'Van 't CD JA hoefje op zondag niet in de kerk te zitten' 1 Jachtattributen fascineren Joop Fillekes bovenmatig Vlaardingen wisselt kunst uit met Heemstede is B De leugens van Hoogstad (2) Marokkaans suikerfeest Reclamefilm in museum Cheque voor boerderij WV wint op de radio Museum langer open J GDA61"" sML 5-10 J 1 Verzamelaars Rotterdams Dagblad Woensdag 14 april 1993 Twee weken geleden week schreef ik over de hoogglanzende, groen blauwe brochure die de lof zingt over het toekomstige bedrijvenpark Hoogstad in de driehoek rijksweg 20, Westlandseweg en Burg. Heus- denslaan. Ik beschreef enkele stuitende opschepperijen en regel rechte leugens, zoals de goede bereikbaarheid met het openbaar ver voer en de ligging in hartje Vlaardingen. Ik was gebleven bij de horeca: Vlaardingen zou 'vele gezellige cafés' hebben. Nu is het waar dat Vlaardingen vele cafés heeft, maar zijn die allemaal 'gezellig'? Op welke cafés doelt de schrijver trouwens? Ik mag niet aannemen op gezellige jongerencafés als Shibumi, De Steeg en d'Oude Stoep. Het Scheele Hoekje dan? Maar dat is toch meer een restaurant. Of de door veel zakenlui gefrequenteerde bar bistro d'Artagnan? Akkoord, dat is er dan één. Vlaardingen heeft 'heel wat' te bieden op recreatief gebied, stelt de folder. Ik wil dat niet ontkennen. Maar waarom wordt een foto van de golfclub Broekpolder geplaatst by een tekst, die melding maakt van 'de eerste Nederlandse Free Golf baan1? Kent de samensteller het verschil niet tussen de internatio naal erkende 18-hoIes golfbaan in de Broekpolder en het baantje voor brekebenen in de Lickebaert? De golfbaan Broekpolder bevindt zich 'op loopafstand', zegt de fol der. Nu ligt op deze wereld alles op loopafstand, als je maar genoeg tijd hebt, maar de afstand tussen het hek van de golfclub en de kruising Watersportweg - Westlandseweg bedraagt ruim drie kilo- meter. Ik heb dat nagemeten op de plattegrond van Vlaardingen. Uitgaande van een gemiddelde wandelsnelheid van vijf kilometer is dat een tippel van meer dan een half uur. Ik denk dat de tekstschrij ver niet kan rekenen en te veel vakantiefolders heeft gelezen, die hetzelfde beloven over de afstand hotel - strand. Over de Oude Haven weet de auteur te melden dat er 'pleziervaartui gen en gerestaureerde tweemasters' liggen. Dat eerste is waar, dat tweede klopt niet. Misschien denkt de auteur dat elk stuk roest met twee masten een 'tweemaster' is, maar in de haven ligt na het vertrek van de zeillogger Geesje van Urk geen enkele boot die aan deze om schrijving voldoet. Lagen ze er maar! Me dunkt dat ik met deze twee columns overtuigend heb aange toond dat de tekstschrijver van de Hoogstad brochure een leugenaar en een fantast is. En nu mag de gemeente Vlaardingen mij eens uit- leggen waarom ze tien voorlichters in dienst heeft. DICK VAN DER LUGT In buurthuis Nieuwland aan de de Albardastraat wordt zondag een Marokkaans suikerfeest gevierd. Elk jaar vieren de Marokkaanse bezoeksters van de Stichting Schiedamse Vrouwenemancipatie Organi- satie het einde van de Ramadan met allerlei hapjes en muziek in het pand van de SVO aan het Broers- veld. Omdat dat onderkomen momenteel wordt ver bouwd, is het gratis feest dit keer in het buurthuis. Ook kinderen zijn welkom. Het Coöperatiemuseum neemt deel aan bet mu seumweekend en opent naast zaterdag 17 ook zon- - dag 18 april haar deuren. Voor dit weekend is een ge- varieerd programma samengesteld. In het gebouw op de hoek van Lange Haven en de Appelmarkt wordt de film 'De avontuurlijke wasdag' vertoond. De film is in 1926 in opdracht van de pro ductie- en hikoopeentrale gemaakt door Polygoon en "moest reclame maken voor Haka-zeep. Ook suSchiedam wordt onder de aandacht gebracht. Er ^worden twee wandelingen door oud-Schiedam uitge stippeld en een door de videoclub van het Vlaar- f-'dingse Zonnehuis op video vastgelegde WV-rond- t wandeling wordt op het witte doek gepresenteerd. '^Verder is er nog een dia-klankheeld. Vlaardingen Öp het terrein van atletiekvereniging Fortuna wordt