieuwe beleidslijnen worden uitgezet. Althans, daar hopen we wel op," blikt de uit 's-Gravenzan- de afkomstige directeur vooruit. „Maassluis heeft het momenteel niet breed, Het milieu heeft, te recht overigens, in financieel op zicht de hoogste prioriteit gehad, alle gevaarlijke verkeerssituaties zijn mijns inziens van de baan, sport is goed vertegenwoordigd en de groenvoorzieningen zijn in orde. Ik hoop daarom dat de cul tuur nu eens stijgt op de prioritei tenladder. Nu is eindelijk de bi bliotheek aan de beurt. De cul tuur heeft de afgelopen jaren ge noeg ingeleverd." Behalve vooruitgebiikt op de plannen voor de komende vier jaar wordt in het beleidsplan ook teruggekeken op de vier achter liggende jaren. In de evaluatie komt de stichting tot de conclusie dat het media budget redelijk op peil is ge bracht, maar dat de knelpunten huisvesting, personeel en de hoogte van subsidie in de afgelo pen periode niet of nauwelijks zijn opgelost. Er is weliswaar een personeelsuitbreiding van 32 uur tot stand gebracht en de subsidie is dienovereenkomstig verhoogd, maar huisvesting is en blijft het grootste struikelblok. Voor de ko mende vier jaar wordt de priori teit bij de huisvestingsproblema tiek en verruiming van de ope ningsuren gelegd. Om die plan nen te kunnen verwezenlijken is een structurele verhoging van de subsidie met tenminste drie ton noodzakelijk. Daarmee zou de bi bliotheek van Maassluis haar aan zienlijke achterstand ten opzichte van bibliotheken in vergelijkbare gemeenten enigszins in kunnen lopen.. Magazijn-idee „Momenteel beschikken we over 800 vierkante meter maar we heb ben meer dan het dubbele nodig wil de bibliotheek geen magazijn idee krijgen," is Bonsing, die sinds 1986 in de Koningshof de scepter zwaait, van mening. „Daarom houdt een speciale werkgroep zich momenteel bezig met de alternatieven. Dat zijn er twee: óf een nieuwe huisvesting óf uitbreiding van de huidige io- katie. Waar in de jaren zeventig werd gepleit voor twee nevenves tigingen in Oost en de Steendijk- polder zijn we van mening dat die filialen niet meer nodig zijn. De mensen zijn tegenwoordig zó mo biel dat onze bibliotheek alleen voor bepaalde groepen moelijk bereikbaar is. Daar hebben we na tuurlijk op ingespeeld. Bejaar dentehuizen hebben wisselcollec ties van ons in huis en scholen in probleemgebieden kunnen klas sikaal lenen. De overige mensen hebben het er in het algemeen voor over goede kwaliteit wat ver der weg te halen. Uit onderzoe ken is gebleken dat niemand pro blemen heeft met de bereikbaar heid van de bibliotheek." De bibliotheek heeft een streek- Zelfweet Hanni Bonsing de weg in de bi bliotheek aardig te vin den, Ze kan zich echter goed voor stellen dat sommigen door de boe ken de bieb met meer zien. Foto Roei Dijkstra functie want naast de ruim 10.000 leden uit Maassluis worden cr ook lezers uit Maasland, Maasdijk en Schipluiden getrokken. Een wan deling door de twee etages tellen de bieb leert dat het ruime assor timent niets te wensen overlaat. De presentatie echter heeft, zoals gezegd, iets weg van een maga zijn. De kinderafdeling ziet er overzichtelijk uit en heeft zelfs op de druk bezochte woensdagmid dagen iets van een jeugdhonk waar de kinderen zich vrij en blij kunnen bewegen. De afdeling voor volwassen doet chaotisch aan. Het is voor te stellen dat de leners soms door de boeken de bieb niet meer zien. Hanni Bons ing geeft dat grif toe. Bonsing: „Een onderzoekje heeft uitgewezen dat de mensen vin den dat de keuze matig is. Dat is absoluut niet waar. We hebben ruim 60.000 boeken in huis en we kelijks worden er tachtig nieuwe aangeschaft. We hebben ontzet tend veel, maar kunnen het met adequaat presenteren. Dat is hoofdzakelijk het geval op de vol wassenenafdeling. En de volwas senen vormen meer dan de helft van onze klantenkring. De jeugd afdeling staat er picobeüo bij maar toch zou ook daar een aan passing op z'n plaats zijn," snijdt ze een ander probleem aan. „Voor gehandicapten en moeders met