Waterweg 13 V D Vlaardingen investeert een half miljoen Grease swingt de pan uit Vrijwilliger voor 1500e keer in archief Winkelbedrijf enthousiast over vernieuwing van het Liesveld Maassluise moordzaak toch maand aangehouden \ii i 00 Klassieke Engelse motoren in Rotterdam Sociaal plan bij RDM is vrijwel geregeld Politie Schiedam rolt grote inbrekersbende op Voorwaardelijke straf Zwijndrechts raadslid Debat in Staten over prijs woningbouw rond steden Banden gestolen Winkeldievegges aangehouden Auto's gestolen Door rood licht Arorzen: meerderheid bewoners tegen sloop Gereedschap gestolen Rotterdams Dagblad Vrijdag 16 april 1993 Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131BT Vlaardingen tel 010-2340055/fax 4349754 Rotterdam - De Sussex British Motor Cycle Owners In de Ber- Club, een vereniging van eigenaren van authentieke kenwoude- Engelse motorfietsen, heeft-voor haar jaarlijkse'cha- straat ont- nty-ride' dit keer Rotterdam uitgekozen. De groep moeten wa- van ongeveer 65 Engelse motorrijders komt op 1 mei re motor- om 13.00 uur bij Safe Motors in de Berkenwoude- liefhebbers straat bijeen en zal daar-tot 16.00 uur blijven. elkaar wel Gedurende deze tyd kunnen belangstellenden de eens meer. tentoongestelde motoren bekijken. Daaronder zijn Zaterdag 1 BSA's uit 1928. 1951 en 19.69, tientallen Triumph's mei komt vanaf 1951 en diverse modellen'van Norton, Match- de Sussex less, Velocette en Ariel. Niet klassiek, maar wel bij-British Mo- zondèr, is de Hesketh uit 1982 die ook meedoet. tor Cycle De Charity-ride is niet alleen een plezien-it voor mo- Owners torliefhebbers, maar ook bedoeld om geld bijeen te Club langs brengen voor de Engelse Angmering School, een in- met onge- stituut voor geestelijk en lichamelijk gehandicapten, veer 65, Daarom betaalt iedere deelnemer vijftig Engelse veelal klas- ponden en iedere passagier25. sieke, mo- Dit jaar. wordt de'Charity-ride voor de zevende keer. toren, gehouden. Voorgaande reisdoelen waren Alen?on in Archieffoto Pim Frankrijk en De Rnte in België. Safe Motors Rotter- Ras/corVos dam zal pp 1 mei geheel in Engelse sfeer zijn met bobby's, een Engelse bar-pianist en fish and chips. Rotterdam - Bonden en directie van de Rotterdam- sche Droogdok Maatschappij (RDM) zijn het in grote lijnen eens over een sociaal plan. Bij de noodlijdende scheepswerf moeten vijfhonderd van de twaalfhon derd arbeidsplaatsen verdwijnen. De RDM zelf zal het sociaal plan uitvoeren en financieren. De bonden eisen van RDM nog wel meer zekerheid voor de wèrknëmers die via een extern bemidde lingsbureau aan ander werk moeten komen. Als deze kwestie goed wordt geregeld, dan ronden bonden en RDM het sociaal plan vandaag af. Voor werknemers die worden ontslagen en die vijftig .jaar of ouder zijn, wordt de uitkering tot maximaal 28 maanden aangevuld. Voor de overige werknemers vkriëert dë-aahvUilin gsduur tussen twee en maxi- maalachttieii maanden. RDM en bonden blijven de komende maanden pro beren het aantal gedwongen ontslagen verder terug te dringen. Dit zou kunnen door onder meer de sec tor vatenbouw te verkopen. Daarover v/ordt momen teel onderhandeld met geïnteresseerden in binnen- ••en buitenland. Schiedam - De Schiedamse politie heeft in de afge lopen anderhalve maand met .een speciaal team 25 ^inbraken, voornamelijk gepleegd bij bedrijven in het pcentrum, opgelost. Er werd ook ingebroken inVlaar- ^dingen. Er zijn zestièn arrestaties verricht, op één na alle-, maal Schiedammers. De ene uitzondering vormde een Vlaardinger, De inbrekers, opererend