6 Buitenland I L 'Herverzekering WAO-gat funest' F. Sterke expansie van Hoek Loos Contactclub helpt 'jongeren' op weg Los Angeles opgelucht na 'King-uitspraak' «Nu kan heel Amerika helen' a PGGM vezekert WAO zorgsector Rente Frankrijk iets omlaag GAK bang voor kostenexploisie Shell voorzichtig in Rusland 'Groeikansen Derde Wereld' •V Maandag 19 apnl 1993 Rotterdams Dagblad Utrecht - De kans is groot dat bonden en werkgevers in de zorg en welzijnssector de komende week een akkoord bereiken over de reparatie van het WAO-gat voor de 550.000 werknemers. Vast staat dat de verzekering via het eigen PGGM-pensioenfonds wordt geregeld, Nog niet duide lijk is hoe die verzekering er komt uit te zien en wie de premie gaat betalen. Het overleg stond onder druk, omdat werkgevers prikkels willen invoeren die het ziektever zuim in de sector moeten terug dringen (bij voorbeeld inleveren ATV-dagen bij ziekte). Die kwes tie is uitgesteld tot volgend jaar, omdat dan pas opnieuw wordt on derhandeld over de CAO. De bon den hebben toegezegd dat 'prik kels' dan in overweging zullen worden genomen. Parijs - De Franse centrale bank heeft de belangrijkste rente, het interventietarief, vanmorgen ver laagd van 9,10 tot 8,75 procent. Het interventietarief wordt aan gehouden als bodem voor de ta rieven in de geldmarkt. De rente op leningen die vijf tot tien dagen lopen is verlaagd van tien tot 9,25 procent. De rente kon worden verlaagd, nu de Franse frank on der de nieuwe regering in rusti ger vaarwater terecht is gekomen. Amsterdam - Als bedrijven en werknemers het niet in hun por temonnee voelen dat het ziekteverzuim uit de hand loopt, zul len de uitkeringen bij ziekte en arbeidsongeschiktheid in de toekomst drastisch omlaag moeten. Het pakt voor ons land fu nest uit als het WAO-gat weerwordt gedicht en ook het financië le risico bij ziekte wordt afgedekt met verzekeringen. Met deze waarschuwing komt de afdeling statistiek en onderzoek van de sociale verzekeringen van het Gemeenschappelijk Admini stratie Kantoor (GAK) in een in tern rapport van januari 1993. Vol gens de onderzoekers van het GAK past de manier waarop met name de vakbeweging de ingre pen in de WAO en de Ziektewet probeert ongedaan te maken in het somberste economische sce nario voor de lange termijn van het Centraal Planbureau (CPB). Daardoor zou rond het jaar 2005 een drastische verlaging van de uitkeringen onvermijdelijk zijn. In het vorig jaar uitgebrachte CPB-rapport 'Nederland in drie voud' werd het sombere scenario (Global Shift) gekenmerkt door een gebrek aan vernieuwing en dynamiek in Europa, waar de Ne derlandse economie zeer gevoelig voor is. In dat sombere beeld past de neiging van werkgevers om zich via verzekeringen te onttrek ken aan de verplichting het loon van zieke werknemers in de eer ste drie of zes ziekteweken te be talen. Ook strookt het met de po gingen van vakbonden om aller lei verslechteringen in Ziektewet en WAO ongedaan te maken. Het gevolg daarvan zal zijn dat het verzuim niet wordt gehalveerd. Volgens het sombere CPB-scena- rio moet de ziektewetuitkering over ruim tien jaar terug naar 60 procent van het loon, net als de werkloosheidsuitkering. De WAO-uitkering blijft één jaar op 70 procent steken, en wordt dan verlaagd tot de helft van het mini mumloon met eventueel een toe slag tot 70 procent. Het GAK-bestuur is door zijn hoofddirectie niet op de hoogte gebracht van het onderzoek. Voorzitter H. Peperkamp (be stuurslid namens de Industrie bond FNV) is daar zeer