Waterweg 13 'Zet bestuur van PvdA op zijspoor' TFF 9 n zijné stil vai 'Deeltax nog verre van volmaakt' Shoarma-schutter is ontoerekeningsvatbaar ii, Crooswijkers pakken vuile troep zelf aan nr Extra politiemensen bij 's-Gravendeel-Feyenoord Vlagvertoon bij jarige weerlijn Hoek-Harwich Bekende partijleden willen nieuwe machtsstrijd voorkomen - 7 Gemeente neemt onderhoud Voïksbos ter hand Gepensioneerde ambtenaren ook dupe van reorganisatie Raad akkoord met beheerplan Politie zoekt automobilist Keïderbox geplunderd Auto weg Kunstobject bij de sluis Auto's gekraakt b li 'ie k Rotterdams Dagblad I Woensdag 2 juni'1993 I Regio Waterweg Westhavenplaats 22 I 3131BT Vlaardingen tel 010-2340055/fax 4349754 Rotterdam Een groepje bewoners uit Crooswijk heeft het initiatief genomen om de straten in de wijk weer schoon te maken. Onder leiding van enkele be- .woonsters ds gistermiddag een aanvang gemaakt met het opruimen van de stoep. Alle vuil dat voor. hun flat aan de Schaperdreef stond is in goedgekeur de zakken gestópt, zodat dé. Roteb het zonder proble- men kanmeenemen. Binnen dè kortste keren waren meer dan twintig zakken compleet gevuld, f;,We moeten de oorzaak van al die troep op straat bij iöns zelf zoeken," verduidelijkt Ans Parel uit Croos- wyk.y Het is onze eigen schuld, dat de stad zo vuil is. De jongens van de Roteb valt niets te verwijten: Die lyoeren actie voor zichzelf. Het kan mij niet schelen of datnu voor een,'twéé of drie proeent is.JDat actie voeren is hun goed recht. Ze doen nu precies wat ze r^fhÖrch te doèh en daarover mogen wij niet klagen." ;^«Het .idee voor de actie kwam vorige week op, toen Verontwaardigde bewoners uit het Oude Westen en *Gool een grote voorraad hüisvuilzakken op het bor- ::;;^es van het stadhuis hadden gedeponeerd. „Ik zag i-'.-ldiatlop. 'dèvifeleyióie'; 'en schaamde me rot," legt |mevrouwParel mp die d actie ziet als een protest tl- tgen'al die Rotterdammers, die ongecontroleerd hun >yiiilpp straat zetten; ^We hebben zo'n fijne stad en zo gaat Rotterdam op een heel verkeerde manier de we reld in. Ik dacht: we gaan eens iets positiefs doen. Die mannen van de Roteb hebben recht op hun actie. Wij zijn het zelf die de troc? zomaar op straat zetten. Ik hoop dat de mensen door onze actie op het idee komen hetzelfde te doen. We hebben het tegenwoor dig zo vaak over sociale controle. Als we eens iets goeds voor onze stad willen doen mogen we best eens iets over onze buren zeggen, wanneer zij hun troep op straat gooien.'1 Enkele Crooswij kers heb ben genoeg van de troep op straat, die de bewo ners zelf hebben ge maakt en die de Ro teb terecht niet mee neemt. Als remedie stoppen zij het vuil zelf in goedge keurd zak ken. Foto: Ronald Goudberg/Cor' Vos VGravendeel - De politie in de Hoeksche Waard houdt vanavond rekening met een grote toeloop van Feyenoord-supportcrs naar 's-Gravendeel. De kers verse landskampioen speelt daar een wedstrijd te lgen de plaatselijke zondag-eersteklasser ter gele genheid van het 400-jarig bestaan van het dorp. Het Vriendschappelijke treffen, dat al maanden gele den is afgesproken, werd eerst vooral interessant ge acht voor de 's-Gravendeelse bevolking. Maar nu Féyenoord verrassend de titel heeft binnengesleept, worden ook vele Feyenoord-supporters verwacht op het sportpark aan De Trekdam bij het eerste optre den van hun favorieten na het kampioensfeest. Op het complex van 's-Gravendeei is ruimte voor onge veer vierduizend toeschouwers. Het bestuur van 's- Gravendeel heeft besloten vandaag twee extra staan- tribuhes te