Waterweg 13 Bouw transportcentrum van start 'Ecoteams sparen het milieu' Overgrote deel van grond nu al uitgegeven Meerkoeten wachten op donzige hummeltjes Nieuw bestuur voor Schiedam Raadsvrouwe ontuchtpleger pleit voor behandeling Rotterdamse Milieudag moet actiemaand worden PvdA'er Van Heemst wil info over DSM-schikking CDA zet vraagtekens bij verjaring claims Weer Lickebaert-avond in Harmonie Vechtend stel van weg gehaald Autodief achterhaald Inbraakgolf in Schiedam Schuur bij school in brand Krattendief aangehouden Winkeldieven opgepakt Munitie gevonden Rotterdams Dagblad Woensdag 5 mei 1993 Regio Waterweg Westhavenpiaats 22 3131 BT Vlaardingen tel 010-2340055/fax 4349754 Rotterdam - De Stichting M'90 heeft voor zaterdag 15 mei de eerste Rotterdamse Milieudag georgani seerd. In de stichting zyn naast de Zuidhollandse Milieufederatie ook de gemeente Rotterdam en het bedrijfsleven vertegenwoordigd. Doel van de stich ting is de inwoners van Rotterdam en regio op een positieve manier bij het milieu te betrekken. Het is de bedoeling van de stichting dat de nu voor het eerst georganiseerde Milieudag een jaarlijks te rugkerend evenement gaat worden, dat uiteindelijk moet uitgroeien tot een Meimaand - Milieumaand. Onder die noemer worden in 1994 al verschillende milieu-activiteiten georganiseerd. Voor dat groot schaliger evenement is de Milieudag van' deze - maand een proef. Het programma-aanbod van de 15de mei bestaat uit zeven verschillende thematische milieu-excursies: vanaf metrostation Kralingse Zoom vertrekken spe ciale bussen naar de verschillende bestemmingen. Die excursies hebben als onderwerp 'Olie, waar ligt dat?', 'Olie, wat maak je ervan?', 'Afval, waar blijft het?', 'Baggerslib, waar laten we het?', 'Water, hoe maak je het schoon?', 'Kop van Zuid, wat komt er voor kijken?' en 'Bomen, hoe zorgen we ervoor?'. Alle tochten in de milieuvriendelijke aardgasbussen worden begeleid door deskundige reisleiders. Voor de excursies worden bezoeken gebracht aan onder meer de Maasvlakte, het Europoortgebied, de Afval verwerking Rijnmond, de Afvalwaterzuiveringsin- stallaiie aan de Dokhaven, de Slufter en de toekom stige Kop van Zujd. Aan de Milieudag is een opstelwedstrijd voor de Rot terdamse basisscholen verbonden. De uitslag van deze wedstrijd wordt op 15 mei bekendgemaakt door de Rotterdamse milieu-wethouder J. van den Muijsenberg. Het Rotterdams Dagblad zal aandacht besteden aan de winnende opstellen. Bij de VW aan de Coolsingel, het RIC aan de Hoogs traat en bij de deelgemeenten ligt een folder over de Milieudag. Informatie is verder te verkrijgen bij het Natuur Museum Rotterdam (tel.: 0104364222). Den Haag - PvdA-Kainerlid P. van Heemst wil van minister Hirsch Ballin (Justitie) weten waarom het Openbaar Ministerie akkoord is gegaan met een schikking voor de ramp bij DSM Chemicals in. Rot terdam. Verder wil hij van de minister weten of de hoogte van de maximaal te eisen geldboete die DSM betaalt (290.000 gulden), in verhouding staat tot de ernst van de ten laste gelegde feiten. Het Rotterdamse-Kamerlid heeft de minister giste ren schriftelijk om opheldering gevraagd. DSM Che micals moest aanvankelijk vrijdag terechtstaan we gens dood door schuld, brand door schuld en overtreding van de Arbeidsomstandighe denwet. In december 1991 kwamen zeven mensen om bij een explosie van een tank met benzoëzuur op het bedrijfster rein in de Botlek. DSM nam bijna direct de verantwoorde- Jykheid voor dit ongeluk op zich." Nog maar enkele maanden ge leden verklaarde