Rotterdam 13 Bewaking Maastunnel op de tocht Straalkachels in plaats van brandend hout Bloedige handafdruk enige bewij s in moordzaak Tekort tandartsen dreigt in Rotterdam 'Desinteresse en besluiteloosheid gemeente funest voor project' 'Belletje- trekster' onthaald op pistool HÜLdams Patiëntjes ravotten in Capelse bewegingsstraat VW: thematours langs architectuur en haven Steun voor plan 'arbeidsexploratie' Potten bakken in Passage St. Jorispenning voor A. van Vliet bezorgd?) Rotterdams Dagblad Zaterdag 24 april 1993 Capelle aan den IJssel - Een klimrek, een speelhuis. Als volleer een poppenkast, een glijbaan en een ingang die de even- wordt omgeven door grote groene bomen van hout. wichtskun- Het zijn geen toestellen die men in een ziekenhuis stenaars verwacht, eerder in een speeltuin of kleuterschool, hobbelen Toch zijn ze sinds gisteren te vinden in het Jssei- enkele kin- land Ziekenhuis in Capelle aan den IJssel. Daar is deren door gisteren een 'bewegingsstraat' geopend die een by- de gangen drage moet leveren aan het spoedig herstel van zieke van het Us- - kinderen. selland Zie- Beweging is belangrijk voor de ontwikkeling van kenhuis. kinderen, Voor zieke kinderen is er echter het nadeel Beweging dat ze zo door hun ziekte worden beheerst, dat ze vermindert verstarren door angst en pijn. De spelmogelijkheden volgens die de bewegingsstraat biedt, kan een deel-van die klnderart- spanning rond de ziekte en de behandeling wegne- sen de menDe kinderen voelen zich opgewekter én vrijer spanning en zullen daardoor volgens de kinderartsen van het bij jonge pa- IJsselland Ziekenhuis sneller opknappen. Boven- tiénten, dien klimmen, lopen en ravotten de kinderen in de waardoor bewegingsstraat zoals ze dat in het dagelijks leven ze zich vrij- ook zouden doen. erenopge- De straat is een onderdeel 'van het 'kindermilieu1 in wekter Voé*.". het ziekenhuis: Uitgangspunt hierbij is dat het kind leii en dus zich op zijn gemak moet voelen en dat ook de ouders sneller op een duidelijke taak in het genezingsproces van hun knappen, kind krijgen. De straat is een link met de buitenwe- De gisteren reld; het dagelijkse leven kan in het ziekenhuis zo- geopende veel mogelijk worden voortgezet. 'bewe- In de bewegingsstraat is volop ruimte voor eigen gings- hoekjesen intimiteit. Daarnaast kan er ook worden straat' In gestept en gefietst en is er een zandbak en een natte het Capelse hoek waar met water kan worden gespeeld. De straat ziekenhuis is zodanig opgebouwd dat de kinderen vanaf diverse biedt die plaatsen hun ouders en spelleidsters goed kunnen mogelijk- zien. heid volop. Het project in het I Jsselland Ziekenhuis is een ini- Foto peter tiatief van de stichting 'Capelle in beweging' die in Moikenbosr april een sponsorloop heeft gehouden waaraan leer- lingen van 23 Capelse basisscholen hebben deelge nomen, Hiermee werd een bedrag van 100.000 gul den bijeengebracht. Rotterdam - Dé Rotterdamse VW begint dit jaar voor het eerst met speciale rondritten door Rotter dam en omgeving. De rondritten, onder leiding van gespecialiseerde gidsen, staan in het teken van ver schillende thema's. Dit jaar is de keuze gevallen op architectuur, groen en de haven. Bij de architectuur- tocht ligt de nadruk op de moderne architectonische hoogstandjes in de stad. Daarnaast krijgen ook de oudere stadsdelen aandacht en wordt uitgebreid stil gestaan bii de wederopbouw. Verschillen tussen ou dere en nieuwere woonwijken worden belicht, de stadsvernieuwing wordt onder de loep genomen, evenals de nieuwste ontwikkelingsplannen. De 'groene' thematour doet parken, plantsoenen en verschillende privétuinen aan. In de tocht zyn opge nomen het Kralingse Bos, het Arboretum Trompen burg en het doorgaans niet voor het publiek toegankelijke Hof van Kuyl. Wie meedoet aan de tocht door de haven krijgt onder meer in de Waalhaven, de Eemhaven, de Botlek en Rozenburg te zien. Ook zy n de stormvloedkering, de grote petroleumhaven en de deelgemeente Hoek van Holland in de rondrit opgenomen. Op de terug