13 Hoe loyaal is wethouder Van Ardenne aan college Voorkeur moslims voor de islamitische school MP Vlaardingse scholen zien leerlingen aantallen afnemen Transformatorhuisje wordt kunstobject No Problem op oude stek ÏSR verhuist Wandelen door de natuur Open dag in boezemgemaal Bieb organiseert fotowedstrijd Opening zwembad wordt spektakel Hoeks Welzijn wil gedragscode GEMEENTE VLAARDINGEN7@$&* Rotterdams Dagblad Donderdag 10 juni 1993 Het leer- en werkproject No Problem is terug van weggeweest. Na een drie maanden durende verbou wing is No Problem weer te vindc-n aan het Broers- veld 142. Werkloze meisjes en jonge vrouwen die vra gen hebben over het kiezen van een beroep of oplei ding, zijn elke dinsdag en donderdag van 13.00 tot 16.00 uur wel kom. Zij krijgen informatie en advies en eventueel indivi duele begeleiding bij het zoeken naar een nieuwe werkkring. Voor meer info: 4730770. Het Instituut Sociaal Raadslieden (ISR) is met in gang van woensdag 16 juni te vinden aan de Nieuwe Haven 147. Daar worden in het vervolg ook de spreekuren van de Rechtswinkel Schic-dam en de Belastingdienst Rotterdam gehouden. In verband hiermee vervallen de spreekuren van 15 en 16 juni. Vlaardingen Natuurliefhebbers die van wandelen houden, kun nen de komende maanden behoorlijk aan hun trek ken komen. In juni. juli en augustus kunnen ze elke zaterdag deelnemen aan de wandelingen door een denkooi Aalkeetbuiten aan de rand van Vlaardingen. De excursies, georganiseerd door de Vereniging Na tuurmonumenten, beginnen om 10.30 uur cn duren een uur. Tijdens de wandelingen wordt in de eendenkooi, een plas met daaromheen een bos. uitgelegd wat het werk van een kooiker vroeger inhield. Belangstel lenden dienen zich van tevoren op te geven bij de fa milie Hofman (4741032). Er mag ook worden gebeld voor meer informatie. Medewerkers van het boezemgemaal Zaaijer aan de Vlaardingsedijk 8 in Maassluis geven zaterdag 12 ju ni tussen 10.00 en 16.00 uur rondleidingen. De open dag is onderdeel van het landelijke open huis van de 120 waterschappen in Nederland. De waterschappen willen naar buiten treden omdat uit een onderzoek van de Unie van Waterschappen is gebleken dat wei nig Nederlanders weten wat waterschappen precies doen. Net over de grens van Maassluis, aan de Maassluis- sedïjk 175, kan ook de rioolwaterzuiveringsinstalla tie De Groote Lucht van binnen worden bekeken. Die is open van 10.00 tot 16.00 uur. Leden van de bibliotheek, jong en oud, kunnen tij dens de zomervakantie misschien een aardig zak centje verdienen als ze meedoen aan de fotowed strijd die door alle filialen wordt georganiseerd. Het thema van de wedstrijd is 'Een boek op vakantie' en op de ingezonden foto's moet gezien kunnen worden dat het onderwerp een boek is dat tijdens de vakan tie is gelezen. De foto's dienen voor 15 september te worden ingele verd bij één van de filialen. Op de achterzijde van de inzending moeten naam, adres, leeftijd, telefoon nummer en vakantieplaats worden vermeld. Onder de deelnemers worden geldprijzen van 75, 50 en 25 gulden uitgeloofd. Hoek van Holland Met een grandioos tweedaags evenement wordt vol gende week het nieuwe openluchtzwembad ge opend. Het officiële gedeelte van de opening vindt donderdagavond 37 juni plaats in het deelgemeente- huis. Daarna gaan de hoogwaardigheidsbekleders begeleid door muziek richting zwembad aan de Cor- desstraat waar een tropisch zwemfeest losbarst. De volgende dag gaan de Hoekse kinderen én de kinderen die in het recreatieoord en op de camping sblijvcr. om 9.00 u bad. Hoeks Welzijn, met vier zetels vertegenwoordigd in de deelgemeenteraad, wil een nieuwe gedragscode voor het lokale bestuur. Voorgesteld is ondermeer de informatie aan de pers drastisch te beperken. Zo zouden er geen interviews gegeven mogen wor den over onderwerpen die nog niet in de commissies en in de raad behandeld zijn. Ook mogen er geen af schriften aan de pers verstrekt worden van corres pondentie aan het dagelijks bestuur, eert portefeuil lehouder of de raad. afkomstig van een raadslid. Cor respondentie van het dagelijks bestuur aan een raadslid moet in een geheime map