13 Compostinstallatie niet haalbaar Uitgebrande paiïethande! tijdelijk naar nieuwe stek Grontmij rekent alternatief onderhoudsplan Volksbos door Schiedam, Vlaardingen en Maassluis zien af van GFT-plannen 'De vuilnismannen maken er nu zelf een zooitje van' Voorkomen bouwoverlast Erasmusbrug is erg duur Bonden houden vol: geen ontslagen bij Thuiszorg Rotterdam ontbreekt op 'compostfeestje' Verontreiniging met arseen in Westerweel- straat 'valt mee' Bankovervaller aangehouden Fax blijkt gewilde buit Grote leegstand in De Gorzen Havens boeken goed resultaat Rotterdams Dagblad RW Dinsdag 25 mei 1993 Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131 BTVlaardingen tel 010-2340055/fax 4349754 Rotterdam - „Als het even kan moet het Noorderei land verschoond blijven van overlast door de bouw van de Erasmusbrug. Maar elk verhaeï heeft een fi nancieel plaatje en daar heb je rekening mee te hou den. Het kan niet zo zijn, dat je simpel afweegt: de brug kost toch al zoveel miljoen, die paar extra kun nen er nog wel bij." 1 Woordvoerder Han Kok van het projectbureau Kop van Zuid drukt zich voorzichtig uit. Gistermiddag heeft de projectgroep zich in een besloten vergade ring, maar wei in het bijzijn van vertegenwoordigers van de Stichting Noordereiland, gesproken over de onvermijdelijke overlast die de bouw van de Eras musbrug gaat veroorzaken. De bewoners willen niet opnieuw drie jaar bouwactiviteiten via hun eiland en van 4500 passerende betonmolens va-» veertig ton in twee jaar tijd willen ze al helemaal niks weten. De projectgroep vindt hun argumenten reëel en be kijkt de alternatieven, volgens Han Kok, volstrekt neutraal. „Technisch is alles mogelijk, maar extra voorzieningen kosten geld, miljoenen zelfs," zegt hij. „Budgettair gezien is de beste oplossing het be stek te volgen. Dan komen er bouwketen op de kop van het eiland en zal ook het benodigde beton wor den aangevoerd en vandaar naar de pijler worden ge perst. Maai dat zien de bewoners niet zitten." Twee andere alternatieven zijn gisteren serieus be sproken. Kok: „Denkbaar is bijvoorbeeld de bouwke ten op drijvende pontons te zetten. Anderzijds is het' technisch ook mogelijk een drijvende betonfabriek in te zetten en de materialen over water 'aan te voe ren." Met de waarschijnlijke aannemer. MGh-Brussel CFE Antwerp, wordt hierover hog onderhandeld. Er heeft nog geen gunning plaatsgehad, dus in feite is nog van alles mogelijk.'1 Ondertussen is wel duidelijk dat het technisch on mogelijk is om het benodigde beton via een perslei ding vanaf de Kop van Zuid door de Koningshaven naar de bouwput te voeren. Uit andere cijfers blijkt dat het met de pverlastvanrijdende betonmolen kan meevallen: Kok":;jiAls'je:het transport uitsmeert dan maken gedurende twee jaar per dag gemiddeld ne- gen van zulke wagens gebruik van de openbare weg tussen hun centraleen het Noordereiland. Ze komen niet alle 4500^tègelijk;,l'Vierivdri dë vijf'pijlers'Wór-.. den overigens, zoals de plannen ernu uitzien, in Ant werpen gebouwd en daarna in de Nieuwe Maas afge- zonken. Donderdagmorgen buigt de gemeenteraadscommis sie voor Verkeer zich over het conflict, waarin de Stichting Noordereiland zegt tot het uiterste te zul len gaan als hun eiland opnieuw een werkeiland wordt, Steeds meer activi teiten ma ken duide lijk dat het met de bouw van de Kop van Zuid en de Erasmus brug seri eus is ge steld. Met de aanne mer van de brug zijn de laatste be sprekingen gaande en met het dempen van een ge deelte van de Spoor weghaven (foto) is be gonnen. Di rect naast deze haven komt het b rugtracé. Foto Robert Vos/ John de Pater' Rotterdam - De ambtenarenbonden FNV en CFO i vinden honderden ontslagen als gevolg van reorga- nisatie en bezuiniging in de Thuiszorg Rotterdam - onaanvaardbaar. De