vanaf eind '92 in groepjes van wisselende samenstelling, varië ren in leeftijd van 20 tot 25 jaar. Er was geen leider of vaste hiërarchie. Dordrecht - Het 46-jarige Zwijndrechtse ex-raadslid P. N. is gisteren door de Dordtse rechtbank veroor deeld tot vier maanden voorwaardelijke gevangenis straf wegens valsheid in geschrifte. Tegen N. was een geldboete van vijfduizend gulden en een voor waardelijke gevangenisstraf van vier maanden ge- eist. N. was als chef Sociale Zaken van de gemeente Hendrik-Ido-Ambacht ervan beschuldigd vorig jaar achtduizend gulden te hebben verduisterd. De ambtenaar, verantwoordelijk voor de Regeling Opvang Asielzoekers (ROA), had in januari 1991 achtduizend gulden opgenomen voor de inrichting van woningen van asielzoekers. Omdat naar zijn zeg gen projecten alsmaar uitgesteld werden, hield hij het geld maandenlang onder zich. Toen hij het in september mee naar huis had genomen, had zijn aan gokken en drugs verslaafde zoon het bedrag gesto len. De ambtenaar is inmiddels ontslagen. Tijdens de zitting twee weken geleden zei iiij van plan te zijn geweest om het geld uit eigen zak terug te betalen, maar dat lukte niet. Toen er bij de ge meente vragen kwamen over de rekening van de ROA, vervalste hij twee gestolen nota's van woning- inrichtingbedrijven en voegde deze aan zijn admini stratie toe. Bij een controle kwam de fraude aan het licht. Den Haag - Op verzoek van D66 komt er in Provin ciale Staten een discussie over dc situatie van de \vo- ningbomv rond Den Haag en Rotterdam. Dat heeft gedeputeerde L. E. Stolker-Nanninga gisteren toe gezegd tijdens de discussie over het Parkstad-plan. Bij dat debat werd diverse malen venvezen naar be richten waarin wordt, geconcludeerd dat er veel te weinig geld is voor de wijken die rijk en provincie bii voorkeur willen aanleggen D66 verklaarde 'geschokt' te zijn door deze berich ten. Het CDA merkte op al veel eerder voor de onbe taalbaarheid te hebben gewaarschuwd. De fractie vroeg over.te schakelen op woningbouwpiannen die wélte realiseren zijn. Vlaardingen - V D in Vlaardingen gaat vernieuwen. Er wordt vier a vijf ton geïnvesteerd om het winkelfiliaal aan te passen aan de eisen van deze tijd. De beslissing is genomen omdat ook de hoofddirectie van Vendex International in Amsterdam ver trouwen heeft in de vernieuwingsplannen voor het Liesveld. ..We zijn ook hier enthousiast." vertrouwen in. Je ziet het ook aan verzekert bedrijfsleider Ger de belangstelling voor de winkels Maasland van dc Vlaardingse ves- die er hier bij komen na de ver- tiging..We hebben er zeer zeker bouwing van het Liesveld. Daar is nu ai erg veel belangstelling voor." V D hoopt midden vol gend jaar met de verbouwingen te kunnen beginnen. Momenteel worden de plannen daarvoor na der uitgewerkt. Eind "94 zou het werk klaar moeten zijn. als het kan in ieder geval voordat het nieuwe Liesveld officieel in ge bruik wordt genomen. Daarvoor is kort geleden de eerste spa de grond ingegaan. Onder meer zul len bij V D de vloeren worden vernieuwd, een karwei dat al snel twee ton kost. Verder moet er een nieuwe indeling van de elfdui zend vierkante meter (inclusief Kijkshop) oppervlakte komen. De Kijkshop blijft overigens buiten de nieuwe indeling. Bedrijfslei der Maasland hoopt dat hij een mede-huurder krijgt voor het pand. „Een collega naast je, dat zou het mooiste zijn. Ik hoop dat daarvoor het pand doormidden kan. Vendex is naarstig op zoek naar kandidaten. We hebben nu in wat hoeken en gaten verloren ruimten."'By V D werken mo