'Koop Conciërges boos op Maatwerk niet teveel lotionnetjes tegelijk' Nutsbedrijf wil verbruikersraad Schapen in de bieb Wereldwinkel vernieuwd Telekids in De Loper Organist dirigent WMK Prestatieloop scholieren Museum met Pasen open Info-avond 't Zoldertje Cursus exotisch koken 'Van werkplezier is geen sprake meer, ik voel me flink belazerd' Kraamcentrum informeert aanstaande ouders over de baby-uitzet Na de beren en de koe staat dit keer het schaap cen traal in de jeugdbibliotheek aan de Korte Haven. Voor de wolproducent is gekozen omdat schapen en lammetjes de onlangs ingetreden lente goed symbo liseren. De tentoonstelling iaat schapen in allerlei vormen en maten zien. Ook is er een kijkdoos met daarin een schapeweitje en vanzelfsprekend zijn alle bpeken over het dier bij elkaar uitgestald. Naast de expositie vindt deze maand op de woens dagmiddagen {14.00-17.00 uur) een aantal andere ac tiviteiten plaats. Op 14 april wordt er voorgelezen en kunnen de kinderen tekenen. 21 april worden er schapen gemaakt en op 28 april leest de bibliotheca resse voor en maken de kinderen een schommel schaap. De Wereldwinkel op het pleintje aan de Hoogstraat zit sinds kort ruimer in zijn jasje. Om het assorti ment uit te kunnen breiden en overzichtelijker aan te bieden is het pand in het nieuw gestoken. Met een Open huis wordt zaterdag 17 april van 11.00 tot 16.00 -uur de heropening van de verbouwde winkel ge vierd. -Tijdens de open dag kunnen de bezoekers de diverse (soörten koffie en koek, bereid met ingrediënten uit -de;Wereldwinkel, gratis proeven. Verder worden er •een ipaar flessen Wereldwinkel-wijn opengetrokken .en tal van nieuwe producten gepresenteerd. Het geheel wordt omlijst met levende muziek. Winkelcentrum Dc Loper krijgt zaterdag bezoek van presentatrice Irene Moors en de 'Teickids-road- show'. Van 11.00 tot 16.00 uur kunnen de kinderen zich vermaken met de show maar ook volwassenen worden bij het spektakel betrokken, Zo wordt het beste personeelslid van het winkelcentrum gekozen en beloond met een wisselbeker. Tevens verricht Ire ne Moors de prijsuitreiking van de etalagewedstrijd die in De Loper is gehouden. De organisatie daarvan was in handen van scholengemeenschap Beneden Maas. Aad van der Hoeven, in het Rijnmondgebied een zeer bekend organist en dirigent van hel Vlaar- dingse koor Toonkunst', is sinds kort ook dirigent van het Westlands Mannenkoor (WMK). Hij volgt de on langs, overleden Piet Struijk op. Van der Hoeven is voor het WMK geen onbekende. Ruim 25 haar begeleidde hij op hel orgel vele concer ten, met narne de jaarlijks kerstconcerten in Naald wijk. Als Struijk was verhinderd nam hij de hon neurs waar. Voor zijn verdienste als musicus is hij meerdere keren onderscheiden en in 1992 ontving hij de zilveren medaille van de Société Académique Arts, Sciences, Lettres te Parijs vanwege zijn ver dienste voor de orgelcultuur en in het bijzonder voor de Franse Orgelcultuur. De, Sectie Schoolsport Vlaardingen organiseert voor de dinsdagen 13 en 20 april in samenwerking met at letiekvereniging Fortuna de jaarlijks terugkerende prestatielopen voor leerlingen van het basisonder wijs. Het sportieve evenement vindt plaats op de at letiekbaan aan de Marathonweg waar de scholieren van dc groepen zeven en acht vijf rondjes van 400 meter moeten afleggen. Na afloop van de prestatielopen geeft gastheer For tuna demonstraties in een aantal atletiekonderde- len. Daarna krijgen de hardlopertjes de gelegenheid om zelf ook het een en ander te proberen. Het start schot voor de hardloopwedstrijden klinkt op beide avonden om 19.00 uur. De gemeentelijke diensten en bedrijven, zowel in het stadhuis als elders in de gemeente, zijn op Goede Vrijdag (9 april) en Tweede Paasdag 02 april) geslo ten. Voor informatie over geboorte- en ovcrlijdcns- aangifte tijdens deze dagen kunnen de nummers 01819-18493 en 