Waterweg 13 Onderzoek naar verkoop kabelnet y VVD Maassluis: voor kleine exploitanten geen toekomst meer Veerboot vernoemd naar burgemeester Van Lier Lekker gek doen in Passagetheater Bevrijdingsfestival speciaal voor jongeren 'Hoogtestage' van berg beklimmers op Euromast Hoeksche Waard is voor tuinders 'tweede keus' Handtekeningenacties voor komst Radio 538 Havens dicht voor 'tWee' Kamerlid coacht studente in debat Vragen over AVR opnieuw ingediend Protest tegen hoogte OZB Maassluis peilt woonwensen Pompbediende overvallen Mysterieus bestek Winkeldieven aangehouden Beroving op kermis Inbraken en diefstallen Rotterdams Dagblad Donderdag 6 mei 1993 1 Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131 BT Vlaardingen tel 010-2340055/fax 4349754 Tussen de diverse muzïekoptredens door las de 18-jarige dichteres Jamila El Marouoi voor uit eigen werk en hielden de Jongeren tegen Racisme een voordracht. Burgemeesters, wethouders of andere hoogwaardigheidsbekleders kwamen gisteren niet aan het woord, want tijdens het provinciaal be vrijdingsfestival in Rotterdam stond de jeugd centraal. Het bevrijdingsfestival is een landelijk evenement dat jaar lijks in vrijwel alle provincies wordt gehouden. Iedere keer wordt een thema gekozen dat te maken heeft met één van de grondrechten. Deze keer stonden de festivals in het teken van het kiesrecht. Omdat de organisatie van h et Zuidhollandse festival zfch wil de onderscheiden van de festivals in de andere steden be sloot ze het tachtigduizend gulden kostende evenement spe ciaal voor jongeren te houden. Deze groep kreeg de kans op eigen manier uiting te geven aan de betekenis die bevrijding en kiesrecht voor hen heeft. Gedurende het negen uur durende spektakel op het Schouw burgplein traden elf bands op die de vele honderden bezoe kers een gevarieerd muziekaanbod voorschotelden: van hou se, rock en soul tot de betere smartlappen. Topact was de band Super The Aïistars. Deze winnaar van de Grote Prijs van Nederland in 1991 deed zijn optreden samen met een groep Marokkaanse muzikanten. Foto Jaap Roiema/Rotlerdams Dagblad Rotterdam - Het wordt een soort trainingskampje, een oefening op niveau. Ter voorbereiding van de beklimming van 's werelds op één na hoogste berg, de Himalaya-reus K2 in het noord-oosten van Pakis tan, bestormt een groepje van vijf bergbeklimmers zaterdag de Euromast, voor een 'hoogtestage'. Eéh etmaal verbleven ze op het hoogste plaform van Rot terdamse piek, 185 meter boven de Maas-spiegel. Het waagstukje vormt volgens Wim Harskamp, lei der van de K2-expeditie, een belangrijk onderdeel van de training. Niet alleen zullen de elementen wor den getrotseerd, óók de beweging van de Space Tower zal ,de .oefening een extra dimensie geven. Zondagmiddag is het 'abzeilen' geblazen, dan dalen de heren af met behulp van een touw. Harskamp en kornuiten vertrekken op 14 mei rich ting Himalaya. De bergbeklimmers zijn in septem ber 1993 terug in Nederland. Rotterdam - „De Hoeksche Waard ligt verder weg en er ontbreekt een sociale infrastructuur van glastuin ders die bevorderlijk is voor de ontwikkeling van het gebied." Dat is de voornaamste kritiek, die voorzitter C. OverkleeQ van de Tuinbouwstruetuurcommissie in Zuid-Holland vanmorgen uitte bij de presentatie van het nieuwe rapport 'Economisch koploper wil werkruimte'. Qverkleeft noemde de Hoeksche Waard als uitbreidingsgebied een 'tweede keus'. Toch wil ook de Tuinbouwstruetuurcommissie in de Hoeksche Waard op de duur zo'n duizend hectare glas. In het rapport wordt betreurd dat de