menteel 180 mensen; part- en full timers en zaterdaghulpen. Ge hoopt wordt meer mensen aan het werk te helpen als de verbouwing achter de rug is en de omzet is toegenomen. Maasland: „We heb ben regelmatig contact met de ar beidsbureaus om jongeren bin nen te halen. Als parttimer. He laas kunnen we ze nog geen fullti me baan aanbieden." Door Carcl van der Velden Schiedam/Maassluis - Grease staat voor vet, Brillcream. be doeld om een mooie kuif in het haar te boetseren. John Travolta werd er aan het eind van de jaren '70 een ster mee als hoofdrolspe ler van de gelijknamige film. In de musical Grease die vanavond in het Passage-theater in premiè re gaat wordt de hoofdrol ge speeld door Mare Verhoeven. Hij heeft geen kuil", maar ondanks deze fysieke handicap zuilen ver schillende generaties de zaal de komende dagen ongetwijfeld met een gevoel van nostalgie verlaten. Voor een halfvolle zaal legde een aantal enthousiaste amateurs gis- Schiedam - Een grate partij auto banden is gisternacht gestolen uit een container aan de Kommie- zenlaan. Gisteren is aangifte ge daan. Vlaardingen - Kleding, zeep, schrijfgerei, een spijkerbroek en schoenen behoorden tot de buit van twee vrouwen die gestolen hadden in winkels in het centrum van Vlaardingen. Dc politie hield ze gistermiddag aan: een 26-jari- ge vrouw uit Frankrijk en een 18- jarige Vlaardingse. Vlaardingen/Schiedam - Aan de Maasboulevard in Vlaardingen is gisteren een blauwe Ford Grana da (GN-95-PL) gestolen. Dat moet gebeurd zijn tussen half elf 's morgens en half drie 's middags. In Schiedam is gisteravond aan de Overschicsestraat een blauwe Opel (NY-69-VJ) gestolen. Schiedam - Dertien automobilis ten zijn gisterochtend bekeurd omdat zij door rood licht reden op de Churchiliweg in Schiedam. teren de laatste proeve van be kwaamheid af. Na een jaar hard zwoegen brachten de musici, dan sers en acteurs gisteren de gene rale repetitie van de verneder landste versie van het typisch Amerikaanse verhaal op het to neel, Het stuk kende een stroeve start, maar na de pauze gingen na ver loop van tijd bij de dertig acteurs alle remmen los. Het goede slotof- fensief moet de acteurs voldoen de vertrouwen geven voor de eer ste drie officiële voorstellingen. Tussen vandaag en zondag wor den een kleine 1500 toeschouwers bij de voorstellingen van Grease in het Passage-theater venvacht. Grease, op de planken gebracht door Rijnmond Theater Produk- ties, vertelt het verhaal van een verloren zomerliefde. In de Ne derlandse versie die van Bennie en Wendy, die tijdens de vakantie in Portugal een vurige romance beleefden. Na zijn terugkeer in Nederland gaat Bennie weer op in de macho- wereld van zijn stoere jassicsben- de op de middelbare school. Tot dat ook Wendy haar opwachting op dezelfde school maakt. Bennie schrikt er van, want hij dacht dat zijn zomer liefje op school in Por tugal ging. Haar pa moest echter terugkeren naar Nederland en om die reden is zij ook terecht ge komen op het college waar Ben-, nie de lessen volgt. Bennie wil zich ten opzichte van zijn vrienden niet laten kennen, waardoor er grote spanningen in de relatie met Wendy ontstaan. Aan het eind van het verhaal krij gen ze elkaar uiteraard. Maar niet voordat in de stijl van oude Rock Rolllllms verschillende verwik kelingen met concurrerende ben des en meisjes hun beloop heb ben gehad. Het verhaaltje is ook in de versie van de jaren '90 flinterdun, maar het dient eigenlijk alleen als ver binding tussen de verschillende liedjes en dansnummers. Er wordt in deze stukken