Waterweg 13 Toch inzameling van GFT-afVal Veiling brengt 10.000 gulden op voor Amnesty Gejuich: brandweer oefent op alie scholen Tweede 'wolkenkrabber' in Vlaardingen Fotocamera voor controle rijstrook vrachtverkeer Ét.' Bezwaren tegen vergunningen chemie Westnederland krijgt 'Leiden' en 'Den Haag' Overleden na botsing Politie blijft voetgangers beschermen tegen auto's Sportpark Harga wordt een zone met parkeerverbod Milieugroepen stellen autovrij centrum in Vlaardingen voor Pan te lang op vuur: brand Politie zoekt lijmdumpers Winkeldieven opgepakt Auto tegen muur gedrukt Rotterdams Dagblad Vrijdag 23 april 1993 Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131 BTVlaardingen tel 010-2340055/fax 4349754 Terwijl tiet verkeer voorbijraasde isgisteren op de Van Brienenoordbrug met behulp van een hoogwerker een fotocamera geplaatst boven de rijstrook van rijksweg A 16 die over enkele weken exclusiefis bestemd voor vrachtverkeer en bussen. Het gaat hier om de rechter rij strook op de hoofdbaan van de A16, tussen Ridderkerk en de aansluiting met de A 20 bij het Torbregseplein. De exclusieve rijstrook is een experiment van Rijkswaterstaat en de gemeente Rotterdam, waarbij vrachtverkeer en openbaar vervoer zo veel mogelijk ruimte wordt geboden. Perso nenauto's die van de rijstrook gebruik zullen maken, worden 'geflitst'. Via het bureau Ver keerscontrole van de Rotterdamse politie zul lende overtreders worden beboet. Als het experiment succesvol verloopt wordtde exclusieve rijstrook mogelijk verlengd op de A 20 ricfrtingjDen Haag. Foto Ronald Goudberg/CorVos nRottor*Jairv - ,Mili^-organisaties hebben bezwaar •aangetekend tegen vergunningen die zijn aange- vraagd doör dé raffinaderij van Nerefco, door Shell Chemie en door Dow Chemical Alle drie bedrijven zijhrgeVèstigd m Het'BoÜekgebied. De Zuidhollaridse milieufederatie en Natuur en Mi lieu zijn vooral tegen de aanvraag van Shell Chemie voor extra uitbreiding van dePVC-produktie. In 1991 kreeg Shell toestemming voor een nieuwe FVC-fa- briek. Hat beroep tegen die vergunning moet nog be handeld worden door dé Raad van State. De fabriek met zes reactoren, wil Shell nu uitbreiden-met een ze vende. De milieuorganisaties vragen zich af of Shell bewust heeft gekozen voor gefaseerde uitbreiding óni zo de verplichting tot het maken van een milieu effect-rapportage (MER) te ontlopen. De organisaties zijn liever helemaal af van de PVC- produktie omdat zowel de produktié ervan met scha- delijke stóffen (chloor en vinylchloride) als de afval verwerkingproblemen geeft. De bezwaren tegen Nerefco omvatten in feite de ge hele raffinaderij in Perais. Die moet volgens de orga nisaties flink worden gesmeerd, vooral vanwege de uitstoot van verzurende stoffen, zware metalen en pak's. Bij Dow Chemical (en ook bij Shell) worden jVolgens de organisaties kankerverwekkende stoffen Ts'ótTgebruikt, waarvan.volgens het provinciale miiieube- T^Heidsplan minimal gebruik moet worden gemaakt. •ku'.in.nBelde bedrijven gebruiken bovendien cfk's of slaan -ze over. Die stoffen zouden niet gebruikt mogen wor- den omdat ze de ozonlaag aantasten. v - Shell-woordvoerder P. Strooink ontkent dat Shell Chemie probeert een milieu-effect-rapportage te ontduiken. „Vorig jaar hebben wij in de vernieu wing van onze reactoren 280 miljoen gulden gesto ken om te voldoen aan de gestelde milieu- en veilig- heidseisen. Gebleken is nu dat de produktiecapaci- teit van die zes reactoren achterblijft bij wat we ver wachtten. Om die achterstand weg te werken, inves- - .teren we nu nog eens 1 miljoen in een zevende reac- V, tor," Het PVC-produktieapparaat van Shell Pernis is volgens Sfiooink 'het schoonste ter wereld'. Rotterdam - Streekvervoerbedrijf Westnederland heeft het werkpakket van collega