plaatsen, die. zestienhonderd kijkers kunnen herbergen. Die voorziening blijkt noodzake lijk, omdat er gisteren een run was op toegangskaart jes óp de voorverkoopadressen in de Hoeksche Waard: Tot nog tóe verzekerden zich zo'n 2.400 men sen van een entreebewijs. „Door het behaalde kam pioenschap van Feyenoord wordt de toeloop groter dan we hadden verwacht," verklaart voorzitter Ger Huisman. „Om te voorkomen dat de zaak uit de hand loopt, sluiten we de poort bij vierduizend toe schouwers." tHoek van Holland - Witte zwanen, zwarte zwanen, ;'*jwié gaat er mee naar Engeland varen; Welnu, bü de. Stena Line weten ze dat inmiddels. Iedereen wil na melijk wel naar Engeland, zo is gebleken nadat de 'lOÖ-jarige maatschappij begin deze maand startte met een actie waardoor elke liefhebber voor slechts twintig gulden de haringvijver van Hoek van Hol- ,land naar Harwich vice versa kan overbruggen. Tot :aan eind juni zijn alle goedkope tickets uitverkocht Vooral jongeren maken er gebruik van om 'naar En geland' te varen. De meesten ondergaan hun 'zee- doop'. Gisteren was er onder veel vlagvertoon de spe ciale jubileumvaart met de Koningin Beatrix. Het pas vernieuwde vlaggeschip was gisteren voor een groot gedeelte gereserveerd voor speciale gasten. Ruim vierhonderd genodigden maakten de reis, een mini-cruise, meé. Vanochtend kwamen 2e weer te rug in Hoek van Holland. 't is wet even wennen, voor onze 'gewone' dieren. Maar ja, gelukkig blijven de mammoeten en andere prehistorische reuzen maar t/m 31 oktober in de «zoo Rivièrahal, in Diergaarde Blijdorp. Mammoettand in Diergaarde Blijdorp. Zoiets heb je de laatste 10.000 jaar niet meer gezien. Schiedam - Bijhetsamenstellenvandekandidatenlijstvoorde raadsverkiezingen van 1994 moet het plaatselijk bestuur bui tenspel worden gezet. Dat voorstel heefteen club vooraanstaan de partijleden aan de PvdA-afdeling Schiedam gedaan. Het plan wordt ondere andere ge steund door milieu-gedeputeerde Hans van der Vlist van de provin cie Zuid-Holland en de voormali ge bestuursleden Maarten Reude- rink, Peter Groeneweg en Hans Veriinde. De stap is volgens hen nodig om een hernieuwde strijd om de macht -n de party te voor komen. Volgens nieuwe richtlijnen van de PvdA dient de kandidatenlijst voor de raadsverkiezingen door het afdelingsbestuur aan de le denvergadering te worden voor gelegd. Deze groep partijleden meent dat het huidige bestuur biet over de noodzakelijke demo cratische legitimatie beschikt. Het bestuur onder leiding van Jan-Willem Mennink werd geko zen voordat het landelijk congres besloot de plaatselijke besturen met de taak van lijstsamenstel- ling te belasten. Naast Mennink hebben onder andere Menne 3il- jee en oud-senator Jan Simons zitting in het bestuur. Volgens de club-Van der Vlist staat het de ledenvergadering in een dergelijke overgangssituatie vrij de onafhankelijke commissie buiten het bestuur om te kiezen. In hun voorstel wordt de kandida tenlijst ir. december ongewijzigd door het bestuur aan de ledenver gadering voorgelegd. Het afdelingsbestuur zelf wil haar greep op de lijstsamenstelling be houden. Samen met vijf buiten staanders zouden zes bestuursle den zich met deze taak moeten bezighouden. Eindverantwoorde lijke is in dit voorstel het afde lingsbestuur, dat in laatste in stantie nog wijzigingen op deze lijst kan aanbrengen. De groep Van der Vlist c.s. vreest dat iv-n dergelijke procedure op nieuw tot rottigheid zal leiden. Net als in 1982 ging de samenstel ling van de lijst voorafgaande aan de raadsverkiezingen in 1990 ge paard met veel tumult. „Het