Waterwi 9 Onderzoek aanschaf stemcomputers I M'-'-n Het Zonnehuis zet winkeliers op spoor Seniorendag in De Loper Vlaardingen overweegt electronisch stemmen in te voeren Honderden zwemlustigen nemen Dol-Fijn alvast in gebruik Zijdeveld tegen opheffing Zestienhoven-commissie Post nu ook bierbrouwer Steendijkpolder huurt 'graffiti-verdelgers' in Zingend door 'Die wondermooie maand mei' 'Belbus' gaat zes dagen per week rijden .«te? Vraag naar meer parkeerplaatsen Jonge vrouw besprongen Doorrijder verstopt zich Overval bij flappentap Fietsers in botsing Tasjesrovers aangehouden Diefstallen van auto's Fietskijkdag geen succes i Rotterdams Dagblad I Maandag 24 mei 1993 Maassluis - Bewoners van de Steendijkpolder wor den al jaren geteisterd door graffiti, maar het komen de jaar zijn in elk geval de bewoners van de Tinber- gendreef en de Asseröreef verzekerd van een wo ning zonder verfklieders. De vereniging van eigena ren uit deze straten heeft een contract afgesloten met het zogenoemde graffiti-team van de Wo ningstichting Maassluis (WSM). Het team heeft be loofd dat verfvlekken op de huizen na melding zo spoedig mogelijk worden verwijderd. Het is voor het eerst dat particulieren in zee gaan met het uit twee man bestaande graffiti-team, dat verleden jaar werd opgericht In het kader van een project op het vlak van de sociale vernieuwing werd het duo ingehuurd om een halt toe te roepen aan het met name in de westelijke stadsdelen van Maassluis welig tierende gespuit met verf op openbare gebou wen en woonhuizen. Volgens de woningstichting heeft het graffiti-team inmiddels opvallende resultaten geboekt. De hoe veelheid ongewenst aangebracht verfwerk is in het afgelopen jaar met sprongen gedaald. Met name in de Burgemeesterswijk ging de oorspronkelijke kleur van bushokjes en transformatorhuisjes in het verleden volledig schuil onder de in bonte kleuren geuite fantasieën van jeugdige vandalen. De inmiddels overleden Keith Haring werd wereld beroemd door het bespuiten van metrotrcinen in New York. In Maassluis zijn ze echter niet zo gechar meerd van jeugdige verfkunstenaars. Ze hebben minder talent en beperken zich doorgaans tot het achterlaten van een naam of een Engelse kracht term. Verder bespuiten ze eikaars werk, waardoor het graffiti-team soms vier of vijf verflagen van een gebouw moet verwijderen. Kort na de start heeft het grafflti-team verleden jaar gratis eenmalig het ongewenste verfwerk bij particu lieren in Maassluis verwijderd. De spuiters zijn ech ter nog actief, waardoor veel woningen opnieuw on- dergekliederd zitten. Om deze reden wil hét graffiti team contracten afsluiten met particulieren om de strijd tegen de graffiti voort te kunnen zetten. „Iedere bezitter of beheerder van onroerend goed kan gebruik maken van een jaarcontract," zegt P. de Bruijn van de Woningstichting Maassluis. Van een hopeloos gevecht tegen de verfspuiters is volgens hem zeker geen sprake. „Er is nu al vee! minder graf fiti dan vroeger. En door de schoonmaakacties heb ben we de gevoelige punten in de stad kunnen locali- seren. De politie heeft daarop actie ondernemen en voor zover ik weet zes notoire verfspuiters kunnen aanhouden." Vlaardingen/Schiedam - Nu de avonden lang zijn en het klimaat steeds aangenamer wordt, trekt de Schiedammer Albert de Bruin regelmatig de natuur in om te zingen. De zanger verzorgt namelijk de ko mende vrijdagavonden een muzikaal programma op een van de boten