zaterdag een sponsorloop gehouden om geld binnen te halen voor boerderij Nooit Gedacht. De boerderij is een initiatief van de Stichting ASVZ Zuid-Holland en de Stichting Dagverblijven Geestelijk Gehandi capten West Zuid-Holland en gaat dienst doen als dag- en woonverblijf. Voordat de sponsorloop om 10.30 uur van start gaat, .overhandigt wethouder Kool namens de gemeente een cheque van 5000 gulden voor de opknapbeurt die de boerderij moet ondergaan. De sponsorloop is slechts één van de acties om het gat in de begroting van 625.000 gulden te dichten. Uit eerdere acties blijkt een enorm enthousiasme voor het project. In totaal is 375.000 gulden toegezegd en gedeeltelijk ge stort op bankrekeningnummer 68.75.70.700 van de iNG-bank (giro 2682). De WV van Vlaardingen heeft in de NCRV-radio- quiz van de collega's uit Den Helder gewonnen. In het programma wordt de kennis van de VW-mede- werkers getest in drie ronden. Met ruime voorsprong trok de Vlaardingse delegatie aan het langste eind; ze neemt de zesde plaats op de ranglijst in. De Stichting Nationaal Sleepvaart Museum start dit jaar een proef met extra openingstijden gedurende de zomervakantie. Dankzij de inbreng van een aan tal vrijwilligers kan het sleepvaartmuseum van 1 ju ni tot en met 29 augustus buiten de normale ope ningsuren ook op dinsdag-, donderdag- en vrijdag middag van 14.00- tot 17.00 geopend zijn. De tentoonstelling '150 Jaar Smit' die momenteel in het museum te zien is, trekt zo veel bezoekers dat be- sloten is de expositie te verlengen tot eind augustus. Tijdens het museumweekend van 17 en 18 april be schikt het museum over een collectie pet-emblemen zoals die vroeger door zeevarenden op hun uniform petten werden gebruikt. In samenwerking met de Furie, de stoomsleper voor de deur van het museum, 'en het zeekadettenkorps op de loodsboot Rigel wor den zaterdag op de Stadhuiskade touwspHtsdemon- straties gegeven. Agenda Vlaardingen woensdag 14 april Dansavond, dienstencentrum West. 19.30 uur. donderdag 15 april Lunchconcert Aad Zoutendijk. Grote Kerk. 12-45 uur. Maassluis woensdag |4 april Informatieavond voor aanslaande ouders. Zaal de Sluis, 20.00 uur. donderdag 15 april Spreekuur Ziekenfonds. Koningshof. 14.00 uur. Redactie Waterweg: Jan Booister Ben van Haren Peter de Lange Sander Sonnemans Carel van der Velden Westhaven plaats 22 3131 BT Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 2340055 Door Sander Sonnemans Schiedam - Het CDA in Schiedam weet zich in de nabije toe komst opnieuw geschaduwd door jonge aanhangers. Op 24 maart werd het Christen Democratisch Jongeren Appèl CDJA) opgericht en als het bestuur van de jongerenkern wordt ge- vraagdwelkedoelstellingeiizevoorogen heeft, wordendiedoor voorzitter en initiatiefnemer John Crama helder omschreven. «L John Crama leest dc Inter ruptie. het le denblad van het landelijke CDJA. Alleen het krantje vindt hij niet genoeg om gemotiveerd aanhanger van zijn partij te blijven. Foio Öien den Cuderv Roel Dijkstra howw-00: „We gaan discussie-avonden or ganiseren, een werkgroep forme ren om bepaalde problemen bij de jonge mensen onder de aandacht te brengen en concreter aan te kunnen pakken, excursies naar bijvoorbeeld de gemeenteraad en de Tweede Kamer organiseren en natuurlijk ook gezellige dingen op poten zetten," somt de 20-jari- ge VWO-scholier een aantal pun ten op. Het is niet voor het eerst dat de christen-democraten een jonge renafdeling in Schiedam hebben. In de jaren tachtig waren mensen als het huidige raadslid Ton Seis en statenlid Werner van Katwijk in de jongerenbeweging actief. De meeste jongeren van toen zijn echter de dertig al gepasseerd, !t CDJA ei dood leek te sterven. De opvol gers zijn nu pas opgestaan. John Crama: „Het CDJA krijgt een horzelfunctie met betrekking tot de partij. Op momenten dat het CDA zich te nadrukkelijk met het begrip haalbaarheid bezig houdt, wil het CDJA er op wijzen dat de idealen van de christen-de mocratie niet uit het oog verloren mogen worden. In feite komt het er op