Waterweg 11 Sloop Broersveld gaat van start Kinderen moeten lang wachten op speelplaats 'Renovatie PLN-woningen niet haalbaar' Overvaller bank na achtervolging gepakt 'Watergebruik Gist van invloed op rijksweg 19' Politie geeft geld voor tips milieucriminaliteit ENFB wil in Parkstad huizen voor autolozen Werkonderbrekingen bij margarinefahriek Meerderheid voor bouw internationale school WD vraagt over straatputten Verbouwing in centrum start daadwerkelijk nog deze zomer Energiezuinige woningen met dakstudio's IJscowagen terug in Hoek Eerste speelplek Spaland-De Velden Bank finaal aan flarden Getankt zonder te betalen Gereedschap gestolen Auto gestolen Politie zoekt gedupeerden Bromfietsdieven gepakt Rotterdams Da{£>Iad Donderdag 15 april 1993 Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131 BTVlaardingen tel 010-2340055/fax 4349754 Dordrecht - De politie Zuid-Holland-zuid is hard op zoek naar tips over grote milicucrirninaliteit Zo hoopt de politie in deze regio het groeiend aantal grote milieudelicten te bestrijden. De nood is zo hoog dat als eerste in Nederland de criminele inlieh- tingdienst (CED) van het regionale politiekorps met advertenties het publiek er op attent maakt dat tips over zware milieudelicten .welkom zijn. Ook wordt er een folder verspreid. Een goede tip kan ook geld op leveren. Tipgeld behoort tot de mogelijkheden. Bij zware criminaliteit als geweldsdelicten, overval len en fraude was het al gebruikelijk dat de politie met tipgevers werkt Die zijn meestal afkomstig uit het criminele milieu. Het profiel van de tipgever bij milieucriminaliteit is de 'werknemer van een afval bedrijf die het zaakje niet vertrouwt'. Bergschenhoek - De fietsersbond ENFB wil dat er in Parkstad ook wijken voor autoloze bewoners worden gebouwd. De organisatie bepleit dat in een brief aan de provincie Zuid-Holland. Daarin wijst de bond enerzijds op de recente 'alarmerende berichten' dat de milieudoelstellingen over terugdringen van het autoverkeer niet worden gehaald, en anderzijds op de Zuidhollandse plannen 'om het nog open gebied tussen Den Haag, Delft en Zoetermeer tot aan de B- driehoek vol te bouwen met woningen en bedrijven'. De ENFB stelt dat die bouw-activiteiten onaanvaard baar zyn, als deze leiden tot meer óütögëbruik; En voor dat laatste is de bond erg bang; „Immers, 50.000 huizen bouwen betekent, ëen toename met 7Q.0ÖQ au to's, Nu komt uit de nog groene streek schone lucht naar de bewoonde gebieden/maar dat zal afgelopen zijn als daar zoveel verkeer wordt ontwikkeld." In de brief aan de provincie Zuid-Holland vraagt de ENFB om veel grondiger maatregelen tegen het au togebruik en het autobezit. Aanleg van éen auto vrije woonomgeving is volgens de bond één van de mogelijkheden. Bij de margarinefahriek van Van den Bergh en Jurgens in Rotterdam-zuid is vanmiddag het werk tweëer.een half uur neergelegd door een groot deel van het personeel. Ook vanavond en mor genochtend zal worden geprobeerd de produktiestil te leggen door werkonderbrekingen. Met de acties willen de werknemers de directie van moedermaatschappij Unilever onder druk zetten de CAO-cnderhandelingen te heropenen. De gesprek- ken overeen nieuwe CAO liepen na vier uitputtende rondes spaak op de gewenste loonsverhoging. De bonden eisen 2,5 procent erbij, maar Unilever wei gert meer te bieden dan twee procent. „Daarmee ■zouden we niet eens onze koopkracht behouden, want we moeten ook nog eens gaan meebetalen aan een aanvullende WAO-regeling." zegt kaderlid Koos Boelsen van Van den Bergh en Jurgens. „Die