Water' 15 VFC voelt zich kind van de rekening Plannen voor sportvelden zeer discutabel 'Hoek van Hoïland....grandioos' wordt grandioos' Wie wandelt met patiënten? Paaszang door Organum Geen vuilnis op straat Stadswandelingen VW Paasconcert in orgelloods Zweminstuif in Kolpabad Ouderenwerk zoekt hulp Cursus sportleider Beroepencursus helpt ook Ylaardingse meiden op weg Rotterdams Dagblad Dinsdag 6 april 1993 Schiedam In verpleeg- en reactiveringscentrum DrieMaasSte- rde zit men verlegen om vrijwilligers die willen assi steren bij activiteiten als wandelen met de patiënten, Jet maken van radioprogramma's, de uitleen van [boeken en spelmateriaal en bet schenken van koffie 'op woensdagochtend. Belangstellenden kunnen ^contact opnemen met Anneke de Jong {4278199 of [4278123) van DrieMaasStede. Ze verschaft alle infor matie over contactbijeenkomsten, cursussen en reis kostenvergoeding. 'Ook de computerclub ran buurthuis Nieuwland aan •de Albardastraat 65 heeft vrijwilligers nodig. Men- jsen de graag met kinderen vanaf negen jaar omgaan |en verstand hebben van computers, kunnen contact [opnemen met Guy Demol (4738671) van buurthuis Nieuwland. De computerclub is actief op dinsdag avond van 19.00 tot 20.30 uur. De Konsertkommissie Organum houdt op zaterdag 10 april een zangavond in de Grote Kerk, met als the ma 'Van passie naar Pasen'. Onder leiding van diri gent Peter Overduin doen 300 leden van zes gemeng de koren uit de regio mee. Het programma bestaat uit zes onderdelen, waarin koorzang, samenzang, schriftlezingen en een declamatie verwerkt zijn. De toegang bedraagt één gulden cn het optreden begint om 20.00 uur. In verband met de paasdagen wordt er maandag 12 april door het ONS geen huisvuil opgehaald. De huisvuildiensten van deze dag verschuiven naar donderdag 15 april. Schiedammers die gewend zijn op maandag hun vuilniszak op de stoep te zetten worden verzocht dat die dag niet te doen. Het ONS blijft tijdens paasdagen wel bereikbaar voor het mel den van storingen in de levering van energie, drink water, radio- en televisiesignalen. Vanaf heden organiseert deWV elke donderdag van 11.00 tot circa 12.30 uur een stadswandeling door Schiedam. De wandelingen worden vooral gehouden voor bezoekers van buiten de stad maar ook nieuwe bewoners kunnen hun stad aan de hand van het commentaar van een deskundige gids beter leren kennen. Iedereen vanaf twaalf jaar mag a raison van vijf gulden meelopen. Er wordt vertrokken vanaf het VVV-kantoor aan de Buitenhavenweg. Vlaardingen •In de -.eventen-noorden van de bebouwde' kom van- Vlaardingen gelegen orgelloods houdt J. van de En- de op Tweede Paasdag zijn inmiddels traditionele Paas-ontbijtconcert. 's Ochtends om 8 uur neemt Wim. Hazeu plaats achter het orgel in de orgelloods, Willemsoordseweg 3 te Schipluiden. Aan het concert wordt medewerking verleend door de uit Schiplui den afkomstige all An Schrama. Ook is er samen zang. De entreeprijs van vijf gulden is inclusief kof fie en paasbrood. Net als voorgaande jaren wordt in het Kolpabad tij dens de paasvakantie een zweminstuif gehouden. De instuif begint vrijdag 9 april om 9.00 uur met het zoeken naar paaseieren waarbij de zwemrnertjes worden geholpen door de Paashaas. Daarna kunnen de deelnemers, ook zij die nog niet kunnen zwem men, meedoen aan tal van spelletjes die in en rond het water worden gespeeld. De activiteit is toegankelijk voor kinderen