11 Politie lost meer misdrijven op Genieten van zon én tekenles Oud vrachtschip wordt bij Nieuwe Palmboom afgemeerd 'Geerkade wordt wandelpromenade' Nieuwe sluis en brug over Berkelsche Zweth 'Broekpolder geen inzet van verkiezingen maken' Brand bij Albert Heijn HÉ Amsterdam voor 't eerst welkom op Freight Show Pim Fortuyn werpt zich op voor regiobestuur Strandrace krijgt vervolg Gesprek onbetaald werk Meeste aangiften komen uit Schiedam-Centrum en -Oost Huurders betalen kosten niet Met auto tegen een zeilboot Met 92 km over zebrapad Bromfietsers bekeurd Rotterdams Dagblad I Donderdag 29 april 1993 RW I SOBS W- 'SsP? Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131 BT Vlaardingen tel 010-2340055/fax 4349754 Massief en oer-Hollands liggen ze erbij, de nieuwe fietsbrug en gerestaureerde schutsluis over de Berkelsche Zweth. Wapperende vlaggen, een staalblauwe lucht en heldere wa terpartijen vormden gisteren het decor bij de opening van de twee waterwerken door gedeputeerde Jansen van de provin cie Zuid-Holland. De uit 1862 daterende schutsluis is eigendom van het Hoog heemraadschapvan Delfland en werd in 1976 aan de scheep vaart onttrokken. Dertien jaar-en 950.000 gulden aan res tauratiekosten-later verenigt hetsiuisjealsvanoudshet wa terstaatkundig beheer en het behoud van landschappelijke waarden. De sluis vervult ook op recreatief gebied een functie en zal voortaan weer heel wat watersportliefhebbers beko ren. De nieuwe fietsbrug is een ophaalbrug die door de scheep- en recreatievaart moet worden bediend. Vanaf de aanlegplaat sen kunnen schippers de brug met de hand bedienen. De fietsbrug 'is onderdeel van de recreatieve fietsroute en ver bindt dei iemeenten Rotterdam, Berkel en Rodenrijs, Pijn- acker er Delft met eikaar. De aanleg van de brug heeft 450.0Gf/ gulden gekost. Foto Ce«sKuiper/Ronertams Dagblad Rottere am - De Amsterdamse haven staat voor het eerst cp de Freight Show in het Ahoy'-complex; de van 11 tot en met 14 mei te houden vakbeurs over ha vens en transport. Twee jaar geleden nog werd Am sterdam als concurrent van Rotterdam geweerd. Beursn anager P. Niemantsverdriet heeft laten we ten dat deze houding is veranderd nu Nederland steeds meer een distributiefunctie krijgt en de rot van Amsterdam (Schiphol en de haven) daarin be langrijk is. Beide havens vullen elkaar aan, vindt hij. „Ons beleid ten aanzien van concurrerende buiten landse havens, en dan denk ik met name aan Ant werpen en de Duitse havens, blijft echter voorlopig ongewijzigd," zegt Niemantsverdriet in een inter view in het blad 'Haven Amsterdam'. Schiedam - In het geval dat de bestuurlijke vernieu wing van de Rijnmond zo ver wordt doorgevoerd, dat de voorzitter van het regiobestuur een door het volk gekozen politicus zal zijn, dan stelt prof. dr. Pim For tuyn zich verkiesbaar. De partijloze Fortuyn maakte dat gisteravond bekend tijdens een PvdA-bijeen- komst in het Passagetheater te Schiedam. Deze avond ging over het nut en onnut van politieke par tijen op plaatselijk niveau. Fortuyn zei niets te zien in een door de Kroon benoemde voorzitter. „Dan wordt het Peper of Lubbers en is dat het dan?" For tuyn zei liever de regio te leiden dan burgemeester te worden van de toekomstige gemeente Feijenoord. Hoek van Holland - De strandrace in Hoek van Hol land krijgt vrijwel zeker een vervolg. Organisator Bob de Jong heeft bij de deelgemeente Hoek van Holland een vergunning aangevraagd om op 24 okto ber voor de tweede keer een strandrace te mogen or ganiseren. De Jong heeft laten weten dat daarvoor televisiezendtijd beschikbaar is. Het enige voorbe houd dat hij heeft gemaakt is, dat de financiering nog moet worden afgerond. Vorig jaar werd in Hoek van Holland voor het eerst de strandrace gehouden, nadat deze in Scheveningen niet meer welkom was. Ook in De Hoek was erg veel oppositie tegen het mo torsport evenement, maar de deelgemeenteraad be