weg wordt nog een bezoek gebracht aan Geervliet en Heenvliet. De data waarop arehitectuurtoeht (20 gulden per per soon) wordt gehouden zijn 4,13 en 25 mei, 3,10 en 22 juni. De Thèmatour Groen (27 gulden 50 per per soon) wordt gehouden op 18 en 27 mei en op 8,17 en 29 juni. De haventoehten (20 gulden per persoon) worden dp 6 en 11 mei en op 1,15 en 24 juni onder nomen. De tochten duren elk ruim twee uur en be ginnen om 10.00 uur's morgens vanaf het VW-kan- toor aan de Coolsingel. Daar kan ook voor de thema tours worden gereserveerd. Rotterdam - De Stichting Revalidatiecentrum Rot terdam krygt een lening en een bijdrage uit het Alge meen Werkloosheidsfonds voor verbouwingskosten van een arbeidsexploratieeentrum. Het eerste revalidatiecentrum voor volwassenen in Zuid-HoUand-zuid moet volgens plan worden geves tigd in het voormalige 'zusterhuis' van het Van Dam Ziekenhuis aan de Westersingel in Rotterdam. Voor de verfcouwiiW 'ran een onderzoekscentrum naar de arbeidsmogelijkheden van mensen heeft het Werk- loosheidsfonds in beginsel een lening van ruim ƒ767.000 toegezegd en een eenmalige subsidie van maximaal ƒ500,000, heeft het in Zoetermeer geves tigde fonds bekendgemaakt. Door Rein Wolters Rotterdam - De bewaking van de Maastunnel staat op de tocht. Als oorzaak van een mogelijk debacle ligt desinteresse van het gemeentebestuur ten grondslag én besluiteloosheid over een financiële garantie voorde voortgang van het project. Deze har de kritiek is vervat in een vertrouwelijk overzicht over het eer ste kwartaal van 1993 van het Project Beveiliging Maastunnel. Het project is opgezet met een éénmalige subsidie van het Euro pees Sociaal Fonds. Los van de politieke problemen is de korps leiding van de Rotterdamse poli tie evenmin een toonbeeld van belangstelling voor de succesvol le bezigheden van de tunnelwach- ten. meldt het overzicht. Hierin verwoordt de driekoppige leiding van het project de ernst van zijn verontrusting. Niet alleen over de houding van gemeente en gemeentepolitie, maar ook over de onrust onder de 61 toezichthouders die in acht ploegen sinds 1 januari een vol- continu 24-uurs rooster draaien. Het tunnelpersoneel bestaat uit heropgeleide, langdurig werklo zen. Door beveiligingswerk in en by de tunnel hebben ze uitzicht op een baan in het bedrijfsleven. De Stichting Werk In Charlois (SWIC) en Nieuwe Banen Werkt Rotterdam (NBWR) maken zich hiervoor sterk. „Door de inzc t en enthousiasme van het tunnelpersoneel is het mogelijk een project als dit te la ten bestaan. De leiding voelt zich eigenlijk beschaamd regelmatig te moeten voorliegen bij hun zorgen over de voortgang van het project. Wij hopen geen plotseling eind van het project mee te ma ken. want we zouden hen niet meer onder ogen durven komen." aldus het overzicht. De schrijvers van het 'rapport' ge ven tegelijk aan dat de tunnelbe waking tegemoet komt aan de in tenties van 'een veiliger gevoel op straat', die het gemeentebestuur naar buiten toe voorstaat. Kritiek is er ook op 'het getreuzel met be slissingen' waardoor het tunnel personeel onderbezet dreigt te ra ken. „Meermalen is aangedron gen op het selecteren en aanne men van nieuwe toezichthouders om de te verwachten uitstroom naar bijvoorbeeld beveiligingsbe drijven voor te zijn. Volgens Nieu we Banen Rotterdam Werkt wa ren vo/doende kandidaten voor handen. Deze zijn nu weggekaapt door andere projecten." Continueren Vrees voor een neergang is ook ingegeven door het na zes maan den wisselen van de driehoofdige leiding, die bestaat uit hoofd agenten van de politie. „De tun- nelwaehten zien in hen mensen vertrekken, waarmee een ver trouwelijke band is opgebouwd, en nieuwe komen met. mogelijk andere normen, gewoontes en waarden. Dit vergt wederom een enorme inspanning om zo'n band weer op te bouwen." Hoewel de kritiek en problemen bepaald niet mals zijn, blijkt de bewaking van de voetgangers- en lietserstunnel intussen uitge groeid tot een gigantisch succes. Blijkens een recente telling gaan thans wekelijks ruim