Waterweg 15 Sky Radio mag niemand irriteren Maassluis middelpunt in Gemeentemuseum Nieuwe asfaitlaag op t eel wegen Velenje-koor te gast Raadselachtige film niet op kabelnet CDA-vrouwen bijeen over 'Vernieuwd Ouderschap' Wijkagent verhuist Zwerfvuil aangepakt in schoonmaakweek Computer maakt de muziekkeuze, die boven de 20 graden iets zomerser wordt -* i i '*5V Fietsvierdaagse door Vlaardingen en Schiedam Schiedam hoort Peper kraaien Rotterdams Dagblad Dinsdag 11 mei 1993 Schiedam In de tweede helft van mei en de eerste helft van juni krijgt een deel van het Schiedamse wegennet een nieuwe asfaitlaag of nieuwe markeringen. Vooraf gaand aan deze operatie werd gisteren begonnen met het repareren en dichten van gaten en scheuren in het asfalt De eerste wegen die onder handen worden genomen, zijn die voor het fiets- en wandelverkeer. Dat gebeurt onder meer in het Prinses Beatrixpark, park Kethel en in de parken Thuriede en Nieuwland. Daarna ko men de grotere wegen aan de beurt. De Rotterdam- sedijk, de Eduard van Beïnumlaan en de Harreweg krijgen een nieuwe asfaitlaag. Van de Hargalaan, de Vivaldilaan en de Borodinlaan moet eerst de oude toplaag worden afgefreesd. Het gemengd zangkoor Gorenje uit Velenje is ko mend weekeinde te gast in Schiedam voor het geven van een aantal concerten. Het koor uit de part- nerstad wordt begeleid door de burgemeester van Velenje Panerae Semeenik die voor het eerst een be zoek brengt aan Schiedam. De zangers en zangeressen, vijftig in getal, treden zaterdag tijdens het Havenmu2iek- en Molenfestival op in de kerk van de Nederlandse Protestantenbond aan de Westvest tegenover molen De Walviseh, Ze doen dat van 12.30 tot 12.50 en van 14.30 tot 14.50 uur. Tenslotte wordt van 15.30 tot 16.00 uur nog een open luchtconcert gegeven op de Vismarkt. Viaardirtgen Het gemeenteraadslid Arnold van We2el, een afsplit sing van de uit de Socialistische Partij voortgeko men fractie Burger Belangen, heeft het college van burgemeester en wethouders voor een raadsel ge plaatst. In schriftelijke vragen stelde Van Wezel onlangs het rampenplan aan de orde, waarbij hij opperde dat B en W ook 'de voorlichtingsfilm over de Chemie' via het kabelnet aan de Vtaardingse bevolking moeten tonen. Op de vraag van Van Wezel of B en W een ver ton ing van de film bij willen wonen, heeft het college welwillend gereageerd, maar om welke film het nu precies gaat weet behalve Van Wezel niemand. De brandweer, belast met de rampenbestrijding, heeft links en rechts geïnformeerd, maar kreeg nergens een afdoende antwoord. Ook niet bij Van Wezel, die onbereikbaar bleek, „Ik weet het waarachtig niet, er zijn zoveel films over chemie," aldus een woordvoer der van de brandweer. Een vertoning op, dp, kabel zit er sowieso niet in, want, sehiyyen-B eti W aan het raadslid, daartoe is het college niet gemachtigd. En „in het geval wij wel zendgemachtigde waren, zouden wij toch niet tot vertoning'vaireen'dergBlijke film overgaan, omdat de doelgroepjinwoners' een ander soort film zou ver eisen." Vermoedelijkris de door Van Wezel bedoelde film bedoeld voor werknemers uit de chemie. In het kader van de nota 'Vernieuwd Ouderschap' houdt het CDA-Vrouwenberaad Vlaardingen mor genochtend vanaf half tien een openbare bijeen komst. Aan de orde komen verschillende juridische apseeten. Hebben duurzaam samenlevende paren en alleenstaanden dezelfde rechten en plichten als gehuwde paren bij het krijgen, adopteren en opvoe den van kinderen? Wie is verantwoordelijk voor het overdragen van waarden en normen? De ouders of de overheid? Dat zijn enkele vraagstukken die wor den behandeld. De bijeenkomst wordt gehouden in een 2aal van de Bethelkerk aan de Burgemeester Verkadesingel 26 en duurt tot twaalf uur. Met ingang van morgen wordt het spreekuur van wijkagent B. Lamot (Westwijk) niet op maandag avond maar op woensdagavond gehouden. Lamot is