Rotterdam 13 Bouw Erasmusbrug vertraagd door bezwaren van concurrent Welschen 7 Nationaal Monument Wederopbouw Steun voor Stads TV tot komst mediabestel regio Eis zeven jaar cel voor 'kale doodslag' Parketpolitie gaat de vakanties van wanbetalers bederven British Trent voorlopig nog niet naar Rotterdam Rotterdamse druk op Statenleden Politie pakt winkeldieven Grote opkomst bij staking van scholieren verwacht M Gewond bij werk in haven 'Sociale Vernieuwing' helpt troep opruimen Officier wil zes jaar voor incest I Rotterdams Dagblad Zaterdag 5 juni 1993 Rotterdam - Het slepen van de uitgebrande tanker British Trent naar Botterdam, laat voorlopig nog op zich wachten. Het Rottterdamse bergingsbedrijf Smit-Tak wil eerst de tanks met benzine aan boord van de British Trent overpompen in een andere schip. De voorbereiding van die operatie is inmid dels gestart. Het slepen van de" tanker moest worden uitgesteld, omdat nog talloze tanks geladen zijn met benzine. Het overpompen van de benzine uit alleen de be schadigde tanks is niet voldoende, aldus een woord voerder van het Rotterdamse bedrijf. „Pas als alle benzine is overgepompt, is het schip stabiel en kan het naar Rotterdam worden gesleept. Hoe lang dat gaat duren is onduidelijk. Eerst moet een andere tanker arriveren. Verder hangt de duur van die ope ratie van talloze factoren af. Zoals de ligging van de tanks en de weerssituatie op dat moment" Smit-Tak overlegt momenteel met de havenautori teiten of de tanker naar Rotterdam gebracht kan worden. Het bedrijf denkt verder dat de schade aan het milieu beperkt blijft, aangezien kleine hoeveel heden benzine weglekken, Benzine is bovendien een vluchtige stof die snel verdampt. Rotterdam - Burgemeester en wethouders van Rot terdam oefenen druk uit op Provinciale Staten om vast te houden aan een Integraal Plan Noordrand .mèt luchthaven. In een gisteren aan de Statenleden verzonden brief wordt een dringend beroep op hen gedaan het begin maart gepresenteerde stand punt van Gedeputeerde. Staten (het provinciebe stuur) niet over te ne men. Een meerderheid van GS sprak zich toen uit tegen een nieuw vliegveld in de Schieveense Polder en vóór sluiting van de hui dige luchthaven, Een onevenwichtige en op onderd den vooringe nomen benadering, waarbij uien zich mede heeft gebaseerd op feit- selijke onjuistheden, al dus B&W, die hierbij verwijzen naar eerder in- genomen provinciale standpunten, die hier mee in strijd zouden zijn. Volgens het Rotterdamse college dreigt nu voorbij te worden gegaan aan het integrale karakter van het IPNR en is het provincie bestuur zich onvoldoende bewust van de te verwach ten meerwaarde voor de regionale economie. Ook de aangevoerde milieu-aspecten schuiven B W terzijde. Ten onrechte zou de suggestie worden gewekt dat de nieuwe luchthaven de gewenste ont wikkeling van natuur en landschap doorkruist. De verstedelijking in dit gebied zorgt zelfs zonder lucht haven al voor een grote druk op de natuur- en land schapswaarden, stelt het Rotterdamse college. De nu verzonden brief is een gedetailleerde reactie op het GS-meerderheidsstandpunt, maar komt in hoofdlijnen overeen met de reactie die verantwoor delijk wethouder Linthorst (Ruimtelijke Ordening en Economische Ontwikkeling) begin maart al gaf. Overigens buigt de provincie 2ich pas over de even tuele aanleg van een nieuwe luchthaven nadat het kabinet een standpunt heeft ingenomen ovecde toe komst van de regionale vliegvelden, zoals in de nota Relus is vastgelegd. Het college van B&W van Rotter dam onder schrijft in hoofdlijnen de reactie die wethou der Lint maart a! gaf. Foto Jaap Rüzema/ Rotterdams Papendrecht - De politie in Papendreeht heeft drie verdachten aangehouden wegens het plegen van een