wrevelig over. „Het GAK dient zich van po litieke uitspraken te onthouden. Dit is niet acceptabel." Schiedam - Hoek Loos (techni sche gassen en disposables/dien- sten voor de gezondheidszorg) verwacht na de sterke expansie van 1992 dit jaar weer een duide- lij ke omzetstij ging. De nettowinst I zal iets hoger uitkomen, aldus de raad van bestuur in het vanmor- gen gepresenteerde jaarverslag, i Vooral in Amerika zullen de re- sultaten verbeteren. Wat Neder- j tand betreft is het volgens het be- i stuur moeilijk te voorspellen wel- ke gevolgen de verslechterde eco- nomie zal hebben op het bedrijf, i Het boekjaar 1992 was in ieder ge val zeer succesvol. De omzet steeg met 13,5 procent naar 404,8 mil- joen en de nettowinst met met 15 j procent naar ƒ37,5 miljoen. De activiteiten werden fors uitge- breid. Van de Duitse aandeelhou der Linde werden alle gassenaeti- viteiten in Nederland overgeno men. Die transactie werd betaald in aandelen Hoek Loos, waardoor de Duitse groep een meerder heidsbelang (58 procent) in het Schiedamse bedrijf kreeg. Een nieuwe activiteit in de ge zondheidszorg is het bedrijf Peri natal Services Nederland, dat sa men met de Amerikaanse onder neming Heaithydyne is opge richt. De onderneming richt zich op bewakingssystemen van vrou wen die in verwachting zijn. Zo is ereen project aan de gang voor de bewaking van zwangerschappen met een verhoogd risico bij vrou wen die daarvoor gewoon thuis kunnen blijven. De apparatuur bij de patient thuis zendt via een telefoonlijn op gezette tijden ge gevens naar de centrale meldpost in Nieuwegein, waarna exact in zicht bestaat in de conditie van de aanstaande moeder en haar kind. Onder meer door al deze acquisi ties heeft Hoek Loos vorig jaar ƒ291,4 miljoen geïnvesteerd en is het personeelsbestand gegroeid van 1265 tot 1507 medewerkers. Het bedrijf zegt in het jaarverslag op het overnamepad verder door te zullen gaan. De twee in voorgaande jaren ge- acquireerde bedrijven op het ge bied van wegwerpartikelen, Me- comfa in Wassenaar en De Eco noom in Oud-Beijerland, zyn sa mengevoegd onder de naam Medeco. Eind vorig jaar is in Oud- Beijerland begonnen met de bouw van een nieuw kantoor en logistiek centrum. Door Hans Roodenburg Rotterdam - Ons kent ons. Het tijdperk van de afstandelijkheid in de zakenwereld is voorbij. De jonge managers gaan elkaar weer opzoeken en een kringetje vormen. Relaties en contacten, dat wordt het. Een aantal jonge zakenlieden uit diverse bedrijven heeft het initia tief genomen voor de oprichting van de 'Jongeren Commerciële Club' in Rotterdam. 'Jong' bete kent in dit geval tot 36 jaar. Tot die leeftijd staat de club open voor jongeren die een HBO- of academische studie hebben afge rond en werkzaam zijn in het be drijfsleven of aanverwante instel lingen. Het is wel de bedoeling dat de le den 'zakelijke contacten' onder houden. „We zijn bijvoorbeeld niet bedoeld voor een tandarts, want die is consumentgericht. Je moet een functie hebben waarin je op de zakelijke markt opereert. Vertegenwoordigers, commercië le mensen, managers en andeien die zakelijke contacten onder houden," vertelt voorzitter Peter van Wingerden, werkzaam als district-manager West-Nederland van het elektrotechnisch bedrijf Sunvic in Breda. De 'Jongeren Commerciële Club' onderscheidt zich volgens hem in alles van bijvoorbeeld de Junior- kamer, die een organisatie is voor jongeren van alle rangen en stan den uit het bedrijfsleven. „In on ze club gaat het uitsluitend om le den die een