Waterweg 15 Vlaardingen financieel gezonder Centrum Ylaardingen uur lang zonder elektriciteit Onderzoek in Oost naar hulp ouderen Wel tarieven omhoog; meer geld voor milieu en kinderopvang Ranshuijsen niet gelukkig met 'bezuinigingen' sport Extra zand voor strand bij Hoek van Holland Discotheek DemiSec gaat zondag weer open College voor tijdelijke subsidiëring Stads TV Werknemers DSM Resins moeten sparen voor VUT Hardrijders bekeurd Protest tegen bouw van woningen Marconistraat Schoten gelost bij overval bank Zee-aquarium officieel in gebruik Tramlijn 1 als winkel Politie breekt in Geld weg Winkeldief Met 126 km over de dijk Inbreker bekent Rotterdams Dagblad 1 Woensdag 14 april 1993 Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131 BTVÏaardingen tel 010-2340055/fax 4349754 Hoek van Holland - Ruim 750.000 kubieke meter zand zal in de komende weken op het Hoekse strand worden gespoten. Normaal wordt er bij Hoek van Holland een jaarlijkse zandsuppletie uitgevoerd van 100.000 tot 150.000 kubieke meter. Daarmee wordt ei genlijk precies de jaarlijkse afslag tengevolge van de stormen gecompenseerd. Maar Rijkswaterstaat is op dit moment bezig een sleuf te baggeren in de Noord zee voor de aanleg van leidingen. Het zand dat daar uit vrij komt blijkt van een uitstekende kwaliteit en daarom is besloten om het op het strand te spuiten. Over een lengte van 2800 meter vanaf de Noorder- pier richting 's-Gravenzande zal daardoor een mooi breed strand ontstaan. De zandzuigers die het zand aanvoeren, meren een aantal malen per dag af aan de steiger in de Nieuwe Waterweg, vanwaar het zand via pijpleidingen verder wordt getransporteerd. Het verleggen van de leidingen en de zandsuppletie kan tot eind mei voor enige overlast zorgen, maar volgens Rijkswaterstaat staat dat in geen verhou ding tot de voordelen die de opspuiting de komende jaren voor het Hoekse strand zal opleveren. Het strand van Hoek van Holland krijgt dit jaar extra veel zand, ter com pensatie van de strandaf- slag. Des kundigen voorspellen dat Hoek van Holland een 'mooi breed strand' krijgt. Archieffoto Niels van der Hoeven/ Rotterdams Spijkenïsse - Discotheek DemiSec in Spijkenisse gaat weer open op zondag. Eigenaar Tinus van Sehie besloot medio februari de deuren te sluiten op zon dag, nadat voor de deur een dodelijke schietpartij had plaatsgevonden. Ook eerder al hadden zich inci- denten voorgedaan waarbij zondagse bezoekers van de discotheek betrokken waren. Na de schietpartij kondigde de horeca-ondememer een afkoelingspe riode aan. Voorlopig gaande discotheek alleen 's middags van twee tot zes uur open. Ook het publiek waarop Demi- Sec zich richt is compleet anders. Van Schie wil een zjongerenclub. die enkele jaren geleden ook al be stond, nieuw leven inblazen. „We gaan echt mikken op de schooljeugd uit Spijkenisse en de rest van het "eiland en zeker niet op publiek uit Rotterdam. Geen house-muziek rneer en dat soort dingen, gewoon Top-40-spul en echte disco." DemiSec gaat ook streng controleren wie er binnen komt. Wie geen pasje heeft kan een bezoekje aan de dansvloer vergeten. -Ook aan de leeftijdscategorie, van 16 tot 18 jaar';'1 wordt strikt de hand gehouden. Van Schie verwacht een grote stroom bezoekers. „Er bestaat onder de jeugd in Spijkenisse een grote be hoefte aan een horeca-gelegenheid die open is op zondagmiddag. Je hoort steeds vaker dat er zo wei nig te doen is in de gemeente." De politie van Spijke nisse zegt geen enkele moeite te hebben met de her nieuwde opening van DemiSec op zondagmiddag. Voorlopig blijft de discotheek op zondagavond nog dicht „Als we de boel op zondagavond weer open gooien, wordt het toch gescheiden van de middag," zegt Van Schie. Rotterdam - Het college van burgemeester en wet houders van Rotterdam is in principe vóór het verle nen van een tijdelijke subsidie aan de Stichting Lo kale Omroep Rotterdam (Slor) en daarmee van Stads TV. Morgen vergadert de Rotterdamse raadscom missie Kunstzaken over het al dan niet subsidiëren van Stads TV. Wanneer de commissie