neer dat we een controleren de functie uitoefenen. Het zal best zijn dat bepaalde mensen dat raar vinden, maar tenslotte zijn we ouder dan achttien jaar en hebben we stemrecht. Je mag toch voor je mening uitkomen? Het is natuurlijk niet zo dat we gaan controleren. Maar als ie mand van de grondbeginselen af wijkt, vinden we dat die persoon daar op aangesproken moet kun nen worden." Binnen het CDA is op het 'jonge- renfront' positief gereageerd. Er gaat een vernieuwende werking vanuit, vindt men. „Jongeren zijn progressiever dan ouderen en wellicht heeft het een stimuleren de werking. Bezig zijn met het CDJA heeft ook nog andere kan ten die ons persoonlijk raken. Het is nuttig voor je maatschappelijke positie en je leert vergadertech nieken en hoe je naar buiten moet treden. Het CDA vaart er wel bij en we worden er zelf ook wijzer van." Crama kwam op het idee om 'iets te gaan doen' omdat er in zijn ogen door het CDA weinig wordt georganiseerd. De Schiedammer is al twee jaar lid van de partij en het landelijke CDJA, maar vindt dat de betrokkenheid onvoldoen de wordt gestimuleerd. Gesterkt door het feit dat het jongerenap- pèl in Rotterdam 140 leden telt, besloot hij met de bestuursleden Steven van Wijk. Christine Das- kaïakis en Jos Soeters tot de op richting van het CDJA over te gaan. De 'club' telt inmiddels twintig leden, Onrustbarend „Er is een aantal standpunten dat we de komende tijd met de werk groep aan willen pakken," is Cra ma duidelijk in zijn opvattingen. „Criminaliteit en discriminatie staan hoog op het prioriteiten lijstje. De opkomst van de CD, om maar een voorbeeld te noemen, is onrustbarend. Verschrikkelijk gewoon. Die partij zit binnenkort waarschijnlijk met meer mensen in de raad. De opkomst is te dan ken aan een te slap migrantenbe leid. Het toenemend aantal stem men op de CD is in de hand ge werkt door het linkse gemeente bestuur dat een te tolerant beleid voert. Daarom ligt er een taak voor het CDA een strenger beleid te voeren zonder vooroordeelbe vestigend over te komen. Het CDJA waakt er echter voor alleen maar met loze kreten de straat op te gaan. De werkgroep zit nog in het beginstadium. Dus is het nog niet bekend welke vormen we aan onze activiteiten gaan geven." Crama koos op zijn 18de bewust voor het CDA omdat één van de fundamenten waarop zijn partij rust, hem in het bijzonder aan spreekt. Gerechtigheid, solidari teit. en gespreide verantwoorde lijkheid zijn voor hem vanzelf sprekend. Het is het rentmeester schap dat de jonge democraat twee jaar geleden aan het CDA bond. Milieu „Dat houdt in dat de mens er is om zorg te dragen voor het mi lieu. Het milieu is van enorm be lang en mag niet nog verder wor den aangetast. Dat staat buiten kijf en daar maakt ik me hard voor," zegt Crama. „Overigens denken de mensen bij het CDA al tijd gelijk aan geloof en de kerk. Maar volgens ons hoefje niet elke dag in de kerk te zitten om bij het CDJA te komen. Dat doe ik zelf ook niet." Door Nathalie Lans Vlaardingen - „Als kind zag ik mezelf al in een jagerspak met een geweer en een groot mes. Ge weien vond ik prachtig en in de vakanties was het vaste prik dat we naar de bossen gingen. Ik kan heel goed met mensen opschie ten, maar ik kan ook heel goed al leen in de natuur zijn. De natuur heeft me altijd geboeid en in het bijzonder de jacht," vertelt verza melaar Joop Fillekes. De interes se voor de jacht is er, zoals hij zegt, altijd al geweest, het verza melen van antieke jachtattribu ten begon ruim tien jaar geleden. In zijn huis staan en hangen de vreemdste voorwerpen. Fotolijst jes, lampen, kandelaars en een paraplubak gemaakt van een her tegeweien. pijpen van jagers, ge weren, messen, struisvogeleie ren, lokkooitjes, wandelstokken, verzilverde eendepoten. Je kan het zo gek niet bedenken of hij heeft het. Af en toe is het zelfs een beetje lu guber. Aan de muur hangt bij voorbeeld een half hert, öp de grond ligt als kleed een plat zwijn en een geweer is met reeënpoot- jes aan de muur bevestigd. Joop Fillekes legt uit dat