Waterweg 17 'Gemeente langzaam? Mensen kopen ook niet zo snel een nieuw bankstel' wmmmmmmm, ajjq Turks ongenoegen over politie in Ylaardingen Geheim Kasboek Ballonnen op 1 mei de lucht in Gemeente even gesloten Actie voor Tsjaad 1 Mei-viering met toneel Dodenherdenking in Julianaplantsoen Markante VVD'er Gerard Verhulsdonk verlaat Schiedam in mildheid Modieus, ve' derUcht en uiterst functioned. Oud papierbakken in Hoek van Holland Nou tabé dan I Rotterdams Dagblad Woensdag 28 april 1993 Dankzij een defecte papierversnipperaar en een secretaresse die mij wel aardig vindt, heb ik de hand weten te leggen op het uiterst gehei me kasboek van de reorganisatie bij de gemeente Vlaardingen: een operatie die bekend staat als O&O-proces en de lieve duit van 7 mil joen gulden heeft gekost c.q. kost Ik heb het werkstuk met rode oortjes gelezen. Een selectie van de meest pikante uitgaven vindt u hieronder. Cursus logopedie voor het leren uitspreken van de woorden dissi- patieve structuren, zelfregeling, communicatieve sturing en hori zontaal bestuur. 125.000 gulden. Mediatraining 'Hoe geef ik ontwijkende antwoorden?': 850.000 gul den. Vergoeding aan neefje Willem-Jan R. voor het bezorgen van spoed eisende post: 23 gulden. Verhuiskosten voor het 20 centimeter verplaatsen van 1 bureau: 85.000 gulden. Training vriendelijk glimlachen tegen onredelijke burgers: 130.000 gulden. Fysiotherapie voor het snel leren oppakken van de telefoon: 8500 gulden. Salaris van interim-manager: 3.500.000 gulden. Weekend assertief besturen op afstand te Garderen: 725.000 gul- den. Leerboek propaganda en voorlichting: 80 gulden, Supplement op idem: 45 gulden. Kledingvergoeding aan adviseur (driedelig pak): 745 gulden. Drukkosten bulletin: 1,5 miljoen gulden. Vergaderkosten (Max Havelaarkoffie, mariakaakjes enz): 800.000 gulden. Tekencursus lijntrekken: 72.000 gulden. Vervolgcursus grote lijnen trekken: 85.000 gulden. Ontwerpkosten logootje (drie kleuren): 345.000 gulden. Presentatie logootje: 225.000 gulden. Workshop 'Lastige burgers: 1 (onleesbaar) Diner wethouder en journalist: 250 gulden. Mantelpakje wethouder: 650 gulden. Werkbezoek aan gereorganiseerde gemeentere 550.000 gulden. •Werkbezoek van gereorganiseerde gemeenten: 550.0Q1 gulden. Informatieavond voor burgerij: 1200 gulden. Treinkaartje Vlaardingen-Rotterdam retour 2de klas: 6,50 gulden. Fuchsia yoor vergaderzaal (markt Broekweg): 23 gulden. Verbouwing secretaressekamer (Gamma): 323 gulden. Cursus bellen blazen: 85.000 gulden. Cursus stoom afblazen: 85.000 gulden. Overheadprojector en sheets: 9500 gulden. Viltstiften (op waterbasis, 3 kleuren): 185 gulden. Whiteboard met wisser; 875 gulden. Cursus Word Perfect: 350 gulden. Kopieerkosten: 1,2 miljoen gulden. DICK VAN DER LUGT Schiedam Tijdens de 1 mei-viering die zaterdag wordt gehou den, gaat aan de Grote Markt om 13.00 uur een be hoorlijk aantal ballonnen de lucht in. Het gaat om een wedstrijd, georganiseerd door de PvdA, waarbij de eigenaar van de ballon die het verst komt, een prijs ontvangt. Alle PvdA-ieden krijgen die dag thuis een roos bezorgd. Bij het stadhuis wordt om 12.00 uur de rode vlag gehesen en de Internationale gezon gen waarna de. viering wordt afgesloten met een broodmaaltijd. Byna alle gemeentelijke afdelingen en diensten zijn vrijdag 30 april, maandag 3, dinsdag 4 en woensdag 5 mei gesloten. Uitzonderingen daarop zijn de biblio theken en Woningbeheer die op 3 en 4 mei wel zijn geopend. Ook de Burgelijke Stand is op 3 en 4 mei open, maar dan uitsluitend