Waterweg 13 C A bekijkt kansen voor nieuwbouw Buurtgroep De Palmboom baalt van slooppanden op ons fitm; Winkelbedrijf wil zijn vestiging in Vlaardingen vernieuwen KOM EEfHS VERKROTTING IS hiETSUWJj PvdA: sneller bouwen op open plekken Nieuwland Jonge helden beloond met limonade en boterhammen Opnieuw Pleinbioscoop Laatste waarschuwing inzamelaars afval Milieuschepen te kijk Banen weg bij Shell Tankers 'Snel meer treinen tussen Rotterdam en Dordrecht' Bijna 300 EBS-mensen pakken 'oprot-premie' Strenge controle pitbull-terriërs Acties bij vuil ophaaldienst Wonen boven winkels te duur Bestuurders bekeurd Rotterdams Dagblad Dinsdag 18 mei 1993 Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131 BTVIaardingen tel 010-2340055/fax 4349754 Rotterdam - Het Rotterdamse Schouwburgplein fungeert ook dit jaar weer ruim twee weken lang als openiuchtbioscoop met duizend zitplaatsen. Van vrij dag 20 augustus tot en met zaterdag 4 september v/orden op een scherm van twaalf bij achttien meter twaalf speelfilms getoond. De gratis voorstellingen beginnen om 21.30 uur. Naast een aantal premières wordt ook onder meer 'Apocalypse Now* van Francis Ford Coppola getoond. Ook de documentaire over het maken van de film staat op het programma. De Plein- bios op het Schouw burgplein: al jaren een succes. Archieffoto Rotterdams Den Haag - De Inspectie Milieuhygiëne van het mi nisterie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Orde ning en Milieuhygiëne (VROM) heeft achttien be drijven die een vergunning hebben voor het inzame len, bewaren en verwerken van chemisch afval uit de scheepvaart schriftelijk 'een laatste waarschuwing' gegeven. De bedrijven voldoen ondanks herhaalde controles van de inspectie nog steeds niet aan eisen die onder meer de Wet Chemische Afvalstoffen (WCA) voorschrijft. De inspectie heeft bij een aantal van de bedrijven on der meer vastgesteld dat het afval niet goed wordt opgeslagen en dat er geen voorzieningen zijn om te voorkomen dat afval by lekkage in het water of in de bodem terechtkomt. De bedrijven krijgen ongeveer vier maanden de tijd om alsnog aan de eisen te vol doen. Zonodig volgt dan een proces-verbaal voor de bedrijven. Er zijn 81 bedrijven die over de vergunning öp grond van de Wet Chemische Afvalstoffen beschikken. Uit de controle is gebleken dat maar 44 daar ook werke lijk gebruik van maken. Rott^^ft^'^fi€^^eKtóiI'rSolo, van Greenpeace, - het labpfatoriumscSip' Reinwater' en twee oliebe- wAï' 'T strijdingsvaartüigen van dé Roteb zijn morgen vanaf r4 l9.0Quuren4onderdag.yan 10,00 tot 17.00 uur gratis te bezichtigen. De schëBéri'lfggëri aan de Boompjes in Rotterdam ter gelegenheid van het congres dat de 15-jarige Werkgroep NoorQzee morgen houdt in het World Trade Center in Rotterdam. Het congres wordt onder meer toegesproken door minister Maij- Weggen (Verkeer en Waterstaat). Aan de orde komt onder meer het ongeluk met de olietanker 'Braer' op de kust van Shetland, Aan de hand daarvan zijn door de Verenigde Naties maatre gelen opgesteld. Ook het debat tussen de visserij en de milieuorganisaties komt aan bod. Vlaardingen - C ANederland wil haar vestiging aan de Hoog straat in Vlaardingen Vernieuwen'. Onderzocht wordt of er ge kozen moet worden voor een verbouwing dan wel dat er moet worden overgegaan tot nieuwbouw. De mogelijkheden voor de ene of de andere keuze spelen daarbij een belangrijke rol, aldus C&A. Het onderzoek bevindt zich nog in een „zeer pril stadium", zo