WAO- kwestie is wel goed geregeld bij Unilever, maar het kost ons toch geld." De eerste werkonderbreking vond vanmiddag plaats van half een tot drie uur. Ongeveer de helft van de aanwezige personeelsleden (in totaal werken bij de margarinefabriek 900 mensen) legde het werk neer. Aan directievoorzitter R. Polet weid een petitie over handigd waarin hij werd gevraagd de onderhande laars van Unilever te verzoeken water bij de wijn te doen. Verder zijn acties gepland bij de ploegwisselin- gen op negen uur vanavond en morgenochtend om vijf uur. „Het is bij ons een soort traditie dat étle ploegen meedoen aan een actie en niet door één ploeg de kooltjes uit het vuur laten halen," aldus Boelsen. De onderbreking van de produktie van margarine (onder meer Becel, Bona en.Croma) komt Van den Bergh en Jurgens ongelegen. Juist deze periode is het aantal ploegen uitgebreid tot vier en wordt er ook op zaterdag gewerkt, om te kunnen voldoen aan de grote vraag naar de bröodsmeersels. Rotterdam - De meerderheid, van de Rotterdamse raadscommissie Haven is het eens met het bedrag van 4,5 miljoen gulden dat de gemeente Rotterdam wil uittrekken voor de bouw van een nieuwe interna- tionale school in Hilie- gersberg. Alleen de frac ties van D66 eri Groen links zijn tegen. De nieuwe school moet komen op de bouwrijpe plaats waar het Laurens College heeft gestaan, aan de Voorhout in het Molenlaankwartier. De deelraad Hillegersberg/ Sehiebroek wil daar ech ter een voorziening voor ouderen bouwen en is •het er niet mee eens dat daar de schooi komt; Wethouder, drs. R. Smit zegde gisteren tijdens de commissievergadering toe dat er met de deelge meente nog zal worden gesproken over de be stemming van het bouw terrein. De investering in de internationale school noemde hij, op het totaalbedrag van 12,9 miljoen, 'beperkt', maar wel een bijdrage aan de randvoorwaarden die bedrij ven doen besluiten naar Rotterdam te komen. „Zo'n school is echt van grote betekenis,"-zei hij. D66-fractievoorzitter F.. Ravestein zei gisteren dat het bedrag 'erg hoog' is en tevens dat er elders in de stad maar een plaats voor dè school moet worden ge- zocht. Het gaat in feite om nieuwbouw voor de Amerikaan se en de Japanse school. Beide instellingen zijn be reid samen vier miljóén gulden van de bouwsom bij te dragen,'respectievelijk drié en een miljoen gul den. Door twee scholen gecombineerd onder te brengen en gebruik te maken van reeds aanwezige sportfaci liteiten kunnen de huisvestinglasten tot een mini- mum worden teruggebracht Wethouder drs. R.Smit: Intematio nale school is van grote betekenis. Archieffoto Niels van der hoeverv Vlaardingen - Het WD-raadslid Leny van Halteren-Schilder vraagt zich af of er steeds minder straatputten in Vlaardingen wor den gereinigd. ïn schriftelijke vragen aan het college van B en W zegt ze dat op te kunnen maken uit jaarversla gen van de ROM. Ze telde in '91 14.344 reinigings beurten. Dat waren er in '90 15.249. Het WD-raadslid wil we ten hoeveel maal er in '92 gerei nigd is. Ook wil ze weten hoeveel straat putten Vlaardingen nou eigenlijk telt. Schiedam - De dienst Gemeente werken begint volgende week met de sloop van een aantal pan den aan het Broersveld, de Hoog straat en de Lange Kerkstraat. Ze moeten plaatsmaken voor het nieuwe winkelcentrum Imelda Passage, waarvan volgens plan ning in de zomer de bouw van start gaat. In het gebied tussen de Hoogstraat, het Broersveld en de Boomgaardstraat worden tachtig winkels en 55 woningen ge bouwd. Het totale win kei vloer op pervlakte gaat 14.000 vierkante