Rotterdam If Sober door wanbeleid in rode cijfers Blijdorps Masterplan reikt tot ver over de eeuwwisseling 49 m Geen metrostations Vreelust en Pernis Ridderkerk trots op vernieuwde hart '4 Meer stroomstoringen in Rijnmondgebied 'Roparun ners' zijn moe, maar heei voldaan Jonge onderzoekers |in de prijzen 7. Gemeente stopt met subsidie welzijnsstichting; voortbestaan Surinaamse trefcentra verzekert Euromast weer beschilderd wordt Blydorp In 2002 is het masterplan van de Diergaarde voltooid; pfpi JwmiM Rotterdams Dagblad Zaterdag 22 mei 1993 Rotterdam - Het aantal stroomstoringen in het Rijn mondgebied is de eerste maanden van dit jaar toege komen: Tot nu: toe.hebben zich veertien grotere stp- nngén; voorgedaan, tegen twaalf - in dé eerste vijf maanden van 1992. Directeur dr. ir. W. J. Naeije van Rotterdamse Energiebedrijf (GEB) spreekt de kri tiek dat deze stijging te maken heeft met bezuiniging gen op Het onderhoud tegen. Volgens het GEB zijn ;:zés van de veertien storingen veroorzaakt.door graaf- vverkzaamhéden. Eén. storing is ontstaan tijdens testwerkz.aamheden en een andere storing door een schakélhandeling tijdens onderhoud door Het Elek- triciteitsbedrijf Zuid-Holland. Bij de overige zes sto ringen was twee keer sprake van een defecte ver- deelinrichting en transformator en vier keer van een kapotte kabel. Volgens het GEB is het overgrote deel van dit soort storingen nauwelijks te beïnvloeden. Parijs - De Roparun kent een winnaar en teams die er wat langer over doen. De ploeg van Sporting Con nection behoort tot die laatste categorie. Ruim 48 uur na het vertrek bij de Euromast arriveerde dit team bij de Eiffeitoren, het eindpunt van 's werelds lang ste estafetteloop. Moe, maar heel voldaan, de klus was geklaard, hoewel vijftien uur later dan de win nende Island Runners. „Ik heb wat ervaring met lopen gedurende een jpacht," vertelde Margreet Groen, „maar twee nach- f ten is wat extreem. Dan loopje alles op kracht om ten i koste van alles de eindstreep te halen. Vooral op de l': grens van nacht naar ochtend is het zwaar. Veel er- jrger is echter, als je hoort dat het met je teamgenoten ,v niet goed gaat." |-En daar hadden de Rotterdammers veel last van. Ter hoogte van Antwerpen Jiep ik een blessure op r'en heb ik de strijd moeten staken," treurde Hany Re- jyfaie. „Daar was ik echt ziek van. Vooral elsje be- denkt dat ik voor ons team in feite de initiatiefnemer was. Je mag gerust weten dat ik even heb zitten hui- Ijlen." pMaar gelachen werd er ook door de lopers van Sport- ing Connection. „Op een gegeven moment," grinnik te Margreet Groen, „werden -we aangehouden door v-'de gendarme en moest onze kok een alcoholcontrole 'ondergaan. En dan te bedenken dat hij juist zon trek 'had in een biertje.'' Dat biertje zal vanavond in Ahoy' door velen worden gedronken op de goede afloop. Want ook financieel blijkt de Roparun geslaagd te zijn. „Wij kunnen in e^k f 'geval een fors bedrag overhandigen," weet Peter Penning van het Jacob van Liesveltcoilege. „Onze peerlingen hebben onder meer een dansmarathon en (/een sponsorloop gehouden en dat. heeft bij elkaar tfzo'n vijftigduizend gulden opgeleverd." 