Waterweg 13 Fusiegolf in onderwijs op komst Rapport Lickebaert uitgesteld Ter Meuïen-panden niet interessant voor gemeente Schiedam 'Door die viezigheid gaat de hemel kapot' Vlaardingse scholen met minder dan 182 leerlingen moeten verdwijnen Onderzoek open busbaan in weekeinde 1 Poliiie: scherpere controle op pitbulls Ook vertraging met plan windenergie Nieuw metrostation heet 'Wilhelminaplein' Extra onderzoeken naar lawaai om Waalhaven Geen ID-kaart in Vlaardingen Oud-voorzitter terug bij IOBS Schorsing van vijfjaar voor doelman HSC Geen boete voor rijden op laantje Brandje geblust Bekeuringen op rijksweg Dievegge met traangas Rotterdams Degblad 1 Vrijdag 26 maart 1993 RW Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131 BT Vlaardingen tel 010-2340055/fax 4349754 Rotterdam - De Rotter damse politie zal vanaf 20 juni strenger controle ren of de verplichtingen die eigenaren van pitbull-terriërs per 1 fe bruari zijn opgelegd wor den nageleefd. Tot 20 ju ni is een overgangsrege ling van kracht. Op grond van artikel 73 van de Gezondheids- en Wel zijnswet en een Ministe riële Regeling zijn in middels allerlei beper kende maatregelen van kracht. Eigenaren van pitbulls zijn sinds 1 februari ver plicht hun huisdier te la ten registreren en tatoeë ren, blijvend onvrucht baar te laten maken, bui ten aangelijnd te houden en te muilkorven. Vanaf vandaag zal de politie strenger optreden tegen eigenaren die hun hond niet aangelijnd en gemuilkorfd hebben. In Rotterdam-Rijnmond zijn naar schatting tussen de vier- en vijfhonderd pitbulls; in heel Nederland tussen de vier- en vijfduizend. Het ministerie van Landbouw wil met de beperkende maatregelen het volgens velen agressieve hondenras uitroeien door een fokverbod uit te vaardigen. Onvruchtbaar maken van de dieren moet vóór 9 april van dit jaar gebeuren. Dsn ook moet de hond aange meld zijn bij de Stichting Registratie Gezelschaps dieren in Apeldoorn. Na deze datum wordt een perio de van tien weken uitgetrokken voor het tatoeëren en de aangifte van het dierenpaspoort voor honden die vóór 9 april zijn aangemeld. Daarna is aanmel ding voor registratie niet meer mogelijk. Staat de hond na die datum niet geregistreerd dan zal de poli tie het dier in beslag nemen en af laten maken. Volgens de politie kan de eigenaar die de verplich tingen negeert rekenen op een fikse geldboete, omdat overtreding gezien wordt als een misdrijf. In sommige gevallen kan de rechter zelfs gevangenis straf opleggen. In alle gevallen van overtreding 2al de hond in beslag worden genomen. De maatregelen kunnen problemen' opleveren bij honden, die sprekend lijken op een pitbull-terriër. Met name de American Staffordshire-terriër is nau welijks te onderscheiden van de pitbull. Eigenaren van deze dieren kunnen bij de Raad van Beheer op Kynologisch Gebied op verzoek een pasje krijgen voor identificatie-doeleinden. Voorwaarde is dat door die Raad ook een stamboom is afgegeven. Den Haag - De bouw van windmolens in Zuid-HoJ- land ligt een stuk achter op het energieplan., dat be gin 1991 werd ondertekend door het rijk en de zeven winderigste provincies. Volgens dat twee jaar oude contract moeten er in Zuid-Holland tot aan de eeuw wisseling honderden molens bijkomen. Het gaat om 270 grote exemplaren (van 40 meter hoog en 500 kilo watt vermogen) danwel 450 molens van 300 kilowatt. Om het afgesproken molental te halen, zouden er per jaar dertig van die grote exemplaren (of vijftig kleinere) moeten bijkomen in Zuid-Holland. Vorig jaar waren het slechts zes van die 500 kilowatters. Dit jaar staan er in de provincie hooguit tweeëntwin tig van dat type op stapel. Verreweg de meeste van de nieuwe molens moeten komen op het gebied van het wel enthousiast mee werkende Rotterdam (onder meer de Maasvlakte), op