in wijkcentrum De Telder aan de Professor Telders- straat 10 van 19.00 tot 20.00 uur aanspreekbaar. Maasland Om de actie Schoner Milieu in Maasland meer in houd te geven, wil het gemeentebestuur een actie ontketenen om het zwerfvuil in en rond het dorp aan te pakken. Het onderhoudsbudget zal daartoe wor den uitgebreid. Op een verzoek van de gemeente aan het onderwijs om een schoonmaakactie door de schoolkinderen te laten uitvoeren, is negatief gereageerd. De scholen hebben geen behoefte aan een dergelijke actie. De gedachten van verantwoordelijk wethouder P. Houtenbos gaan nu uit naar een schoonmaakweek. De burgerij en de verenigingen zouden hieraan mee moeten werken. De raadscommissie voor openbare werken en milieu stemt in met een campagne rich ting burgers. De commissie adviseert tevens om ook de banenpool van het arbeidsbureau, het Halt-pro ject of de sociale werkplaats in te zetten voor de aan pak van het zwerfvuil. De winkeliers van de Kastan jehof zouden volgens de commissie een bepaalde verantwoordelijkheid dienen te krijgen voor de aan pak van de vervuiling op dit plein. Agenda Schiedam dinsdag 11 mei Jamsessie, Podium. 21.00 uur. woensdag 12 mei Bme» dien-denrpniruin De 4Molens 13 30 uuur Vlaardingen dinsdag 11 mei Informatieavond voor aanslaande ouders. Emmauskerk, 20 00 uur. woensdag 12 mei Viietentocht. vertrekpunt einde Holyweg, 14 00 en 15 00 uur Maassluis dinsdag II roei Bingo, Koningshof. 20 00 uur. Redactie Waterweg: Jan Booister Ben van Haren Peter de Lange Sander Sonnemans Carel van der Velden Westhaven plaats 22 3131 Vlaardingen Postbus4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 2340055 Sky Radio is samen met Radio Rijnmond de best beluisterde omroep in Vlaardingen, Schiedam, Maassluis en Rotterdam. Het commerciële radio station - dat alleen in het Rijnmondgebied ook via de ether is te beluisteren - is in de vijfjaar dat het nu bestaat uitgegroeid tot de best beluisterde sa tellietzender. Het geheim is de computer die vol gens een formule platen kiest. Gepraat wordt er al leen door de nieuwslezers en tijdens de reclame boodschappen. Op zaterdagavond, als er het best wordt geluisterd naar Sky Radio, zit er zelfs hele maal niemand in dc studio. Dan gaat het signaal volautomatisch via de satelliet naar Ixmden, daar vandaan naar een andere satelliet en vervolgens naar de ontvangers, Klokje rond muzikaal behang. „Maar dan wel een mooi behangetje," zegt direc teur Ton Lathouwers, bedenker van de formule. Door Jan Rozendaal Vlaardingen - De platen die 24 uur per dag op Sky Radio te ho ren zijn, moeten één ding gemeen hebben: ze mogen niet irrite ren. Bij niemand. „Daarom," zegt directeur Ton Lathouwers, „zul je bij ons nooit BZN horen. Ze maken geen slechte muziek, zijn bij veel mensen geliefd, maar er zijn ook talloze mensen die zich er vreselijk aan storen." Sky Radio directeur Ton Lathouwers: Dag en nacht prettige muziek'. Foto capital Press Dus vanwege die te hoge irritatie- graad komt BZN er niet in bij Sky Radio. Want, weet Lathouwers, liefhebbers van BZN horen ook graag Phil Collins, Whitney Houston, Leonard Cohen en Glo ria Estefan. En die hebben als voordeel dat bijna niemand zich ergert aan hun muziek. Als er twijfel bestaat of een plaat wel kan bij Sky Radio, dan wordt die niet opgenomen in het bestand. Of soms na enkele dagen er weer afgespoeld, zoals Roots Syndicate metMockin' Bird Hill overkwam. Bleek tussen Janis Ian en Bill Withers toch een beetje buiten de boot te vallen. Te uitbundig. In 1988 kreeg Lathouwers, die toen voor Veronica werkte, de op dracht van de bazen van het tele visiestation Sky Channel om een nieuw radiostation op te zetten. De programmering moest zich onderscheiden van het aanbod dat er al in Nederland was. Dus geen house, geen rap, geen hard rock en ook geen Vader Abraham, maar 24 uur per dag easy-Iiste- ning pop. Niet te oubollig