van de Vlaardingse Coby Piek. De boot die plaats biedt aan een kleine dertig passa giers vertrok afgelopen wijdagavond voor het eerst dit seizoen. Terwijl de boot over de Vlaardingse vaart voer, genoten de concertgangers van de mooie tenor stem van Albert. Omdat het weer een beetje tegen viel werden de toeschouwers verwend met een extra borreltje en een kop koffie. De zanger, die in de wandelgangen ook wel de Pava- rotti van Schiedam wordt genoemd, had blijkbaar weinig last van de ijzige wand. Hij zong, gehuld in een keurig kostuum, uit volle borst liederen van Schubert, Schumann en Belcanto op het voordek. Als de Schiedamse opera-ster even rust nam, vertel de Cobie, de kaptein van het schip, over de prachtige natuur in het gebied Midden-Delfland. „Dit is een belangrijk broedgebied in Nederland. Er leven hier veel beschermde vogelsoorten en er groeien ook planten die je elders niet of weinig tegenkomt." Telkens als Cobi een bijzondere vogel of plant zag, pakten de passagiers een van de verrekijkers op de boot en bestudeerden bijvoorbr- ld een Canadese gans. Wanneer Albert weer aan de beurt was om te zingen, zette zij de motor af en gooide het schip voor de wind zodat het publiek in de stilte van de natuur optimaal kon genieten van zijn stem. En genoten werd er. Terwijl Albert de Bruin over de wonder mooie maand mei zong, keken do toehoorders bij zonsondergang over de vlieten en zagen hoe ganzen met hun jongen over het water kabbelden. Op de Vlaar dingse recre atiewateren bezong Albert de Bruin in gloedvolle klanken en bewoordin gen de maand mei. De blik ken van zijn luisteraars dwaalden zo nu en dan af naar de wa tervogels ïn het natuurge bied. Foto Roel Dijkstra Hpek van Holland - Het 'Belbus'-projecl in Hoek van Holland wordt belangrijk uitgebreid. Tot nu toe reed de bus alleen op maandag- en vrijdagmorgen, maar met ingang van 1 juni zal dat zes dagen per week ge beuren en dan nog wel meerdere malen oer dag. Mensen die ouder zijn dan 55 jaar, gehandicapt of slecht ter been, kunnen dan gebruik maken van de Belbus. Van maandag tot en met vrijdag zal de bus vier keer per week rijden en wel om 9.30 uur. 11.30 uur, 13.30 uur en 16.30 uur. Op zaterdag rijdt de bus om 9.30 en 11.30 uur. Voor het bestellen van de bel bus is een speciaal telefoonnummer ingesteld. Dat nummer is 86162. De Belbus zal volgens een vaste route door het dorp rijden. Een enkele reis kost ƒ1,50. Wie mee wil rijden moet een 10-rittenkaart aanschaffen. Voorwaarde is wel dat men lid wordt. Dat kost hele maal niets, maar het is wel nodig voor de administra tie, Vlaardingen - Op het Vlaardingse stadhuis worden de moge lijkheden onderzocht om electronisch te gaan stemmen bij ver kiezingen voor onder meer gemeenteraad en Tweede Kamer. Het college van B en W heeft de ambtenaren gevraagd de finan ciële) mogelijkheden hiervoor op een rijtje te zetten. Invoering van het systeem houdt in dat achter het gordijn van het stemhokje een apparaat komt te staan met een oppervlakte dat is ingedeeld overeenkomstig het ouderwetse stembiljet. Op de plaats waar vroeger met een pot lood een vakje rood moest worden gemaakt, zit dan een knop. Het voordeel is dat een vergissing kan worden hersteld. Pas als het stemhokje wordt verlaten is de beslissing definitief. De voorzit ter van het stembureau houdt hiervoor de apparatuur in de ga ten. Ongeldig stemmen kan niet. Wel blanco, wat nog steeds door enkele Vlaardingers wordt