aterweg 15 'Mijn klanten kopen brood met hun tong' Struik tegen parkeeroverlast Kauwgumballenkoning eet regelmatig Turtles Maassluis wil deel stadhuis verhuren Brabander Frans Hazenberg aardde in 25 jaar uitstekend in het 'harde Westen' m m an jubileum Rode Kruis Beatrixpark bruist ikt ÖO-PIussers de tuin in Cultureel festival bp de Hoogstraat Insecten onder de loep Vlaardingen, wees zuinig op de Broekpolder Verzamelaars Rotterdams Dagblad D„ nderdag 3 juni 1993 eerplan ailleerd 'heepse wijk tot nd zon- ■r de »d aan- e bewo- rijk de laakten ^dA is van de len wo- slopen, vinden •ningen ilterna- ■n daar- een no- jjdefl- ■niljoen ril daar praten or wet- -dA, fi- t. rukten Idig so- werk- ijk- en id,' dat iet de m. Een i om al linator rntwik- lichten lat de n 15). 'dA ge- iderde- te ha- en eer- oouder i moei en heel ijecten zullen De Schiedamse afdeling van het Rode Kruis bestaat [lit jaar 125 jaar en viert zaterdag het jubileum met lal van activiteiten in de Grote Kerk en aan de Lange Kerkstraat. Het evenement begint om 11.00 uur. Het eerste uur is voor de genodigden maar van 12.00 [ot 16.00 uur kan iedereen de presentatie van de on derdelen Welfare, het Jeugd Rode Kruis, de Colonne pn Vakantieprojecten bijwonen. Tussen 13.00 en Ï5.00 uur houden colonneleden, politie, brandweer ën GG!>rampenbestrijdingsactiviteiten en geven ze demonstraties. Voorts zijn exposities en videopre sentaties over hulpverlening te zien. Kinderen kun- hen zich vermaken met allerlei spelletjes. Het Beatrixpark bruist zaterdag van de activiteiten. Allereerst wordt daar voor kinderen van zes tot en jnet twaalf jaar door de Randstad, het overkoepelend orgaan van hengelsportverenigingen in Zuid-Hol- }and, een jeugdfestijn georganiseerd. Het feest staat |n het teken van milieu, natuur en al het leven in en bm het water. Met diverse spelen worden deze onder werpen onder de aandacht gebracht. De activiteiten iiuren van 9.30 tot 16.30 uur. Deelname is gratis. Op de kinderboerderij vormt het schaap het middel punt van hel zomerfeest dat door de Hoofdafdeling Groenvoorziening en Natuur van de dienst Gemeen tewerken op poten is gezet. Alles draait om het schaap.. De bezoekers kunnen zien hoe het beest [vordt geschoren en hoe de vacht wordt verwerkt tot bijvoorbeeld de wiling van een dekbed. Vérder zijn er tabvpn activiteiten die allemaal betrekking heb- ben^p-de viervoeter en het leven op de boerderij. Het feest duurt van 12.00 tot 16.00 uur. e van aar de a don- Paral- .1 heeft rijding edmet tste bij •nkade imfiet- ak het man. Getui- akt op 12355). wkere Hondo giste- weest. Olym- je Ha le Ge splein ■•erden tonne- eding- mitge- 'an de lam is goko- ?egge- gistor- erden .nnen- ier en !geno- an de in de nsdag i. Hei et het aar 's oning In de schei- }para- ;teüjk andse wordt lagen loop n zal Koog- ze rrij- Delf- dtooi- vater- larke- Op de tuinencomplexen Vijfsluizen en Landvreugd fijn elke week ouderen actief met milieu-vriendelijk juinieren. De groep Natuurontwikkeling van Ge meentewerken is in het voorjaar gestart met het pro leet 'tuinieren voor ouderen'. Er liggen echter nog pes tuintjes braak. [Belangstellende 60-pIussers kunnen zich bij Ge meentewerken (4275521) opgeven voor het project. Tegen een geringe vergoeding kunnen ze op de veer tig vierkante meter aan de slag. Vjaardingen Dp de Hoogstraat kan morgen en zaterdag meer wor den gedaan dan winkelen. Voor beide dagen heeft de rinkeliersvereniging .D'oude Hoogstraet een inter nationaal cultureel festival georganiseerd met uit jen! opende actviteiten.. De, winkeliers hebben