tot der tienjaar en een entreebewijs kost 4.25 gulden. De Stichting Raad voor het Ouderenwerk zoekt vrij willigers die maaltijden willen bezorgen. Dagelijks worden tussen 11.30 en 13.00 uur rond de 300 warme maaltijden bezorgt! bij ouderen die niet in staat zijn om hun eigen eten te bereiden. Elke dag zijn vijftien vrijwilligers actief met de maaltijdbezorging en om nu te voorkomen dat hun routes te lang worden en het eten alkoelt. is een aantal nieuwe bezorgers ge wenst. De vrijwilligers die in het bezit zijn van een auto, rijden minimaal één maal per week haar/zijn ei gen route. Per gereden kilometer krijgen ze een ver goeding van 63 cent. Maassluis Voor sportbeoefening bestaat ook in Maassluis grote belangstelling. Bij veel sportv—nigingen en recre atieve instellingen bestaat echter veel behoefte aan leidinggevend kader. Daarom start dc Sport- en Ee- creatieraad maandag 19 april met de Basiscursus Sportleider. Dc cursus is bedoeld als opstapje voor de opleiding recreatiesportleider en dient als voorbe reiding op het leider- en trainerschap in alle takken van sport. De cursus wordt gegeven door sportdoccnt John Moens, omvat acht lessen en deelname kost negen tig gulden. Het clubgebouw van wandelsportvcreni- ging VTM aan de Merrellaan 1000 doet dienst als les lokaal. Info: Johan Ram (01899-191121. toestel 148). Agenda Schiedam dinsdagS april Bingo. Koningshof. 20.00 uur. woensdag 7 april Lunchconcert. Stedelijk Museum. 12.30 uur. Circus Rijn en Trijn. Passagelheater. 14.00 uur. Voorlichtingsbijeenkomst borstkankeronderzoek. d.c. De Woud- hoek, U.00-15.30 uur en 20.00-21.30 uur. Vlaardingen woensdag 7 april Paaspoppen maken tVer.Hui s vrouwen l. Triangel. 10.00 uur. De Reddertjes (jeugdfilm). Stadsgehoorzaal. 14.00 uur. Maassluis dinsdag G april Bingo, Koningshof, 20.00 uur. Door Paul van den Bosch en Jan Booister Vlaardingen - Kwaad beende Jan Kooiman het stadhuis uit, de Markt op. De voorzitter van VFC was ziedend en het was hem aan te zien. De voetbalclub uit Vlaardingen-Ambacht voelde zich na de rapportage van de 'overleggroep bezuiningen' het kind van de rekening. Niemand van de commissie die erom heen draaide: de voorgestelde verhuizing van VFC van de Sportiaan naar het Deltasport-complex in de Broekpolder is het begin en tevens meest essentiële onderdeel van de bezuinings- operatie. En WC is niet van plan om mee te werken, zoveel is al wel duide lijk. „VFC kan gewoon niet weg uit Ambacht," brieste Kooiman. „Tachtig procent van haar leden komt uit die wijk. Een verhuizing naar de Broekpolder is de dood klap voor onze vereniging. VFC dient als zondebok voor de feilen van de gemeente. Alle verenigin gen moesten in het verleden zo nodig zelfstandig blijven en een eigen accommodatie krijgen. Nu dat niet meer te betalen is, moet VFC voor de gevolgen opdraaien. Ons hoofd ligt in een strop, die in de komende tijd zal worden aan getrokken. 