sloot toch een vergunning te verlenen. Sportief ge zien was de race een succes en van enige schade aan het duingebied was nauwelijks sprake. Het circuit werd na afloop beter opgeleverd dan het daarvoor was geweest. Maar de publieke belangstelling bleef sterk onder de verwachting, mede doordat een en treeprijs van vijfentwintig gulden werd gewaagd. Rotterdam - Het Kerkelijk Informatie Overleg platform inzake Sociale Kwesties (Kiosk) in Rotter dam houdt een bijeenkomst over de herverdeling van betaald en onbetaald werk tussen mannen en vrouwen. Stafmedewerker Agnès Filing houdt 3 mei aanstaande in het kader van het Economisch Leer huis van Kiosk (Centrum de Put, Putsepiein 28 in Zuid) om 20 uur een lezing over het onderwerp. Her verdeling van werk leidt naar haar mening niet al leen tot een beter milieu, maar ook tot een halt aan de afbraak van sociale voorzieningen. Schiedam - De misdaadin Schiedam is vorig jaar toegenomen in vergelijking met 1991, maar ook het aantal opgeloste zaken is omhoog gegaan. Werden er in 1991 nog 5755 aangiften gedaan, vorig jaar steeg dit naar 6142. Het aantal opgeloste zaken was respectievelijk 997 (afgerond 17 procent) en 1284 (21 procent). Korpschef E. J. van der Horst noemt 1992 een jaar waarop de Schiedamse politie trots kan zijn. „Een jaar, waarin zowel intern als extern veel energie is gestoken in het verbeteren van ons politiepro- dukt" De Schiedamse politie heeft zich voorgenomen meer te communi ceren met de burgers. Dat moet leiden tot een intensievere sa menwerking. Gehoopt wordt zo „een nieuw verantwoordelijk heidsgevoel bij die burgers" te be werkstelligen. Die samenwerking leidde onder meer tot gerichtere waarschuwin gen voor inbraken in Schiedam- Noord. Dat zou hebben geleid tot een sterke daling van het aantal inbraken in de betrokken wijk. Het aantal inbraken in heel Schiedam is overigens gestegen en wel van 466 naar S10, inclusief insluipingen. Van die inbraken en insluipingen werden er nog al tijd 118 gepleegd in Schiedam- Noord. De rest was verdeeld over Schiedam Zuid-West (151) en Centrum-Oost (241). Autodiefstallen Het aantal autodiefstallen steeg ook en wel van 184 naar 288. Ver deeld over de stadsdelen waren dit er 142 in Centrum-Oost. 66 in Noord en 78 in Zuid-West. Daarentegen daalde het aantal straatberovingen van 66 naar 44 en het aantal autokraken van 1326 naar 1124. Dat zijn flinke da lingen, mede veroorzaakt door ge richtere waarschuwingen. Van de autokraken worden de meeste ge pleegd in Centrum-Oost (535). De rest is in Zuid-West (331) en Schiedam-Noord (258). Het aantal gewapende overvallen daalde var. 21 naar 16, Van die 16 is een derde middels aanhoudin gen opgelost. De Schiedamse politie overlegde met de Vlaardingse collega's over de aanpak van de overlast van jongeren op de Brederoweg. Op de busbaan daar botsten jongeren met elkaar en vernielden voertui gen. Met de ouders van de jeugd werd contact opgenomen om mee te delen dat hun kind zich daar ophield. Dat had een positief ef fect, aldus de pohtie, want de meeste ouders namen daarop hun maatregelen. De aanpak van de jeugdcriminali teit kwam ietwat in de knel als ge volg van de verdere stijging van het aantal aangegeven incest-za- Ken, meldt het jaarverslag 199z. De drie wijkteams, waarmee te genwoordig wordt gewerkt, heb ben op dat punt werk kunnen op vangen. De politie houdt ook bij hoeveel vreemdelingen er in de stad staan ingeschreven. Dat waren er vorig jaar 6205 tegen 5921 in 1992. Er werden 301 hotels, pensions, wo ningen en bedrijven bezocht om te controleren op illegale buiten landers. Dat leidde tot 503 aan houdingen tegen 334 in 1991. Vlaardingen - Het Vlaardingse CDA-raadslid Jan Jumelet vindt het niet goed als mogelijke wo ningbouw in de Broekpolder in zet van de verkiezingen wordt. Hij zei dit in de raadscommissie Stadsontwikkeling. Jumelet had zich geergerd aan uitlatingen van wethouder