Waterweg 11 TV-Schiedam negeert zendverbod Bodemsanering maakt nieuw dorpsplein duur Proef in twee wijken voor minder afval Kritiek op verhoging van huren 'Wij hebben gevraagd of ze daar een gaatje in hun hoofd hebben' Paar busbanen open voor taxi's Leerlingen de baas op school 'Arm' Schiedam krijgt extra geid van kabinet \c Unilever-pand gekrompen RDM: minder ontslagen 'Rotterdam kinderstad' Arbeid en handicap Molenaar hoogleraar Gevangeniskeuken vies: Van Hecke voor rechter Gewonden bij aanrijdingen Veel hardrijders Inbreker aangehouden Gewonde bij botsing Kinderen voor kinderen Krant niet bezorgd? Rotterdams Dagblad Donderdag 22 april 1993 i Regio Waterweg Westhavenpiaats 22 1 3131BT "Vlaardingen tel 010-2340055/fax 4349754 •"fill, Reuzen op het Weena? Is dat even schrikken. Gelukkig viel het achteraf allemaal best mee. Niet voorzitter mr,. 4- H. Hulshof van de directie Nederlandse Unilever Bedrijven BV (links op de foto), voorzitter mr-W. G. Koppelaars van het col lege van bestuur van de Hogeschool Rotterdam Omstreken (rechts) én de burgemeester van Madurodam, Ellen van der Spek (midden), waren zo fors gegroeid, maar het hoofdkan toor van Unilever bleek rigoureus gekrompen. De maquette van het Unilever-gebouw in het miniatuurstadje in Den Haag meet namelijk slechts éénvijfentwïntigste van zijn Grote Voorbeeld in Rotterdam. Gistermiddag'vond in Madurodam niet alleen de officiële overdracht plaats van het nieuwe internationale hoofdkan toor van Unilever, tevens werd het voormalig Unilever-com plex overgedragen aan de huidige eigenaar, de Hogeschool Rotterdam Omstreken. In het nieuwe kantoor aan het Weena werken ongeveer zeshonderd mensen. Foto Theo Bobmers/Sijthoff Pers Rotterdam - De RDM zal zeventig werknemers min der ontslaan. Dit is overeengekomen met de onder nemingsraad en vakbonden. Het gaat om een groep oudere, werknemers die binnen een jaar vervroegd met pensioen zou gaan. De SUM-regeling in de me taal geldt voor werknemers van zestig jaar en ouder. „Het zou wrang zyn deze mensen die altijd voor de regeling hebben betaald op de valraap te ontslaan, waardoor zij tot hun 65ste een aanspraak op een lage re werkloosheidsuitkering zouden moeten maken," licht een woordvoerder toe. Volgens onderhandelaar H. de Vries is dit een 'eerste deuk' in het reorganisatieplan van de RDM, waarbij in totaal 500 van de 1250 banen zijn geschrapt. Het verlies aan arbeidsplaatsen is volgens hem terugge bracht tot circa 420. Als de RDM de afdeling Energie systemen weet te verkopen, zouden ook nog alle of een groot deel van de 170 werknemers van die afde- gv W 3e nieuwe eigenaar kunnen worden ge- Rotterdam - De gezamenlijke jeugdinstellingen 'moeten van de Rotterdam een stad maken, waarin alle kinderen zich Tiappy' voelen en de best mogelij- ke stait;meekrijgen.rWethouder J, van der Schalk (Wijkwèlzijnj heeft deze oproep vanmorgen gedaan ter gelegenheid van. de opening van een conferentie over kinderbeleid in de regio Rotterdam. Deze wordt vandaag in Engels gehouden in aanwezigheid van tal van vertegenwoordigers van de meest uiteenlo pende instellingen voor jeugdopvang. Van der Schalk deed een oproep om voort te bouwen op de ervaringen, die de instellingen de laatste jaren hebben opgedaan. Hij uitte kritiek op het ministerie van WVC, dat heeft aangekondigd met alweer nieu we programma's te komen. Het is beter geld te blij ven besteden aan geslaagde proeven. Tot slot vroeg de wethouder de instellingen vooral samen te werken. „Overlap is zonde van de tijd en moeite," besloot Van der Schalk zijn oproep om van