Rotterdam 13 Stads TV niet vóór 19 april terug Gemeente wil meer tijd; partijen akkoord met uitstel Vreewijkers willen krielhaantje terug Punk en folk, het kan samen Deelgemeente IJsselmonde proefgebied ouderenvervoer Te paard, te paard... Veel Duitsers komen hier op pausbezoek Boete van 2500 gulden voor te lang rijden 'Verwerking van klein chemisch afval schimmig' Benefietconcert van Mini en Maxi 'Hooguit stopt de wethouder biefstuk in zijn aktentas' Rotterdams Dagblad Zaterdag 10 april 1993 De politie in Rotterdam-Zuid lijkt het drukker te hebben met dieren vangen dan boeven vangen. Moesten de agenten woensdag in Vreewijk achter een luidruchtige krielhaan aan hollen, gisteren werden maar liefst zes dienders ingescha keld voor de achtervolging van een op hol geslagen paard op \het Groenlnx van Zoelen-viaduct. Het beest had uit angst voor de verkeersdrukte zijn berijdster van zich afgeschud. De be- reden brigade moest eraan te pas komen om de nerveuze - viervoeter te kalmeren. Foto Robert vostfohn de pater Rotterdam - De Rotterdamse toeristische sector krijgt tijdens het paasweekeinde veel bezoekers van uit Oost-Europa, vooral uit Duitsland. Dat meldt een woordvoerster van het Rotterdamse VW-kantoor. Ze zegt aan een opvallend hoög aantal informatieaanvragen van Duitsers te merken dat hun belangstelling een stuk groter is dan in voor gaande jaren. Ook W. Buitelaar van het Nederlands Bureau voor Toerisme voorziet dat tot en met maandag veel Duit se toeristen in de stad zullen zijn. Hij schat dat ze de helft uitmaken van alle buitenlandse bezoekers in Rotterdam. Diverse hotels'bevestigen dat de oosterburen sterk vertegenwoordigd zullen zyn. Van hen gaat het me rendeel mee met georganiseerde busreizen. „Ze zorgen wei voor extra boekingen, maar van echte paasdrukte is nog geen sprake," vertelt directeur J. Roersma van het Park- en Rijnhotel. De kamers van beide hotels zijn momenteel voor de helft bezet. Vol gens hem zal het pas echt druk worden als de Am sterdamse hotels vol zyn. Overigens verwachten verschillende attrakties vele duizenden bezoekers te ontvangen. Spido Rondvaar ten heeft hetzelfde aantal reserveringen binnen als vorig jaar, toen het bedrijf dertienduizend vakantie gangers vervoerde en de Euromast rekent op vier duizend dagjesmensen, De Camping Gemeentelijke Recreatie Rotterdam meldt dat het met de inschrijvingen redelijk loopt en rekent op een paar honderd kampeerders. Barendrecht - Een Spaanse vrachtwagenchauffeur heeft gisteren een boete van 2500 gulden gekregen, omdat hij 36 uur ononderbroken achter het stuur had gezeten. De man werd door de politie 'gesnapt' bij een routi ne-controle op de A15 bij Barendrecht Hij probeer de de politie eerst nog te misleiden met vervalste ta- chograafschijven, maar daar trapten de agenten niet in. Na enig zoeken in het dashboard-kastje kwamen de echte tachograafschijven boven water. De boete is inmiddels betaald, de chauffeur mocht na negen uur rusttijd weer vertrekken. Vlaardingen - De Socialistiese Partij (SP) vindt dat de overheid het toezicht op de verwerking van klein chemisch afval (KCA) moet aanscherpen. Volgens haar is de verwerking in handen van particuliere be- drijven 'vragen om moeilijkheden'. Uit een onderzoek dat de SP zelf heeft uitgevoerd blijkt dat van het ingezamelde klein chemisch afval hooguit vijf procent nuttig wordt hergebruikt. „Van alle KCA wordt 95 procent opgeslagen, gestort of ver brand," aldus de SP. „Schimmig, halfslachtig en rsoms volstrekt onaanvaardbaar" is de conclusie van ïde partij. - Klein chemisch afval van huishoudens vormt slechts een procent van het totaal aan chemisch afval, maar 'krijgt bovenmatig veel aandacht, vindt de SP. „De kosten om die ene procent binnen te krijgen zijn hoog; in de nabije toekomst tien tot twintig gulden per