Waterweg 15 'De kwaliteit van het groen komt voorop' Zittend leven? f mfcicmÈ1 MACH AT EDDY'S AUTO HI-FI CEH St. Jozefschool bestaat 125 jaar Sfe TT Tineke Bakker-Schaap wil parken, oevers en plantsoenen nuttiger functie geven het waaigat Dienst service Kick The Habit vanavond in Podium Sportdag in tuin Holyziekenhuis Scouts strijden om eer 8 99,- 249,-399,- 399,- 499,- 999,- 799,- 499,- 'mms ten:ne:ende,,er Hagnat.Ieat the street. En„.YOor verrassende jubileuftiphjzeit TELOKM^o2; 2/T2T6TAM Rotterdams Dagblad Vrijdag 7 mei 1993 Service. Op z'n Engels uitgesproken, maar waarschijnlijk uit het Franse taalgebied overgewaaid, geeft het woord'bij ons enkele vormen van dienstbetoon aan. Het Groot Woordenboek der Neder landse Taal noemt ze, naast de betekenis van opslag bij tennissen en volleybal. Van Dale spreekt over onder meer de zorg waarmee een zaak zijn klanten bedient of de dienst die een leverancier zijn klan ten bewijst-Angelsaksen en Gailiërs denken ook aan ondersteunen de organisaties. Bij de gemeente Viaardingen verscheen vorig jaar een rapport, waar in de klantgerichtheid van het ambtenaren'concern' onder de loep kwam. Beter gezegd, in beschouwing werd genomen. Want het was meer een globale verkenning, passend in de nieuwe concernvorm en het in grote lijnen denken, dan zoeken naar oneffenheden zoals een om zijn zuivere kijk geprezen instrument als de loep suggereert. Het brilproces (O&O) van twee jaar en de grootscheepse reorganisa tie hadden ais belangrijkste doelen: minder bureaucratie, duidelijke verantwoordelijkheden, beter werkklimaat en een klantvriendelijke organisatie. „Wat is er van uw Dienst? Een Gemeentelijk Servicecentrum." On der die kreet werd het op de burger/klant gerichte rapport geschre ven. Vier Diensten kreeg het concern Viaardingen. met nieuwe, duur be taalde directeuren in een Centraal Managements Team. Na veel vij ven en zessen, in de gemeenteraad elven en na-twaalven, kwam ex tra geld beschikbaar voor modernisering met nieuwe computers en aangepaste behuizingen. Een C-rmeentelijk Servicecentrum was hard nodig in het Viaardingen, dat na veel andere gemeenten zijn burgers als klant heeft ontdekt. Voorlopig blijft het nog tobben. De nieuwe Diensten komen met een over twee plaatsen verdeeld Servicecentrum; ze denken niet aan hun klanten. Zo bleek ook in de tulpvakantie, waarin de schoolgaan de kinderen van ambtenaren hun ouders thuis troffen. Bellers naar Stadswerk kregen alle dagen te horen, dat de dienst ge sloten was maar wel bereikbaar gedurende werkdagen. Bij Sociale Zaken was het ongeveer net zo. „Wij zijn geopend van maandag tot en met vrijdag," klonk het daar. Dat klopte afgelopen week van geen kant. In Viaardingen deden al leen de ambtenaren van de Reinigingsdienst gewoon hun werk. In het kader van de Schoonmaakactie Van Deur Tot Deur ging nota be ne op Bevrijdingsdag een ploeg het centrum in. BEN VAN HAREN De Sehiedamse band Kick The Habit speelt niet op zaterdag 8 mei maar vrijdag 14 mei in muziekcafé Podium aan de Lange Haven. Abusievelijk werd eer der in deze krant een verkeerde datum doorgegeven en ook de naam van de band klopte niet. Niet Kick The Rabbit maar Kick The Habit staat volgende-- week dus op de planken. Het concert van de zes- raansformatie wordt gegeven om het uitkomen van de eerste CD te vieren. Uiteraard worden nummers van dat zilverkleurige schijfje ten gehore gebracht. Het