5™ kDelft - De 19-jarige Schiedamse Necibe Gezer heeft He tweede prijs gewonnen in de categorie Project van de Nationale Wedstrijd voor Onderzoekers. Zij deed |een onderzoek naar sociale problemen bij jongeren tussen twaalf en zestien jaar in de wijk Nieuwland. Zij gaat in oktober naar Stockholm om daar tijdens ijèen internationale'ontmoeting van Jonge Onderzoe- pvérs.de uitreiking van de Nobelprijs bij tewohen."; j'De eerste prijs in deze categorie werd gewonnen; door Maxim Dolgikh en Konstantin Drogaris van de ^Europese School in Bergen (NH). Hun onderzoek I richtte zieh op hèt'ontwerpen van een betrouwbare 'methode om1 gegevens te versturen tussen compu- In de categorie Idee heeft de 14-jarige Jorg Schelle ken s uitNieüwerkerk aan den IJssel de tweede prijs gewonnen; Hy-heeft verschillende manieren gede monstreerd om via de computer geld in te zamelen Voorgoede doelen. De' Nationale Wedstrijed voor Jonge Onderzoekers - wordt jaarlijks door de Stichting Publieksvoorlich ting Wetenschap en Technologie (PWT) georgani seerd voor jongeren in dë leeftijd van twaalf en twin- jig jaar. De inzendingen zijn vandaag en morgen te bezichtigen in het Techniek Museum Delft aan de Ézelsveldlaan 61 in Delft. Door Peter Douwerse Rotterdam - De Surinaamse welzijnsstichting Sober is door wanbeleid in de rode cij fers gekomen. De gemeente Rotterdam trekt daarom de subsidie in. Sober heeft over de laatste driejaar een tekort van 580.000 gulden opge bouwd. Dit blijkt uit een ver trouwelijk rapport van het bu reau BDO CampsObers Ma nagements Consultants, dat de zaak in opdracht van bur gemeester en wethouders heeft onderzocht. Wethouder J. van der Schalk on derhandelt met het Sober-be- stuur over een sanering. ïn de ambtelijke toelichting op het rap port staat dat de gemeente de Su rinaamse trefcentra, die onder Sc'oer vallcr., afzonderlijk wil fi nancieren. D.t om de cliënten niet de dupe te laten zijn van de het fi nanciële debacle van de organisa tie die per jaar anderhalf miljoen van Rotterdam krijgt. Volgens de toelichting op het rap port heeft het Sober-bestuur zich schuldig gemaakt aan wanbeleid en bestuurlijk disfunctioneren. „Het bestuur is herhaaldelijk zowel ambtelijk als door de be trokken wethouder gewaar schuwd." Het onderzoeksrapport velt een vernietigend oordeel over de gang van zaken bij Sober. Zonder toestemming van de gemeente werden uitgaven ge daan en dat wettelijke regels niet nageleefd. Hiermee wordt gedoeld op dc kindercrèche 't Zonnestraaltje dat op eigen hout je werd gestart. Ook kocht Sober voor 280.000 gulden een pand aan de Van Eversdijckstraat. Volgens de onderzoekers schatte Sober de gemeentelijke subsidies jaar op jaar veel te rooskleurig in. Sober hield vast aan de zelf inge diende begroting, in plaats van rekening te houden met een mo gelijk door de gemeente lager vast te stellen bedrag." De stichting Sober is een wel- zijnskocpel waarbij het Hindoe- staans Cultureel Centrum, de stichting Setasan, het Surinaams Vrouwen Overleg Rijnmond en het cultureel centrum Wi Masan- ga aangesloten zijn. De relatie met deze 'trefcentra' is door het fi nanciële debacle ernstig aange tast. „Drie van de vier geïnter viewde organisaties geven aan dat hun belangen niet of nauwe lijks door Sober kunnen worden behartigd." Ze vinden het Sober- bestuur ook niet capabel om op te komen voor hun belangen. Als drie mogelijkheden worden genoemd: de bezem halen door Sober, het onderbrengen 'an de activiteiten bij de wekijnsInstel ling Krosbe en het opzetten van een nieuwe organisatie. Die laat ste