01890-14065 worden gebeld. Alleen het Gemeentemuseum is op TVeedc Paasdag op de normale tijden (14.00-17.00 uur) geopend. Op Goede Vrijdag en Eerste Paasdag is het museum dicht. In zwembad Dol-fijn kan alleen zaterdag 10 april van 9.00 tot 10.00 uur worden gezwommen. Daarna is het bad tot dinsdag 13 april gesloten. Redactie Waterweg: Jan Booister Bun van Haren Peter de Lange Sender Sonnemans Carel van der Velden Westhaven plaats 22 3131 BT Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 2340055 't Zoldertje is een groepering van alleenstaande ou ders die met elkaar activiteiten ondernemen. Elke laatste zaterdag van de maand komen ze op de trefa- vond bijeen. Voor belangstellenden die kennis wil len maken met 't Zoldertje wordt donderdag 22 april in Schiedam een informatie-avond gehouden. Al leenstaande ouders die daarbij aanwezig willen zijn worden verzocht zich aan te melden via telefoon nummer 4344398. Zij krijgen een brochure, Vlaardingen De Vereniging Wijkbelangen Vettenoordsepolder start dit seizoen een cursus buitenlands koken. Men sen die van exotisch eten houden kunnen vanaf maandag 19 april bij de vereniging terecht. De kos ten bedragen 75 gulden voor acht lessen. Belangstel lenden moeten zich wel vantevoren opgeven en kun nen voor hun aanmelding bellen naar het gebouw aan de Willem Pijperstraat. 4343841. Schiedam donderdag 8 april The Shooting Party (muziektheater). Passageiheater. 20.15 vrijdag 9 april Volksdansen, dienstencentrum de -tMoiens, 10.30-22.30 uu; Vlaardingen donderdag 8 april Vreemde trekjes (toneel l. Stadsgehoorzaal. 20.15 uur. Urga (film). Stadsgehoorzaal. 20.30 uur. I Rotterdams Dagblad I Donderdag 8 april 1993 Door Sander Sonnemans Vlaardingen - Het is dat conciër ge John Mak het op de Vlaar- dingse basisschool De Beukenhof zo naar zijn zin heeft en geestelijk wel wat kan hebben, anders was hij misschien al lang opgestapt. Voor zijn werkgever, de Stichting Maatwerk, heeft hij. evenals zijn collega Janny Mooy, geen goed woord over, Het tweetal verwijt zijn 'baas' gemaakte afspraken niet na te komen, geen duidelijke taakomschrijvingen te hanteren cn halfslachtige communicatie met het personeel. Beide Vlaardingers zijn langere tijd werkloos geweest. Onder meer voor hen was de Stichting Maatwerk opgericht. De bedoe ling was ze via banen die niet con currerend zijn voor bestaand werk. weer als banenpooler in het arbeidsproces terug te krijgen. Voor het minimumloon. Ze dachten een fijne tijd tege moet te gaan toen ze via Maat werk aan de slag konden. Het tweetal was blij weer aan de slag te kunnen. Het werk op de school leek hen wel wat. Momentcel den ken ze daar heel anders over. „De Stichting Maatwerk heeft ons een grote wortel voorgehou den toen we onze handtekening zetten," is Janny Mooy van me ning. „Er werd ons gezegd dat we naast ons salaris vijf gulden on kostenvergoeding per dag zouden krijgen en in dc toekomst mis schien nog wel meer. Maatwerk is die afspraak nooit nagekomen. Vanaf 1 januari van dit jaar is het alleen maar minder geworden. Ik werkte op een school waar ge bruik werd gemaakt van een com- Omdat ik een dubbele hernia heb gehad." legt ze uit. „kan ik geen zwaar werk doen. Daarom ben ik bij de school waar ik aan het werk was. weggegaan. Ik moest van Maatwerk in de Ziekte wet terwijl ik helemaal niet ziek ben. Ik moest kennelijk eventjes ergens worden gestald. Nu het GAK heeft bepaald dat ik aan het werk moet. ben ik benieuwd wat er gaat gebeuren. Tot op heden voel ik me flink door Maatwerk belazerd. In dc steek gelaten. Ik heb geknokt orn deze baan te krij gen. maar van werkpleztcr is al tang geen sprake meer." Bert van der Wey. Maatwerk-coör dinator van het uitvoerende werk in Vlaardingen. wil slechts sum mier op de verwijten van John Mak en Janny Mooy reageren. „De uitspraken van dc heer Mak verbazen me. Iedere banenpooler heeft een begeleider