met Charles Aznavour of James Last. maar goede popmuziek. En tus sendoor geen disc-jockeys. Bij Sky Radio maakt de computer de dienst uit. Zomers In de kleine studio in Bussum staan 24 recorders met elk een band erin waarop negentig num mers staan. De computer kiest steeds het volgende nummer en Iet daarbij op dat de nieuwe en ou de platen elkaar afwisse len en er niet te veel rustige nummer ach ter elkaar wor den gedraaid. Ais buiten de thermometer twintig graden Celsius of hoger aanwijst, dan weet de computer dat het zomers is en het publiek behoefte heeft aan wat meer up tempo-nummers. En selecteert dan The Beatles met Love me do. met het vrolijke begin op de mondharmonica, bijvoorbeeld in plaats van Longer van Dan Fogel- berg. Want: Muziek en stemming van de luisteraar zijn nauw met elkaar verbonden, is de bedrijfsfi losofie. En: belangrijk is wat je wel draait. Als dat goed is, dan mist de luisteraar niets. Sky Radio is herkenbaar. Als eer ste station in Nederland klokje rond eenzelfde programmering. De meeste luisteraars weten na tien minuten dat ze Sky Radio ho ren. ..Dat een wezenlijk onderdeel van onze succes formule. Dag en nacht pret tige muziek. Niet zoals Ra dio 3, wat overdag Top 40-muziek draait, maar waarop je 's avonds veel tering herrie hoort. Dat is hun zwakte en daarom doet Radio 3 het zo slecht. Toen wij begon nen had het nog een aandeel van zestig procent, inmiddels is dat nog maar een kwart. Wij brengen muzikaal behang? Ja, dat hoor, ik al vanaf het begin. Madr dan 'is het wel een mooi behangetje dat opvalt. Niet egaal wit." Gelijk De luistercijfers geven Lathou wers gelijk. Vorige week werd be kend dat Sky Radio in het Rijn mondgebied samen met Radio Rijnmond de leiding heeft in de strijd om de luisteraar: beide 23 procent. Voor heel Nederland scoort Sky Radio tien procent. Dat heeft te maken met het feit dat de satellietzender alleen in het Rijnmondgebied ook in de ether te beluisteren is. Dat betekent dat de te vergeven etherfrequenties aan de commer ciële zenders, waarover minister Hedy d'Aneona van WC binnen kort een beslissing neemt, heel belangrijk wordt voor Sky Radio. Lathouwers: „De minister heeft als belangrijkste criteria dat de commerciële zenders aanvullend moeten zijn op de publieke om roepen en dat de financiële solva biliteit goed moet zijn. Dat zit bij ons we! goed (Sky maakt vanaf het eerste jaar al winst en is met zes minuten reclame per uur doorgaans uitverkocht, red.). De grootste bedreiging dat wij geen etherfrequentie krijgen en in het hele land op de autoradio te horen zijn, is misschien dat wc dan te populair worden. Als ze die ether frequentie aan Euro Jazz of Radio Noordzee geven, waar niemand naar luistert, dan ben je niet zo'n bedreiging voor de publieke om roepen. Die geluiden heb ik wel gehoord. Maar het probleem voor een commerciële omroep waar niemand naar luistert is, dat ook niemand wil adverteren." Als de etherfrequentie op de FM doorgaat verwacht Lathouwers dat Sky Radio landelijk op zo'n dertien a veertien procent luister dichtheid uitkomt. Over het suc ces in Rotterdam is hij tevreden: „Ik vind Radio Rijnmond de bes te regionale omroep die er is in Nederland. Wjj zijn ook geen ech te concurrenten. Rijnmond is een soort gezclligheidsradio met veel informatie. En als je dat zat bent zet jc een lekker muziekje op. Sky Radio." I. De havenkom van Maassluis, door Fabius. Veel is eraan het ge velfront sinds hij het schilderde in 1860 niet veranderd. Foto Gemeentemuseum Maassluis/repro Ellen den Ouden/Bureau Roel Dijkstra. SchiedanWlaardmgen - De avondfietsvierdddgse die vorig jaar voor het eerst door de fiets- toerclub Rijnmond voor deelne mers uit Vlaardingen en Schiedam werd georganiseerd, krijgt een vervolg. De fietsüef- hebbers kunnen van maandag 24 tot en met donderdag 27 mei elke avond op hun tweewieler stappen voor een tocht van 