huishouden. Tegen veel geld en met veel inspan ning van de burgers wordt een minimaal deel van het totale chemisch afval ingezameld. Daarna wordt het weer diffuus verspreid in binnen- en buitenland. Soms komt het weer terecht in het ge wone huisvuil," aldus de SP.Als aan dit 'boerenbe- drog' geen einde komt zal de bereidheid onder de be volking om het apart in te zamelen zienderogen af nemen. De overheid gooit daarmee haar eigen gla zen in." Het huidige Inzamelsysteem moet volgens de SP daarom op de helling. Ook de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen heeft gewaarschuwd tegen aantasting van het draag vlak voor gescheiden inzameling vfui afval. De bur ger moet volgens de vereniging de zekerheid hebben dat de extra inspanningen niet voor niets zijn ge weest Zij vindt dat het uitgangspunt 'de vervuiler betaalt' moet doorwerken in de heffingen. Nu is er nauwelijks een samenhang tussen tarieven en hef fingen die gemeenten opleggen en de grootte van de huishoudens, aldus de vereniging. Rotterdam Mini en Maxi geven dinsdag 8 juni in samenwerking met de Marinierskapel een benefiet concert in de Doeien in Rotterdam. Het duo voert on der meer voor de laatste keer het programma 'Het Concert' op. Mini en Maxi zijn druk bezig met een nieuwe show. De opbrengst van het optreden gaat naar de Rotter damse dr. Daniel, den Hoedkliniek, die het geld zal besteden aan een patiëntenproject. Rotterdam - Als Stads TVweer gaat uitzenden, dan zal dat ze ker niet gebeuren voor maandag 19 april. Voor die tijd moet eerst de gemeente Rotterdam nog instemmen met het akkoord dat de bij Stads TV betrokken partijen afgelopen woensdag hebben bereikt onder regie van kantonrechter mr. E. Bos. Dat akkoord behelst onder meer de overgang van de met ontslag bedreigde personeelsleden van Stads TV van het Omroep Bedrijf Rotterdam (OBR) naar de Stich ting Lokale Omroep Rotterdam iSlor). Voor het behoud van de werkgelegenheid zou de redactie dan wel ongeveer 5 procent aan salaris en/of uren moeten inleve ren. De door de redactie bepleite boedelscheiding zou pas na 1 ja nuari 1994 aan de orde komen. Ontbindende voorwaarde in het akkoord was dat de gemeente ja' zou zeggen tegen de overeen komst. De overgang van het per soneel had dan gistermiddag 12.00 uur geeffectueerd kunnen worden. De gemeente Rotterdam moet echter eerst 'de procedures door'. Het college van B en W ver gadert pas volgende week dins dag over Stads TV en donderdag buigt de commissie Kunstzaken zich erover. Dc partijen die bij het akkoord be trokken zijn hebben inmiddels besloten de datum van ingang met een week te verschuiven m afwachting van het standpunt van de gemeente Bij dat akkoord zijn het personeel van Stads TV. huidige werkgever OBR en de eventueel toekomstige werkge ver SI or betrokken Volgens inte rim-manager W. Boon van Stads TV laat liet resultaat van het ge ding voor kantonrechter Bos de ruimte voor dit uitstel. Dat geding heeft 'het probleem- Stads TV onverwacht terugge legd bij de gemeente. Daar leek men min of meer van de kwestie verlost te zijn nadat het algemeen en het dagelijks bestuur van de Slor waren afgetreden en er al leen nog twee bestuursleden de missionair aanbleven Het lot van de omroep (en van de Slor en het OBR) leek vervolgens helemaal bezegeld toen het personeel op non-actief werd gesteld en Stads TV "op zwart ging'. Hoewel het momenteel niet uit zendt, bestaat Stads TV nog steeds en lijkt er ook weer een toekomst voor te bestaan. Voor de gemeente houder, deze nieuwe le venskansen echter m dat ze weer te maken krijgt met zendgemach tigde Slor, die ook nog eens werk gever wordt van ruim twintig re dacteuren van Stads TV. Het is ook juridisch gezien dc vraag of de twee demissionaire bestuurs leden dergelijke vergaande be sluiten kunnen nemen. College van B en