bonden accepteren het onlangs gepresenteerde reorganisatieplan niet. Daarin laat 1 de directie van Thuiszorg Rotterdam circa 220 fullti- me formatieplaatsen vervallen, inclusief gedwongen i ontslagen. De AbvaKabo en de CFO beleggen de komende wer- - ken bijeenkomsten waarin leden zich over de plan- nen kunnen uitspreken. De bonden stellen zich op het standpunt dat er hoe dan ook geen gedwongen ontslagen mogen vallen en dat personeelsleden de eigen functie moeten kunen behouden. De directie moet verder maatregelen nemen om het vrijwillig vertrek van medewerkers te stimuleren. Het regorganisaüeplan van Thuishulp Rotterdam is overigens wel geaccepteerd door de beroepsvereni gingen LAD (artsen) en NU '91 (wijkverpleegkundig 1 gen). De directie van Thuiszorg beraadt zich of zij met deze belangenverenigingen, die volgens Abva- Kabo en CFO een procent van het personeel verte- genwoordigen, alsnog het sociaal plan afsluit. Rotterdam - De gemeente Rotterdam was gisteren de grote afwezige bij de feestelijke ondertekening van de verklaring van zestien Zuidhollandse ge- meenten om hun groente-, fruit- en tuinafval (GFT) - gezamenlijk te gaan eomposteren. De verwerking van dit afval zal vanaf begin volgend jaar plaatsvin- r den in Nederlands op één na grootste composteerin- stallatie, die op dit moment wordt gebouwd bij de Af valverwerking Rijnmond (AVRj in de Botlek. Zoals bekend ligt Rotterdam al geruime tijd dwars over de aanpak van het GFT-afval PvdA-wethouder Hoogendoom vindt voor zijn gemeente geseheiden - inzameling te duur en de milieuvoordelen te gering. De composteerinstallatie is een gezamenlijk initia- - tief van de AVR en de VAM. Met deze investering van 27 miljoen gulden hopen 's lands grootste afval bedrijven honderdduizend ton GFT-afval per jaar te verwerken. De veertigduizend ton compost die hier van overblijft, zal volgens AVR-directeur D. den Ou den worden gebruikt als bodemverbeteraar. Kritiek uitten de gemeenten op het GFT-beleid van minister Alders met in zijn kielzog de provincie Zuid-Holland. Wethouder Meiboom van Capelie aan den IJssel, tevens milieu-commissaris van het voor lopig Overleg Orgaan Rijnmondgemeenten (OOR), wees op de grote verwarring die ontstaat doordat burgers die net ri»y» gemaakt zijn voor gescheiden ia- zameling in dek. .ten moeten lezen dat het aanbod niet kan worden verwerkt. De provincie Zuid-Hol land heeft onlangs opgeroepen, wat gas terug te ne- men met de inzameling, in afwachting van grotere verwerkingscapaciteit. Meiboom pleitte voor snelle i investeringen. Schiedam - De gemeente Schiedam heeft de zaterdag volledig uitgebrande pallet groothandel aan de Fokkerstraat een alter natieve bedrijfslokatie aangeboden. De ko mende drie maanden kan eigenaar W. Bre mer met zijn zes medewerkers zijn bedrijf voortzetten op een 850 vierkante meter tei lend terrein, dat recht tegenover zijn be drijf in de 's Gravenlandsepolder is gele gen. In deze periode hoopt de pallethandel de bedrijfsgebouwen weer van de grond af op te bouwen. Naast een belangrijk deel van de bedrijfsvoorraad van enkele duizenden palleis gingen de twee loodsen van de pal lethandel volledig in vlammen op. Het be drijf was de laatste weken met een ingrij pende verbouwing bezig. Toen de vlammen nog uit de pallets sloe gen schoot de getroffen eigenaar de bij de brand aanwezige burgemeester Reinier Scheeres direct aan om hulp. De burge meester beloofde dat hij zijn best zou doen het bedrijf op korte termijn aan een alter natieve opslagplaats te helpen. Een snelle inventarisatie leerde dat het terrein op steenworp afstand van de bedrijfsvestiging beschikbaar was. Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. Medewerkers van het getroffen bedrijf waren 's middags nog in de weer ge weest op de zaak. De brand onstond in de open lucht. Enkele weken geleden werd er nog ingebroken bij het bedrijf, hetgeen voedsel heeft gegeven aan geruchten dat de brand is aangestoken. Volgens de brand weer zijn daar geen aanwijzingen voor. Het energiebedrijf Zuid-Holland (EZH) is gisteren ook begonnen met het treffen van noodmaatregelen. Bij de brand knapten twee hoogspanningskabels, die over het bedrijf van Bremer waren gespannen. De andere leidingen werden als gevolg van de enorme hitte ook onbruikbaar. De elektriciteitsverbinding tussen de ener giecentrale en de Rotterdamse Marconis traat is voorlopig uitgeschakeld. Afnemers van deze verbinding krijgen hun elektrici teit nu Tangs een omweg'. Volgens voor lichter Hans van Lith van het EZH is het zaak dat de verbinding snel wordt hersteld. „Woensdag moet de noodvoorziening ge reed zijn. We kunnen niet lang zonder deze verbinding." Technisch onderzoek moet uitwijzen of de door de brand aangetaste elektnciteits- mast behouden kan blijven. Er wordt onder meer gekeken naar de funderingen. Het kan nog maanden duren voordat de schade definitiefis hersteld. Ook tijdens de brand merkten de afnemers van stroom weinig van het incident. In het Schiedamse net ontstond wel even een 'dip'. Als gevolg hiervan waren de kabelte levisie en de verkeerslichten korte tijd ont regeld. Bedrijven in de directe omgeving van de brand kwamen zonder stroom te zit ten. De brandweer is blij dat belendende perce len ondanks de felle brand behouden kon den blijven. Bij de bestrijding van de vuuurzee maakten vijftig spuitgasten ge bruik van vier tankautospuiten en een zo genoemd DPH-voertuig, dat de brandweer in de regio Rijnmond bij grote branden kan inzitten. Dit voertuig pompte in korte tijd duizenden liters bluswater uit de Schie. Ondanks dc grote inzet van materieel was de brandweer pas zondagochtend half vier klaar met nablussen. Door Sander Sonnemans Vlaardingen - De Vlaardingse reinigingsdienst is gisteren in verschillende wijken begonnen met een stiptheidsactie om de looneisen kracht bij te zetten. Huisvuil dat niet volgens de geldende normen op de stoep stond, is blijven staan en wordt pas volgende week, mits goed aangeboden, opgehaald. Bewoners van de Indische- en Zuidbuurt en de Westwijk heb ben verschillend gereageerd op de actie van de vuilnismannen. Hier en daar werd het 'vergeten' huisvuil weer naar binnen ge haald, maar op talloze plekken in de wijken stond gisteren nog de nodige troep op straat. Ka potte tuinstoelen, dozen met oude kranten, open vuilniszak ken, stukken hout, hele strui ken, afgedankte meubeltjes. Dit keer ging het niet mee in de vuilniswagen. „Zo l "jdt het mes aan twee kante,,, 'legt actievoerder Peter van Toor uit. „We strijden voor de prijscompensatie en de men sen merken nu eindelijk dat we de afgelopen jaren enorm veel sendee hebben verleend. We hebben altijd alles meegeno men. Tuinbielzen, bankstellen, glasplaten, accu's, vaten olie, noem maar op. Daar stoppen we nu-mee. Niet alleen vanwege de actie maar ook in verband met de aard van het werk. Als we slechts het vuil meenemen dat volgens de regels wordt aange boden, is ons werk stukken lichter." Het huisvuil wordt alleen mee genomen in goedgekeurde en gesloten vuilniszakken die niet zwaarder mogen zijn dan tien kilo. Het grof huisvuil gaat pas dan in de wagen als de stukken gebundeld zijn, niet zwaarder dan 30 kilo wegen en niet langer zijn dan 1,25 meter. Een enkele collega van Van Toor doet niet mee aan de actie en als tijdens de lunch de reden wordt opgegeven, ontstaat een felle discussie. „Of ik nu een ou de rol tapijt bij het vuil weg moet halen en opzij moet leg gen om bij de zakken te komen of dat ik die rol nou gelijk in de wagen gooi," zegt de werkne mer. „Met het uitzoeken van