instemt met de voorwaarden die het college stelt aan de subsidië ring, lijkt het voortbestaan van Stads TV tot eind dit jaar gewaarborgd. Nadere mededelingen over het subsidiebedrag en de voorwaarden worden niet gedaan, maar het afgelo pen half jaar is steeds sprake geweest van een ge meentelijke bijdrage voor Stads TV van honderddui zend gulden per maand. De bij Stads TV betrokken partijen werden het onlangs voor het kantongerecht eens over het maken van Stads TV volgens het door het gemeentebestuur aanvaarde plan van interim manager Boon, maar dan met behoud van volledige werkgelegenheid. Bovendien zou op termijn overge gaan moeten worden tot een boedelscheiding tussen Slor en het facilitaire omroepbedrijf OBR. Hoek van Holland - Bij DSM Resins in Hoek van Hol land is overeenstemming bereikt over een tweejari ge CAO. De werknemers krijgen in een aantal stap pen een loonsverhoging van in totaal vijf procent Ook is er volgens onderhandelaar K. Kramer van.de Industriebond FNV overeenstemming over de repa- ratie.van het zogenaamde WAO-gat. -De VUT-regeling wordt vervangen door een indivi duele pensioenregeling. In.dit systeem moeten de werknemers zelf een bedrag bijeen sparen, waaruit hun uitkering betaald wordt op het moment dat zij stoppen met werken. Wanneer dat is, mogen zjj zelf bèpaléh.. "V' Rotterdam - Bij snelheidscontroles op de Maasbou levard en de Kralingse Piaslaan in Rotterdam heeft de politie gisteren 431 automobilisten bekeurd voor te hard rijden. In totaal passeerden 2673 auto's de controle-plaatsen. De hoogst gemeten snelheid werd geconstateerd op de Maasboulevard, waar een auto mobilist 111 kilometer per uur reed. De maximum snelheid is daar 50 kilometer per uur. Den Haag/Schiedam - De schade ontstaan bij de bouwwerkzaamheden speelt geen rol bij de beoorde ling van een bouwvergunning. Dit zei de waar nemend voorzitter van de afdeling rechtspraak van de Raad van State, mr. Van der Veen, gisteren tegen mevrouw Hersbach uit Schiedam. Deze vocht in beroep bij de hoogste administratieve rechter de rechtmatigheid aan van de bouw van acht tien woningen met bedrijfsgebouwen op de hoek van de Marconistraat met de Singel in Schiedam. Vol gens de vrouw is zij door bouwer Hapeo Projectont wikkeling BV en de gemeente Schiedam schandalig behandeld en benadeeld. Door de nieuwbouw op korte afstand van haar wo ning zijn de privacy en de waarde van het huis afge nomen. Zij wijst erop dat anderhalve meter van het raam nu een blinde muur staat. Bij de bouw zou Ha peo zelfs moedwillig schade aan de woning hebben veroorzaakt. De gemeente zegt dat zij niet aanspra kelijk kan worden gesteld voor schade die mogelijk door de bouwer veroorzaakt is. Mevrouw Hersbach zou zich daarvoor in een civiele procedure tot de rechter moeten wenden. De afstand van de nieuw bouw tot de woning bedraagt volgens de gemeente 2.10 meter. Daarmee wordt voldaan aan de norm van twee meter, die in het Nieuw Burgerlijk Wetboek verplicht is. De gemeente geeft toe dat een heel an der gebouw gerealiseerd is dan de school die er voor heen stond. Wat betreft daglicht in de tuin is de situ atie voor de omwonenden alleen maar verbeterd. Rechercheurs zoeken naar sporen die moeten leiden naar de overvallers van de VSB-bank aan de Billitonlaan in Vlaardingen. Gisteren wer den daar twee schoten gelost. De kogels ketsten af op de ge pantserde balieruit maar ver wondden niemand. Direct na dat bleek dat die ruit niet ka pot was gegaan vluchtte het tweetal weer. De bank is voor zien van een camera die bewe gingen in het kantoor op vi deoband vastlegt. Een buurtbewoonster die aan de achterkant van de bank op de Amboniaan fietste, heeft de twee daders zien vluchten. „Ik vond het vreemd dat die jongens hard naar een auto liepen waarin iemand zat te wachten, erin sprongen en snel wegreden," vertelt ze. „Ze reden mij bijna nog om ver. Die overvallers zijn vol gens mij niet ouder dan 25 jaar," Foto Roel Dijkstra Schiedam - Allerlei hulporganisaties in Schiedam hebben besloten samen te werken bij de