Goeree-Overflakkee (Grevelingendam) en in. de Hoeksche Waard ('s-Gravendeel, Korendijk, Strijen en Cromstrijen). Pitbull: muilkorf, lijn, tatoe age, sterili satie en re gistratie. Archieffoto ANP Rotterdam - Het nog te bouwen metrostation voor de Kop van Zuid gaat Wilhelminaplein heten - naar de naam van het boven het station gelegen plein. Het college van burgemeester en wethouders van Rotter dam heeft dat besloten. Op die manier onstaat er, volgens het college, tussen de Noord- en Zuidoever ter hoogte van de Erasmusbrug een koninklijke symmetrie: Willemsplein en Willemskade op de Rechter Maasoever, Wilhelminaplein en Wilhelmi- nakade aan de overkant. Rotterdam - Rotterdam mag het plan voor industrie concentratie in het Eem/Waalhavengebied uitvoe ren, maar wel onder de voorwaarde dat de gemeente eerst nadere onderzoeken doet naar het extra lawaai dat dit oplevert voor de omringende huizen in Schiedam en Albrandswaard. Dat standpunt heeft de Provinciale Planologische Commissie (PPC) gis termiddag ingenomen. De onderzoeken worden nu verplicht gesteld door Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. De toekomstplannen voor de Waalhaven hebben tot gevolg dat ongeveer 28.000 huizen te maken krijgen met meer herrie, De provincie stemde daar al eerder mee in, omdat de industriële samenballing in dit ge bied ertoe leidt dat op vele andere plekken in Rotter dam het lawaai afneemt. Er is dus in totaliteit 'winst'. Wel verbond de provincie aan deze opzet de voor waarde, dat Rotterdam de gevel-isolatie van de meest getroffen huizen betaalt. Inmiddels zijn zestig schriftelijke bezwaren over het Waalhaven-ontwerp binnengekomen, zo werd be kend. Daarnaast heeft Albrandswaard laten weten niet gerust te zijn over de toezeggingen van Rotter dam omtrent het betalen van woning-isolatie. Rot terdam heeft gezegd compensatie te willen bieden voor de kosten van extra gevel-isolatie aan bestaan de woningen bij gekoppelde sanering. Albrands waard vreest dat huizen waaraan normaal nog niets gebeurt dan de dupe worden. De provincie en de rijksvertegenwoordigers in de PPC kwamen de betrokken bewoners gisteren tege moet, door Rotterdam te verplichten tot een gede tailleerder akoestisch onderzoek, tegelijk met een studie naar de benodigde gevel-isolatie. De onder zoeken moeten binnen een jaar plaats vinden. Vlaardingen De verschijning van het voor medio maart aange kondigde rapport over de nood zaak van een vuilstortplaats in de Lickebaert is uitgesteld tot half mei. De vertraging wordt veroor zaakt doordat de ambtelijke werkgroep die het rapport zou sa menstellen dat werk heeft uitbe steed aan een onafhankelijk bu reau. Als reden wordt opgegeven dat de leden van de werkgroep (verte genwoordigers van de gemeenten Vlaardingen, Maassluis, Rotter dam en de provincie Zuid-Hol land) te veel verschillende belan gen hebben om de zaak gezamen lijk uit te zoeken. Een en ander blijkt uit een mede deling van de milieuvoorhehter van de gemeente Vlaardingen. Het bericht dat een onafhankelijk bureau bij hei onderzoek was in geschakeld. was vorige week al bij de gemeente bekend. Volgens de voorlichter is verzuimd de bui tenwereld daarvan op de hoogte te brengen. De Socialistische Partij, ongerust geworden over het uitblijven van het rapport, stelde juist gisteren schriftelijke wagen aan burge meester en wethouders over het deze zaak. In zijn brief wierp frac tievoorzitter Remi Poppe de hoopvolle vraag op of hel uitblij ven van het rapport ..mogelijk een positieve betekenis heeft Het besluit om een onderzoek in te stellen naar de noodzaak van de stort in de Lickebaert namen de drie gemeenten en de provin cie op 12 januari. Aanleiding vormde de protestactie van de be volking op 12 december, toen on geveer 16.000 bomen werden ge plant op de plaats waar