Waterweg 9 'Appartementen in toren Vigilantis' Jeugd wil meer Efteling-attracties in Schiedam Vier jaar cel geëist voor rol in hasj- en XTC-smokkel Bos en moerasgebieden bij Wondhoek/Spaland De enige echte eerste paal Verhuur van kantoorruimte wil niet van de grond komen Lubbers opent EKP Rotterdam Dordrecht biedt bewoners gifwijk 5 miljoen gulden Broedende meeuwen weg voor komst Beatrix Bobby Brown komt niet Vertraging dreigt bij bouw Put van Capelle hVA nagtkgaal Huis totaal uitgebrand Brandweer voert actie Inbrekers actief Treinreiziger steelt Hongerige inbreker Rotterdams Dagblad Ponderdag 27 Rlei 1993 Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131BT Vlaardingen tel 010-2340055/fax 4349754 Premier Lubbers heeft gisteren aan de Terbregseweg het naeu- we expeditieknooppunt van PTT Post in Rotterdam geopend. Hij bekijkt hier met directeur J. R. Bioot van pTT Zuid-West een van de apparaten die het mogelijk maken d© 9OQ.OQ0 uitgaande en 600.000 binnenkomende poststukken te verwerken. Nadat postcodes op machinaal verwerkbare brieven *ijn omgezet In een code met fluorescerende streepjes, sorteert andere 'lees- 'apparatuur' de post en stuurt hem naar vakjes hietéén postco de. De machine kan ruim 25.000 poststukken Per uur verwer ken-Hét is de bedoeling dat in 1998 in het EKP Rotterdam 98 prpcjejfyvan de briefpost machinaal wordt verwerkt. Hetexpedï- tieftnooppunt vormt een belangrijke schakel |n het distributie net vélJ PTT Post. Het komt in de plaats van dat San het Delftse- plein. Foto Pau! StolJv'ANP Dordrecht - Oud-bewoners van de Dordtse gifwij k Merwedepoïder gaan akkoord met een schaderege- ling die hen is aangeboden door de gemeente. Bijna driehonderd gedupeerden krijgen samen Zo'n vijf miljoen gulden uitgekeerd. Het is voor het e^rst dat er zonder tussenkomst van de rechter een schade- vergoeding op deze schaal tussen burgers en een ge- meente is overeengekomen. Begin jaren tachtig kwam aan het licht dat de wijk Merwedepoïder was gebouwd op chemisch afval dat daar door de Chemische Industrie Rijnmond was ge- stort. In 1986 begon de sanering, waarvoor jo6 wo- ningen onteigend en gesloopt moesten worden- Die bewoners krijgen nu een vergoeding, vooral voor 'verminderd woongenot' in de jaren voorafgaand aan de sanering. Regeling Toen de sehoonmaak,in 1989, achter de rug wes bood de gemeente aan.een.minnelijke regeling te treffen- Voorwaarde voör'het"welslagen was dat minstens tachtig procent van de bewoners met de voorstellen moest instemmen. Nu, na drie jaar onderhandelen, heeft negentig proceiïUaten weten akkoord te gaan met de voorstellen. De-gemeenteraad moet in juni nog officieel instemmen met de regeling. Met-het accepteremvan deze regeling zien de bewo ners'af van verdere aanspraken. Alleen voor medi sche kosten is een uitzondering gemaakt. Worden in de toekomst 'gezondheidskosten' gemaakt dfe voort vloeien uit het wonen op gif, dan kunnen zij probe- ren die alsnog op de gemeente te verhalen. Met deze schaderegeling erbij zijn de totale kosten 1 van de sanering van de Merwedepoïder uitgekomen op I1Ö miljoen gulden, waarvan Dordrecht 32 roil- joen voor zijn rekening heeft moeten nemen. Samen met het ministerie van VRÖM probeert Dordrecht de schade op de vervuiler te verhalen. Rotterdam - Vogelbescherming Nederland dreigt met een scherp optreden tegen de ECT op de Maas- vlakte. Met een bulldozer wil het container-overslag bedrijf een stuk grond egaliseren vooreen tent waar in volgende maand koningin Beatrix wordt ontvan gen. De vorstin opent een nieuwe terminal van het r container-overslagbedrijf. Zo'n twintig broedende ^jpiantelmeeuwen, een beschermde vogelsoort, wor gden hiervan de dupe. ^Vogelbescherming eist van de ECT rust voor de vo- I* 'gels en geen vernietiging van de grondnestep. (,Die tent bouwt men maar op een andere plek op het ha- :_ventëfijem. Er