Waterweg 13 Ambtenaren overwegen meer acties Wethouder ontkent fraude bij de VOS Angela Groothuizen presenteert Specfromfestival Miljoenenstrop kan nog meevallen Huisvuilactie gaat zonodig ook door tijdens zomervakantie Groenteboer Henk Hofland verrast met Abraham Protest van Greenpeace tegen Sellafieid mislukt Zoektocht naar afgedreven surfer Steeds meer vrouwen bevallen poliklinisch Eis vier keer vier jaar cel na heroïnegijzeling Ziekenhuistaxi voor Maasland Vrouw (72) blust brand Rechtdoor op T-splitsing Politie pakt winkeldieven Eerst tang, toen fiets gestolen Inbreker vlucht: 'Ik zit verkeerd' Beroving in kelderbox ra,3 "2 Wën*- Rotterdams Dagblad Woensdag 9 juni 1993 RW Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131 BTVlaardingen tel 010-2340055/fax 4349754 Rotterdam - Het eerste deel van de protestactie van Medewer- Greenpeace in de Rotterdamse haven tegen het ver- kers van lenen van een vergunning aan een nieuwe opwer- Greenpea- kingsfabriek van atoombrandstof in het Engelse Sel- ce maten lafield is gistermorgen de mist ingegaan. Het vol- gisteren gens Greenpeace radioactieve zand van een open- aan boord baar strand op zes kilometer van de fabriek mocht van de 'So- van douane en havenautoriteiten gewoon het land lo' de radio- in. activiteit Een zichtbaar teleurgestelde actievoerder Ruurd van de va- Huisman aan boord van het Greenpeace actieschip ten met 'Solo* moest zelfs horen, dat de vaten met zand ge- zand van woon van boord mochten. „Het gaat volgens het mi- het stran d nisterie van Vrom om dergelijk kleine hoeveelhe- bij Sella - den, dat er geen bezwaar is de vaten het land in te field. Vol brengen en op de kade te zetten," zei een medewer- gens de mi- ker van de Havendienst. lieu-organi- Op het actieschip waren twaalf vaten met waarschu- satie is het wingstekens tegen radioactieve straling. Verdeeld zand licht over vier vaten was een goed afgesloten en be- radioactief schermde hoeveelheid zand opgeslagen. Ook vol- besmet. Foto gens de actievoerders betekenden de vaten geen di- jasper juinen/ reet gevaar. Metingen in het laboratorium in Man- Reuter Chester hadden echter aangetoond, dat het zand dui zenden keren meer plutiomum bevatten dan zand van andere stranden in Europa. Volgens Greenpeace is dan ook zelfs voor een kleine hoeveelheid als op de 'Solo' een importvergunning nodig. Met de actie protesteert Greenpeace tegen het op starten van een nieuwe fabriek in Sellafieid. die tien keer zoveel nucleair afVal gaat lozen als de oude fa briek al doet. De Britse regering heeft het verstrek ken van de vergunning nog moeten ophouden in ver band met de vijftigduizend bezwaarschriften, die zijn ingediend. Ook is het wachten op de beslissing van de Conventie van Parijs, waarin landen aan de Atlantische Oceaan, de Noordzee en de Ierse Zee be sloten tot beperking van dc zeevervuiling. Volgende week komen de landen van de conventie m Berlijn onder voorzitterschap van Nederland bijeen om on der meer over de lozingen te praten. Rotterdam - Boten van de rivierpolitie, havendienst, reddingsbrigade en een vliegtuig van de dienst luchtvaart hebben gisteravond ureniang gezocht naar een vermiste surfer. De man. een 51-jarige Hel levoeten kreeg voor de Maasvlakte problemen met het zwaard van zijn surfplank en dreef kilometers af. Uiteindelijk wist hij bij Roekanje het strand te berei ken. waarna hij terugwandelde en -peddelde. Zijn vrouw werd ongerust, raakte m paniek en stapte in een diepe geul, waaruit ze