de stort is gepland. In het onderzoek zal het aanbod van afval in de hele pro vincie nog eens kritisch worden afgezet tegen de capaciteit op be staande en eventueel nieuw aan te leggen stortplaatsen. De SP wijst B en W van Vlaardin gen er op dat er dit jaar een nieuw stortbesluit van kracht is gewor den, dat ook aan de lokatie in de Lickebaert strengere eisen stelt. Volgens Poppe voldoen de plan nen voor de Lickebaert met aan de nieuwe regels Hij heeft B en W gevraagd of het mogelijk is om op die gronden opnieuw een schor- singsverzoek in te dienen bij de Raad van State. Schiedam - De gemeente Schiedam ziet voorlopig af van haar pogin gen de voormalige expeditieruimten van Ter Meulen aan de Burge meester Honnerlage Gretelaan te kopen. Volgens wethouder Adri Reijnhout (Stadsvernieuwing) vindt d" gemeente de vraagprijs „be lachelijk hoog."' Het gaat volgens Reijnhout om vele miljoenen. Ter Meulen - sinds kort failliet - betrok het complex, waarin vroeger de Schiedamse kartonnagefabriek was gevestigd, m de jaren tachtig. De gebouwen, die sinds enige tijd weer leeg staan, liggen midden in het stadsvernieuwingsgebied Nieuwland. Reijnhout noemt de loka tie in de nabijheid van de Parkweg „een interessante spot voor wo ningbouw". De gemeente piekert er evenwel niet over de panden aan tc kopen. Wethouder Reijnhout: „Behalve met hoge verwervings kosten zitje ook nog eei.s met enorme sloopkosten. Misschien dat een particulier er brood in ziet, maar voor ons is die plek nu niet inte ressant." Wat doet men allemaal in devuilniszaken wat hoort er niet in thuis? Leerlingen vangroep 8 van Het Startblok onderwerpen het huis vuil aan een kritisch onderzoek. Foto Ellen den Ouden/Roel Dijkstra Schiedam - „Bah. die sok zal wel erg stinken. En wat dacht je van die luier? Ik zou 'm nooit beetpak ken. Wie stopt er nou lege flessen in de vuilniszak? Die horen in de glasbak. En die oude kranten mo gen er ook niet in." De geluiden liegen er tijdens de milieules op de Schiedamse ba sisschool Het Startblok met om. Meester Marcel Knauff van groep acht tovert een volle vuilniszak tevoorschijn en de leerlingen moeten er blindelings iets uitha len. Er ontstaat consternatie als één van de jongens een luier uit de Komo-zak vist. De klas joelt en de jongen knijpt zijn neus dicht. Maar al gauw bemerkt hij dat er niets te ruiken valt. Op de tafel ligt immers een door het Open baar Nutsbedrijf beschikbaar ge stelde vuilniszak met schoonge maakt afval. Speciaal voor het on derwijs over het milieu. De les waarin het huisvuil op speelse wij ze wordt uitgeplozen is een onderdeel van het provinciale project Preventieve Milieuzorg op school (PreMos) waaraan ook Het Startblok deelneemt. In de voor gaande jaren is op de schooi door middel van verschillende kleine projecten, speciale lessen en ex cursies al aandacht besteed aan de natuur, het milieu en daarbij behorende zaken. Het PreMos- project is anders van opzet. Dat behelst niet alleen interessante lessen over het milieu maar be trekt er de hele school school by. Zowel van leerlingen als docen ten wordt verwacht dat ze zich verantwoordelij ker bezi ghou den met het milieu. „We zijn allemaal bewuster bezig met milieuvriendelijk handelen," zegt directeur Ad Gelvoet. „We hebben in elk klaslokaal een oud papierbak staan, er worden batte rijen ingezameld, plastic beker tjes zijn uit den boze en het schoolplein wordt wekelijks schoongemaakt. Maar dat is met alles. We hebben een miiicube- heerplan voor de school opge steld. Dat houdt in dat er ook be wuster met water en elektriciteit wordt omgegaan. De laatste van de klas doet het licht uit en in de urinoirs hebben we halve bakste nen gelegd Doordat de inhoud van het urinoir kleiner wordt is er ook minder spoelwater nodig. Na tuurlijk werken we met oplaadba