Rotterdam 11 Ambtenaren zetten acties in steigers 0 Z Viaduct blijkt bijna emdeioos karwei Bestrijding graffiti blijft lastige zaak Rotterdamse kinderen naar forum in Japan D Dode bij ruzie over geluidsoverlast PvdA wil geld lenen voor stadsvernieuwing NS: geen 'troef bij verhuizing Maasvlakte Provincie ziet af van vlottere bocht in Schie lp Wandelen In de polder Bond beschuldigt gemeenten ervan met CAO-voorstel 'oorlog' uit te lokken Gekkenhuis bóven Rotterdam 'OOR-coramissaris onnodig' BELANGSTELLING VOOR 2 AVONDEN STUDIE NAAST JE WERK? BDI THW Facilitaire Dienstverlening U kunt ook losse modules volgen voor een certificaat. Rotterdams Dagblad Zaterdag 17 april 1393 Dordrecht - Den steekpartij op de hoek van de Admi raal de Ruvterweg en de Zeehavenlaan heeft gister avond het leven gekost aan een 31-jarige Dordte- naar. Rond tien over half elf werd de politie gemeld dat er een steekpartij aan de gang was. Toen de poli tie arriveerde, trof men het slachtoffer levenloos op straat aan. Kort daarna is een 23-jarige Dordtenaar, een buurman van het slachtoffer aangehouden. Volgens een politiewoordvoerder is de steekpartij vermoedelijk het gevolg van een ruzie over geluids overlast. Deze ruzie zou eerder op de avond begon nen zijn, al was bij de politie geen melding binnenge komen. De politie had eerder bemoeienis met het tweetal, dat al geruime tijd in onmin leefde. De - woordvoerder sprak van een langslepende kwestie'. De recherche is gisteravond nog begonnen met een buurtonderzoek. Er zijn diverse getuigen verhoord. De verdachte zal zo snel mogelijk worden voorgeleid aan de officier van Justitie. Gisteravond kon hij nog niet worden gehoord. Rotterdam - Vooral op verzoek van partijleden uit Rotterdam-West praat de PvdA op afzienbare ter mijn over de mogelijkheid om geld te lenen voor stadsvernieuwing. Volgens Daan Broekhuijsen, lid van de klankbordgroep Deifshaven, moet zijn party- genoot Pim Vermeulen bij de banken langs om le ningen aan te gaan. De wethouder voor Stadsver nieuwing kan op die manier de uitgaven beperken yoor Intensief beheer' (wijkbeheer en instandhou- dingsbeurten), meent Broekhuijsen. Volgens de PvdA in de deelgemeenteraad-in-oprich- ting in Deifshaven is geleend geld op termijn wel duurder dan eigen geld, omdat er rente moet worden, betaald, zodat in de toekomst wellicht iets minder bouwplannen kunnen worden uitgevoerd. Maar daar staat tegenover, dat de stadsvernieuwing voor een groot deel in de tijd naar voren kan worden gehaald, - waardoor de leefbaarheid toeneemt. De PvdA-afde- heeft de stadsvernieuwing als centraal thema. Vermoedelijk heeft de gemeenteraad dan juist een verdeling,, van het stadsvernieuwingsfonds vastge-' steld over de verschillende stadsdelen, maar Broek huijsen vindt dat niet bezwaarlijk. Geld lenen kan al tijd, ook na een raadsbesluit, zegt hij. Een motie van de Tweede-Kamerleden De Jong en Koetje maakt geldleningen door een gemeente voor stadsvernieu wing mogelijk. Rotterdam - De Nederlandse Spoorwegen ontken nen de 'troef in handen te hebben die moet leiden tot de verhuizing van de drugsopvang 'Maasvlakte', voorheen Perron Nul, naar een andere plek in het centrum. „Wij zouden de troefkaart hebben," rea geert NS-rayonmanager J. Krijgsman verbaasd op een rapport van dominee Visser, „maar welke troef kaart dan wel? Er wordt gesuggereerd dat wij in het station ruimte beschikbaar zouden hebben, maar dat is dus absoluut niet zo. We hebben zelf-al groot ge- brek aan kantoorruimte. En als Visser zo graag naar de omgeving van het postkantoor wil, dan moet 'ie bij de PIT zijn." Hij ergert zich aan de recente uitla tingen van Visser, die de houding van de spoorwe gen 'teleurstellend en ergeniswekkend' noemt „Ze willen voor niks op de eerste rij zitten," weet de do minee. Krijgsman echter: „Het is maar hoe je het