optreden begint om 22.30 uur. Viaardingen •Lekkerjustig in de tuinkan het Holyziekenhuis van het zonnetje genieten is er zaterdag 15 mei niet bij. Die dag is de tuin omgedoopt in het 'Landgoed Holy' en doet dienst als sportterrein voor het personeel. Met verschillende spelen nemen de personeelsleden het op Sportief'gebied'tegen elkaar op en iedereen die geïnteresseerd is, mag een kijkje komen nemen. De toegang is gratis. De jaarlijks terugkerende sport dag staat dit keer in het teken van Europese attrac ties en gewoonten. De opening van het evenement wordt verricht door kinderen uit het ziekenhuis die een groot aantal ballonnen oplaten. De eerste ludie ke wedstrijden beginnen om 9.30 uur. De scoutinggroep Karei Doorman neemt in het pink- sterweekende deel aan de landelijke scoutingwed- strijden in Baarn. De Maassiuise scouts hebben hun deelname bewerkstelligd door tijdens de jaarlijkse districtswedstrijden nabij de Krabbeplas in het Mid den Delflandgebied de eerste en de derde prijs weg te slepen. De 'Leeuwen' van de Karei Doormangroep eindigden als eerste, de Vossen' van de Vlaardingse Prins Mauritsgroep werden tweede en op de derde plaats kwamen de 'Panters', eveneens van de Karei Doormangroep. Grote prijzen kunnen er met Pink steren niet worden gewonnen in Baarn. Het gaat de scouts hoofdzakelijk om de eer. Schiedam vrijdag" mei Volle maansfeest. Podium, 20 00 uur Jubileumconcert Groenoord-koor, Dorpskerk Kethel. 20 00 uur Deep River Quartet, Passagetheater, 20 15 uur Carolina Mout. theater de Teerstoof. 20 30 uur The hand that rocks the cradle film), Filmhuis 2130 uur zaterdag 8 mei Open huis Blauwe Brug, 9 00-16 00 uur GeramummarkL Hemaplein. 10 00-16 00 uur. Oldumersbeurs (auto's i.Maignethul 10 00 17 00 uur Aleidafeeslen. Juhanapark. 10 00-16 00 uur Open dag Nederlandse Orgel Federatie met concert Pas- sageiheater. 11 00 uur. Inloopconcert. Grote Kerk. 15 00 uur Voorjaarsconcert harmonie Wilton fijenoord. Het Tref punt, Nieuw Watenv egst raat20 00 uur Mars Teumsz (cabaret). De Teerstoof, 20 30 uur Aphdbia (hardrock). Podium 22 30 uur zondag 9 mei Oldtimersbeurs'auto's). Margnelhd!. 10 00-17 00 uur Frank ïi Mildred Douglas. Podium, 21 30 uur maandag 10 mei Cursus persberichten schnjven. De Erker. 20 00-2200 uur. Info-avond oor aanstaande ouders Magnolia Dcikerk. 20 00 uur Schiedam - Inktpotten worden op de St. Jozefschool al jaren niet meer gebruikt. Toch is de titel van de musical die volgende week in het Passagetheater door leer lingen en leerkrachten wordt op gevoerd goed gekozen. Een stuk dat 'Het geheim van de inktpot' heet. past natuurlijk prima bij een school met een lang verleden, 2oaIs de St. Jozefschool, die 125 jaar bestaat. De school neemt een niet onbe langrijke plaats in in Je rijke ka tholieke historie van Schiedam. Hij werd in 1868 gesticht door de broeders van de Onbevlekte Ont vangenis, een uit Maastricht af komstige orde die in Schiedam een klooster aan de Nieuwe Ha ven betrok en daaraan grenzend een jongensschool begon voor de armen. Het was, vertelt de huidi ge schooldirecteur Mar Elzen doorn, de eerste school in Schiedam voor de laagste klasse van de bevolking. Kinderen uit rijkere gezinnen kenden geen on derwijsproblemen: zij gingen als vanouds naar particuliere scho len. Aan de nieuwe onderwijsin stelling bleek grote behoefte te bestaan. De St. Jozefschool groei de explosief, zodat de leerlingen