Waterweg 15 Groen Links twijfelt aan bezuinigingen Amsterdamse distillateur Van Wees: 'Ik maak Ketel 1 in één minuut' Zittend leven? a j Mijn vader is de liefste het waaigat 'Slachtoffertje van zedenmisdrijf werd met de dood bedreigd' Kunstestafette herhaald Stichting Welzijn 90 anders bereikbaar Eeuweling jaartje ouder Gymlessen vervallen 'Voorstellen van B en W, op de lijst van 11 miljoen, bevatten geen enkele logica' Jaarmarkt in Maasland E STOKKE ['Rotterdams Dagblad I Vrijdag4juni 1993 Vaderdag ongetwijfeld een verzinsel van slimme middenstanders. Aan het begin van moederdag, tachtig jaar geleden in Amerika, zit nog een ideëel verhaal vast. Anna Jarvis haalde echter al van de gre tigheid waarmee middenstanders de viering uitbuitten kort nadat ze het had bedacht. Toen dat fenomeen in 1930 naar Nederland kwam, was de in 1614 formeel door president "Wilson bekrachtigde Mothers- day al een pure geschenkendag. De oorsprong van vaderdag is niet te achterhalen. De commercie druipt er echter zo van af, dat wij thuis op zeker moment besloten de viering van die dagen af te schaffen. Zoiets kan je niet doen als een van de kinderen nog in een leeftijd is, '"dat het op school in groepsverband werkt aan de ontwikkeling van zijn of haar teken-, kleur- of andere kunstzinnige vaardigheden door middel van een wenskaart voor pappa. Maar als die tijd voorbij is, kan je vrouw met een gerust hart staken met cadeautjes aan te schaf- fen op de bewuste dag voor de man, die niet eens haar vader is maar i haar partner in het ouderschap. Zeker als jezelf een maand eerder al op moederdag dezelfde lijn hebt gevolgd of misschien gewoon moe- derdag bent vergeten. „Wij doen er niet meer aan," hebben mijn vrouw en ik een keer tegen de kinderen gezegd. Natuurlijk gingen we nog wel met een aardig heidje naar onze ouders, want afschaffen van die gewoonte is veel in gewikkelder, maar zelf verwachtten we niks meer van onze kinde ren. Een paar jaar ging het goed, maar later belden inmiddels buitens huis wonende kinderen op met de vraag wanneer we op die dag thuis waren en kwamen ze met een aardigheidje langs. Eerlijk is eerlijk. We vonden het best leuk. Van lieverlee is het er weer ingesleten. Met de middenstandsfeestdagen werd ik deze week geconfronteerd door twee posters in de etalage van The Body Shop aan het Liesveld ..in Vlaardingen. „Mijn vader is de liefste omdat.." staat er op de door jonge leerlingetjes van de Vrije Akademie onder leiding van Marjet *-Kooij vervaardigde kunstwerken. De eigenzinnige eigenaresse Carla Mulders van die eigenzinnige winkel in schoonheidsmiddelen heeft er een wedstrijdje aan gekoppeld met leuke kantjes. Alle kinderen, j ook die van zestig jaar of ouder, die op het wedstrijdformulier in en kele woorden aangeven waarom hun vader de liefste is, maken kans op een van tien bijzondere prijsjes: cadeautjes om weg te geven. Inderdaad, aan vader. BEN VAN HAREN Evenals vorig jaar nemen Schiedamse kunstenaars deel aan de Provinciale Kunstestafette die van 6 tot en 28 juni wordt gehouden. Schiedam is een van de negen gemeenten die in dat kader drie kunstactivi teiten ontplooien. De gemeente Delft byt het spits af waarna wethou der Chris Zijdeveld op 20 juni de staf van de Delftse wethouder van cultuur in ontvangst neemt. Het estafette-onderdeel in Schiedam bestaat uit een expositie ingericht met werken van Schiedamse kunstenaars in galerie Moesman (opening 6 juni) aan de Lange Haven 50 en het spectrumfestival in het Beatrixpark op 20 juni. Voorts