'Vlaardingen vernieu wend verder!' roept de gemeente aldoor. Wat mij betreft is het "Vlaardingen Verwoestend Ver der!" Mede-'Kwekker' Krijn van de Zwan zag de problemen al voor zich opdoemen. ,,Hoe moet een vereniging als de onze nu in vre desnaam jeugd werven? Denkt de gemeente soms dat alle jongeren naar de Broekpolder te lokken zijn? Kijk naar Deltasport. Sinds die club daarheen is verhuisd, is de jeugdafdeling ingestort. De jeugd gaat eenvoudigweg niet naar de Broekpolder." Toch wordt ook DVO'32 en For- tuna VI een naaste toekomst langs de A20 toebedacht, in con crete tussen VFC/Deltasport en hockeyvereniging Pollux in. Voor de vrijkomende grond hoopt de gemeente bedrijven te kunnen strikken. ..Maar in het bestem mingsplan staat al vijfentwintig jaar dat ons complex ook voor economische doeleinden kan worden aangewend." zegt DVO- Jan Jumelet; doordacht Foto Cees Kuiper/ Rotterdams voorzitter Harry Meijer. „Dat ver haal heb ik al zo vaak gehoord. Ik denk dat het nog wel even duurt eer Fortuna en DVO'32 verhui zen. Er zijn andere en veel betere mogelijkheden. Ons complex is op zondag vrij. Laat een handbal- of korfbalvereniging bij ons in trekken." CION, de kleinste van de drie voetbalclubs aan de Marathon- weg. zit in dezelfde situatie. Maar voorzitter Leo van de Water rea geerde gisteravond gelaten nadat hij de verzekering had gekregen dat CION pas hoeft te verhuizen (naar HSC in 't Nieuwelant') als de vrijkomende ruimte kan worden opgevuld. Dat ziel Van de Water niet een-twee-drie gebeuren. Bovendien: „Er is nu tenminste rekening gehouden met CION. De gemeente zegt niet: jullie moé ten naar HSC. Dat is al heel wat. CION wordt op één lijn gesteld met Fortuna en DVO*32. Bij de vo rige herstructcring werd over ons lot beslist zonder dat we inspraak hadden. Toen kregen we geen geld voor een renovatie ran ons complex. CION had geen toe komst. zei men. De renovatie heeft ons heel wat geld gekost." Volgens Bas van der Raaf. de praeses van De Hoilandiaan. stuurt de gemeente 'stiekem' aan op fusies. Zijn handbalciub zal, als de plannen doorgang vinden, samen met WIK (eveneens hand bal) en Spirit (korlbai) naar de Sportiaan verkassen. „En dan is er niets logischer dan om met WIK te fuseren," doorziet Van der Raaf. „Maar mag er alsjeblieft een béétje sportieve concurrentie bin nen de stad blijven? Ook op hand- balgebied. WIK en De Hoilandi aan op één complex, dat werkt niet." Van der Raaf ziet andere moge lijkheden. „Als de gemeente het trainingsveld van Zwaluwen nu eens ombouwt tot twee verharde handbalvelden. Da's ook een be zuiniging. De Hoilandiaan tril best verhuizen, maar tevens aan de wijk verbonden blijven. Want de overleggroep kan wel roepen dat de wijkgebondenheid niet in het spel is. maar dat is het voor de clubs uiteraard wel." Toch heeft ook de 'Sportiaan* zo zijn charmes, durft John Maas te stellen. De voorzitter van Spirit weet dat het complex van zijn korfbalclub in de Westwijk in trek is en dat Spirit daarom moet ver dwijnen. „Dat gebeurt, of je nu hoog of laag springt. Aan de Sportiaan komt een hal voor de binnensportelubs. Het is wellicht een mooie gelegenheid om de in Vlaardingen bloeiende korfbal sport in een andere wijk te pro moten." Verheugd Politici reageren op hun beurt verheugd op (Ie plannen. Jan Ju melet (CDA) noemt ze „goed door dacht". Hij erkent dat er gevoelig heden liggen'. „Bijvoorbeeld voor VFC. Dat gaat de wijk uit, daar ontkom je niet aan." De CDA'er vraagt zich wel af of op het VFC- lerrein een derde sporthal moet komen. „Dat kan ook elders." al dus Jumelet. Ciska Verhart (D66) zegt zich voor te kunnen stellen dat de plannen bij een aanlal clubs „rauw op de maag" zullen vallen. Maar ook zij vindt de voorstel'en goed door dacht, ook al worden de bezuini gingen niet gehaald. Ze vindt dat laatste .jammer". Peter Roovers (PvdA) noemt de concentratie van clubs „goed". „Het is een