gered moest worden. Rotterdam - Steeds meer vrouwen geven er de voor keur aan om poliklinisch te bevallen in plaats van thuis. Het aantal bevallingen op medische indicatie blijft dalen blijkt uit de jaarcijfers over 1992 van de Kraamzorg van Thuiszorg Rotterdam, die in Rotter dam en Capelle aan den Ussel aan vijfduizend vrou wen per jaar thuiskraamzorg verleent. Vorig jaar beviel 57 procent van de zwangere vrou wen m het ziekenhuis. Twee jaar geleden was dat nog tien procent minder. Bij de thuisbevallingen liep het percentage terug van 23 naar 18 procent. Het experiment met het kraamzorghotel ontwikkelt zich gunstig. Een jaar geleden opende in een aparte vleugel van het Rotterdam Airport Hotel het kraam zorghotel de deuren. Kraam verzorging 24 uur per et maal in combinatie met de faciliteiten van een vier stenen hotel spreekt mensen aan. Arnhem - Voor de Arnhemse rechtbank is gisteren tegen twee mannen uit Rotterdam (24 en 23), een man uit Renkum (23) en een man uit Gendringen (25) elk vier jaar cel geëist. Zij worden verdacht van gijzeling. Op zondag 28 februari werd een Arnhem mer in zijn woonplaats door de 23-jarige Rotterdam mer en de man uit Renkum onder bedreiging van een pistool gedwongen mee tcgaan naar Rotterdam- Zuid. Daar werd hij drie dagen vastgehouden en mis handeld in een woonhuis in de Afrikaanderbuurt. De woensdag daarop kwam hij weer vrij, omdat de fami lie losgeld (negentienduizend gulden en een auto ter waarde van tweeduizend gulden) betaalde. Omdat de politie voortijdig was getipt v.. v zaak op kon volgen werd het viertal daags daarna ingt.ekend. Aanleiding was een heroinetransactie. Het slachtof fer zou de man uit Renkum nog 25.000 gulden schul dig zijn geweest voor 1,1 kilo geleverde heroine. De verdachte uit Renkum nam tijdens de zitting alle schuld op zich en de verbazing en woede bij hem en zijn drie medestanders was groot toen officier van justitie mr. K. Visser voor elk vier jaar onvoorwaar delijk eiste. Mi'. Visser onderkende dat allen een ei gen aandeel in de gijzeling hadden, maar zei die ge lijk te waarderen. De jongste verdachte Rotterdammer ging mee naar Arnhem om het latere slachtoffer te halen, de oudste is verantwoordelijk voor de mishandelingen (zo be kende hij 'in een paranoïde stemming wegens een li chamelijk tekort aan cocaïne' peuken op het lichaam van de Arnhemmer te hebben uitgedrukt), terwijl de man uit Gendringen zijn huis beschikbaar stelde, ac tief zou hebben onderhandeld en er uiteindelijk met het losgeld vandoor ging. De Arnhemse rechtbank doet op 22 juni uitspraak Schiedam - Het Spectrumfesti val dat over anderhalve week in het Beatrixpark in Schiedam plaats vindt, is veel grootschali ger aangepakt dan vorig jaar. De tweede editie van het multi-cultu- rele feest, een project van de cam pagne Schiedammers van overal en nergens, heeft wel hetzelfde uitgangspunt als vorig jaar, na melijk de Schiedamse bevolking professionele multiculturele po diumkunsten laten zien. Vanaf de ingang van het Beatrix park aan de Parkweg tot en met het panne koekenhuis zullen po dia, kramen en bijvoorbeeld een Turks, Marokkaans en Wereld dorp te zien zijn. Ene Dijkhuizen van de campagne en Ron Jaspers van Musical Events Foundation, Door Wessel Perming Vlaardingen - Verschillende schoolfondsen van de voormalige openbare scholengemeenschap De Vaart zijn jarenlang zeer on zorgvuldig beheerd. Zelfs accoun tants hebben na twee jaar onder zoek in de boeken van de school - inmiddels met de