'aterweg 17 BEKENDMAKING OPENBARE SP0EDVERK00P „SS. SLAAPKAMER- en HUISHOUDTEXTIEL WMnMmMMrmniMnmMmn BEZICHTIGING VERKOOP In de Wereldwinkel heeft elk produkt zijn eigen verhaal 83. 99. Arie Wapenaar (OVO): auto weg, handel weg OPENBAAR EN RECHTSTREEKS AAN PUBLIEK 15 Viaardingen M i wil De Hel van Hoogstad Goud voor ONS'er Rijnmondband naar Wereld Muziek Concours Ballet in Stadsgehoorzaal Xtlart van Heemstede viert vierde lusrtrum Vuilnisbak moet weg VERKOOP ONDER AUSPICIËN VAN DE R.T.A. GROEP. TOEZIEND BEHEERDER MR. R. Rï DE UGNY, *geen verkoop aan handelaren* Donderdag 13-5 van 9.00-18.00 Vrijdag 14-5 van 9.00-21.00 In de zalen-van- Lef op! Slechts 2 dagen I Rotterdams Dagblad Woensdag 12 mei 1993 mfpy. i té Nooit geweten dat de hemel en de hel zo dicht bij elkaar liggen. De hemel, dat is de voormalige boerderij van wijlen dokter Moerman; de - hel, dat is het toekomstige 'hoogwaardige en representatieve' bedrij- 1 'venpark Hoogstad. '".Men spreekt van 'de gouden driehoek': het gebied tussen Burg. Heusdenslaan, Westlandseweg en rijksweg A20. Cynischer kan het 'niet, want boterbloem, madeliefje, fluitekruid en paarse dovenetel (en daarmee houdt mijn botanische kennis op) worden hier genade loos weggemaaid door bulldozer en shovel. Hoge aarden wallen mar keren de plek, waar binnenkort steriele polaroid gevels de lof zullen zingen van Viaardingen op weg naar het Europa van 2000. En waarvoor? Om kantoorklerken een postmodern onderdak te bie den, waarin ze naar hartelust kunnen hielenükken, het achter hun elleboog hebben, over lijken gaan, achter ruggen roddelen en bij hun .chef slijmen. Om in het nieuwe onderkomen van de woningbouw- vereniging een marmeren vloer te bieden aan burgers die op hun A knieën moeten liggen om een lekkage gerepareerd te krijgen in hun -armzalig woningwetwoninkie. Voor een showroom waarin de Heilige Koe kan pronken, die zijn zwartbonte zusje, dat er eerder nietsvermoedend graasde, heeft ver- drongen. Voor bedrijven waarin de zoveelste aanslag op ons geterg de milieu wordt voorbereid; voor bedrijven die Torens van Babel en Luchtkastelen bouwen en voor bedrijven die als reclameslogan voe ren 'Al is de waarheid nog zo snel, de leugen achterhaalt haar wel'. Nee, geef mij dan maar de boerderij van wijlen dokter Moerman, in de punt van de driehoek. Het afbladderende bordje 'Med. Doets. Arts' illustreert dat hier niet wordt geloofd in de Zegeningen van de Vooruitgang, Hier moeten de bekende schoolplaten 'In de weide' en 'In de sloot' zijn geschilderd, aan de hand waarvan generaties schoolkinderen zich vergaapten aan het wondere leven boven en onder water. Hier blaten in de wei de schapen, koeren in de til de duiven, blaffen op het erf de honden en kakelen in het hok de kippen. Hier komt ra barber niet uit een potje maar groeit het in de moestuin, knerpt het grint van de oprijlaan gelijk in een ouderwets hoorspel en rijpt het fruit onbespoten in de boomgaard. Hier is het 'goed toeven' op een zondag in mei met een glas koele ap- pelcider en een goed gesprek in de warme middagzon. Hier kun je ^eindeloos mijmeren over gemiste kansen, verloren liefdes, de toe- K&pmst, verre reizen, mooie boeken en ontroerende muziek. En hier maak je je kwaad over de gemene aanslag, die enkele tientallen me ters verderop wordt uitvoerd op Groen Viaardingen. De Gouden Driehoek? Laat me niet lachen. De Modder Driehoek is het... met een miniem gouden puntje, DICK VAN DER LUGT De 60-jarige J.N. van Zei heeft vandaag uit handen van loco-burgemeester^Aad Wiegman de gouden ere medaille verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, overhandigd gekregen. De Schiedammer kreeg de koninklijke onderscheiding omdat hij 44 jaar, waar van 17 jaar bij het ONS, aan het arbeidsproces heeft deelgenomen. Van der Zei, hoofd van de afdeling personeel en organisatie, maakt per 1 