veertigdui zend personen door de twee bui zen. Twee jaar geleden gebruik ten per etmaal nauwelijks vier honderd mensen de ondergrond se oeververbinding. Op bepaalde momenten van de dag zijn sinds twintig jaar zelfs alle roltrappen in bedrijf. „Getuige de vele positieve reac ties," stelt het overzicht, „en ver der toenemende gebruik van de onderdoorgang, kan gerust wor den gesteld dat het tunnelbewa kingsproject zijn bestaansrecht heeft bewezen en eigenlijk niet meer is weg te denken uit het stadsbeeld." Rotterdam - In Rotterdam begint zich een tekort aan tandartsen af te tekenen. Volgens voorzitter H. van 't Hoff van de Rotterdamse Tandartsen Vereniging neemt de werkdruk in de praktijken toe. Er is een groot aanbod van nieuwe patiënten. Mensen die in de avonduren en in het weekeinde klachten hebben, kunnen slechts met moeite een tandarts vinden. De situatie zal in de komende ja ren verslechteren omdat een aan tal Rotterdamse tandartsen bin nen afzienbare tijd het werk zal neerleggen en de universiteiten te weinig jonge tandartsen afleve ren om de vrijgevallen plaatsen in te nemen. Geen leuke stad Net afgestudeerde tandartsen ko men bovendien niet graag naar Rotterdam, is de ervaring. Zij ves tigen zich elders, omdat Rotter dam de naam heeft geen leuke stad te zijn om te wonen en te wer ken. „De problemen komen momen teel voornamelijk voor in de oude wijken," zegt Van 't Hoff. „In het Oude Noorden bijvoorbeeld, en hier en daar op Zuid." Toen eindjaren zeventig in meer dere delen van Nederland een tandartstekort bestond, is Rotter dam het langst 'noodgebied' ge- bloven. „Daarna kregen we te ma ken met een overschot. Staatsse cretaris Simons heeft toen in al zijn wijsheid besloten een aantal opleidingen te sluiten." In korte tijd liep het aantal afge studeerde tandartsen terug van 365 naar 180 per jaar. „Van de mensen die nu op de opleiding zitten, bestaat de helft uit vrou wen." zegt Van 't Hoff. „Van hen mag je verwachten dat ze niet al lemaal full-time gaan werken. De situatie is dus eigenlijk nog iets erger dan de cijfers laten zien." Nieuwe opleiding Juist om in te springen op het ko mende tandartsentekort presen teerde de Rijksuniversiteit Gro ningen donderdag een plan om een nieuwe opleiding tandheel kunde te beginnen. Dit betekent een samenwerking van de universiteit met de oplei dingen tot tandartsassistent en mondhygiënist. Jaarlijks zou de opleiding plaats moeten bieden aan zestig studenten. De universi teit denkt met de plannen boven dien in te spelen op ontwikkelin gen in de tandheelkunde. Aan de ene kant wordt het tand- artsberoep meer medisch geori ënteerd. terwijl aan de andere kant lang niet voor alie tandarts activiteiten een academische op leiding vereist is. Mondhygiënisten houden zich nu nog veelal met preventieve taken bezig, maar kunnen in relatief korte tijd worden opgeleid voor het verrichten van routinewerk zaamheden als het maken van Hoewel De Passage, de nieuwe dag opvang voor gehandicap ten in Pen drecht al een paar weken draait, werd gisteren de officiële ope mng verricht. Buurtbewo ners kregen de gelegen heid een kijk je te nemen in het gebouw aan de Sne- dat onder art dere een ca deauwinke - tje (Pikasso een babyboe tiek en een pottery her bergt. De pro dukten die er worden ver kocht, zijn door mensen vanDePassa ge zelfge maakt. Foto Robert Vos Rotterdam - Aan écht gevaar hoe ven de oefenende brandweerlie den niet meer bloot te staan. Im mers, het brandend hout dat in het oude oefencentrum werd ge bruikt, is in het nieuwe onderko men vervangen door straalka chels. „Ernstige ongelukken zijn er in het verleden weliswaar nooit gebeurd," vertelt hoofd opleiding en training R, Reger van de Rot terdamse brandweer, „maar het is natuurlijk wel zo veilig dat we de brandhaarden nu met die kachels kunnen imiteren." Hij omschrijft Geheel n pak, en met behulp van een ther mische lans, wist brand- weercom mandantB. Vossenaar gistermiddag de sleutel te bemachti gen, waar mee ater het nieuwe oe fencentrum van de brand