Rotterdam een kinderstad ie maken. Rotterdam - De Vereniging van Gehandicaptenor ganisaties Rotterdam (VGR) gaat bedrijven in Rijn mond ondervragen over hun toegankelijkheid voor mensen met een handicap. De VGR houdt het onder zoek tijdens de Bedrijven Kontakt Dagen, op 27 en 28 april in Ahcy', waaraan ruim 650 bedrijven mee doen. De uitkomsten moeten een beeld geven van het aantal mensen met een handicap dat op dit mo ment aan het werk is. Ook wil men nagaan in hoever re bedrijfspanden toegankelijk zijn. Rotterdam - Oud-hoofddirecteur ir.H. Molenaar van het gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam is be noemd tot bijzonder hoogleraar aan de Economische Faculteit van de Erasmus Universiteit Molenaar zal de leerstoel Haveneconomie bekleden. Deze leer stoel wordt gefinancierd door een strichting waarin de havenwerkgevers- en havenondernemersvereni ging SVZ en de gemeente Rotterdam zitting hebben. Rotterdam - Het Rotterdamse cateringbedrijf Van Hecke moet zich samen met directeur F. van de Broek van de Leeuwarder gevangenis voor de rech ter verantwoorden voor onhygiënische toestanden in de keuken van de strafinrichting Marwei. In de dag vaarding staat dat de Keuringsdienst van Waren de gevangenis herhaaldelijk op de vingers heeft getikt. Zo was er in het toilet bij de keuken en op het pla fond van de diepvriescel sprake van aangekoekt vuil. In de afwaskeuken vond de dienst sigaretten peuken en lagen vuil op de machines. Uit de keuken komt voedsel voor 250 gedetineerden. In eerste instantie zou de zaak 14 mei voor de politie rechter dienen. Maar officier van justitie mr. H. P. Dankmeijer vindt dat het gaat om méér dan een vies fornuis en een vloer; die nietgeschrobt is. Hij denkt er nu over om de meervoudige kamer (een strafka mer met drie rechters) in te schakelen omdat hel om een overheidsinstelling gaat. De directeur van de Marwei wil geen commentaar geven zolang de zaak onder de rechter is. Volgens Van Hecke is nu alles weer in orde. Vlaardingen - Het Platform Woonconsumenten Vlaaraingen heeft de gemeenteraad opgeroe pen er op toe te zien dat de sociale verhuurders hun verplichting aan de huurdersorganisaties na komen. Volgens het platform moet er eerst overleg worden ge voerd met de huurders voordat de huurverhogingen worden doorge voerd. Pc r 1 juli van dit jaar geldt in Ne derland een nieuw huurbeleid. Verhuurders van woningen mo gen voortaan zelf binnen bepaal- de grenzen het percentage van de huurverhoging bepalen. De lan delijke overheid is van mening dat verhuurders en huurders een zakelijke relatie met elkaar die nen op te bouwen, die is gebaseerd op gelijkwaardigheid. Grote zorgen Het platform vindt daarbij dat so ciale verhuurders in Vlaardingen hun huurders moeten kunnen aantonen waarom zij meer huur verhoging vragen dan nodig is om de kostenstijging te kunnen op vangen. „In. dat verband hebben we grote zorgen over berichten dat in Vlaardingen aan de huurders per 1 juli 5,5 procent huurverhoging gevraagd zal gaan worden, zonder dat op dit moment duidelijk is of deze extra verhoging van 2,5 pro eent boven de kostenstijging ook daadwerkelijk meer kwaliteit en beter onderhoud aan de wonin gen gaat betekenen," schrijft de werkgroep Huren en Servicekos ten van het Platform Woonconsu menten aan de Vlaardmgse ver huurders en de gemeenteraad. Binnen de werkgroep hebben de huuidersorganisaties uit ver schillende wijken de krachten ge bundeld. Ze willen bewoners en organisaties informeren over het nieuwe huurbeleid en de rechten die zij hebben als huurders. Ze zullen de