het huisvuil ben je langer be zig." De actie wordt de vuilnisman nen niet door iedereen in dank afgenomen. Sommigen worden uitgescholden als ze losse spul- Door de stipheidsactie van de Vlaardingse reinigingsdienst blijft huisvuil dat niet in een dichtgeknoopte vuilniszak zit gewoon op straat liggen, zoals hier in de Riouwlaan. Foto Roel Dijkstra len of open zakken laten staan. Anderen worden bemoedigend toegesproken. „Ik ben er niet blij mee," zegt een bewoonster van de Insulin- destraat wier doorzichtige pe daalemmerzak is blijven staan. „Zo kunnen ze het toch niet la ten staan. Daar krijg je onge dierte van. Nu moet ik het een week in mijn schuur zetten. Ge loof maar dat het met dit weer gaat stinken. Ik kan begrip op brengen voor het standpunt van die mensen want het is ontzet tend zwaar werk. Maar mijn zakje is met één hand te tillen en toch laten ze 'm staan." „Niet wij, maar de vuilnisman nen maken er nu een zooitje van," zegt een boze wijkbewo ner uit de Madoerastraat „De troep staat de hele dag op straat, kinderen schoppen er tegenaan en binnen de kortste keren ligt al het vuil over de hele straat. Daar wordt toch niemand wijzer van? Ik heb begrepen dat de rei- nigingsdienst de actie in de hu an-huisbladen heeft aan gekondigd. Maar als je die nou niet leest? Ze hadden bij iedere bewoner een foldertje of een aankondiging in de bus moeten stoppen. Nu zitten heel wat mensen een week lang met hun stinkende huisvuil opge scheept." Vuilnisman Peter van Toor wil ondanks de negatieve reacties nog niet van opheffing van de actie weten. „Voorlopig gaan we door en als de onder handelingen echt helemaal spaak lopen gooien we de boel desnoods helemaal plat." Vlaardingen - Het Recreatie schap Midden- Delfland heeft de Grontmij laten uitreke nen wat een al ternatief onderhoudsplan voor het "Volksbos' in de Lickebaert kost. Pas als de uitslag van dit on derzoek bekend is i moedelijk morgen) besluit het schap of het zal ingaan op een aanbod van de gemeente Vlaardingen. Het Vlaardingse gemeentebe stuur heeft aangeboden maxi maal 60.000 gulden meerkosten te betalen voor een 'boomvriendelij- ke' vorm van onderhoud. Bij het onderhoud zoals het schap dat voor ogen stond zou mogelijk de helft van de jonge aanplant sneu velen. De circa 16.000 bomen wer den vorig jaar december geplant door inwoners van Vlaardingen en Maassluis uit protest tegen de aanleg van een vuilstortplaats in de Lickebaert. Het schap zegt dat het gebied ge regeld onderhouden en ontwa- terd moet worden, wil het schap de verplichtingen jegens de toe komstige eigenaar, de Proav (pro vinciaal afvalverwijderingsbe- drijf, een 'werkmaatschappij' van de provincie) kunnen nakomen. Volgens het contract moet het schap het gebied waar het 'Volks bos' op is geplant, op 1 januari 1996 in zodanige staat overdragen dat begonnen kan worden met de aanleg van de stortplaats. Met een protestactie van de groenminnen- de bevolking werd ten tijde van dc transactie uiteraard geen reke ning gehouden. Het voorstel van het PvdA-staten- lid Irene van Kooten om het ple gen van onderhoud, gepland rond half juni, op te schorten tot er meer duidelijkheid is over de vraag of de stortplaats in de Lick ebaert nog wel nodig is. is door het bestuur van het recreatie schap afgewezen. Van Kooten wil eerst de rapportage afwachten van de werkgroep dip de behoefte aan stortplaatsen in Zuid-Holland laat uitzoeken. Deze rapportage zou in juni verschijnen. Maar vol gens een woordvoerder heeft het schap geen tijd om te wachten. „Dan komt de oplevering op 1 ja nuari 1996 m gevaar." Daaraan wordt toegevoegd dat het schap zo zijn twijfels heeft over de ver schijningsdatum van het rapport. „Dat is namelijk al twee keer uit gesteld." Boos Wethouder Kees van der Windt is overigens