worden van 6 tot en met 13 juni publicatieborden in de stad voorzien van kunstwerken met als thema het anti-racisme. Meer informatie over het Schiedamse aandeel in de Kunstestafette is te vinden in een brochure die vanaf 6 juni bij de VW, het Stedelijk Museum en het ge meentelijk informatiepunt in het Stadskantoor ver krijgbaar is. Vlaardingen Om dc werkdruk enigszins te verlichten is het stede lijk bureau van de Stichting Welzijn 90 met ingang van de maand juni met een proef begonnen. Sinds 1 juni is het bureau op werkdagen alleen van 9.00 tot 12.30 uur telefonisch direkt bereikbaar (4355011). In de middaguren krijgt de beller een telefoonbeant- woorder. Die wordt enige malen per dag afgeluisterd zodat de medewerkers in dringende gevallen contact op kunnen nemen met de bellers. Een al te uitbundig feest zal het waarschijnlijk niet worden, maar gevierd wordt het natuurlijk wel. Mevrouw J. Groenewegen-van Berkel is immers niet 'piep' meer. Vorig jaar bereikte ze de 100-jarige leef tijd en werd ze flink in het zonnetje gezet. Morgen wordt het dunnetjes overgedaan. Dan wordt ze 101. Vandaag nam ze al een voorproefje op haar verjaar dag. De eeuweling kreeg burgemeester Jannie Ster- kenburg «p visite. Namens het gemeentebestuur overhandigde ze de jarige dc gebruikelijk geschen ken bij een dergelijke pijlpaal. Redactie Waterweg: Jan Booister Ben van Haren Peter de Lange Sander Sonnemans Carel van der Velden Westhaven plaats 22 3131BT Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 2340055 De gymlessen voor 55-plussers in de Wethouder Smithal komen in juni, juli en augustus te vervallen. Na de zomervakantie, op 2 september, starten de we kelijkse oefeningen weer. De lessen worden elke donderdag van 13.00 tot 14.30 uur gegeven. Schiedam vrijdag 4 juni Tiener-disco. Buurthuis Nieuwland. 19 30-22 30 uur Lcolo (filnu Filmhuis. Nieuwst raat, 2130 uur Vollemaansfeest. Podium. 20 00 uur zaterdags juni Koffle-middag in Wereldwinkel, L Achterweg 14,13 00-16 00 uur Inloopconcert mei expositie Rode Kruis. Grote Kerk, 15 00 uur Molly Foster (rock en blues). Podium, 22 30 uur zondagG juni Natuurexcursic Volkspark, start Stadhouderslaan 100,14 OU uur Dancing Bears. Podium, 21 30 uur. maandag 7 juni Thema-avond voor werkende vrouwen, buurthuis Nieuwland. 20 00 uur Vlaardingen vrijdag 4 juni Opening expositie eindexamer.werkstukken van leerlingen Groen van Pnnslereigalerie Pervelle, Fransenstraat 25,20 00 uur zaterdag 5 juni Rommelmarkt. Baamhoeve. 10 00-16 00 uur Expositie over de geschiedenis van de Vlaardingse bakkers, Streekmuseum. Kethelweg 50.14.00-16 00 uur Wandelconterl. Grote Kerk. 15 00-17 OOuur. Informatiestand het Rode Kruis. Liesveld zondag 6 juni Expositie over de geschiedenis van de Vlaardingse bakkers, Streekmuseum. Kelhelweg 50.14 00-16 00 uur. dinsdag 8 juni Schiedam - Het Schiedamse college van B en W hoopt de ge meenteraad volgende week te melden welke onderdelen van het beleidsprogramma nog vóór de verkiezingen in 1994 kun nen worden verwezenlijkt. In een extra vergadering hebben burgemeester en wethouders woensdag over de begrotingspro- blematiek voor 1994 gesproken. De bestuurders denken nog één vergader! ng nodig te hebben om voorstellen te doen om een -eigend tekort van 5 miljoen gulden af te wenden. De bezuinigingsvoorstellen moe ten er komen op aandrang van vijf fractievoorzitters. Het college had de discussie liever uitgesteld naar de begrotingsbehandeling voor 1S34, die in november plaats vindt. Maar de gemeenteraad vindt dit te