gemeente Binnenmaas tot nu toe weigert hieraan mee te wer ken, Verder wordt gewezen op de mogelijkheid van een groot kassengebied ten westen van de A 29 in de Hoeksche Waard, bij Oud-Beijerland. Daarnaast pleit de vandaag verschenen nota voor meer kassenbouw op Voorne-Putten. De structuur commissie vraagt om uitbreiding van het zogeheten Stivoorn-project {bij Vierpolders), Ook zouden de nu bestaande 'gaten' tussen de glastuinbouwbedrijven bij Tinte moeten worden opgevuld. Qverkleeft zei verder dat de tuinbouw geen aparte spoorlijn wil voor de hoge-snelheidstrein Amster dam-Parijs. Zijn agrarische sector ziet liever dat die trein over het bestaande spoor tussen Rotterdam en Den Haag gaat lijden. Wethouder L. H. J. Westerop {Ruimtelijke Ordening) van Binnenmaas reageert positief op de mening van de Tuinbouwstruetuurcommissie, die geen haast heeft om uit te breiden in de Hoeksche Waard en dat eigenlijk liever niet in Binnenmaas doet. Voorzitter H. Kooijman van de coöperatieve groente en fruitveiling Holland Zeeland is groot voorstander van een concentratie van kassen in Zuid-Holland, „Alles is hier aanwezig. Daar komt één belangrijk as pect bij: al die in problemen zijnde akkerbouwers en telers van vollegrond groente kunnen 'meeliften' met uitbreiding van de tuinbouwkassen. Het bete kent een versterking voor de hele agrarische sector." De tuinbouwers in de Zuidplaspolder bij Nieuwer- kerk aan den IJssel ondersteunen, de conclusie van het rapport eveneens. Al lange tijd proberen de tuin ders daar om het kassengebied uit te breiden. Rotterdam - Hoewel het commerciële radiostation Radio 538 inmiddels vier miljoen kabeslaansluitin- gen heeft in Nederland, blijft de Rotterdamse kabel vooralsnog verstoken van het troetelkind van ex- Veronica directeur Lex Harding. Onbegrijpelijk, vindt A A Hoeneveld uit Hoogvliet. Als 'betalende consument' neemt hij er geen genoegen mee dat hij niet naar Radio 538 kan luisteren. Daarom is hij van plan een handtekeningenactie te houden, die de Rot terdamse wethouder Y. de Rijk. die over het media beleid gaat, tot andere gedachten te brengen. Vol gens Hoeneveld is Radio 538 allerminst 'nog meer van hetzelfde' temidden van andere commerciële zenders „Radio 538 doet meer- samen met over heidsinstanties aandacht schenken aan jongeren, milieu, verkeersveiligheid en het vinden van een ei gen nuttige plek in de maatschappij." Maassluis - Verkoop het Cai-bedrijfnu daarnogeen goede prijs voor te krijgen is. Die aanbeveling doet de Maassluise VVD- fractïe in schriftelijke vragen aan burgemeester en wethou ders. Uit publicaties heeft de WD be grepen dat door de schaalvergro ting in 'kabelland' het aantal ex ploitanten van kleine netten snel slinkt. Wacht Maassluis te lang met verkoop van zijn bedrijf, dan loopt de gemeente het risico straks een veel lagere prijs tc krij gen, vreest de VVD. „Vooral de laatste twee jaar is het snel gegaan en zijn er veel exploi tanten overgenomen tegen goede prijzen. Dat kan nog wel een jaar doorgaan, maar dan loopt het snel af: de overblijvende kandidaten zijn in een geïsoleerde positie te recht gekomen, die de vraagprijs geen goed doet." citeert de partij een artikel van drs. H.B. Een hoorn. Deze is voorzitter van de Vereniging van Exploitanten en Machtigingshouders van Centra le Antenne-inrichtingen (Vecai). Eenhoorn schreef dit onlangs in het tijdschrift B en G van de Bank Nederlandse Gemeenten. De WD wijst erop dat Maassluis het forse bedrag dat de verkoop van het kabelnet zou opleveren best kan gebruiken. De plaatselij ke