voor leze gelegenheid hun etalages in het teken van een lepaald land ingericht. Iet evenement begint, op de koopavond niet muzi kale optredens van drumbands en folkloristische (lansen. Zaterdag valt ..onder andere een Italiaanse zanger te beluisleren, worden er gedichten voorgele zen, volksdansen uit verschillende landen opge voerd en toont een buikdanseres haar kunsten. Op beide dagen zijn een goudsmid, poppenmaakster en Ambachtelijke houtdraaier aan het werk. tonen lllaardingse kunstenaars hun werk tn schenkt de Wereldwinkel koffie uit Derde-Wereldlanden. De stichting Vlinder Centrum Vlaardingen houdt za terdag een insecten wan deling door de Broekpolder UÖ.30 uur) en een onderzoek naar nachtvlinders (21.00 uur). Belangstellenden kunnen zich op voor- hoemde tijdstippen melden bij de ingang van WSV De Bom meer. De wandeling wordt begeleid door deskundigen die pitleg geven over de diertjes die in de Broekpolder lieven. Bij het naehtvlinderonderzoek dat tot 3.00 uur [s nachts duurt, worden de vlinders met speciale Jampen gelokt om ze van dichtbij te kunnen bekij ken. Bij regen gaat het onderzoek niet door. Deelna- fne aan beide activiteilen is gratis. Iaardingen Vf vuö£.4 juni f Open dag bibliotheek West wijk, Dirk de Derdelaan 43. f Opening expositie eindcxamtnwerkslukken van leerlingen poen ran Prinsterer, galerie Pervelle. Fran seristraat 25.20.00 uur. Maassluis ponderdag 3 juni ZomtMbridge, Koningshof, 19,-15 uur. f Thema-avond PvdA. kinderdagverblijf Pardoes, Burgemeester Ecmrarzlaan 4.20.D0 uur. Koe is het toch mogelijk dat nu ook Agnes van Arden- ne de snode plannen van Patrimon i u m s Won ingen en Samenwerking om in de Borekpolder woningen te jbouwen, propageert. Leert men het nu nooit in Vlaar- pingen? Men heeft de stad en het omliggende poldergebied na de oorlog een zodanig aanzien gegeven dat de ge- flieentenaam in heel Nederland wordt geassocieerd iïïiei een stink stad. Nu is dat laatste uiteraard over dre ven, maar wat men met de Broekpolder heeft gedaan, jis nooit meer te herstellen. Nu de ontpoiderde perce len (vervuild) zijn ingericht als recreatiegebied, ge- pielen aisnog vele stedelingen van de rust in het ge- Wed. Maar je houdt het niet voor mogelijk. Men wil Vlaardingen van het laatste open gebied beroven en de stad nog onaantrekkelijker maken. Eneizijds is men, terecht overigens, tegen de puinstort in de Lick- ebaert. Anderzijds wil men een groengebied dat er heel lang over heeft gedaan om weer bij de Vlaardin- gers in trek te komen, aantasten door er woningen te gaan bouwen. Hel is alom bekend dat als men een ge- Wed aantast door er te gaan bouwen, er in de loop van de komende jaren zal worden doorgebouwd. Dus weg recreatiegebied! Ijlende Vlaaröingse kiezers in maart 1994 op de par- jtij(en) stemmen die het behoud van de Broekpolder ;als recreatiegebied voorstaan. Ik ben ervan overtuigd jdat meer dan tachtig procent van de Vlaardingse be- jvolking het behoud van de polder wenst, j A. Rosa, Maasland Redactie Waterweg: ian Bo ai ster Ben van Haren Peter de Lange Sander Sonnemans Carel van der Velden Westhaven plaats 22 3131BT Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 2340055 Door Ben van Haren Vlaardingen - Frans Hazenberg was 27 jaar toen hij besloot de bakkerszaak van zijn vader in Boxtel te verlaten. Hij was als oudste zoon de aangewezen opvolger maar hij koos zijn eigen koers. Met vrouw en vijf jonge kinderen 'emigreerde' hij van Brabant naar Vlaardingen om hier een bestaan als moderne warme bakker op te bouwen. Het was in de tijd van oprukkende