meter bedragen. Op woensdag 21 april wordt be gonnen met de eerste fase van het sloopwerk. Eerst gaat het pand aan de Lange Kerkstraat 21 tegen de vlakte om zodoende een door gang in de bebouwing van de straat te krijgen en een verbin ding tussen de Kreupelstraat en de Grofbaan te creëren. In- en uit gaand bouwverkeer kan via deze doorgang het Imeldaterrein be reiken. Als de bouw is voltooid gaat het bevoorradend verkeer gebruik maken van die route. Als tweede gaat de voormalige bakkerij Kester aan het Broers veld onder de slopershamer. Met dat karwei is enkele weken ge moeid. Vervolgens worden aan de Hoogstraat en elders aan het Broersveld verschillende panden gesloopt om ruimte te maken voor de verlengde Passage. Die wordt vanaf de bestaande plek doorgetrokken over het Broers veld en komt uit op de Hoogstraat ter hoogte van de mannenmode- zaak Hij. Aan het nieuwe gedeelte van de Passage wordt onder ande re de Hema gevestigd. Nog deze week wordt de resterende beplan ting op het Imeldaterrein gerooid. Enkele bomen zijn al verplant, maar het overige groen op het braakliggende stuk komt daar niet voor in aanmerking. Politie-agenten bewaken de auto waarmee een van de overvallers van de Credit Lyonnais-bank aan de Westhavenplaats in Vlaardingen gister morgen vluchtte. Hij kwam na een wilde achter volging niet verder dan de Burgemeester Luy- erincksingel waar hij werd i nger ekend. De over val Ier bleek een 20-jarige Delftenaar te zijn. Hij voerde de gewapende overval, waarbij een per soneelslid van de bank korte tijd onder schot werd gehouden, met twee maten uit. Die kon den wel ontsnappen. De auto bleek gestolen te zijn in Alphen aan de Rijn. De overval mislukte doordat de politie toevalli gerwijs in de buurt was. Dat ontdekten de over vallers waarna ze er vandoor gingen. De politie onderzoekt of ze ook betrokken zijn bij de even eens mislukte overval op de VSB-bank aan de Billitonlaan in Vlaardingen. Foto Roel Dijkstra Schiedam - Het is al bijna een jaar geleden dat de eerste Schiedamsc kindergemeente raad een speelplaats ontwierp. In overleg met de kinderen werd destijds bepaald dat de speel plaats een plekje zou krijgen aan de voet van molen De Drie Koom- bloemen. I-ater werd er een speel tuin ontworpen voor het park tus sen dc Vlaardingerdijk en uc Bur gemeester van Haarenlaan. Tot besluitvorming is het maanden na het tekenen van dit plan ech ter nog steeds niet gekomen. Het uiteindelijke ontwerp voor de speeltum .s spectaculair te noe men. Het idee is om in park Nieuwland een pirateneüand voor kinderen van 4 tot 12 jaar te maken. In de directe omgeving van de Dr. Schaepmansingel zou in een vijver een eiland moeten worden aangelegd. Dit 'roversge- bied' wordt alleen toegankelijk door middel van een ophaalbrug. Verder zouden op het eiland on der andere een uitkijktoren en ge wone speeltoestellen een plaatsje moeten krijgen. Het initiatief is inmiddels in een speeltuinkrant aan de kinderen in West en Nieuwland gepresen teerd. Er wordt druk gezocht naar mensen die lid willen worden van de speeltuinvereniging, die het roverseiland moet gaan beheren. In een loods van werf Wilton Fij- enoord wordt reeds druk gewerkt aan de speeltoestellen die het be drijf voor het initiatief beschik baar heeft gesteld. De initiatiefnemers willen de speeltuin in het vooijaar van 1995 openen. De lange tijd is nodig omdat de benodigde budgetten nog gevonden moeten worden. De 80.000 gulden die de kinderge meenteraad beschikbaar had, is niet voldoende om de plannen te verwezenlijken. Verder staat het