begroting staat, onder meer door dure bodemsaneringsplan nen, onder zware druk. Maar de liberalen willen niet over één nacht ijs gaan. Er moet wel eerst worden onderzocht wat de eventuele nadelen van verkoop van het kabelbedrijf zijn. Belang rijke vraag is in hoeverre de ge meente zijn invloed op de tarie ven en programmering verliest. In het onderzoek moet ook wor den meegewogen voor welke in vesteringen het Maassluise ka belbedrijf in de nabije toekomst staat, en wat de gevolgen daarvan zijn voor de abonnees. De aanleg van glasvezelkabels bijvoorbeeld zou de financiële draagkracht van het kabelbedrijf wel eens ver te boven kunnen gaan. Een flinke tariefsverhoging lijkt dan onver mijdelijk. Schiedam - De Korte Haven is vrijdag 7 mei niet of nauwelijks toegankelijk voor het verkeer vanaf de Dam, dit als gevolg van de voorbereidingen voor een vijf tal openluchtvoorstellingen later in de week. Ook elders op de ha ven kunnen voor auto's hinderlij ke situaties ontstaan. Op de avon den van de voorstellingen (12 tot en met 16 mei) is de Korte Haven en een deel van de Lange Haven afgesloten voor verkeer. Schat, het Schiedams collectief voor historisch amateurtheater, begint vrijdag met de opbouw van de decors en de tribune voor 'tWee', een stuk over het leven van dominee/dichter Frayois Haverschmidt, alias Piet Paal- tjens. Haverschmidt heeft vele ja ren in Schiedam gewoond. De opbouw start met een specta culair hijskarwei op de hoek van de Korte Haven en de Westvest. Tussen negen uur 's morgens en vier uur 's middags worden zes diepladers van 64 pontondelen door een zware kraan in het water gehesen. Vervolgens worden de pontons naar hun lokatie bij de Korenbeurs gesleept. Van het ma teriaal worden drie bühnes en een groot ponton voor de tribune ge bouwd. Het werk wordt de daarop volgende dagen voltooid. Schiedam - De Schiedamse Mar- tine Punt, studente aan de agrari sche pedagogische hogeschool Stoas in Dronten, neemt vrijdag 7 mei deel aan een debat dat gecoa- ched wordt door leden van de Tweede Kamer. In totaal gaan in Dronten acht studentenfracties met elkaar m discussie over twee thema's: ge netische manipulatie en het af schaffen van invoerheffingen ten gunste van ontwikkelingslanden. Alle fracties worden ondersteund door Kamerleden. Marline Punt krijgt hulp van SGP'er Van der Vlies. Het debat wordt geleid door Wim Deetman, de voorzitter van de Tweede Kamer. Aan de discussie doen ongeveer tweehonderd stu denten mee. Het doel van het de bat is agrarische studenten meer te interesseren voor de politiek De landbouw heeft immers vrij wel dagelijks te maken met be slissingen die in Den Haag wor den genomen. De Burgemeester van Lier ligt afgemeerd bij scheepswerf De Hoop aan de Schie, waarde pont wordt afgebouwd. De veerboot komt op 9 juli in de vaart tussen Vlaardingen en Pernis. Foto Roel Dijkstra. Vlaardingen - De nieuwe veer boot tussen Vlaardingen-Perms voor voetgangers en fietsers gaat Burgemeester Van Lier heten. De naam, een eerbetoon aan de vori ge burgemeester van Vlaardingen die het fiets veer een warm hart toedraagt, is al op het schip ge schilderd. De huidige pont, de Nieuwe Maas. is rijp voor de sloop. De nieuw pont komt op 9 juli in de vaart. Behalve de naamgever, is als officiële gast uitgenodigd minister Maij-Weggen van Ver keer en Waterstaat. De kans dat de bewindsvrouwe inderdaad de mat de ut np zal meemaken wordt door Piet Post. directeur van de Veerdienst Vlaardingen-Pernis BV, redelijk groot geacht. „Ik heb goede hoop dat zij komt. Ze zou proberen een gaatje in