ge daan, aldus ambtenaar Ton ter Hoeven, die met de uitvoering van het project is belast. Een papieren stembiljet is met een ongeldig zodra daar een fout op is gemaakt. Nieuwe stembiljet ten worden niet verstrekt. Omdat de stemcomputer sneller werkt kan met één apparaat per stembureau worden volstaan. Dat betekent ook dat stembureaus met meerdere stemhokjes kun nen verdwijnen. Daar blijft steeds één hokje over. Her idee was het aantal stembu reaus in Vlaardingen terug te brengen van 51 naar 35. Dat zou een besparing van drie ton over vijftien jaar opleveren. De appara ten gaan die periode mee. De drie ton besparing wordt onder meer bereikt omdat cr geen stembiljet ten meer hoeven te worden ge drukt en er minder presentiegel den hoeven te worden uitge keerd. Maar hel college van B en W kijkt wat huiverig tegen die gedachten aan. Gevreesd wordt dat de ge middelde loopafstand naar de stembureaus zal toenemen. Daar om is ambtelijk advies gevraagd over alternatieven. Als de 51 bureaus worden ge handhaafd zou er 177.000 gulden extra op tafel moeten komen. Er wordt quitte gespeeld bij 45 stem bureaus. De kans dat de informatie van de stemcomputer door een storing verloren gaat, is klein. Ter Hoe ven: „Die is ongeveer net zo groot als dat een stembus in de brand vliegt. De informatie wordt name lijk dubbel opgeslagen." De grote winst ligt in de snelheid waarmee de uitslag van de stem ming bekend wordt. Die kan nu binnen een halfuur bekend zijn. In de oude situatie zit men de he le avond te tellen. Gemeenten als Enschede. Eind hoven. Zwolle, Wageningen. Ge leen en recentelijk Den Haag heb ben de apparatuur al aangeschaft. Eén stemcomputer kost achtdui zend gulden. Vete honder den Maas- sluïzers heb ben zich afge lopen zater dag en zon dag gemeld in het splinter nieuwe zwembad Dol- Fijn voor een frisse duik. De belang stelling voor het nieuwe bad, dat dit weekeinde voor het eerst de deuren opende, was soms zo groot dat zich een rij mensen vormde voor de kassa. Pas op 4 juni wordt het nieuwe Dol- Fijn, datop de plaats van het oude, dus na bij restaurant De Ridderhof, is gekomen, officieel ge opend. Maar omdat de be langstelling voor het zwemmen in Maassluis groot is, werd besloten nu alvast het bad open te stel len. Foto Roei Dijkstra SP Schiedam/Rotterdam - De Rotter damse wethouder Smit wil aan sturen op opheffing van de com missie Geluidhinder Zestienho ven. Dat is een commissie, inge steld door burgemeester en wet houders van Rotterdam, waarin belangengroepen en buurge meenten vertegenwoordigd zijn, alsmede belanghebbenden op het vliegveld. Smit ziet echter geen functie meer voor de commissie, onder meer omdat er ook de com missie ex. artikel 28 van de Lucht- Schiedam - De Schiedamse hore- ca-exploitant Henk Post doet meer dan biertjes tappen. Nadat hij enkele maanden geleden zijn zelfgestookte elixer Weeskind op de markt bracht, presenteert hij binnenkort zijn eigen bier. Het brouwsel, een amberkleurig bier met vijf procent alcohol en nagis- ting op de fles, gaat Sint Jan-bier heten. Post heeft het gerstenat zelf ge brouwen in de Zeeuwsvlaamse bierbrouwerij te Hulst, één van de weinige brouwerijen die door par ticulieren te huren is. Hij werd daarbij geholpen door de bevrien de amateurbierbrouwer Jan Wolfs die het vak leerde bij de Hoekse Bierbouwerij. De bierliefhebbers verrichten alle werkzaamheden zelf. Van het schroten (het kneuzen van de gerst) en koken van de