OSG Professor Casimir gefuseerd tot VOS - nog niet alle uitgaven kunnen recon strueren. Gebleken is wel dat de verschil lende 'geldstromen' voor onder wij s-doel einden zijn gebruikt. Wethouder Kees van der Windt: „Laten we het woord maar noe men. Is er fraude in het spel? Nee." Dat waren gisteravond geen over bodige zinnen uit de mutiu van de verantwoordelijk wethouder van Onderwijs. Ouders speculeerden in de afgelopen jaren meermalen uvei de Leu lemmingen van de 'verdwenen' of tenminste 'ver dwaalde' gelden en bankrekenin gen. De gemeente schrok daarvan en zette, gealarmeerd door de ou derraad, een groepje accountants aan-het werk. Op een openbare Angela Groothuizen presen teert Spectrumfestival Foto Bemd Rouabhi/Ateber zijn erin geslaagd veel, maar voor al ook leuke artiesten naar Schiedam te halen. ouderavond zou uitsluitsel wor den gegeven ..Niemand heeft zes maanden van het geld op Mallorca gezeten. Nie mand is hier beter van gewor den." grapte voorzitter Roei Isen- doorn van de ouderraad. De ge meente mag daarby van geluk spreken. Volgens een verorde ning behoorden ambtenaren de boekenfondsen van de scholen te beheren en daarvan jaarlijks ver slag te doen. Zoals een ouder het gisteravond formuleerde. ..Als je geld beheert van ouders, dan moetje dat verantwoorden.'' Dat is dus onvoldoende gebeurd. Met het boekenfonds van De Vaart met en met het boeken fonds van de Professor Casimir „met optimaal". De ouderraad van de VOS deeide gisteravond mee dat slechts mondjesmaat een voorraadadmi nistratie van de boeken is bijge houden en dat er ten aanzien van de financiële administratie spra ke was van ..een aantal onzorgvul digheden". De accountants hebben veel on duidelijkheden opgelost. ..Ander zijds moet vastgesteld worden dat ..Vorig jaar was het festival met een bezoekersaantal van zeker 25.000 mensen een succes. Toen hadden we twee grote podia op de eerste twee velden in het park. Nu hebben wij vijf podia en een zoge naamde theaterstraat naar het pannekoekhuis,'* vertelt Ene Dijkhuizen. £ra In totaal is het festival op 120.000 gulden begroot. De gemeente gaf 40.000 gulden en de rest is afkom stig van sponsors en fondsen. Ron Jaspers strikte Angela Groothui zen voor de presentatie en heeft in totaal 25 groepen naar Schiedam weten te halen. Hij is vooral in zijn nopjes met de Komst van Era. „Era is een Antilli- zeker onduidelijkheid is blijven bestaan." aldus een gezamenlijke verklaring van de gemeente en de ouderraad. De ouderraad ging akkoord met een gezamenlijke verklaring omdat volgens voorzitter Isen- doorn gebleken is dat er geen fraude m het spel is. In het slecht ste geval hebben sommige ouders te veel boekengeld betaald, ter wijl, in het beste geval, alle scho lieren op De Vaart en de latere VOS van dat geld hebben geprofi teerd De school had dan plotse ling meer geld tot haar beschik king, zodat .juist iets meer kon". Isendoorn: „En we willen met doorzeuren. De gemeente heeft beterschap beloofd." De nieuwe financiële structuur, beloofde Be tty Hogeveen van de dienst Educatie, zal dit soort problemen uitsluiten. De ouders reageerden niet dolen thousiast en betuigden hun onge noegen met de nog altijd bestaan de onduidelijkheid. Isendoorn: „Maar helemaal helder wordt het nooit. We kwamen deze misstand op het spoor doordat een vader op een ouderavond klaagde dat hij aanse topformatie die op dit mo ment op toernee m Nederland is Zij sluiten hun bezoek aan Neder land af met een optreden tijdens het Spectrumfestival