sneikraak. Oplettende omwonenden gaven gister nacht aan de politie door dat een rode Fiat de winkel pui van Zeeman aan de Markt in Papendrecht had geramd en de drie inzittenden kleding meenamen. De auto werd later in de P. C. Kooftlaan gesigna leerd, waar de politie twee mannen en de gestolen kleding aantrof. De derde persoon kon op de Veer- weg worden aangehouden. De verdachten zijn 18,22 en 29 jaar oud en komen uit Dordrecht. Rotterdam - Het organiserend comité van de scho lierenstaking in Rotterdam denkt dat zo'n vijfdui zend scholieren donderdag niet op school verschij nen om te protesteren in Rotterdam. De scholieren- staking wordt gehouden onder alle middelbare scho len in het Rijnmondgebied. Na het eerste lesuur rei zen de leerlingen naar Plein 1940 bij het Maritiem Museum om daar mee te doen aan een protestmani festatie. „Om twaalf uur gaan we in optocht naar het stadhuis om een verklaring aan onderwijswethouder Hallens- leben t'e geven," licht Jeroen Hoogewij van het comi té toe. In die petitie staat dat wij het niet eens zijn met de bezuinigingen op uitkeringen voor jongeren, op de basisbeurs en onder meer de OV-jaarkaart- ,"zegt J. Hoogewij. een van de organisatoren, 's Middags wordt een grote manifestatie in Night- town gehouden, waar de deelnemers een house-ope ra kunnen bijwonen of naar een forum kunnen luis teren. Hoogewij denkt dat veel scholieren op de ma nifestatie verschijnen. „Hoewel je natuurlijk nooit kunt uitsluiten, dat scholieren de staking als een vrije dag zien en thuisblijven." Dat is de reden dat sommige scholen niet achter de actie staan. Reetor T. Smit van scholengemeenschap J. C. de Glopper in Capelle aan den IJssel heeft zijn leerlingen zelfs verboden om te staken. „Er is geen oekaze (hoog bevel) uitgegaan," zegt Smit. „Maar wij accepteren het niet. omdat niet aan de voorwaarden wordt voldaan. Zo willen we niet dat de scholieren de staking als een excuus zien om uit te slapen. Aan alle geluiden die we tot nu toe hebben opgevangen, blijkt dat dit juist wel het argument vormt om mee te doen." En: „Verder is er nauwelijks enthousiasme onder de scholieren en is de leerlingenraad er niet in geslaagd om contact te zoeken met andere scholen en samen actie te voeren. Wie er donderdag niet is, draait dus gewoon mee in de absentenregeling en wordt gecon troleerd. In overleg met de ouders beslissen we wat voor straf er volgt." Rotterdam - De bouw van de nieuwe Erasmusbrug over de Nieuwe Maas loopt minstens enkele weken vertraging op. De Hollandse Staalbouw Maatschappij (HSM) heeft bezwaar aan getekend tegen de gunning van de bouw van de brug aan de combinatie Grootint/MBG. HSM, die bij de intekening voorde bouw als op één na goedkoopste inschrijver uit de bus kwam, heeft de zaak aangekaart bij de raad van arbitrage. De bedrijven die dachten dat zij in staat zijn de Erasmusbrug, de verbinding tussen het noordelij ke stadsdeel en de Kop van Zuid, te construeren, konden indertijd intekenen voor het staal deel en het civiel-technische gedeelte. Ook was het mogelijk voor beide onderdelen tezamen een bod uit te bieden. Grootint en het Belgi sche MBG bleken het goed koopst: voor net geen 139 miljoen gulden (138.648.479 02 gulden om precies te zijn) zeiden z'j de com plete klus te kunnen klaren. De gemeente Rotterdam heeft de aanbiedingen niet alleen getoetst op de prijs, maar ook op een aan tal door de gemeente zelf aange legde criteria. De bezwaren van HSM spitsen zich toe op de crite ria die Rotterdam heeft gehan teerd voor het staalbouwkundige deel van het werk. Volgens HSM is Grootint niet in staat dit deel voor zijn rekening te nemen en komt HSM zelf veel meer in aan merking. Bij HSM zou meer erva ring in huis zijn om de ingewik kelde