veel van de acteurs geëist. Een adequaat mu sicerende band speelde de Neder landse versies van nummers als Sandy en You're The One That I Want. Aan de acteurs de uitda ging om de nummers al zingend en dansend tot ieven te brengen. De artistieke leiding bleek haar werk goed te hebben gedaan. Re- Het publiek komt ogen tekort: in de massale scenes voert soms elke acteur een eigen toneelstuk je op. Foto Roel Dijkstra gisscur Elzo NLemeijer en Frieda Os-Vieeming (muziek) zweepten de cast tot een behoorlijke presta tie op. Een speciale vermelding verdient Marion Schouten. Met de grote produktic Maassluis Danst Aan Hel Scheur bewees zij enkele jaren geleden al dat zij een mooie choreografie kan ontwik kelen. Met Grease, opnieuw met veel Maassluizers op de bühne. slaagde zij er opnieuw in. In de massale scènes voerde elke ac teur soms al dansend een eigen toneelstukje op, waardoor het pu bliek ogen tekort komt. Ivette Verhaaren, die de rol van Wendy vertolkt, bleek net als Mare Verhoeven in staat tot een goede zangprestatie. Critici zul len wellicht opperen dat ze John Travolta en Olivia Newton-John niet kunnen doen vergelen. Maar op dit punt bevinden ze zich in goed gezelschap. Ondanks het feit dat zijn gezicht miljoenen meisjeskamers sierde, kreeg John Travolta vijftien jaar gele den eveneens te horen dat hij niet in de schaduw kon staan van de genen, naar wie zijn rol was gemo delleerd; James Dean en Elvis Presley. DoorMariëtte Olsthoorn Vlaardingen - Hij zou natuurlijk ook gewoon thuis achter de gera niums kunnen gaan zitten, maar de 78-jarige Cees de Jong zegt zijn tijd wel beter te kunnen be steden. En wel in het stadsar chief van Vlaardingen, waar hij gedurende negen jaar bijna dag in dag uit vrijwilligerswerk ver richt. Gisteren bezocht hij het pand aan Plein Emaus op de kop af voor de vijftienhonderdste keer. Reden genoeg voor een feestelijke 'overval', vonden de medewerkers van het archief. Een nietsvermoedende Cees de Jong. gezeten aan een lange tafel verdiept in de papieren, was to taal verrast toen plotseling alle aandacht op hem werd gericht. Hij had niets in de gaten gehad, hoewel zelfs zijn vrouw in het complot zat. Zelf had hij het niet precies bijgehouden, maar de mensen van het gemeente-ar chief was het niet ontgaan. Op donderdag 15 april zou de actieve vrijwilliger precies voor de vijf tienhonderdste keer het stadsar chief bezoeken. Drie a vier keer per week, 160 dagen per jaar en al negen jaar lang hield hij dat vol. Hij is in die tijd zo'n beetje lid van het personeel geworden, zei stadsarchivaris Mathijssen in zijn speech. Alleen zonder sala ris, dat wel. Tijdens etentjes en uitstapjes van het personeel is het echtpaar De Jong echter al- lijd van de partij. De gepensioneerde vrijwilliger werd bij deze gelegenheid tot 'sous-chef vrijwilliger' benoemd en mocht namens het gemeente bestuur en het archief twee ball points plus een stropdas in ont vangst nemen. Het begint allemaal in 1984 als De Jong reageert op een oproep voor vrijwilligers in het tijd schrift van de Historische Ver eniging Vlaardingen. Zijn eerste klus is het registreren van Vlaar dingse handmerken waar hij het ere-diploma en de titel meester- handmerkencur van de Werk groep Documentatie Handwer ken aan overhoudt. Hij krijgt de smaak te pakken en verdiept zich verder in allerhan de resoluties: besluiten van bur gemeesters, van de heren van de wet en van de vroedschap. Al doende maakt hij zichzelf weg wijs in de eeuwenoude schriften op papier. In zijn loopbaan als vrijwilliger