zijn mogelijkheden genoeg," heeft —Koos van Donk van Vogelbescherming onderzocht. •^-Vandaag probeert hij in een laatste overleg met het bedrijf tot een oplossing te komen. Lukt dat niet, dan daagt Vogelbescherming de ECT voor de rechter- Rotterdam - Bobby Brown komt niet naar AJhoy'. De Amerikaanse zanger heeft zijn enige optreden in Ne derland, dat voor 24 juni op de agenda stond, afge zegd, omdat hy oververmoeid zou zijn. Reeds ge kochte kaarten kunnen bij de voorverkoopadressen worden teruggegeven. Capelle aan den Ussel - De bouw van de Capelse woonwijk 's-Gravenland dreigt ernstig vertraagd te worden. In verband met door omwonenden ingestel- de kroonberoepen tegen het bestemmingsplan jnag de gemeente geen bouwvergunningen meer afge ven. Bij een langdurige vertraging lijdt de gemeente een miljoenenverlies. Ook toekomstige bewoners van 'de Put van Capelle* dreigen gedupeerd te worden, omdat het huis dat zij wilden, kopen voorlopig niet mag worden gebouwd. Voor de Capelse wijk bestaat in de regio Rijnmond grote belangstelling. Een_ infermatie-avond trok twee weken geleden nog dried? zend bezoekers. Op veel woningen, waarvan da bouw uit jaar moet begin nen, is inmiddels een. optie genomen. Woningen waar/oor al een bouwvergunning is verstrekt, mo gen wél worden gebouwd. Capelle heeft de Raad van. State gevraagd het verbod op te heffen zodat kan worden doorgegaan met de bouw van de wijk- De ge meente wil al snel na de zomervakantie begijnen met de bouw van de volgende fase, zodat de tijd dringt. Een uitspraak over het kroonberoep zelf kan nog jaren op zich laten wachten. Door Jan Booister Vlaardingen - De verhuur van kantoorruimte in de toren Vigi lantis nabij het NS-station Vlaardingen-Oost verloopt zo slecht dat er plannen bestaan om er appartementen in onder te bren gen. Er zouden er 40 a 45 in kunnen komen, volgens B. van Doorn jr. van Bevasta, dat samen met Troostwijk Makelaars BV de kantooruimte probeert te verhuren. Van Doorn is ook ver- bondenaan het projectontwikkelingsbureau Devco, dat de kan toortoren uit de grond moet stampen. „Het is technisch uitvoerbaar de appartementen in de kantoorto ren te realiseren." aldus Van Doorn. „Naar de prijsklasse is nog niet gekeken. Ook niet of het ver huur of verkoop zou moeten wor den." In het complex is achtduizend vierkante meter kantoorruimte gepland. Daarvan zijn er in prin cipe tweeduizend verhuurd aan de GGD, die nog onderhandelt over de voorwaarden. Veronder steld wordt dat de kantoren 'ge stoffeerd' worden opgeleverd, dus met vloerbedekking, wanden en andere voorzieningen, Devco wil kaal leveren voor het half miljoen per jaar dat de GGD maximaal voor de ruimte wil uittrekken. Ondertussen is de vraag gerezen of de toren op tijd kan worden op geleverd. Op 1 juni had de eerste paal de grond in moeten gaan, maar de grond is nog niet bouw rijp. De gemeente heeft voor deze werkzaamheden 940.000 gulden uitgetrokken. Buiten deze kosten moest nog drie ton op tafel wor den gelegd om het café aldaar aan te kunnen kopen en slopen. De GGD houdt vast aan de ople- vermgsdatum van oktober '94. „Wij zitten vast aan die termijn," aldus directeur mr. E. S. A. van der Meer. „Of die datum gehaald wordt? Ik doe geen voorspellin gen. Er liggen afspraken en die zijn helder." G. W. Alberti van Troostwijk Ma kelaars BV bevestigt dat er naast de GGD nog niet één andere huurder voor de toren is. „Het is een goede lokatie. dichtbij een rijksweg en een station. Nee, het is inderdaad geen echte kanto- renlokatie. Daarom zoeken we huurders in watje de zachte sec tor zou kunnen noemen, instellin gen voor thuiszorg en dergelijke. We bekijken ook samen met Dev co wat we kunnen doen om ze over de streep te trekken. We zijn meteen aantal partijen in gesprek, maar men heeft geen haast. De gemeente wel, begrijp ik." Schiedam - Pratende, en