project ook in technisch opzicht nog in de kin derschoenen. De datum kan al leen worden gehaald als het colle ge op korte termijn een beslissing neemt. In de Speeltuinkrant mel den de initiatiefnemers optimis tisch dat het college van B en W nog geen antwoord op het initia tief heeft geformuleerd, maar dat dit er wel spoedig zal zijn. Achter de schermen is het geduld van een, aantal betrokkenen echter aan het opraken. Het schetsplan van het jeugd werkadviesbureau Jan Zeuven en de Dienst Gemeentewerken ligt al maanden op het bureau van wethouder Chris Zijdeveld (So ciale Vernieuwing). De kinderge meenteraad vormde destijds een project uit deze sector. Zolang Zij develd nog geen oordeel heeft ge vormd, moeten andere betrokken wethouders als Adri Reijnhout (Wijk- en Buurtbeheer) en Bart de Leede (Welzij n) afwachten. Het idee van het roverseiland vormt een bundeling van ver schillende initiatieven in de stad. Was de kindergemeenteraad van uit de campagne Schiedammers Van Overal en Nergens bezig met een speeltuin, In de hoek van de sociale vernieuwing bestond ook een plan om een speelvoorziening in te richten in Nieuwland. Bewoners van Nieuwland en het projectteam wilden de attracties voor kinderen eveneens uitbrei den, Het ligt ook in de bedoeling dat de wijk Schiedam-West bij het initiatief betrokken.wordt. Veel bewoners uit deze wijk recreëren eveneens in het park, dat de grens vormt tussen de wijken Nieuwland en West. Aanvankelijk was ook Guus Klep- ke bij de opzet van het roversei land betrokken. De leider van jeugdgroep De Rode Valken hield het echter snel voor gezien. Klep- ke leed reeds eerder schipbreuk met zijn plan om een speeltuin- voorziening op te zetten in Nieuwland. Klepke is partijge noot van wethouder Zijdeveld. Bekend is dat verschillende ande re initiatiefnemers het niet zo goed met de wethouder kunnen vinden. Wethouder Zijdeveld was giste ren niet bereikbaar voor com mentaar. SchiedamA/laardingen - Bij het milieu-onderzoek naar de aanleg van rijksweg 19 (Schiedam-Deift/ Kruithuisweg) moet ook aan dacht worden besteed aan de gro te hoeveelheden grondwater die Gist-Brocades in Delft aan de bo dem onttrekt. Dat adviseren Ge deputeerde Staten van Zuid-Hol land in een brief aan Rijkswater staat. De gistfabriek haalt per jaar der tien miljoen kuub water uit de grond. Dat heeft invloed in een wijde omgeving, van Delft. Een positief effect is volgens GS dat minder zoute kwel ontstaat (ver- zilting van het hogere grondwa ter). Gist-Brocades is niet ver plicht met deze grondwaterwin- ning door te gaan, merkt het pro vinciebestuur op. Zou het bedrijf er ooit mee stoppen, dan leidt dit tot grotere opwaartse druk op bouwkundige constructies. Daar om vinden GS dat het miüeu-on derzoek naar de rijksweg zich ook op deze aspecten moet richten. De provincie vraagt Rijkswater staat om als alternatief ook na te gaan of aanleg van rijksweg 19 wel nodig is indien de bestaande rijksweg 13 volledig wordt ver breed. Verder willen GS dat reke ning wordt gehouden met hun eerdere standpunt over de land schappelijke inpassing van de rijksweg (geluidvoorzieningen tot 4,30 meter boven het maaiveld). Het Zuidhollandse college wil ook duidelijkheid hoe formeel wordt omgegaan met eerdere be sluiten over rijksweg 19, zeker als de onderzoeksresultaten straks blijken af te wijken van bij voor beeld de criteria voor stiltegebie- den als Midden-Delfland, waar de weg doorheen moet. De ontwerper spreekt van dakstudio's. In ieder geval komen er tegen de houten dakophouwtjes zonnecollectoren want de woningen