pro- cedurevoorstel van het bestuur draagt weer alle kenmerken in zich van een gevecht en zal leiden tot een herhaling van het machts spel zoals we dat al zo vaak heb ben moeten meemaken," De laatste keer draaide het ge vecht met name om de posities van Arie van Loenen, Cor Huij- ken en de nu reeds twee jaar thuis zittende wethouder Hans van Kleef. Dit drietal was door de kan- didatencommissie op lage plaat sen gezet. Op een tumultueuze vergadering corrigeerde de leden vergadering de positie van Huij- ken en Van Kleef. Arie van Loe nen bleef op de hem toebedeelde onverkiesbare plaats staan, maar kwam dankzij voorkeursstem men toch in de raad. Kandidaten als Ton de Vos, Betty Hoogcveen en Ben Stuivenberg waren het slachtoffer. Een dergelijk gevecht kan de PvdA zich volgens de club rond Van der Vlist zich nu zeker niet meer veroorloven. Bij de raads verkiezingen in 1990 viel de PvdA van zestien zetels terug naar twaalf zete'is in de raad. Afgaande op de onverminderd slechte pei lingen vcor de sociaal-democra ten dreigt de PvdA opnieuw een enorm pak slaag te krijgen by de raadsverkiezingen. Om dit dreigende onheil af te wenden is het volgens de negen initiatiefnemers van de alterna tieve procedure in ieder geval noodzakelijk dat de PvdA plaatse- lijk met een fractie op de proppen komt die vernieuwingsdrang en aantrekkingskracht uitstraalt. „Dat is beter dan een lijst, die de toevallige uitkomst vormt van een gevecht tussen deelbelangen en stromingen dat de PvdA- Schiedam zo kenmerkt." ar. 52 I Vlaardingen - Het uitbaggeren van de ontwateringssloten in het Volksbos in het Licke- baertgebied gaat de gemeente Vlaardingen zelf ter hand ne men, Daartoe heeft het college van burgemeester en wethou ders gisteren besloten. Ze heeft hierover overeenstem ming bereikt met het recrea tieschap Midden Delfland, Het in eigen beheer uitvoeren van dit karwei kost 97.000 gul den. De gemeente betaalt 65.000 gulden en de resterende kosten worden opgehoest door het recreatieschap Midden Delfland. Het schap heeft onlangs het verzoek van Vlaardingen afge wezen om werkzaamheden in het zogenaamde Volksbos uit te stellen tot een speciaal inge stelde werkgroep zich zou heb ben uitgesproken over de mo gelijkheden van eert alterna tief voor afvalberging. Vlaar dingen, de provincie en het Provinciaal Afvalverwijde- ringsbedrijf Zuid-Holland BV (Proav) studeren hierop sinds Vlaardingers en Maasslukers in verzet kwamen tegen de ge plande afvalstort in het Lieke- baertgebied door het planten van 16.000 bomen. Er moeten op korte termijn maatregelen genomen worden om de by het graven van de surfplas op die plek gestorte grond te ontwa teren, beweert het schap. Volgens de stichting Groeiend Verzet zijn die werkzaamhe den eigenlijk overbodig en hoeven er in ieder geval zeker geen duizenden van de in de cember geplante bomen te sneuvelen, zoals het schap stelt, De gemeente wil zo'n vernieling ook vermijden en bood dus in eerste instantie aan de meerkosten voor een 'boomsparend onderhoud' te betalen. Nu heeft ze dus de verplichting tot ontwatering op zich genomen. Overigens deelt het gemeente bestuur van Vlaardingen niet de mening van de juristen van Groeiend Verzet, dat het recre atieschap niet het recht zou hebben door burgers geplante bomen te verwijderen. In een brief aan de stichting schrijft ze, dat de grondbezitter Stich ting Beheer Landbouwgron den ook eigenaar is geworden van de in die grond geplante bomen en het recreatieschap als erfpachter er automatisch beschikkingsbevoegdheid overheeft. Als eerste passagier maakte