leuk be schilderde papierbakken op straat. Een milieuhuisje, waar je instrumenten kunt lenen om de kwaliteit van het water in de sin gels te meten (mits je het gele bre vet hebt). Wildroosters bij speel plaatsen, zodat honden niet op het gras komen en er dus ook niet kunnen poepen. Had de Schiedamse jeugd het voor het zeggen, dat zou de stad er heel an ders uitzien. Vrolijker, schoner, een beetje sprookjesachtig, zoals de Efteling. Gisteren was de jeugd een dagje de baas over de stad, en in de zaal waar gewoonlijk de gemeente raad vergadert, kwamen zes door kinderen gevormde fracties bij een om belangrijke besluiten te nemen. Met ernstige zaken als de stadsvernieuwing of de huurver hoging mochten zij zich niet be moeien, wel mochten ze zelf uit maken welk van de door hen zelf ingediende milieuplannetjes het beste zou zijn voor de hele stad. Aan die beslissing gingen interes sante demonstraties en discus sies vooraf. Burgemeester Rei- nier Scheeres mocht als eerste een leeg 7-TJp blikje vermorzelen in een blikpletter, en het restant in een speciaal ontworpen 'blik- bak' deponeren. Een videofilmpje van de Fractie Nieuwland toonde aan dat zo'n voorziening geen overbodige luxe zou zijn: veel kin- deren en volwassenen smijten hun blikjes en snoeppapiertjes gewoon op straat. Gpvallend was de professionele houding van veel jonge politici. Zij beklommen het m":KE «V fractie-overleg in de kindergemeenteraad. Stemmen we voor of tegen afvalbakken in de vorm van papieren bootjes? Foto Ellen den Ouden. stoelte met een gemak alsof het hun dagelijks werk was en scho ten zonder schroom de burge meester aan voor een onderonsje. Alleen met de geluidsinstallatie hadden ze enige moeite. Totdat een behulpzame stadhuisrr?'de- werker uitlegde:Als je wilt nra- ten moet je eerst het knopje in drukken." De kindergemeenteraad, dit jaar voor de tweede keer gehouden, viel bij alle deelnemers en toe schouwers goed in de smaak. De echte raadsleden die het schouw spel bijwoonden konden er nog wat van leren. De publieke tribu ne was tot de laatste plaats bezet, en dat is hij gewone raadsverga deringen zelden het geval. De jeugd had daar w»! een verklaring voor: „Volwassen mensen praten zo saai, en het is vaak nog geklets ook." Schiedam - Een woning aan de St. Liduinastraat is in de afgelo pen nacht totaal uitgebrand, De brand ontstond rond kwart voor twee vermoedelijk in een televi sie. De bewoners konden tijdig het pand verlaten. Een bovenge- lcgen woning liep rook- en water schade op. Vlaardingen - De Vlaardingse brandweerlieden die in de uitruk- dienst zitten draaien voorlopig een zondagdienst. Dat betekent onder meer dat niet meer geoe fend wordt en alleen nog voor brand en hulpverlening wordt uitgerukt. De actie is bedoeld als protest tegen het 'magere' bod van de overheid. De bonden eisen 2,5 procent loonsverhoging. Er wordt 1,1 procent geboden. Schiedam - Drie Schiedammers hebben gisteren aangifte gedaan van inbraak in de nacht van. dins dag op woensdag. Uit een winkel aan de Broersvest werd voor 900 gulden aan kleding meegeno men. De inbrekers kwamen bin nen na het ingooien van een ruit met een straattegel. Uit een winkel aan de Mgr. Nolen- slaan werd kleding weggenomen. Aan de Rotterdamsedyk werden uit een woning geld en bankpas sen gestolen. De dieven kwamen vermoedelijk binnen door het 'openflipperen' van de voordeur. Vlaardingen - Op het NS-station Vlaardingen-Oost is gisteravond even na zes uur een 27-jarige man aangehouden op verdenking van diefstal. Hij had even tevoren in een trein een rekenmachine en drie verzegelde^randtrommels gestolen. ïfi^jiMyé^dragen aan de Spoorwegpolitie. Vlaardingen - In een winkel aan de Van Hogendorplaan te Vlaar dingen is ingebroken. De dief heeft wat kaas en drank gestolen. Door Sander Sonnemans Tal van genodigden krijgen één dezer dagen de uitnodiging in