huurders en hun organi saties adviseren niet zonder meer akkoord te gaan met de huurver hoging per I juli 1993. „De Vlaar- dingse woonconsumenten willen waar voor hun geld en als onder- handelinsgpartner serieus wor den genomen door de verhuur der," stelt de werkgroep van het platform. Door Michel Sehreuder Schiedam - Ondanks een verbod van het Commissariaat voor de Media geven veel lokale omroepen in de regio de Rotterdam se zender Stads TV gewoon door via het kabelnet. De Lokale Omroepstichting Spïjkenisse (LOS) weigerde onlangs onder haar verantwoordelijkheid Stads TV inde Spijkenisser huiska mers te brengen, omdat ze geen toestemming kreeg van het commissariaat. Schiedam zendt gewoon weer wel uit. De uitzendingen van Stads TV gebeuren buiten Rotterdam on der verantwoordelijkheid van de lokale omroepen, omdat die de plaatselijke zendvergunning in bezit hebben. De Mediawet be paalt dat lokale omroepen hun zendtijd moeten gebruiken voor programma's die volledig op de betreffende gemeente betrekking hebben. De programma's van Stads TV voldoen volgens het commissariaat niet aan die eis omdat ze voornamelijk op Rotter dam zijn gericht. Desondanks wordt Stads TV onder meer in Schiedam, Capeüe aan den IJssel en Albrandswaard doorgegeven. Directeur Wim Groeneweg van de Stadsomroep in Schiedam begint te lachen als hij van het probleem hoort. „Ik ken het. Wij hebben hetzelfde gehoord van het com missariaat. Wij hebben alleen ge vraagd of ze daar een gaatje in hun hoofd hebben." In Schiedam is Stads TV al ruim twee jaar te ontvangen, zonder dat het Commissariaat van de Me dia enige actie heeft onder nomen. „We hebben twee maan den geleden een briefje gehad dat het niet mocht," zegt Groeneweg. „Toen hebben we een brief terug geschreven met de vraag of ze bij het commissariaat niets anders te doen hadden. De he's Mediawet gaat toch weer op dj helling. En trouwens, over een jaar vormen we als regio één provincie. En dan is dit hele gedoe niet meer no dig." Doorknippen „Er zfjn hele duidelijke afspraken gemaakt met Stads TV," voegt Groeneweg er aan toe. „Wij gaan in elk geval door met het uitzen den van Stads TV tot ze de kabel doorknippen. En dan zorgen we er gewoon voor dat de program ma's via de ether te ontvangen zijn. Want dan mag het kennelijk weer wel." Ook in de gemeente Albrands waard wordt Stads TV gewoon doorgegeven op het kabelnet door de lokale omroep, Studio West- IJsselmonde. „We hebben hele maal niets gehoord van het Com missariaat voor de Media," zegt gemeentewoordvoerder Oranje, „Ook niet dat het niet mag. En zo lang dat het geval blijft, wordt Stads TV gewoon uitgezonden." De Olon, de organisatie van loka le omroepen in ons land, zegt wel begrip op te kunnen brengen voor de houding van de betrokken ka belexploitanten en lokale omroe pen. „Aan de ene kant zeg-ik: de wet is er om hem te respecteren," zegt directeur Pieter de Wit van de Olon. „Maar anderzijds werkt de regio Rotterdam toch toe naar één provincie. En veel gemeenten rond Rotterdam zijn toch slaap steden. Daarom is het misschien maar het beste om, in afwachting van wat meer duidelijkheid, de si tuatie te gedogen." In veel gevallen heeft Stads TV met de betrokken gemeente een afspraak gemaakt over de door gifte van de programma's. Zo krij gen de lokale omroepen een bij drage voor het doorgeven van de televisiezender, terwijl ook meer aandacht wordt besteed aan de 'aangesloten' gemeente. Wethouder Herman Dame van Spijkenisse zegt niet op de hoogte te zijn geweest van de situatie in andere gemeenten waar het de doorgifte van Stads