W en commissie Kunstzaken zullen nu moeten na gaan of met het akkoord voor het kantongerecht ook het plan-Boon is aanvaard, met dien verstande dat er geen ontslagen hoeven te vallen. Voor het college zou dan zyn voldaan aan eerder gestelde voorwaarden om per maand 100.000 gulden voor Stads TV ter beschikking te stellen. De com missie heeft echter als aanvullen de voorwaarde gesteld dat het komt tot boedelscheiding tussen OBR en Slor. Die zal volgens dat akkoord pas na 1 januari 1994 aan dc orde komen. Door Martijn Verwaaijen Rotterdam - De 'krielhaan van Vreewijk', die woensdag door vier politiemensen achterna werd ge zeten en 'gearresteerd', is gevlo gen. Het dier. dat na klachten over geluidsoverlast naar een kin derboerderij aan de Hollandse Tuin in IJsselmonde is verban nen, bleek uitstekend te kunnen vliegen, Zo kwam in een mum van tijd een einde aan de gedwon gen opname. Tot groot verdriet van Vreewyker Floot van Teulingen, die zich niet alleen boos heeft gemaakt over de politionele actie maar bovendien de haan terugwilde in de wijk. Gisteren waagde hij zijn eerste poging om de haan te bevrijden. Met een blikje voer en een tas toog hij naar de kinderboerderij, waar hij het slechte nieuw» hoor de: de 'krielhaan van Vreewijk' was ontsnapt De politie besloot woensdag tot actie over te gaan. nadat een be woonster uit de buurt had ge klaagd. De vrouw had al eerder een beroep gedaan op de Dieren bescherming en de Vogelklas Ka- rel Schot, maar tevergeefs. Aan leiding was het feit dat hanen nu eenmaal de natuurlijke gewoonte hebben om 's morgens in alle Door Kees Groenenboom Rotterdam - In net kielzog van Nirvana en Pearl Jam brak verle den jaar The Walkabouts door in Europa. Met 'Scavenger', de der de CD, bewees de groep dat ze kan bogen op meer dan alleen het inwoner schap van Amerika's pop-boomtown Seattle. Worte lend in schijnbaar onverenigbare genres als folk en punk, tappen The Walkabouts uit een ander vaatje dan hun hevige stadgeno ten, al is de nieuwe plaat 'New West Motel' over het algemeen steviger geworden dan de voor ganger. Tegelijkertijd ook meer folk, vooral door de toevoeging van de 'fiddle' aan het instrumen tarium. De bewering van de platenmaat schappij dat de CD is opgenomen in een garage is wat overtrokken, zegt zanger/gitarist Chris Eckman. „Dat klopt maar half. Het was een echte studio, al was die ondergebracht in een be staand gebouw. Voor ons was het belangrijk dat de ruimte zo groot was. waardoor we de concert klank konden benaderen. We wil den zo 'live' mogelijk spelen. 'Scavenger' was een erg gepolijs te plaat, we wilden nu niet te veel schaven. Op den duur kan het toepassen van technische foefjes belachelijke vormen aannemen proberen alle oneffenheden glad te strijken, zodat je ook de aardige foutjes wegmoffelt De uitbreiding van de band met het zesde groepslid Bruce Wirth >1. steel-gitaar, mandoline) en c vervanging van drummer Grant Eckman door Terri Moel ierhebben gezorgd voor een an der geluid. Carla Togerson- „Moeller heeft een heel andere vroegte duidelijk te maken dat het tijd is om op te staan. „We waren ontzettend kwaad ei genlijk dat dat beestje door maar liefst vier politiemensen achterna werd gezeten." zegt Van Teulin gen. ,.Ze moeten criminelen van gen m plaats van met z'n vieren achter zo'n krielhaantje aan te zit ten Wat nou overlast? En al die auto's dan m de wijk? En mensen die 's nachts nog even een half uurtje herrie staan te maken als ze afscheid nemen van hun visi te? Is dat dan geen overlast? Maar d;e auto's worden ook niet door de politie weggehaald." Werkterrein De bewoner van het Sparrendaal. het 'werkterrein' van de kriel haan. zegt wel te weten wie ge klaagd heeft maar is voorzichtig. ..Volgens ons is het iemand die een straat verderop woont en er dus nauwelijks last van