werd Cees de Jong het meest getroffen door het be richt van een zwanger meisje dat uit Vlaardingen werd verbannen. Wat kwam er van zo'n kind te recht, heeft hij zich dikwijls afge vraagd. In de zeventiende en achttiende eeuw was het niet on gebruikelijk ongetrouwde zwan gere vrouwen te brandmerken, letterlijk, en ze te verbannen uit de stad, weet de archivaris. Vaak zwierven zij jarenlang van stad naar stad, zonder ergens toegela ten te worden. Zelf blijft de 78-jarige Cees de Jong uiterst bescheiden onder al le lof die hem gistermiddag werd toegewuifd. Een hele reeks boe ken van zijn hand, vertaald en uitgetikt, getuigt van het belang van de vrijwilliger voor het stads archief. Een leuke vrijetijdsbe steding, noemt hij het zelf. Mo menteel verdiept hij zich in de rollen met civiele zaken van schepenen uit de periode 1621 tot 1811. „Vrijwilligers doen het werk waar wij geen tijd voor heb ben." benadrukte stadsarchiva ris Mathijssen. En die mensen moetje in ere houden. Door Sander Sonnemans laan nij Maassluis/Rotterdam - EenMaas- sluizer die wordt verdacht van de moord op een 24-jarige stadge noot, moet over een maand op nieuw voor de rechtbank verschij nen. Dit tegen de wil van diens raadsman, mr. B.C.W. van Eijck. De zaak diende gistermiddag de rechtbank het onderzoek nog niet heeft afgerond. Het verzoek van advocaat om dc zaak toch voort tc zetten werd na kort be raad afgewezen. Zijn cliënt zou niet alleen de be woner van de Hen nétte Bosman- laan na een vechtpartij dood heb ben geschoten, maar wordt ook verdacht van een gewapende rooi overval in Roermond waarbij een hoeveelheid postzegels buit werd gemaakt. Voorts wordt hem verboden wapenbezit ten laste ge legd en trof men in zijn woning munitie aan. Dc Maassluis*.- politie had na de schietpartij een sterk vermoeden van de identiteit van de dader, maar slaagde er niel in de 30-jari- ge man op te sporen. Sinds hij in januari in Amsterdam werd gear resteerd, wordt hij door Justitie vastgehouden. De man ontkent overigens iets van doen te hebben met de moord. Omdat de wijze waarop de moord was gepleegd nogal ingewikkeld was. verzocht de raadsman om een reconstructie en een tech nisch onderzoek. Dat gebeurde in januari van dit jaar. Het rapport van de reconstructie was pas na Pasen beschikbaar en dat van het onderzoek geeft volgens de be- trokkenen geen compleet beeld. De voorzitter van de rechtbank, mr. F.L.M. van der Grinten, ver klaarde dat de rechtbank mede door die aspecten geen tijd ge noeg had gehad om de zitting van gisteren goed voor te bereiden. Tenslotte ontbrak het ook aan een geluidsband van de Amster damse politie waarop afgeluister de telefoongesprekken van de verdachte waren vastgelegd. Dat zou bewijsmateriaal kunnen zijn bij de behandeling van dc roof overval en volgens mr. Van der Grinten moet hij dat eerst voor handen hebben wil dc zaait voort gezet kunnen worden. Advocaat mr. Van Eijck voelde niets voor aanhouding omdat zijn cliënt, die al eerder in aanraking was geweest met justitie, alleen in voorarrest zit in verband met de moord. „Die jongen zit drie maanden vast omdat hij geschoten zou hebben," zei de raadsman. „De officier van Justitie heeft de bevoegdheid ie mand langer dan drie maanden vast te houden als het onderzoek nog niet is afgerond. Inzake de moord is het onderzoek afgehan deld en juist daarvoor zit mijn cli ent in hechtenis. De zaak kan mijns inziens dus behandeld wor den." Mr. Van der Grinten deelde de op vatting van de verdediger niet, die vindt dat de officier in strijd