TV betreft. „We vroegen ons wel af hoe dat nou kon, maar wij dachten dat er daar speciale voorwaarden golden of zo. Nu ik dit hoor zal ik zéker nog een keer met de LOS gaan praten. Want heel veel Spijkenis ser s hebben toch laten weten prijs te stellen op de uitzendingen van Stads TV." Vlaardingen - Het college van burgemeester en wethouders heeft het plan om een paar busba nen open te stellen voor onder meer taxi's. Er is een proef van zes maanden voorgesteld om te testen wat de gevolgen zijn. De openstelling zou alleen moe ten gebeuren waar dit zonderpro- blemen kan. Er zijn namelijk ook busbanen waar verkeerslichten zouden moeten worden aange past of wegwerkzaamheden zou den moeten worden uitgevoerd. Dat gaat het college iets te ver. Er ligt al langere tijd een aantal verzoeken op het stadhuis voor open busbanen. De zaak is weer actueel geworden nu de taxifirma Van Dodewaard ouderen en ge handicapten tegen aangepaste ta rieven gaat vervoeren. Maasland - De gemeenteraad heeft besloten de grond van het dorpspieintje Tavenu in het cen trum van Maasland te saneren. Kosten: vermoedelijk 160.000 Tul- den. In het midden van het terrein is een gebied met een oppervlakte van 160 vierkante meter licht tot sterk verontreinigd met minerale olie en vluchtige aromaten. Bo vendien is het grondwater sterk vervuild en is er nog een tank met een laag olie aangetroffen. Twee op historische tekeningen aange geven tanks zijn via de detectie- methode echter niet gevonden. Het vroeger ter plekke gevestigde garagebedrijf Korpershoek kan wegens verjaring niet meer voor de verontreiniging worden aange sproken. Daardoor moet de ge meenschap voor de saneringskos- ten opdraaien. Het CDA vroeg het college waar om de raad niet eerder was gecon fronteerd met de fikse bodemver vuiling. „We hebben wel eens wat vermoed," bekende wethouder Houtenbos. „Maar we hadden niet gerekend op deze omvang. Hier zijn we als college toch wel van geschrokken." Houtenbos hield de raad voor, dat het saneringsbedrag 'met grote waarschijnlijkheid' lager uitvalt. „Als de raad nu instemt, kunnen we offertes aanvragen die mis schien dichter bij de werkelijke kosten komen. Ik ga er vanuit dat de kosten mee zullen vallen." Maasland worstelt al vijfjaar met een bebouwingsplan voor het pleintje Tavenu. Nadat woning bouw niet haalbaar bleek, is er in teresse gerezen van twee huisart sen en twee tandartsen voor een klein h centrum. Daar naar r ji jg ruimte voor een klein kantor. Slechts WD'er D. Oosterlee maakte zien zorgen om het verlies van per saldo negen parkeerplaat sen. „We zien wel hoe de parkeer druk zich ontwikkelt," reageerde Houtenbos. De leerlingen van de scholengemeenschap West!and-Zuid in Vlaardingen zijn vandaag waarschijnlijk wat moeilijker opge staan op dan normaal. De verklaringis simpel: ze hadden giste ren hun 'kolderdag'. Dat betekende dat ze een dag lang zelf de gang van zaken konden bepalen op school, wat uiteraard de komst van een discotheek betekende. Foto Eiien den ouden/Roei Dijkstra Schiedam - Schiedam behoort tot de 88 Nederlandse gemeenten waaraan het rijk tijdelijk meer geld wil geven omdat er veel men sen met lage inkomens wonen. Steden als Rotterdam en Dor drecht behoren daar ook toe. Vlaardingen en Maassluis niet. Gemeenten met 'een sterke socia le structuur' moeten daartoe inle veren. Het voorstel is gisteren naar de Tweede Kamer gezonden. De Raad voor de Gemeentefman- cièn moet er nog over adviseren. De maatregel wordt gespreid over twee jaar. In 1994 zal 97,5 miljoen gulden van de 'rijke' naar de ar mere gemeenten