optie heeft dt voorkeur van de leden van de commissie wijkwel- zijn. Ze willen met een schone lei beginnen zonder dat de Surinarners in Rotterdam daar van de dupe worden, zie ook pagina 15 De Ridder feesten in Ridderkerk gaan van start met een Ridderspel dat opvallend snel was ge piept, De rid der redde de jonkvrouw van de met eens zo vyan dige draak waarna het festijn voor geopend werd ver klaard. Foto Jaap Rozema/ Rotterdams Dagblad ÏWf-y~i Ridderkerk - Voor het in groten getale toegestroomde publiek het eigenlijk goed door had, was het allemaal al weer voorbij. De offi ciële opening van de Ridderfees ten, de viering van de afronding van het ingrijpend verbouwde centrum van Ridderkerk, was gis teravond kort maar hevig. Het Ridderspel op het Sint Joris- plein met daarbij de ridder, jonk vrouwen draak bracht vooral veel lawaai van knallend vuurwerk met zich mee. Bovendien bleek de als vijandig aangekondigdé draak opmerkelijk snel te zijn verslagen, waarna de jonkvrouw met de ridder aan haar zijde de Gouden Sleutel aan burgemees ter mr. Harm Bruins Slot van Rid derkerk kon overhandigen. Aan sluitend volgde een rondtocht door het centrum van een ge mengd korps met leden van de plaatselijke muziekverenigingen Sursum Corda, Harpe Davids en Harmonie Slikkerveer. Een woordvoerder van de organi satie liet na afloop van de opening doorschemeren dat het Ridder spel wat hem betreft wel wat lan ger had mogen duren. De ver wachtingen van het aangekondig de spektakel waren kennelijk niet helemaal uitgekomen. Trots In zijn openingstoespraak wees burgemeester Bruins Slot op de roerige voorgeschiedenis van het opgeknapte kloppend hart. „Ja renlang zijn winkeliers, beleg gers, projectontwikkelaars en ambtenaren ermee bezig ge weest. En eindelijk is het dan zo ver: het centrum is af. Ridderkerk mag en kan trots zijn op het nieu we hart. Eindelijk is het ook tijd om feest te vieren," sprak Bruins Slot. De 'face-lift' van het centrum-van Ridderkerk bestond allereerst uit een vernieuwing en uitbreiding van het bestaande winkelcen trum Ridderhof. Daarnaast kv - i. op de plaats van het voormalige Maeéka-complex een volledig nieuw winkelcentrum Jorishof. Tussen beide centra is een auto vrij gebied ontstaan. Plan is nog verouderde flats aan de Blaak en de Schoutstraat te slopen. Behal ve woningen zou daar ook eert; cultureel centrum kunnen k$ men. Het programma van de Rid derfeesten vermeldt vandaag nog een presentatie van bedrijven eni verenigingen en een straatmuzh; kantenfestival. Volgende week is; er. vrijdag eën openluchtfilm en zaterdag de traditionele Ridder dag die geheel in het teken staat van de Middeleeuwen, 's avonds wordt het festijn afgesloten met een concert, lasershow en vuur werk. Rotterdam - De Amerikaanse kunstenaar Lawrence Weineri brengt op de Rotterdamse Eu romast over een hoogte van zestig meter de tekst.'As long as it lasts', aan. Hij doet dat op uitnodiging van kunstcen- trum; Witte de With. Zijn pro ject maakt deel. uit van de ge lijknamige expositie, die op 13 juni begint.Negen kunste naars zijn gevraagd om méten in de architectuur, kunstwer ken; te. maken. De negen kun stenaars zijn onder anderen RpbBirza. Raoül dë Keyser eri; LudgërGerdes. Rotterdam - Femis en Vreelust krijgen voorlopig geen metrosta tion. Ook de bouw van een apart station bij het bedrijventerrein Gadering in