Niet alleen bands als Mau-Mau. Samba Salad 'Jambo'. Volume Ti me en Knjoro Pnsirie treden op. maar er is ook veel straat- en kin dertheater. Jaspers heeft het aan bod zo veelzijdig mogelijk gehou den omdat het een familiedag moet zijn. „Het is een familiedag, ja zelfs vaderdag, waarop ouders met kids en al het park intrek ken." Kinderen hebben keuze genoeg Zij kunnen luisteren naar de Turkse verhalenverteller Recep Aluc, kijken naar jeugdcircus At- leta en bijvoorbeeld Hakim Trai- honderd gulden meer boekengeld moest betalen dan dat jaar daar voor, terwijl zijn zoon was blijven zitten. Nu, waarom dat was. dat weten we nog niet. Jarenlang is niet centraal bijgehouden hoe veel boeken aangeschaft of afge schreven werden." Het was maar een voorbeeld van het wanbe heer. waarvoor toch echt de ge meente verantwoordelijk was De financiële afwikkeling van de fusie tussen De Vaart en de 'Casi mir' zullen van de accountants ook geen schoonheidsprijs krij gen. Tienduizenden guldens zijn eigenlijk kwijt, gebruikt voor on bekende doeleinden. Driekwart van de ouderavond gmg gisteren over het al dan met bestaan van allerlei 'oude' bank rekeningen, waarbij vooral een oude rekening van de ouderraad van De Vaart alle aandacht kreeg Die zou net voor de fusie tijdelijk zijn geparkeerd. De accountants waren daarover, zo meldde Isen doorn, niet echt wantrouwend De ouders des te meer. „Welke krachten hebben hier een rol ge speeld." zei een vader. Men kwam overeen dat nog eens da van Sesamstraat. Tussen de grote en kleine podia staan aller lei kraampjes met hapjes en drankjes uit allerlei landen. De weg wordt gewezen door kunstob jecten van Michel Snoep en Adri- anus van Otterloo. Bovendien zal in een van de vij vers een beeldobject van acht bij acht meter van Fnts Kloppers pronken. Een bezoek aan het Turkse. Marokkaanse of Wereld dorp en zelfs een echte Turkse bruiloft leert iets over de cultuur van andere landen. Het feest dat op zondag 20 juni vanaf 11 00 tot ongeveer 19 00 uur wordt gehouden is gratis en barst rond 12 00 uur los met de Resur rection Smgers, een Amsterdam se Gospelgroep. goed gekeken diende te worden naar alle oude, nieuwe en nog be staande bankrekeningen, waar van een aantal zelfs nog bestaat onder de naam van De Vaart en dc Professor Casimir. Maar die reke ningen zullen nu zo spoedig mo gelijk worden opgeheven. Voor het geld - duizenden, misschien wel tienduizenden guldens, me mand weet precies hoeveel- zal de gemeente in samenwerking met de ouderraad passende be stemmingen aanwijzen. ..Knap voor mijn part dit gebouw eens op." nep een vader. Een van de aanwezigen werd de discussie over verdwenen reke ningen, nieuwe en oude school boeken en te benoemen kascon trole-commissies uiteindelijk te veel. „Laten we nu onze onvrede laten rusten Wc kunnen de on duidelijkheid toch niet doorgron den. Laten wc er nu een streep on der zetten en vooruit kijken. Het VOS moet verder." Hy was opgestaan en sprak de verzamelde ouders, docenten, ambtenaren en wethouder met galmende stem toe. Na afloop klonk applaus. Maasland - Vanuit Maasland gaat een taxidienst rijden rich ting Holy-Ziekenhuis Deze 'zie- kenhaistaxi' start in de tweede helft van dit jaar en wordt uitge voerd door het bedrijf Taxi Hof man. dat ook in Maassluis al een soortgelijke voorziening exploi teert. Daarmee gaat het overi gens, na een wat moeizame start, voorspoedig. Hofman bedingt ook in Maasland een gemeentelijke subsidie. De passagier moet zelf nog 6,50 