al snel over verschillende secties moesten worden verdeeld. Uit die secties ontstonden later de St. Aloysiusschooi, de Thomasschool en een aparte St. Jozefschool. Van het klooster aan de Nieuwe Ha ven is niets meer over, alleen een bijgebouw aan de Warande staat nog overeind. Daar oefent tegen woordig de drumband van Gusto. De Jozefschool zelf verhuisde in 1921 naar de Nassauïaan, toen nog Nassaustraat geheten. In 1971 verlieten de laatste broeders de school, enkele jaren nadat er voor het eerst meisjes als leerling waren toegelaten. Door een fusie met de Maria Chorettischoo! voor meisjes verzekerde de St. Jozef school zich voorlopig van een goe de vrouwelijke toeloop. Maar niet voor lang. Midden jaren zeventig brak een moeilijke periode aan voor de katholieke school. Het leerlingental zakte naar een diep tepunt, en bestuur en leiding vreesden het ergste. Om de drei gende ondergang te voorkomen werd actie gevoerd voor het stich ten van een kleuterschool, een voorziening waar de St. Jozef school tot dan toe niet over be schikte. De actie slaagde en het leerlingental ging weer omhoog. „Het liep zelfs behoorlijk uit de hand," weet Elzendoorn nog. Want plotseling deed zich een nij pend tekort aan ruimte voor. Met kunst en vliegwerk werd dat pro bleem tijdelijk opgelost. Na de komende zomervakantie zal de Si Jozefschool eindelijk voor goed uit de zorgen zijn, als het dan leegkomende M. C. M. de Groothuis (thans in gebruik voor volwassenenonderwijs) als de pendance kan worden ingericht. Het tijdelijk gebruik van een houten noodonderkomen aan de Schoolstraat wordt dan beëin- Een klassefoto uit het rijke - verleden van de St. Jozef- schoot, toen er nog wel met pen en inkt werd geschreven. Foto St Jozefschool/repro Roel Dijkstra digd. Tot 15 mei wordt op de St. Jozefschool veel aandacht be steed aan het 125-jarig bestaan, Behalve drie (besloten) opvoerin gen van 'Het geheim van de inkt pot' in het theater staan er binnen het schoolgebouw aan de Nassau? laan allerlei exotische 'reizen' voor de leerlingen op het pro? gramma. Ter afsluiting gaan de kinderen tijdens een 'vossen jacht' op zoek naar buitenlandse toeristen. De feestweek wordl op zaterdag 15 mei besloten met een reünie voor oud-leerlingen en oud-leerkrachten. Ter gelegen? heid van het jubileum verschijnt een speciaal gedenkboek, waarin een uitgebreide beschrijving van de geschiedenis van de school is opgenomen. Door Ben van Haren Viaardingen - Een park is pas goed als er veel mensen komen en de natuur moet voldoende kansen in een stad krijgen, rede neert Tineke Bakker-Schaap. Zij is de nieuwe baas van de afdeling groen, sport en recreatie van de gemeente Viaardingen. Daarin is opgegaan de plantsoenendienst waar zij al zeventien jaar werkt. Ze kent het groen van de stad dus op haar duimpje en heeft er ook een uitgesproken mening over. De stadsparkfunctie van het Oranjepark komt onvoldoende uit de verf, de heemtuin in de Westwijk en het park in Holy zijn paradijsjes, de begraafplaats aan het Emaus verdient meer bezoe kers, het landje van Chardon wordt ondergewaardeerd, de oe vers in park 't Nieuwelant moeten wat ruiger worden en het rosari um bij het Holy-Ziekenhuis lag er .yèrloren bevindt de Boskoopse. 'EferozentüinïifHolyis inmiddels vervangen door een voor wande laars beter toegankelijke bloe- semtuin. De rest moet volgens mevrouw Bakker ook aantrekke lijker gemaakt worden voor een bezoek. „Het rosarium is verdwenen omdat het een terrein was, waar in wijiveel-'onderhoud moesten.