re batterijen en wordt het klein chemisch afval, zoals toner en sehnjflinten, apart verzameld." De bedoeling van het milieupro- Vlaardingen - De gemeente gaat onderzoeken of de busbaan Pa- rijslaan-Korhoenlaan in Vlaardm- gen-Holy in de weekeinden, in clusief de vrijdagavond, openge steld kan worden voor alle ver keer. Op die manier zou wat ge daan kunnen worden aan de ver minderde omzet bij de winkeliers van Holièrhoek. Tevens bekijkt de gemeente of éénnchtingverkeer kan worden ingevoerd tijdens de ochtendspits op doordeweekse dagen. Dat zou voor automobilisten die naar hun werk moeten een uitkomst kun nen zijn. Beide suggesties zijn gisteravond in de raadscommissie Verkeer ge daan door de SGP/GPV/RPF-ffac- tie. Die zocht daarmee naar een compromis tussen de voor- er. te genstanders van de busbaan. De openstelling van de busbaan houdt de gemoederen al meer dan vijftien jaar bezig. De gemeente bestreed toen met succes tot aan de Raad van State de afsluiting van de weg voor alle verkeer be halve bussen. Maar inmiddels zijn de stemmen om de busbaan weer open te stellen luider gewor den, zeker nadat de busbaan van april '91 tot eind '92 open was voor alle verkeer m verband met weg- opbrekingen in de omgeving. Het college van B en W heeft daarna onderzocht wat het kost als alle verkeer weer op de bus baan moet worden toegestaan Die berekening komt uit op onge veer een miljoen gulden De helft van dat bedrag betreft geluidwe- rende voorzieningen aan de tach tig nabijgelegen woningen. B en W vinden dat bedrag te gor tig en zijn daarom tegen openstel ling van de busbaan. Een aantal bewoners uit de buurt heeft ook al schriftelijk bij het college gepro testeerd tegen een mogelijke her nieuwde openstelling. Volgens anderen hebben burge meester en wethouders bij hun berekeningen naar een bedrag van een miljoen gulden toege werkt. SGP/GPV/GPV-raadslid Rien Lensvelt suggereerde dat. D66-er Leo den Hoedt ook. CDA'er Klaas van Netten zei de mdruk te hebben dat het college de zaak alleen maar negatief had benaderd, wat WD er Jan Bulva ook vond Alleen PvdA'er Anny Attema nam aan dat de bedragen wel zouden kloppen en legde zich neer bn de situatie, ook a! werd van winkellersztjde gezegd dat hun belangen onvoldoende waren gewogen. Van ambtelijke zijde werd na de suggestie van de SGP/GPV/RPF wel meteen aangevoerd dat het nog maar de vraag is of' een ge deeltelijke openstelling van de busbaan te handhaven is. Vlaardingen - De gemeente Vlaardingen doet met mee aan de verkoop van de door de Vereniging van Nederlandse Gemeenten ontwikkelde identiteitskaart. Het Vlaardingse college heeft dit besloten omdat de verkoop van de gemeentelijke ID-kaart v%llI gestaakt /.dl w ui dun up het moment dat het nieuwe paspoort en de Europese reiskaart worden inge voerd. Waarschijnlijk gebeurt dit op 1 januari 1995. Door die korte perio de zouden de kosten voor de identiteitskaart in Vlaardingen ongeveer honderd gulden gaan bedragen. Burgemeester en wethouders vinden dat aan de dure kant. ject. dat overigens ook door scho len in Vlaardingen, Maassluis en Hock van Holland in huis is ge haald. is de kinderen wegwijs ma ken in het milieu en ze er op ver antwoorde wijze mee om laten springen Verder wordt gepoogd de hoeveelheid afval in en rond de school te verminderen en dient het voor hergebruik te worden ge scheiden. Ook het terugdringen van het energievebruik is een programma-onderdeel. De aandacht die op school aan het milieuprobleem wordt geschon ken heeft bij de leerlingen van Het Startblok inmiddels al de no dige vruchten afgeworpen Zc we ten heel goed wat te hergebrui ken is en welke stoffen schadelijk voor het milieu zijn. Het hoe en waarom is bij sommigen alleen nog niet helemaal duidelijk. Als in de klas van meester Marcel de vuilniszak wordt