met wie eventuele problemen kunnen worden besproken. Het heeft geen zin orn daar verder op in te gaan. Ik heb geen trek om op de uitlatingen van Janny Mooy te reageren. Ook in haar geval moe ten betrokken partijen bijeen ge bracht worden om lot een oplos sing van de problemen te komen. Ik blijf het vreemd vinden dat beide conciërges de pers benade ren en niet de Stichting Maat werk." De banenpoolers beklaagden zich een paar weken geleden ook al bij wethouder Aart Kool (Sociale Za ken) op het stadhuis. Maar die maakte niet de indruk veel te kunnen doen. Raadsleden maan den hem toen toch maar wat ac tiever te worden, Tot nu toe zon der resultaat. Door Peter de Lange Schiedam - Het Baby Lazy Bad stoel tje kun je missen als kies pijn. Volkomen overbodig, oor deelt Mirella van der Ham., en ze legt het mintgroene stukje plastic minachtend terzijde. „En ik heb er net één gekocht," zegt een aan staande moeder beteuterd. Ze is vast van plan het te gaan gebrui ken. Mirella heeft daar geen be zwaar tegen. „Maar nodig heb je het niet. Ook met één vrije hand kun je de baby prima wassen." Toekomstige ouders wegwijs ma ken in de stapels artikelen die in de commode, moeten. liggen om de kleine de eerste maanden te kunnen verschonen, kleden, par fumeren en vertroetelen, dat is het doel van de informatie-avon den die het Kraam centrum Maas steden regelmatig organiseert in Schiedam. Vlaardingen. Maas sluis en Maasland. Voorlichting is hard nodig, want niet alles wat in de winkels ligt is even goed bruik baar. Voor je het weet koopje ar geloos een waszeiltje met lucht kussentjes. „En daar kan wel eens poep tussen blijven zitten. Dat is lastig schoonmaken. Een vlak zeiltje is beter." weet Mirella. Het gezelschap in het zaaltje van de Magna 1 ia Deïkerk bestaat uit acht jonge echtparen en drie vrouwen die zonder partner zijn gekomen. De meeste vrouwen zijn zeker al een maand of drie 'onderweg' en dragen een wijde trui. Koffie is taboe, ze drinken thee. De mannen, wel met koffie, zitten er belangstellend, maar toch een beetje ongemakkelijk bij. Eén heeft zijn jas aangehou den. Mirella's adviezen worden gedul dig aangehoord. Vragen zijn cr nauwelijks, er wordt hoogstens wat geknikt of instemmend ge mompeld. Alle informatie wordt gulzig opgenomen, soms ook nauwgezet genoteerd. Want aan staande vaders en moeders zijn onzeker. Ze willen straks alles in huis hebben, en niet op een cruciaal moment onthand zitten om een zoogcompres, strik slip of veiligheidsspeld. Zelfs de raadge ving een sterke zaklamp aan te schaffen („stel dat de stroom uit valt tijdens de bevalling") wordt met de grootst mogelijke ernst aangehoord. De luier is een onderwerp waar Mirella van der Ham en haar col lega Marianne Dries boeiend over kunnen vertellen, Luiers hebben tegenwoordig alles te maken met het milieu. Omdat de ouderwetse katoenen luier uit de gratie is ge raakt. (die moetje telkens wassen) en de wegwerpluier kritisch wordt beoordeeld (denk aan de af valberg) geeft Mirella een alterna tief: de abonnement-luier van Cu- lotte uit Rotterdam, een bedrijf dat eenmaal per weck een stapel tje schone katoenen 'Pampers' bij de klant thuisbezorgt en de vuile luiers van de vorige week mee neemt voor een wasbeurt. Lammetje Fopspenen blijken ook een inte ressant thema. Hoe vaak mag je een baby zo'n zoethoudertje in de mond stoppen? Kan het über haupt kwaad voor dc kinderziel? Sommige ouders menen dat spe nen met mate gedoseerd moeten Marianne Dries van het Kraamcentrum vertroetelt Thomas Leijenaar, een nieuwe inwoner van Schiedam, onder het toeziend oog van zijn moeder en broertje. Foto Roel Dijkstra. worden, maar theorie en praktijk lopen nogal uiteen. Er zijn vooral veel pragmatische gebruikers, weet Mirella uit ervaring: „Je hebt mensen die helemaal anti- fopspeen zijn, totdat ze drie nach ten een huilende baby hebben ge had. Dan zijn