laat. De volksverte genwoordigers willen voor de zo mer weten welke onderdelen van het ambitieuze college-program- ma door de reeks tegenvallers worden bedreigd. De begrotingsbehandeling vindt enkele maanden voor de verkie zingen plaats. Volgens de ge meenteraad is het in dat stadium niet meer mogelijk om het beleid bij te stellen. Op het lijstje van nog niet uitgevoerde projecten staan onder meer de nieuwbouw op het Stadserf en nieuwe wijk centra in de wijken Nieuwland en Oost genoteerd. De gemeente raad wil voor het zomerreces ze kerheid over het doorgaan van deze projecten. Verder wil men weten welke offers gebracht moe ten worden om deze plannen aan het papier te ontrukken. In een ambtelijke verkenning zijn theoretische bezuinigingsop ties tot een totaalbedrag van 11 miljoen gulden opgesomd. De raad zou uit deze voorstellen kun nen kiezen om het tekort van 5 miljoen gulden op te h oester De fractievoorzitters verwachten dat de voorzet voor de bezuinigingen wordt gegeven door het college. In een schriftelijke reactie stelt coalitiepartij Groen Links dat 'de lijst van 11 miljoen' niet als basis kan dienen voor de college-voor- Fractievoor zitter Bea Oomens van Groen Links: Niet meer geld voor Stadserf.' Archieffoto stellen. „Deze lijst bevat geen en kele logica. Er wordt voorgesteld te schrappen op de ontwikkeling en uitvoering van nieuw beleid. Wanneer deze voorstellen serieus worden genomen, ondergraaft de coalitie haar eigen bestaans recht," meent fractievoorzitter Bea Oomens. De partner van D66 en PvdA wil een betere onderbouwing van de financiële situatie van de ge meente. Groen Links betwijfelt of er daadwerkelijk 5 miljoen gul den moet worden omgebogen. Het bedrag is vermeld in de amb telijke notitie, maar de partij re kent op enkele meevallers. In de lijst tegenvallers wordt in de ambtelijke studie onder meer het Stadserf.vermeld. De jaarlijkse exploitatiekosten zijn m dit stuk 2,3 miljoen gulden hoger dan in de meerjarenbegroting staat op genomen. Groen Links gaat er van uil dat het college zich op dit punt keurig aan de begroting moet houden. Mocht er méér geld nodig zijn. schrijft Bea Oomens dreigend, dan mag dit zeker niet ten koste gaan van andere priori teiten. Volgens de met de voorbereidin gen van de bouw van het Stadserf belaste wethouder Chris Zijde veld is er niets aan de hand. „In het ambtelijke stuk is de exploita tie van het Stadserf zo negatief mogelijk opgevoerd. Het geeft aan waar we rekening mee moe ten houden als we niets van de ge plande grondopbrengsten kun nen halen. Ik denk dat we in de praktijk flink onder die 2,3 mil joen gulden kunnen blijven. De randvoorwaarde is dat de bouw van het Stadserf 40 miljoen gul den mag kosten. Aan het plan pro ces ontleen ik de indruk dat dat gaat lukken." Maasland - Morgen wordt in Maasland weer de traditionele jaarmarkt gehouden, bestaande uit een braderie, een kinderrom melmarkt en een kunstmarkt. De braderie vindt plaats op de 's-He- renstraat. De kinderen stallen hun rommeltjes weer uit op de Burgemeester van der Lelykade, De jeugd heeft de eerste gulden al gemakkelijk verdiend, want wie na afloop zijn plaatsje schoon op levert, krijgt een gulden terug. De kunstmarkt, voor het eerste ge houden in 1991 tijdens het 750-ja- rig bestaan van dc Duitsche Rid derorde, is deze keer aan de "s-He- renstraat. Een bijzondere plaats in dit Maas- landse dorpsfeest wordt ingeno men door Museum De Schilpen. Het museum ligt niet alleen cen traal in het parcours van de jaar markt, maar