worden overge heveld en in 1995 een bedrag van 195 miljoen gulden. In de 88 ge meenten die in aanmerking ko men, heeft meer dan een vijfde van de inwoners een laag inko men (bijstand; alleen AOW). Amsterdam is koploper: 186.660 mensen met een laag inkomen. Rotterdam en Den Haag volgen met respectievelijk 153.090 en 105.920, Schiedam telt er 14.660 en Dordrecht 22.460. Schiedam - De gemeente wil be wonersverenigingen in Zuid en Woudhoek betrekken bij een proefproject op het vlak van de af valpreventie. In mei worden de uitgewerkte plannen gepresen teerd in de raadscommissie voor Wonen. Wijk- en Buurtbeheer. Op provinciaal niveau speelt Schiedam met het project een voortrekkersrol. De in Schiedam opgedane ervaringen moeten hun waarde gaan bewijzen by het af- valpreventiebeleid in de rest van Zuid-Holland. Met het apart inzamelen van het GFT-afvai m een deel van de stad en het opzetten van een milieu- station bij het Openbaar Nutsbe drijf zijn de eerste aanzetten voor een milieubewuster afvalbeleid in Schiedam reeds gegeven. Met het proefproject wil Schiedam verdere verbeteringen doorvoe ren. Wordt in het bestaande beleid het scheiden van afval nagestreefd, met de nieuwe actie willen de ge meente en de provincie Zuid-Hol land verder gaan. Zij willen de hoeveelheid aangeboden afval niet langer als een gegeven be schouwen. „We proberen bedrij ven en burgers ertoe aan te zetten minder afval aan te bieden," zegt Mari Dingenouts van het Open baar Nutsbedrijf. „Dat kan wor den bereikt door veranderend koop- en produktiegedrag." De provincie Zuid-Holland heeft voor het proefproject 120.000 gul den beschikbaar gesteld. Van dit geid is onder meer een projectlei der aangetrokken. Bij de gemeen te is milieubeleidsmedewerker J. M. C. Talboom belast met de co ördinatie. Wijkwinkels In éérste instantie moet de actie zich gaan richten op de burgers van Woudhoek en de Gorzen. De gemeente hoopt dat verschillen de in de stad actieve milieuclubs en de bewonersverenigingen in beide wijken willen meewerken. De wijkwinkels worden ook na drukkelijk bij het project betrok ken. .We proberen ideeen te leve ren voor de verkoop van duurza me goederen," 2egt Talboom. „Verder kunnen we vragen om minder verpakkingsmateriaal te verstrekken. Consumenten kun nen er zelf ook op letten." Voor het slagen van het project denkt men een actief voorlich tingsbeleid nodig te hebben. Bij burgers wordt onder meer extra aandacht gevraagd voor het eom- posteren van groente-, fruit- en tuinafval. Met name in Woudhoek gebruiken reeds veel bewoners compost om de bodemkwaliteit in de tuin te verrijken. De gemeente wil nu meer burgers van de voor delen van compostering overtui gen. Er komt aparte aandacht voor het bedrijfsleven. Bij enkele bedrij ven wil de gemeente een analyse gaan maken vair het grondstof fen- en het energiegebruik. In sa menspraak met de directie wil de projectgroep een milieubewuster bedrijfsbeleid trachten op te zet ten. De actie bij de bedrijven vindt los van het eerder gestarte gemeen telijke Stimular-project plaats. In die opzet wordt op een vergelijk bare wijze met bedrijven over het milieubeleid gesproken. Op het vlak van de afvalpreventie en het inkoopbeleid wordt ook de gemeente aangesproken. De planvorming van de verschillen de initiatieven wordt in mei afge rond. In de tweede helft van het jaar moeten de bewoners van de proefwijken met de actie kennis gaan maken. De resultaten wor den begin 1994 geevalueerd door de gemeente Schiedam en de pro vincie Zuid-Holland. Het ligt m de bedoeling dat naast Schiedam ook andere