heeft. Wat een flauwekul toch om daarvoor de politie in te schakelen. Dat beestje loopt al een jaar of vier door onze wijk en krijgt van alle kanten te eten. Vooral oudere mensen vinden het prachtig als de haan even langskomt. Dan haai je zo'n beestje toch niet weg omdat één iemand er last van zou hebben?" Volgens Van Teulingen wonen bij hem in de buurt een paar echte hanenhaters. Hij staaft dat met het. volgende voorbeeld: „Ik heb altijd een schoteltje in de tuin staan. Als de haan aan kwam zet ten gaf ik hem daar voer op. Laatst was ik een weekje weg, maar toen ik terugkwam zag ik dat iemand er rattekruid op had gelegd. Dat vind ik een smerige strepk. maar ik weet niet wie dat gedaan heeft." Gewapend met tas en voer doet Floor van Teulingen er nu alles aan om de krielhaan te traceren, te lokken en alsnog naar Vreewijk terug te brengen. Eén ding staat als een paal boven water: zodra de haan gesignaleerd wordt, is Van Teuiingen er als de kippen bij. Rotterdam - ..Wij leveren uit sluitend in het stadhuis af. On ze sous-chef staat daar regel matig te koken. Niks bijzon ders ook. Gewoon boerenkool voor de burgemeester en voor anderen een biefstuk of een tournedootje. Er wordt natuur lijk nogai eens overgewerkt daar. Bij mensen thuis afleve ren? Nee hoor. dat komt niet voor." Bedrijfsleider Willem van der Vloed van party- en zalcncen- tnm Engels heeft gisteren met verbazing kennis geno men van berichten dat Rottci- damsc gemeentebestuurders en ambtenaren privc gebruik zouden maken van het externe cateringbedrijf waarmee de gemeente zaken doet. Dat is veelal het in het Groothandels gebouw gevestigde Engels. Van der Vloed: ..Je weet dat dit soort dingen kunnen voorko men, al is het door de inwer kingtreding van het Plan Oort al veel onaantrekkelijker ge worden. Maar bij de gemeente gebeurt het met. Sterker nog, het was me juist al opgevallen dat ze er daar helemaal met aan doen." Volgens hem is vooraf bij En gels bekend hoeveel maaltij den naar het stadhuis gaan. worden daar meieen bonnen van gemaakt en is er na afloop een 'check' van wat er weer mee terug gaat. ..Waarom zou den vrij risico lopen en daar ge rotzooi mee toestaan? We heb ben veelte veel bindingen met de gemeente." „We maken het eten in het stadhuis klaar en leveren hot bij de mensen in hun kamers of vergaderzalen af," vervolgt hij. „Het zou hooguit kunnen gebeuren, dat een wethouder die biefstuk in z'n aktentas stopt en 'm thuis oppeuzelt. Daar is natuurlijk geen enkel zicht op." De gemeentelijke accoun tantsdienst (GAD) meent vol doende aanleiding te hebben om een onderzoek in te stellen naai' te hoge declaraties cn mo gelijk gesjoemel met rekenin gen voor maaltijden. Zij doet dit naar aanleiding van de jaar rekening 1991 van dc be stuursdienst, waaruit is geble ken dat gemeentepersonecl het niet zo nauw neemt met de voorschriften betreffende rei-s- en onkoslendeciaraties. De GAD heeft gemeentesecre taris Van Eek onlangs een brief geschreven, waarin zij meldt de indruk te hebben dat de bestedingen in de represen tatieve sfeer hier en daar wat 'te uitbundig' zijn. De accoun tants zullen de jaarverslagen van 1992 en '93 onder de loep nemen, om te zien op welke punten het opvoeren van 're presentatiekosten' van ambte naren en politici uit de hand loopt. Dit gebeurt op verzoek van de raadscommissie uie toeziet op de controle van de jaarreke ningen. Volgens de commissie loopt het aantal declaraties op het stadhuis de laatste jaren de spuigaten uit. Voorzitter Rave- stein meent dat vooral zaak is snel duidelijker regels vast te stellen. stijl van drummen en door de komst van Bruce ontstonden nieuwe mogelijkheden. Hij kan in sommige nummers met zijn vi ool de melodie overnemen. Door zijn inbreng is het geluid voller en afwisselender geworden. Een nummer als 'Murdering Stone' een