het niet zielig is dat er allemaal dode bees ten in zijn huis pronken. „De meeste mensen weten niet wat de jacht inhoudt. De jacht moet er ,zijn omdat er voor sommige die ren geen natuurlijke vijanden zo als wolven en beren meer zijn en bovendien moeten zwakkere die ren worden afgeschoten voor'het behoud van het nageslacht. En voor een gewei hoeft helemaal geen hert afgeschoten te worden. Het is namelijk zo dat na de In het huis van Joop Fillekes staan en han gen de vreemdste iachtattribu tón. Foto Roel Dijkstra bronstijd de herten hun gewei verliezen. Zo'n gewei mag je zelf niet uit de bossen pakken, maar die koop of krijg ik dan weer van de jagers." Brood De jachtliefhebber heeft van zijn hobby ook zijn beroep gemaakt. Van hertegeweien, fabriceert hij lampen, stoelen, paraplubakken en andere kleinmeubelen. Door deze voorwerpen en dubbele ver- zamelstukken te verkopen, ver dient hij zijn brood. „Ik had het niet naar m'n zin bij m'n baas en ben antieke en zelf gemaakte jachtattributen gaan verkopen. Dat is moeilijk, want als verzamelaar hou je natuurlijk de kostbare exemplaren zelf. Maar ja. ik vind het leuk om zo be zig te zijn en dat kan want mijn vrouw werkt. Ik zeg weieens: ik pas niet in deze tijd. De mensen hebben altijd haast en tijd is geld. Vroeger maakte het niet uit of je nou een jaar of een week deed over het maken van een pijp. En dat fascineert me zo aan deze ver zameling. Het zijn niet alleen de verzamelstukken. maar vooral ook wat voor persoon heeft dat nou gemaakt?" Als de verzamelaar zijn collectie toont, pakt hij als eerste een leeu- werikkenspicgei uit de kast. „Dit is eigenlijk een gek ding. Dit is een voorbeeld van ccn antieke lokmethode. Vroeger zetten ze dit kastje in het veld en door een me chanisch systeem lieten ze een soort wiekje met spiegeltjes erop in het zonlicht draaien. Het scheen te werken, want dit appa raat werd vanaf 1688 tot en met 1920. toen de mensen nog leeuwe rikken aten, gebruikt." Ook een geweer uit 1800 en een gigantische handgesneden pijp maken deel uit van de verzame ling. Het geweer, dat ingelegd is met zilver, is voor Joop Fillekes een bijzonder exemplaar. „Voor mij is dit iets bijzonders, maar dat wil nog niet zeggen dat het echt iets speciaals is. Er zijn wel jacht geweren die zo'n twee ton waard zijn. Dat zijn dan geweren die met goud zijn ingelegd en van een be roemd iemand geweest zijn." Pootjes Joop Fillekes kan wel blijven pra ten over zijn verzameling. „Ik zou haast zeggen: breek me de bek niet open. Aan ieder object zit wel een verhaal vast. Kijk, dit is ook iets heel speciaals, verzilverde ganzepootjes. Deze pootjes waren de eerste trofee van een rijk edel man in 1850. Hij was crzo trots op dat hij er sluitingen aan liet ma ken en deze op zijn jas zette zodat hij z n jas dicht kon doen door de pootjes aan elkaar te klikken. Ja, er is van alles. Zo waren er voor vrouwen pootjes van roofvogels die ze als broche gebruikten. Als je wil kan jc je hele huis inrichten met jachtattributen," besluit de jachtliefhebber terwijl hij in zijn trui met daarop afgebeeld een hert. nog een slok koffie neemt uiteen 'jachtkopje'. DoorMariëtte Olsthoorn Vlaardingen - Aan de rand van een keurige buurt in Heemstede duiken tussen de rijtjeshuizen de gerestaureerde overblijfselen van het kasteel van Heemstede op. Een poort geeft toegang tot de verlaten binnenplaats van het slot. Rechts een gedeelte van de brug die ter herdenking van de vrede van Munster is gebouwd, daarachter uitgestrekte weilan den. Een moeder met kind achter op komt gehaast aanfietsen en plaatst haar rijwiel tegen de muur van het cultureel centrum dat in het bijgebouw van het kasteel zijn onderkomen heeft. Binnen klin ken al opgewonden kinderstem men in afwachting van de jeugd voorstelling van die middag. Een houten trap leidt naar de uit gestorven expositieruimte van het centrum: een zolderruimte met schuinlopende daken en bal ken. En dan is er herkenning: de 'koppen' van Annette Braad, het 'ingewikkelde' werk van Hans Rikken, de