opvang van ouderen, meer specifiek 8Ö-plus- sers, in Oost. Er is een uitgebreid project gestart om de behoeften van die ongeveer 280 mensen tellende groep te inventariseren. Daarvoor hebben 25 vrijwilligers zich laten scho len. Zij kregen vandaag een certificaat als bewijs dat zij met goed gevolg een cursus hebben doorlo pen waardoor zij via gesprekken de hulp- en in formatiebehoefte bij 80-pïussers goed kunnen peiien. Die gesprekken moeten half juni zijn afgerond. Daarna moeten voorzieningen worden gereali seerd of aangepast. Het doel is ook het isolement onder de ouderen te doorbreken. De organisaties die bij het project zijn betrokken zijn onder meer het Kruiswerk Nieuwe Waterweg Noord, het Instituut Ondersteuning Bewoners Stadsvernieuwingswijken, de Bewoners Vereni ging Schiedam Oost., de Stichting Welzijn Oude ren, het Gecoördineerd Ouderenwerk Schiedam, de Stichting Gezinsverzorging Schiedam en vrij willigersorganisaties. Een en ander wordt met geld van de gemeente opgezet. In de wijk komt een wijkpost ouderenwerk/buurt- gelegenheid ouderen. Van daaruit werken de vrij willigers en wordt de informatie gebundeld. Door Jan Booister Vlaardingen - Met de gemeente Vlaardingen gaat het financieel niet slecht, zo blijkt uit de Voorjaarsnota 1993. In dat stuk schil dert wethouder John Ranshuijsen (Financiën) weliswaar een somber beeld, maar uit de cijfers zelf blijkt dat Vlaardingen ge noeg geld heeft voor nieuw beleid. Zelfs kunnen dit jaar al even tuele negatieve effecten voor 1994 opgevangen worden. Vlaardingen heeft over 1992 onge veer 1,1 miljoen gulden overge houden. Dat geld wordt niet voor bezuinigingen gebruikt, maar wordt meteen uitgegeven, als het aan het college ligt, aan kinderop vang en milieumaatregelen. Vlaardingen houdt geld over, on der meer doordat beleid niet over al goed op gang komt, doordat te somber begroot is of doordat de verwachte bezuinigingen van het rijk (nog) meevallen. Zo had Ranshuijsen 372.000 gulden meer aan rijksbezuinigingen berekend voor dit jaar. Ómdat dit geld wordt overgehouden, wil hij het reserveren voor tegenvallers die voor volgend jaar venvacht wor den. Ook in een persbericht van de ge meente wordt toegegeven dat er ruimte is voor nieuwe uitgaven, al dalen de uitkeringen uit Den Haag' in de komende jaren. Dan moeten wel tarieven omhoog. Voorgesteld wordt de gemeente lijke tarieven en belastingen per I januari 1994 te verhogen met 2,5 procent. Dat moet 662.500 gulden opleveren. Daarvoor moeten on der meer de OZB(vroegere OGBi- belasting en de hondenbelasting omhoog. Daarnaast wordt voorgesteld vol gend jaar de CAI, die in de verlie zen terecht begint te komen, te privatiseren, bedrijven de kost prijs te laten betalen voor het op- haten van klein-chemiseh afval en inkomsten te werven uit recla meborden langs Rijksweg 20. Bij elkaar moet dat Vlaardingen in 1994 4.5 miljoen gulden extra op leveren. Een deel van dit geld moet, vin den B en W, worden uitgegeven aan verdere uitvoering van de kinderopvang, meer milieumaat regelen,'de-kqmstwanregelma^ onderzoek hèarde wénseb;ëhbp- vattingen van de bevolking (om nibus-enquête), het opzetten van een centrum voor werk en scho ling en het verbeteren van fiets- voorz leningen. Ranshuijsen kondigt ook al effi- ciency-winsten aan voor de jaren '94-'97 omdat het ambtenarenap paraat is gereorganiseerd en goedkoper werkt. Maar eerst wor den nog nieuwe uitgaven aange kondigd, want nu is er geld nodig voor opleidingen, wachtgelden en een 55+-regeling. Onbekend is hoeveel de gemeenteraad ge vraagd zal worden ditmaal uit te geven. Voor de reorganisatie is al zo'n zeven miljoen gulden uitge trokken. Vlaardingen - Verschillende win kels in het centrum van Vlaardin gen hebben gistermiddag de deu ren enige tijd gesloten als gevolg van èen stroomstoring. Om kwart voor drie kwam een groot deel van de binnenstad zonder stroom te zitten als gevolg van het kapot- trekken van een elektriciteitska bel in de Markgraaflaan. Ook het stadhuis en delen van de Vettenoordsepolder en de Indi