NZH in Leiden en Den Haag overgenomen. De Westnederland-activi teiten in Utrecht zijn overgedaan aan de nieuwe combinatie Centraal Nederland/VAD. Hiermee gaat een lang gekoesterde wens van Centraal Nederland in vervulling. Het bedrijf komt namelijk in het bezit van de sneltram van Utrecht naar Nieuwegein. De .'pakketten-overdracht' is onderdeel van de reor ganisatie van vervoersgebieden van een aantal bus bedrijven in de Randstad per 1 januari 1994. De le den van de VSN-groep, het concern van streekver voerders, hebben gisteren in principe hiertoe beslo ten. Met deze reorganisatie denken de streekver voerders efficiënter te kunnen werken. Rotterdam - Een 54-jarige vrouw uit Rockanje is gis termiddag in Poortugaal om het leven gekomen, doordat haar auto aan de achterkant werd aangere den door een vrachtwagen. Het slachtoffer remde voor een stoplicht dat net op oranje sprong. De be stuurder van de vrachtwagen achter haar rekende er echter op dat ze door zou rijden. Het voertuig van de vrouwvloogna de botsing meteen in brand. Een poli tieman deed nog een vergeefse poging de deur van de wagen open te breken. Vlaardingen - Provinciebestuurder Hans van der Vlist heeft de gemeente Vlaardingen toestemming gegeven door te gaan met de aparte inzameling van groente, fruit- en tuinafval (GFT-af- vai) in meerdere wijken van de stad. Wethouder Kees van der Windt (Milieu) heeft dat bereikt na overleg met de gedeputeer de en de Afvalverwerking Rijnmond (AVE). D, orovincie verzocht de gemeen ten in Zuid-Holland ongeveer een maand geleden de gescheiden in zameling van huisvuil op een laag pitje te zetten vanwege verwer kingsproblemen bij de AVR. Vlaardingen had net plannen om de rest van de gemeente te laten overschakelen op de aparte inza meling van GFT-afval. Er waren al proeven gehouden met blok- containers in Holy-Zuid en een deel van de Westwijk. Van der Windt toonde zich gister- De Maassluise po litie blijft voorlopig gericht controleren of kinderen veilig kunnen oversteken op weg naar school. Er is enige com motie over ontstaan omdat er boetes van tweehonderd gul den zijn opgelegd aan automo bilisten die voetgangers heb ben gehinderd. Politiewoordvoerder Wester- baan ontkent dat er sprake is van controles als op alcohol en bij gebreken aan auto's en mo torfietsen. De politie houdt slechts op enkele plaatsen de -.veiligheid van overstekende kinderen in de gaten en dan nog alleen „als de, capaciteit dat toestaat", aldus de politie, Tot de plaatsen waar de kinde ren de n.eeste nsico's lopen, behoren de Rozenlaan, P. C. Hooftlaan en het Havenplein. Het aantal uitgedeelde bekeu ringen is overigens klein. „In ieder geval geen tientallen," verzekert Westerbaan. De politie verwerpt het argum- nent dat men niet op de hoogte is van de nieuwe regels die de ze hoge boetes mogelijk ma ken. Er is genoeg over gepubli ceerd, wordt opgemerkt. Waar bij wordt aangevuld dat men het Reglement Verkeersregels en Verkeerstekens behoort te kennen. Die regels houden on dermeer in dat voetgangers vrjje doorgang moet worden verleend als zy aanstalten ma ken over te steken. Die regels 2yn sinds enkele maanden van kracht. De con trole van de politie, „die in middels stilzwijgend beleid is geworden", loopt al een jaar. Schiedam - In sportpark Harga staan sinds kort borden die het park aanwijzen ais een zoge noemde parkeerverbodzone. Be zoekers van sportverenigingen in dat gebied mogen in het vervolg alleen nog op de daarvoor be stemde weggedeelten en terrei nen parkeren. Aanleiding tot deze maatregel is het streven van de gemeente Schiedam om de hoeveelheid ver keersborden te verminderen. Alle parkeerverbodsborden in het sportpark komen te vervallen omdat ze zijn vervangen door de nieuwe borden bij de twee ingan gen van het