juli gebruik gebruik van pre-VUT. Deze zomer neemt de Rijnmondband deel aan het Wereld Muziek Concours dat van 3 tot en met 25 juli in Kerkrade wordt gehouden. De Schiedammers spelen op 18 juli en belangstellenden kunnen mee met de bus. Die vertrekt 18 juli om 6.00 uur en keert 's avonds weer terug. Voor informatie en/of aanmel dingen: Sjaak van de Bos (4668669). Viaardingen De Vlaardingse Balletschool verzorgt vrijdag en za terdag voorstellingen in de Stadsgehoorzaal. De pu pillen van danspedagoge Annabel Judels voeren ne gen werken op, gebaseerd op werk van componisten als Stravinsky, Bizet en Gershwin. De choreografie- en zijn van Annabel Judels, evenals het ontwerp van de kostuums. De decors zijn van Rob Stijl. De jongste scoutinggroep van Viaardingen, Allart van Heemstede, bestaat viert dit jaar het 20-jarig ju bileum en doet komend weekend in het Staelduinse Bos. Daar is een kampeerterrein afgehuurd waar de ruim honderd bevers, kabouters, weipen. scouts en hun ouders allerlei scouting-activiteiten krijgen voorgeschoteld. Het feest begint vrijdag om 20.00 uur en eindigt zondag om 14.00 uur. Het overgaan van de vuilniszak naar het gescheiden ophalen van het huisvuil met mini-containers, is in Maasland over het algemeen vrij soepel verlopen. Toch duiken er hier en daar wat problemen op, die al tot vragen van raadsleden aan de verantwoordelijk wethouder hebben geleid. Eén van de problemen is het te lang aan de straat staan van de vuilcontainers. Niet iedereen blijkt zich te houden aan het buiten zetten en weer weghalen op de ophaaldag zelf. Een dag later staan er nog diverse containers aan de straat, hetgeen volgens de verordening niet is toege staan. Wethouder P. Houtenbos heeft toegezegd hier aandacht aan te zullen besteden. Een ander pro bleem is de grote verzamelcontainer aan de Doel- straat, bij het begin van het Kerkplein. De grote be tonnen bak wordt zo middenin de dorpskern vooral als ontsierend gezien. In overleg met het kerkbe stuur probeert het gemeentebestuur een andere plaats te vinden. Agenda Schiedam woensdag 12 mei Herhalingsavond cursus reanimatie en levensreddend handelen. Klubhms Zuid, 20.00 uur Viaardingen woensdag 12 mei Voorlichtingsavond bouwplan IJsseihoeveterrein. Wijkcentrum Holy, 20 00 uur donderdag 13 mei Lunchconcert Zoattnd^k, Gtule Kei k, 12.45-13 Ij uur Maassluis woensdag 12 mei Dta-lezing Vereniging Vrienden van het Museum, theater de Schuurkerk. 20.30 uur. donderdag 13 mei Spreekuur Ziekenfonds. Konrngshof, 14 GQuur Redactie Waterweg: Jan Booister Ben van Haren Peter de Lange Sander Sonnemans Carel van der Velden Westhaven plaats 22 3131BT Viaardingen Postbus 4008 3130 KA Viaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 2340055 Door Mariette Olsthoom Viaardingen - Dat er zo veel leuke spullen in dat kleine winkeltje op de Hoogstraat liggen, daar staan mensen vaak verbaasd van. Toch weet nog lang niet iedereen de weg naar de Wereldwinkel te vin den. „Pas als je vertelt dat we tus sen de Stitch en het reformhuis zitten, hoor je van: oooh, zit hier de Wereldwinkel," zegt mede werkster Annemieke Bleys. Een aardewerken peper en zout- stelletje uit Thailand, houten trekpoppen uit Sri Lanka, gerecy cleerde drinkglazen en kannen van coca cola flesjes uit Guatama- la, een zeepstenen kandelaar uit India en bonbons uit Zimbabwe. Het is slechts een kleine opsom ming van wat er op de schappen van de Wereldwinkel Viaardin gen staat opgesteld. Na de ver bouwing van een paar weken ge leden is er meer ruimte vrijgeko men voor de kunstnijverheids- produkten, vertelt vrijwilligster Wii Zijdeveld. De kledingcollectie kon daardoor uitgebreid worden en is naar de bovenverdieping verhuisd. Vorig jaar zaten ze er nog met pannetjes water onder een lek kend dak. Het was een krakke mikkige bedoening, zeggen beide vrouwen, die samen met ruim dertig