studie hebben afge rond. Het is belangrijk dat jonge ren werkend bij verschillende be drijven contacten met elkaar leg gen. Als je begint met werken, weetje de weg niet en is het goed informatie uit te wisselen. De be langrijkste doelstelling is de net werkfunctie: elkaar kennen. Dat is goed voor je verdere ontwikke ling. We gaan ook een smoelen boek uitgeven: een ledenlijst met foto's en gegevens waar men werkt en woont." Volgens Van Wingerden heeft de club inmiddels al zeventien leden uit verschillende branches en be drijven. Hij schat dat 75 tot 100 le den haalbaar is. Tot nu zijn er twee vrouwen lid. „We zouden graag meer vrouwen willen heb ben. Het moet een gemêleerd ge zelschap worden. Het zou bet mooiste zijn als de helft van de le den uit vrouwen bestaat." Peter van Wingerden: We gaan ook een smoelen boek maken. po'o Cees Kuiper/ Rotterdams Dagblad Eén keer per maand is er een bij eenkomst, als het kan wisselend bij een bedrijf van de leden. „We komen bij elkaar in onze eigen vrije tijd, in de avonduren." De contributie bedraagt ƒ150 per jaar, maar bij aanmelding moet nog een eenmalige introductiebij- drage van ƒ50 worden betaald. Van Wingerden neemt aan dat de ze kosten voor de meesten decla rabel zullen zijn bij de werkgever, want deze heeft er volgens hem baat bij dat zijn jonge werknemer zich breed onenteert. Peter van Wingerden is een van de initiatiefnemers voor de op richting van de club geweest. Hij had daarmee al enige ervaring op gedaan in Groningen; in zijn vori ge baan, waar hij ook een dergelij ke club had opgericht. Die werd daar een groot succes. „Door ver andering van mijn werk ben ik verhuisd naar Rotterdam en ben toen hier begonnen er ook eén op te zetten." Het bedrijfsleven, de Kamer van Koophandel en de Stichting Eu- ropoort Botlek Belangen hebben volgens hem positief op het initia tief gereageerd. Van Wingerden: „Als onderneming moet je voort durend investeren in vernieu wing en in verjonging van je orga nisatie. Dat gaat hand in hand. Het is voor ie bedrijf ook goed dat je meer concacten opdoet en erva ringen uitwisselt." Voor meer informatie over de Jongeren Commerciële Club re gio Rotterdam kan men zich wen den tot P van Wingerden, tel. 010- 447 12 98. Den Haag - Het olie- en chemie concern Konmkhjke/Shell blijft dc landen m Oosteuropa heel om zichtig benaderen Het is met verantwoord er aanzienlijke in vesteringen te doen als daar met een redelijke verwachting van voldoende rendement tegenover staat." Dat schrijft president-di recteur C A J Her&troter m het verslag over 1992 dat dit weekein de werd gepubliceerd. ..Ondanks de nodige inspanning onzerzijds hebben pogingen om in Rusland grote projecten voor opsporing en winning van olie en gas tot ontwikkeling te brengen nog niet m overeenkomsten gere sulteerd," aldus Herstroter. De overgang van een communisti sche naar een markteconomie vraagt tijd. erkent de topman, maar ..in sommige landen wordt dat proces gehinderd door gebrek aan bestuurlijke deskundigheid en onzekerheid over de vraag waar de politieke macht berust." Nieuwe vertegenwoordigingen z;i geopend in de repuoliekcn Oekraïne en Kazachstan en zijn m voüibereiding voor Azerbaidz- jan cn de Baltische staten. In dc overige Oosteuroepse lan den gaat de opmars van Shell iets sneller. Zo werd het aantal benzi nestations m Hongarije (77 c/c Shell) uitgebreid tot 75 stuks Washington - Landen mdcDerde Wereld kunnen in de jaren '90 re kenen op een gemiddelde jaar lijkse groei van 4,7 procent