ze opeens door dc bocht." De recorder wordt aangezet voor een filmpje over de kraamhulp thuis. Het eer ste shot toont een pasgeboren lammetje dat in een weiland huppelt, vervol gens komt de Visbank in Vlaardingen in beeld cn ten slotte springt de camera over naar het Liesveld, waar jonge moeders kinderwagens voor zich uitdu wen. Uiteindelijk belandt de toe schouwer aan een kraambed in een eengezinswoning. Terwijl moeder cn kind een uiltje knap pen. doet de kraamhulp de afwas. Ze heeft het druk: ze doet bood schappen, ontvangt de visite, kookt het avondeten. Als moeder ontwaakt krijgt ze les in babyver zorging. Vader is in geen velden of wegen te bekennen. Schattig Maar het beeld van de vader die zich bij zwangerschap en beval ling afzijdig houdt klopt niet met de werkelijkheid. Dat maakt al leen het grote aantai mannen dat meekomt naar de informatie avonden al duidelijk. Die bijeen komsten zijn ook nadrukkelijk voor echtparen bedoeld, zegt Jo ke van der Kuil op het hoofdkan toor van het Kraamcentrum in Vlaardingen. „We doen dit nu zo'n an derhalf jaar. en de belang stelling neemt nog steeds toe. In het begin liep het niet zo. toen kwamen er soms niet meer dan vier, hooguit vijf echt paren opdagen. Nu is twintig mensen het gemiddelde, en daar zijn inderdaad veel mannen bij.' Het drukst is het op de bijeen komsten in Schiedam, de stad in do regio waar volgons Joke van der Kuil de meeste kinderen wor den geboren. Iedere zwangere vrouw die zich bij het Kraamcen trum heeft aangemeld, ontvangt een uitnodiging. „Het is geheel vrijblijvend, maar we vinden het toch wel nodig dat ouders een keertje langskomen om te weten wat ze van dc kraamverzorgende mogen verwachten en welke spul letjes voor de baby er op de markt zijn. Daar zitten toch overbodige en ook gevaarlijke artikelen tus sen. Hoofdbeschermers voor de wieg of het ledikant bijvoorbeeld halen wij er echt uit. Ook al staat het nog zo schattig. Want door hoofdbeschermers kunnen kin deren in ademnood raken." Joke van der Kuil beaamt grif dat ouders soms geen keuze kunnen maken uit het overweldigende aanbod, en voor alle zekerheid van één artikel dan maar verschil lende exemplaren aanschaffen. „Heel sterk zie je dat bij dc lotion- netjes. Drie is genoeg, maar som migen hebben hele vuorraden. Stci dal je een kind hebt dat er niet tegen kan, dat er pukkeltjes van krijgt. Dan kan je alles weg gooien en moet je naar de winkel om toch weer een andere te ko pen." Geven Nederlandse ouders meestal trouw gehoor aan de op roep van het Kraamcentrum, mi granten die een kinu vernachten vertonen zich maar zelden op de informatiebijeenkomsten. Ook op de voorlichtingsavond in Nieuwland, toch een wijk met een grote concentratie buitenlanders, schitterden Turkse en Marok kaanse ouders door afwezigheid. „Ja." zegt Joke van der Kuil. ..mi granten lijken meestal minder goed voorbereid op de komst van een baby. Zij schaffen de meeste spulletjes pas aan na de geboorte, misschien omdat ze redeneren dat alles van tevoren in huis ha len zoiets is als de Goden verzoe ken. Zij worden ook liever door familieleden geholpen, 's Lands wijs. 's lands eer. Maar de verlos kundige slaat er toch meestal wet Vlaardingen - De NV Nutsbe drijf Vlaardingerv/Maassluis is op zoek naar kandidaten voor een veibruikersraad, Die is be doeld om verbruikers van gas. water en licht meer invloed te geven op het beleid van het nutsbedrijf. Er zal gevraagd en ongevraagd advies gegeven kunnen worden over bijvoor beeld incasso, aan- en afsluitbe- leid, voorlichting, milieu-activi teiten en tarieven. De directie hoeft die adviezen niet op te vol gen. maar als er van wordt alge- weken zal dat gemotiveerd moe ten gebeuren. op dat iedereen tenminste een paar dagen kraamhulp neemt, al is het maar voor een paar uur. En als wij bij een huisbezoek consta teren dat er wezenlijke dingen ontbreken, worden