gemeenten in Zuid- Holland hun voordeel met de be vindingen gaan doen. Vlaardingen - Bij verschillende ongelukken zijn gisteren in "Vlaardingen vijf mensen gewond geraakt. Tier van hen zijn voor hun verwondingen behandeld in hetHoly-ziekenhuis. De ongelukkenreeks begon gis terochtend om zeven uur. Toen vloog een 24-jarige Ylaardingse met haar auto uit de bocht en kwam tot stilstand tegen een boom. De vrouw liep een gebro ken pols en lichte verwondingen aan het gezicht op. Haar mede passagier bleef ongedeerd. Een 79-jarige fietster raakte ge wond toen zij om half twee plotse- ling de Churchillsingel overstak. Een automobiliste kon haar niet meer ontwijken. De vrouw is in het ziekenhui: behandeld voor hoo'dletsel. Een 10-jarig Taai.hngertje liep een gebroken sleutelbeen op toen een 16-jarige bromfietser tegen hem aan reed. Het ongeluk ge beurde om half vier op de Dr. Wi- ardi Beckmansingel. De jongen stak de weg over op een voetgan gersoversteekplaats. Een 24-jarige Vlaardingse liep gisteren om half zes een pijnlijke arm op toen zij tegen een auto botste en ten val kwam. In de Dirk de Derdelaan knalde zij met haar bromfiets op een auto die achteruit uiteen parkeervak stak. Schiedam - De Schiedamse poli tie heeft gisteren 65 hardrijders gesnapt op de Horvathweg. Daar werd 's middags tussen 14 uur en 15.30 uur een snelheidscontrole gehouden. Op de weg mag 50 kilo meter worden gereden. De groot ste snelheidsduivel reed twee keer zo hard. In totaal controleer de de politie de snelheid van 460 auto's. In Groenoord hield de politie gis termiddag eveneens een ver keerscontrole. Daar werd speciaal gelet op rood-lichtrijders. Met na me op de kruising Mozartlaan/ Eduard van Beinumiaan bleken veel automobilisten het rode licht te negeren. Tussen 16 en 18 uur snapte de politie 29 verkeersover- treders. Elf roodrijders werden gesnapt op de kruisingen Chur- chiilweg/Mozartlaan/Zwaluwlaan en Churchillweg/Laan van Bol'es. Schiedam/Rotterdam - Een 28-ja- rige Rotterdammer is gistermid dag op de Mathenesserweg in Rotterdam gesnapt met een kof ferbak vol gestolen spijkerbroe ken. Deze had hij even te voren buit gemaakt in een kledingwin kel aan de Hoogstraat. De winkel dief is overgebracht naar het bu reau. Schiedam - Een bestuurder van een personenauto is gisteren ge wond geraakt bij een botsing op de Westfrankeiandsedijk. De chauffeur verzuimde rond tien uur voorrang te geven aan een be stelbusje. Deze ramde de perso nenauto hard. Door de enorme klap werd de auto gelanceerd en kwam terecht in een greppel. Bei de voertuigen raakten total-loss. De hoofdwonden van de chauf feur van de personenauto werden in het Schieland-ziekenhuis ge hecht. Schiedam - De leerlingen van ba sisschool De Ouverture zetten za terdag op het manifestatieplein aan het Bachplein hun beste beentje voor om geld in te zame len voor een goed doel. Op het plein houden ze een sponsorloop waarvan een deel van de op brengst is bestemd voor de kin derafdeling van het Schielandzie- kenhuis. Veronica's Bart de Graaf komt speciaal voor die actie naar Schiedam en laat om 11.00 uur het startschot klinken. Ook enkele personeelsleden van het ziekenhuis lopen mee en dra gen tijdens de rondjes een kin derbedje mee. Na de sponsorloop is er op het plein nog van alles te doen, te eten en te drinken. Ook mensen die zonder er voor te moeten lopen een bijdrage willen leveren, zijn morgen by de school welkom. Bel OIO - 4004.444 en 't komt In de bus! U kunt bellen: maandag t/m vrijdag van 18.00 -19.00 uur

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 2