wordt gemeld. Voor de studie is geen bureau van buiten aange trokken. C&A denkt dat de eigen mensen genoeg kennis hebben om zelf het werk te kunnen doen. Ontkend wordt dat het onderzoek te maken heeft met de plannen voor een face-lift van het stads hart van Vlaardingen. Een even tuele samenloop van de studie met het opknappen van de bin nenstad door de gemeente en pro jectontwikkelaar MuitiVastgoed berust op 'louter toeval', verze kert de persdienst van het groot winkelbedrijf. C&A zegt onmogelijk concretere gegevens te kunnen verstrekken over de plannen. Daarvoor ver keert het onderzoek nog in een te „vroeg en oriënterend stadium". Eerder al kondigde V&D aan haar vestiging aan het Veerplein te zullen vernieuwen. Daar wordt vier a vijf ton in geïnvesteerd. De hoofddirectie van dit grootwin kelbedrijf sprak daarmee wel het vertrouwen uit in de ontwikkelin gen die er in het centrum van Vlaardingen op gang komen. V&D hoopt midden volgend jaar met de verbouwingen te kunnen beginnen. Eind '94 moet het werk klaar zijn, als het lukt voordat i et vernieuwde Liesveld in ge. •ruik wordt genomen. Bedrijfsleider Ger van Maasland: „Wij hebben vertrouwen in de ontwikkeling m. Je ziet ook dat de belangstelling groot is voor de winkels die er bijkomen met de opknapbeurt van het Liesveld." Schiedam - Bewoners uit de na bije omgeving van de vrijdag ge opende molen De Nieuwe Palm boom willen dat de gemeente Schiedam een einde maakt aan de verpaupering van hun buurt, het zogenoemde Schienoko-ge- bied. Een aantal onbewoonbaar verklaarde woningen en andere afbraakpanden zijn de bewoners al geruime tijd een doorn in het oog. Buurtgroep De Palmboom en de Bewoners Vereniging Schiedam Centrum (BVSC) grepen daarom afgelopen vrijdagmiddag tijdens de opening van Malend Koren molen Museum de Nieuwe Palm boom de gelegenheid aan om de aandacht de vestigen op het onge noegen van de bewoners. Ook mr. Pieter van Vollenhoven die de herbouwde molen opende, kreeg van Piet Bothof, secretaris van de Bewoners Vereniging Schiedam Centrum (BVSC), een protest pamflet in zijn handen gedrukt. „Misschien dat hij gezien zijn po sitie invloed uit kan oefenen," legde Bothof uit. „Wellicht kan hij de gemeente Schiedam einde lijk eens in de goede richting stu ren. We zijn namelijk al vier jaar bezig om die puinhoop aan het Groenweegje gesloopt te krijgen zodat het volgens de afspraken bebouwd kan worden. Uit de hoek van de omwonenden hebben we berichten gekregen dat ze bang zyn voor instortings- en brandge vaar en vallende dakpannen. En natuurlijk zyn ze ook niet te spre ken over de deprimerende en ge nante aanblik van de vervallen omgeving." Schril contrast Rondom de gerestaureerde Palm boom staat naast de nieuwbouw projecten en .gerenoveerde be drijfspanden een aantal zwaar verwaarloosde percelen. Deze, in particulier bezit zijnde terreinen, vormen volgens de buurtgroep een schril contrast met de fraai ogende molen. Buurtgroep-voorzitter J.H. Jur- gens vreest dat de uitvoering van het stadsvernieuwingsplan Schienoko, dat door de gemeente vooruit geschoven is, pas medio 199? wordt hervat. Bij de gemeen te is aangedrongen op tijdelijke maatregelen. De buurtgroep kreeg daarop een schriftelijke re actie waarin werd toegezegd dat met de eigenaar van het terrein overleg gepleegd zal worden. Jur- Rotterdam - Bij de walorganisatie van Shell Tankers in Nederland, Engeland, Duitsland en Frankrijk ver dwijnen de komende jaren honderd van de 350 