mevrouwTrapman uit de Robert Schumannrïng in Holy een r'rtje met de Deeltax. Ze werd in de bus gehol pen door chauffeur Gaby van der Nat en een vertegenwoordiger van de directie van taxi Dodewaard. Foto Dicksiuijter Vlaardingen - De deeltax is een goede aanvulling op het openbaar vervoer, maar optimaal kan de nieuwe voorziening bepaald nog niet worden genoemd. De aan- meldtijd - passagiers moeten twee uur tevoren een plaats be spreken -is te lang, de servicetijd te kort (de deeltax rijdt niet tus sen elf uur 's avonds en negen uur 's ochtends) en ook het feit dat de ze vorm van vervoer niet verder reikt dan de gemeentegrens is een ernstige beperking. „Vroeger keken veel ouderen noodgedwongen niet verder dan de geraniums voor het venster, nu staan de geraniums aan de grens van de stad," vatte Paul van Gijzen zijn kritiek samen. Hij laakte het gebrek aan samenwer king met Maassluis en Schiedam, die ieder een eigen deeltax heb ben opgezet. Met zijn scherpe kanttekeningen haalde de mede werker van het Provinciaal Sa menwerkingsorgaan Gehandi captenbeleid Zuid-Holland (PSG) de Vlaardingse wethouder Aart Kool lelijk onderuit. Kool had de deeltax even tevoren in een gloedvol betoog een prima-voor ziening genoemd. De deeltax, gisteren officieel in gebruik genomen, is een aanvul lende vorm van openbaar vervoer voor iedereen, maar in het bijzon der voor ouderen en gehandicap ten voor wie de gewone bus of tram moeilyk toegankelijk zijn. Tegen betaling van 3,50 per rit kunnen zij zich naar iedere ge wenste plaats in Vlaardingen la ten vervoeren, mits zij in het bezit zijn van een deeltax-pas (kosten tien gulden). Ondanks de tekortkomingen is het systeem een groot succes, maakte wethouder Kooi duide lijk. Er zijn al circa honderd pas sen verkocht. Het door taxi Dode waard geëxploiteerde busje, inge richt om meerdere passagiers te gelijk te vervoeren, maakte gis terochtend zijn eerste rit. Het ver voerde mevrouw Trapman uit Ho ly en het echtpaar Lammers uit het centrum naar het Deltahotel om de speeches van Kool en Van Gijzen aan te horen. Door Ben van Haren Vlaardingen - De totale reorgani satie van het ambtelijke apparaat van de gemeente Vlaardingen heeft niet alleen invloed gehad op functie en werkplek van de hon derden over vier nieuwe diensten verdeelde ambtenaren. Ook een dertigtal gepensioneerde ambte naren zijn dezer dagen met de ge volgen geconfronteerd. Zij kwamen deze week tot de ont dekking dat ze hun deelname aan het jaarlijkse dagje uit voor oud werknemers van de gemeente dit jaar kunnen vergeten. Zij zijn in alle verwarring van de nieuwe structuur buiten de boot gevallen. Vandaag vindt de laatste van de drie uitgaansdagen van de gepen sioneerde ambtenaren en hun partners plaats. Vanmorgen zijn zo'n 150 vrouwen en mannen in bussen gestapt om van hun door het gemeentebestuur aangebo den dagje uit te genieten. Daaronder waren niet de gepen sioneerden, die zich eind vorige week en gisteren verbaasd af vroegen waar hun uitnodiging toch bleef. Velen verheugden zich al maanden op het jaarlijkse weerzien van oud-collega's. Toen ze almaar geen reactie kregen op hun aanmelding tot deelname en de laatste uitgaansdag zich aan diende, hebben verschillende ge pensioneerden zich tot de afde ling Personeel Organisatie op het stadhuis gewend. Daar kregen ze tot hun grote te leurstelling te horen dat zjj in geen van de bussen waren inge deeld. Er bleek een en ander mis gegaan te zijn bij de verwerking van de aanmeldingen. Ook werd aan de gedupeerden duidelijk ge maakt, dat het onmogelijk was om op het