noemt. We hebben jarenlang moeten investeren om de overlast in het station in de hand te houden. Ook -bij de totstandkoming van het nieuwe Perron Nul hebben we flink in de buidel getast. Verder staat dat postje van de politie gratis op grondgebied van de NS." - Krijgsman wijst erop dat de onder het Centraal Sta tion gelegen fietsenstalling in de toekomst geen on derdakkan bieden aan een verplaatste drugsopvang. Ij,Dat is een veel te ideale plek om weg te geven," meent hij. Den Haag - De provincie Zuid-Holland ziet af van het afsnijden van een bocht in de Delftsche Schie, ter hoogte van Overschie, De al gespaarde vijf miljoen gulden zullen nu waarschijnlijk worden gebruikt voor andere urgente projecten, zoals oeververbete ring in Overschie en een vernieuwde brug in Nieuw- f veen. Dat is gisteren in Den Haag besloten door de verkeersconvmissie uit Provinciale Staten. Alleen 1 Groenlinks was het er niet mee eens. Vanuit scheep- vaartkrïngen is vele jaren aangedrongen op het weg werken van de bocht, teneinde het manoeuvreren van grote schepen te vergemakkelijken. Ook de Ka mers van Koophandel in Rotterdam en Den Haag en het gemeentebestuur van de Maasstadwaren om die reden voorstander van bochtafsnijding. De provincie heeft echter geen of nauwelijks mede- financiers gevonden voor de operatie, die in totaal negen miljoen gulden zou kosten. Bovendien is uit onderzoek gebleken dat het effect van een rechtere bocht voor de scheepvaart eigenlijk maar heel gering zou zijn. Toch sluit de provincie niet uit dat het plan voor bochtafsnydi ng in de toekomst ooit weer uit de I kast komt, bijvoorbeeld voor grootschalig vuiltrans- I port van Den Haag naar de AVR of de nieuwe stort- plaats in Dordrecht. Daarom gaat er een verzoek naar de gemeente om hier voor de toekomst in be stemmingsplannen toch rekening mee te houden. Rotterdam - Zuid-Holland is de ruggegraat van de Randstad. Dat betekent werken, wonen en verkeer. Maar Zuid-Holland is ook de provincie van het groe ne hart. Van uitgestrekte eilanden en waarden, waar boven nietige dorpen en stadjes slechts de hemel is. Al wandelend kan men dat het best ontdekken. In het zojuist verschenen boekje 'Provincie-Voetwij- zer Zuid-Holland' staan vijftien wandelingen be schreven, van tussen de 8 en 25 kilometer lengte. De tochten zijn ingetekend op een topografische kaart, waardoor verdwalen vrijwel uitgesloten is. Op de kaart staan verder koffiehuizen, cafés, NS-stalions, bushalten en culturele bezienswaardigheden aange geven. Het boekje, dat ƒ24.50 kost, is verkrijgbaar is de boekhandel Door Nico de Vries en Jan Rozendaal Rotterdam - De ambtenaren in Rotterdam zijn gestart met de voorbereidingen van acties. De AbvaKabo, de grootste ambte narenbond in de stad, houdt er rekening mee dat het CAO-over- leg voor de 165.000 gemeentelijke ambtenaren in ons land woensdag strandt, De bond heeft onder de ambtenaren pam fletten verspreid, waarin zij onder meer zegt dat het lijkt alsof de gemeenten 'oorlog' willen. Een. woordvoerder van de ge meente Rotterdam vindt de op stelling van de AbvaKabo prema tuur. „Er is nog maar eenmaal for meel overleg gevoerd." Volgens bestuurder N. van Haas- teri van de AbvaKabo willen de gemeentebesturen van geen en kele loonsverhoging weten, de ambtenarenbond heeft een eis van 2,5 procent op tafel gelegd. Het College van Arbeidszaken (de 'werkgeversvereniging' van de 650 gemeenten) heeft daarnaast slechts verslechteringen van de huidige arbeidsvoorwaarden voorgesteld. Op de onderhande lingstafel liggen een mindere wachtgeldregeling, afschaffing van het functionele leeftijdsont slag en een verslechtering van de uitkering bij ziekte. Verdere ar beidstijdverkorting is onbe spreekbaar. Volgens de woordvoerder van de Rotterdamse wethouder R, Smit (Personeelszaken, tevens verte genwoordiger namens de