ba nen. Shell heeft het plan de organisatie in Londen te centraliseren. Daarvoor wordt de nieuwe ondeme- .ming Shell International Shipping Ltd. opgericht. In Rotterdam gaat de organisatie terug van veertig "haar vijftien medewerkers, die zich voornamelyk be zig zullen gaan houden met personeelszaken, finan ciën en contacten binnen de landelijke maritieme or ganisaties. "Vijftien medewerkers die met de opera tionele zaken zijn belast, verhuizen naar Londen. De overige tien banen vervallen, Shell denkt gedwon gen ontslagen te kunnen voorkomen. De reorganisatie moet leiden tot een efficiëntere werkwijze van de walorganisatie. De operatie heeft geen gevolgen voor de onder Nederlandse vlag va rende Sheü-tankers. Esftïïaiaasöi O«15 wnrniiuJMi VÉRKl'M W'NINC «IS»; 1' -- gens meent dat de gemeente haar ogen echter niet langer mag slui ten en binnen afzienbare tijd tot actie moet overgaan. „Aan de wederopstanding van De Palmboom heeft de gemeentewei geld besteed. Het wordt nu hoog tijd dat die smerige troep wordt opgeruimd," verwoordt Piet Bot hof de situatie. „Me panden zijn toegankelijk en worden bezocht door junks en zwervers. Omwo nenden vinden het daardoor on veilig worden. De buurt hier is als een rot gebit. De molen en het nieuwbouwcomplex zijn de enige twee gave kiezen." jjgn Bewoners uit de omgeving van de Nieu we Palmboom laten er geen twijfel over bestaan. Er moet iets ge daan worden aan de ar moedige toe stand waarin hun wijk ge deeltelijk ver keert. Foto Dick Siuijter Rotterdam - Rover, de vereniging reizigers open baar vervoer, wil al in 1994 een verhoging van de fre quentie op de spoorlijn tussen Dordrecht en Rotter dam. Vier stoptreinen per uur (in plaats van de huidi ge twee) moet kunnen, vindt Rover, als de vierspori- ge Willemsspoortunnel 'volgend jaar in gebruik wordt genomen. De vereniging refereert aan de bro chure 'Spoor Verder uit 1932, waarin gewezen werd op de noodzaak van vier stop- en vier sneltreinen per uur tussen Dordrecht en Rotterdam. In de plannen van NS komt de invoering van een verbeterde treindienst om financiële redenen pas in 1996 aan bod. Rover respecteert die fasegewijze in voering, maar vraagt in een brief aan NS om een ex tra inspanning voor het onderhavige baanvak, waar van dagelijks gemiddeld 41.000 reizgers gebruik ma ken. Rotterdam - Bij het Rotterdamse massagoed-over slagbedrijf European Bulk Services (EBS) hebben 274 werknemers gebruik gemaakt van de vrijwillige vertrekpremie die bonden ên directie in februari overeenkwamen in het reorganisatieplan. De rege ling kost EBS dertig miljoen gulden Het sociaal akkoord tussen EBS en de bonden be helsde dat 232 van de 1.200 arbeidplaatsen zonder gedwongen ontslagen verdwijnen. Orn echter de continuïteit van het havenbedrijf z-.-ker te stellen, mogen er geen havenwerkers meer vertrekken, vindt bestuurder K. van der Linden van de Vervoers- bond FNV. Schiedam - Wie zijn oor bij de be wonersvereniging in Nieuwland te luisteren legt, hoort dat de PvdA een belangrijke stoorzen der vormt in het ingrijpende ver beterplan voor de wijk Nieuw land. Dat beeld is echter vals, me nen de sociaal-democratische raadsleden zelf. Als bewijs geldt volgens hen het gisteren gepresenteerde fractie standpunt over de toekomst van de wyk. Verantwoordelijk wet houder Adri Reijnhout (D66) wordt daarin juist gemaand tot meer spoed bij het uitvoeren van een aantal in het Beheerplan Nieuwland opgenomen voorstel len. De PvdA wil dat er