be talen voor de heen- en terugreis. Maasland verwacht dat er onge veer vijfhonderd personen ge bruik van de taxi zullen maken. Er wordt met een proef gestart. Onbekend is nog na hoeveel tijd er wordt nagegaan of de voorzie ning aanslaat. Overigens is de Maasland se be volking meer op het Reinier de Graaf Gasthuis in Delft georiën teerd. Voor hen gaat 14 juni een ziekenhuisbus rijden door meer dere Westlandse gemeenten. Meerijden kost ƒ3,50. Route en haltering zijn nog niet bekend. Schiedam - In een woning aan de Lange Nieuwstraat te Schiedam is dinsdagochtend omstreeks acht uur vermoedelyk door kort sluiting een brandje ontstaan De bewoonster, een 72-jarige vrouw, werd wakker door de enorme rookontwikkeling. Ze schakelde de brandweer in maar toen die arriveerde was het gevaar al geweken. De vrouw had het vuur zelf al met behulp van de tuinslang geblust. Vlaardingen - Een 19-jarige Vlaar- dinger is gistermorgen met zijn auto tegen een lantaarnpaal gere den op de Churchillsingei in Vlaardingen. Vermoedelijk door te hoge snelheid raakte hij de macht over het stuur kwijt op de T-splitsing Holysingel/Churchill- singel en ging rechtdoor in plaats van rechtsaf. Met de letsels viel het mee. Vlaardingen - De Vlaardingse po litie heeft gistermiddag rond half twee drie mensen uit Amsterdam aangehouden op de Deltaweg. Het drietal, een 31-jarige en een 28-jarige vrouw en een 32-jarige man, had voor tweeduizend guld ien aan textiel gestolen uit een winkel in het centrum. Het trio bekende. Vlaardingen - Een 20-jarige Schiedammer is gistermiddag door de Schiedamse politie opge pakt toen hij een fietsslot pro beerde te forceren. Controle leer de dat de fiets eerder bij het NS- station Vlaardingen-Oost was ge stolen. Om het slotte Kunnen lor- ceren had de Schiedammer daar voor nog een tang gestolen uit een winkel in het centrum van Vlaardingen. Hij is m een cel ge zet. De Vlaardingse politie heeft vannacht op het Mendelssohn- plein na een tip nog drie Vlaardin- gers, 15.19 en 21 jaar oud, opge pakt voor het stelen van een race fiets op de Vetteoordsekade. Schiedam - Een man die gister avond om acht uur wilde inbre ken in een woning aan de Dam- laan te Schiedam, is er zonder buit vandoor gegaan De inbreker had met een ijzerdraadje door de brievenbus de voordeur geopend maar trof eenmaal m de woning tot zijn verrassing één van de be woners aan. Na de mededeling 'Ik zit ver keerd' maakte de man zich ge schrokken uit de voeten. Schiedam Een 21-jarige Schiedammer heeft aangifte ge daan van een beroving De nvin meldde de politie dat gistermid dag om dne uur in de kelder van zijn woning aan de Roellstraat- plotsehng een man voor hem stond. Die zette hem een mes op de keel en dwong hem zijn porte monnee af te geven. Vlaardingen/Maassluis - De Vlaardingse ambtenaren overwegen de acties voor een betere CAO uit te breiden. Zo wordt er aan gedacht om vol gende week demonstratief voor het stadhuis droog brood te gaan eten. Verder is beslo ten om alle stukken die in het college van B en W aan de orde komen, te voorzien van het stempel: 2,5 procent, en nu in eens. De ambtenarenbonden eisen deze loonsverbetering als vergoeding voor de geste gen kosten van levensonder houd. Deze week wordt bekeken wat er nog meer aan acties gevoerd kan worden. „Zoals het er nu uitziet worden het eerder meer, dan min der acties," aldus actieleider Wim Verhagen. „We moeten natuurlijk wel eerst zorgvuldig naar de juri dische kant van een en ander kij ken." In het