de bus voor het bijwonen van de start van de bouwwerkzaamheden van het veelbesproken ABC-complexaan de Lange Kerkstraat in Schiedam, Deze bijeenkomst staat gepland voor 10 juni. Maar wat de I*etrokkenen op deze dag ook samenbrengt, in ieder geval niet het slaan van de eerste paal. Die ging gisteren zonder enige ophef de grond in. De nieuwe winkels voor Albert Heijn, Blokker en C&A wordengebouwd door het Schiedamse aan nemingsbedrijf Slavenburg. Volgens een woordvoerder van ditbedrijf staat nog niet vast of degïs- teren geslagen paal een onderdeel gaat vormen van de draagconstructie van defundering. In het jargon is er sprake van een 'proefpaal'. Eerst wordt bekeken of het gevaarte lang genoeg is om bet nieuwe winkelcomplex voor het wegzinken in de drassige ondergrond te behoeden. Foto Roei Dijkstra Schiedam - Is de 50-jarige Schiedammer, die zich gisteren voor de rechtbank moest verant woorden voor zijn aandefin ver schillende hasj-transporten en het vervoer van een hoeveelheid XTC-pillen, het brein achter de organisatie? Of is hij slechts een klein schakeltje van het netwerk? Dat was de vraag die z(™ el recht bankpresident mr. J.',v. Heyman als officier van Justitie mr. J. P. Wittop Koning bezig hield. Voor de raadsman van de verdachte, mr. O E. Meijer, stond het als een paal boven water dat zijn cliënt niet als de 'grote jongen' moet worden gezien. De verdachte, die bekende een ze kere rol te hebben gespeeld, werd verweten vong jaar een tweetal omvangrijke hasj-transporten op poten te hebben gezet. Daarbij werd de kapitein van de waster Fuga ingeschakeld. De man smokkelde tegen een beloning van 80.000 gulden eerst 1000 en later 4260 kilo vanuit Marokko via Spanje naar Rotterdam. Ook werd de Schiedammer gezien als de grote organisator van een transport van zeven kilo XTC vanuit Schiedam naar Engeland. Voorts trof de politie in zijn huis een hoeveelheid amfetamine en verdovende middelen aan. De zaak kwam aan het rollen toen de douane op 7 oktober van het vorig jaar bij toeval op de hasj- smokkel stuitte. Het betrof de tweede levering waarbij de Schiedammer volgens de officier betrokken is geweest. Een steek proef lag ten grondslag aan de vangst. Bij de hasj-smokkel was in het ruim van het schip gebruik gemaakt van een dubbele wand. De eerste smokkeltrip was wel goed verlopen. Na aflevering in de Rotterdamse haven werd het spul in bestelwagens naar Schiedam en Ridderkerk ver voerd. Dc verdachte Schiedam mer zelf zou aan de transactie 10.000 gulden hebben overgehou den. „h dat wel zo?" fronste pre sident mr. Heyman zijn wenkbr auwen „U wordt er in verhouding met de kapitein maar weinig wij zer van." Ook over de opbrengst van het vervoer van de XTC-pillen ver baasde de president zich. Volgens Vlaardingen/Schiedam - Tussen Schiedam/Vlaardingen en Delft verrijzen de komende jaren vele bossen, kanoroutes en fiets- en wandelpaden. Het plan voor een groot recreatiegebied Abtswoude is klaar en gistermiddag in Delft bekendgemaakt. Als vervolgens minister P. Buk man (landbouw) en de provincie hun goedkeuring geen, kan de aanleg snel beginnen. Vooruitlo pend hierop zal dit najaar waar schijnlijk al de aanbesteding plaatsvinden voor de eerste bos- aanplant ten zuiden van de Delft- se wijk Tanthof. Abtswoude is nu nog een open polderland van 2450 hectare. Als alles af is, zouden hier dagelijks maximaal 20.000 mensen per dag kunnen fietsen, sporten, wande len en anderszins in dc natuur ge meten. In de Oost-Abtspolder bij Over- schie/Schiedam wordt een bos aangelegd, voor de houtproduk- tie. In het zuiden van de Oost- Abtspolder wordt een activitei tenterrein voor meerdere doelein den aangelegd, wellicht ook mo torcross. In het zuiden van de Noord-Ke- thelpolder komt een natuur- en recreatiebos. Dit bos wordt slechts voor een deel door de mens ingeplant, de natuur moet zelf voor de