laatste moment nog deelname aan de laatste reis te re gelen. „Het programma is helemaal be sproken en de bussen zijn vol, kregen zij te horen," vertelt mevrouw De Roode. „Mijn vader is 83 jaar en gaat al jaren mee met dat reisje. Hij had zijn aanmel dingsbriefje, als gebruikelijk, dit jaar weer persoonlijk willen afle veren bij een van de organisato ren maar kreeg van een dame aan de balie te horen dat hij het bij haar af kon geven. Zij zou ervoor zorgen, dat het op de juiste plek lerecht kwam. Nou dat is dus mooi niet gebeurd, waardoor mijn vader nu zijn jaarlijkse uitje mist." Namens de afdeling P&O van het stadhuis bekent woordvoer ster M. M, Haterd, dat er fouten zijn gemaakt. Ook belooft ze, dat de gemeente het goedmaakt met de gedupeerden. „We hebben de misser zelf ook ge constateerd gezien het grote aan tal mensen, dat we moeten teleur stellen. Voor de 25 a 30 mensen, die het betreft kunnen we er ech ter geen bus bij huren en het pro gramma wijzigen. We zullen later wel voor een compensatie zorgen. Of het alsnog een reisje wordt of een cadeautje, moeten we nog be slissen." Rotterdam/Schiedam - De 36-jari- ge Rotterdammer die vorig jaar in zijn shoarmazaak King David in Schiedam als een dolle met een vuurwapen in het wilde weg schoot, verdwijnt naar alle waar schijnlijkheid niet achter de tra lies, maar moet worden opgeno men in een psychiatrische inrich ting. Aanvankelijk was tegen de man tien jaar gevangenisstraf en tbs geëist. Naar aanleiding van het psycho logisch onderzoek in het Pieter Baancentrum werd de eis door de officier van Justitie gisteren inge trokken. Hij is, evenals de raads man van de verdachte, van me ning dat opname van de man in een psychiatrische inrichting de beste oplossing is. Depressies De toedracht van de schietpartij is nog altijd niet duidelijk. De Rotterdammer dwong zijn twee personeelsleden en een in de zaak aan de Korte Dam aanwezige klant op de bewuste dag onder be dreiging van een vuurwapen naar de kelder te gaan. Daar werd een 18-jarige bediende zonder pardon door het hoofd geschoten. De twee andere jongemannen wisten zwaar gewond aan de kogelregen te ontkomen. Later werd bekend dat de schutter regelmatig last heeft van depressies, woede-aan vallen en dat hij onder behande ling van het Riagg stond. Door officier mr. J. P. Wittop Ko ning werden hem vorig jaar zes feiten ten laste gelegd; moord, twee pogingen tot moord, twee maal poging tot doodslag en het met de dood bedreigen van een jongen. Hij eiste een celstraf van tien jaar en tbs. Advocaat mr. P. J. Silvis wilde destijds nog van geen strafbepaling weten omdat hij het toen gehanteerde psycholgisch rapport onder de maat vond. Hij vroeg zijn cliënt op te laten ne men in het Pieter Baancentrum in Utrecht zodat er een beter in zicht verkregen kon worden in zijn geestestoestand. Dat verzoek werd tenslotte gehonoreerd en de zaak werd aangehouden. Na een behandeling van acht we ken werd de schutter volkomen ontoerekeningsvatbaar ver klaard. Dat was gisteren voor offi cier van Justitie mr. J. P. Wittop Koning aanleiding van rechtsver volging en tbs af te zien en te kie zen voor opname in een psychi atrische inrichting. Raadsman mr. P.J. Silvis kon zich daar in vinden maar verzocht wel daar niet te lang mee te wach ten. „Ik verzoek de rechtbank zo snel mogelijk een uitspraak te doen. Elke dag die mijn cliënt in het Huis van Bewaring zit, is er één te veel. Hij moet zo snel mo gelijk worden behandeld." De rechtbank doet uiterlijk op 15 juni uitspraak. Schiedam - Het beheerplan Nieuwland, een gedetailleerd