langzame country song. zou den we zonder zijn slow fiddle nooit hebben kunnen doen." Eckman en Togerson passen uit stekend in de beschrijving die ze zelf geven van de bevolking van Seattle. Aardse mensen met een Scandinavische mborst, eer beet je op zichzelf, wars van pracht en praal. „Eigenlijk is Seattle nog een vrij jonge stad. Pas sinds een jaar of tien is het trendy om er te gaan wonen." Volgens Togerson en Eckman is het een kleine libe rale oase in een dunbevolkt ge bied waar het benepen dorpsle ven welig tiert. Over de opkomst van Seattle, dat inmiddels even vermaard is om zijn pop industrie als om zijn com puterindustrie. heelt het tweetal zich in vorige interviews ook al verbaasd Eckman: ..Tien jaar ge leden was het Houston, toen Dal las en nu is het Seattle. Het grap pige is dat veel bands uit de Seatt le-scene. zoals Mudhoney en Soundgarden, in New York al in grote zalen stonden toen m Seatt le nog bijna niemand van ze had gehoord. Voorheen kon je bij ons melt het van dc clubs en is Seattle een soort bedevaartsoord gewor den voor popgroepen Maar ik denk dat we over het hoogtepunt heen zijn De aandacht zal bin nenkort wel weer ergens anders op gevestigd zijn Nighttown 13 april Door Fons Simons Rotterdam - De deelgemeente IJsselmonde wordt proefgebied voor aanvullend openbaar ver voer voor ouderen en gehandicap ten. De directie van de RET heeft dit schriftelijk aan de deelraad toegezegd Voorwaarde van het vervoersbedrijf is dat het rijk ex tra geld ter beschikking stelt voor deze voorziening. Dit moet per 1 januari 1194 worden geregeld in de Wet Voorzieningen Gehandi capten, die de Tweede Kamer bin nen twee maanden zal behande len Het dagelijks bestuur van de deelgemeente IJsselmonde is nog mm tevreden, over de wijziging in de komende wmterdienstrege- ling van de RET. Problemen zyn er met name met bus 48. die ook op zaterdag vanaf Lombardijen naar Zuidplein zou moeten rijden en de wachttijden van enkele lij nen. die langer dan twintig minu ten bedragen Na hernieuwde on derhandelingen ziet het schema er wel positiever uit dan aanvan kelijk werd gepresenteerd. Aanpassing Teleurstellend vindt IJsselmon de, dat de RET ondanks het ver zoek van de deelgemeente er niet in is geslaagd om de nieuwe dienstregeling in te passen in een op de toekomst gerichte visie op het openbaar vervoer. Daarin zou volgens de deelgemeente reke ning moeten worden gehouden met een aanpassing van het hui dige lynennet aan uitbreidingen van het metro- en tramlijn net. Opmerkelijk is verder dat reis tijdverkorting en beheersing van de kosten slechts komen bovend rijven in tijden van bezuinigin gen Bovendien bleek de RET nog enige onderhandelingsruimte te hebben gezien de wijzigingen van de aanvankelijke plannen. Het dagelijks bestuur heeft ver der dc indruk dat de bezuinigin gen de doorslaggevende factor zijn geweest voor de verminderde dienstverlening Er is door do RET geen enkele puging gedaan om een analyse te maken van dc oorzaken van het teruglopend ge bruik van het openbaar vcrvoei Slechts het teruglopend inwoner tal en de vergrijzing werden al*, argument gebnukt. De deelge meente vindt daarom dat er een gedegen onderzoek moet komen naar de vraag naar openbaar vol voer in IJsselmonde. In de nieuwe dienstregeling blij:: de aanvankelijk geschrapte lijn 72 bestaan. Verder verandert do route van lijn 48, die een koilett weg krygt tussen Ommoord en Zuidplein. 's Avonds en m hoi weekeinde gaat deze ba» mot vei - der dan SuuluA LramMt dueu. Hoi centrum van de deelgemeente en de zuidrand van Reyuuoid cn Hordijkcrveld worden niet moei bereikt. Lijn 76 neemt een deel van de route van lijn 48 over. Pa»- sagiers voor het 'gebied Westei Hordijk moeten voortaan gebruik maken van hei streekvervoer

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1