met de grondbeginselen van goe de procesorde handelt, en besloot de zaak aan te houden tot 13 mei. Schiedam - Een ruime meerder heid van de bewoners van het zui delijk deel van De Gorzen keert zich tegen de sloop van hun wo ning. Dat concludeert de Bewo nersvereniging Schiedam-Zuid (BVSZ) uit een door haar gehou den enquête in de wijk. De Wo ningbouwvereniging Schiedam (WBS) wil 160 woningen slopen. In de enquête keren 129 bewo ners zich tegen sloop van hun wo ning. Slechts 16 bewoners van voor sloop voorgedragen huizen zijn het met de plannen van de WBS eens. De uitslag van de enquête is van ochtend tezamen met een petitie aangeboden aan wethouder Adri Reijnhout (van onder meer Stads vernieuwing). De wethouder en de gemeenteraad worden door de BVSZ opgeroepen ai het mogelij ke in het werk te stellen om het in haar ogen verderfelijke plan te gen te houden. Sloop van een deel van deze buurt wordt door de BVSZ beschouwd als een onaan vaardbare aantasting van een goedkoop woningbestand in een uiterst leefbare wijk. De WBS presenteerde haar verbe terplan voor het gebied tussen de Nieuwe Maasstraat en de Haven- dijk in maart. Op de plaats van de 160 voor sloop voorgedragen hui zen wil de corporatie 468 wonin gen bouwen. De woningbouwver eniging wil 103 woningen renove ren. De resterende huizen wil de WBS na een kleine onderhouds beurt handhaven. In eerste instantie schortte de BVSZ het vormen van een oor deel over de plannen op. Men hield het bij de opmerking dat er behoedzaam moet worden omge sprongen met dit vooroorlogse stukje Schiedam. Vooruitlopend op de mening van de direct be trokken bewoners wilde dc ver eniging nog geen oordeel vellen. De uitslag van de enquête vormt volgens secretaris Joop den Uijl genoeg aanleiding voor de BVSZ om zich nu tegen het sloop- en verbeterplan te keren. De bewonersvereniging heeft ook de bewoners van de voor renova tie voorgedragen complexen geënquêteerd. Het gaat om 14 wo ningen aan de Heenvlietsestraat en 89 huizen tussen de Oude Maasstraat en de Havendijk. De BVSZ turfde 23 voorstanders van dit plan. Van de bewoners vinden 62 de voorgestelde opknapbeurt echter te ingrijpend. Zij prefere ren een eenvoudiger en voor hen goedkopere opknapbeurt. In de petitie wordt benadrukt dat de BVSZ heeft willen voorkomen de bewoners met dc enquête te manipuleren. „De vraagstelling is zo objectief mogelijk geweest. Dit om verwijten van manipulatie te verkomen. Zuid realiseer} zich dat de WBS als eerste en enige verantwoordelijk is Voor de plan nen. Toch heeft de bewonersver eniging zich tot de gemeente ge wend. „De gemeente heeft vol doende middelen om invloed uit te oefenen. Wij verzoeken u deze optimaal aan te wenden." Wethouder Reijnhout is de bewo nersvereniging reeds op één punt tegemoet gekomen. Zuid vraagt om een onafhankelijk technisch onderzoek naar de staat van de woningen. Dit wordt op initiatief van de raadscommissie van Wo nen, Wijk- en Buurtbeheer bin nenkort gehouden. Verder pleit de bewonersvereni ging voor een onderzoek naar al ternatieven voor het ter tafel lig gende plan. Het zou volgens Zuid een idee zijn om de woningen te laten aankopen door het Gemeen telijk Woningbedrijf. Een eerste voorzichtige poging van wethou der Reijnhout om met de WBS te praten over het delen van de ex ploitatie is echter op een misluk king uitgedraaid. Schiedam - Uit een woning aan de St.Liduinastraat is gisternacht gereedschap gestolen. Dat werd gebruikt bij de renovatie van de woning.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 3