gebied die de par keerverbodzone aangeven. De twee grote parkeerterreinen in het park worden ingedeeld met parkeervakken zodat er meer au to's geplaatst kunnen worden. In het park kan verder nog worden geparkeerd op de parkeerterrei nen en parkeerstroken langs de sportlaan en het Trimpad. Het parkeergedrag van de sport ers is de afgelopen wintermaan den streng in de galen gehouden door de politie. Op en rond de sportcomplexen werd in de week einden op de meest onmogelijke plekken geparkeerd. De politie startte een project om daar een einde aan te maken. Alle Harga- clubs werden geïnformeerd over de daarbji behorende parkeercon- troles. Hardnekkige overtreders werden zonder pardon bekeurd. middag blij met deze ontwikke ling. „We kunnen nu l?*en zien dat we serieus bezig zijn met het milieu. Deze ontwikkeling is hoopgevend." De gemeenteraad keurde begin de2e maand goed dat er meer geld wordt uitgegeven voor de verdere aparte inzame lingvan GFT-af val, ook al had de provincie om een pas op de plaats verzocht. De afspraak met de raad was dat de plannen uit gevoerd zouden worden zodra dat mogelijk was. Dat moment is nu al bereikt. Van der Windt deed deze medede lingen gistermiddag toen een aantal milieu-organisaties (EN- FB-Fietsersbond Vlaardingen, Vereniging tegen Milieubederf, Milieudefensie Vlaardingen en Milieugroep West) hem beleids suggesties overhandigde voor een beter milieu, ook in Vlaardin gen. Gesuggereerd wordt onder meer om het autoverkeer te hal veren. Van der Windt erkende dat het te rugdringen van het autoverkeeer moet plaatsvinden, „wil je de bin nenstad leefbaar houden". Hij voegde er aan toe dat er op dit vlak zelfs meer maatregelen no dig zijn voor een beter milieu. In dat verband nam hij een voor schotje op de verkiezingen voor de gemeenteraad die volgend jaar plaatsvinden. Hij memoreerde een recent rapport van de provincie waarin staat dat het met de natuur in Zuid-Hol land bergaf waarts gaat. „Daar moe ten we lering uittrekken en de Broekpolder handhaven als bos en natuurgebied. Daar moet dui delijkheid over komen. Ik wil dat de natuur zich tot in lengte van ja ren kan ontwikkelen, ook nabij Vlaardingen, De waarde ervan wordt onvoldoende onderkend. We moeten grenzen stellen aan waar je bouwt." Vlaardingen - In de Vlaardingse wijk Babberspolder komt, naast de rotonde van het Plein 1940, een 22 la gen tellende woontoren. Het 65 meter hoge bouw werk komt met de 'voeten' in een vijver te staan en verder half verzonken in een talud. De woontoren gaat 't Baken heten. Vlaardingen krijgt daarmee zijn tweede 'wolkenkrabber', Ook bij het liesveld komt er een ongeveer twintig verdiepingen tellende woon toren, die inmiddels al de bijnaam 'Lange Jan' heeft gekregen. Die toren maakt onderdeel uit van de ver nieuwing van het stadshart. Het architectenbureau Atelier Pro ziet het gebouw bij Plein 1940 als „een baken in de stad" dat vanaf de rijksweg zichtbaar is. De bewoners krijgen zo uit zicht over heel Vlaardingen en de Nieuwe Waterweg, aldus de planbeschrijving. De toren telt twee woningen per laag. Geldt voor de meeste woningen in dit bouwwerk dat het verre uit zicht belangrijk is, voor die op de begane grond geldt dat er een relatie moet zijn met het groen en de vij ver, omdat er tegen een dijk wordt aangekeken. Op het dak komt een kraan voor de glazenwassers. Die kan ronddraaien zodat alle ramen bereikbaar zijn. De vorm van de kraan verwijst naar de vele kra nen in het Rotterdamse havengebied. Het plan wordt volgende week besproken in de raadscommis sie Stadsontwikkeling. Ontwikkelaar Geerlings BV uit Deventer zou het project willen financieren. Volgens Vlaardingse ambtenaren past het gebouw goed in de stedebouwkundige ontwikkelingen die in de Babberspolder gaande zijn. Men spreekt