vier grote gemeenten in de onderhan delingsdelegatie) is Rotterdam niet aan alle punten gehouden die in de CAO-onderhandehngen wor den overeengekomen. „Zaken als het functioneel leeftijdsontslag mogen wij op lokaal niveau zelf regelen," aldus de woordvoerder. In Rotterdam komen circa 2000 ambtenaren (tram- en busbe stuurders, ambulancepersoneel, stratenmakers en brandweer) voor deze vertrekregeling bij een leeftijd van 55 of 60 jaar in aan merking. Minachting De vakbond zegt dat alles erop wijst dat het net begonnen over leg strandt. „De gang van zaken straalt een minachting voor elke ambtenaar uit. Het is een bescha mend, achterlijk voorstel dat op tafel is gelegd," vindt Van Haas- tert. Volgens hem dreigen er bij verschillende gemeentelijke diensten en bedrijven acties, die „als het moet, uitdraaien op forse stakingen". De kans is groot, al dus Van Haastert, dat de vuilop haaldienst van de Roteb en het openbaar vervoer in dat geval stil vallen. Woordvoerder C.J. Ko ning van het College van Arbeids zaken vindt dat de AbvaKabo wel erg hard van stapel loopt. „De in zet is inderdaad de nullijn, maar daaraan zijn ook de opbrengsten gekoppeld die vrijkomen door de aanpassingen van andere regelin gen." Volgens Koning heeft de eerste overlegronde zich beperkt tot het toelichten van de voorstellen. In het daarop gevoerde technisch overleg zijn de stappen nader toe gelicht, maar een aantal punten moet nog wel verder worden uit gewerkt. „In het technisch over leg zijn vorderingen geboekt. Ik ga er vanuit dat er na woensdag nog verder met elkaar wordt ge sproken." Rotterdam - Ook in de meest afgelegen straatjes van Rotter dam is morgen niet meer dan maar een klein beetje zondag- rust op te snuiven. De hele dag zullen reclamevJiegtuigjes bo ven de stad vliegen, zeer tegen de zin van het gemeentebe stuur en de Rijks Luchtvaart Dienst. wilden de sleep- vluchten in verband met de zondagsrust beperken tot twee uren in de middag. Echter, de afdeling rechtspraak van de Raad van State heeft deze re geling ten gunste van het be drijf Gold Stone, dat 2ich gepu- deerd voelde, opgeschort. Gold Stone vhegt morgen met ne gen reclamevliegtuigj es vanaf het vtiegveld Hilversum. Al jaren wordt er gebouwd aan het viaduct over de A 15 dat de ReewegmethetDistriparkaandezuidelijke rand van Rotterdam moet verbinden. Dagelijks langszoevende automobilisten heb ben kunnen constateren hoe het viaduct door de jaren heen stukje bij beetje tot stand is gekomen. Timmeren van bekistin gen, storten van beton, bekistingen weerweg, muurtje hier, hek je daar, Gemeentwerken nam er ruimschoots de tijd voor. Het duurt nog even, tot de oplevering eind juni om precies te zijn, voordat de eerste auto's over het viaduct kunnen rijden. Maar dan nog is het werk niet af. „De hele boel gaat daar op nieuw op de schop, nu voor de aftakkingen naar de A15," zegt een woordvoerder van Gemeentewerken. Er is nog zeker een periode van meer dan twee jaar nodig om het Distripark direct vanaf de rijksweg vanuit beide richtingen toegankelijk te maken, Zolangzullen de passerende automobi listen nog genoegen moet nemen met tal van activiteiten aan weerszijden van de weg én boven hun hoofd. Foto Cees Kuiper/Rotterdams Dagblad Rotterdam - Muurschilderingen, coaten, Uk op stuk-beleid en mo biele reinigingsteams. Allemaal kreten in de strijd tegen graffiti. Tijdens het congres 'Graffiti: stra tegie en resultaten', gistermiddag in De Doelen in Rotterdam, was de meest effectieve aanpak on derwerp van gesprek. Want van aüe vormen van vandalisme is graffiti door de enorme schoon maakkosten verreweg de kost baarste variant. Het kladvandalisme is in Neder land jaarlijks goed voor een scha depost van ruim vijftig miljoen gulden en daar is nog niet eens de indirecte schade bij opgeteld. Om deze kosten te verminderen, ex