er is vrijwel altijd een tentoonstelling te zien. Ook dit keer is dat het geval, waarbij niet alleen de Schilpen, maar ook het bijbehorende pand Tavenu is betrokken. Beide expositieruim ten staan in het teken van de pas geopende tentoonstelling 'langs 's-Herenstraat'. De expositie gaat over verkeer, vervoer en wegen in en om Maasland in vroeger da gen- Door Sander Sonnemans Schiedam - „Kom maar naar Am sterdam. Dan kan je het zien. Breng een willekeurige jenever mee en ik zet er binnen enkele momenten een borrel naast die precies hetzelfde smaakt. Je moet het zien om 't te geloven." Cees van Wees, een in de jenever- en likeurwereld hoog, aangesla gen distillateui, neemt geen blad voor de mond. Mede daardoor is hij by de grootste jeneverfabri kanten van het land en het Pro ductschap voor Gedistilleerde Dranken zeker geen onbekende. Hij zegt wat hij denkt. Onlangs belegde hij in zijn Am sterdamse distilleerderij een bij eenkomst om met betrokkenen te praten over de vraag of hy er wel verstandig aan doet met zijn ge peperde uitspraken voor de dag te komen. Zo gaf drs. Hans Gruy- ters, de voorzitter van het Pro ductschap, te verstaan dat Van Wees op moet houden met het af geven op collega's en het vertel len van verschrikkelijke verha len. De maker van zestien soorten jenever en zestig verschillende li keuren verdedigde zich door de aandacht te vestigen op een ali nea uit 'Het volkomen stookboek voor alcohol'. 'De distillateurs kopen alcohol van 96 procent per tankwagen van de gistfabrieken en mengen dat met allerlei essences, die uit andere fabrieken komen. Zo ma ken ze oudeen jonge jenever, gin. whisky, wodka, likeuren, bitters en brandwijnen. Eigenlijk zijn ze alleen nog maar een bottelarij met een groot verkoopapparaat en een vloeistofmenger. Daar om heen maken ze een hoop komedie met advertenties en veel priet praat. Waarbij veel gesuggereerd wordt over eeuv/enoude tradities. Voorzover er al sprake is van eeu wenoude traditie, dan is het op lichting'. geeft het boek te lezen. Omdat Van Wees het daarmee eens is, haalde hij er tijdens de bijeenkomst een liter Ketel 1, het product van de Schiedamse distü- lerdenj De Dubbelt Adelaar, bij. Vervolgens nam hij 95 procent al cohol, vermengde het met water en meende dat het krek eender smaakte als het Schiedamse suc- cesprodukt. Veel van de etiketten die op flessen jenever geplakt zit ten, zij n volgens Van Wees mislei dend. „Als er op staat dat het spul 100 procent gestookt is, heb ik de neiging om te lachen. Brandspiri tus wordt ook gestookt. Maar ja, zodra de mensen lezen dat een je never honderd procent is ge stookt, denken ze dat het goed is. Mijns inziens hoort er veel meer achter die bewering te zitten. De etiketten moêfen 'meer duidelijk heid \erschaffen. Men moet we ten wat er daadwerkelijk in de fles zit." Populariteit De kritiek van de Amsterdammer is ook Carel Nokt sr., de maker van Ketel I, niet ontgaan. Gecon fronteerd met de uitlatingen van zijn collega-distillateur zegt hij dat ze hem niets doen. „Ondanks dat de landelijke verkoop van je nevers terugloopt, blijft de popu lariteit van ons produkt alleen maar stijgen," zegt hij. „Mij hoor je dan ook niet klagen. Over de heer Van Wees wil ik eigenlijk niets zeggen. Ik lig niet wakker van zijn uitspraken. Als produ cent vind ik het niet gepast een oordeel te vellen over het produkt van anderen. Hij wil kennelijk vertellen dat ik het niet goed doe. Ik peins er niet over mijn werk wijze te veranderen. De recepture veranderen? Geen haar