rest zorgen. Vanaf dit bos is er een overgang naar een moerasgebied en het reservaatge- bied. Woudhoek-Spaland bij Schiedam is een gebied dat ook wordt ingericht met bos en moe- ra.sgebl.den. Het gebied is goed te bereiken door wandel- en fiets paden. In de Holiërhoekse Polder in Vlaardingen is, volgens de plan nen, plaats voor oever- en water recreatie: vissen, kanovaren en roeien. De overgang van stads rand naar rescreatiegbied wordt open gehouden, zodat er een ge makkelijke verbinding onMaat ïuSstn de stad en weideg<_. In Schipluiden komen een z, ho les golfbaan, volkstuinen en sportvelden. Ten zuiden van Delft komt het Abtswoudse bos, met wandel- en fietspaden en wa terpartijen om te vissen, te schaatsen en te kanoën, Een en kel stiandje kan voor zon- en zwemplezier - Het hele r' uit de overheid bijna 95 mnjucn gulden kosten. Ruim de helft gaat op aan wegen en paden. Voor de inrichting van recreatiegebieden, zoals bosaan leg, is 3D miljoen uitgetrokken. De inrichting van Abtswoude had veel beter gekund. Veel moest worden geschrapt toen staatsse- creatris D. Gabor twaalf miljoen guldens op het plan bezuinigde. Vooral len noorden van Vlaardin gen zijn toen enkele plannen van dc kaart gehaald. Een nieuwe fi nanciële tegenslag komt er aan als de omstreden vuilstort in de Liekebaert niet doorgaat. Dan loopt de recontructiecommissie 13 miljoen gulden aan inkomsten mis. Ook zit het ministerie van VROM momenteel wat krap bij kas om alle geplande grondaan kopen te financieren. Voorzitter H L. Blok van de reconstructie- commissie vroeg de overheid gis teren daarom opnieuw om mede werking. De plannenmakers houden de ko mende weken meerdere voorheh- tings- en inspraakbijeenkomsten. Voor belangstellenden uit Schiedam/Rotterdam en omge ving is woensdagavond 2 juni om acht uur een bijeenkomst in wyk- gebouw Musica, de Lugt 17 te Rottcrdam-Overschie. Voor Vlaardingers is op donderdag 3 juni om acht uur een avond in de Triangel, Fransenstraat 12-14 in Vlaardingen de verdachte was het niet de be doeling dat hij er zelf iets aan over zou houden. „Ik zorgde op ver zoek van een overigens onbekend gebleven man, die het spul in En geland wilde hebben, alleen voor dat het door iemand zou worden vervoerd," legde hij uit. Ik deed het even tussendoor zonder er iets voor te krijgen. Tenslotte heeft het toch nog 1500 gulden op geleverd." Dat klonk voor president mr. He- ij man klaarblijkelijk niet al te overtuigend. Prompt werd de wandel en handel van de verdach te doorgenomen. De man ver klaarde voor het Belgische bedrijf in onroerend goed, dat door zijn '"ouw wordt gerund, te werken als bemiddelaar. „Maar volgens de belastingdienst heeft u sinds 1987 geen bron van inkomsten ge had. Waar leefde u dan van?" trachtte de president de waarheid boven tafel te krijgen. Moe gewor den van de chaotische uitleg gaf hij de officier het woord. „Het ontbreekt ons aan de ele menten om er achter tc komen hoe groot de organisatie is," klonk het uit diens mond. „Ik acht de vier ten laste gelegde fei ten bewezen en kies voor een straf die op de maat van de ver dachte is gesneden. Het gaat hier om handelingen waarbij veel geld omgaat. Ik eis een gevangenis straf van vier jaar en een boete van 25.000 gulden." Advocaat mr. O. E. Meijer kon zich totaal niet in de strafeis vin den, hekelde enkele facetten van het onderzoek en vroeg voor twee van de ten laste gelegde feiten - het tweede hasj-transport naar Rotterdam en het vervoer \an de XTC - vrijspraak. „Hij wordt afgesehildcid als de hoofdverdachte," pleitte hij voor zijn client, „maar is dat met. Het is de eerste keer dat hij in aanra king komt met dergelijke zaken. Geef hem een kans een nieuwe start te maken of houdt daar bij de eventuele strafbepaling reke ning mee." De uitspraak volgt over twee we ken.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 2