Hoogvliet is onzeker. Pas bij de nadere uitwerking van de aansluiting van de nieuw Be- neluxlijn op de bestaande noord- zuidlijn wordt dit laatste beslist. Dat staat in het voorstel van bur gemeester en wethouders van Rotterdam voor de nadere uitwer king van het rapport 'Project 3 Metro-tracés'. Op 27 mei bespre ken de raadscommissies Verkeer en Vervoer en Ruimtelijke Orde ning samen het voorstel. Rotterdam wil de metro uitbrei den met drie tracés: de Noordlijn (CS-Rodenrijs), de Ridderkerk- lijn (Zuidplein-Ridderkerk) en de Benelux-lijn (Marconiplein- Schiedam-Hoogvliet). Het gedeel te van de Noordlijn ten noorden van de Stadhoudersweg loopt bo vengronds. De Ridderkerklijn komt vanaf Zuidpiein op een via duct. Vanaf Zuidplein loopt het tracé langs de noordzijde van Ahoy' naar de Vaanweg. Op het knooppunt Vaanweg/Victor Hugoweg komt een P R-voor- zïening, In Lombardijen loopt de metro via de Spinozaweg naar NS-station Lombardijen. Moge lijk komt daar een ondergronds station. In IJsselmonde rijdt de metro via de Kreekhxüzenlaan en de Groeninx'van Zoelenlaan. Ter hoogte van het winkelcentrum Keizerwaard komt een metrosta tion met busstation en een Tram Plus-halte. Ook ten zuiden van de Beverwaard bij de grens met Rid derkerk komt een station. Het is nog niet bekend waar deze metrolijn definitief komt te lig gen. Dat hangt onder meer af van de uitbreiding van Ahoy' en de herinrichting van het Zuider park. In samenwerking met de gemeente Ridderkerk wordt be keken hoe het tracé in die ge meente wordt gelegd. Eerder hebben raadsleden uit verschillende politieke partijen kritiek geuit op de grote boven grondse trajecten van de metro. Ook vanuit deelgemeenten en be wonersorganisaties werd gepleit voor een ondergrondse, metro. Het kabinet is begin dit jaar ak koord'gegaan met een snelle aan leg van de Tweede Benelux-tun nel die is bedoeld voor doelgroe- penverkeer, fietsers en de nieuwe Benelux-lijn van de metro. De metroplannen worden in overleg met de betrokken randgemeen ten en het dagelijks bestuur van de Vervoer-regio Rijnmond voor gelegd aan het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Rotter dam hoopt dat het departement het hele project voor honderd pro cent financiert. 1. Europese heide 2. Rijndelta 3. Het Europese oerbos 4. Amazonië 5. De pampa's 6. Andes 7. De grote prairies 8. Canadese woud 9. Rocky Mountains 10. Zuid-Afrika 11. De Afrikaanse savannen 12. Madagascar 13. Centraal Afrika 14. Kongo 15. Koboko 16. Sahara 17. Nieuw-Guinea 18. Eucalyptuswoud ,19. Australische steppe 20. Australische regenwoud 21. Eurazië 122. Amoer ;23. China f24. indiase en Maieise p bosrand 25. Aziatische moerassen f26. Mongoolse steppe 127. Taman Indah f28. Himalaya B il-f Spoorliin-: eri TGV viaduct Stadhoudersweg Cceantam - ^por335i Nieuwe Uitbreidin&Roel Langerakpark Woestijn MÜSUtfiie Door Cees de Graaff Rotterdam - Begin 1995 moet de eerste spade de grond in voor het Oceanium, de nieuwe grote pu bliekstrekker van Diergaarde Biijdorp. Dan wordt daadwerke lijk een begin gemaakt met de uitbreiding van Rotterdams die rentuin van rond zeventien hecta re naar ruim 27 hectare. De uit breiding is gevonden aan de an dere kant van de spoorlijn achter Biijdorp in het Roel Langerak park. De verbinding tussen beide delen van de Diergaarde loopt door een tunnel onder de spoor lijn door bij het bestaande