zeer boos op de Proav omdat dit (overheids)bedrijf meer geld op tafel legde dan Vlaardin gen voor grond in het Lickebaert- gebied. Daar mee ontstond de situatie dat de ene over heidsinstel ling met over heidsgeld een andere overheid aftroefde. De grond is nodig om de vuilstort te kunnen ontwikkelen. In prijs ontliepen de Proav en Vlaardingen elkaar met veel, maar er ontstond toch „een aan zienlijk verschil" (Van der Windt) omdat de Proav compensatie aan de verkopende boer bood voor be- lastingschade. De waardever meerdering van de grond -er werd 21.44 per vierkante meter betaald - valt goeddeels onder de inkomstenbelasting. Burgemees ter en wethouders beschouwen dit als een nauwelijks verkapte verhoging van de grondprijs Het college van B en W heeft de provincie laten weten dat „dit niet dc manier is waarop overhe den met elkaar dienen om te Vlaardingen - De gemeenten Schiedam, Vlaardingen en Maassluis zien af van de bouw van een eigen installatie voor de compostering van groent e- fruit- en tuinafval (GFT-af val). Schiedam en Vlaardin gen hebben besloten hiervoor met de Afvalverwerking Rijn mond (AVR) in zee te gaan. Schiedam deed dat al eerder, Vlaardingen tekende gisteren een intentieverklaring met de AVR. In het najaar volgt het werkelijke contract. Maassluis heeft de mo gelijkheid van een kleine com- posteringsinstallatie onderzocht, maar gaat hier niet mee door. Een gezamenlijke installatie is onder meer niet haalbaar omdat er geen geschikte lokatie voor is en de kosten niet gunstig zijn in vergelijking met de tarieven van de AVR. Die bouwt momenteel een composteringsfabriek met een capaciteit van bijna 100.000 ton per jaar. Eind dit jaar moet die installatie in gebruik worden ge nomen. De AVR heeft in het afgelopen jaar 38.000 ton GFT-afval overge slagen. Omdat het dit niet zelf kon verwerken is het afval naar de VAM in Drenthe gegaan of naar het Provinciaal Afvalverwij- deringsbedrijf aan de Elbeweg in Rotterdam. De AVR heeft, naast de installatie voor compostering, ook plannen voor de verwerking van auto wrakken. Daar zijn al contacten voor gelegd met Hoogovens. „We willen wat dat betreft met sterke partners samenwerken," aldus al gemeen directeur D. den Ouden van de AVR, die er ook aan denkt kunststof te gaan recyclen. Wat dat betreft wil Den Ouden dat de AVR een modern bedrijf wordt, dat voldoet aan de milieu verlangens van deze tijd. Bij het bedrijf zelf wordt daarom een rookgasreiniger gebouwd, die er onder meer voor zorgt dat de uit stoot van dioxine tot zo ongeveer het nulpunt wordt teruggebracht. Vlaardingen - De bodemveront reiniging bij de Johan Wester- weelstraat in Vlaardingen valt mee, volgens de gemeente. De grond is weliswaar met arseen vervuild, maar niet zodanig dat gevaar voor de volksgezondheid bestaat, zo heeft onderzoek ge leerd. In delen van de Westwijk is in 1989 een laag „zandige aanvul- grond" opgebracht met een dikte die varieert van 0,3 tot één meter. Bij een aantal plantsoenen is bo vendien een 0,1 meter dikke laag humusgrond aangebracht. Na het aanbrengen van de grond kwamen er met name bij de Jo han Westerweelstraat Machten van omwonenden over irritaties aan ogen en neus bij kinderen. Dat leidde tot onderzoek. Dat leerde in eerste instantie dat de ophooglaag matig tot sterk ver ontreinigd was met arseen. Nader onderzoek bracht aan het licht dat het met de verontreiniging aan de oppervlakte meeviel. Wel was het grondwater verontreinigd met arseen. Omdat daar geen con tact mee mogelijk is wordt door de gemeente geoordeeld dat die verontreiniging niet verontrus tend is wat betreft de volksge zondheid. Wel kan het verontreinigde water in kruipruimten onder woningen terecht komen. Maar de concen traties zijn weer zo gering dat er „geen gezondheidsrisico's" zijn. Op