die moeten verrijzen in de wijk Spaland aan de rand van de polder van het Midden-Delfland worden ook milieuvriendelijk. Het Architectenburo Willem Jan Droog uit Vlaardingen heeft de 44 energiezuinige koopwoningen ontworpen. Ze bestaan uit twee bouwlagen met op het dak naast de zonnecollector een lichtkoe pel voor zogeheten passieve zonne-energie. Die kan weer verder de woning in omdat er een ver groot trapgat is. De start van de bouw wordt ditmaal gevierd met een laatste paal. Die gaat maandag 19 april de gror.d in. Het plan omvat tien premie A-woningen, veertien VSEB woningen en twintig vrije sector woningen m et da kterrassenIllustratie Architectenburo Willem Jan Droog Door Sander Sonnemmans Vlaardingen - Hoe graag de bewo-, ners het ook willen en hoe hard ze er ook voor knokken, de door hen verlangde renovatie van de 720 PLN-woningen lijkt geen haalba re kaart te zijn. „Financieel is het niet op te hoes ten." spreekt mevrouw A.M.W. Theissen, directeur van het Ge meentelijk Woningbedrijf, duide lijke taal. „Daarbij is het natuur lijk de vraag of je de hele West- wijk vol moet laten staan met por tiekwoningen. Misschien is er wel behoefte aan eengezins- en oude renwoningen. Wellicht dat de in tegrale aanpak van de Westwijk waarover wordt gedacht, daar in de toekomst iets meer over zegt." De Bewonersgroep PLN is v sowieso tegen sloop van wat dan ook in de wijk. Ze wil dat de flat gebouwen goed worden opknapt en niet halfslachtig worden on derhouden. De volgens Theissen 'miljoenen kostende' onder houdsbeurt die het complex mo menteel ondergaat, kan de bewo ners niet helemaal bekoren. Ach terstallig onderhoud wordt niet adequaat hersteld en uitgevoerde reparaties vallen onder de catego rie knoeiwerk, vinden de leden van de bewonersgroep. Tijdens een wijkwandeling die vorige week werd gemaakt met burgemeester Stam als speciale gast, wezen de buurtbewoners nog eens op de rotte plekken in hun woonomgeving. Enkele be woonsters maakten dankbaar ge bruik van de gelegenheid en vroegen de burgervader even bin nen om de de gevolgen van liet slechte onderhoud in ogen schouw te nemen. De bewonersgroep is er eentje die niet alleen met kreten over straat gaat, maar ook bereid is zelf de handen uit de mouwen, te steken. Dat resulteerde in de komst van een buurtbeheerder, het behoud van de huismeester en de realise ring van de buurtwinkcl waarin de bewonersgroep haar hoofd kwartier heeft. „En nu hebben we het woningbe drijf zo ver dat ze de boel gaan op knappen," zegt Arnold Libregts van de bewonersgroep. „Maar de wijze waarop het gebeurt slaat nergens op. Rotte kozijnen wor den niet vernieuwd maar gedeel telijk opgeknapt. De gaten opvul len, likkie verf cr overheen en klaar. Zo kost het de overheid op den duur onnodig veel geld want die reparaties hebben niet lang effect." Na de wandeling, waarbij hier en daar met een schroevendraaier in het rotte houtwerk werd geprikt om aan te tonen dat de toestand van de kozijnen en wandplaten daadwerkelijk te wensen over laat, waren burgemeester Stam en een drietal aanwezige raadsle den er van overtuigd dat de Bewo nersgroep PLN niet overdrijft. „Er is sprake van achterstallig on derhoud," liet Stam zich ont vallen. „Daar hoeven we niet om heen te draaien." Voor de bewonersgroep is de strijd nog lang niet gestreden. Lif ten bij de flats van vijl' etages en hoger en goede isolatie staan hoog op het verlanglijstje van be wonersgroep-voorzit ter Aad van Embden en de zijnen. „De ouderen in deze wijk willen hier blijven wonen." zegt hij. „Daarom moeten de