-, plegen terwijl het heel weinig be zoekers kreeg. We hebben het voornemen om later wèl een nieuw rosarium aan te leggen in het Oranjepark, maar voorlopig hebben we gezorgd dat deze groenplek in Holy functioneler werd. De toegankelijkheid is ver groot en de aansluiting met de omgeving verbeterd. Achter het gemaal Oost hebben we een wan delpad aangelegd met een brug over het water daar. Men kan nu door het parkje in de richting van het ziekenhuis lopen in plaats van dat men in een rechthoek langs autoweg en fietspad van de Holysingel en de weg naar het zie kenhuis gaat. Ook hebben we de belevingswaarde verhoogd door er een bloesemtuin van te maken, waarvan het aanzicht met de jaar getijden verandert." De na haar studietijd aan de Ho gere School voor Tuinbouw en Landschap als 'hanggeit' in Bos koop woonachtig gebleven Noordhoüandse is een leerlinge van Gerard Davidse, de vorig jaar vertrokken 'groenman' van Viaar dingen, die nationale bekendheid kreeg met de verplanting van af gezaagde populieren en met het ecologisch beheer van stads- groen. Na Boskoop heeft ze nog de TH in Delft gedaan, waar ze in 1975 afstudeerde op de invloed van de dijkverzwaring op het landschap, maar daarna werkte ze alle jaren onder de tenslotte als directeur Gemeentewerken afge zwaaide Davidse. Is er van haar kant wel nieuw beleid te verwach ten? „We hebben zeventien jaar lang nauw samengewerkt. Hij heeft me dus kunnen kneden, zoge zegd, en zijn beleid zal ik ook voortzetten. Toch komen de ac- Tineke Bakker-Schaap op de door haar bewonderde begraafplaats aan het Emaus: 'Het is van be lang om de natuur in je stad te hebben.' Foto Roei Dijkstra J—gggfi wxa OPOSIT balans" DESIGN: PETER OPSVIK STOKKE stelt zitgewoontes ter discussie. Sinds jaren biedt STOKKE 'n alternatief voor het starre, traditionele zitten. Zo heeft uw STOKKE-dealer ook de OPOSIT. De meest uitgebalanceerde bureaustoel voormarathonzitters. Markt 57 Viaardingen Tel. 010 -434 36 85 centen anders te liggen. Gerard was bezig met ecologisch beheer als experiment, ik zal proberen het structureel te maken. Door groenlinten door de stad aan te houden of te ontwikkelen, waar aan vogels, vlinders, insecten etc. ononderbroken verbindingen hebben tussen de verschillende stadsdelen. Er ligt al een nota waarin dit alles beschreven staat. Het is een groenplaatje. dat aan geeft tot hier en niet verder." Ze haast zich te zeggen: „Let wel, dat het hier nooit het beleid van één man of vrouw is of zal wor den. Het is werk van een geheel team, waarvan ik in dc nieuwe or ganisatie de baas ben geworden omdat Klaas Kalfsbeek, die Da vidse opvolgde na zijn vertrek naar Gemeentewerken, er zelf geen zin in had." Part-time Dc moeder van twee dochters van zeven en tien jaar is hiermee het eerste part-time afdelingshoofd bij de gemeente. „Na de geboorte van mijn eerste kind kreeg ik van mijn baas, Davidse dus, het voor deel van de twijfel om te bewij zen, dat ik in grote lijnen mijn functie van hoofd voorbereiding ook m drie dagen zou kunnen ver richten. Omwille van de continu ïteit bij de dienst koos ik voor de maandag, dinsdag en donderdag als werkdagen. Toen in de nieuwe organisatie, aan de voorbereiding waarvan ik intensief heb meege werkt. deze functie beschikbaar kwam, heb ik gesolliciteerd. Ook deze