kinder- of wandelwagentjes is het een hele toer om de trap op te ko men. Een lift zou een goede oplos sing zijn maar die neemt weer ex tra ruimte in beslag. Cirkeltje De oplossing voor het probleem laat zich makkelijk raden, maar of die zo makkelijk kan worden gerealiseerd valt volgens Bonsing te betwijfelen. Een extra verdie ping ligt voor de hand maar wordt door de werkgroep van de hand gewezen. Dat vergt splitsing van bepaalde boekencollecties en in vesteringen omdat een flink aan tal dubbele exemplaren op de planken moet staan. Bovendien is bij een extra etage meer perso neel nodig en dat heeft een nade lige invloed op de exploitatiekos ten. Voor het succes van de biblio theek is het wenselijk dat als er uitbreiding plaatsvindt of wordt verhuisd naar een andere plek, de jeugd- en volwassenenafdeling tn de zelfde ruimte op elkaar aan sluiten. „Jaren is er moeiteloos uS; speeld op de omstandighed|i stelt Hanni Bonsing vast. '„In 1982 beschikte de bibliotheek over veel personeel zodat dc klan ten er tien uur per dag terecht konden. Toen het personeelsbe stand wegens bezuinigingen moest inkrimpen en dus de ope ningstijden verkort moesten wor den. is doelbewust gekozen om de bieb drie avonden per week open te hebben. Dankzij de automati sering die in 1986 is doorgevoerd, hebben we de mogelijkheid de uitleen optimaal te laten draaien. Zelfs als de uitleen met 25 pro cent zou stijgen valt het met de huidige personeelssamenstelling (veertien part-timers en vijf vaste krachten; red.) allemaal toch nog te bolwerken. Maar ja, dit gebouw laat gewoon geen verdere groei toe." „Aan de andere kant kunnen we niet om expansie van het leden bestand heen want dat betekent extra inkomsten. Een kwart van de begroting wordt door de in komsten opgehoest. Dat is zeker niet slecht. De gemeente etst te recht een verhoging van de in komsten maar dan moeten we wel expansie kunnen plegen. Zo is het cirkeltje dus weer rond." Het bestuur van de Openbare Bi bliotheek Maassluis heeft de af gelopen jaren niet stil gezeten. In de jacht naar inkomsten om voor al de evenementen niet de dupe te laten worden van de bezuini gingen, werd drie jaar geleden een sponsor (de Rabobank: red.) aangetrokken zodat ruime aan dacht besteed kon blijven worden aan de Kinderboekenweek, lite raire avonden en de Schnj- versmarkt. Eind vorig jaar ,n^p het contract af en namen de ING- bank en Makelaardij Maeslanden de financiële steun over. Veel bi bliotheken stellen zich sceptisch op tegenover sponsoring Hanni Bonsing niet. „Ik maak er geen probleem van Als je maar niet afhankelijk wordt van de sponsors," zegt ze. ..Hot probleem is dat de bieb uit z'n jas je is gegroeid. Het heeft niet al leen een nieuw jasje nodig, maar een heel kostuum." DoorLoesElshof Vlaardingen - Veel buitenlandse kinderen missen tal van vaardig heden en praktische kennis als zij voor het eerst naar school gaan: ze hebben nog nooit een puzzel ge maakt en hebben geen ervaring met voorlezen. Het Op-Stap pro ject kan hierin verandering bren gen. Op-Stap is een 'leer- en spel- programma' voor ouders en kleu ters, dat in totaal twee jaar duurt. Het programma houdt in dat de ouder -in de praktijk veelal de moeder - haar kind helpt bij het maken van allerlei oefeningen die staan beschreven in werkbla den. De bedoeling is dat het kind meer woorden en begrippen leert, kleuren leert onderscheiden en een betere coördinatie krijgt. De moeders worden persoonlijk geïnstrueerd door een 'buurtmoe- der', een vrouw van dezelfde leef tijd en dezelfde culturele achter grond. De buurtmoeder komt elke week bij de moeders thuis en brengt nieuw werkmateriaal en be spreekt het verloop van het pro gramma. Het materiaal is in de ei gen taal. De minderheid van moe ders die analfabeet is, krijgt extra verduidelijking. Sinds een maand zijn er in Vlaar dingen drie groepen die werken met 'Op-Stap'. In de wijken Cen trum, Babberspolder en West zijn drie groepen opgericht; twee Turkse en een Arabische groep (voor Marokkanen