officier van justitie mr. L. de Jonge, een schikking onacceptabel te vin den gezien de ernst van de zaak. Maandag kwam zij hier op terug. Als redenen gaf zij op dat DSM Chemicals met deze regeling de hoogst mogelijke straf op zich nam en dat een regeling was getroffen die het gevaar voor dergelijke ongevallen voortaan beperkt. Verder gaf zij aan dat het OM zich ervan verzekerd had dat het bedrijf de betaling van uitke ringen aan nabestaanden goed regelt. Woordvoerder D. J. van Laren van de Dienstenbond FNV zegt echter niet tevreden te zijn over de afhan deling van de nabestaandenregeling. Hij behartigt de belangen van de nabestaanden van twee van de slachtoffers. „De onderhandelingen over die uitke ring verlopen helemaal niet zo soepel als wordt voor gesteld," licht Van Laren toe. „Anderhalf jaar na de ramp hebben de nabestaanden nog steeds geen zicht op hun toekomst." Volgens hem zitten de onderhandelingen met de verzekeringsmaatschappij vast op de vraag op de na bestaanden een vergoeding op basis van de huidige Algemene Weduwen- en Wezenwet (AWW) krijgen, dan wel op basis van de ophanden zijnde Algemene Nabestaanden Wet (ANW). In het eerste geval is de schadevergoeding lager, „Wij willen de nieuwe wet als maatstaf. De verzekeraar heeft gezegd wel te wil len wachten tot die is ingevoerd, maar dat Kan nog wel een half jaar duren. Het tempo van de afhande ling ligt veel te laag," zegt Van Laren. Bij de vertegenwoordigers van de andere nabestaan den bestaan dit soort Machten niet. Peter van Heemst: vragen over DSM aan minister Hirsch Bal lin (Justitie) Arcmenoto Maassluis - De CDA-fractie in Maassluis zet vraagte kens bij de 'verjaring' van een groot aantal schade claims van voormalige Steendijkpolderbewoners. Volgens het college van burgemeester en wethou ders heeft maar een klein aantal huiseigenaren op de juiste manier zijn claim 'gestuit' (verlengd), zodat er in veel gevallen geen schadevergoeding betaald hoeft te worden voor de waardevermindering van woningen in de op giftig havenslib gebouwde wijk. CDA-fractievoorzitter H. Woudstra, vroeger voorzit ter van de Commissie Bodemvervuiling in de gif- wijk, deelt dat standpunt niet Woudstra heeft het college van B en W namens zijn fractie gevraagd of het gemeentebestuur wel 'in re delijkheid' jegens de betrokken bewoners heeft ge handeld. Volgens de CDn.-voorman zijn alle 'stuitin gen' eind 1991 op tijd verzonden. Het CDA vreest dat het college onnodige spanningen oproept in de wijk, door zich plotseling formeel op te stellen. In maart dit jaar besloot de gemeenteraad nog tot een plan van aanpak, waarbij circa 190 (van de totaal 800 ingediende) vorderingen van huiseige naren in behandeling genomen zouden worden. Vol gens de jongste rekenmethode van de gemeente blij ven er nog hooguit enkele tientallen claims over. Woudstra is benieuwd op welke gronden de gemeen te de geconstateerde veijaring baseert. Volgens de bewoners moesten zij hun claims verlengen vóór ja nuari 1992. De gemeente ontdekte onlangs echter dat dat al voor januari 1989 gebeurd had moeten zijn. Door Ben van Haren Schiedam - Ecoteams. In ver schillende zogenoemde ontwik kelde landen over de gehele we reld zijn ze al. Bijvoorbeeld in Zweden, Noorwegen, Duitsland, Frankrijk, Engeland, Oostenrijk, Zwitserland, Amerika en Canada. In Nederland komen ze nu ook voorzichtig van de grond en Schiedam telt er sinds kort één, maar dat worden er spoedig veel meer als het aan Centrum voor Ontwikkelingssamenwerking ligt. Ecoteams zijn groepjes