op mijn hoofd die daar aan denkt." Toch geeft Nolet een rondleiding door zijn bedrijf en licht een tipje op van de sluier die de succesfor mule van Ketel 1 afschermt voor concurrenten. Bovendien worden belangstellenden door het etiket op de jeneverfics uitgenodigd een bezoek te brengen aan de distil leerderij aan de Hoofdstraat. Voor de consument, door Nolet stee vast supporter genoemd, heeft de Dubbele Adelaar geen geheimen. „Dat spreekt voor zich," meent de eigenaar van het driehonderdjari ge familiebedrijf. Het etiket meldt dat Ketel 1 wordt gestookt in de oudste distilleerke tels van Schiedam. 'De smaak wordt bepaald door de ingrediën ten: gelagerde granen eau-de-vie (moutwijn; red.) gestookt uit tar we, rogge en mais. jeneverbessen en kruiden.' Dat is nu juist waar Van Wees over valt, Misleiding wil hij de beschrijvingen op de etiketten van verschillende jene vers niet noemen maar toch.... Volgens Carel Nolet sr. valt op zijn produkt niets af te dingen. Hij heeft vier immens grote ke tels ('Een enorme investering') staan. Er wordt daadwerkelijk ge stookt. „We kopen de fijnste alco hol in. teneinde er een goed en eerlijk product van te maken. Er zijn misschien best mensen die onze jenever kunnen benaderen. Maar ik zou dat met bepaalde pro- dukten ook kunnen, als ik'^o'tr willen." Het woord consument neemt de maker van Proosje van Schiedam, Adelaar moutwijnjenever, aalbes sen- en Citroenjenever en wodka nimmer in de mondv De drinkers van Ketel 1 zijn van de distillateur. „Supporters„trek je door goede prestaties te leveren. Kijk maar naar Feyenoord. Ze worden niet gedwongen te komen kijken, maar voelen zich aange trokken omdat het gebodene hen aantrekt. Zo is dat ook met de drinkers van onze jenever. We maken ze niet warm met reclame spotjes en advertenties. Verte genwoordigers hebben we ook niet. Ons produkt verkoopt zich zelf." Over zijn supporterschare heeft de Schiedamse 'jeneverbaas' niet te klagen. Ketel 1 scoort erg hoog op nationaal niveau, wordt geëx porteerd naar enkele Europese landen en ook Amerika behoort weldra tot het afzetgebied van de 'Nolet-dan'. Nolets oudste zoon Karei junior, evenals diens broer Bob werkzaam in het bedrijf, woont inmiddels in Amerika, treedt daar binnenkort in het hu welijk en probeert er de handel in het familieprodukt van de grond te krijgen. „Hij is er aan het pio nieren," noemt vader Nolet het. Ketel 1 is ondanks de twijfels van Amsterdammer Cees van Wees een veel gevraagd produkt. „Een produkt," lijkt de maker ervan af te willen rekenen met de aantij gingen, „dat door ons naai eer en geweten wordt gemaakt." Carel Nolet en zijn jongste zoon Bob bij één van de vier enorme ketels in De Dubbele Adelaar aan de Hoofdstraat: 'Ons produkt wordt met grote zorg en naar eer engeweten gemaakt, ledereen is wel kom voor een rondleiding. Wel volgens afspraak natuurlijk'. Foto Roel Dijkstra Maassluis zaterdag 5 juni Orgelconcert Grote Kerk van Arie J Keizer. 2015 uur dinsdag 8 juni Vergadering Huurdersveremgmg Merellaan, Koningshof, 20 Qi uur. "ïi M OPOSIT balans' DESIGN: PETER OPSVIK STOKKE stelt zitgewoontes ter discussie. Sinds jaren biedt STOKKE 'n alternatief voor het starre, traditionele zitten, Zo heeft uw STOKKE-deaier ook de OPOSIT. De meest uitgebalanceerde bureaustoel voor marathonzitters. Markt 57 Vlaardingen Tel. 010 -434 36 85 Door Sander Sonnemans Schiedam - Schiedam-Oost is nog altijd m rep en roer naar aan leiding van de gebeurtenissen die zich de afgelopen weken en maanden in de wyk hebben