sche Buurt moesten het zonder elektriciteit doen. Op de kruising Westhavenkade/Schiedamseweg schoten alle verkeerslichten op rood. Ongeveer een uur later floepte het licht bij de gedupeer den weer aan. Het nutsbedrijf had een noodvoorziening getroffen. Grootwinkelbedrijven als de He- ma en Blokker sloten enkele mi nuten na de storing de deuren. De elektrische kassa's werden on bruikbaar, waardoor de verkoop noodgedwongen stil kwam te lig gen. Albert Heijn hield de buiten deur open, maar een winkeljuf frouw verzocht het winkelend pu bliek om buiten te blijven. Bij de kassa's stond een lange rij klan ten lijdzaam achter de bood schappenwagen te wachten op de terugkeer van de spanning op het elektriciteitsnet „Verschillende klanten zijn al weggegaan," ver telde verkoopleider M. Meissen. „Als mensen dat willen kunnen ze later hun boodschappen ko men ophalen. De omzet valt nu natuurlijk volledig stil. Verder vait de schade hopelijk mee. We hebben de gekoelde vleeswaren afgedekt." De meeste middenstanders rea geerden gistermiddag lakoniek op het ongemak. Eigenaar Van der Ree van lampenzaak De Grootste In Licht aan de Hoog straat weet het plotse doven van de tientallen lampen in zijn zaak in eerste instantie aan een fout in zijn eigen installatie. „Het licht Bij Boekhandel Den Draak werd een kaars gebruikt om te kunnen zien welke boeken verkocht werden. Foto Roei Dijkstra ging heel langzaam uit," vertelt hij. „Ik was net een lampje aan het repareren. Toen ik buiten kwam, zag ik dat de buren er ook last van hadden." De verkoopster van snackbar Mignon zag haar handel ook stil vallen. „Zonder stroom houden we de ovens niet warm," zegt ze. „Er zaten net drie patatjes in de frituurpan. Die heb ik nog kun nen verkopen, maar daarna werd de temperatuur te laag. Ik hoop dat het snel over is. We hebben een hele kist met ijs. Het is een flinke onkostenpost als dat gaat smelten." Jelle de groentevakman en kaas specialist Den Besten in de Kui perstraat gingen in het donker over op het gebruik van ouder wetse weegschalen maar groot winkelbedrijf V D bleek het best voorbereid op de storing. Dankzij een noodaggregaat kon het warenhuis de nering voortzet ten. Dc schaars brandende tl-lam- pen konden de duisternis slechts gedeeltelijk verdrijven, maar de groene lichtjes van dc kassa ble ven tijdens de storing gewoon branden. De schaarse klanten konden gewoon worden gehol pen. Bij boekhandel Den Draak werden kaarsen aangerukt. In sommige stukken van het cen trum had de ene winkel geen stroom tenvijl de buurman wel kon doorwerken. Lag de espres so-machine van het Oudt Hol- landsch Koffyhuis stil. twee deu ren verderop kon John van Buu- ren van C'est Bon vrolijk door gaan met de verkoop van warme nootjes. „Tja, gewoon de elektrici teitsrekening betalen hè," sprak hij met een knipoog. Vlaardingen - Wethouder John Ranshuijsen (Financiën) is er be slist niet gelukkig mee dat ervoor de bezuinigingen in de sportsec tor geen goede oplossing is ge vonden. Daar had 238.000 gulden minder moeten worden uitgege ven op de exploitatie van sport velden, maar een onderzoeks commissie komt niet verder dan ruwweg een ton aan bezuinigin gen. „Ik vind dat verkeerd," aldus Ranshuijsen. „De resterende be zuiniging van 138.000 gulden had op de velden gevonden moeten worden. Nu wordt er een maatre gel binnen het Grondbedrijf uit gevoerd en zo hoort het niet." Genoemde commissie stelde on der meer voor om voetbalclub VFC naar de Broekpolder te stu ren voor inwoning bij Deltasport en de grond aan de Sportlaan te gebruiken voor de bouw van een sporthal en de concentratie van wat handbal- en korfbalvereni gingen. VFC heeft dat plan radi caal van de hand gewezen. Onder meer met als argument dat er geen jeugd trekt naar de Broek polder. In het cluborgaan van Deltasport wijst voorzitter John de Lange die suggestie krachtig van de hand. De jeugdafdeling bij Deltasport floreert, verzekert hij. Op het complex van VFC hangen intussen al actiepamfletten met teksten als 'VFC naar de Broek polder? Van Ardenne naar