mensen die volgens een uitgekiende me thode gezamenlijk en snel een di recte bijdrage leveren aan het in perken van milieu-aantastingen. Aanwijzingen hiervoor krijgen ze van het Global Action Plan for the Earth (GAP), een initiatief van in ternationale milieudeskundigen en gedragswetenschappers. Het GAP heeft als doelstellingen voor het jaar 2000 geformuleerd: een vijfde minder uitstoot CO,, de ver oorzaker van het broeikaseffect, eenderde minder gebruik van lei dingwater en driekwart minder afvd. De vorming van 'ecoteams' is be doeld om mensen bewuster te maken van hun eigen mogelijk heid om het milieu te sparen. Zo'n team is een groepje kennis sen, buren, vrienden of familiele den, dat gedurende een halfjaar maandelijks bij elkaar komt en aan de hand van een 'ecogids' de verschillende vormen van ener giebesparing doorneemt. Die 'ecogids' is een werkboek waarin de teamleden van meet af aan bij houden hoeveel zij elk apart en gezamenlijk hebben bespaard. Het teamresultaat wordt geregis treerd bij een centraal meldpunt, waarna het landelijke resultaat aan alle ecoteams bekend wordt gemaakt. Op grond van ervaringen elders heeft het in Den Haag gevestigde GAP berekend, dat een huishou den van drie personen via deze methode een jaarlijkse besparing van 1.500 gulden kan bereiken. Greetje Peterse van het COS voor Nieuwe Waterweg Noord zegt te hopen dat in deze regio nog en kele 'ecoteams' het voorbeeld vol gen van de Schiedammers, die vanuit het NIVON zo'n team heb ben gevormd. Dat was onlangs betrokken bij de aanplant van het Robinia-bos bij tennispark Ketel- „Mensen proberen waarschijnlijk regelmatig te besparen op gas, licht en elektriciteit. Ze willen wel een minder zware vuilniszak, ne men zich voor te letten op de hoe veelheid verpakkingsmateriaal als ze wat kopen, houden glas. batterijen en kranten apart. Maar ook verzuchten ze soms hoe lastig het is overal op te moeten Ietten en dat sommige voornemens te genstrijdig lijken. Bovendien rijst wel de vraag of hun beetje ook een wezenlijke bijdrage betekent. Via het actieprogramma in de ecogids ontdekken de mensen vaak, dat er toch meer mogelijk heden tot energiebesparing zijn dan ze dachten," redeneert Greetje Peterse. Wie een 'ecoteam' wil beginnen, kan met haar contact opnemen van maandag tot en met donder dag tussen 10 en 17 uur bij het COS Nieuwe Waterweg Noord, Passage 16, Schiedam, tel.4263331. Maasland - In hoog tempo is vorige week gestart met het bouwrijp maken van het ter rein voor het transportcen trum Westland in Maasland. Al in september kunnen de eerste percelen gereed zijn voor oplevering. Met de bouw voor de eerste ondernemers zal vermoedelijk in de perio de december/januari worden beginnen. Het zwaartepunt van de bouwactiviteiten komt te liggen in het tweede en der de kwartaal van 1994. Van de uit te geven twintig hecta re is op dit moment al een zeer groot gedeelte ingetekend. Op ba sis van contracten en opties zijn inmiddels 175.000 m2 bezet. De resterende 25.000 m2 zijn nog va cant voor op- en overslagbedrij ven, Verwacht wordt dat zich hier voor in de komende tijd voldoen de gegadigden melden. Het tranportcentrum heeft een bruto oppervlak van 28 hectare, waarvan netto 20 hectare overbJjj'^ ven. Het verschil is bestemd vóbr groenvoorzieningen en infra structuur zoals waterwerken en wegen. Ter voorkoming van geluidsover last gelden voor de bebouwing aan de buitenzijden van het cen trum minimale nokhoogten. Voor aangrenzende Maassluise wo ningbouw ten minste dertien me ter en