afge speeld. Voor tal van bewoners staat het vast dat een man uit de Wattstraat, niet twee, maar meer dere kinderen uit de buurt seksu eel heeft misbruikt. De ouders van één van de twee jongetjes, tien jaar oud, de^ en de ze week bij de politie aangifte van verkrachting van hun kind. Door de overburen van de man die door de wijkbewoners als dc dader wordt gezien, is inmiddels een aanklacht ingediend. Weer ande ren hebben bij politie melding ge daan van het feit dat de Watt straat-bewoner kinderen in huis heeft gehaald om hen porno-films te laten zien. De kinderen kregen snoep en limonade in overvloed voorgeschoteld. Annemarie Hilversum, één van de verontruste bewoonsters, ver spreidde afgelopen week een pamflet om de medebewoners van de nare ontwikkelingen op de hoogte te stellen. ..Ik voer geen lastercampagne," benadrukt ze, „maar wil dat alle ouders hier ir. de buurt er met hun kinderen over praten. Buurt bewoners hebben regelmatig kin deren bij de man naar binnen zien gaan. We zijn er van over tuigd dat er meer slachtoffers zijn. We willen niet dat de man al leen maar uit de wijk wordt ver bannen. Hij heeft psychische hulp nodig Mevrouw Hilversum betreurt het dat het allemaal zo ver heeft kun nen komen. Tn de woonwijk wor den de sociale contacten nauw on derhouden. De kinderen zitten nagenoeg allemaal op de Juliana- school aan de Oostsingci en ko men her en der by gezinnen over de vloer. Als ouders niet thuis zijn, worden ze altijd wel even bij buïun uf keiiuisaen onuei ge bracht Alarm geslagen ..Zo is de zaak ook aan het rollen gebracht," legt Hilversum, zelf moeder van twee kinderen, uit. „Het was by behoorlijk wat kin deren bekend dat in de Wattstraat een man woont die jongens en meisjes m huis haalt en vieze din gen met hen doet. Toen dat bij ie mand thuis doorsijpelde, is er alarm geslagen. Zelfs een onder wijzeres van de Julianasehool is ingeschakeld. Haar is verzocht met een van haar leerlingen te praten omdat men het jongetje re gelmatig bij de man naar binnen zag gaan. Om de ouders met te verontrusten, is eerst contact met haar gezocht. Daar is geen reactie opgekomen, dus gingen we er van uit dat alles in orde was. Helaas was dat dus met zo." Schrikken „Er moet." zegt een andere moe der. „door de kinderen over ge sproken zijn want nnj is de afgelo pen tijd opgevallen dat ons zoon tje steeds vaker met vragen op seksueel gebied thuiskwam. Ge lukkig is hij nooit bij die man ge weest. Maar je schrikt je natuur lijk wel wild." Annemarie Hilversum die het slachtoffertje van het zedenmis drijf regelmatig over de vloer heeft: „Het jongetje is op het laatst door de man met de dood bedreigd als hij niet bepaalde handelingen bij hem zou verrich ten. Dat kind raakte op den duur zo overstuur dat hij zijn onpretti ge ervaringen er thuis op een be paald moment gelukkig toch heeft uitgegooid. Momenteel is hij elders ondergebracht om tot rust te komen." Het onderzoek van de politie is in middels m volle gang en volgens een woordvoerster wordt de ver dachte zeer binnenkort aange houden. Een enkele bewoner van Oost beweert dat de man de ver werpelijke praktijken eerder ook in De Gorzen heeft uitgeoefend. „We zijn angstig, verdrietig, woe dend en verslagen." beschrijft Hilversum de sfeer m menig ge zin. „Men moet die man met laten verhuizen naar een andere wijk want dan gaat hij weer gewoon verder. Die man is kennelijk ern stig ziek. Hij moet worden opge nomen in een psychiatrisch zie kenhuis."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1