wort (ge zoet en gehopt beslag dat nodig is voor de gisting) tot het afvullen en bottelen van de flesjes. Het eti ket met daarop het Schiedamse stadswapen is ontworpen door de twintigjarige Jeffry Burger, een Schiedammer die studeert voor reclame-tekenaar. Het resultaat is binnen drie we ken verkrijgbaar in Posts tapperij Het Weeshuis, lokaliteit de Ooi evaar en de eetgelegenheid *t Stadserf. Henk Post wil zijn pro- dukt ook via geïnteresseerde slij terijen aan de man brengen. Mo menteel ligt het bier nog ter lage- ï'ing in de Zeeuwsvlaamse brou werij. vaartwet bestaat, waarin nage noeg dezelfde personen zitting hebben. Verder speelt voor Smit mee, dat de exploitatie van Schiphol is overgegaan van de ge meente Rotterdam naar de NV Luchthaven Schiphol, zodat het Rotterdamse gemeentebestuur geen afzonderlijk adviesorgaan in stand hoeft te houden. Smit heeft de voorzitter van de commissie, de Schiedamse PvdA'er J. Simons, gevraagd om in de eerstvolgende vergadering van 3 juni het voorstel tot ophef fing te bespreken. Smit had het al eerder willen aankaarten. Hij be treurt het dat Simons 'de discus sie toen niet heeft willen aan gaan'. Smit zegt dat het wegens agendaproblemen ook niet is ge lukt om zijn collega-wethouders uit de betrokken buurgemeenten te consulteren. Vooruitlopend op de commissie vergadering is er al kritiek op het plan van Smit gekomen van de stichting Centraal Comité Anti- Bulderbaan en van de gemeente Schiedam. „Psychologisch on handig," oordeelt de Schiedamse wethouder Zijdeveld, Anti-Bul- derbaan wijst vooral op de toege nomen klachten over vlieglawaai. Zijdeveld erkent dat er een zeke re doublure bestaat, omdat de commissie Geluidhinder Zestien hoven en de commissie-28 verge lijkbare taken hebben. Maar hij benadrukt het karakteristieke verschil: „Ik heb het altijd als een zeer sterk punt van Rotterdam gezien, dat de gemeente het ken nelijk aandurfde om een advies commissie in het leven te roepen waarvan de nodige kritiek kon worden verwacht. Dc commissic- 28 is een wettelijke verplichting, maar de commissie Geluidhinder was een eigen initiatief van Rot terdam om de buren te willen ho ren. Dat was moedig. Ik vind het weinig subtiel om dat nu terug te draaien met een strikt formeel ar gument." De verschillende karakteristiek leidt er volgens Zijdeveld toe dat in de commissie Geluidhinder op een meer informele wijze wordt beraadslaagd dan in de zwaarder opgetuigde wettelij ke commissie. „Dat brengt met zich mee dat par tijen, die tegenover elkaar staan, toch eerder begrip voor elkaar op brengen. Je kunt op eenvoudige wijze dingen met elkaar kortslui ten. Het is jammer als dit onmis kenbare voordeel zou wegvallen. Ik vrees dat opheffing het wan trouwen tegen het Rotterdamse beleid bevordert." Zijdeveld ziet geen urgente nood zaak tot opheffing, ook in ver band met de plannen van het O verl egorgaa n Rij n mon dge- mcenten (OOR). De wethouder: „Heel binnenkort krijgen we te maken met een regionaal be stuur. Dan is hel vanzelfsprekend dat het de problematiek van het intergemeentelijke adviesorgaan overgaat naar dc regio. Dan wordt het een OOR-zaak. Nu maar ho pen natuurlijk dat hel OOR luis teren kan. maar ik begrijp niet waarom Smit die ontwikkeling niet gewoon even afwacht. Dit is tactisch niet sterk." Maasland - In de dorpskern van Maasland zouden volgens de Open Groepering nieuwe par keerplaatsen moeten worden aan gelegd. Door dc bebouwing van