25 kilometer. Wederom zijn in de omgeving van de twee steden vier fraaie routes uitgezet. De avondvier daagse wordt begeleid door het Rode Kruis, de Motortoerclub Schiedam en twee rijwielhande laren. met een materiaalwagen. Na elke rit krijgen alle deelne mers een verrassing en op de slotavond die muzikaal wordt omlijst, is er voor iedereen een blijvende herinnering. Voor inschrijvingen kan men nu al terecht bij het VW-kantoor in Vlaardingen, de rijwielhandela ren Jan de Graaf (Vlaardingen), Hans Damme en J, A Van Leeu wen (beiden Schiedam) en het vertrekpunt aan de Oivmpiaweg in sportpark Harga. Het in schrijfgeld bedraagt bij voorin schrijving vijf gulden per per soon en op de eerste vertrekdag zes gulden. De fietsers kunnen elke avond tussen 18.30 en 19.00 uur vertrekken. Maassluis - Normaal gesproken liggen ze in de duisternis van het depot, maar nu hangen de teke ningen die de 19e eeuwse kunste naar Jan Fabius van Maassluis maakte tijdelijk in een schemerig Gemeentemuseum. Om te voor komen dal het tekenpapier onder invloed van het daglicht gaat ver kleuren, blijven ze slechts een paar weken "hangen. Daarom zijn ook de lichten uit en zitten de la mellen potdicht, De tekeningen zijn gemaakt rond 1860. „Dat is nog wel niet zo oud." zegt conservator Marjan Groen. „Maar in het jaar 2000 willen we ze natuuiftjk ook nog zien." De tien werken 2ijn in de jaren dertig door de gemeente aange kocht en in het bezit van het mu seum gekomen. In het kader van het thema 'Maassluis' dat gedu rende enkele maanden centraal staat zijn ze nu, na anderhalfjaar opgeborgen te zijn geweest, weer voor de dag gehaald. Van de in Delft geboren schilder is maar weinig bekend. We weten wel dat hij in de leer is geweest bij de historieschilder G.J. Piene- man en dat zijn eigen leerlingen beweerden dat hij doof was. Maassluis komt in beeld als Fabi us' zuster trouwt met een predi kant van de Grote Kerk. Tijdens zijn bezoeken aan haar moet deze kerk een grote indruk op hem hebben gemaakt. Het bouwwerk heeft hij van verschillende kan ten weergegeven en ook het inte rieur van de kerk is vrij gedetail leerd door hem vastgelegd. Het leuke van de tekeningen is dat ze nog zoveel overeenkom sten vertonen met het Maassluis van nu. zegt Marjan Groen. ..Maassluis is door de tijden heen herkenbaar gebleven. Er is niet veel veranderd." Het werk van Jan Fabius inspireert bezoekers nog even langs de haven of de kerk te lopen om te kijken hoe het nu is. De conservator: „Je herkent het zq Het werk waarop het Gemeen- landshuis van Delfland is afge beeld, heeft Fabius niet helemaal afgemaakt. Juist daarom is deze tekening zo interessant, vindt Marjan Groen. „Zo zie je hoe hij te werk ging. De opzet en het uitein delijke resultaat." Schetsjes Beneden in het museum expo seert Louis Schutte met maar liefst zeventig werken die hij in de omgeving van Maassluis maakte. Te voet of op de fiets ging hij op pad. Onderweg maakte hij kleine schetsjes en noteerde hij aanwijzingen over bijvoorbeeld de kleur ol'de lichtval. Thuis kon hij deze dan op zijn gemak uit werken. Het resultaat hangt nu in het ge meentemuseum: bruine penteke ningen. aquarellen en gouaches op klein formaat van landelijke taferelen rondom Maassluis. Mooie stukjes natuur in de Broek polder, Het Scheur of langs de Maas. Natuurlijk ontbreekt ook de veerpont van Maassluis niet. Conservator Marjan Groen om schrijft het als 'veel landelijkheid met industrie op de achtergrond.' „Bezoekers zeggen: ik wiai niet dat industrie ook mooi kon zijn." Louis Schutte levert het bewijs. De platen van Jan Fabius zijn tot en met Pinksteren te zien in het Gemeentemuseum van Maas sluis. Louis Schutte exposeert zijn werk tot eind juni. Het mu seum is te vinden aan de Zuid- dijk. Voor de vierde maal heeft Rotter dams burgemeester Bram Peper de honderden gemeentebestuur ders in de Rijnmond opgeroepen om toch