weer aan het Klempolder- plein kon wor dengeopena. Foto Ronald Goudber&'Cor vos het kersverse oefencentrum in het voormalige Roleb-gebouw aan het Kleinpolderplein als 'uniek in Nederland*. In het cen trum, dat gisteren in gebruik is genomen, kunnen met behulp van verplaatsbare wanden, rook- generatoren en licht- en geluids effecten alle denkbare situaties worden nagebootst. De gemeente maakte voor de aanleg van het nieuwe oefencentrum 1,4 miljoen gulden vrij, waarvan bijna dc helft werd besteed aan appara tuur. De verbouwing van het ge bouw kostte 250.000 gulden. „We hebben nu als enige een oe fenruimte met optimale veilig heidsvoorzieningen," vertelt Re ger over deze 'computergestuur de ademhalingsbaan". De brand weerlieden, die zich op hun zoek tocht naar slachtoffers moeten voortbewegen in een totaal don kere ruimte, worden met vijf vi deocamera's cn een computer nauwlettend gevolgd. „Als ze in paniek raken, zien we dat met een. In zo'n geval hebben wc de ruimte binnen veertig seconden verlicht en rookvrij gemaakt," weet Rcger zeker. De ademha lingsbaan, die drie verdiepingen heeft van 25 vierkante meter op pervlak. kan op ontelbare manie ren worden ingericht. Zodoende wordt voorkomen dat de deelne mers na een aantal trainingen de routes uit hun hoofd kennen. In het oude centrum was dat wel hel geval, zegt Reger. De deelnemen de brandweerlieden, van wie een aantal in opleiding, moeten bin nen een half uur de poppen in vei ligheid hebben gebracht. In de praktijk hebben ze immers een beperkte zuurstofvoorraad. Na af loop kunnen ze hun verrichtin gen op video analyseren. Reger vindt het nieuwe oefencentrum van onschatbare waarde. Volgens hem heeft een aantal van de ruim 600 korps leden sterke behoefte aan goede begeleiding. Uit een nog lopend onderzoek blijkt dat meer brandweerlieden dan ge dacht problemen hebben met er varingen tijdens noodsituaties. Rotterdam - Viel belletje-trek ken ooit onder het soort katte- kwaad dat slechts met lichte billekoek werd bestraft, tegen woordig loop je het risico op een vuurwapen te worden ont haald als je iemand voor joker naar de deur laat wandelen. Een 10-jarig meisje leerde deze harde les gisteravond, toen ze in de Adrianastraat in het Ou de Westen wat belletjes liet rinkelen. Een 41-jarige man opende de deur en trok met een een pistool. Het kind ging op een drafje naar huis, waar haar moeder de politie waar schuwde. Die wist de man de woning uit te krijgen en nam hem mee naar het bureau. In de woning werden later nog enkele luchtdrukpistolen aan getroffen. Ridderkerk - Arie van Vliet, oud directeur van de gemeentelijke technische school Burgemeester Crezée in Ridderkerk, heeft gis termiddag de Sint Jorispenning ontvangen. Hij kreeg de gemeen telijke onderscheiding uit han den van burgemeester mr. Harm Bruins Slot wegens zijn 'vele creatieve uitingen ten behoeve van dc Ridderkerkse gemeen schap en zijn bijdrage aan het technisch onderwijs in deze ge meente.' De penning werd uitge reikt tijdens een officiële bijeen komst ter gelegenheid van het 50- jarig bestaan van de school in Slikkerveer. Ridderkerker Van Vliet (64), die ook actief was als reclameteke naar, werkte voor de Stichting Evenementen Ridderkerk (SER), het Comité Carillon Stadhuis Rid derkerk en de actie Piek voor de pont voor het behoud van het voetveer bij Slikkerveer. Ook illu streerde hij folders voor de va kantiebesteding en maakte wandschilderingen, de eerste in 1964 voor de speeltuin in Oosten- dam. De in Rotterdam geboren Van Vliet heeft zich de laatste maanden bezig gehouden met de samenstelling van een gedenk boek over de geschiedenis van de technische school in Ridderkerk, waar hij van 1983 tot 1968 direc teur was. Bij elkaar was hij 31 jaar aan de school verbonden. Het eer ste exemplaar van het boek 'Vijf tigjaar technisch dagonderwijs in Ridderkerk' werd gisteren aange boden aan burgemeester Bruins Slot en aan de oudste en jongste leerling van de school. De vorig jaar ingestelde Sint Jo rispenning werd eerder toege kend