drs. Kees van der Windt (PvdA. Mi lieu) in die richting. Die verwees eind vorige week naar een rap port van de provincie Zuid-Hol land waarin staat dat het achter uit gaat met de natuur in dit deel Iet5 meer dan tien kinderen brachten gisteren enkele uren door in het park't Hof In Vlaardingen meteentekenblok op schoot. Dicht bij een vijver tekenden ze oml ïggend groen in het kader van een tekenles van de Vrije Academie, ondertussen ook genietend van het prachtige weer. Foto Ellen den Ouden/Roel Dijkstra Schiedam - Na een lange mars van zes jaar verkeren de initiatief nemers van malend korenmolen- museum de Nieuwe Palmboom in Schiedam aan de vooravond van de opening in een juichstem ming. Het optuigen van het voor malige stompje wordt omschre ven als 'het grootste molenproject van deze eeuw'. Een nieuwe WV- folder haakt direct op de ontwik keling m. Schiedam wordt in het vervolg verkocht als de stad met de vijf hoogste molens ter wereld. „Het zijn superlatieven," geeft burgemeester en voorzitter van de Stichting De Schiedamse Mo lens Reinier Scheeres toe. „Maar het is gewoon de waarheid. De Noordmolen staat in het Guin ness book of records. Dc andere molens doen er weinig voor on der." De enige bedreiging komt uit Breda. Daar staat een molen- stomp die, als hij in oude luister zou worden hersteld, nog hoger is dan de Schiedamse reuzen. „Maar dat zou ik ze van harte gunnen," zegt Scheeres. „Dan staat de hoogste molen in elk ge val nog in Nederland." Mr. Pieter van Vollenhoven opent de voor 3,5 miljoen gulden her bouwde molen op vrijdag 14 mei. Dat gebeurt 's middags om vier uur. Directeur Jos Gunneweg hoopt dat veel Schiedammers de gebeurtenis bijwonen. „We willen er een feestelijke gebeurtenis van maken." Bij voldoende wind snijden op de ze middag de twintig wieken van de Schiedamse molens door de lucht. De opening vindt plaats aan de vooravond van het jaar lijkse Havenmuziek Molenfes- tival. Scheeres ziet het als een aanwinst dat de stad in het vervolg vjjf in plaats van vier in bedrijf zijnde molens heeft. Uit toeristisch oog punt zit de belangrijkste verbete ring volgens hem echter m de kwalitatieve toevoeging die de Nieuwe Palmboom te bieden heeft. Toeristen „De andere molens zijn puur op de produktie gericht. Bezoekers zijn altijd welkom, maar we heb ben ze nooit actief kunnen werven. De Nieuwe Palmboom is geheel op toeristen toegesneden. De werkende molen kan worden bezichtigd. Er zijn verschillende tentoonstellingsruimten." Directeur Jos Gunneweg van de Stichting de Schiedamse Molens verwacht veel belangstelling. Op de wat langere termijn denkt hij jaarlijks 25- tot 30 000 mensen naar de Noordvest te trekken. Molens vormen met name bij bui tenlandse toeristen nog immer een attractie. Er zijn echter maar weinig plekken waar belangstel lenden de houten radarwerken kunnen zien draaien. „Voor toeristen heb je molen De Valk in Leiden," zegt Gunneweg. „Tot in de nok is al het houtwerk in de was gezet. En er zijn andere werktuigen te zien. In zijn vorm is het een prima concept. Maar er is al een halve eeuw geen graan ge malen. Hier kunnen bezoekers het gezoem en gebrom ervaren. Dat geeft de molen een grotere belevingswaarde. Opluchting De opening van de Nieuwe Palm boom vormt een opluchting voor molen De Vrijheid. Daar wordt op dit moment graan gemalen voor de Echte Bakkers uit de regio's Rotterdam en Den Haag. Voor de produktie van haar Notaris-jene ver betrekt branderij De Twee- lmgh haar granen tot dusver eveneens van deze molen. De jaarproduktie van duizend ton is om'oldoende om aan de toenne- mende vraag te kunnen voldoen. „In verband met een uitbreiding van de branderij hebben we in de toekomst meer granen nodig," zegt distillateur Dick Jansen van De Tweelingh. „De produktie wordt daarom verplaatst naar de Nieuwe Palmboom. De Vrijheid wordt een bakkersmolen, de Palmboom een brandersmolen." De museale functies nemen