tegen 2.7 procent in de jaren '80. Dat blijkt uit een gisteren vrijgegeven onderzoek van de Wereldbank. Voorwaarden zijn wel dat de con junctuur in de geïndustrialiseer de naties overeind blijft en de Gatt-onderhandelingen in het ka der van de vrije wereldhandel (de Uruguay-ronde) succesvol wor den afgerond. De bank doet een beroep op rijke westerse landen hun hulp vooral te concentreren op de armste ont wikkelingslanden. Zij moeten daarbij minder voorwaarden stel len Vooral de door veel landen aan financiële hulp verbonden eis dat geld moeten worden besteed in het land waar het vandaan komt, is de Wereldbank een doorn in het oog. Door Mare de Koninck Los Angeles - Los Angeles, Amerika's grootste stedelijke agglomeratie, is dit weekeinde rus tig gebleven na de bekendmaking van het jury-oordeel in de emotionele Rodney King- rechtzaak. De jury bevond twee van de vier te rechtstaande blanke politie-agenten schuldig aan het gebruik van buitensporig geweid te gen de zwarte automobilist King. Die uit spraak, gedaan in de vroege en koele zaterdag ochtend, bracht enorme opluchting teweeg in Los Angeles. Veel stedelingen hadden een her haling gevreesd van de grootscheepse geweld- dadigheden van een jaar geleden, toen na een eerste 'King-proces' alle vier de verdachte agenten vrijuit gingen. Zwarte, blanke, Latijns-Ameri kaanse en Aziatische leiders in LA spraken, nadat heel Amerika met ingehouden adem naar de be slissing van de jury had geluis terd, grote voldoening uit over de uitspraak. Ook talrijke van de bij na 10 miljoen inwoners van Los Angeles gaven op straat uiting aan hun vreugde. In veel zwarte kerken, waar gelovigen zaterdag morgen al voor zonsopgang bij een waren gekomen om gezamen lijk het jurybesluit te vernemen, werd met gejuich gereageerd op het 'schuldig' aan het adres van de agenten Stacey Koon en Lau rence Powell. Een politiemacht van 8000 man was gemobiliseerd om eventuele onrust in de stad het hoofd te bie den, maar hoefde niet in actie te komen. Heel wat waarnemers hadden voorzien dat het ditmaal m de King-zaak tot schuldigver klaringen zou komen en dat de stad rustig zou blijven. Maar enorme anticiperende aandacht van de media voor sociaal explo siegevaar, had de algehele span ning in LA sterk verhoogd. De nu schuldig verklaarde poli tiemannen hadden, inmiddels twee jaar geleden, samen met twee collega's Rodney King lang durig met hun gummiknuppels geslagen terwijl de arrestant al machteloos op de grond lag. King had zich tevoren verzet legen ar restatie wegens een snelheids overtreding. Het incident Kreeg internationale aandicht dankzij het feit dat het door een buurtbe woner op video was opgenomen. Het oneindig vaak op de tv her haalde tafereel is symbolisch ge- i worden voor alle raciale frustra- Tijdens een kerkdienst in de First AME Church in Los Angeles werd giste ren de uit komst van het Rodney Kingproces in gebed ge vierd. Foto Lee Celano/ Rodney King vorige week inhetDodger- stadion in Los Angeles. Foto AP ties in de Amerikaanse samenle ving. Vorig jaar kv;&. n IA 51 men sen om het leven ui werden dui zenden winkels geplunderd en m brand gestoken, nadat een jury van twaalf blanken de vier agen ten onschuldig bevond. Zwarte en latino-bewoners in de arme wijk South Central reageerden hun woede onder meer af op naburige Koreaanse winkeliers, die zich veelal met vuurwapens verdedig den. Ook in andere Amerikaanse steden braken toon rellen uit. Maar afgelopen zaterdag over woog ook in de zwarte ghetto's van LA