evenwichtig verbaal." aldus Roovers. „Heel slim ook. Er staat in dat wijkgebonden sport eigenlijk voorbij is. Daar moet men geen rechten aan ontlenen." aldus de PvdA'er. Hij heeft goede hoop dat de plannen uitvoerbaar zullen zijn. Marijke vanTeijlingen(tweedevan links) tussen de cursisten.'Meestal gaat het om meiden die zich te oud voor voelen om weer scho lier te worden'. Foto Roel Dijkstra Door Edwin van Rooven Schiedam - „Eerst leek het me leuk naar een politieschool te gaan. maar omdat ik daar dan in tern zou moeten wonen, kreeg ik geen toestemming van mijn ou ders." vertelt Havva. De opleidin gen die het 19-jarige meisje tot nu toe heeft gevolgd, zijn telkens toevallig gekozen. „Ik wil nu wel eens weten welke mogelijkheden er allemaal zijn. zodat ik eindelijk zelf een keuze kan maken." Havva besloot zich in te schrijven voor de beroepenoriëntatie-cur- sus Weet-wat-je-wilt van leer- en werkproject No Problem in Schiedam. Gedurende de cursus, die speciaal is opgezet voor laag opgeleide werkloze meisjes cn vrouwen tussen de 16 en 27 jaar. krijgt ze tweeëntwintig lessen van ruim twee uur. Verder organi seert No Problem een aantal ex cursies naar bedrijven en scho len. Volgens cursusleidster Marijke van Teylingen bieden de lessen, die binnenkort ook in Vlaardin gen van start gaan, vooral uit komst aan degenen die hun oplei ding nooit hebben afgemaakt en het beu zijn werkloos thuis te zit ten. „Meestal gaat het om meiden die zich er te oud voor voelen weer scholier te worden en onder wijs met werk willen combineren. Na de cursus, waarin we hebben geadviseerd welke opleidingen ze het beste kunnen oppakken, be sluiten ze vaak naar een avond school te gaan of iets te beginnen in het leerlingwezen." Van de acht deelnemers die aan wezig zijn bij de bijeenkomst op donderdag, heeft er één een baan. De meesten, onder wie Hawa, zeggen van hun uitkering af te willen. „Overdag houd ik me wel bezig, met advertenties lezen, boodschappen doen en dat soort dingen, maar echt ideaal is dat na tuurlijk niet." De Turkse kwam op 12-jarige leeftijd naar Nederland en wist toen niet uit welke scholen ze kon kiezen. „Omdat kennissen op de huishoudschool zaten, ging ik daar ook maar heen. In Turkije was ik een goede leerling, deze school bleek voor mij veel te sim pel. Met gemak haalde ik mijn di ploma." Na een gesprek met een school mentor begon Hawa aan een ad ministratieve opleiding. „Echt een keuze is dat niet geweest, want ik vind mezelf eigenlijk he lemaal niet geschikt voor een ad ministratieve baan. Ik denk dat ik iets in de maatschappelijke sector wil gaan doen." De Weet-wat-je-wilt-cursus wordt in Vlaardingen gegeven vanaf half april. No Problem werkt daar voor samen met wijkcentrum De Telder. Bij een aantal wijkbewo ners, zegt een De Teldcr-mede- werker. is de drempel om weer aan de slag te gaan hoog. Onder meisjes en jonge vrouwen is de werkloosheid over het algemeen ook groter dan onder jongens, weet medewerkster Marijke Gels van No Problem. Volgens haar valt hun werkloos heid alleen minder op. „Van jon gens hebben de mensen nog wel eens overlast, die zie je op straat. Daarentegen worden de proble men van meiden nauwelijks op gemerkt. Ze raken geïsoleerd, ko men in een steeds kleinere ken nissenkring terecht. En dat ter wijl er tal van mogelijkheden voor ze zijn. Alleen moeten ze die wel kennen." Doot Leen van Ooijen Hoek van Holland - Voor