W< i tc r weg 15 'Ondernemingsklimaat slecht' 'Schap moordt natuur in Lickebaert uit' Toon Hermans wordt niet meer uitgenodigd Gemeente wekt ergernis Maassluise ondernemers Nieuwe huizen in De Hoek Belangen van recreatie staan soms haaks op behoud van dieren en planten Schiedam, hels park Lokale politiek op dood spoor? Koffie centraal in Wereldwinkel Thema-avond PvdA Geld van de gemeente voor wijkveiligheid Aanschrijvingen vallen slecht in Alberdingk Thijmstraat Rotterdams Dagblad Woensdag 2 juni 1993 Onlangs kreeg ik een krantje in de bus over het Overlegorgaan Ryn- mondgemeenteo (OOR). Dit nieuwe overheidsorgaan, een soort mi ni-provincie of zo u wilt super-gemeente, is over enkele jaren de baas in het Rijnmondgebied. Ms ik het krantje mag geloven (wat ik natuurlijk niet doe) wordt het allemaal Veel Beter. In de krant wordt van elke OOR-gemeente een kort profiel gegeven. De Schiedamse tekst ('Schiedam, Bourgondische enclave') wil ik eens onder de loep nemen. 1. 'De binnenstad behoort tot de mooiste centra van Holland.' Onzin, gezien de lelijke nieuwbouw aan de Lange en Korte Haven en de kaalslag aan de Lange Kerkstraat ten behoeve van drie bekende de- tailhandelsbedrijven. 2. 'Reders, kooplieden en distillateurs hebben Schiedam een rijke er fenis nagelaten.Jawel, maar ze zorgden er ook voor dat er 'aan iede re gevel een onafboenbare roetkorst kleeft en over havens en straten een eeuwige steenkolennevel kleeft', aldus de Schiedamse domi nee-schrijver Piet Paaltjens in 1880. En ze zorgden er eveneens voor dat vele uitgebuite brandersknechts hun hersencellen hebben weggezopen. 3. 'Hier woonden schrijvers als Bordewijk, Piet Paaltjens en Adriaan van der Veen.' Correct, Piet Paaltjens verhing er zich zelfs en Border wijk bedacht voor Schiedam de term 'Zwart Nazareth, hels park van de drank' (Verbrande Erven, EmUe Mandeau). Een citaat: 'Des zomers lag zij temidden van het sappigst Hollands weidelandschap te braken als een zwarte vulkaan. De felle vuren der glasblazerijen omkringden haar in een krans helse rozen. Bij vallen de avond bekleedde zij zich met een diepe gloed van monumentali teit. Haar naam droeg een klank van duisternis...' En J.C. Perk, de vader van de Tachtiger Jacques Perk, sprak van "t zwart berookt Schiedam'. 4. 'De stad is in trek en de groei is er nog lang niet uit.' Onzin. Vele, vele jaren lang nam het bevolkingstal af. 5. 'Er zijn plannen voor een nieuw theater, een nieuwe bibliotheek en een gemeentelijk warenhuis.' Inderdaad, dat is karakteristiek voor Schiedam, zoals iedere stadshistoricus kan beamen: Schiedam maakt plannenen voert ze zeiden uit. Waarom trouwens niet geschreven: een prachtig mooi Tusehinski theater is er in 1957 naar de gossiemijne geholpen en krijgt binnen kort de genadeslag. 6. 'Trots kijkt Gravin Aleida's bronzen standbeeld straks naar de drukte op de Broersvest.' De drukte klopt, want die fraaie boulevard is door het gemeentebestuur in elkaar gedrukt tot een smalle dorps straat. Maartrots? DICK VAN DER LUGT De PvdA-Klankbordgroep Vernieuwing Lokale Poli tiek houdt morgenavond in het Passagetheater een openbare discussiebijeenkomst die toegankelijk is voor iedere geïnteresseerde. 