die op ons ver zoek meestal snel alsnog in huis gehaald." De verbruikersraad moet acht leden tellen. Voorwaarde is dat ze klant van het nutsbedrijf zijn. Bij voorkeur moeten de leden maatschappelijIte organisaties vertegenwoordigen. Er worden ook enkele plaatsen ingeruimd voor individuele leden. Werkgeversorganisaties, wo ningbouwcorporaties. consu mentenorganisaties en mensen uit de kleinzakelijke markt zijn benaderd met het verzoek kan didaten voor de verbruikersraad voor te dragen. Eind juni van dit jaar moet de raad voor het eerst bijeen komen. schoenen geschoven." is Mak niet te spieken over dc handelwijze van Maatwerk. „Ik. en met mij an dere conciërges, hebben een ar beidsovereenkomst getekend waarin de onkostenvergoedingen waren opgenomen. Die kunnen ze ons toch niet zomaar afnemen? Een duidelijke taakomschrijving is er ook nog steeds niet. De con ciërges moeten steeds meer werk verrichten terwijl ze er steeds minder voor krijgen. Dat klopt toch niet?" „Het rijk maakt de regels, niet wij," reageert Ronald Jaggie, se cretaris van de Stichting Maat werk. „Wij kunnen niet anders dan de onkostenvergoedingen verminderen. Overigens is voor de banenpoolers die al in dienst waren, een afbouwregeling ge troffen om hen niet helemaal tc frustreren. En als de conciërges vinden dat ze te zwaar werk moe ten doen, moeten ze overleg ple gen met de schoolleiding. De con ciërge is er in principe ook om be paalde klussen op te knappen. In Schiedam zijn de banenpoolers razend enthousiast." Janny Mooy is een geval apart. Ze zegt in de Ziektewet te zijn 'ge stopt' omdat de Stichting Maat werk geen werk voor haar kan vinden. Ze is aangetrokken als conciërge maar een passende school lijkt er voor haar niet te zijn. puter. Omdat ik daar geen kaas van gegeten had. vroeg ik Maat werk of ik een cursus kon gaan volgen. Maatwerk beloofde de cursus zelfs te betalen. Nooit meer wat van gehoord." Haar collega John Mak is het roe rend eens met de kritiek. Dc Stichting Maatwerk belooft van alles maar er komt niets van te recht. Mak kreeg toen hij twee jaar geleden bij Maatwerk aan de arbeid ging. te horen dat zijn werk omgezet zou worden in een vaste baan. Na tien jaar werkloos te zijn geweest als gevolg van een verkeersongeluk, was dat een ex tra opsteker voor hem. Hij heeft daarover nooit meer iels ver nomen en het is er dan ook niet van gekomen. Kosten „Er wordt van mij gezegd dat ik geknipt ben voor het vak van con ciërge en ik vind het ook ontzet tend leuk werk. Maar de lol gaat er op zo'n manier wel snel af." lucht Mak zijn hart. „Als je niet werkt heb je niets te eisen. Maar ik werk nu twee jaar en de finan ciën worden steeds minder. Om het personeel te stimuleren zou het juist meer moeten zijn. Er wordt trouwens hard genoeg voor de centen gewerkt. Het beeld van de conciërge die aan zijn bureau zit, de bel luidt en allerlei kleine klusjes opknapt is al lang vervlo- Aart Kool; gemaand FotoCecsKui gen." Het bestuur van de Stich ting Maatwerk was genoodzaakt tot vermindering van de onkos tenvergoedingen over te gaan omdat de wet waarop de banen pool is gebaseerd, toestaat dat al leen de daadwerkelijk gemaakte kosten kunnen worden vergoed. Het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid heeft een controle uitgevoerd en vastge steld dat het betalen van een vas te onkostenvergoeding van vijf gulden per dag in strijd is met de r/Rotterdams Dagblad wet, Daarom is die betaling stop gezet. Nu krijgen de werknemers van Maatwerk naast hun minimumsa- Iaris per gewerkte dag één gulden koffiegeld en hebben ze uitzicht op vijfmaal per jaar een onver plichte feestdagentoesiag van 110 gulden per keer. Het rekensom metje van John Mak leert dat de conciërges er 43 gulden per maand op achteruit gaan. „Wij krijgen de gevolgen van de wettelijke maatregelen in onze

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1