zo snel moge lijk wordt begonnen met de bouw van woningen bij Spieringshoek, naast basisschool Het Startblok, in de omgeving van de Henri Po lakstraat en op stroken grond, die beschikbaar komen na het ver smallen van de Burgemeester van Haarenlaan. In hel Beheerplan Nieuwland, dat dezer dagen in het college van B W wordt behandeld, komt de bouw van woningen op deze plek ken pas over enkele jaren aan de orde. De PvdA vindt dat veel waardevolle onderdelen van het plan te ver naar de toekomst zijn verschoven. „In tegenstelling tot andere loka- ties uit het plan zou de bouw hier direct kunnen beginnen," zegt fractielid Gé Brouwer. „De ge meente bezit de grond en is der halve niet afhankelijk van ande ren. Een dergelijke verdichting van de verbouwing levert snel geld op. Met dat voordeel kunnen andere geplande verbeteringen in de wijk worden gerealiseerd." In het Beheerplan Nieuwland wordt de komende jaren onder meer voorrang gegeven aan een vernieuwingsoperatie tussen het Wibautplein en de Vlaardinger- dijk. Het projectteam Nieuwland wil hier 521 portiekwoningen slo pen. Op de beschikbare ruimte is de bouw van 300 eengezinswonin gen gepland. De PvdA, die zelf veel kritiek heeft op dit onderdeel van het be heerplan, vreest dat het voorrang geven aan deze ontwikkeling tot grote vertragingen gaat leiden. Met in het achterhoofd de protes ten tegen sloopplannen in de Gor zen en aan de Laan van Bol'es voorspellen de sociaal-democra ten dat er ook massaal verzet in dit deel van Nieuwland zal ont staan, „Het is beter om met zaken te beginnen die direct kunnen." De grootste raadsfractie vindt dat grootschalige sloopplannen uit het conceptplan nog eens kritisch beschouwd moeten worden. De partij vindt dat eerst eens duide lijk moet worden aan hoeveel goedkope huurwoningen Schiedam in de toekomst behoef te heeft. Een nog immer niet door wethou der Reijnhout gepresenteerd Volkshuisvestingsplan moet hier uitsluitsel over geven. Gelet op het relatief hoge aantal lage inko mens in de stad denkt de PvdA reeds op voorhand dat de nu be schikbare woningen ook in de toekomst hard nodig zijn. Met de uitvoering van het Be heerplan Nieuwland is de komen de tien jaar 250 miljoen gemoeid. In de exploitatie zit een gat van 30 miljoen gulden. De PvdA vindt dit onverantwoord groot. De ver snelde bouw van woningen en verkoop van een deel van de por tiekwoningen zou volgens de so ciaal-democraten een oplossing kunnen bieden. „Naar ons oordeel is dat ver koopplan nog steeds niet serieus bestudeerd," zegt PvdA'er Cor Huijken. „Als een deel van de wo ningen na een kleine opkapbeurt wordt verkocht, kan dit zeer gun stig voor het beheerplan uitpak ken." NAUTIK WATERSPORT uw watersportadres voor: Roei-, vis- en volgboten (Pioner). zeewaardige visbeten (Rana), opblaasboten (Bombard/Zodiac) ^Verkoopen '"'"Vrapr-* Mercury. raparatto van cuty.8^.- motoren. Div. ski's en onderdelen. Trailers en div. accessoires. Vlaardingen - Dc politie van Vlaardingen gaat streng optreden tegen bezitters van pitbull-terri- ers die hun hond niet aangelijnd of zonder muilkorf uitlaten. Voor een eerste overtreding krijgt het baasje een waarschuwing maar bij een tweede constatering wordt het beest in beslag genomen. Pitbulls moet aangelijnd zijn aan een lijn die niet langer is dan 1.50 meter. De muilkorf dient zo te zijn bevestigd dat deze alleen door mensen kan worden verwij derd. Houden de hondebezitters zich niet aan de regels dan lopen ze het risico