het plein Tavenu verdwijnen hier immers enkele plaatsen voor au to's. De politieke partij Open Groepe ring denkt bijvoorbeeld aan de plaats van het huidige verzetsmo- nument in Maasland. Dat monu ment wordt waarschijnlijk ver plaatst. De locatie op de hoek Slot de Houvelaan en Huis te Velde- laan zou dan voor auto's kunnen worden gebruikt. Wethouder P. Houten bos ziet wel iets in dit plan. Ook ziet de wet houder nog een mogelijkheid achter hel gemeentehuis. Vroeger waren hier al parkeerplaatsen ge pland. Dc gemeente was eerder van plan om bij de Veidesteijn parkeer plaatsen aan te leggen, maar zag daar na protesten van bewoners vanaf. Vlaardingen - Vlaardings grootste wijk, het nog steeds groeiende Holy, huisvest naast veel jonge ren en gevestigde gezinnen ook een groot aantal ouderen. Daar aan willen de ondernemers van het winkelcentrum De Loper op dinsdag 22 juni aandacht beste den. De winkeliersvereniging organi seert dan in het kader van het Jaar van de Ouderen een speciale seniorendag op het plein van het nieuwe deel van De Loper. Het bestuur van de ondernemersorga nisatie denkt eraan, afhankelijk van het succes, hiervan een jaar lijks terugkerende aangelegen heid te maken. Het initiatief voor de dag is overi gens niet afkomstig van de win keliers. Ze zijn op het spoor gezet door de leiding van Het Zonne huis. Aat Gelderblum. hoofd acti viteiten en welzijn van het ver pleeghuis, heeft een plannetje in die richting geopperd tegenover voorzitter Arie Wapenaar van de Organisatie van Vlaardingse On dernemers (OVO). Gelderblom: „Elk jaar doen wij iets aan het inluiden van de zo mer. Toen we dit jaar zaten te filo soferen over de aanpak van deze Dag van Het Zonnehuis kwamen we op de gedachte om het deze keer eens niet in onze eigen tuin te doen maar naar buiten te gaan. Wat meer risico te nemen en met z'n allen ergens heen te gaan. De mensen te verplaatsen dus. naar een andere omgeving. We hebben gedacht aan de Broekpolder of een complex voetbalvelden, maar met rolstoelen geeft dat toch pro blemen. Ons hoofd Algemene Za ken kwam toen op het idee om op het plein van De Loper tc gaan picknicken. Zo ontstond het con tact met de winkeliersvereniging, die met zo'n vier a vijf verzor gingshuizen in de buurt op het plan voor de Seniorendag is geko men. We werken nu gezamenlijk aan een programma." Het idee past uitstekend in het streven van de middenstanders om het winkelplein van De Loper verder te verlevendigen. Zij zoe ken al vanaf dc opening van het nieuwe winkekeuirum naar mo gelijkheden om de leegte van hel plein te doorbreken. De aanwe zigheid van zitbankjes rond de bomen, het terras van brasserie Del Plaza, wat speelwerktuigjes en het kunstwerk Vallende Ster zouden niet voldoende soelaas bieden. Daarom wordt nu ook ge dacht aan het buiten de donder- dae.-i marktdag toelaten van en- k<.m' verkoopwagens van ambu lante handelaren. Om op de eerste seniurendag tol een goed afgewogen programma te komen is behalve van het Zon nehuis medewerking gevraagd van de Ouder onraad en de oude- rencentra uit de wijk. Zeker zijn al optredens tussen half elf en half vier van het Seniorenorkest, het "Vlaardings Vissersvrouwen koor, een draaiorgel, een wande lend jazz orkestje en uiteraard de viering van de jaarlijkse 'Dag van het Zonnehuis' op het plein van het nieuwe deel van wankelcen trum De Loper. Gelderblom zegt over mogelijke continuering van Holy's Senio rendag: „Dat zou een