voor de aangifte van ge boorte en overlijden. Het Stedelijk Museum is op koninginnedag en 5 mei van 12.30 tot 17.00 uur toegankelijk en opent ook op 1,2 en 4 mei gewoon haar deuren. In Zwembad Zuid kan vrijdag aanstaande niet worden gezwommen. Voor woensdag 5 mei gelden de openingstijden zoals die op zondag gebruikelijk zijn. Vlaardingen De Vlaardingse afdeling van Amnesty I. a houdt dinsdag 4 mei na de dodenherdenking in de Oosterkerk aan de Schiedamsewegeen korte bijeen komst om de aandacht te vestigen op de situatie in Tsjaad. In de voormalige Franse kolonie worden on der het bewind van president Deby duizenden men sen zonder enige vorm van proces gevangen gehou den en vermoord. Om zich te uiten tegen het schrik bewind in Tsjaad kunnen Vlaardingers in de Ooster kerk hun handtekening zetten. De viering van 1 mei in Vlaardingen vindt in tegen stelling tot andere jaren alleen plaats op Nivon-boer- derij de Hoogkamer. Het officiële programma begint om 10.30 uur met een rede van burgemeester Stam waarna de toneel groep Fakkel op de planken staat met het blijspel 'Schat, ik ben er hoor. "s Middags wordt er om 14.30 vertrokken voor een fietstocht die langs onder meer gebouw De Kern in Maassluis voert. Maassluis De NationaleDodenherdenking vindt dinsdag 4 mei plaats bij het verzetsmonument in het Prinses Julia naplantsoen. Het programma begint om 19.45 uur met het blazen van 'The Last Post' waarna twee mi nuten stilte in acht worden genomen. Het Maassluis' Mannenkoor, de Maassluise Harmonie en de tam boers van het Wapen van Maassluis verzorgen de muzikale begeleiding tijdens de bijeenkomst. Bij het monument worden kransen gelegd door de burgemeester, leden van Expogé en leerlingen van het Maascollege. De herdenkingsbijeenkomst wordt om 20.15 uur afgesloten. Schiedam Dansavond, dienstencentrum De 4MoIens. 19 00-22 30 uur Vlaardingen donderdag: 29 april Lunchconcert Aad Zoutendijk Grote Kerk. 12 4o-l3 lo uur Redactie Waterweg: Jan Boorster Ben van Haren Peter de Lange Sander Sonnemans Carel van der Velden Westhaven- plaats 22 3131 BT Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 2340055 Door Carel van der Velden Schiedam - Op zijn oude ver trouwde stek in café 't Vier kantje pakt Gerard Verhuls donk (68) een papiertje. Hij praat over de kloof tussen de burger en de politiek. „Links zit de burger, rechts het raadslid," zegt hij als hij een wit vel dubbel vouwt. „Vroeger hadden ze direct contact. Nu zit er een hele laag tussen. Welzijnswerk, bewo nersverenigingen. Er is geen sprake van verwijdering, er is alleen een grote hoeveelheid kraakbeen tussengestopt." Het onderwerp komt ter sprake omdat Verhulsdonk vanavond in de Roo Roosen2aal in een forum over bestuurlijke vernieuwing zit. Het is de laatste keer dat hij in Schiedam in een politieke rol te zien is. Morgenavond wordt hij tijdens een receptie in het Stedelijk Mu seum in de bloemetjes gezet en dan is het over en sluiten. De ver huiswagens brengen de huisraad van de bonbonmaker-in-ruste over enkele weken naar Nijme gen, de geboorteplaats van zijn echtgenote. Verhulsdonk heeft het raadswerk met zijn boerenverstand gedaan. Hij vergaarde er 30 jaar praktijk ervaring mee. Hfj heeft er altijd voldoende aan gehad, meent hij. „Anderen hebben misschim nooit koffie met een velletje bij een arbeider thuis gedronken," zegt hij. „Politici moeten gewoon veel met burgers praten en goed luisteren. Dat is alles. Dan is er geen kloof." Bekendheid Na de koffie maakt Gerard Ver hulsdonk een wandelingetje door de