leeggekiept en tussen de rommel een haarspray- bus wordt aangetroffen, legt de docent uit dat er nog dnjfgassen in kunnen zitten. „En dat spul is levensgevaarlijk," zegt een van zijn leerlingen. „Van die viezig heid gaat de hemel kapot." Vlaardingen - Als gevolg van de schaalvergroting in het ba sisonderwijs moet een groot aantal scholen in Vlaardingen tussen nu en 1996 fuseren. Uit de regelgeving van staatsse cretaris Wallage (Onderwijs) vloeit voort dat Vlaardingse scholen met minder dan 182 leerlingen straks geen recht van bestaan meer hebben. De fusies zullen op termijn ook gevolgen hebben voor de leer krachten. Daarover bestaat nog weinig duidelijkheid. Voorlopig geldt een werkgarantie. Door de schaalvergroting wil staatssecretaris Wallage de kwali teit van het onderwijs verbeteren en tegelijkertijd bezuinigen op de uitgaven. Bij deze operatie. 'Toe rusting en Bereikbaarheid' ge doopt, is niet alleen het openbaar onderwijs betrokken. De maatre gelen gelden ook voor de basis scholen met een katholieke of protestants-christelijke signa tuur. De gemeente Vlaardingen heeft de2e week een rapport ('School/ schaal kwaliteit') openbaar ge maakt met concrete fusievoor- stellen voor het openbaar onder wijs. Daarbij z(jn elf scholen be trokken. Slechts twee scholen blijven zelfstandig. In het centrum moeten volgens dit rapport de Erasmusschool en De Springplank samengaan. Op die manier ontstaat een school met 304 leerlingen. In de West- wij k gaat het om De Wetering, De Zuidbuurt en De Zuidwester, die samen verder gaan met 539 leer lingen. In de wijk Holy gaan De Vogclhoek en De Kring een school met 298 leerlingen vormen en fuseren De Boemerang en De Speehverkhoeve tot een nieuwe organisatie met 253 leerlingen. In Ambacht en de Oostwijk tenslotte moeten Het Prisma en De Beu kenhof fuseren tot een school met 300 leerlingen. De Singel in Holy (met een leer lingental van 297) kan zelfstandig blijven voortbestaan. Hetzelfde geldt voor de Jan Ligthartschool in Ambacht, die 270 leerlingen telt en dus ook boven de ophef fingsnorm van 182 uitkomt De stichting Interstedelijk Katho liek onderwijs werkt intussen ook aan een fusieplan. Daarover wordt nog overleg gevoerd met de schoolbesturen. Fusies zijn ook hier onvermijdelijk, want van de vier katholieke scholen m Vlaar dingen komt van slechts één het leerlingental boven de ophef fingsnorm. De plannen van de stichting voor Christelijk Buiten gewoon Onderwijs zijn niet be kend. Daar was gisteren niemand voor commentaar bereikbaar. Schiedam - Jan Vleesenbeek hoort tot de groep 'wijze men sen' die door wethouder Adri Reijnhout is aangezocht om de problemen in het Schiedamse opbouwwerk op te lossen. Vleesenbeek was vroeger voor zitter van het IOBS (Instituut Ondersteuning Bewoners Stadsvernieuwingsgebieden), de werkgever van de opbouw werkers en bewonersdeskundi gen in Schiedam. In zijn opvol ger Bert van Kan is het vertrou wen opgezegd door de meerder heid van het personeel. In het comité hebben ook drie voormalige gemeenteraadsle den zitting: Ulfert Bruseker (Groen Links), Riet van Lambal- gen (CDA.) ei. Heiman Noorüe- graaf (vroeger PPR, nu PvdA). Maarten Reuderink, voormalig voorzitter van de PvdA, zit ook in het adviescomité. Wethouder Reijnhout heeft de club tot 1 mei de tijd gegeven de situatie bij de bewonersonder- steuning_ te analyseren. Het rommelt in deze sector sinds het IOBS in het najaar een herori- enteringsnota uitbracht. Daarin werd gepleit voor het inperken van de bevoegdheden van de be wonersverenigingen, Verder zouden de oude wijken uren in moeten leveren, ondermeer voor het nu ontbrekende op bouwwerk in Groenoord. De be wonersverenigingen zijn fel te gen deze ideeen gekant. Toen voorzitter Bert van Kan in grote lijnen tegemoet wilde ko men aan de visie van