tui-construetie van de brug onder handen te nemen. HSM is een dochtermaatschappij van Hollandse Beton- en Water bouw (HBW) in Gouda, dat zelf weer onderdeel is van de Holland se Beton Groep (HBG). HSM schreef voor de Erasmusbrug in samen met het Duitse staalbedrijf Dillinger en het Italiaanse bedrijf Cimolai. De aanbieding kwam en kele miljoenen guldens duurder uit dan het bedrag waarvoor Grootint/MBG het werk wil op knappen. Een raad van onafhankelijke ar biters uit de bouwwereld zal de bezwaren van HSM nu in een spoedprocedure beoordelen en overgaan tot de definitieve gun ning. De uitspraak wordt deze maand venvacht, Hoe die uit spraak zal uitpakken durft geen van de betrokken partijen op dit moment te gissen. Voor de ge meente Rotterdam telt zwaar dat de brug zo goedkoop mogelijk moet worden gebouwd. Zolang er geen uitspraak is gedaan is on duidelijk wie de brug bouwt en kan er nog niet met de werkzaam heden worden begonnen. Oor spronkelijk was het de bedoeling dat dit najaar een begin zou wor den gemaakt met de Erasmus brug. Het mislopen van de order zou voor het Zwijndrechtse bedrijf Grootint een zware tegenslag zijn. Deze week werd bekend gemaakt dat bij het staalconstructiebedrijf in elk geval 197 van de 550 werk nemers gedwongen moeten wor den ontslagen, onder meer door de sterk teruggelopen vraag naar boorplatforms in de offshore-in dustrie. ..In dat verband is de aan gespannen procedure voor ons helemaal geen gunstig nieuws," zegt woordvoerder Van Tongeren van Grootint. „De mogelijkheid dat wij de order mislopen bestaat in theorie, maar wij hopen uiter aard op een positieve uitkomst." Volgens Van Tongeren hoeft de opgelopen vertraging op de lange termijn niet al teveel te beteke nen. „Dat is wel in te lopen. Tenzij de procedure veel langer gaat du ren." Rotterdam - Een hommage aan de wederopbouw van Rotterdam en Nederland. Een herinnering aan de ongekende inventiviteit en doorzettingsvermogen van de gehele bouwsector in het na-oor- logse Nederland. Het staat er sedert gisteren offici eel in de buurt Welschen 7 in Rot- terdam-Overschie. Onthuld door voorzitter van de deelgemeente Overschie Dick van Dongen en de dochter van de architect. Het Na tionaal Monument voor de We deropbouw. Een deel van een voor de renova tie van Welschen 7 verwijderde gevel werd behouden en midden op het door sloop gecreëerde plein tussen de Van Noortwijck- straat en de Lemkensstraat gezet. Gesteund door een stellage en ge flankeerd door een frame van be ton, dat in de woningen achter de muren is terug te vinden. Het monument is een cadeau van het 75-jarige Gemeentelijk Wo ningbedrijf Rotterdam aan de be woners. Het kwam mede tot stand door de steun van schaker Hans Bohm. dichter Jules Deelder en wethouder Pim Vermeulen. Daar naast waren er ook nog tal van or ganisaties, bedrijven, instellin gen en particulieren, die aan de komst van het monument meebe taalden. De bewoners van Welschen 7 kre gen ook nog een persoonlijk ge schenk. Peter de Winter van Uit geverij 010 had in opdracht van het GWR een fotoboekwerk hel pen samenstellen met daarin de geschiedenis van Welschen 7 van na de oorlog. De inhoud bestaat uit onder meer archiefmateriaal van mevrouw Welschen aange vuld met recente fotós van de re novatie. De onthulling paste niet alleen bij de feestelijkheden van hel jubilerende GWR, maar ook bij de manifestatie AIR Alexan der over de na-oorlogse wederop bouw. De jeugd van Overschie was aan het werk gezet, hetgeen resulteerde in tekeningen en fo tós, die de komende tijd zijn te zien in buurthuis Brandaris aan do Van Noortwijckstraat. Vanmorgen werd er in het kader van AIR Alexander een verhalen bundel van bewoners uit Over schie gepresenteerd. Tevens haci de première