'Lokale politiek op dood spoor?' is de stelling waarop door deskundige spre kers en commentatoren wordt gereageerd. De bijeenkomst gaat over vernieuwende ideeen om een andere vorm te geven aan het gemeentelijk be stuur en aan de rol van do lokale politiek. De ge spreksleiding is in handen van Ron van de Rhee, journalist bij Stads TV Rotterdam De bijeenkomst begint om 20.00 uur en de toegang is gratis. Vlaardingen De Wereldwinkel aan de Hoogstraat 39 vestigt zater dag alle aandacht op het assortiment koffie met het Max Ha velaar-keur merk. Met die actie wil men nieu we klanten en doelgroepen interesseren voor het rechtstreeks geïmporteerde koffiemerk. Door het wegvallen van de internationale koffie- overeenkomst is de wereldmarktprijs van koffie het afgelopen jaar fors gedaald. Een koffieboer die zijn produkt aan de stichting Max Ha velaar verkoopt, ontvangt daardoor ruim twee maal de wereldmarkt prijs en is daardoor in staat een zelfstandig bestaan op tc bouwen. In de Wereldwinkel kan de koffie die er wordt ver kocht zaterdag natuurlijk ook worden geproefd Maassluis Met een aantal thema-avonden wil de PvdA-afdehng van Maassluis in klare taal uitleggen wat zij na de verkiezingen in maart van het volgend jaar m de pe riode 1994-1998 voor de Maassluizers wil bereiken Toehoorders kunnen vernemen welke beleidsterrei nen extra aandacht krijgen Morgenavond is de eerste bijeenkomst. Die wordt gehouden in kinderdagverblijf Pardoes aan de Bur gemeester Schwarzlaan 4 en heeft als thema zorg. Een aantal mensen uit de praktijk zorgen voor dc in leiding waarna de bezoekers kunnen deelnemen aan de discussies. De bijeenkomst begint om 20 00 uur. Hoek van Hólland De Hoekse deelgemeentcraad gaat de komende tijd meer aandacht besteden aan de veiligheid in de wij ken. Alle Rolteidamse deelgemeenten hebben van B en W van de Maasstad 75.000 gulden gekregen om in 1993 aandacht te geven aan de wijkveiligheid. Het deelraadsbestuur wil de Hoekse bevolking at tent maken op de mogelijkheden om met dat geld iets te doen. Bewoners kunnen zelf met plannen ko men. Vooral preventieve maatregelen krijgen daar bij aandacht. Op maandag 21 juni wordt sn wijkgebouw De Hoek stee een bijeenkomst gehouden. Daar zullen eventu ele wensen en suggesties besproken worden in aan wezigheid van vertegenwoordigers van politie en ge meentewerken en andere belanghebbenden. Schiedam donderdag 3 juni Expositie Jaap Veraf jj sr (kleine schilderijen), showroom auto mobielbedrijf Nootel-jom, Zwaluw laan 84 l'm 24 juni Opening indianementoonstelling, bibliotheek Zuid. Leliestraat, Vm 26 juni Tentoonstelling 'Boeken, ook voor babv's en peuters', jeugdbi bliotheek. Krote Haven 12fl. dm 30 ju m Vlaardingen donderdag 3 juni Kot'fie-ocbtend met gast schrijfster Leni Sans, bibliotheek West- wiik, 10 00-1130 uur Poiif7pr'plnii'h<*i]rs !1 00 16 nrj imr Lunchconcert Aad Zoutendijk, Grote Kerk, 12 45 uur Maassluis woensdag 2 juni Zwangerschapsvoorlichting. Koningshof, 20 00 uur Door Wessel Penning Maassluis - Veel Maassluise ondernemers voelen zich tekort gedaan, genegeerd of tegengewerkt door lokale autoriteiten. Uit de resultaten van een onderzoek blijkt dat velen het plaatse lijke ondernemingsklimaat 'onvoldoende' vinden. „Mevrouw, mij ne herenHet is hopeloos. Waardeloos," riep een ontevreden middenstander gisteravond uit. Net als de vier wethouder?, een flink aantal raadsleden en vele collega-ondernemers was hij af gekomen op een discussie over het ondernemingsklimaat in zijn stad. De Maassluise WD-afdehng hield in de afgelopen weken een enquete onder zo'n driehonderd bedrijven. Slechts vijftien pro cent van de aangeschreven on dernemers reageerde, waardoor het onderzoek ook weer niet té se rieus genomen kan worden. Maar de reacties op de wel inge vulde formulieren logen er be paald met om. Alom werd ge klaagd over de gebrekkige com municatie met de gemeente, over het «lecht functioneren van de ge meentelijke commissies en de ve le