baan leek me, weliswaar in vier dagen, waarvan ik er één thuiswerk, als part-timer te ver vullen en hel gemeentebestuur is het daarmee eens gezien mijn be noeming. Een goede planning maakt veel mogelijk," zegt ze vol overtuiging. Behalve voor plantsoenen, par ken en ander groen heeft zij in die nieuwe baan ook de zorg voor alle beleids- en beheerszaken op het gebied van sport en recreatie. Dus ook voor hallen en zwembaden. Verder heeft ze de zogenaamde kleine veegploeg onder zich, die parken, fiets- en wandelpaden schoonhoudt. In totaal geeft ze leiding aan ne gentig ambtenaren. Tweederde hiervan zijn zogenaamde buiten mensen en van de rest komt een deel (bijvoorbeeld de sector sport zaken) van het stadhuis. Die sa menvoeging van beleidsambtena ren en uitvoerende ambtenaren vindt Tineke Bakker een goede zaak. „De integratie 2al tot een beter, mooier produkt leiden. Vroeger was er nog weieens irrita tie. Nu zit men dichter bij elkaar en krijgt men ook meer oog voor eikaars werk. Het zijn allemaal mensen met liefde voor de natuur en dat geeft een bijzonder band." Contrasten Tineke Bakker gelooft dat ze on danks alle bouwplannen in Viaar dingen een goed groenbeieid kan uitvoeren. „Ik zie hele goede mo gelijkheden om in deze stad plaats te geven aan natuurlijk en cultuurgroen. Zelfs met een dich tere bebouwing kunnen we hier een goed natuurlijk milieu in stand houden. Onder Davidse is hier de aanzet gemaakt voor een goede heemflora. Ik zie het als mijn taak deze breder uit te ver delen en vind er gehoor voor. Het is van belang om de natuur in je stad te hebben, beseft men inmid dels wel. Ik zeg vaak: 'niet het ve le is goed, maar het goede is veel.' Het gaat dus niet om de kwanti teit maar om de kwaliteit. Die komt voorop." Daarvoor is wel een evenwichtig Viaardingen vrijdag" mei Johnny StecchuioiFdm) Stadbgehoorzaal. 21 30 uur Theatergroep Schmieren met Weekend. Stadsgehoorzaal, 19 30 uur zaterdag 8 mei Brandiveemetiiirijden. terrein Lever. Deltaueg. 9 30- 16 30 uur Landelijke fietsdag vertrek, molen Aeolus vanal 9 00 uur Rommelmarkt wijkcentrum De Telder. 10 00-15 00 uur Vogelbeurs. wijk gebouw De Indische Buurt. 1000-15 00 uur Voonaarstonccrt Sursum Corda Triangel. 20 00 uur Johnny Sleccmof film) Stadsgehoorzaal Zö3öuur Weekend (Theatergroep Schmieren) Stadsgehoorzaal, 19 30 uur maandag 10 mei I>/tn«rnver ramnonbesirndinzorpanisatie afdelingsbu reau Rode Kruis. Emmastraat 33,20 00 uur Maassluis zaterdagS mei Postzegelruübeurs-- Koningshoek. 13 00uur Orgelconcert Jaap K:nonen burg, Grote Kerk. 20 15 uur The Scat Cats Ij.;/' 'water de Schuurkerk. 20 30 uur Edd,'s Aucc Hi-Fi Centre maakt het HpUndcre ne betaalbaar voor iedereen. innovatie eri - GRAFFITY SPECIAL 130/160/690 Type 130 max. vermogen 80 W frequentie 45-20.000 Hz I60 690 80 W 120 W 40-20.000 Hz 38-25.000 h Prijs per set max. vermogen frequentie S/R afstand max. vermogen frequentie DE NIEUWE CAR-VERSTERKERS VAN MAGNAT 120 2 x 60 W of I 5-50.000 Hz 90 dB 180 2x90 W of lx 5-50.000 Hz 91 dB 240 OW 2x 120 W of I x 240 W 5-50.000 Hz 92 dB 360 4x90 W of 2 x 180VV 5-50.000 Hz 93 dB PERFORMANCE l/li Jubileumprijs Prijs per set 120 W 40-34.000 Hz 170 W 20-34.000 Hz Auto Hi-Fi 5enC,re is a' 25 /aar specialist op hh" Sebi*d van car Vi b«K produtaen tegen teLS!!'""' '3"S de B!i AuS Hi.r celrepnizen- waarover Je nr. ^entre weten anders als je S J'" *°k vakkundig advies en echre een