plaats van de video, die actieve mensen uit de wijk met behulp van de Stichting Kunstzinnige Vorming Rotter dam hadden vervaardigd. Overschie bezit sedert gister avond het Nationaal Monu ment Wederopbouw. De doch ter van architect Welschen en deelraadsvoorzitter D. van Dongen onthulden gezamen lijk de plaquettes. Fotocor vos Rotterdam - Twee Zuidafrikaan- se zeelieden zijn gisteren in de Missis si ppihaven zwaar gewond geraakt bij werkzaamheden aan de schoorsteen van de ertstanker Ferosa. De stellage waarop de twee mannen, 31 en 23 jaar oud, aan het werk waren, ging schui ven waarna ze vijftien meter lager op een onderdek terecht kwamen. De gewonden konden met veel moeite met O e hu lp van een Kraan van het schip worden getild. Met een spoedtransport werden ze naar het Academisch Ziekenhuis Rotterdam (AZR) gebracht. Hun toestand is zorgwekkend. Rotterdam - De parketpolitie m Rotterdam dreigt wanbetalers van openstaande geldboetes hun vakantieplezier te ontnemen: wie niet snel betaalt, moet in de zo mer brommen. De politie van Rot terdam-Rijnmond heeft de actie gisteren aangekondigd. De politie is al druk bezig cel ruimte zeker te stellen in arres tanten-afdelingen op de politie bureaus. Ondanks de landelijke commotie over het cellentekort, waardoor plegers van misdrijven door gebrek aan ruimte weer wor den vrijgelaten. Het één heeft vol gens politie-woordvoerder Anne Geelof niets met het ander te ma ken. „Het probleem van het tekort zit by de Huizen van Bewaring. In ons geval gaat het om cellen die alleen geschikt zijn voor een kort verblijf Iemand die een misdrijf heeft gepleegd en in bewaring wordt genomen gaat in eerste in stantie tien dagen de cel in. Daar voor zijn do cellen die wij voor de ze actie beschikbaar hebben niet geschikt." 'Beter nu betalen, dan in de zo mer balen' luidt het motto van de campagne. De politie geeft de ve le duizenden Rotterdammers die door de rechter tot een geldboete zijn veroordeeld, nog een paar we ken de tijd om die alsnog vrijwil lig te voldoen aan het loket van de parketpolitie aan de Noord singel. Daarna volgt er nog een tweede kans. Samen met politie-agenten van de districten zal de parketpolitie een grote inningsactie houden waarbij terstond betaald kan wor den. Maar dan is het geduld op en wordt de subsidiair opgelegde celstraf ten uitvoer gelegd. In de meeste gevallen is dat een aantal dagen. Volgens de politie staan ongeveer 21.000 boetes open, variërend van 50 tot 1500 gulden. Daarmee is een totaalbedrag gemoeid van 3,5 miljoen gulden. Veel van de wan betalers hebben meerdere boetes op hun naam staan en riskeren dus een langer verblijf achter de tralies. Rotterdam - Het bureau Sociale Vernieuwing van de gemeente Rotterdam roept de bevolking op het voorbeeld te volgen van de Crooswijkse Ans Parel. Zij stopte deze week samen met enkele buurtbewoners de door de Roteb achtergelaten trerp in Komo-ge- keurde zakken. De 'stipte' Roteb- bers namen het vuil daarna als nog mee. „Wie volgt de stiptheidsactie van Ans Parel?" is de vraag van het bureau Sociale Vernieuwing. „Vertegenwoordigers uit alle Op- zoomerstraten en zij die een 'Ans- Parel verklaring' tekenen krijgen een pakket van honderd rollen Komo-zakken mee. De vuilnis zakken v/orden maandagmiddag tussen 14.00 en 16.30 uur uitge reikt in het Rotterdams Informa tie Centrum (RIC) aan de Hoogs traat. Rotterdam - Stads TV lijkt in haar huidige vorm tot en met au gustus te kunnen rekenen op een gemeentelijke bijdrage van 100.000 gulden per maand. Voor I september zou het moeten ko men tot een vorm van samen werking tussen de regionale om roep Radio Rijnmond en de Stichting Lokale Omroep Rot terdam (Slor), nu nog verant woordelijk voor Stads TV. De commissie Kunstzaken