vrijwilligers de Wereldwin kel draaiende houden. Ze hebben het met eigen middelen gemaakt tot wat het nu is. Maar het blijft klein en natuurlijk zouden ze best iets groters willen hebben ergens in het centrum. Toch zijn de We reldwinkel-mensen blij dat ze op eigen benen kunnen staan. Hoe wel, wat extra's is natuurlijk nooit weg. Voor de winkel mogen zij een lage huur betalen. „Maar daar staat wel een slecht pandje tegen over." Boven hangen de prachtigste wandkleden uit Peru. Washand jes, theedoeken en handgeweven handdoeken liggen opgestapeld op de door Vlaardings kunstenaar Cor Maarleveld ontworpen stel lingen. Alles bij elkaar is het een kleurig geheel. En de prijzen? Die vallen reuze mee. Voor een ge breid vest - zonder knopen wel liswaar want die zijn in het land van produktie te duur - betaal je niet meer dan honderd gulden. Een T-shirt kost in de Wereldwin kel ƒ22,50. Wil Zijdeveld: „Er gens anders betaal je misschien een tientje, maar van dit kleding stuk weet je tenminste dat er een eerlijke prijs voor is betaald." Van de produkten die de Wereld winkel verkoopt, gaat de op brengst voor een groot deel niet naar een tussenhandelaar of grootgrondbezitter, maar recht streeks naar de producenten uit de Derde-Wereldlanden. Met dat geld kunnen de bewoners daar hun leefomstandigheden verbe teren en zijn zij minder afhanke lijk. De door de importeurs van SOS Wereldhandel ingekochte produkten komen via het cen traal depot in Culemborg in de 350 Wereldwinkels verspreid over het land terecht. De Wereldwinkel Viaardingen is 23 jaar geleden ontstaan op initia tief van een groepje jongeren. „We zaten toen in een oud. don ker en muf kolenhok van twee bij drie in de Zomerstraat," vertelt Wil Zijdeveld, die praktisch vanaf het begin betrokken is geweest bij de winkel. Na twee jaar ver huisden zij naar de Hoogstraat. In het begin werd er alleen suiker verkocht, daarna ook kunstnij- verheidsprodukten en zo'n twin tig jaar geleden werd ook koffie aan het assortiment toegevoegd. Vandaag de dag heeft de bezoeker van de Wereldwinkel de keuze uit zeven soorten koffie. Uiteraard is dat de solidariteitskoffie van Max Havelaar. Van cafeïnevrij tot aan biologische koffie uit Mexico toe, want mede getuige de collectie Annemieke Bleys (links) en Wil Zijde veld tonen kleding uit de Derde We reld. Foto Ellen den OuderVRoel Dijkstra kringlooppapier draagt de We reldwinkel ook het milieu een warm hart toe. De laatste jaren groeit de belang stelling voor de Wereldwinkel, constateren Wil Zijdeveld en An nemieke Bleys. Het aantal bezoe kers stijgt en daarmee groeit de omzet. Waren in het begin vooral kunstnijverheidsprodukten in trek, nu zijn dat de gebruiksvoor werpen. Naast de verkoop van produkten uit Derdc-Wercldlan- den verstrekt de Wereldwinkel ook achtergrondinformatie over de aangeboden produkten. Het geven van voorlichting op scho len, in bejaardenhuizen en aan vrouwengroepen, het bemannen van stands en het houden van tentoonstellingen in de biblio theek behoren eveneens tot de ac tiviteiten van de Wereldwinkel- vrijwilligers. Wil Zijdeveld raakt niet uitge praat over alle spullen in het win keltje. „Elk produkt heeft zijn ei gen verhaal," zegt ze. „En dat vin den mensen leuk om te horen." Ze vertelt van de huwelijksbeker uit Peru die is versierd met een mannetjes-en vrouwjeslamakop. De beker wordt gemaakt door in dianen die zijn verdreven uit hun geboortestreek en nu in een krot tenwijk in de stad wonen. Het is traditie dat op de dag van de brui loft het indianenechtpaar geZa- melijk uit de beker drinkt. Van het geld dat zij via de Wereldhan del hebben verdiend, hebben zij een vrachtwagentje gekociit zo dat zij hun eigen handel kunnen vervoeren en aan de man kunnen brengen. De sesamkoekjes uit Ni caragua bijvoorbeeld zijn door be jaarden gemaakt, weet ze te ver tellen. Deze mensen hebben ja renlang zware arbeid verricht op bananenplantages en verdienen met deze lichtere werkzaamhe den een boterham voor hun oude in opdracht van belanghebbenden start dó. 13-5 om 9.00 uur een tweedaagse van een wegens annulering exportorder gestagneerde partij afkomstig uit de magazijnen van een van de meest vooraanstaande Nederlandse groothandels Collinr. 