giraf- fenhuis. De vernieuwing en uitbreiding van de dierentuin kost in totaal tachtig miljoen gulden, waarvan inmiddels al ruim twintig miljoen is uitgegeven aan moerasbos, vleermuisgrot en het volgend jaar te openen Taman Indah, het nieu we dikhuidenverbljjf. Aanleg en inrichting van de uitbreiding van de Diergaarde met Oceanium en de continenten Noord- en Zuid Amerika en Europa vergen 47,5 miljoen gulden. De opening van het Oceanium staat voor 1997 ge pland. Pas in de laatste fase van het masterplan komen in het ou de deel van de dierentuin de Hi malaya, het continent Afrika en tenslotte Australië. Maar dan is het inmiddels voorjaar 2002. De Diergaarde heeft de vernieu wingsplannen en het daarbij be horend tijdschema aan mogelijke sponsors gepresenteerd. Als voor jaar 1994 het dikhuidenverblijf Taman Indah open gaat, wordt het oude olifantendeel onder han den genomen om er in een later stadium onder de naam 'Kongo' een gorilla-gebied van te maken. Dit aansluitend op 'Zaïre1, het nieuwe bosperceel voor de Oka pi's, die hun stek in het linker gi- raffenverblijf moeten verlaten. Na vele jaren keren de giraffen daar weer terug, terwijl het rech ter gebouw wordt omgetoverd in een 'theehuis', een functie, die het gebouw in de opzet van archi tect Van Ravesteijn, de ontwerper van de 'oude' Diergaarde, ook heeft gehad. Dit Singapore-thee- huis moet in het voorjaar van 1995 open gaan. Volop werk In 1996 staan geen spectaculaire zaken op het programma. Er wordt hard gewerkt aan het Oce anium, een nieuwe ingang met parkeerterrein bij de Energieweg. In de loop van het jaar komt wel het eerste deel van het Afrikaanse continent, het 'regenwoud' ge reed en wordt A2ië uitgebreid met de bosranden van India en Malei sië. Er wordt dan ook gewerkt aan het omvormen van de grote wa terpartij achter de Rivièrahal tot een voorbeeld van de Gordel van Smaragd. Voorjaar 1997 moet het Oceanium zijn poorten openen. Het ligt cen traal in het nieuwe deel van de dierentuin, aansluitend op de nieuwe hoofdingang. Het Oceani um biedt een kjjk op de ontwikke ling van het leven van het water naar het land en deels weer terug. Zowel het waterleven als het le ven op de kusten komt aan bod en veel zwemmende dieren, zoals pinguïns, ijsberen en zeeleeuwen zijn boven water en onder water te zien. Bovendien komt er in of bij het Oceanium een nieuw res taurant als aanvulling op de be staande horecafaciliteiten. Om het Oceanium goed te laten aan sluiten bij de oude dierentuin wordt tegelijk het Zuid-Amerika- gedeelte geopend, waarmee via de tunnel de verbinding is gelegd. Het nieuwe deel van 'Biijdorp' wordt in 1998 voltooid. Dan kun nen de bezoekers respectievelijk in het Noordamerikaanse deel met zijn prairies, Rocky Moun tains en Canadese bossen en in het Eurpese continent met zijn practisch verdwenen oerbos een kijkje nemen. Een jaar later wordt het laatste stukje Azië in de oude tuin in gebruik genomen: de Himalaya met zijn pieken, ravij nen en bergbeken, zijn kale rots en bamboebossen en de bewo ners. de Kleine Panda, de Takin, fazanten en sneeuwluipaard. Vanaf dat moment wordt een groot deel van de oude dierentuin op de schop genomen om de Afri kaanse steppen, woestijnen en oerwouden aan te leggen en tot slot het Australië-continent rond het huidige roofdierenverblijf.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 2