stad. Tijdens zijn tochtje wordt hij door Jan en alleman begroet of aangesproken. Verhulsdonk lijkt immuun te zijn gebleven voor de erosie in de band tussen de kiezer en de gekozene. Dat bleek tijdens de raadsverkie zingen in 1990, In zijn hart had de bonbonmaker al afscheid geno men van de raad. Op de lijst van de WD nam hij bij wijze van af scheid de positie van 'lijstduwer' in. De kiezers dachten er anders over en brachten Verhulsdonk met voorkeurstemmen terug in de raad. De band met de Schiedammers kon hij vooral in zijn winkel aan de Hoogstraat goed onderhouden. „Daar hoorde ik dat de verwar ming in het bejaardenhuis het niet goed deed of dat de trapleu ning van een huurhuis gammel was, Al die contacten vormen een belangrijke graadmeter voor wat er in de stad leeft. „Met Jan Simons van de PvdA ging ik vroeger vaak de wijk in. Dan belden we gewoon bij men sen aan. Soms werd je de trap af- gescholden, een andere keer kon den we komen praten. Zo on derhielden wij het contact met de bevolking. En samen vingen we de klappen op." Twijfels De inspraak is tegenwoordig ge regeld in een heuse verordening. Toch twijfelt Verhulsdonk of de Schiedammers nu zoveel beter af zijn met al die inspraakavonden. „Vroeger belde een burger ge woon een raadslid op. Die traditie is een beetje verloren gegaan. Verder is de band van de raadsle den met de stad ook minder ge worden. Veel raadsleden stam men uit de ambtelijke wereld en welen veel van weinig. Ze hebben verstand van het linker neusgat. Maar als er iemand doof dreigt te worden, weten ze met wat ze moe ten doen." Zo zwart op wit afgedrukt doet de kritiek vermoeden dat Verhuls donk een verzuurde gepensio- W'fi Gerard Verhulsdonk:'Met Jan Simons van de PvdA ging ik vroeger vaak de wijk tn. Dan belden we gewoon bij mensen aan. Soms werd je de trap afgescholden, een andere keer konden we komen praten. Zo onderhielden wij het contact met de bevolking. En samen vingen we de klappen op.' Foto Roei Dijkstra neerde man is, met een nostalgi sche hang naar het verleden. Die typering doet hem echter tekort. De teruggetreden volksvertegen woordiger is gezegend met een optimistische geest. Als levensge nieter vindt hij ook het heden een 'plezierige tijd' om te leven. En op kritiek volgt bij Verhuls donk doorgaans al snel de nuan ce. „De opmerking dat raadsle den nooit meer de burgers opzoe ken, slaat ook op mijzelf," klinkt het haast verontschuldigend. „De laatste jaren is het allemaal wat minder geworden. Maar bij voor beeld Will van Wijk gaat nog steeds overal op af. En er zijn er nog een paar in de raad." Naast de nuance verwerkt Ver hulsdonk doorgaans het ingredi ent humor in een betoog. Het is de aard van het beestje. „In een debat probeer ik altijd te beoorde len wie er gelijk heeft," zegt hij. „En die steun ik. Ik heb nooit kri tiek gehad om de kritiek." In Schiedam zijn verschillende bestuurders uiterst gevoelig voor kritiek, maar van Verhulsdonk kunnen de meesten wel een plaagstootje hebben. Wellicht ook omdat de VVD'er voortdurend zijn eigen positie ter discussie durfde te stellen. Krenten „Als raadslid wordt je gekge- schreven met ambtelijke nota's. Ik heb er nooit een geheim van gemaakt dat ik ze niet lees. Ik bla der ze door. Want je weet natuur lijk nooit of er nog wat aardigs in staat." Voor de begroting, het belangrijk ste stuk van het college van B en W, maakte hij zelden een uitzon dering. „Ik bekeek de boekwer ken niet voordat de krant er over had gepubliceerd," bekent hij. „Jullie haalden voor mij de kren