vreemdkleurige to neelstukjes van fotograaf Auke Bergsma, de 'krassige' abstracte vlakken van Kees Lesuis. Tel er de namen van Beaty Czet, foto graaf Eric van Straaten, Leen Droppert, Jan Prins, Wilma Kuil. Kees Vollemans, Tanja Boxman en Peter Dumas bij op en de be zetting is compleet. In oktober worden de rollen weer omgedraaid, maar eerst is het aan de twaalf uitverkoren Vlaardin- gers om hun kunsten te tonen in Heemslede. Om precies te zijn in het cultureel centrum Het Oude Slot van het in 1290 gestichte cn in 1810 weer gesloopte kasteel Het Huis. De uitwisselingsten- toonsteliing 'Vlaardingen-Heem- stede vice versa' is een idee van de Vlaardingse commissie voor beeldende kunst die zich op deze manier in wil zetten voor de kun stenaars uit hun stad. Bekend heid in andere delen van het land en eventuele aankopen zijn na tuurlijk nooit weg. Een aantal jaren geleden vond een dergelijke uitwisseling voor het laatst plaats met het Duitse plaatsje Wetzlar. Deze keer zoekt de commissie het wat dichter bij huis en dat is niet geheel zonder reden. Voorzitter Hans Paalman heeft tevens zitting in de commis sie van Het Oude Slot en dan is een afspraak natuurlijk snel ge maakt. Bovendien blijken beide steden eeuwen geleden ook al banden met elkaar te hebben gehad in de persoon van de dertiende eeuvvse Reinier van Hoylede uit Vlaardin- ger-Ambacht die zich Heer van Heemstede mocht noemen. Voor de selectie van de werken heeft de tentoonstellingscommis sie van Het Oude Slot gesprekken met de Vlaardingse kunstenaars gevoerd en enkele ateliers be zocht. Het resultaat is een over zicht van wat er vandaag de dag in de Vlaardingse ateliers wordt, ge maakt: schilderijen, foto's, gra fiek en objecten met een grote verscheidenheid in vorm en stijl. Of de kunst uit de haringstad in de smaak zal vallen bij het Heem- stedense publiek daar mag geen twijfel over bestaan. Het getoon de werk is niet zomaar van de eer ste de beste. Een kleine greep uit het aanbod. In liet werk van Peter Dumas speelt licht een bijzondere rol. De kunstenaar is gefascineerd door het spel van schaduwen waardoor licht wordt gecreëerd. Zijn aqua rellen hebben vaak gevels als uit gangspunt en dragen titels als clair obseur'. 'couleur locale' of 'souvenir de Zij zeggen iets over de inspiratiebronnen van de kunstenaar: de kleine dingen die de lokale kleur bepalen of die doen herinneren aan een bepaal de plaats of tijd. Tanja Boxman vindt de rust, de stilte cn dc schoonheid die ze .zoekt voor haar werk op dorps kerkhoven. Vooral het verval en de overwoekering door de natuur boeien haar. Het thema begraaf plaatsen zal lang niet iedereen aanspreken, maar de drie donke re litho's waarin een of meerdere grafstenen zijn uitgelicht zijn ze ker voer voor de liefhebber. Zijn stalen constructies horen ei genlijk thuis in de buitenlucht, zegt Leen Droppert in een geïm proviseerde catalogus met infor matie over de deelnemers. Op de kunstmatig verlichte zolder mis sen ze iets. De kleur van seizoe nen en de wisseling van licht en schaduw zijn volgens de kunste naar essentieel voor de ervaring van ruimtelijke objecten. Kunstenares Wilma Kuil gaat meestal uit van een bestaande lap stof die zij door middel van een schildering verandert en een. nieuwe dimensie geeft. In het schitterende Tamour menacant' licht zij een engel uit het motief van de stof op die ons gebaart 'het' niet verder te vertellen. De geappliceerde stof bestaat uit en geltjes, sterren en vaandels met dc woorden 'attribute', 'dream world' en 'illusion'. In het andere werk waarmee zij exposeert is een levensgrote tulp verheven uit de stof. De tentoonstelling in Het Oude Slot omvat 25 werken. In het raadhuis van de stad is eveneens een kleine expositie te zien van werk van de Vlaardingse kunste naars. 'Vlaardingen-Heemstede vice versa' hangt tot 19 april in cultureel centrum Het Oude Slot in Heemstede. De openingstijden zijn van woensdag tot en met zon dag van twee tot vijf uur.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 2