parallel aan de Maasdijk een hoogte van minimaal tien me ter; overigens op een afstand van tenminste veertig a vijftig meter vanaf de Maasdijk. Enkele weken geleden besliste de Eerste Kamer als laatste instantie positief over de totstandkoming van het transportcentrum West- land in Maasland. Daarmee kwam een einde aan een zeer lan ge periode van procedures, in spraakronden en politieke afwe ging bij de gemeente, provincie, regeringen parlement Het centrum ligt in de gemeente Maasland aan de rijksweg A 20, maar ligt tegen de bebouwing van Maassluis aan. Het centrum heeft goede verbindingen naar Rotter dam, Schiphol, het tuinbouwge bied de B-driehoek en het inter nationaal wegennet. Vanouds zijn de Westlandse transportbedrijven gevestigd in de dorpen, wat steeds meer heeft geleid tot slechte bereikbaarheid en overlast. Ook raakt het West- lands wegennet overvol, waar door een snel vervoer van de ver se produkten naar een groot aan tal bestemmingen binnen Europa in het gedrang komt. Dit probleem werd al vroeg in de jaren '80 onderkend en vormde de aanleiding tot de oprichting van de stichting Westlands Transport centrum, waarin alle grotere transporteurs vertegenwoordigd waren. Behalve voor Westlandse transportbedrijven biedt het cen trum ook vestigingsmogebjkhe- den voor bedrijven van buiten de streek. In mei leggen alle vogels een ei, volgens het oude gezegde, maar zo streng houden de gevleugelden zich ook weer niet aan de kalen der. Met een record-warme aprilmaand iszowelin bomen, onder dakpannen als in het water al aardigwat jong broedsel te vinden. Zo niet bij het paartje meerkoeten, dat achter een woonboot in de VI aardingse Vaarteen halfgezonken roeiboot in bezit heeft geno men. Voor hun te verwachten donzige hummeltjes hebben ze een ruime behuizing gebouwd. Foto Roet Dijkstra Schiedam - De sportclub Schiedam heeft de koe bij de horens gevat en probeert de voetbalafde ling nieuw leven in te blazen. Om het niet by woorden alleen te laten is een nieuw (waar nemend) bestuur geformeerd. Voorzitter is Joop Kuiper, secretaris Dick-Jan van Eijk en penningmeester Kees van de Marei. De andere bestuursleden zijn Wim Romeijn (wed strijd-secretaris), Berry van der Touw(vice-voor- zitter), Ron van der Touw (jeugdcoördinator) en Tonale Gudde ékantinezaken), Zij hjptn Cor Gudde te kunnen strikken als trainer. Overleven Het zal, zegt Kuiper, vooral een kwestie van over leven worden voor Schiedam, dat nog drie senior, één junior- en één zaalvoetbalteam heeft. Men hoopt de plezierige contacten met DRZ te continueren, zodat wellicht volgend jaar kan wor den bekeken of een fusie alsnog haalbaar is. Jeugdleden Het nieuwe bestuur zal zich de komende tijd in tensief bezig houden met het werven van (jeugd) leden en gaat proberen de slechte naam te zuive ren, de contacten met de zomersportcommissie te verbeteren en de rotte appelen te elimineren. Vlaardingen - stichting Groeiend Ver zet in de Lick- ebaert houdt grote mforma- tiebijeen komst m zaal De Harmonie Vlaardm gen. Doel is ie dereen die bij de actie is be trokken bomenplan- The Amazing Stroopwafels ters. te vertel- stand van za ken is. De stichting verzet zich tegen de komst van een afvalberging tussen Maas sluis en Vlaardingen in het recreatiegebied Liekebaert. Uit protest zijn er ongeveer ze ventienduizend bomen geplant, waarvan de meesten bekostigd zijn door inwoners van Vlaardingen en Maassluis. Een eerdere avond zorgde voor een over volle zaal De Harmonie. De mensen die nu komen krijgen onder meer een video