perimenteren gemeenten, ver- voers- en schoonmaakbedrijven, politie en gebouwbeheerders al geruime tijd met verschillende oplossingen. Een graffiteur vindt het belang rijk dat zijn werk door zoveel mo gelijk anderen, zo lang mogelijk, wordt gezien. Daarom kunnen ze het best worden ontmoedigd door bekladdingen snel weg te halen, zei Martin Walop, voorzitter van het Netwerk Coördinatoren Be stuurlijke Preventie Criminali- teit. Een snelle schoonmaak gaat makkelijker als muren zijn voor zien van een 'coating' met anti- kladmiddelen (AK-middelen). Daardoor wordt voorkomen dat de kleurstoffen die in de verf zit ten te diep in de ondergrond drin gen waardoor het verwijderen van graffiti erg moeilijk of zefs onmogelijk wordt. Volgens L. van der Klugt, projectleider van TNO- bouw, zal de kwaliteit van de AK- middelen in de toekomst nog be ter worden. Hierdoor zal graffiti met minder agressieve reini gingsmiddelen effectiever en makkelijker weg te halen zijn, wat gunstig is voor het milieu. Een andere strategie om het ple gen van kladvandalisme minder aantrekkelijk te maken is de pak kans van graffiteurs te vergroten Om dit te bereiken is een zeer ge richte en intensieve aanpak van de pohtie noodzakeüjk, meent Walop. Eenmaal opgepakt wor den veel graffiteurs, meestal in de leeftijd tussen 12 en 18 jaar oud, overgedragen aan het bureau HALT. Dit bureau houdt zich bezig met de bestrijding van jeugdcrimina liteit. Samen met het Bureau Al ternatieve Sancties hanteert HALT een lik op stuk-b'leid. waarbij de daders de bekladde muren weer moeten schoonma ken. In Hoorn wordt de gemaakte schade zeer consequent op de graffiteurs verhaald. De vaak zeer hoge schoonmaakkosten lijken een duidelijk afschrikkend effect op kladvandabsten te hebben. Mevrouw E, van der Kley, direc teur van het bedrijf Stad en Kun"' in Den Haag, is van mening dat de huidige bouwstijl een van de oorzaken is dat graffiti is uitge groeid tot een serieus probleem. Grote ononderbroken gevelvlak ken nodigen uit tot bekladden, net als afgesloten portieken en af gelegen donkere ruimten en zij gangen. Volgens haar moet daar om bij het ontwerp van een ge bouw al rekening worden gehou den met graffitti. Rotterdam - Een speciale regeringscommissaris voor de Rotterdamse regiovorming is niet nodig, vindt staatssecretaris De Graaff-Nauta (Bin nenlandse Zaken). Zy heeft dat vertrouwelijk meegedeeld aan het Overlegorgaan Rijnmondgemeenten (OOR). Onder meer omdat er tweehonderd wetten aangepast moeten worden, had het OOR gepleit voor een regeringscommissaris. Het OOR had echter de mogelijkheid open gelaten dat dat een minister of de staatssecretaris zelf zou kunnen zijn. Dat laatste spreekt De Graaff-Nauta het meest aan. KOM NAAR DE INFORMATIEAVOND OP DINSDAG 27 APRIL AANVANG 19.00 UUR, HOUTRUSTWEG 2, DEN HAAG. 1 Bibliotheekmanagement Documentaire Informatiekunde Informatiebemiddeling HEAO Bedrijfseconomie Commerciële Economie Communicatiemanagement Economisch- Juridisch Bestuurskunde Fiscale Economie Recht en Personeelsmanagement Tweejarige Politieopleiding Bestuurskunde Internationaal Management Voor meer informatie: 070-3562)80 [09.00-12.30uur) 070-3639973 j) 3.00-21.00 uur) SECTOR ECONOMIE MANAGEMENT MgesCHOOL Graag ontvang ik de brochure AVONDSTUDIES Naam. Adres: Postcode:Woonplaats:- Zenden aan Haagse Hogeschool, tav Rto Pool, Antwoordnummer Ó5325, 2506 WE Der» Haag Door Jolande van der Graaf Rotterdam - Nog een weekje en de 11-jarige Michel Joosten uit Rotterdam stapt voor de allereer ste keer in zijn leven in een Jum bojet. Niks geen reisje naar de Co- sta del Sol: Michel maakt meteen een heel lange vEegreis. Samen met vyf andere kinderen en meester Eggens vliegt hij naar Tokio, de hoofdstad van Japan. De Rotterdamse kinderen doen daar mee aan het Wereld Kinder- foram van Unicef. Een spannend programma