haar agen da te vinden." De minister is uitgenodigd omdat zij op grond van het Masterplan Fiets een bijdrage in de bouwkos ten van het schip van 350.000 gul den heeft geleverd. De rest wordt gefinancierd met een lening. De totale bouwkosten bedragen on geveer 8 ton. Bij de Schiedamse werf De Hoop wordt het vaartuig momenteel afgebouwd. Binnen kort gaat de stuurhut erop. Het casco is bij de Werf Friesland in Lemmer in elkaar gezet. In Schiedam had men daar geen tijd voor, aldus directeur J. Klein Hes- selink van werf De Hoop. De Burgemeester Van Lier wordt dertig meter lang en zes meter breed. Het schip kan öf tweehon derd passagiers met fiets óf vier honderd zonder in één keer ver voeren. Om er beter dan met de oude veerboot mee te kunnen, ma noeuvreren is het nieuwe schip ook voorzien van een boeg schroef. Directeur Post is in zijn nopjes met het nieuwe schip. „Eindelijk kan ik de passagiers vervoersze- kerheid bieden," zegt Post. „Het huidige schip moeten we om de haverklap repareren. Als je er ge regeld een half uurtje uitgaat, is dat niet bevorderlijk voor je klan tenaanbod." Post verwacht de komende jaren ook om andere redenen een aan zienlijke groei van het aantal pas sagiers. „Het wordt steeds druk ker in de Beneluxtunnel, steeds meer mensen zoeken naar een al ternatief. En de autokosten gaan wéér omhoog. Bij ons zijn de mensen voor één gulden tien snel aan de overkant." De veerdienst directeur heeft ook hoge ver wachtingen van het overleg dat hij op dit moment voert met en kele bedrijven op de zuidelijke Waterwegoever. Inzet van deze gesprekken is dat de bedrijven hun personeel met een bus tot de steiger in Vlaardingen vervoeren. waarna ze door de pont worden overgezet. Het passagiersaanbod is de laat ste jaren al behoorlijk gestegen. In 1991. toen dc pont nog werd be heerd door een (inmiddels faillie te) stichting, werden 105.000 pas sagiers overgezet. Vorig jaar wer den 115.000 kaartjes verkocht en in de eerste drie maanden van dit jaar turfde Post al 2000 passagiers meer dan in het eerste kwartaal van 1992. Volgens Post moet de veerdienst het vooral hebben van het bedrijfsleven, en in veel min dere mate van de recreatie. Schiedam - Wat .is leuker dan keiharde muziek maken, dans en, stampen op de grond en oor verdovend schreeuwen? Thuis steekt pa of ma er al gauw een stokje voor als dergelijke activi teiten in de kinderkamer on- plooid dreigen te worden. Waar schijnlijk daarom togen een paar honderd jongens en meis jes gistermiddag naar het Passa getheater. Omdat het daar wél mocht, Alles Kids, een popband voor kinderen, trad op en liet de aan wezige kinderen eens lekker uit hun bol gaan. Er werd gezon gen, verlate ochtendgymnastiek gedaan en door de zaal klonken zelfs ook enkele harde namaak- winden, De jonge lieden hoef den zich geen moment te verve len. Ze konden de liedjes van Herman van Veen ('Ik ben van daag zo vrolijk', 'Opzij, opzij, op zij') en Annie M.G. Schmidt ('Dikkertje Dap') die door de vierraansformatie in een nog vrolijker jasje waren gestoken, nagenoeg allemaal meezingen en verder boeiden de grappige sketches tot de laatste minuut. Alles Kids is begonnen als on derdeel van het Rotterdamse Teatro Fantastieo maar is in middels uitgegroeid tot een vol waardig jeugdprogramma. De 'kids' beseften dat amper maar die had ien tijdens het één uur durend' optreden dan ook wel iets anaers aan hun hoofd. Ze mochten zelfs de bühne op om samen met zangeres Jacqueline, van het type mevrouw Stem band uit de meneer Kaktus- show, zoveel mogelijk herrie uit de