van een rank gebouw1 dat een goede afbakening van de wijk vormt. Eerder werd er gedacht aan een massiever, la ger gebouw. Het nieuwe plan wordt beter gevonden. Het college van burgemeester en wethouders moet het overigens nog goedkeuren. Als dat gebeurd is en de gemeenteraad is akkoord kunnen alle procedures van start. Er wordt op het stadhuis gehoopt snel met de bouw te kunnen beginnen. Het ontwerp-bestemmingsplan voor de wijk staat de bouw van een dergelijke hoge toren toe. De woningen erin kosten tussen de 250.000 en 270.000 gulden per stuk. Een schets van de nieuwe wolkenkrabber. Tekening Atelier Pro Na de oefening op de Kohnstammschool werd de brandspuit uitgeprobeerd, tot groot enthousiasme van de leerlingen. Foto Roei Dijkstra Vlaardingen - Geen paniek maar gejuich toen gisterochtend in de Professor Kohnstammschool aan de Meeuwenstraat in Vlaardingen het brandalarm afging. Terwijl in de lerarenkamer 06-11 werd ge beid, rende directeur Fred Hem mes door de gangen om zijn per soneel op de hoogte te stellen. „Brand in het stookhok," meldde hij luid en duidelijk. Onmiddellijk weiden aile deuren dichtgedaan en wachtten de leer lingen op de instructies. Groeps gewijs spoedden zij zich niet veel later via beide uitgangen naar buiten. Sommigen namen de zaak zó serieus dat ze op hun sok ken de deur uit renden. Van brand was echter geen spra ke. Het betrof een oefening die voor de zomervakantie door de Vlaardingse brandweer op alle scholen wordt uitgevoerd. De Kohnstammschool beet het spits af en deed dat zeer verdienstelijk. Nog voordat de brandweer arri veerde was iedereen buiten en waren de 'koppen' geteld. „Alles in orde," liet adjunct-direc teur Leendert Hoogerwerf de brandweermannen weten voordat ze onder luid gejuich van de scho lieren gewapend met een brand spuit het schoolgebouw betraden. Kort daarop werd het sein 'brand meester' gegeven. De docenten betreurden het dat de leerlingen al lucht hadden ge kregen van de oefening. De school was immers door de brand weer ingelicht en wist wanneer de brand zou worden 'gespeeld'. „Ik vraag me af of de oefening wel nut heeft" liet Leendert Hoogerwerf zich ontvallen. „De kinderen we ten onderhand wel wat er gaat ge beuren. We konden overigens zelf aangeven wanneer we brand in de school wilden hebben." De oefening werd enkele minu ten uitgesteld omdat het regende en de kinderen zonder jas naar buiten zouden moeten rennen. .Dat moet eigenlijk geen verschil maken," nam directeur Hemmes de zaak serieus op. De scholieren hebben in elk gevat iets opgestoken van de lesonder breking want na de oefening mochten ze een kijkje nemen bij en in de brandweerwagens. Het hoogtepunt vorrnde echter het uitproberen van de brandspuit. „Dat is hartstikke gaaf. Ik wil ook brandweerman worden," klonk het meerdere malen, Schiedam - In de keuken van een woning aan de Savornin Lohman- laan te Schiedam is gisteravond rond half negen brand uitgebro ken. De bewoner had een pan net iets te lang op het gasstel laten staan. De brandweer moest uit rukken om het vuur te blussen. Vlaardingen - De Vlaardingse po litie is een onderzoek gestart naar de dader(s) die gistermorgen op een terrein langs de Maassluisse- dijk zeventien emmers a dertig kilo lijm hebben gedumpt. Een aantal emmers is stukgegaan waardoor de lijm op de bodem is terecht gekomen. Een 33-jarige Hagenaar en een 36- jarige man uit Zwijndrecht zijn gistermiddag rond één uur gear resteerd op verdenking van dief stal uit winkels in het centrum. Ze zouden drie messen en een pop met een gezamenlijke waar de van tweehonderd gulden uil twee winkels hebben weggeno men. Vlaardingen - Een 20-jarige man uit Honsclcrsdyk heeft gister middag omstreeks één uur een hersenschudding opgelopen bij een verkeersongeluk. Hij