9106 - HOESLAKENS 100% katoen, veie kleuren en maten. Winkelprijs vanaf 19.95 per stuk Let opt Vanaf, mm stuks voor STRANDLAKENS annulatie bekend Duits warenhuis, mooiste dessins Winkelprijs per stuk 17.95 JCbjlinr. 8083 - EXTRA LUXE DEKBEDOVERTREKKEN met of zonder ruches, mooiste decoratieve dessins, alle matéhyoorradig Winkelprijs vanaf 109.95 g® 95 Let op! Vanaf I DEKBEDOVERTREKKEN in de riiooiste kleuren etf dessins-, alle maten voorradig Winkelprijs 59,? en 60.- p.stuk 4-SEIZOENENDEKBED deelbaar zpmer/winterdekbed; alle maten.voorradig - Winkelprijs vanaf 198.- Qdllïnrs, 8020 t/m. 6054 1000 STUKS DIVERSEN w.o. Yes No Overtrekken uit Prijzenslag. Winkelprijs 39.95. Plastictafelkledeh, douchegordijnen, kinderbadjassen. Winkefprijs.29.-ènz. eriz.; voorde HELFT «winkelpi DEKBEDDEN topfabrikaat, anti allèrgisch allé maten voorradig Winkelprijs vanaf 98.t Collinr. 8147 DEKBEDOVERTREKKEN leukste kinderdessins, stripfiguren, automerken enz; Maat 140x200 incl. sloop. Let op! Vanaf «Bp-stüks voor LET OP verder: Orig. Engelse waxjassen voor dames en heren AA V ve'n 249.- voor L ^0 %jr Handitaekoi, theedoeken, badlakens, douchelaketit, keukeiuMdet, gMendoek|es enz. era. tegen de alertaaszte bddemprwen op verzoek van fabrikanten mogen van sommige artikelen geen merknamen worden vermeld. Alle aanbiedingen zolang de voorraad strekt. dag. Beide vrijwilligsters zijn erg betrokken bij hun werk in de We reldwinkel. Trouwens, bij alles wat er in de wereld gebeurt. „Als je ziet dat sommige mensen zo weinig kansen krijgen, dan voel je je zo machteloos. Een van de weinig dingen die wij kunnen doen, is geld geven. Het is goed dat dat kan." Door Ben van Haren Viaardingen - Met binnen een jaar gemeenteraadsverkiezingen voor de boeg heeft de in de Orga nisatie Vlaardingse Ondernemers (OVO) verenigde middenstand een verlanglijstje bij de politiek gedeponeerd. De belangrijkste wensen hebben betrekking op verkeersvoorzieningen. CDA- wethouder Agnes van Ardenne- van der- Hoeven (Economie en Verkeer) kreeg ze gisteren op de jaarvergadering van de OVO in een matig bezette recreatiezaal van Triangel te horen. De auto moet vrij baan krijgen, vindt de OVO. Afsluitingen zijn funest. Ruime parkeergelegen heid en betere aan- en afvoerrou- tes bij winkelcentra zijn noodza kelijk, redeneren de onderne mers. „In de afgelopen jaren is geble ken, dat een goede bereikbaar heid van winkels een halszaak is om als ondernemer te overleven," staat in de OVO-notitie aan de Vlaardingse politiek. „Dc afslui ting van Plein 1940 en het Emaus voor het autoverkeer heeft geleid tot een verlies van arbeidsplaat sen en zelfs tot sluiting van be drijven in Ambacht, als gevolg van te sterk gedaalde omzetten. Mochten we er in 1985 nog 31 be drijven tellen, thans resteren er nog 18. Tien ondernemers sloten uitsluitend ten gevolge van de af sluitingen." De OVO pleit derhalve voor open stelling van Plein 1940 en het Emaus, maar ook de busbanen aan de Korhoenlaan in Holy en aan de Scbiedamseweg dienen te verdwijnen. Wel moeten er snel- heidsbeperkende maatregelen worden getroffen om 'enige over last, die voor een aantal mensen ontstaat' in te tomen. Milieuvoordeel Het opheffen van afsluitingen heeft volgens de OVO tevens een milieuvoordeel. „Voorkomen wordt, dat er onnodig wordt om gereden, waardoor de luchtver vuiling sterk vermindert." De op te heffen afsluitingen hebben bo vendien een mentale gewenning teweeg gebracht, waardoor wijk- verbindingswegen optimaal ge bruikt