ten uit de pap. In eigen woorden ging ik daarmee in de raad aan de slag." Verhulsdonk ging het debat vaak in met een klein papiertje, waarop hij een paar trefwoorden had ge schreven. „Dat was om er voor te zorgen dat ik niks zou vergeten. Helaas lezen veel raadsleden hun tekst van papier. Zij spreken schrijftaal. Wie steekt er nog een boeiend betoog af in de raad? Ik hoor ze nauwelijks en dat maakt de politiek er natuurlijk ook niet aantrekkelijker op." Zijn winkel deed Gerard Verhuls donk twee maanden geleden op slot. Hij werkte ruim vijftig jaar in de zaak, die door zijn grootvader werd gestart. Na het afsnijden van zijn belangrijkste communi catiemiddel met dc Schiedamse bevolking zwemt hij in de vrije tijd. Voor zijn gevoel verzuipt hij er soms in. De vertrouwde opge wektheid is volgens hem slechts schone schijn. „Je zou eens met mijn vrouw moeten gaan praten. Ik vind deze periode gruwelijk, 's Ochtends lees ik in mijn ochtend jas de krant. Tijdens mijn dage lijkse wandeling loop ik heel langzaam, anders ben ik te vroeg thuis. Er wordt mij gevraagd of ik niet van vissen houdt. Wat moet ik met dergelijke opmerkingen? Zowel gestoomd als gebakken vind ik ze heel lekker." Peinzen Met name de laatste week loopt Verhulsdonk veelvuldig te pein zen over zijn functioneren. „De vraag waar ik nu eigenlijk sta houd mij bezig," zegt hij. „Vol gens mij is het exact in het mid den. Soms stemde ik links, soms was het rechts. Ik heb nooit radi caal kunnen denken, al heb ik al tijd veel contact gehad met de ex treme figuren in de st3d." Verhulsdonk noemt John Zwart, de alternatief hulpverlener die ja renlang in de contramine leefde met de gemeente in het algemeen en de sociale dienst in het bijzon der. „Er is een periode geweest dat hij twee keer per week de win kel in liep en mij uitschold voor klere-fascist Dan bracht ik hem tot bedaren en gingen wc even praten. Vaak bleek dat hij heel zinnige dingen te zeggen had over het sociale gebeuren in de stad. Dergelijke mensen ontmoet ik graag." Verder noemt Verhulsdonk Hem de Koster, een man die in de jaren '60 in de Laurens Costerstraat een sleep-in voor daklozen opzette. Mooie tijden waren dat, zegt hij. „Er was een hechte kunstenaars gemeenschap in 't Sterretje. Ik zat daar graag bij. Uit protest te gen het aankoopbeleid gingen ze hun schilderijen verbranden. Er gebeurde wat in de stad." Verhulsdonk herinnert zich ook dc door hem gesteunde acties te gen de sloop van de Branders- buurt. ,,'s Nachts hielden we uit protest een nachtwake in de Ko renbeurs. Dat mocht toen nog. Jan Hagendoorn woonde nog niet aan de overkant," geeft hij een sneer naar de huidige protesten van omwonenden tegen het plan om van de Korenbeurs wat vaker een sociaal trefpunt te maken. Tijdens de wandeling door de stad houdt Verhulsdonk even de pas in bij de lege lakten in de stad. Ruim twintig jaar na dc sloop van de karakteristieke Brandersbuurt ligt een deel van de vrijgekomen terreinen er nog immer doelloos bij. Ook elders in het centrum zijn er grote, kale terreinen. In de Lange Kerkstraat, tussen de Hoogstraat en de Brocrsvesl, aan de Singel, op het voormalige Bolslerrein en op het voormalige Hollandiater- rein. Verhulsdonk heeft dertig jaar gepleit voor vernieuwing van het stadshart. Het onderwerp vormde een van zijn stokpaard jes. Maar bij zijn vertrek moet hij constateren dat de meeste plan nen nog steeds in de voorberei dingsfase verkeren. De stadsuitbreiding nam Schiedam in de laatste drie de cennia voortvarend ter hand, maar in het