muziekinstrumenten te ha len. Eén aspect dienen de vier jolige muzikanten van Alles Kids wel aan hun repertoire toe te voe gen. Want waar het laatste liedje in een opzwepend tempo de zaal werd ingestuurd, klonk het uit enkele kelen: „Housen, we wil len housen." Ondanks dat kon Alles Kids niet meer stuk bij de kleine theater bezoekers. „Vorig jaar mocht ik met mijn vriendinnetje op mijn verjaardag naar de bowling," zegt een meisje uitgelaten. jMaar dit is veel leuker. Je mag tenminste lekker gek doen. Op school en thuis mag het niet." Vlaardingen - De Vlaardmgse eenmansfractie Burger Belangen van Joke Fiai neemt geen genoe gen met de antwoorden van bur gemeester en wethouders op schriftelijke vregen over de uit stoot van giftige stoffen bij de Af valverwerking Rijnmond (AVR). Mevrouw Fiai had B en W onder meer gevraagd hoeveel kilo gifti ge stoffen de AVR jaarlijks mag uitstoten. Ook wilde zij weten hoeveel de uitstoot bedroeg bij de laatste me ting. Op dit onderdeel van haar vragen zou zij geen antwoord heb ben gehad. Cijfers Raadslid Fiai zegt dat zij anders dan het college niet kan beoorde len of „het leefmilieu in de toe komst niet slechter wordt" als zij geen cijfers heeft van de uitstuul van giftige stoffen. De AVR heeft eerder al laten weten dat er door het aanbrengen van peperdure rookgasreinigers in de nabije toe komst nauwelijks nog luchtver vuiling te verwachten is van het bedrijf. Fiai is niet overtuigd door dergelijke geluiden. Zij heeft haar vragen opnieuw ingediend. Schiedam - De Wijk- en Bewo nersvereniging Woudhoek heeft de nieuwe OZB-regeling (de vroegere onroerend goedbelas- ting) fel bekritiseerd. In een brief aan het Schiedamse college van B en W schrijft de vereniging dat by het vaststellen van de maatregel „het sociale oog is dichtgehou den". De gemeenteraad van Schiedam heeft besloten een afwijkende verrekening in te voeren voor de stijgende huisvuiltarieven. Die houdt in dat het merendeel van die kosten worden doorberekend m de OZB-belasting. De gedachte is dat 20 de meeste lasten op de sterkste schouders terecht ko men. Maar volgens 'Woudhoek' heeft men niet of onvoldoende nage dacht bij de gevolgen voor een aantal huurders. In Woudhoek en Spaland zijn mensen uit nood in duurdere huurhuizen terecht ge komen, aldus de bewonersvereni ging. Er was geen andere keuze. En met de individuele huursubsi die werden ze zo de woningen in gelokt, zo valt uit de brief aan bur gemeester en wethouders op te maken. De laatste jaren daalt de hoogte van die subsidie, stijgen de huren verder en komen daai nu de extra losten door de OZB by. 'Woudhoek' schrijft aan het colle ge: „Als de beweegreden van u al is geweest een rechtvaardige ver deling van de lasten, dan is zij wel erg onrechtvaardig verdeeld over de huurders." En: „Het neigt naar willekeur en ondoordacht hande len." De wijk- en bewonersvereniging verzoekt het college met klem meer aandacht te hebben voor de positie van huishoudens die in nieuwbouwwijken een sociale wo ning h''ren. Maassluis - De gemeente Maassluis heeft opdracht gegeven tot een onderzoek naar de woonwensen van de plaatselijke bevolking. Hal verwege deze maand worden 6.750 huishoudens - de helft van het aantal dat er in Maassluis is - geënquêteerd over het woon- en leef klimaat in de gemeente. Het Amsterdamse onderzoeksbureau RIGO Research en Advies BV voert het onderzoek uit, niet alleen in opdracht van de gemeente Maassluis maar ook op verzoek van de Woning Stichting Maassluis. Tegelijkertijd onderzoekt RIGO de mening van de bewoners over de kwaliteit