onduidelijke, ellenlange en zel den consequent uitgevoerde pro cedures. Een aantal ondernemers gaf de gemeente op tal van terrei nen het laagst mogelijke rapport cijfer op een schaal van tien: een een', Anderen schatten de ge meente hoger in, maar slechts een kwart van de inzenders gaf hoger dan een 'vijf. Veel onvrede werd gisteren ge spuit in de richting van een vijf raadsleden, die op het podium van het Schuurkerk-theater had den plaatsgenomen. Een tanksta tion-eigenaar, die dolgraag wil uitbreiden m Vlaardingen; „Ik zoek steeds weer contact met het gemeentehuis om te vragen of mijn 'aanvraag' nu rond is. Maar ik hoor maar niets. Ik wacht al maanden op antwoord Is het met gewoon beleefd om me eventjes op te bellen?" En zo hadden meer ondernemers hun klachten. Over parkeerproblemen, over nooit ge kregen vergunningen, over veel te lange wachttijden. Tja, dat vonden a*. raadsleden heel vervelend. En onbeleefd dat men niet even werd teruggebeld. Dat kon zo inderdaad niet. „Maar we hebben het hier wel over de ambtelijke sferen, daar kunnen wij niets aan doen." zei WD- raadslid L de Zeeuw. Toch bena drukten de raadsleden dat met al les op de ambtenaren geschoven moest worden „We zijn hier niet om op ambtenaren te schieten Wij als raadsleden moeten hen toch ook controleren." Voorzitter Roi van de Onderne mersfederatie Maassluis: „Men heeft hier m deze stad geen be grip vuor de belangen van de on dernemer. Ondernemers willen vandaag doen. wat gisteren moest gebeuren. Onze bedrijfsvoering heeft geen tijd voor maandenlan ge wachttijden Als zo het onder- nemingsaklimaat moet zyn, dan schaam ik me voor Maassluis Een ander: „Alles duurt weken, maanden zelfs. Alleen de reke ningen van de gemeente komen steeds bijzonder snel. Binnen drie dagen heb ik ze meestal bin nen Dan blijkt de gemeente plot seling wel bijzonder efficient te kunnen werken." Rol: „Ziet de gemeente met in dat bedrijven gekoesterd moeten worden, omdat juist zy in deze re cessie de werkgelegenheid op peil kunnen houden?" Nu. dat had de CDA-raadslid A. Keizer- waard eerder op de avond al inge zien. „Ondernemers hebben we nodig. Dat is de kurk waarop we drijven. We staan aan uw zijde We vechten met u mee Het was bedoeld als peptalk voor de aan wezige ondernemers, maar het le verde slechts ongeloof op De raadsleden werd verweten slechts plannen te maken, dc praktijk te vergeten en 'geen be leid te voeren D66-vertegenwoor- digster L G van Duijn reageerde gepikeerd. „Dat u het niet met ons eens bent, dat mag. Maar gaat u met zeggen dat we geen beleid voeren, want dat doen we we) En er zijn natuurlijk regels Wij heb ben met slechts te maken met uw belangen. Wij zitten in de ge meenteraad voor het algemeen belang." Een eigenaar van een Doe-het- zelf-zaak - 'geboren en getogen hier in Maassluis' - was het ont gaan dat de gemeente in haar af weging ook rekening houdt met de belangen van de ondernemers ..Het beleid is zo stuntelig, zo ge brekkig De moed zinkt je in de schoenen Als ik zo zou omgaan met mijn klanten..." En om hem heen werd instemmend geknikt Hoek van Holland - De korfbal- velden aan de Hoekse Hilhveg en de wat verderop gelegen sch ilwerktuinen zullen wor den bebouwd met in totaal 107 woningen. Op het korfbaJveld, dat aan het eind van dit seizoen verlaten moet worden door korfbalver eniging 'Hoekse', worden 75 koopwoningen gebouwd, varië rend van vrije sector tot premie. De schoolwerktumen worden bebouwd met 32 woningwetwo ningen. Toon Hermans heeft de Stadsgehoorzaal een flinke schadepost bezorgd. Hij is niet meer wefkom in Vlaardingen. Archieffoto