in een andere wereld. „Ja, anders is Japan wel," zegt Mi chel. „Ze hebben daar een goede economie. En ze doen er aan vechtsporten. Ook de Japanse scholen zijn heel anders dan hier. De kinderen moeten 's ochtends al om half zes opstaan want om zeven uur beginnen de lessen. Vanaf hun zevende moeten ze al hard werken en veel huiswerk maken. Dat zou niks voor mij zijn, maar daar is het heel gewoon. Ook dragen ze allemaal hetzelfde uniform. Aan de ene kant vind ik dat raar. Maar er zit ook wel een goede kant aan omdat niemand zo aan je kan zien of je arm of rijk bent. Geen gezeur over Nikes, en zo" Het Wereld Kinderforum van Unicef wordt gehouden in de Ja panse stad Kobe. Er doen kinde ren mee uit allerlei landen m Azië en Afrika. Ook komen er kinde ren uit Amerika en Europa. Omdat Rotterdam de zusterstad is van Kobe mocht basisschool De Mare meedoen Michel, Laurens Koster (11), Jury Schneider (12), Niki Koch (11), Gaby Hoogen- doorn (11) en Chantal Carey (11) zijn de uitverkorenen. Niet omdat ze de besten van de klas zijn. zegt meester Reinder Eggens, maar omdat ze geen last hebben van heimwee en al een beetje Engels spreken. Op de Japanse school in Rotter dam konden de drie meisjes en drie jongens gisteren alvast ken- In het Rotterdams Dagblad doen de zes Rotterdamse kinderen vanaf 26 april een paar beer verslag van hun belevenissen in Ja pan. Regelmatig faxen ze hun verslag, geschreven in dagboek vorm, vanuit Japan naar Rotterdam. De verhalen gaan over het le ven in Kobe. Hoe kleden Japanners zich? Hoe zien hun huizen er uit? En smaakt die rauwe vis eigenlijk wel? Van hun Japanse leeftijdsgenootjes leerden de zes kinderen van De Mareom van een simpel velte- tje papier een vogeltje te maken. Foto Cees Kuiper/Rotterdams Dagblad Maandag 26 april vertrekt het Rotterdamse gezelschap. Een maal aangekomen m Tokio reizen ze direct door naar Kobe. Daar blijven de kinderen twee dagen in een hotel en vervolgens drie da gen bij gastgezinnen. Michel ver heugt zich er al helemaal op. „Bij de Japanners thuis kunnen we echt zien hoe ze leven," vindt hij. Daarna komen alle kinderen sa men in het kamp in Shiawase No Mura (het dorp van het geluk) waar ze elkaar vertellen over hun thuisland, over school en over al ledaagse dingen. Het Unicef Wereldforum is vooral bedoeld om inzicht in eikaars le venswijzen te krijgen. Verder staan symbolische activiteiten zo- ais het planten van bomen en zin gen van liedjes op het program ma. Donderdag 6 mei vliegen de Rotierdammertjes weer terug. „Daar zie ik helemaal niet tegen op," besluit Michel." „Mijn moe der, die thuisblijft, is veel banger dan ik." nis maken met de Japanse ge woonten. Zo spelen Japanse kin deren vaak het oude en interna tionale spelletje van de steen, de schaar en het papier. Je gaat te genover je tegenstander staan en schudt tweemaal met je vuist. Te gelijkertijd beeld je daarna of de steen, of de schaar, of het papier uit Het ene symbool is altijd meer waard dan het andere, zo wmt de schaar bijvoorbeeld van het papier. Wie het hoogste sym bool heeft, heeft gewonnen. Leren Iets moeilijker is origami, de Ja panse kunst van het papier vou wen. Van hun Japanse leeftijds genootjes leerden de zes kinde ren om van een simpel velletje pa pier een vogeltje te maken. „Net als bij ons hebben ze allerlei spel letjes in Japan," zegt Niki. „Zo kunnen ze met touwtjes ook vliegtuigen maken. Ik hoop dat we dat straks allemaal Ieren." Op hun beurt leerden de Japanse kinderen gisteren iets over de Hollanders. In een dansje beeld den de kindei en typische Hol landse spelletjes zoals tikkertje uit. „Die dans doen ze straks ook in Japan," zegt meester Eggens. „Op die manier kunnen de kinde ren 2onder woorden te gebruiken wat over de gewoontes m Neder land vertellen." r

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 2