te zien van de plantdag en er wordt een toe lichting gegeven op de lopende en toekom stige bezwaarprocedures. Ook de onderhoudsgroep en de juridische groep doen verslag van hun werkzaamhe den. Verder wordt uitgelegd waarom ver der wordt gewerkt met een stichting (tot nu toe was er alleen de Initiatiefgroep tegen Afvalberging). De Amazing Stroopwafels treden op en er is een foto-expositie waarop is te zien hoe de Vlaardingse persfotograaf Roel Dijkstra tegen de acties aankijkt, De zaal gaat, omdat een grote opkomst wordt verwacht, al om half acht open. De activiteiten vangen om acht uur aan. De toegang is vrij. Door Sander Sonnemans Maassluis/Rotterdam - Tegen een 37-jarige Maassluizer die ervan wordt verdacht vorig jaar meer malen ontucht te hebben ge pleegd met een 9-jarig meisje, is gistermiddag door officier van Justitie mevrouw mr. E. Rutten twaalf maanden gevangenisstraf, waarvan acht maanden voorwaar delijk, geëist. De vier maanden die de man achter de tralies door zou moeten brengen, mogen van haar eventueel in dienstverlening worden omgezet. Als bijzondere voorwaarde stelde ze dat de verdachte zich hoe dan ook in contact moet stellen met de reclassering om de oorzaak van zijn gedrag boven water te krijgen. „Hij zal zich dan elke week bij de reclassering moeten melden." De man die de hem ten laste ge legde feiten bekende, beseft fout te hebben gehandeld maar kan niet uitleggen waar de drang tot seksuele handelingen met min derjarigen vandaan komt, gaf zijn raadsvrouw mr. J. W. E. Laanman tijdens de zitting te kennen. „Hij vil er dan ook zelf aan werken om te voorkomen dat hij in de toe komst weer in die handelingen vervalt." Smidt van Gelder het ook pro beerde, hij kon de ontuchtpleger geen uitspraken ontlokken. Zijn advocate verklaarde dat haar cli ënt was dichtgeklapt, omdat hij temidden van vTeemde mensen was overmand door enorme schaamtegevoelens. „Maar het staat vast dat hij geholpen wil worden. Dat heeft hij me meer malen verteld." „U schijnt niet beseffen welke welke schade u het kind heeft be rokkend," probeerde president Smidt van Gelder het op een an dere manier. „U geeft toe fout te zijn geweest, maar wekt niet de indruk het erg voor het meisje te vinden." Maar weer trok de be klaagde zijn schouders op. Gedu rende ruim twee maanden heeft hij het meisje, dat bij hem aan de overkant van de straat woont, on der meer ontuchtig gestreeld en haar handelingen met zyn ge slachtsdeel laten uitvoeren. Het is overigens niet de eerste maal dat hij voor een dergelijk de lict in aanraking is gekomen met Justitie. In 1984 werd hij ook al veroordeeld wegens dergelijke praktijken met een aantal meis jes. Een behandeling voor zijn ge woonten kreeg hij destijds niet. En daar, vinden zowel de officier als de raadvrouwe, moet het dit keer wel van komen. Temeer omdat volgens het psychologi sche rapport de kans op herhaling groot is. Een maatschappelijk werkster van de reclassering stelde tijdens de zitting voor de man deel te la ten nemen aan een reeks ge spreksronden om hem van zijn ziekelijke gewoonte af te helpen. Ze verklaarde heil te zien in een daaraan gekoppelde voorwaarde lijke straf, die bij het falen van de behandeling eventueel in celstraf omgezet 20u kunnen worden. Mompelend liet de verdachte we ten zich daar wel in tc kunnen vinden. „Want daar," wees hij in de richting van het Huis van Be waring, „moetik niet wezen." De officier vroeg de rechtbank hem desondanks een gevangenis straf op te leggen om 'iets terug te doen voor de maatschappij'. „Het