broodfabrieken. „Toen de knecht van mijn vader een ongeluk kreeg, mocht ik met buitengewoon verlof uit militaire dienst. Ik ging helpen in de zaak, in een tijd dat bakkers uit Haar lem en Brabant de strijd aanbon den met de uitdijende broodfa brieken. Ik werd secretaris van dat Echte Bakkers Gilde. We wil den af van de broodbezorging en ons anders manifesteren. Klan ten trekken met een betere kwali teit en ruimer assortiment. Het was in de tijd, dat Gerda Brauti- gam in de Tweede Kamer klaagde over de kwaliteit van het Neder landse brood en prompt werd overstelpt met brood van Echte Bakkers." „Ik wilde ook wat anders gaan bakken, maar mijn vader zag dat niet zitten. Toen heb ik gezegd: Ik ga weg, ik ga een eigen zaak zoe ken." De 52 jaar geleden in het Brabant se Boxtel 'in de deegtrog geboren' Frans Hazenberg zag het eerst he lemaal niet zitten in Vlaardingen. Op de hoek van de Burgemeester Melnëszlaan en de Vie rambachtstraat zijn circa 75 anti-pa rkeerobjecten tentoongesteld, Fotohör Gouüberg/corVos R otterd a m/V! aard ingen - Veruit de opvallendste inzending voor de open-luchttentoonstelling Voor Paal' in Rotterdam is een struik. De gemeente Vlaardingen kwam ermee op de proppen toen die door de bewonersorganisatie Het Nieuwe Westen werd ge waagd een 'anti-parkeerobject' beschikbaar te stellen. „Ze vinden het in Vlaardingen onzin om paaltjes of blokken neer te zetten. Als ze willen dat er er gens niet wordt geparkeerd leg gen ze gewoon een haag aan. Op zich natuurlijk best een orginele gedachte," zegt Eric Lugtmeijer die samen met Toine Schreuder het project Straatmeubilair heeft uitgewerkt. De expositie, op de hoek van de Burgemeester Meineszlaan en de Vierambachtstraat, werd vandaag geopend door de Rotterdamse weihouder Van der Schalk. Op de stoep zijn zo'n 75 verschillende anti-parkeerobjecten geplaatst, afkomstig uit twintig grotere ge meenten. Tussen de objecten zitten grote verschillen. Een aantal is geba seerd op het bekende, en in 1870 al voor het eerst gebruikte, Am sterdammertje. Naast die palen zijn er ook blokken danwel ban den. in vaktaal 'varkensruggen' genoemd, in allerlei vormen. Ook het materiaal wil nogal eens ver schillen. Zo is het uit Sittard af komstige paaltje gemaakt van brons. Lugtmeijer: „Die hebben we met een paar honderd kilo be ton vastgezet, anders is het zo ver dwenen." Schreuder en Lugtmeijer zijn ver rast door de grote diversiteit. „Er is geen voorwerp waar zoveel ver schillende vormen van zyn.-;Vaak<V; wordt er naar te goedkope oplds-- singen gezocht. Terwijl je er, als je er zorgvuldig mee omgaat en nadenkt hoe je zoiets inpast in het straatbeeld, best iets aardigs van kunt maken. Die paaltjes zijn meestal een noodzakelijk kwaad." Door Nathalie Vlaardingen - Wanneer de verza- melkast opengaat, komt jc een onvoorstelbare zoete lucht tege moet. Die wordt veroorzaakt door duizenden kauwgummetjes in kleurige papiertjes. John Loerak ker is de bezitter van de geurige snoepjes. Twaalf jaar geleden be gon hij te verzamelen. „Je koopt, laat ik maar zeggen, een pakje kauwgum en je houdt wel eens een pakje over. Toen ik zo een paar pakjes over had, dacht ik bij mezelf: laat ik die pakjes eens gaan sparen." Inmiddels heeft de Vlaardinger alleen al twaalfhonderd verschil lende pakjes kauwgum in zijn be zit, om nog maar niet te spreken over de 'losse' kauwgumballen. In plastic dozen zitten gekleurde ballen in alle vormen en maten. Een citroen, dieren van kauw gum. pinda vormen. Een enkele kauwgumbal geeft moeilijkheden, De houdbaarheid van het snoepgoed is voor John een beetje