de bewo nersclubs, kreeg hij het aan de stok met een dcei van zijn perso neel. De positie van Van Kan is volgens wethouder Reijnhout door deze ontwikkeling zeer wankel geworden. Vlaardingen - Het bestuur van de voetbalvereniging HSC heeft be sloten om Wim Poulus jr„ de doel man van de zondagafdeling, een schorsing van vijf jaar op te leg gen. „Wegens het in diskrediet brengen van de vereniging." licht voorzitter Henk Zagwijn toe. In de competitiewedstrijd tegen Poortugaal vergreep Poulus zich eerst aan een tegenstander, ver volgens aan de arbiter en daarna ook nog eens aan Zagwij n. Zodra uit de reglementen blijkt dat zon zware straf is toegestaan - en daar twijfelt niemand aan - gaat deze met onmiddellijke in gang in. Voorts bereikte het bestuur van HSC voor volgend seizoen ov-- eenstemrning met Ger Robuts- mond a's trainer van de vorige week raar de KNVB gepromo veerde zaterdagtak. Zijn voor naamste concurrent Jaap van der Nol (tnans CION) koos voor DZB Zevenkamp (zondag). Vlaardingen - Bewoner M. R. van Wieren van de Prins HendrikJaan in Vlaardingen is door de rechter veroordeeld voor het rijden met zijn auto over het zogeheten laan tje van Chardon, zonder dat een geldboete is opgelegd. ,.De rech ter vindt de verkeerssituatie daar dus ook vol vraagtekens zit," be toogde Van Wieren gisteravond in de raadscommissie Verkeer. Hij pleitte voor openstelling van het laantje, temeer omdat sluip- verkeer er niet meer mogelijk is gezien de verdere afsluiting van de wijk. „Bovendien, de weg mag dan met borden voor auto's verboden zijn, ze rijden er dagelijks toch over. En dat geeft gevaarlijke situaties omdat kinderen er spelen." De wijkbewoner pleitte voer alge hele afsluiting, vanwege de ver keersveiligheid, of algehele open stelling met nadere maatregelen om het verkeer veilig te maken. „De huidige situatie moet niet veel langer voortduren," voerde hij aan. De gemeente heeft evenwel te maken met een procedure die al zon drie jaar bij de Raad van Sta te loopt over de verkeersmaatre gel en wil nog geen stappen on dernemen totdat in die zaak een uitspraak is gedaan. Vlaardingen - In het trapportaal van een flat aan de Sperwerlaan is vanochtend rond kwart over zes door onbekende oorzaak brand uitgebroken. Bij aankomst van de brandweer bleek dat een oud bankstel in vuur en vlam stond. Door de hitte sprongen enkele ruiten. Het trap penhuis liep brand- en rookscha de op. De schade wordt geschat op 100.000 gulden. Vlaardingen/Schiedam - De poli tie van Vlaardingen heeft giste ren tijdens een verkeerscontrole op het zuidelijke deel van de A20 tachtig bekeuringen uitgedeeld. Op dat deel van de snelweg is we gens werkzaamheden een tijde lijk inhaalverbod van kracht. Tij dens de controle tussen 10.00 en 11.30 uur bleek dat het verbod massaal werd overtreden. De 'in halers' kunnen binnen enkele we ken een boete in de bus verwach ten. Op de Burgemeester van Haaren- laan in Schiedam werden gister middag in een uur tijd veertig be keuringen geschreven voor te hard rijden. Schiedam - Een vrouw die gister avond de portemonnee stal van een winkelende dame op het Broers veld in Schiedam en daar bij betrapt werd, probeerde aan haar aanhouding te ontkomen door verschillende omstanders traangas in het gezicht te spuiten. De vrouw stapte in een personen auto en ging er vandoor, maar werd even later toch gearresteerd m de Lange Kerkstraat. Haar slachtoffers werden in het Schie- land-ziekenhuis behandeld. Twee Schiedamse meisjes die bij een winkeldiefstal aan de Broers- vest werden betrapt, worden voorgedragen voor ccn Halt-pro cedure. De meisjes, 13 en 15 jaar oud, probeerden kleding en ma- ke-up te stelen. Een derde meisje dat ook was gearresteerd had niets met de diefstal te maken.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 2