basis van deze bevindingen acht de gemeente Vlaardingen maatregelen niet noodzakelijk. Schiedam - De Schiedamse poli tie heeft een 36-jarige man uit Hoogvliet aangehouden op ver denking van het plegen van twee gewapende bankovervallen in Schiedam. De man werd al op 25 april gearresteerd. Dat gebeurde in een horeca-gele- genheid in Schiedam. Bij zijn aanhouding had hij een geladen pistool opzak. De man zou verantwoordelijk zijn voor de overval op het filiaal van de VSB-bank aan de Mgr. Nolen- slaan op 23 maart. Hij bedreigde het personeel met een vuurwapen en maakte een onbekend geldbe drag buit. Ook zou hij op 19 april een gewa pende overval hebben gepleegd op de VSB-bank in de Leliestraat. Ook hier werd het personeel be dreigd. Om zijn aftocht te dekken gijzel de de overvaller een van de perso neelsleden. Bij het recherche-onderzoek kwam al snel vast te staan dat het waarschijnlijk om één en dezelf de dader ging. De man is inmid dels voorgeleid en in bewaring ge steld. Schiedam - Uit een bouwkeet in de Hof van Spaland blijkt afgelo pen weekeinde een faxapparaat te zijn gesiolen. De dader kon de apparatuur op een eenvoudige manier bemachtigen. Hij gooide een ruitje in en klom naar binnen. Hetzelfde gebeurde aan de West- frankelandsedijk. Daar werd een fax gestolen uit een zogeheten portocabin. Inbraken in Schiedam werden ook gemeld uit de Lange Singel- straat (een partij tabak uit een winkel) en de Olympiaweg, waar de kan .ine van sportvereniging Hermei DVS werd geplunderd. Er woi 1t geld vermist. Het is in korte tijd al de zoveelste inbraak in een kantine in hetHargapark. In de Zijlstraat werd grijze Opel Kadett gestolen. Schiedam - De leegstand in De Gorzen neemt verontrustende vormen aan. Daarom heeft de Be wonersvereniging Schiedam Zuid (BVSZ) de Woningbouwver eniging Schiedam en het ge meentebestuur gevraagd een ac tiever verhuurbeleid te voeren in de wijk. De leegstand kwam aan het licht by een onlangs gehouden onder zoek naar de mening van de huur ders over het omstreden sloopplan van de woningbouw vereniging. De WBS wil ongeveer 160 huizen slopen om grootschalige nieuw bouw te plegen. Volgens de telling van de bewo nersvereniging staan momenteel, in een betrekkelijk klein aantal straten, niet minder dan achttien huizen leeg. Daarnaast worden er zestien ge bruikt als wisselwoning. Die staan dus ook geregeld leeg. „Een dergelijke situatie is niet bevor derlijk voor het woon- en leefkli maat, temeer daar dit deel van Schiedam-Zuid altyd geken merkt is door intensieve sociale contacten tussen buren onder ling," aldus de Bewonersvereni ging richting gemeentebestuur en woningbouwvereniging. Daarnaast is De Gorzen een ge liefde wijk voor woningzoeken den. .Indien woningzoekenden in gaan op hol aanmoedigingsbeleid van de gL.' .oente Schiedam om aan te geven waar men graag zou wonen, dan zien wij niet graag dat men de neus stoot tegen onwil aan de kant van de WBS," merkt de bewonersvereniging zuur op in een brief aan het ge meentebestuur. Vlaardingen - De Vlaardingse ha vens hadden in 1992 een redelijk goed jaar. Ondanks de teruglo pende economische activiteiten bleef het aantal zeeschepen dat de haven aandeed (2097) gelijk aan de bedrijvigheid in 1991 (2096 schepen). De totale verwerkte tonnage ging zelfs Iets omhoog, van 6,5 naar 6,9 miljoen. Topjaar was 1989, toen bijna 8 miljoen ton werd o- erge- slagen. Niet alles steeg. Het aantal bin nenschepen in de Vlaardingse ha ven liep in vergelijking met 1991 enigszins terug van 8849 schepen tot 8745. Over de totale linie werd een winst geboekt van 125.000 gulden Met het in 1992 behaalde resul taat kan Vlaardingen nog steeds aanspraak maken op de titel zes de zeehaven van Nederland.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 2