centrum wilde het al lemaal njet zo vlotten. Het ge meentebestuur wordt daarom wel eens vergeleken met een slak. In Schiedam zijn er zelfs mensen die de vergelijking beledigend vin den voor het beestje, dat in som mige Schiedamse restaurants als culinaire delicatesse op de menu lijst prijkt. Van Verhulsdonk had het ook al lemaal best wat sneller gemogen, maar toch overheerst bij zijn ver trek de mildheid. „Ik maak weinig dwaze dingen mee in de raad. Doorgaans heb ik geen reden om tegen college voorstellen te stemmen. We heb ben inderdaad 22 jaar over dat centrum gesproken. Maar men sen lopen soms ook een paar jaar na te denken voordat ze een nieuw bankstel kopen. Zo gaat dat bij de gemeente ook." Ook 'n ruime keuze in jacks. MODEHUIS Broersvest 109-113, Schiedam, lel. OIO - 426 03 99 Ook op maandagmiddag en donderdagavond geopend. Sri U lo n Vlaardingen - Binnen de Turkse gemeenschap in Vlaardingen leeft ongenoegen over de politie. In de Commissie voor Etnische Minderheden zijn daarover kort geleden opmerkingen gemaakt. Het commissielid G. Balaban heeft bij elf Turkse Vlaardingers gepeild wat hun mening over de plaatselijke politie was. De aanlei ding daarvoor vormden de ont wikkelingen rond landgenoten in Vento en Amsterdam. Daar kwa men Turken na gewelddadig op treden van respectievelijk politie mensen en een gestoorde man om het leven. Die zaken zorgden voor onrust in de Turkse gemeenschap en dat was weer voor Balaban aanleiding om in Vlaardingen een steek proefje te houden. Hij gaf in de commissie toe dat die met repre sentatief was, maar vond zijn be vindingen toch verontrustend ge noeg om ze naar voren te bren gen. In de commissie is geopperd de politie met de Turkse gemeen schap te laten praten. Wethouder Agnes van Ardenne-van der Hoe ven, dc voorzitter van de commis sie, noemde dat een goede zaak. Ook is voorgesteld de commissie een keer te laten vergaderen met de raadscommissie Algemene Za ken, die wordt voorgezeten door burgemeester Stam. Hij is hoofd van de politie. Een woordvoerster van de politie zegt dat de Vlaardingse politie zich niet bewust is van klachten. Voor er wordt gereageerd, wij men eerst weten wat de klachten inhoudelijk zijn. G. Balaban was niet bereikbaar voor een toelichting. Hoek van Holland - De premiere geling voor de inzameling van oud papier in Hoek van Holland wordt verlengd tot 1 juli van dit jaar. In de deelraadsvergadering van juni zal worden bekeken of de regeling bij de vereniging moet worden opgeschort. Die krijgen nu ten veigoeding voor het inza melen van oud papier. In 1992 werd er door verschillen de vereniging en organisaties 225 ton oud papier ingezameld. De deelgemeente vergoedde daar voor ruim tienduizend gulden, terwijl twaalfduizend gulden was uitgetrokken. De Roteb gaat m Hoek van Hol land, zo is nu afgesproken, twee extra containers plaatsen voor oud papier. De meeste deelraads leden vinden dat daarnaast het inzamelingswerk van de vereni gingen nuttig blijft en uit een oog punt van milieu nog niet kan wor den gemist. In Het Vrije Volk schreef Hans van der Sloot cd weer flink mt jaren geleden de column Schiedam Vandaag. Ter gele- genheid van het vertrek van VVD'er Gerard Verhulsdonk uit de gemeenteraad levert hij nog één keer een aflevering j aan. Door Hans van der Sloot Verhulsdonk vertrekt uit de politiek en zelfs uit Schiedam. Verhulsdonk hoort tot de Schiedammers die het open- - bare Leven in belangrijke mate hebben verrijkt. En dan heb ben we het niet eens over zijn chocolaterie. En evenmin