de Bijl merbajes!.' Agnes van Ardennc- van der Hoeven is de sportwet houder die er Yci'üiuwuui'delijk voor is dat er 238.000 gulden min der wordt uitgegeven. Zij heeft gedreigd de resterende bezuini gingen rechtstreeks op de vereni gingen af te wentelen als de plan nen rond WC niet door gaan. De verenigingen hebben ook een soort veto over de plannen. In het college van burgemeester en wet houders is afgesproken dat cr voor de herschikking van de vel den voldoende draagvlak in de sportwereld moet zijn. Die is er niet nu VFC weigert te vertrek ken van de Sportlaan. Wethouder Ranshuijsen betwij felt overigens of de bezuinigin gen rechtstreeks op de verenigin gen afgewenteld moeten worden. „Ik kan me ook andere concentra ties voorstellen dan die welke nu zijn geopperd. Velden kunnen nog altijd optimaler worden ge bruikt." Vfaardingen - Het zee-aquarium van het Visserij museum in Vlaar dingen is weer officieel in ge bruik. Gisteren verrichtte burge meester Stam daarvoor de hande lingen. Zeventig tot tachtig vis sen. waaronder de trots van het museum, een achtjarige zeer gro te rog, werden 10 mei 1992 getrof fen door plotselingen sterfte. Dankzij hulp van twee sponsors kon de technische installatie wór den vernieuwd en konden nieuwe vissen worden aangekocht. De oorzaak van de vissterfte is nog steeds een raadsel. Schiedam - Een 34-jarige Rotter dammer heeft geprobeerd tram lijn 1 als winkel tc gebruiken. Hij had onder meer verrekijkers, zon nebrillen en autoradio's bij zich, die hij probeerde te verkopen aan passagiers. De politie werd getipt en nam de man mee. De arrestant kon aanvankelijk geen verklaring voor zijn bezit geven, maar be kende later een groot aantal in braken in auto's in Vlaardingen. Schiedam - De Schiedamse poli tie heeft de afgelopen twee weken 'ingebroken' bij een aantal bedrij ven in Schiedam-Zuid en -West in het kader van een preventie-pro- ject. Daarbij werd nagegaan hóe 'diefstal-vriendelijk' bedrijven zijn. Uit diverse aangiften was ge bleken dat goederen nogal eens door insluiping op klaarlichte dag waren weggenomen. Tachtig middelgrote en grote bedrijven werden bezocht. Dertig ervan, meestentijds de grotere, konden eenvoudig betreden worden. Daarbij was het niet moeilijk goe deren weg te nemen of zelfs ver trouwelijke gegevens in te zien. In die gevallen liet de pojitie een 'rode kaart' achter,-eéï^arecfiir- wing waarmee op de gevaarlijke situatie werd geattendeerd. De di recties kregen een brief over het doei van de actie en over wat ze moesten doen om de spullen be ter te beschermen. De twee in burgerkleren opererende politie mensen zijn wel vaak opgemerkt, maar het personeel nam niet de moeite hen iets te wagen. Schiedam - Geld en computer waren verdwenen toen de bewo ners van een woning aan de Smetanalaan in Schiedam thuis kwamen. 2e hadden het de dief gemakkelijk gemaakt, want de deur stond open. Er is ook inge broken in een bedrij f aan de Boer- haavelaan, waar kleding werd ge stolen. Bij een bedrijf aan de For- tunaweg werden negen videore corders weggehaald. Een TV en een camera waren de buit bij een inbraak in een woning aan de Rotterdamsedijk. Uit een kelder box aan het Bachplein werd vis- gerei weggenomen. Vlaardingen - Op het NS-station Vlaardingen-Centrum heeft de politie gisteren een 26-jarige Vlaardinger gearresteerd op ver denking van diefstal uit een wón- kei in het centrum. De politie had het signalement van de man ge kregen. Hij had een gestolen ge reedschapskoffer bij zich. Vlaardingen - 126 Kilometer per uur was de hoogst gemeten snel heid tijdens een controle op de Maassluissedijk in Vlaardingen. De politie schreef gistermiddag twaalf bekeuringen uit voor te hard rijden. Vlaardingen - De 28-jarigè Rotter dammer die nabij Vaartland in Vlaardingen in het paasweekein de is gearresteerd, heeft gisteren bekend dat hij heeft geprobeerd in te breken in het bejaardenhuis. Hij had al een lamp boven de hoofdingang gedemonteerd toen de politie werd gewaarschuwd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 3