anp Vlaardingen - Toon Hermans staat met meer op de planken van de Stadsgehoorzaal in Vlaardin gen Mocht hij na zijn huidige toernee besluiten te blijven optre den. dan zal hy niet meer worden uitgenodigd in Vlaardingen. Stadsgehoorzaal-directeur Mar ten Putman is zeer teleurgesteld in dc artiest, omdat de 'amuseur' beloofde m januari op te zullen treden, maar het contract vervol gens toch afzegde. Dat gebeurde op een moment dat alle kaartjes in de voorverkoop al de deur uit waren. Hermans had het recht de voorstelling af te gelasten, maar in de Stadsgehoorzaal vindt men dat de artiest dat in een eerder stadium had moeten doen Later zegde Toon Hermans alle voorstellingen af omdat het pro gramma hem teveel aangreep. De emoties rond zyn overleden vrouw Rietje speelden daarbij een rol In zyn begroting had Putman vierduizend gulden winst ver werkt op Toon Hermans, maar dat werd vervolgens een gat in zyn financiële opzet voor dit thea terseizoen. Bovendien moest de directeur 1300 uittrekken om al le bezitters van een kaartje te be naderen en uit te leggen dat de voorstelling niet doorging. Toon Hermans wilde met in Vlaardingen optreden omdat hy meer rust eiste. De 75-jange ar tiest had gepland na twee voor stellingen een dag rust te nemen. Eind vorig jaar veranderde hy dat m twee dagen rust na twee voor stellingen. Zo werd het Vlaar- dingse publiek de dupe. Putman vindt dat Hermans eer der had kunnen voorzien dat hij meer rust wilde. Hij heeft de extra kosten van 1300 bij de artiest in rekening gebracht, maar veel hoop dat er betaald zal worden is er niet. Redactie Waterweg: Jan Booister Ben van Haren Peter de Sander Sonnemans Carel van der velden Westhaven plaats 22 3131BT Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Te efoon Door Peter de Lange Telefax 4349754 Henk Krab ben, liefheb bervan de na tuur in Mid den-Delfland: 'Hou je maar vast als het recreatie schap zich er gens over ontfermt.' Foto Roet Dijkstra •i i var SJ-'-j-j- v.,~. Sportredac- DonadBax Te efoon 2340055 Vlaardingen - De zorg voor de natuur is by het recreatieschap Midden-Delfland in slechte handen. Het schap zet doodgemoe dereerd de 2aag in gezonde bomen en bag gert bij honderden zeldzame en bescherm de bloemen uit de sloten Het moordt de kikkers zonder gewetenswroeging uit en verjaagt vogelsoorten. Daar komt kortweg de aanklacht van de Vlaardingse natuurliefhebber Henk Krab ben op neer. Het recreatieschap, gecon fronteerd met deze beschuldigingen, er kent dat er soms dingen gebeuren die ei genlijk niet horen, maar zegt ook dat iedere medaille twee kanten heeft. „Wij moeten met meer belangen rekening houden dan enkel natuurbehoud." Krabben woont aan de rand van de West- wijk en maakt zeer geregeld een ommetje door het Lickebaertgebied. Vaak komt hy ontdaan thuis Hy kan het schap, verant woordelijk voor het onderhoud van de na- tuur- en recreatiegebieden, wei schieten. „Dagelijks kan ik vaststellen wat dat onder de term 'onderhoud' verstaat," zegthy met onverholen sarcasme. „Hou je maar vast als het schap zich over de natuur ont fermt Modderkruiper Krabben zette zyn aantijgingen op papier. Een citaat: „Cobitus taenia, zegt u dat iets? Het is de zondagse naam die biologen ge ven aan een inmiddels in ons land uiterst zeldzaam visje dat meer huiselijk 'kleine modderkruiper' wordt genoemd Als lief hebber van zoetwateraquana viel het my jaren geleden al op dat dit visje ruim voor handen was in sloten en vlieten (de Poeidykse Wetering bijvoorbeeld). Die wa tertjes zyn nu onderdeel van het Licke baertgebied. „Om de fraaie kronkeling