leuke tradi tie kunnen worden. Het is zeker een idee. dat wij toejuichen." Schiedam - Een vrouw van 29 jaar die vrijdag in het parkje ach ter de voetbalvelden aan de Sehiedamseweg liep, kreeg de schrik van haar leven toen zij plotseling werd besprongen door een jongen. Hij reed de vrouw achterop, sprong van zijn fiets en pakte haar stevig beet. Daarna be gon hij haar op het hoofd en in het gezicht te kussen. Het slachtoffer was hier niet van gediend; zij wor stelde zich los en schold de jon gen de huid vol. Op deze reactie had de minnaar niet gerekend. Van schrik koos hij het hazepad. Vlaardingen - Een 26-jarige auto mobilist uit Rotterdam probeerde gisterochtend vergeefs zich te verstoppen voor de politie. De man was doorgereden na een aan rijding op de Dayer en verborg zich in de woning van zijn vrien din, die in Vlaardingen woont. De politic wist de Rotterdammer evenwel te achterhalen. Na zijn aanhouding moest de man een ademtest doen. Hij bleek onder invloed van aloeohol te verkeren. Schiedam - Bij de geldautomaat (flappentap) van een bank aan de Mgr. Nolenslaan is gisternacht een man overvallen. Onder be dreiging van een vuurwapen werd hij door twee mannen ge dwongen geld uit de automaat te halen. De overvallers gingen er met ongeveer 1500 gulden van door. In een winkel aan het Broersveld werd zaterdagmiddag een tas met een portemonnee gestolen. Vlaardingen - Op het Deltapad in het Lickebaertbos kwamen gis termiddag twee fietsers met elkaar in botsing. Een 65-jarige man uit Vlaardingen liep daarbij lichte verwondingen op. Het tweede slachtoffer, een 22-jarige man uit Leiden, werd naar het Schielandziekenhuis in Schiedam overgebracht. De aan rijding ontstond ioen de Vlaardin- ger linksaf sloeg op het moment dat hij werd ingehaald door dc fietser uit Leiden. Beide fietsers kwamen ten vaL Vlaardingen - Na het beroven van een 61-jarige vrouw uit Vlaardin gen, vrijdagavond in de Van Baer- lestraat, zijn twee jongens uit Maassluis van 16 en 17 jaar aange houden. De jongens bekenden. De politie onderzoekt of zij meer op hun kerfstok hebben. Bij de beroving trokken de jon gens, die op een brommer reden, in het voorbijrijden de tas van de schouder van de vrouw. Het slachtoffer viel op straat en liep verwondingen op aan haar hoofd. De daders werden kort daarop aangehouden tijdens een onder zoek dat de politie hield in de Zuidbuurt. Vlaardingen - Tussen zaterdag avond en zondagmorgen is bij een inbraak in de 4e industriestraat een auto uit een bedrijfsloods ge stolen. Het ging om een witte Mazda. Vrijdagavond verdween van de Koningin Wilhelminaha- vcn een blauwe Lada. In Maas sluis werd vrijdag in het Wippers- park een groene Mazda gestolen. Dezelfde avond werd in de Zee- mandreef een motorfiets (Honda) gestolen. In Schiedam werd de diefstal van een Mercedes aan de Vlaardingerdijk gemeld. Op de Aalscholverlaan in Vlaar dingen werd een geparkeerde au to opengebroken. De dief ging er vandoor met de radio. In Schiedam werden aeht auto's opengebroken. De buit bestond uit gereedschap, radio's, kleding en zonnebrillen. Maassluis - De fietskijkdag bij de politie in Maassluis, afgelopen za terdag, is geen overweldigend succes geworden. Aan dc belang stelling van het publiek lag dat niet. Veel mensen inspecteerden de op het politiebureau gestalde voorraad rijwielen. Doch slechts zeven eigenaren ontdekten daar bij hun karretje.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1