van de Rotterdamse gemeenteraad bespreekt maandag opnieuw de situatie rond Stads TV, Op de agenda staat het zogenaamde Stappenplan Lokale Omroep dat enerzijds moet leiden tot ont vlechting en boedelscheiding tussen de Slor en het facilitaire Omroep Bedrijf Rotterdam (OBR) en anderzijds tot samen werking tussen de Slor en Radio Rijnmond. Het plan wordt ge dragen door de Slor, het OBR en directeur/hoofdredacteur Nico Haasbroek van Radio Rijnmond. De bestuursdienst van de com missie Kunstzaken geeft in een commentaar aan slechts waarde ring te hebben voor het feit dat het stappenplan is opgesteld door alle drie de betrokken par tijen. De dienst heeft verder ai- leen kritiek op het stappenplan. Het wachten is vooral op het ad- vips dat een door Rotterdam en de provincie Zuid-Holland aan gestelde 'commissie van wijze mannen' half juni zal geven over het toekomstige omroepbeleid in de regio. Nu genomen beslis singen van de commissie Kunst zaken over het stappenplan zou den de adviezen van de club van wijze mannen in de weg kunnen staan. De bestuursdienst advi seert daarom de aanbevelingen van die club af te wachten en Stads TV in ieder geval tot de komst van een nieuw regionaal mediabestel in september maan delijks 100.000 gulden te geven. Door Car el van der Velden Rotterdam - Aanvankelijk be kende de 4ö-jarigc Schiedammer dat hij zijn dochter vanaf haar ze vende levensjaar regelmatig sexueel heeft misbruikt Vcor de Rotterdamse rechtbank verklaar de de verdachte gisteren echter dat hij onschuldig was. Uit vrees voor een huwelijkscrisis zou hij tot zijn aanvankelijke bekentenis zijn gekomen. Officier van justi tie mr. M. C. Kaptein vond het een ongeloofwaardig verhaal en eiste zes jaar onvoorwaardelijke gevan genisstraf. In haar bewijslast baseerde de of ficier van justitie zich m de eerste plaats op de verklaring van de nu 16-jarige dochter. Haar visie heeft zij in gedetailleerde verklaringen en in enkele brieven toegelicht. Vanaf 1987 is het meisje, naar haar zeggen, door vijf familiele den misbruikt. Naast de vader zouden twee ooms. een huis vriend en een halfbroer zich re gelmatig aan het meisje hebben vergrepen. Alle daders hebben hun rol bekend. Ais hoofdver dachte is alleen de vader op zijn eerdere bekentenis teruggeko men. De uit Schiedam-Oost afkomstige verdachte erkende gisteren al leen dat hij zijn dochter soms ste vig aanpakte. ..Zij kon erg dwin gend huilen. Daar kan ik erg slecht tegen. Als dat gebeurde stuurde ik haar altijd naar haar kamertje." Het contact met zijn dochter kenschetste hij verder als 'normaal'. De dochter heeft een ander ver- haai. Zij verklaarde dat de vader haar regelmatig met het hoofd te gen de muur sloeg. Vanaf haar tie' .de jaar jaar moest zij haar va- der aftrekken. Later werd zij ge middeld twee keer per week ge dwongen tot gemeenschap. Naar haar zeggen werd ze af en toe zo ruw aangepakt dat ze bijna stikte. Gesteund door een vriend stapte de dochter dit jaar met haar ver haal naar de politie. De ouders van het slachtoffer zagen het in die jongen niet zo zitten. „Het is denkbaar dat het meisje dit m- cest-verhaal gebruikt om haar ei gen doelen te bereiken." opperde advocaat J. L. Ie Coq a' Ar- mandville. „Het is niet na te gaan wat er juist is aan haar verhaal." Officier Kaptein had weinig twij fels. „Het meisje is op de proppen gekomen met een eenduidig en consistent verhaal. Vier daders hebben bekend. Zij spreekt dus kennelijk vaak de waarheid. Er is weinig reden om aan te nemen dat de beschuldiging richting haar vader niet klopt. De gebeur tenissen zijn absurd en gruwelijk. Het meisje loopt nu bij het Riagg en heeft straatvrees." De verklaring van de dochter zorgde voor een vertrouwenscri sis tussen haar ouders. De