van hun buurt. Een dergelijk onderzoek werd eerder al uit gevoerd in de Componistenbuurt, Sluispolder-Oosten Bomendal. Met de uitkomsten van hei onderzoek wil dc- gemeente te weten ku- men hoe een verdere leegloop van Maassluis kan worden voorko men. Dat is weer bepalend voor de vraag welke voorzieningen er op de langere termijn gehandhaafd kunnen worden. Sr zal onder meer worden gevraagd welk soort woningen er bij moet komen, hoe de woonlasten staan in verhouding staat tot het inko men, welke verbeteringen in en rondom de woningen gewenst zijn en of men wil verhuizen. De enquête is anoniem. In het komend najaar worden de resultaten van het woonwensen-on derzoek bekend gemaakt. Schiedam - Het benzinestation van Texaco aan de Laan van Bo- l'es is gisteravond rond half ne gen overvallen. Een man liep de verkoopruimte binnen en gaf de pompbediende enkele rake klap pen. De dader griste een plastic zak mee, waarvan hij aannam dat die geld bevatte. Er zaten echter alleen wat papieren in. De dader is spoorloos. Volgens het signale ment is hij ongeveer 1.77 meter lang en 20 tot 25 jaar oud. Hij heeft achterovergekamd haar en een ring in het rechteroor De man was niet gemaskerd en niet gewapend. Schiedam - Een partij bestek heeft de Schiedamse politie voor een mysterie geplaatst. Het tafel gerei werd maandagavond in be slag genomen toen agenten twee mannen en een vrouw in een auto aanhielden omdat zij zich ver dacht zouden hebben gedragen. De politie vermoedt dat de mes sen, vorken ei* lepels afkomstig zijn van diefstal. De drie verdach ten hielden vol dat zy het bestek hadden gekocht van een onbe kende. Het drietal is inmiddels op vrije voeten gesteld. De politie tracht de zaak verder uit te zoe ken. Vlaardingen/Schiedam - DeVlaar- dingse politie heeft gisteren vier mannen uit Rotterdam opgepakt. Zij worden verdacht van winkel diefstallen in Vlaardingen en Spijkenisse. In hun auto werd voor ongeveer 1000 gulden aan gestolen waar aangetroffen. De spullen waren afkomstig uit de winkels van ondermeer Blokker, Cency, 't Kruidvat, Wibra en Zee man. Ook de 30-jarige Rotterdam mer die een trainingspak had ge stolen aan het Veerplein werd op gepakt. Volgens de Vlaardingse "politie wordt de stad de laatste tijd 'overspoeld' door bendes en groepen die op grote schaal win kels beroven. In de supermarkt van Bas van der Heijden aan het Broersveld in Schiedam is gisteren een winkel dief aangehouden. De verdachte was een 30-jarige, aan drugs ver slaafde Schiedammer die voor on geveer 80 gulden aan scheermes jes had gestolen. Scheermesjes zijn een geliefde buit omdat ze ge makkelijk en tegen een aardige prijs van de hand zijn te doen. Vlaardingen - Op de kermis aan de Hoflaan hebben twee jongens van ongeveer 13 jaar gisteravond een leeftijdgenoot beroofd. De jongens bedreigden hun slachtof fer met een mes. Het slachtoffer moest zijn portemonnee afgeven. De daders zijn spoorloos. Vlaardingen/Schiedam - Uit het Visserijmuseum in Vlaardingen is gisteren een videorecorder ge stolen. De dader is onbekend. Aan de Noordvest in Schiedam stal een onbekende gisteren enkele kledingsstukken. De bewoonster van het pand, een vrouw op leef tijd, was bezig haar huis te luch ten. Zij heeft de dader niet gezien. Aan het Dilleveld in Spaland werd voor de tweede keer deze week een cv-combiketel gestolen. Uit het portiek van een flat aan de Jozef Oreiiosingel in Schiedam verdween een bromfiets. SWAROVSKI Mijd een grote collectie in voorraad! heenes iuiudier

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 2