vooral zelf na te denken over de uitbouw van hun taken pakket. Wat kunnen ze doen om de lokale democratie te verbete ren? Daarover gaat het. Zoals u nu onderhand wel weet, raken de gemeenten een aantal bevoegdheden kwijt aan het toe komstige regionaal bestuur, wat nodig is om regionale problemen beter te kunnen oplossen - maar ondertussen doen die gemeenten er zelf weinig aan om er compen satie voor te krijgen. Maar hè,hè, zaterdag leek het toch dat Peper niet in de woestijn heeft staan preken. Eindelijk kwam de geest over de m Engels verzamelde gemeentebestuur ders. Na een paar glasheldere in leidingen van Roel in 't Veld en Harm Bruins Slot brak zowaar het besef door dat dc gemeente bestuurders zelf de initiatieven moeten nemen, willen ze aan spraak maken op verantwoorde lijkheden die nu aan de rijksover heid zijn voorbehouden. Want het rijk zal er zelf niet over beginnen. Het doorsnee-ministerie wil door gaans alleen van taken af. als de uitvoering te duur wordt. Waarschijnlijk is het pas zaterdag veel raadsleden duidelijk gewor den waarom ze eigenlijk op de centralisatie moeten aansturen. Heel vaak klaagt een gemeente bestuur dat het zo met handen en voeten gebonden zit aan de regel geving van het nationale parle ment. Voor experimenten met woningbouw, onderwijs, werkge legenheid hebben gemeenten doorgaans toestemming nodig van een minister. Het idee alleen ai. het Nederlands bestuur lijkt wel een kleuterklas. Het penibele van die situatie is dat het raadswerk vaak onbevre digend is, maar dat het de burger ook niet valt uitte leggen waarom hij bij de minister moet kankeren en niet bij de wethouder, die ten slotte maar een wet-houder is. Het gevolg: hoe meer een ge- J meente gederailleerd raakt en een doorgeefluik wordt van Haag se nukken, des te meer laten de kiezers zich bij de gemeente raadsverkiezingen bepalen door de landelijke politiek. Zo zou het niet moeten zijn. Zou er echter een situatie ont staan, waarin een gemeentebe stuur meer vrijheid krijgt om te opereren hoe het zelf wil dan wordt het niet alleen spannender en creatiever, dan wordt ook de herkenbaarheid van gemeentebe stuurders groter. En met reden mag het volk dan meer van ze ver wachten, of anders wegsturen. Alleen zwakke bestuurders hoe ven bang te zijn voor meer arm slag. Dan valt hun falen eerder op Het is niet te hopen dat ze om die reden Peper verloochenden, toen de haan driemaal kraaide. Het is, kortom, de dure plicht van een raadslid om na tc denken over hoe zijn functioneren in het belang van de burgers kan verbe teren. Sommigen maken zich er tc snel van af, blijkt uit het onder zoek waarop Bruins Slot en In 't Veld in het Rotterdams Dagblad van zaterdag hun commentaar gaven. Dan denken ze dat het vol staat als je meer de wijken ingaat, meer naar de burgers luistert of zo. Maar dat mogen we nu we! als een grijsgedraaid riedeltje be schouwen. De Schiedamse gemeenteraad kwam zaterdag met een typische verklaring. In een voorstel over de taakverdeling tussen regio en gemeenten miste Schiedam nog een heleboel: „Waar moeten we nu commentaar op geven?" De Schiedammers vonden dat de regio te veel te vertellen krijgt en dat de gemeente dreigt te degra deren tot deelgemeente. Ja, dat heeft zieh een keer in die hoofden vastgezet en dan mag het nog zo'n spiritueuze stad zijn, je krijgt het er gewoon niet meer uit. Maar dat de vermeende status van deelge meente hun verdiende loon zal zijn, omdat ze de (democratisch te kiezen) regio als een gevaarlijke concurrent zien en er meer aan al- knabbelen dan aan de rijksover heid, dat gaat aan ze voorbij. Terecht daagde prof. In 't Veld de Schiedamse raad uit om zich eens in constructiewerk te bekwamen. Schiedam kon niet anders dan er op in te gaan. Maar laten de ande re gemeenten nu niet braaf op het resultaat gaan zitten wachten.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1