draaiboek voor de grootscheepse stadsvernieuwing in deze wijk tot het jaar 2005, is gisteravond zol der wijzigingen door de Schiedamse gemeenteraad aan genomen. Als dank bood de bewo nersvereniging uit de wijk de raad een taart aan. Verschillende partijen maakten wel een voorbehoud. De PvdA is nog steeds niet overtuigd van de noodzaak enkele honderden wo ningen in Nieuwland te slopen. De sociaal-democraten vinden verkoop van woningwetwoningen aan huurders een beter alterna tief. Over de mogelijkheden daar van verschijnt binnenkort een no ta. De WD zet vraagtekens bij de fi nanciering van het 250 miljoen gulden kostende plan en wil daar nog eens uitgebreid over praten in commissieverband. Voor wet houder Aad Wiegman (PvdA, fi nanciën) was dat geen punt. D66 en Green I inks benadrukten het belang van een zorgvuldig so ciaal beleid (welzijnswerk, werk gelegenheidsprojecten, wijk- en buurtbeheer) in Nieuwland, dat gelijk op moet topSh met de bouwkundige verbeteringen. Een motie van de twee partijen om ai in 1993 een sociaal-coördinator aan te stellen en een Wijkontwik kelingsmaatschappij te stichten werd aangehouden omdat de stemmen staakten (15 tegen 15). Met het onlangs door de PvdA ge opperde idee bepaalde onderde len uit het plan 'naar voren te ha len in de tijd' (open plekken eer der bebouwen) had wethouder Adri Rejjnhout (D66) geen moei te. „Dit is geen star, maar een heel flexibel plan. Als we projecten eerder kunnen uitvoeren zullen we dat zeker doen." Vlaardingen - De politie van Vlaardingen is op zoek naar de automobilist die afgelopen don derdag om 16.30 uur op de Paral lelweg een verkeersongeval heeft veroorzaakt en na de aanrijding doorreed. De bestuurder reed met een te hoge snelheid en botste bij de bocht richting Westhavenkade tegen een wachtende bromfiet ser. Door de aanrijding brak het slachtoffer, een 54-jarige man. zijn arm op drie plaatsen. Getui gen worden verzocht kontakt op te nemen met de politie (4342355). Het betreft een auto met donkere ramen. Schiedam - Op verschillende plaatsen in Schiedam zijn giste ren autokrakers actief geweest. Auto's, geparkeerd aan de Olym- piaweg, Nieuwstraat, Lange Ha ven, Sint Liduinastraat, de Ge- nestetstraat en het Sibeliuspiein werden opengebroken. Er werden radio-cassetterecorders, zonne brillen, een fotocamara, kleding stukken en papieren buitge maakt. Schiedam - Een bewoner van de Nieuwe Damlaan in Schiedam is vannacht tol de uniuekking geko men dat zijn kelder is leegge haald. De inbraak moet gister avond zijn gepleegd. Er werden een keukenmachine, een pannen- set, een radio-cassetterecorder en een hoeveelheid drank weggeno men. Bij een inbraak in een woning aan de Vivaldilaan werd geluidsappa ratuur gestolen. Vlaardingen - Aan de Johan de Wittstraat in Vlaardingen is in de nacht van maandag op dinsdag een personenauto gestolen. Het voertuig, een Suzuki Alto met het kenteken PD-12-PN, was daar 's avonds afgesloten voor de woning van de eigenaar geparkeerd. In de auto lagen bank- en girobeschei den, autopapieren en foto-appara- tuur. Vlaardingen - Op het westelijk sluisterrein van de Delflandse Buitensluis in Vlaardingen wordt vandaag de eerste paal geslagen voor een kunstobject. In de loop van de komende maanden zal daar in opdracht van het Hoog heemraadschap een zuil verrij zen. Met het kunstwerk wil Delf land eind september de voltooi ing van het aandeel van dit water schap in de deltawerken marke ren. xe bi lts i jlei bit ,'bi< jVli jde leb ihe [ge. (ga Ibit [als w

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 2