aan Meta de Visser van de landelijke vereniging Vrienden van de Voetveren en rolstoel bas ketbal-international Gert-Jan van der Linden. De onderscheiding wordt uitgereikt aan personen die zich op bijzondere wijze verdien stelijk hebben gemaakt voor Rid derkerk op het gebied van bij voorbeeld sociaal-maatschappe lijk werk. industrie, cultuur of spurt. Vanuaag iiouui ut* techni sche school in Ridderkerk een grote reünie, waarop ruim twaalf honderd oud-leeringen worden verwacht. Bel OIO - 4004.444 en 't komt In de bus! U kunt bellen: maandag t/m vrijdag van 18.00 -19.00 uur en zaterdag van 14.00 -16.00 uur. Dagblad Door Jan Rozendaal Rotterdam - In de namiddag van oudejaarsdag 1992 viel Aladdin Mutlu (32) hevig bloedend uit zijn auto. Hij stierf ter plaatse, op de parkeerplaats aan de Prinses Bea- trixlaan, een ontmoetingsplaats voor homofielen in het Kralingse Bos. Artsen telden 41 snij- en steekwonden in het lichaam van Mutlu. De vraag die gisteren centraal stond voor de Rotterdamse recht bank. voorgezeten door mevrouw mr. A.C.M.P. van Breukelen, was wie er zo tekeer was gegaan met één of meer messen. Officier van Justitie mevrouw mr. C.A. van Beuningen had een verdach te aangevoerd. Ze had er ook een scenario by, op basis waarvan ze acht jaar gevangenisstraf eiste. Maar, stelde advocaat mr. J. L. A. M. Ie Cocq'd'Ardmandvil- le, daardoor ontstonden er juist nog meer vragen. Vragen, die al leen maar kunnen worden beant woord door de verdachte, de 20-ja- ngc m Rotterdam wonende Turk L.E. Maar die deed er gisteren het zwijgen toe. zoals hij al doet sinds hij half januari door de poli tie werd gearresteerd. En daarom kon ook de raadsman een visie geven, zoals hij dacht dat 'het misschien is gebeurd'. De verdachte was op 31 december 's middags met het slachtoffer ge zien. Ze kenden elkaar goed. Van Mutlu is verder bekend dat hij bij het Centraal Station in Rotter dam drugs had gehaald voor ken nissen. Daarna is hij met zijn au to, een witte Opel Ascona. op de parkeerplaats in het Kralingsebos terechtgekomen. „Wat er toen is gebeurd, en waarom, dal zullen we wel nooit te weten komen." er kende de aanklager. Maar aan de hand van het tech nisch bewijs achtte zij in ieder ge val E. schuldig. Dat bewijs be stond uit de afdruk van een be bloede handpalm op het raam van het rechter portier van de auto, die van E. was. Volgens de officier van Justitie liet dat geen ruimte voor twijfel. Mr. Van Beuningen vulde dat aan met het plotselinge vertrek van E. naar Turkije. Zijn vader had op 1 januari, ter wijl het reisbureau eigenlijk was gesloten, een ticket Amsterdam- Ankara gekocht voor een vlucht op dezelfde dag. Op naam van de verdachte. Tegen de politie ver telde de familie later dat E. rond dc kerstdagen al was vertrokken en op 31 januari in ieder geval in Turkije zat. Maar waarom de doodslag - moord achtte de officier niet be wezen - en hoe het dan precies was gebeurd, meer bewijsmate riaal, mr. Van Beuningen moest toegeven dat er witte vlekken zouden blijven zolang de ver dachte zweeg. Dat was ook de me ning van de advocaat, die even eens de details niet zei te kennen. Maar mr. Le Cocq d'Armandville vindt daarom dat zijn cliënt on mogelijk kan worden veroor deeld. Om dat te onderstrepen zette hij wat scenario's uit. Mis schien waren er wel derden bij de auto gekomen. ..En stel dat de af druk van de handpalm van mijn cliënt was - in de technische rap portage staat dat dit 'waarschijn lijk* het geval is - dan kan ik daar ook nog wel een heel ander ver haal bij bedenken. Bovendien." voegde hij eraan toe, „heeft één van de getuigen liet over een blonde man die weggerend is. Dat kan in ieder geval nooit mijn cli ënt zijn geweest (die zwart haar heeft, red.). Het beuijs is er niet." besloot de raadsman, die vrij spraak bepleitte. Ook een laatste poging van de rechtbank om E.'s verhaal uit zijn hoofd te halen, strandde; „Nee mevrouw, ik heb niets te zeggen." De rechtbank doet op 7 mei uit spraak.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1