Aad Moerman was voetballiefde altijd al iets anders dan verenigingslief de. In zijn ruim twintig jaar du rende voetballoopbaan zorgde hij regelmatig voor verrassingen door van de ene vereniging naar de andere te zwerven, op zoek naar persoonlijke successen. De clubs die de nu 38-jarige Moer man heeft 'versleten', zijn op de vingers van twee handen niet meer te tellen. Maar op niveau wordt er niet meer gevoetbald. Er wordt nu georganiseerd. Aad Moerman is druk bezig met het project 'Hoek van Holland.... grandioos'. Samen met Theo van Eijk, Henk Sligman en El van Leer sum wil hij rond de pinkster dagen een enorm nieuw evene ment in Hoek van Holland opzet ten. Het wordt een feest zoals Hoek van Holland nooit heeft ge kend, belooft hij al op voorhand. De bedoeling is om zaterdag voor Pinksteren en op tweede pink sterdag op het parkeerterrein aan de Strandweg, vlak voor restau rant Unicum, een enorme feest tent overeind te zetten. Op zaterdag 29 mei wordt daar een zomeravond-gala gepresen teerd met een keur van bekende artiesten. Anita Meijer. Gerard Joling en Marco Borsa'to vormen de bekendste namen. Zij moeten de pittige entreeprijs van vijftig gulden waarmaken. „We steken behoorlijk onze nek uit." weet Moerman. „Wc werken met een totaalbudget van een kwart miljoen. Dat moeten we via entree kaarten, sponsoringen der gelijke terughalen. Aan geld ver dienen denken we vooralsnog niet. We moeten zien dat we uit de kosten komen. Naarmate de tijd vordert heb ik daar steeds meer vertrouwen in. We hebben al een aantal contracten afgesloten en voor het Zomeravond Gala heb ben we op voorhand al ruim 1208 kaarten verkocht." Ook op tweede pinksterdag staat de inwoners van Hoek van Hol land en de toeristen een enorme feestdag te wachten. Parachutis ten. een vliegshow. truck trek ken, vuurwerk en nog een hele boel andere zaken staan dan op het programma. In de feesttent staan die dag Renee Froger en Benny Neijman en de entreeprijs is dan twintig gulden, „Ik verwacht dat met Pinksteren toch duizenden mensen naar Hoek van Holland zullen komen om iets van het evenement mee te maken." aldus Moerman. Door Jan Booister Vlaardingen - De plannen voor de herschikking van een aantal veldsportvereni- gingen in Vlaardingen zijn door de plaatselijke politiek met enthousiasme begroet, zij het door de één wat uit drukkelijker dan door de ander. Het college van bur gemeester en wethouders heeft zich zelfs al achter het rapport van de Overleg groep bezuinigingen sport velden en -banen ge schaard. Zonder dat de clubs zelf gehoord zijn. Die zijn gisteravond pas inge licht. Is er wel reden tot zoveel en thousiasme? Per saldo ligt er nu een rapport op tafel waar niet om gevraagd is. En waar wel om gevraagd is. namelijk aan te geven hoe er 238.000 gulden jaar lijks kan worden bezuinigd bij de veldsporten, is niet aangegeven. Om alsnog de geplande bezuini gingen begrotingstechnisch te halen moet het toch al noodlij dende Grondbedrijf - daar is een tekort van een kleine twintig mil joen gulden - met geld op de proppen komen. Dat is vreemd, want daar is het Grondbedrij f niet voor. En misschien is het ook wel onverantwoord. Daarbij komt dat er een prece dent is ontstaan. Wat als bijvoor beeld in de culturele sector weer eens moet worden bezuinigd. Kan die ook met een prachtig advies komen, zonder dat aan de taakop dracht is voldaan? De plannen voor de herstructure ring