een probleem. „Die he le oude kauwgumballen begin nen af te geven. Ik weet eigenlijk niet wat ik daar tegen moet doen. Het is maar een klein beetje, maar je weet niet of dat veel erger wordt en of je het spul heel lang kan bewaren." De kauwgum in pakjes is in ieder geval makkelijker op te bergen. In een kast die hermetisch van het zonlicht kan worden afgeslo ten. bevinden zich tientallen overzichtelijke rijen pakjes. Soms liggen er van één merk alleen al vele pakjes. Maar dat zijn geen duplicaten. „Een merk verandert steeds de vormgeving. Soms wordt het een John Loerakker heeft een hele kast vol kauwgom. Niet minder dan twaalfhonderd verschillende pakjes heeft hij inmiddels. Foto Roel Dijkstra heel ander pakje, maar het is ook wel eens zo dat de naam Benbits bijvoorbeeld in ccn ander letter type geschreven is of dat het ge wicht of de hoeveelheid van de kauwgummetjes meer of minder is geworden." Iedere verzameling brengt werk met zich. John Loerakker houdt zoals vele verzamelaars een admi nistratie bij van zijn collectie. In ccn multomap worden van ieder nieuw exemplaar merk en kleur genoteerd. Ook worden smaak, streepjescode en de hoeveelheid kauwgummetjes gearchiveerd. „Eerst schreef ik alles in een schrift, maar dat is niet zo handig. Elke keer komt er iets bij en dan past het er allemaal net niet tus sen. Het is handiger om losse blaadjes te gebruiken, dan kan je nieuwe beschrijvingen altijd makkelijk toevoegen." Zuid-Afrika Kauwgum is een verzamelobject dat weinig geld kost. John gaat re gelmatig naar de supermarkt om te kijken of er iets nieuws is 'uit gekomen' of rent naar een siga- renboer wanneer een van zijn fa milieleden of kennissen de - zoals zij hem noemen - 'kauwgumbal lenkoning' vertellen dat er weer iets nieuws op de markt is. De ver zamelaar merkt dat er tegenwoor dig veel nieuwe kauwgum uit komt. „Bij veel series die je op TV ziet, hoort een speciale kauwgum. Laatst hoorde ik weer dat er 9021 O-kauwgum op de markt is, nou, dat haal ik dan natuurlijk." De Vlaardinger verzamelt niet al leen de 'Nederlandse' kauwgum, maar verdiept zich ook in het snoepgoed afkomstig uit de rest van de wereld. „In het buitenland koop ik altijd alle soorten kauw gum die ik maar zie en ook beken den nemen het voor me mee als zij op reis zijn. Zo heb ik kauw gum uit Indonesië, Japan en Zuid-Afrika. Het is natuurlijk niet te doen om alles in je bezit te hebben, maar wat je tegenkomt en nog niet hebt wordt natuurlijk aangeschaft." Het overkomt de verzamelaar weieens dat hij een pakje mee brengt dat hij al had. Maar dat is geen enkel probleem want kauw gum kan je altijd nog in je mond stoppen. „Kijk ik heb hier een doosje staan met dubbele kauw gum. Ik moet ais verzamelaar na tuurlijk altijd een kauwgummetje kunnen aanbieden. Zelf eet ik on geveer een pakje per dag. De lek kerste kauwgum vind ik de drop kauwgum van Donald, maar ik eet ook regelmatig Turtles." De na het overlijden van Hans Verburg door diens weduwe voortgezette maar al enige tijd te koop aangeboden bakkerij aan de Hoogstraat stond onderaan zijn lijstje in 1968. Zaken in Amster dam, Roermond en Nijmegen hadden zijn voorkeur. Uiteinde lijk streek hij toch neer tegenover de oude katholieke kerk. Binnen een jaar opende hij in de Westwijk een tweede zaak en nu, bij het zilveren jubileum, is Ha zenberg met vier broodzaken een begrip in de Haringstad. Zijn oud ste zoon is nu mede-vennoot van het bedrijf, waarin 18 fulltimers, zeven parttimers en 16 zaterdag hulpen werken. „Ja, in eerste instantie heb ik de zaak van Verburg in Vlaardingen