dat hun viervoeter op last van de officier van Justitie in het kader van de Gezondheids- en Welzijnswet wordt gedood. Strafrechtelijk gezien is de over treding een misdrijf waarop twee jaar gevangenisstraf of een geld boete staat. Schiedam - De jonge Rotter- dammertjes Demis, Jeffiy, Mi chael en Brian hebben hun ou ders flink laten schrikken maar op het Sehiedamse politiebureau worden ze dappere helden ge noemd. Het viertal zag vrijdag middag hoe een vrouw aan de Hoogstraat in Schiedam een win keldiefstal pleegde, achtervolg de haar naar haar woning in Rot terdam en speelde tenslotte haar adres door aan de politie van het bureau Mareoniplein. Die trof in haar woning een partij gestolen goederen aan en nam de dieveg ge mee naar het bureau. „We volgden de vrouw naar de tramhalte op de Koemarkt en zijn nog teruggerend naar de ver koper om hem te zeggen dat die •vrouw daar stond te wachten," vertelt de 11-jarige Demis. „Die verkoper zei dat de politie wel onderweg zou 2ijn en maakte zich er verder niet druk om. Toen die vrouw de tram instapte zijn we haar stiekem gevolgd en heb ben haar adres op het politiebu reau afgegeven. Daarna heeft de politie ons naar het bureau in Schiedam gebracht" De ouders van de vier jongens, in leeftijd variërend van negen tot dertien jaar en allen woonachtig in het Witte Dorp, zyn flink van het avontuur geschrokken. „Logisch toch," zegt een van hen, „voor hetzelfde geld krijgt die vrouw hen in de gaten en doet ze gekke'dingen. „We heb ben ze verboden in het vervolg nog eens iets dergelijks te onder nemen. We willen ook niet dat ze op de foto gaan. Stel je voor dat die vrouw één van hen een keer op straat tegenkomt De mensen halen tegenwoordig de gekste dingen uit. Nee, 2e moeten het voortaan maar uit hun hoofd la ten." Een andere moeder: „Ik was al kwaad dat mijn jongen helemaal naar de Hoogstraat in Schiedam was gegaan. Dat vind ik veel te ver. En daar komt nog bij dat hij en zijn vriendjes in de tram zyn gepiept zonder te betalen," zegt ze en kan ze er eigenlijk toch wel een beetje om lachen. Onderweg van het Rotterdamse politiebureau richting Schiedam zagen de speurneuzen de ver dachte vrouw toevallig in de tram zitten. De agenten haalden haar daar meteen uit Aanvanke lijk ontkende de vrouw, maar toen in haar huis een aantal ge stolen goederen werd aangetrof fen moest ze wel toegeven. In Schiedam werden de knaapjes verhoord en zagen ze hun moedi ge optreden beloond met blikjes limonade en boterhammen. „Ik heb nog naar het bureau ge beld om te zeggen dat myn zoon nog niet had gegeten," vertelt één van de moeders. „Ze zijn kroongetuigen, dus trakteer ze maar op patat heb ik er aan toe gevoegd. Maar als het anders was gelopen waren ze misschien zelf opgepakt wegens zwartrijden." Morgenmiddag krijgt het viertal nog een beloning van de Sehiedamse politie. De jonge helden zyn uitgenodigd voor een rondleiding door het bureau. Vlaardingen - De vuilnisophaal dienst in Vlaardingen gaat actie voeren. Vanaf maandag 24 mei tot waarschijnlijk dinsdag 1 juni zal er alleen nog maar huisvuil en grofvuil worden meegenomen dat correct wordt aangeboden. Die ac tie is gisteren al in delen van Rot terdam uitgevoerd en leidde tot veel kritiek onder de bevolking. Ze zagen dat gewone plastic zak ken en losse stukken afval op de stoep bleven staan. De actie van de Stadsreiniging worden ge voerd om de onderhandelingen tussen de vakbonden en de Ver eniging Nederlandse Gemeenten onder