van die watertjes een moderner aanzien te geven (en dus mo derner te kunnen onderhouden) werden de boorden voorzien van hardhouten be schoeiingen En dus zette men destijds de hele boel droog, zodat het diertje daarna eindelijk ook in ons gebied uiterst zeld zaam werd..." Een slordige, om met te zeggen onvergeef lijke fout van het recreatieschap, meent Krabben. Nog zo'n blunder- uitgerekend in de maanden mei en juni, als de sloten vol kikkerdril liggen, begint het schap met het verbreden van de taluds, met behulp van 'grote graafmonsters'. Gevolg, het nage slacht van de kikkers sterft een vroege dood, en tegelijkertijd verdwijnen de lar ven van de kleine watersalamander (triton vulgaris) en die van de bufo vulgaris, de ge wone pad. Beide beschermde diersoorten. Zwanebloem In Midden-Delfland, vervolgt Henk Krab ben. komt gelukkig nog een neel fraaie soort van de circa 35 beschermde planten soorten in Nederland voor, de zwanebloem ofwel in planteniatyn de butomus umbella- tus Maar de omstandigheden waaronder dit plantje zich in Midden-delfland tracht te handhaven zijn bar en boos, heeft Krab ben met eigen ogen vastgesteld „In het Lickebaertgebied zyn ze met honderden uit het water gebaggerd. Bij slootonder- houd Door machines van futuristische af metingen. m updiadil van het schap Aan het slot van Krabbens klachtenlijst staan opmerkingen over het kappen van bomen en het vernietigen van brandnetels, kleefkruid, speenkruid, paardebloemen. enzovoorts. Daardoor wordt het ook voor andere planten- en diersoorten moeilijk te overleven „Tot voor twee jaar broedden m het dichte groen nog vele puttertjes. Nu zie je nog wel eens een paar van die vogeltjes, maar broeden is er niet meer bij sedert het schap er de motorzagen liet zingen." schrijft Krabben verbolgen „De laatste nachtegaal hoorde ik er in 1991 De hazen en fazanten zyn er nog Maar daar weten ze by het schap vast wel raad op Zyn algehele conclusie luidt dal het recrea tieschap het natuuronderhoud in Midden- Delfland op een zo goedkoop mogelijke manier uitvoert „Er worden een paar boe ren gehuurd cn die laten ze er met een trek ker even doorheen raggen Broedseizoen Het recreatieschap vindt dat Henk Krab ben 'een paar dingen door elkaar haalt' en de zaak eenzijdig bekijkt Het is bijvoor beeld een verkeerde veronderstelling, zegt voorlichter Ger de Reus. dat het schap voor al deze kwalijke zaken als enige verant woordelijk 7ou /ij' Tenminste een deel van dc kritiek hooit naar zyn mening op het bordje van de Reconstructiecommissie Midden-Delfland Die is verantwoordelijk voor de planning en de aanleg van het recreatiegebied. En. voegt De Reus daaraan toe, m de recon struct lecommissic zitten vertegenwoordi gers van vele belangengroeperingen Ook de natuurvrienden kunnen daar hun zegje doen Kennelijk, suggereert hy, hebben die niet geprotesteerd Vuor liet schonen van de sioten is eigenujK ook een ander overheidslichaam verant woordelijk, probeert de voorlichter duide lijk te maken: „Wy zitten vast aan de schouwplicht van het Hoogheemraad schap Dat verplicht ons de sloten te onder houden Volgens De Reus wordt er trou wens, omdat het recreatieschap streeft naar een 'zo natuurlijk mogelijke vegeta tie', normaliter slechts eén kant van de sloot onderhanden genomen, de overzijde blijft buiten schot Boeren Dat het werk juist in voor dieren gevoelige maanden wordt verricht, is volgens het schap onvermydelyk. ..Wy kunnen in de natte maanden met onze zware machines het terrein niet op Dan zakken ze weg m de modder." En helemaal ongevoelig ts het schap trouwens met voor