van de sportvelden komen eigenlijk op twee voorstellen neer. Ten eerste moet VFC weg naar Deltasport om plaats te ma ken voor een sporthal en een aan tal handbal- en korfbalclubs. Ten tweede moeten Fortuna en DVO'32 naar één complex dat moet komen tussen Deltasport en Pollux in dc Broekpolder. Het eerste is noodzakelijker dan het tweede omdat bij de verhuizing van de handbal- en korfbalclubs grond vrijkomt voor woning bouw. Dat is bij DVO'32 en For tuna haast niet mogelijk. Daar moeten bedrijven komen. Maar komen die er? Het bedrijfs terrein Hoogstad liep ook niet vlotjes vol. En voor de vroegere terreinen van DSS'26 en Vlaar dingen aan de Marathomveg zijn ook nog geen spijkers met kop pen geslagen. Wethouder Agnes van Ardenne-van der Hoeven (Sport, Economische Zaken) mag dan met vier kandidaten scher men. de feitelijke toestand is dat van één bedrijf (Cency) bekend was dat het naar die terreinen wil de verhuizen, maar daar uiteinde lijk toch van afzag. Risico's De gemeente Vlaardingen loopt grote risico's als het zich zo rijk rekent met inkomsten waarvan nog maar moet worden afgewacht of ze worden binnengehaald. Im mers. aan de inkomsten gaan mil joenenuitgaven vooraf. Die zijn wel zeker, de inkomsten van Wethouder Van Ardenne; schermen Foto Cees Kuiper/Rotterdams Dagblad gronduitgiften niet. Het plan zelf is ook zeer onzeker. Wat als VFC weigert bij Delta sport in te trekken? Nu al wordt gewezen op de donkere, afgele gen wegen en paden in de Broek polder waar de kinderen door heen moeten, onderweg" naar hun club. En VFC zal toch niet op straat worden gezet, louter en al leen omdat het vindt dat het voor lopig als enige club moet 'bloe den' voor die herstructurering? Wethouder Van Ardenne heeft tenminste verklaard dat ze niet met een zweep aan de Sportiaan zal staan om VFC weg te krijgen. Aan VFC zijn een paar nieuwe kleedkamers aangeboden bi' Del tasport, ook niet echt een lokker van de eerste orde om deze thans prachtig gesitueerde, oude Vlaar- dingse vereniging verplaatst te krijgen. Op papier ogen de plannen mooi. Maar feitelijk moet worden ge constateerd dat de bezuinigings taak niet is volbracht en het reali teitsgehalte van de voorsteilen aan discussie onderhevig is. Bo vendien is VFC in het geheel niet voorbereid op de plannen. Die kwamen gisteren als een koude douche. Enig vooraf masseren van de voetbalzie! zou geen kwaad hebben gekund. Bovendien, VFC lijkt nu de kwaaie Pier te worden in de sport wereld. Immers, als deze dub niet verhuist staan alle verenigingen voor grote onkosten omdat alle bezuinigingen dan gewoon op hen worden afgewenteld, zo heeft de wethouder al gedreigd. Het is onjuist om de Sportlaan-club nu al achter het verdachten hekje te plaatsen. WC heeft nergens om gevraagd, maar moet een prach tig gesitueerde lokatie verlaten om zich met een uithoek tevreden te stellen. Daar juicht niemand bij. Waar de sportclubs zich waar schijnlijk minder druk om ma ken. maar de politiek mogelijk des te meer; de politici houden zich niet aan de eigen afspraken. Meerdere malen is uitgesproken dat inkomsten voor de gemeente, dus ook die van sportvelden, ge woon naar de algemene middelen van de gemeente moeten vloeien en dat dan pas wordt besloten hoe al het geld wordt besteed. En dat hoeft niet per se aan sport te zijn. Die claim is nu wel gelegd. En dat is onjuist.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1