afgewezen. Rotterdam, het indus triegebied hier, lokte me hele maal niet. Van oudsher zitten hier veel minder warme bakkers dan bijvoorbeeld in Amsterdam. Dat is trouwens nog zo. Ik had dus meer te zoeken in die buurt en be zocht verder zaken in Roermond en Nijmegen. Op zeker moment zijn we toch ook maar 'n keer in Vlaardingen gaan kijken. Het is weliswaar een oud pand, maar biedt veel ruimte en ook zijn de marktmogelijkheden groot in de ze stad, redeneerde ik. In Boxtel hadden we toen op 18.000 inwo ners 23 bakkers en in Vlaardin gen met 80.000 inwoners slechts vijf. Dat laatste is trouwens nog zo, maar in Boxtel is de sanering voortgegaan. Terwijl het inwoner tal groeide naar 23.000 liep het aantal bakkers daar terug tot ze ven. In heel Nederland waren in 1968 nog maar 9.000 bakkers over van de 25.000 van na de oorlog en nu resten er 3.200. Jaarlijks ver dwijnen er 80." Hazenberg heeft veel kennis van de bakkerswereld omdat hij al ja ren meedraait in landelijke orga nisaties en bijvoorbeeld in het be stuur zit van de Stichting Neder- landse Bakkerij. Bij zijn komst naar Vlaardingen had hij geen prettigè érvarfög-jriêt een organi satie uit deze regiö.'^ Eruit gezet „Het was een-hele overgang van Brabant t'naar* Vlaardingen. De mentaliteit hjet-ih hét Westen is heel amlèrsriVeel harder. Dat merkte ik al snel; Mevrouw Ver burg, wier man ook altijd bestu ur- lijk actief was geweest, introdu ceerde me bij verschillende orga nisaties, waaronder de inkoopver eniging. Toen ik echter zelf eige naar was geworden, kreeg ik van het bestuur van die vereniging te horen dat ik geen lid kon zijn. In de voorschriften staat, dat een nieuw lid zijn eerste jaarbalans moet overleggen en ik kon dat niet. Het feit, dat ik al een halfjaar bij Verburg werkte, op de vaste avonden van de vereniging was geweest en had samengewerkt, maakte niets uit. Ik werd eruit ge zet." „Dat kwam heel hard aan, want ik miste de collegiale contacten en moest zelf alles regelen met gros siers. Na een jaar, toen ik al mijn tweede winkel had, kwam het be stuur op hangende pootjes vragen of ik toch lid wilde worden." Vertellen Zakelijk had Hazenberg dus suc ces. Hij werd zelfs een voorbeeld voor heel Nederland. Zijn filoso- fie is dat een bakker behalve voor kwaliteit ook voor een goede pre sentatie moet zorgen. „Ik wilde keuze bieden uit meer soorten en alleen toonbankver koop. Dankzij een schoonzoon van mevrouw Verburg, de journa list Jan Houdijk, kwam ik met een bijzondere advertentie-cam pagne. Ik vertelde en Jan schreef iedere week een verhaaltje over een broodsoort met een bijpas send tekeninkje in de adverten tie. Na anderhalfjaar ging hij wer ken voor alle warme bakkers van Nederland. Bij wijze van uitzon dering heeft Jan, met wie ik goed bevriend ben geraakt, voor ons ju- f bileum nu weer een campagne ge tekend." „Een bakker is van oudsher op produktie gericht geweest en nauwelijks op verkoop. Mijn stel- ling is dat natuurlijk je brood goed moet zijn, maar dat je het ook aan de klanten moet vertel len. De presentatie is belangrijk en daarvoor heb je goede ver koopsters nodig. Ook is een goede organisatie van belang." Frank Hazenberg (29), mede-ven noot van het bedrijf, beaamt de opmerkingen van zijn vader. De twee hebben de taken goed afge bakend. Pa neemt de organisatie voor zijn rekening en de zoon, in middels zelf vader van twee kin deren, heeft de verantwoording voor de productie. Frank Hazenberg: „Het is zaak om voortdurend nieuwe produk- ten aan te bieden. Sinds januari hebben we er al weer tien ge maakt. Dat is dé