en Palestij- Het Op Stap-project in de praktijk, met van rechts naar links Tamara Abu Hunein, Najah Abu Hunein, Nawal Al-Baz, Natascha Abu Hunein, Sevgi Aydïn, Sultan EJban en Ali Elban. nen). Elke groep bestaat uit der tien tot vijftien moeders, die een kind hebben van vier jaar. Gedurende het project zal er re gelmatig contact z(jn tussen Op- Stap en de leerkrachten van de kinderen op school, die zullen be kijken of het programma resul taat oplevert. Het project kost per jaar 90.000 gulden en wordt gefi nancierd door hel ministerie van WVC. De Onderwijsbegeleidins- dienst Nieuwe Waterweg Noord coördineert het project in Vlaar dingen. Succesvol Op-Stap is inmiddels zeer succes vol gebleken. Het concept komt uit Israel, maar wordt nu in tal van landen toegepast. In Neder land ging in 1987 het eerste pro ject van start. Op dit moment wordt in byna vijftig steden met Foto Ellen den Ouden/Roel Dijkstra het programma gewerkt. Eén van de Vlaardingse scholen die ermee werkt is de christelijke basis school Het Mozaïek. Vijf Turkse kinderen en hun moeders doen mee aan het project. Directeur H. van der Zwan heeft de ervaring dat veel buitenlandse kinderen - los van de taal - een aantal vaar digheden missen die essentieel zijn in de eerste jaren van de ba sisschool. Van der Zwan:- „Als Turkse kinderen hier voor het eerst op school komen, hebben ze vaak nog nooit een puzzel gezien, ze weten gewoon niet wat het is. Knippen en plakken hebben ze nog nooit gedaan. Met voorlezen hebben ze geen ervaring. Het ge volg is dat ze in de klas op hun stoel draaien of hardop praten met andere kinderen." Het onderwijssysteem in de lan den waar veel buitenlandse ou ders vandaan komen, is anders dan in Nederland. „Veel ouders gaan er nog van uit dat een kind alles op school leert en dat het thuis niet hoeft te leren," zegt Sevgi Aydin, een van de Vlaar dingse buurtmoeders. Ze heeft zelf een zoontje van bijna 2 jaar. „Voorlezen of spelen met je kin deren gebeurt niet in onze cul tuur. Daar hebben veel moeders trouwens ook gewoon geen tijd voor. Turkse ouders zeggen tegen hun kinderen: 'Hier heb je je speelgoed, ga zelf maar spelen'." Achterstand Het gevolg is dat het kind onvoor bereid op de basisschool komt. Dit levert hen volgens directeur H. van der Zwan van de basis school Mozaiek e^n achterstand op van ongeveer een halfjaar op de Nederlandse klasgenootjes. „Alle moeders zijn enthousiast over Op-Stap," is de constatering van Nawal Al-Baz, coördinatrice voor het programma in Vlaardin gen. „Op-Stap heeft bovendien een positief effect op de moe ders," voegt de Palestijnse Al-Baz er aan toe. „Ze worden gestimu leerd zich meer met de ontwikke ling van hun kind bezig ie hou den." Ouders die meedoen aan Op-Stap begrijpen meer van het onderwijssysteem in Nederland en de rol van de ouder in de Ne derlandse samenleving. Op-Stap richt zich op het terrein van de zogenaamde cognitieve ontwikkeling. Er is met direct aandacht voor het inhalen van do achterstand in de Nederlandse taal. Nawal Al-Baz- „De taalach terstand blijft natuurlijk het be langrijkste probleem bij veel kin deren. Toch zal hun taalontwik keling worden geholpen door het feit dat zij veel nieuwe woorden leren, die zij nog met kenden in hun eigen taal. Bijvoorbeeld zie kenauto of stoep. Zodra zij op school met deze begrippen wor den geconfronteerd, weten zij wat bedoeld wordt." De Turkse Meral Deweh. die het project met haar dochtertje van vijf jaar doet, zegt het materiaal erg leuk te vinden „Als het boek je komt. wil mijn dochtertje hei liefst het meteen helemaal door werken," vertelt ze. Vooral teke nen en het maken van figuren vindt ze erg zinvolle vaardighe den. Binnenkort gaan m het ka der van Op-Stap ook groepsbij eenkomsten van start in buurt huizen waar praktische thema's zullen worden behandeld. Onder werpen zijn bijvoorbeeld fantasie en ontwikkeling, maar ook: hoe onderhoud je als ouder contact met school?

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1