veel ruimte in de molen in beslag. Ruimte voor graansilo's is er daarom niet. Daarom wordt er een schip naast de molen afgemeerd. Het is een authentiek vrachtschip dat in 1922 in Maassluis is ge bouwd. Het graan wordt door een compressor de molen in geblazen. Kortsluiting iswaarschijnlijk de oorzaak geweestvan een brand je, dat vanmorgen rond zes uur heeft gewoed in de supermarkt van Albert Heijn aan de Rembrandtlaan in Maassluis. Alleen de meterkast vatte vlam. De rookschade is echtergroot. Degehele winkelvoorraad is waardeloos geworden. De bewoners van de woningen boven de supermarkt werden door de politie uit hun bed gebeld na de ontdekking van de brand. Ze hoefden hun huis niet te verlaten. Binnen een half uur had de brandweer het vuur gedoofd. Foto Roel Dijkstra Vlaardingen - Van de 9.361 huurders van het Gemeentelijk Woningbe drijf (GWB) in Vlaardingen weigeren er 108 om de servicekosten te beta len uit protest tegen de hoogte ervan. „Dat is dus maar iets meer dan één procent," aldus GWB-directeur Ans Theissen. In de raadscommissie Stadsontwikkeling heeft ze ermee duidelijk wil len maken dat het met al die protesten tegen de servicekosten wel mee valt. Die protesten richten zich vooral op de doorberekening van het groenonderhoud. Volgens de bezwaarmakers zijn die bedragen te hoog. Ze betoogden verder dat de protesten veel mensen betroffen. Vorige maand verweten bewoners uit de Babberspolder het GWB dat er vanaf oktober geen overleg was geweest over de servicekosten. Ook dat is niet waar, volgens Theissen. „Dat is er elf keer geweest, onder meer met bewoners en buurtbeheerders." van Nederland en verbond daar aan de conclusie dat de Broekpol der groen moet blijven. Hij zei dat „als voorschot op de verkiezin gen." Jumelet vindt dat niet juist. „Wat voegt dit toe aan de problemen in Vlaardingen? Waar dient dit toe?" vroeg hij zich hardop af. Van PvdA'er Bert Kandel kreeg hij meteen de wind van voren. „U bent een arrogant mannetje aan het worden," verweet deze de CDA'er. „U zou onze nota over de ze zaak eens moeten lezen." Waarop Jumelet, wiens partij met de PvdA in het college zit, te rugriep: „Dan springen de tranen me in de ogen." Volgens Kandel „moeten we ein delijk eens ophouden" over de Broekpolder. Volgens hem moet er nu voor eens en voor altijd dui delijkheid komen over de toe komst van de polder. Jumelet verklaarde, gevraagd om een reactie, te vinden dat er door de PvdA dan ook op de gevolgen van het niet bebouwen van de Broekpolder moet worden gewe zen. Er komen dan allerlei voor zieningen in de stad in de knel, al dus het confessionele raadslid. Jumelet had er even eerder zijn teleurstelling over uitgesproken dat Vlaardingen deze collegepe riode de 75.000 inwoners niet haalt. Wethouder mr. Ton van der Steen (D66, Stadsontwikkeling) wees erop dat in het collegepro gramma staat dat er zou worden gestreefd naar 75.000. Volgens hem is het niet gek als je dan op 74.000 uitkomt, oftewel zo'n vicr yl vijfhonderd woningen minder bouwt dan nodig is om die 75.000 te halen. De botsingen deden zich voor bij de behandeling van de Voorjaars nota, meer precies de realisering van een structuurschets voor Vlaardingen, Daar is kort geleden een informatie-avond overgehou den, waar burgers amper in de ge legenheid waren om vragen te stellen. Van der Steen wilde daar over in het openbare gedeelte van de commissievergadering niet praten, Wat hem van VVD-zijde het verwijt opleverde dat hij over een openbaar stuk (Voorjaarsno ta) en een openbare avond (de in formatie-avond) niet in het open baar wilde praten maar alleen achter gesloten deuren. Schiedam - Aan de Korte Haven in Schiedam is gisteren een auto tegen een zeilboot gebotst. De au to stond geparkeerd en werd van achteren door een andere auto aangereden. Als gevolg van die botsing werd de geparkeerde auto gedeeltelijk van de haven ge duwd en kwam met zijn neus te gen een