kader van de acties wordt nog steeds alleen correct aange boden huisvuil geaccepteerd. De rest wordt achtergelaten op de stoep. Dat begint op meerdere plaatsen in Vlaardingen al tot vieze situaties te leiden. Het gevel-tot-gevelproject biedt geen kans op schonere straten omdat het, ook in het kader van de acties, is stilgelegd. Bij deze aanpak worden hele straten schoongeveegd. De actieleiding in Vlaardingen overweegt de acties ook tijdens de zomervakantie door te laten gaan, zolang er geen zicht is op een ac ceptabele CAO Men vreest dat het opnieuw starten van acties moeilijk zal blijken te zijn. De brandweer gaat intussen ook door met haar verzet, de brand weerlieden blijven werken op ba sis van een zondagsdienst. Dat betekent dat er alleen stand-by wordt gestaan en geen trainingen en dergelijke plaatsvinden. In Maassluis worden nog steeds geen acties gevoerd. Dc bereid heid daartoe is onder de ambtena ren te gering. Voorzitter Bertus Zandboer van de medezeggen schapscommissie en AbvaKabo- lid verzekert met anderen wat po gingen te hebben ondernemen. Ik heb hst idee dat het met leeft," aldus Zandboer. „Ik vind dat vervelend, ook al - maar dat is een privé-uitspraak - omdat naar mijn menmg nu collega's in bij voorbeeld Vlaardingen en Rotter dam de kastanjes voor ons uit het vuur halen." MSDIEE' Toen groenteboer Henk Hofland - al zo'n twintig jaar bezig in Groenoord -gistermorgen van de markt kwam, stuurde het personeel hem eerst even naar huis. De reden werd hem duidelijk toen hij bij de winkel in de Hof van Spaland terugkeerde; er stond een Abra ham voor de deur, want Henk Hofland was vijftig jaar geworden. Het winkelend publiek heeft dc hele dag van de pop, omringd door fruit en planken, kunnen genieten. Het personeel nam de 'baas"s avonds nog mee naar de bowlingbaan voor een gezellig uitje. Foto Roei Dijkstra Maassluis - De 9,3 miljoen gul den die Maassluis vreest terug te moeten betalen aan het ministe rie van VROM staan nog ter dis cussie. Het Ryk zou dat bedrag opeisen vanwege teveel betaalde lokatiesubsidies voor bouwwerk zaamheden in de Steendykpol- dcr. Wethouder Jan Storm (Fi nancier,) meldde deze weck dc fi nanciële tegenvaller. Hy had ver wacht 1,8 miljoen gulden te moe ten terugbetalen. Van de zijde van het ministerie van VROM wordt officieel meege deeld dat er nog niets vast staat. Voorlichter W. Klem: „Die zaak verkeert nog in het ambtelijk sta dium. Daarom doen we er nog geen mededelingen over. Het duurt nog wel enkele maanden voor het op een bestuurlijk ni veau is." Het ministerie van VROM verre kent bij elke gemeente de lokatie subsidies. Omdat bouwwerken lang duren, worden er zowel bere keningen \oor als tijdens uii nu het werk gemaakt. Op basis van al die ingewikkelde berekeningen wordt na afloop bepaald of er wel of niet teveel subsidie verstrekt is. Voor Schiedam is men net aan die berekeningen begonnen. Voor Vlaardingen worden geen nacal culaties gedaan omdat daar geen grote gesubsidieerde bouwprojec ten zijn geweest in de afgelopen jaren. Maassluis heeft een extern adviseur ingeschakeld om ster ker te staan inde onderhandeling met het ministerie van VROM. Voor Maassluis zou het de zoveel ste financiële süup betekenen. Eerder werd duidelijk dat de bo demsanering in de Steendijkpol- der miljoenen guldens kost even als de schadeloosstelling van ge dupeerde huizenbezitters. Boven dien slorpt het uitbaggeren van de havens veel geld op.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 2