voorzienin gen worden aangepast. En het buurtbeheer komt pas echt op gang als men ziet dat de boel wordt opgeknapt. Iets dat nieuw is. wil men graag netjes houden." „Al te ingrijpende veranderingen zouden onverstandig zijn," rea geert GWB-directeur Theissen. „Want stel je voor dat we de wo ningen renoveren en over een aantal jaren wordt besloten dat ze gesloopt moeten worden. Dan is de investering voor niets ge weest." Hoek van Holland - De ijscoman komt terug in Hoek van Holland. De wagens gaan rijden met Frisia IJs en de initiatiefneemster is mevrouw T. L. Rek, mede-exploi- tantc van het restaurant End of the Line bij het strandstation in Hoek van Holland. Zij diende bij zes gemeenten een aanvraag in voor een vergunning om met een ijswagen te mogen rijden en kreeg op zeer korte ter mijn van vier gemeenten, waar van drie in het Westland, een ver gunning. „Het betekent wel in eens een forse investering," zegt mevrouw Rek, „maar ik denk dat er behoefte bestaat aan een ijswa gen." Een aantal jonge mensen is be reid gevonden om de wagens te gaan exploiteren. „Dat is de meest aantrekkelijke manier," vindt zij. „Het houdt de mensen actief, want hoe meer zij verko pen, hoe meer zij zelf verdienen." In Hoek van Holland is de eerste wagen met de paasdagen al voor het eerst op straat geweest en de resultaten daarvan waren zeer be vredigend. Schiedam - In het dcclplan De Velden in de nieuwbouwwijk Spa- land wordt binnenkort tussen het Basilicum- en Mieriksveld een pleintje aangelegd. Op dat plein tje wordt het eerste openbare groen in combinatie met de eerste speelvoorziening in het deelge bied gerealiseerd. Het plein wordt omgeven door twaalf bomen en krijgt een houten speelhuisje, een glijbaan en twee kleinere speel toestellen. De speelelementen zijn bedoeld voor kinderen tot zes jaar. Op het plein komt ook een aantal zitbanken te staan. Schiedam - Een bestelbus heeft gisteravond even na half negen op de A4 ter hoogte van het spoor wegviaduct zijn lading, een ge stoffeerd bankje, verloren. Een achterop rijdende vrachtwagen reed het meubelstuk vervolgens finaal aan flarden. Schiedam - Bij het pompstation aan het Stationsplein in Schiedam is gisteren benzine ge stolen. Een automobilist tankte 's morgens voor iets meer dan hon derd gulden en reed zonder te be talen weg. Schiedam - Bij een bedrijf aan de Scheepvaartweg in Schiedam is gisternacht gereedschap gestolen tijdens een inbraak. Er verdwe nen onder meer boor- en slijpma chines. Schiedam - Aan de Boerhaave- laan te Schiedam is gisternacht een rode Opel (07-XJ-58) gestolen. Verder is er in Schiedam aan de Algerastraat een auto opengebro ken. Er werden een radio en een camera uit gestolen. Vlaardingen - De Schiedamse po litie zoekt de gedupeerden van onder meer een aantal autokra ken in Vlaardingen. Er is een 34- jarige Rotterdammer opgepakt met een aantal spullen die bij die activiteiten 2ijn buit gemaakt. De man was actief in dc nacht van zondag 11 april op maandag 12 april. Met name worden de eigenaars gezocht van een autoradio, verre kijkers, gereedschap, zonnebril len en pennen. De politie zou de spullen graag teruggeven. Vlaardingen - In de Prins Hen drikstraat in Vlaardingen zijn gis termiddag rond kwart voor zes twee Vlaardingse jongens van 15 en 19 jaar aangehouden omdat zij een bromfiets in hun bezit had den die was gestolen. Het voer tuig bleek, zo leerde controle van de gegevens, op 23 december te zijn ontvreemd. De bromfiets is afgenomen, de jongens zijn inge sloten.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 2