j 83 1 beleid nodig en dat kan beteke^ nen, dat bijvoorbeeld bestaande» bomen worden opgeofferd. „Stadsbomen zijn de dragers varT de groenstructuur en daarvoor is. een lange termijnbeleid nodig.' Daarin passen kapplannen, 2oals we die al zo'n vijfjaar maken. Het komt wel bij mensen over dat we massaal groen weghalen omdat we een en ander uit kostenover- wegingen in een korte tijd con centreren, maar in werkelijkheid zijn we bezig om de groenstruc tuur voor de toekomst veilig te stellen. Viaardingen heeft erg veel pioniersoorten staan. Bomen als populieren, iepen en wilgen. Ze geven vlot een groen aanzien door hun snelle groei, maar ze' worden zo groot dat ze m een stad - niet te handhaven zijn. Ze zijn ook zwak en gevoelig voor ziek ten. Deze soorten worden hoog stens dertig tot vijftig jaar, terwijl de soorten die we er voor in de plaats zetten een veel langer le ven hebben." Dat het gezicht ook wat wil, beseft Tineke Bakker heel goed. „Daar om willen we zeker in de binnen stad en in wijkcentra als De Loper voor veel eenjarig spul en bollen, zorgen. Het gebruik van dit ar beidsintensieve cultuurgroen wil" ik wel aanscherpen. Ik geloof na melijk in contrasten. In het naast elkaar hebben van natuurlijk en- cultuurgroen voor park- en plant-* soenaanleg." De nieuwe groenbaas van Viaar dingen ontkent, dat er de laatste tijd meer dan anders is gerooid en gesnoeid. „Het publiek reageert trouwens heel verschillend. De. een zegt het zalig te vinden, dat er eindelijk wat gebeurt terwijl dè; ander vindt dat we te ver gaan'; Onze eigen vakkennis is in dit ge val doorslaggevend om een gc-ï zonde natuur en een zo groen mo? gelijk beeld te houden Parken jj Viaardingen heeft behalve di£f heemtuinen („paradijsjes waar men van heinde en ver naar komt, kijken") ook nog andere prachti-- ge plekjes, die naar de zin vaii' mevrouw Bakker veel te weinig* benut worden. „Het Oranjepark is van oudsher» het stadspark maar de dijk en de^ gemeentelijke bedrijven aan déi Hoflaan sluiten het af van het* grootste deel van de stad. Hei; voordeel is wel dat het er erg rus-/ tig is, waardoor zich een rijk vc> gelleven kan ontwikkelen en je er* bijvoorbeeld een bosuJ kan aan-; treffen. Maar daarvoor is zu'm park minder bedoeld. In het park* en hier op de plek waar wij zitten met ons kantoor en het natuur-' educatief centrum zouden veel meer mensen moeten komen.' Een van de mooiste plekjes van de stad vind ik de begraafplaats aan het Emaus. Er zit zo'n historie' achter en er staan zulke mooie,' hele oude bomen. Dat zou een openbaar park moeten worden met aansluiting op de Vlaai1-' dingse Vaart." De na-oortogse uitbreidingen, het Nieuwelantpark en de groen-, strook bij de Marathonweg wit ze, een natuurlijkere ontwikkeling; laten doormaken. - „De gladde gazons en strakke be schoeiing langs de singels moe ten we verlaten. In onze nieuwe visie vormen groene linten, waar in de heemtuin in de Westwijk en het park in Holy zijn opgenomen, de hoofdstructuur met voldoende potentie voor de natuur. Daarin horen ook verbindingsgebiedjes tussen water en iand waar ty pische Hollandse flora tot ontwik keling kan komen." besluit Tine ke Bakker-Schaap, die zelfs in een naast het volgens haar 'fan tastische Broekpolderbos' volge bouwde stad nog volop werk zieti „Groen groeit altijd, dus zullen we er constant mee bezig zijii."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1