ver dachte verklaarde dat hij door zijn vrouw, die de sexueie escapa des van haar eega voordien slechts had vermoed, gedwongen was om te bekennen. ,.Zij ver klaarde dat ik anders het huis niet meer in mocht," Later in de gevangenis liet de vrouw weten dat zij ondanks de bekentenis wilde gaan scheiden. Vanaf dat moment houdt do ver dachte het bij de verklaring dat er nooit iets onoirbaars is voorgeval len. Op basis van een psychiatrisch rapport schetste rechtbankpresi dent mr. Van B reu kelen de ver dachte als een gevoelloos persoon met een lage intelligentie, Ook gisteren vertelde de vader dat hij 'niks voelde' als hij hoorde dal an deren zich aan zijn dochter had den vergrepen. Een verklaring had hij niet. „Er moet veel gebeuren om deze man weer op het rechte spoor te krijgen," concludeerde de recht bank, Uitspraak op 18juni. Door Marcel Potters Rotterdam - Officier van Justitie mr. M. C. Kaptein geloofde er geen snars van. Dat de 21-jarige verdachte het zakmes - de nagel- vijl nog uitgeklapt - bij de toilet ten had gevonden, tijdens een ru zie ter zelfbescherming vóór zich had gehouden en dat het slachtof fer vervolgens zelf in het mes was gelopen. „De verdachte heeft ge stoken. Hij heeft uitgehaald, zoals hij verklaarde tegenover de poli tie. Ik hou het op kale doodslag," aldus de aanklager, die 7 jaar cel eiste tegen de in Eritrea geboren jongeman. Vaststaat is dat het de hele nacht - van 27 op 28 februari - al hom meles was russen beide heren. De verdachte, samen met zijn zus en wat vrienden op een Rotterdams feest voor vluchtelingen uit Eritrea, werd naar zijn zeggen constant lastiggevallen door het latere slachtoffer, een man die hij nog kende van de taaicursus. Er zou het nodige zijn gedronken, de sfeer was gespannen. Waarom zijn opponent zich zo agressief gedroeg was een raad sel, benadrukte de verdachte gis teren voor de Rotterdamse recht bank. „Hadden jullie ruzie over politiek, over vrouwen?" probeer de rechtbank-presidente mr. A. C. P. M. Van Breukelen-Van Aarnhem, De verdachte: „Ik weel het niet T^cn we buiten stonden, heb ik het hem zelf nog gevraagd. Wat heb ik je aangedaan, wat heb ik fout gedaan? Hij zei dat hij wel drie man van mijn postuur aan kon. Dreigde me af te zuilen ma ken." Volgens de lezing van de aange klaagde wilde de man de daad bij het woord voegen. Eerst slingerde hij een fles naar zijn hoofd. De verdachte weck achteruit, maar kon niet verder toen hij tegen een geparkeerde auto aanliep. In pa niek trok hij het eerder gevonden mes. Het slachtoffer, betoogde de Entreer. wilde echter van geen wijken weten en verwondde zich zelf ernstig. In het Academisch Ziekenhuis Rotterdam werd de aan het hart gewonde man nog wel geopereerd, waarna hij op 10 april alsnog bezweek. De aanklaagster trok een gr not deel van dit verhaal in twij fel. Van de fles, die door het slachtoffer zou zijn gegooid, was later geen spoor terug te vinden. Getuigen beweerden dat de Entreér had ge stoken. wat eveneens bleek uit de vorm van de wond. 'van beneden naar boven'. Er waren teveel vra gen, zei de officier van Justitie, waarop geen antwoord kwam Mr. Kaptein: „Waarom was cr een ruzie-achtige sfeer? Waarom die uitbarsting van geweld? En hoe kan het dat het zakmes, gevon den op het toilet, later spoorloos verdwijnt? En waar kwam die wond aan de vinger van de ver dachte vandaan?" Advocaat mr.L. iïennmk hiolü het erop dat het agressieve ge drag van het slachtoffer alle on heil had veroorzaakt ..Ik conclu ded.' bêslwL hij zijn betoog, „vrijspraak van alle ten laste ge legde feiten, daar noch de opzet tot hel doden noch die tot het toe brengen van letsel kunnen wor den bewezen." Uitspraak over twee weken.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1