meisje zal van het gebeurde haar hele leven last hebben. Een psy chische f, ;s een ernstig feit gepleega - '.ar moet naar ge handeld woiden," onderbouwde ze haar strafeis. De uitspraak volgt dinsdag 18 Vlaardingen - De Vlaardingse po litie heeft gisteren een 22-jarige Waardinger en een 24-jarige Maassluizer van Rijksweg 20 ge haald omdai ze met elkaar voch ten en eikaars auto vernielden. Het tweetal had onenigheid over eikaars verkeersgedrag. Schiedam - De eigenaar van een in de Copernicusstraat gestolen auto heeft gisteravond zijn wagen in Rotterdam-Spangen achter haald en de dief door de politie la ten aanhouden. De verdachte, een 28-jarige Rotterdammer, maakte de autosleutels buit bij een inbraak in de woning van de eigenaar. De gedupeerde Schiedammer leende een auto van een kennis en zocht de omge ving af, tot hij in Spangen zijn wa gen geparkeerd zag staan. Een man en een vrouw die zich daarbij in de buurt ophielden, ontkenden dat het hun wagen was. De Schiedammer waarschuwde de politie, die de man aanhield. Hij had de autosleutels op zak en werd overgebracht naar het Sehiedamse politiebureau. Schiedam - In Schiedam zijn de afgelopen dagen opvallend veel inbraken gepleegd. In de Kinder- buurt overliepen buurtbewoners een insluiper, een 31-jarige Rot terdammer die werd aangehou den en overgedragen aan de poli tie. Inbraken en pogingen daartoe werden ook gemeld aan het Dille- veld (buit: een combiketel), het Raam (niets vermist), het Dr. Wi- bautplein (sieraden), de Lorentz- laan (audio- en videao-appara- tuur) en twee woningen aan de Byuijs Bailotsingel (contant geld) Ook auto's waren het doelwit van criminelen. Gestolen werd een Opel Ascona vanaf de Jan van Riebeeckweg. Ingebroken werd er in auto's aan het Lisztplein, de Kommiezenlaan, de Fokkerstraat en de Bokelweg. De buit bestond voornamelijk uit geluidsappara tuur. Vlaardingen - Aan de Lorentz- straat in Vlaardingen is gister middag rond zes uur brand ge weest in een schuurtje bij een school. Twee jongens van twaalf jaar hadden fikkie gestookt, wat enigszins uit de hand liep. Vlaardingen - Bij het NS-station Vlaardmgen-West is gisteren rond het middaguur een 23-jarige Maassluizer aangehouden omdat hij kratten had gestolen by een winkelbedrijf aan de Van BaerJe- straat. Hij leverde die dan tegen betaling de volgende dag weer in. De man zou dat meerdere malen hebben gedaan en daarbij soms met een mes hebben gedreigd. Twee Vlaardingse jongens van 13 en 14 jaar zijn op deMaassluisse- dijk aangehouden op een gesto-^ len bromfiets. De rechtmatige ei genaar had het tweetal erop zien rijden en de politie gewaar schuwd. Vlaardingen/Schiedam - In de Korte Hoogstraat te Vlaardingen zyn gisteren een 29-jarige man en een 22-jarige vrouw, beiden uit Rotterdam, aangehouden voor diefstal van kleding uit een win kel, De waarde van de gestolen goederen was 260 gulden. Uit een levensmiddelenwinkel aan het Liesveld werd voor hon derd gulden kaas en scheermes jes ontvreemd. Op verzoek van de Vlaardingse collega's hield de Dordtse politie later een 36-jarige Dordtenaar aan in verband met deze zaak, In Schiedam wist een man 3 disc- mans buit te maken in een winkel aan de Hoogstraat. Het personeel had de diefstal iets te laat in de gaten. De dader ontkwam. VJêaiuingen - By een huiszoe king aan de Nieuwelaan in Vlaar dingen is munitie gevonden. Die- zou het eigendom zijn van de be woner, een 23-jarige Vlaardinger. Een vuurwapen is niet aangetrof fen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 2