over zijn optreden in het televisie- programma Nederlands Elftal van Koos Postema in 1976 waarin hij een mild liberaal standpunt beoogde te vertol ken maar de echte onvergetel- heid pas bereikte door als na tionale conftsseur en pleitbe- zorger van de handgemaakte bonbon het standpunt te ver kondigen dat abortus na aard gas het belangrijkste Neder landse exportartikel mocht worden genoemd. Deze Verhulsdonk kennen we 1 uit een periode dat Het Vrije1 Volk, één der twee voorlopers van zijn huidige dagblad, tweemaal per week de column i 'Schiedam Vandaag' publi ceerde. Met de editie van van- j daag laten we de geschiedenis nog eenmaal herleven en ke-1 ren terug naar de tijd dat Ge- rard Verhulsdonk de bijbel in de Petrus Canisius-vertaling in raadsvergaderingen placht te gebruiken als toetssteen van de gemeentelijke politiek. Zo leidde hij de algemene be schouwingen eens in met 'Roept de Wijsheid niet, en verheft niet de verstandigheid hare stem', waarmee hij het cultuureigen van de confessio nelen inlijfde bij het gedach- tengoed van Thorbecke. Op dat moment gistte het he- vig in politiek Schiedam. Par- tijen stonden elkaar naar het leven en binnenstadsplan na binnenstadsplan liep op de klippen van de scherper wor den verhoudingen tussen col lege, raad en achterban. In, die periode werd de ge meentepolitiek deels gematst aan de koffietafel van Het Vierkantje. Wie inspraak wil- - de, behoefde jn het begin van de zeventiger jarèn maar op 1 een daartoe geschikt uur - zo tegen slaapmutsentijd- bin- nen te stappen en kon zich mengen in het gesprek tussen ervaren en beginnende politi ci, journalisten, actievoerders en bestuurders. Het werkely- ke besluit van de gemeente- raads-, commissie- en partij- vergaderingen was hier. tij- dens het nakaarten. Hier wer- 1 den pas echt zaken gedaan. Belangrijke punten die aan de orde werden gesteld waren aandacht voor het milieu, het regelen van inspraak, een be- tere beheersing van de ge- meentefinanciën en grotere invloed van de partij op het functioneren van de raad:en het college. Het was hier dat deJ naam 'het Gat van Bolmér^ j voor het eerst werd gehoord,-. welke naam het verdient om eindelijk eens officieel te wor- den aangebracht, al was het maar uit politiek-archeologi- sche motieven. 'Meneer' Verhulsdonk -want journalisten bleven er een ge woonte van maken hem met mijnheer aan te spreken-nam daaraan veelvuldig deel. Zon der Petrus Canisius-vertaling ditmaal en nu gesmeerd door 1 een jonge klare in plaats van door het van gemeentewege verstrekte water. Ook de grap- - pen waarmee hij 2ijn optreden I in de raad kruidde, liet hij daarbij gewoonlijk achterwe- 'r ge. In Het Vierkantje was de bon bonmaker vaak de tegenpool van het gemeenteraadslid. In de politieke, op de toekomst gerichte gesprekken bepleitte hij dan ook vooral aandacht voor de praktische kanten in de ontwikkeling van Schiedam. Bijvoorbeeld door het eindelijk eens voltooien van de al jaren gewenste'grote omloop'. Of de onmogelijkheid om de Passage exploitabel te maken, zonder deze te verlen- gen tot de Hoogstraat en de wenselijkheid van een snelle aanpak van het Siadserf. Zijn optreden bracht hem in de unieke positie van een man die zichzelf op de onderste plaats van de verkiezingslijst uitrangeerde en vervolgens met voorkeurstemmen toch werd geroepen om zyn taak af te maken met pas helemaal op het eind het genoegen dat deze drie wensen gerealiseerd gaan worden. Menigeen zou dan juist gebleven zijn.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1