druk te zetten. De ambte naren eisen onder meer 2,5 pro cent loonsverhoging. De gemeen ten willen niets bieden op dit punt. Het huishoudelijk afval moet worden aangeboden in goedge keurde vuilniszakken die goed zijn gesloten. De zak mag niet meer dan tien kilo wegen en geen uitsteeksels hebben. Grofvuil wordt alleen meegenomen als de doorsnee niet groter is dan 1,25 meter en het niet zwaarder is dan dertig kilo. Kleine stuks huisvuil moeten goed gebundeld zijn. Vlaardingen - De winkeliers van de Hoogstraat in Vlaardingen zien geen heil in het plan van de gemeente de ruimten boven hun winkels tot woningen te verbou wen. De gemeente wil dit stimule ren om de sociale functie van de winkelstraat te versterken. De middenstanders wijzen het idee af vanwege de hoge kosten. Een rekensommetje heeft de win keliers geleerd dat de verbou- wingskosten niet opwegen tegen de huuropbrengst. Daarnaast komt een middenstander in de problemen als hij zijn zaak wil verkopen, omdat ondernemers liever bedrijfsruimte kopen dan verhuurde woonruimte. Boven dien zouden betrekkelijk oude panden als aan de Hoogstraat las tig te financieren zijn, zodat er geld moet worden onttrokken aan het bedrijfskapitaal. Het idee voor wonen boven de winkels wordt door de midden stand in verband gebracht met het (voor)ontwerp bestemmings plan Stadshart, waarover van avond in de burgerzaal van het stadhuis een informatie-bijeen komst wordt gehouden. De mid denstanders verenigd in het HOE (Hoogstraat Overkoepelend Eige- narenbelang) zullen daar ook hun bezwaren laten horen tegen de baatbelasting. Of de gemeente die belasting zal invoeren is zeer de vraag. Wet houder financiën John Rans- huijsen zei vorige week in de ge meenteraad daar gezien de grote weerstand weinig kansen voor te zien. Maar Ranshuijsen zei erbij dat als de baatbelasting niet door gaat. de gemeente op andere ma nieren aan geld zal moeten ko men om het opknappen van de Hoogstraat en omgeving te beta len. De ondernemers vragen zich evenwel af of zij de eerst aange wezenen zijn om daarvan de tota le kosten (geschat op 1,5 miljoen gulden) te betalen. HOE-woord- voerder Ingena Vellekoop: „De winkeliers zijn in elk geval niet de enigen die van een opknap beurt profiteren. Het publiek heeft er ook baat bij, vrouwen op hoge hakken blijven straks niet meer tussen losse stenen steken." Ondernemer en WD-gemeente- raadslid Jan Bulva vroeg wethou der Ranshuijsen vorige week om een definitie van het begrip 'be langhebbenden', maar kreeg daarop geen duidelijk antwoord. De informatie-bijeenkomst van avond vindt ook plaats op initia tiefvan Bulva. Vorige week was er ook al zo'n bij eenkomst, maar veel midden standers moesten toen afhaken omdat er tegelijkertijd een be langrijke vergadering van de OVO (Organisatie van Vlaar- dingse Ondernemers) was. Vlaardingen/Schiedam - Bij snel heidscontroles in Vlaardingen zyn gisteren 33 schikkingen ge troffen met automobilisten die te hard reden. Eén bestuurder kreeg een proces-verbaal omdat hij 83 kilometer per uur reed. Volgens de Wet Mulder worden automobi listen die harder rijden dan 80 ki lometer doorverwezen naar justi tie. De controles vonden plaats op de Floris de Vyfdelaan, Schiedamseweg en Zwanensin- gel. In Schiedam hield de politie gis teren een algemene verkeerscon trole op het Stationsplein. Er wer den negen processen-verbaal ge schreven voor overtreding van de rijtijdemvet.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 2