de seizoenen. Met het broedscizoen zou wel degelijk rekening gehouden worden Zwanebloem Wat betrelt de zeldzame en beschermde zwanebloem is het oordeel van de voorlich ter heider „Die kunnen we op bepaalde plaatsen gewoon niet laten staan Niet dat we die moedwillig by henderden tegelijk uit het water rukken Maar soms ontkom je er niet aan Overigens gebeurde dat ook toen de boeren het nog voor het zeggen hadden in Midden-Delfland." Het probleem voor het recreatieschap is, vat de voorlichter samen, dat Midden-Delf land verschillende functies heeft Recre atie en natuur kunnen 'best samengaan', maar soms ook komen die twee functies met elkaar in botsing Voorlichter De Reus. ..In sommige delen leggen we de nadruk op intensieve recreatie, m andere delen krijgt de natuur meer aandacht Als je naar de Lickebaert kijkt, kun je ook zeggen dat daai tegenwoordig veel bomen staan. Die stonden er zes jaar geleden nog niet." Schiedam - Bouw-en Woningtoe zicht in Schiedam en de Bewo nersvereniging Schiedam-West (BVSW) zyn met elkaar in botsing gekomen over een -verbeterplan voor circa veertig woningen in de Alberdingk Thijmstraat. De be wonersvereniging beweert dat de gemeentelijke dienst 'platte be dreigingen' gebruikt om het plan door te drukken. Bouw- en Wo ningtoezicht op haar beurt zegt veel tijd en energie in het plan te hebben gestoken en nu stank voor dank te krijgen. Het conflict heeft betrekking op particuliere panden die in het ka der van de stadsvernieuwing zou den moeten worden opgeknapt. Eerst was daar geen subsidie voor beschikbaar, nu stelt de gemeen te alsnog een bijdrage m het voor uitzicht. Een deel van de eigena ren gaat met het verbeterplan ak koord, een ander deel niet. Vooral eigenaren-verhuurders zouden zich verzetten. Om iedereen over de streep te trekken, verzond Bouw- en Wo ningtoezicht onlangs aanschrij vingen aan alle bewoners. „Een bot middel, een dwangmaatre gel," volgens de bewonersvereni ging die de aanschrijvingen vindt getuigen van een poktiementali- teit In de brieven staat dat de ge breken die de woningen vertonen onmiddellijk verholpen moeten worden Blijven de eigenaren in gebreke, dan laat de gemeente h*>t wek verrichten, uiteraard voor rekening van de eigenaar. Verschillende bewoners hebben besloten bezwaar aan te tekenen tegen de handelwijze van Bouw en Woningtoezicht De woordvoerder van de gemeen- telyke dienst begrijpt niet goed waarom de bewonersvereniging zich zo druk maakt. In de buurt is regelmatig overleg gevoerd over het verbeterplan, er zijn ïnforma- tie-avonden gehouden en per soonlijke gesprekken geweest met individuele bewoners. Bo vendien. zegt de woordvoerder, is maar een klein deel van de eige naren tegen het verbeterplan; een meerderheid wil graag met finan ciële steun van de overheid zyn huis opknappen Die steun be draagt gemiddeld 65 procent van dc kosten Volgens Bouw- en Woningtoe zicht kan het verbeterplan alleen worden uitgevoerd als alle bewo ners daarmee akkoord gaan. De panden dienen gezamenlijk te worden aangepakt, omdat ze ge meenschappelijke bouwkundige problemen hebben, zoals schoor stenen en daken die vernieuwd moeten worden. „Dat kan je niet bij de een wel doen, en by de buurman nalaten." De BSVW zegt er begrip voor te hebben dat Bouw- en Woningtoezicht wil voorkomen dat een enkele weige rachtige bewoner een heel verbe terproject vertraagt. „Maar dwin gen met platte bedreigingen kan nooit." Daarom heeft de bewo nersvereniging steun toegezegd aan degenen die een bezwaar schrift zullen indienen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1