zullen gaan worden, rede neert de OVO. Als de renovatie van het stadshart gereed is, waarbij om een goede bereikbaarheid per auto van het Veerplein wordt gevraagd, moe ten de omliggende winkelgebie- den en dc aanvoerroutes worden opgeknapt. De OVO denkt dan aan de Korte Hoogstraat, Westha venplaats en Westhavenkade, straten waarin het tweerichting- verkeer niet mag verdwijnen, en aan de Hoogstraat en Schiedam- scweg. De tramlijn mag alleen uit Schiedam worden doorgetrokken naar Viaardingen als de RET ga randeert binnen redelijke termijn de lijn verder te trekken naar het centrum of Vlaardingen-Oost. De economie loopt terug en daar om moet de gemeente zijn belas tingen en tarieven bevriezen. Viaardingen is al één van de duur ste gemeenten binnen Rijnmond. Een verkapte baatbelasting voor de winkeliers van het stadshart, die volgens de OVO voor ander half miljoen gulden in de Voor jaarsnota staat vermeldt, wordt afgewezen. Aan meer winkels, na de Lies velduitbreiding, hebben de mid denstanders geen behoefte. Daar om verzetten zij zich tegen win kelbouw in het Weeshuis en in het bij station Vlaardingen-Oost te ontwikkelen kantorengebouw Vigilantis. Woningbouw Wel is het volgens de OVO van be lang, dat Viaardingen zijn inwo nertal van 75.000 minimaal hand haaft. Het aantal woningen moet verder worden uitgebreid om het draagvlak te handhaven, waarop de investeringen in het stadshart zijn gebaseerd. „De bebouwing van een deel van de Broekpolder vanlt te overwegen wanneer bin nen het huidige stadsgebied niet voldoende woningbouw te reali seren is." aldus de OVO-notitie. Een brug tussen Hoogstraat en Hoflaan en snelle ontwikkeling van woningbouw rond het Bui zengat zou een goede stimulans zijn voor de winkelgebieden in het centrum. Verder willen de middenstanders de vuilnisman tweemaal per week en op tijden dat de winkels open zijn voor de deur zien en bo vendien het huisvuiltarief koppe len aan de hoeveelheid afval. In zijn jaarverslag roemt secreta ris Aire Ouwendijk wel de samen werking met het gemeentebe stuur. Er is volgens hem veel ver beterd sinds 1991, ook binnen de OVO. De nieuwe stijl schept bete re verwachtingen dan „de voor heen te vaak gepleegde actie op de barricade." Voorzitter Arie Wapenaar had overigens in zijn openingswoord laten blijken, dat de nieuwe OVO- stijl niet betekent dat de kritiek op de overheid is verdwenen. De wijziging van vestigingseisen, vakopleidingen en sommige mi lieuvoor?. irden noemde hij bij voorbeeld 'dwalingen van over heidsinstanties'. Hij trok het nut van de regionalisering via het OOR in twijfel. „Zal onze ge meente een deelgemeente zijn van Groot-Rotterdam? Wie is aanspreekbaar voor wat en waar vind ik de juiste mensen?" Nu is in Viaardingen het zoeken naar de juiste ambtenaar al moei lijk, volgens Wapenaar. „En dan hebben we het nog niet eens over de belachelijke openingstijden van ons stadhuis. Terwijl wij als winkeliers onze zaken langer openstellen, kan jc bij het ge meente-apparaat -steeds korter terecht." Het gemeentebestuur van Viaar dingen heeft te lang gewacht met het moderniseren van het cen trum en door zijn verkeerscircu latieplan met het credo alle blik uit het centrum er een 'bloedend stadshart' van gemaakt. „De laat ste slagerij verdwijnt binnenkort van de Hoogstraat. In het verle den zijn er ongeveer tien ge weest," meldde slager Wapenaar als voorbeeld voor de verdwijning van handel, nering en bedrijvig heid. „Over blijft een verpauperd beeld van wegwerpwinkeltjes." ..Auto weg, handel weg. Helaas kunnen we het bewijzen," ging Wapenaar verder voordat hij het gemeentebestuur een pluim gat voor 'de recreatieve ontwikkeling aan de westzijde van de stad en de mooie Broekpolder'. „Dat kun nen goede redenen zijn voor stad genoten om Viaardingen niet te verlaten."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1