kreeg met zijn bestelbus in de 3e Indus triestraat geen voorrang, waarna een botsing ontstond met een per sonenauto die van links kwam en die bestuurd werd door een 28-ja- rigc Vlaardinger. Deze autc werd vervolgens tegen een muur gedrukt, maar de be stuurder ervan liep geen verwon dingen op. Door Carel van der Velden Schiedam - Brigitte Bardot in een bevallige pose. Burge meester Seheeres had er gisteren een lieve duit voor over om de zeefdruk van Schiedams beroemdste kunstenaar Daan van Golden aan te schaffen. Met een bod van 1400 gulden ging hij zijn budget raim te boven, maar toch viste hij achter het net. Voor vijftig gulden meer kaapte een on dernemer van de Lange Haven het werk voor zijn neus weg, Mede dankzij deze transactie leverde de veiling voor Amnesty ruim 10.000 gulden op. Ruim 130 mensen waren op de openbare verkoping voor het goede doel in de aula van het Stedelijk Museum afge komen. In de verkoop gingen veertig objecten van meren deels Schiedamse kunstenaars. Zij stondende werken be langeloos af, waardoor de opbrengst geheel ton goede kon komen aan het onderzoeksfonds van de internationaal opererende mensenrechtenorganisatie. De organisatie toonde zich zeer opgetogen over .de op brengst, al toonden enkele aanwezige kunstenaars zich licht teleurgesteld over de kooplust van de Schiedam mers. Het aantal kijkers overtrof het aantal bieders en ko pers verre. Gevolg was dat verschillende werken ver bene den de gangbare marktprijs van de hand gingen. Een bronzen beeldje van Ineke Nolet-Roelfzema bleef steken op 250 gulden. Echte liefhebbers van haar werk zouden grif een veelvou d van dit bedrag op tafel hebben gelegd. Voorafgaande aan de veiling noemde Seheeres het uiterst gepast dat Amnesty een opstekertje krijgt door de ver koop van kunstwerken. „Hoe gaat een land om met zijn kunstenaars? In landen waar de kunst gemuilkorfd wordt, kan geen vrijheid bestaan. Zonder onderscheid voor ideologieën strijdt Amnesty voor vrijheid en mensen rechten. Genoeg reden om vanavond op de kunstwerken te bieden." Seheeres voegde zelf de daad bij het woord. De suggestie dat hij de seksbom uitzijn jeugdjaren boven zijn bed wil de hangen, klopte echter niet. De burgemeester trad met zijn bod op Daan van GoldeH's BB op als commissionair voor de Artotheek, In totaal besteedde hij 3500 gulden na mens de kunstuitleen. Hij kocht onder andere een werk stuk aan van Sjef Henderickx. Het meest opvallende veilingstuk vormde een levend we zen. Yvonne Koopman toonde een van haar levende per formances. Zij verborg haar lichaam achter een wit laken, waarop een eigenhandig gefabriceerd filmpje werd ver toond. Haar gezicht vormde een onderdeel voor een le vendkunstwerk. De koper betaalde 240 gulden. Op zijn of haar verzoek komt Koopman een levende performance geven. De ko per mag bepalen waar. Privé in de huiskamer, in het be drijf of in een openbare gelegënheid. Veilingmeester Pieter Tjabbes had het best naar zijn zin. In zijn studententijd werkte de huidige baas van het Ste delijk Museum bij veilinghuis Christie's als loopjongen. Dat hij zelf nog eens de hamer zou mogen hanteren, durf de hij toen vermoedelijk niet te dromen. „Ik liep ooit met een glasstuk van 150.000 gulden door de zaal, diepte hij op uit de oude doos. „Toen ik de 2aal uit ging was er glasgerinkel te horen. De nieuwe eigenaar kreeg een beroerte. Maar het was een collega die iets uit zijn handen liet vallen." Gisteren schopte Tjabbes na het vertellen van de anecdote 5s p cEf* Siervoorwerp om. Hei incident had geen nega tiefeffect op de opbrengst van de veiling. „Geintje," riep hy direct. Het ging om een bierglas uit de kantine met een geschatte waarde van twee gulden. Bovendien brak het met.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 2