manier om je te onderscheiden in de markt. De mensen verwachten'het ook van je." De jubilerende bakker vreest niet de broodoorlog, die'nu al is losge barsten voorafgaand aan het los laten van de bodemprijs in juli. Met een al jaren constante pro ductie, waarin.het aantal soorten van 25 naar 80 en het aandeel bruin brood van 20 naar 70 pro cent steeg, zegt hij: „Wij moeten het niet hebben van mensen, die brood kopen met hun portemon nee. Mijn klanten kopen hun brood met de tong." Bij de start van de jubileum- week van Frans Hazenberg wordt zaterdag in het Streekmu seum Jan Anderson dc tentoon stelling 'B is de bakker, die bakt het brood' geopend. Voorts stun ten bek! immers op de toren van de Joannes de Dooperkerk en wandelt het Bakkersorkest van af 13.00 wwr over de historische route Hocgstraat-Emaus-Ke- thelweg, waar een puzzeltocht voor wandelaars is uitgezet. Maassluis - Ambtenaren bestu deren op dit moment de mogelijk heid om een deel van hetMaasiui- se stadhuis bij winkelcentrum de Koningshoek te verhurenNa ver schillende ambtelijke inkrimpin gen bestaat de indruk dat de ge meente op het vlak van de huis vesting erg ruim in haar jasje is komen te zitten. Verhuur van een deel van de ambtelijke veste zou de gemeente een jaarlijkse extra inkomstenpost van 150.000 gul den kunnen bezorgen. Gedacht wordt aan de verhuur van een deel van de begane grond van het vier verdiepingen tellen de stadhuis. De studie richt zich op de oostelijke vleugel van het gebouw, dat in 1978 werd opgele verd. Daar zijn nu onder andere medewerkers van de Wo ningstichting Maassluis gehuis vest. Als gevolg van de privatise ring van dit voorheen gemeente lijke woningbedrijf vertrek ken de veertien medewerkers binnen kort naar een nieuw gebouw. In dit deel van het gebouw be vindt zich ook een loket van het Nutsbedrijf Vlaardingen/Maas- sluis. Dit eveneens geprivatiseer de bedrijf heeft inmiddels te ken nen gegeven niet te hechten aan een stek in dit deel van het ge bouw. De resterende ruimte op dit deel van de begane grond is in gebruik bij de Sociale Dienst. Bekeken wordt of deze gemeentelijke dienst elders in het gebouw on derdak geboden kan worden. In theorie zou dit moeten kunnen. „Hei stadhuis is destijds ge bouwd op een groei van het inwo nertal tot tussen de 40- en 60.000 inwoners," zegt gemeentelijk woordvoerder Ruurd Veenhoven. „Na enkele ambtelijke afslankin gen zou de conclusie kunnen lui den dat we wat ruim in ons jasje zitten." Slappe markt Het college van B en W venvacht voor de zomer uitsluitsel van de ambtelijke studie naar de ge meentelijke huisvesting. Uit gangspunt van het onderzoek is dat de werknemers ook in de toe komst onder prettige ruimtelijke omstandigheden hun werk kun nen doen. „We houden ons aan de officiële richtlijnen," zegt Veen- hoven. „Hel is niet de bedoeling dat we straks ons werk moeten doen in kippenhokken." Mocht de Sociale Dienst elders in het stadhuis een plekje kunnen krijgen, dan beschikt Maassluis op de begane grond over een ver huurbare ruimte van 650 vierkan te meter. Volgens een berekening aan de hand van de gangbare prijs voor kantoorruimte moet de verhuur de gemeente jaarlijks on geveer 150.000 gulden kunnen opleveren. Bij verhuur gaat de voorkeur uit naar aan de overheid gelieerde in stellingen als het Gewestelijk Ar beidsbureau en het GAK. Gezien de slappe markt op de verhuur markt van kantoren wil de ge meente echter niet 'te kritisch' zijn. „Commerciële bedrijven en instellingen zijn ook welkom," zegt Veenhoven.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1