afgemeerd zeilschip tot stilstand. Vlaardingen - 92 Kilometer per uur was gisteren de hoogst geme ten snelheid bij een controle op onder meer de Marathonweg in Vlaardingen. Daar werd die snel heid dicht bij een zebrapad geme ten. De politie controleerde gisteren en eergisteren met ladar op de Maassluissedijk, Zwanensingel, Schiedamseweg, Mr. L. A. Ke- sperweg en genoemde Marathon- weg, Dinsdag werden dertig boe tes uitgeschreven, gisteren ze ventien. Vlaardingen - In de Zuidbuurt heeft de Vlaardingse politie giste ren bromfietsen gecontroleerd. Er werden zes processen-verhaal uitgeschreven, onder meer van wege teveel lawaai en rijden op een fietspad. Dat laatste deden twee jongens die er vervolgens vandoor probeerden te gaan. Een motoragent wist ze op te vangen. Maassluis - Na het uitbaggeren van de haven en het aanbrengen van nieuwe beschoeiingen wordt het kerkeiland in Maassluis vol gend jaar ingrijpend opgeknapt. Een idee is om de Geerkade om te bouwen tot een fraaie wandelpro menade. Die aankondiging deed wethouder Jan Storm gistermid dag bij de start aan de werkzaam heden in het havengebied. Met die ingrijpende operatie is tien miljoen gulden gemoeid. Op symbolische wijze gaf Storm (Milieu) samen met zijn collega Ruud Timmermans (Economi sche Zaken) het startsein voor de langbesproken werkzaamheden. Storm deed bij de start van de bouw van de nieuwe oeverkerin- gen alsof hij de heibaas was. Tim mermans trad op als machinist. Over de opknapbeurt van het ha vengebied is in Maassluis tiental len jaren gesproken. Met name de laatste jaren slibde de binnenha ven steeds verder dicht, waardoor het voor schepen moeilijk werd om de havenbedrijven in de bin nenhaven te bereiken. Ook de be schoeiingen verkeerden volgens de gemeente in een deplorabele staat. De nieuwe oeverkeringen worden gemaakt door aannemer Hakkers. De firma Bos Kalis is verantwoordelijk voor het bagge ren van het zwaar verontreinigde slib. Samen schreven zij op de klus in. In Maassluis gebeurde dat voor het eerst volgens het zo genoemde tum-keysysteem. Dit houdt in dat de inschrijvers zelf een plan van aanpak hebben moeten opstellen en daar een prys bij moesten noemen. Tot dusver was het gebruikelijk dat de gemeente zelf de aard van de werkzaamheden vastlegde. Uit de serieuze plannen koos de gemeente het voorstel met de meest gunstige prys. Met een to taalbedrag van tien miljoen gul den komt Maassluis volgens Storm redelijk goed weg. Het turn-keysysteem wordt nu ook toegepast voor de ontwikkeling van een woningbouwproject aan de Sportlaan. De investering trekt we! een zwa re wissel op de financiële positie van de gemeente Maassluis. De provincie Zuid-Holland draagt enkele honderdduizenden gul dens bij, maar het leeuwedeel van de kosten moet Maassluis zelf op hoesten. De investeringen in het milieu van de binnenhaven staan niet op zichzelf. Maassluis heeft ook dertien miljoen gulden gere serveerd voor werkzaamheden in de Steendykpoider. Een miljoenenclaim van bewo ner* van deze wijk hangt boven dien in de lucht. Gevreesd wordt dat de gemeente als gevolg van de hoge investeringen op een faillis sement afstevent. Voor dergelijke sombere bespie gelingen was gisteren echter geen plaats. Men toonde zich verheugd dat het jarenlange praten nu ein delijk had geleid tot een aanpak van de problemen in de haven. Volgens Jan Storm zijn de werk zaamheden in en aan de rand van het water de start van een ingrij pende opknapbeurt van het ha vengebied. De gemetselde muren van de beschoeiingen zuilen vol gens Storm het aanzicht reeds een flinke oppepper geven. Ver der zijn er plannen voor de bouw van een nieuw complex voor de dienst Gemeentewerken langs het water en is de bouw van een complex kantoren op het kerkei land na jarenlange vertraging eindelijk gestart. „Allemaal posi tieve ontwikkelingen," meent de wethouder.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 2