de conclusie er nu einde lijk recht was gesproken, ook al hadden velen gewild dat ook de twee andere politiemannen ver oordeeld waren. Die twee agenten gingen echter vrijuit, omdat de eerste nauwelijks had geslagen en de tweede nog een leerling- agent was. De jury in dit tweede proces bestond uit negen blan ken, twee zwarten en een latino. De twaalf hadden, na 45 uren van beraadslaging, de vereiste unani miteit bereikt. President Bill Clinton had zater dag niets dan lof voor de beslis- sing van de jury. Hij zei dat 'de ge rechtigheid heeft gezegevierd' en dat Amerika nu met een nieuwe vastberadenheid om elk racisme uit te bannen aan haar moreel en economisch herstel kan begin nen. „De Serven in Bosnië heb ben besloten dat ze met kunnen leven tenzij alleen, zonder men sen die anders zijn. "Wij in Ameri ka hebben besloten dat het ieders plicht is onze verschillen te res pecteren en dat het een vreugde is om samen met anderen te le ven" Overigens is de 'King-zaak' nog lang niet voorbij. De schuldig be vonden agenten blijven voorlopig op vrije voeten en moeten door de rechter nog een straf krijgen op gelegd. Dat zal pas in augustus gebeuren. Op hun vergrijp staat maximaal tien jaar gevangenis straf, maar de algehele verwach ting is dat ze slechts een fractie daarvan zullen krijgen. De straf maat zou opnieuw tot raciale spanningen kunnen leiden. Ook kunnen de veroordeelde po litiemannen in hoger beroep gaan, waardoor een compleet der de proces noodzakelijk wordt. Hun advocaten klaagden gisteren bitter dat de jury wel beïnvloed moet zijn geweest door de drei ging dat een 'onschuldig' tot her nieuwde rellen zou leiden Voorts zullen in juli drie zwarte jongens terecht moeten staan die tijdens de 'King-rellen' van vorig jaar een blanke truckchauffeur hebben aangevallen en ernstig verwond. Die drie worden wèl in voorlopige hechtenis gehouden, hetgeen in de ogen van veel zwarte Amerikanen discrimine rend is. Door Mare de Koninck Los Angeles - Op het ogen blik dat Ran dall Brown in de First Baptist Church in South Central een gat in de lucht springt, staat vast dat het vandaag in Los Angeles vrede zal zijn en geen burger oorlog. Het is enkele minu ten over zeven in de vroege za terdagochtend in het hart van LA. In deze zwarte kerk, evenals in alle andere zwarte kerken in de kolossale stad, zijn honderden burgers al een uur büeen ge weest om harts tochtelijk te bidden voor vrede en ge rechtigheid. Dan komt het moment van de uitspraak. In zinderende spannmg luis teren de kerkgangers naar de ra diostem vanuit het gerechtsge bouw van Los Angeles. 'Wij, de jury, achten verdachte Stacey Koon...' Ieders adem stokt, ogen knijpen zich toe, oren lijken zich letterlijk te spitsen, '...schuldig'. Het klinkt als een startschot voor een feest. 'Yeah!', 'Amen!', 'All right!'. 'God zij dank!' Ieder valt in ieders armen. Er wordt gehuild en gelachen tegelijk. Vuisten gaan triomfantelijk de lucht m. Randall blijft maar springen tot anderen hem tot be daren moeten brengen, opdat de rest van het oordeel kan worden beluisterd. Vreugde Als ook politieman Lauwrence Powell schuldig blijkt, herhaalt zich de vreugde-uitbarsting. Dat daarna de twee andere agenten door de jury onschuldig blijken te zijn bevonden, kan de blijd schap en de opluchting in de kerk met meer tenietdoen. Er is eindelijk recht gedaan, althans voldoende recht gedaan om het gevoel te hebben dat Amerika weer een huis is geworden waar in al haar bewoners zich thuis mogen voelen. Zwart, bruin en geel net zogoed als blank. „Je hebt geen idee man. hoe pijn onrechtvaardigheid doet," zegt een stralende Randall. „En hoe goed deze uitspiaak voelt. Ik voel de woede uit me wegglijden die mij twee jaar lang bezeten heeft. Nu kan ik helen. Nu kan Los Angeles en kan heet Ameri ka helen!" Nieuwe toekomst Inderdaad lijken heel LA en heel Amerika in deze gelukkige och tenduren met alleen aan een nieuwe dag, maar aan een nieu we toekomst te willen beginnen. De 'blanke' stokslagen die de vier politie-agenten in LA twee jaar geleden zo langdurig en. meedogenloos heten neerdalen op de zwarte Rodney King, wa ren symbolisch geworden voor zowat alles wat mis is aan Ameri ka: voor racisme, voor geweld, voor armoede, voor de verloede ring van de steden. En de oorlog die een jaar geleden in Los Ange les uitbrak toen de geünifor meerde daders van de 'video- beating' in hun eerste proces on schuldig werden bevonden door een compleet blanke jury, was eigenlijk tot afgelopen weekein de in de vorm van een gespan nen wapenstilstand nog altijd gaande. Hoop Nu, in de glans van de morgen waarin justice was done', gloeit ieders hoop op een Amerika zo als Amerika was bedoeld. Van president Clinton tot de zwarte leider Jesse Jackson, van bende leden in de straatarme ghetto's van LA tot de filmvedetten van het naburige Hollywood, van la tino priesters tot Koreaanse win keliers, iedereen die gisteren nog een nieuwe explosie van do delijk geweld duchtte, spreekt nu over de kracht van het Ameri kaanse justitiële systeem en over 'the greatest city in the world. Los Angeles'. Het is soms verbluffend, zo wel bespraakt ais ook de armste An- gelino's van de vorig jaar goed deels verwoeste wijk South Cen tral hun gedachten kunnen ver woorden. „Zodra je het gevoel hebt dat er nog eerlijkheid zit in het systeem, ziet de stad en ziet het leven er anders uit, man," zegt een kaalhoofdig lid van de 'Bloods'-gang, die zich Mister Q noemt. „Gisteren was LA een stad van raciale tegenstellingen. Nu hebben we een stad met een unieke rijkdom van etnische verscheidenheid, begryp je? Ik betwijfel nog steeds of het ooit beter wordt hier, maar er is de potentie." Energie en geld Ja, de mogelijkheid lijkt er deze ochtend te zijn. Maar wat zal er nog een energie en een geld in moeten worden gestoken om Los Angeles en die honderden andere Amerikaanse steden waarvan de centra en de daar achtergebleven burgers zo lang durig en hardnekkig zijn ver waarloosd, tot leefbare eenhe den van menselijk verkeer te maken. Onafzienbaar zijn in LA de wijken waarin het verval ho peloos lijkt en 's nachts het ge weervuur van de rivaliserende bendes en drugshandelaren de muziek vormt waarop de kinde ren inslapen. Bijna absoluut zijn in het onme telijke netwerk van denderende freeways de geografische scheidslijnen tussen de zwarte en de latino buurtschappen en het bedrijvige Koreatown waar de verwoestingen van vorig jaar al goeddeels zijn weggewerkt. En onmetelijk is op korte af stand de blanke rijkdom van Hollywood en Beverly Hills. Aandoenlijk Kan het optimisme standhouden in de vervaarlijke werkelijkheid van urbaan Amerika? De hoop en de voornemens, van de Ran dalls en de Mister Q's zijn haast aandoenlijk, zo zeer als ze tekort lijken te schieten in het macabe re licht van de binnenstadse ont takeling om hen heen. Maar zon der hoop is er geen leven. En Los Angeles lijkt, althans in deze heldere uren, aan een nieuw le ven te durven beginnen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1