worden bewaard. Bovendien wil Hoeks Welzijn dat hel dagelijks be stuur eerst de raad informeert alvorens zaken aan de pers worden prijs gegeven. Ook het gedrag van ambtenaren moet volgons Hoeks Welzijn aan banden worden gelegd. Wanneer zij werkzaam zijn bij de beleidsvoorbereiding mogen zij niet op een lokale kieslijst worden geplaatst en mogen zij zich ook niet bezig houden met ondersteu ning van de lokale fractie of het lokale bestuur van hun partij. De leden van het dagelijks bestuur mo gen volgens de voorstellen van Hoeks Welzijn niet meer plaats nemen in besturen van verenigingen of stichtingen die op lokaal niveau actief zijn. Schiedam «fond er-da? 10 juni Zalid-, bloem- cn vuurluzen. spirituele vertruniw Harmoma. wijkcentrum Nieuvhmil, Wibautpleiu 165.20.00 uur. Maassluis donderdag 10 juni Zomerbriagc. Koningshof. 19.4d uur. vrijdag B juni Spreekuur Ziekenfonds, Koningshof, 14.00 uur. Carillunconcert. Grote Ko-rk. 19.30-2030 uur. Redactie Waterweg: Jan Booister Ben van Haren Peter de Lange Sander Sonnemans Carel vander Velden Westhaven plaats 22 3131BT Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4340754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 2340055 net clovv.isorkesten naar het Door Jan Booister Hoe loyaal is CDA-wethouder Agnes van Ardenne-van der Hoeven aan het Vlaar- dingse college van B en W. met andere woorden: haar collega's? Het is een riskante vraag, want met het stellen ervan zou de indruk kunnen ont staan dat de wethouder zich helemaal niets gelegen laat liggen aan de afspra ken die binnen het college worden ge maakt en dat is niet zo. Zou het wel zo zijn. dan was haar politieke leven In Vlaardingen kort. Maar toch. er heeft zich een aantal inci denten voorgedaan die duidelijk voor wrevel tussen de wethouders onderling heeft gezorgd. En het lij kon net iets te veel incidenten te worden. Daar waren natuurlijk haar uitspraken op 12 december, toen door boze burgers meer dan tienduizend bomen werden ge plant uit protest tegen dc plannen van de provincie om een vuilstort aan te leggen tussen Vlaardingen en Maassluis in het Lickebaertgebied. Geheel in strijd met in ieder geval de geest van het collcgcstand- punt in deze zaak merkte zij toen op dat er een terrein wederrechtelijk werd be treden. Dat deed zo omdat ze ook vice-voorzitter is van het ter plekke opererende recrea tieschap en dat wil wél een vuilstort. Het schap heeft dat geld nodig voor de verde re ontwikkeling van het recreatiegebied in Midden-Delfland. Mevrouw Van Adenne vond de protest actie eigenlijk maar niks. zo kon tussen de regels gelezen worden in de antwoor den van het college die moesten volgen op schriftelijke vragen van raadsleden. Daarin was namelijk geen ruiterlijke on derstreping van het collegeslandpunt, te vinden maar alleen een aantal antwoor- den met vee] gedraai De wethouder, toch al niet fortuinlijk in haar werk (het zwembad wil maar niet van de grond komen, met de komst van een kantorenterrein tegenover het Kol- pabad liep het ook allesbehalve vlot en de door haar gepropageerde meubelboule vard kwam al helemaal niet van de grond -wo hebben het dan maar even niet over het feit dat de gemeenteraad haar moest aansporen meer werk te maken van 30- kilometergebieden in de wijken) ging bij de plannen voor een toeristische route van het park 't Hof naar 't Hoofd weer in de fout. Alhoewel de gemeenteraad had uitgesproken dat er pas op de plaats moest worden gemaakt met de aanleg van die route, kwamen de plannen toch weer hij herhaling in brokjes en stukjes, verwerkt in andere voorstellen, op tafel. Dat wekte zoveel ergernis op dat Van Ar denne door het college hard op de vingers werd getikt. Kort geleden deed zich weer een incident voor. As wethouder voor Economische Zaken deed ze, uitgenodigd bij de Orga nisatie van Vlaardingse Ondernemers (OVÖ). uitspraken over de bebouwing van de Broekpolder. 2e vindt dat daar ge bouwd moet gaan worden als Vlaardin gen het huidige voorzieningenniveau wil handhaven. Dat was weer in strijd met op zijn minst de geest van de opvattingen die het colle ge daarover huldigt. De wethouder mag natuurlijk niet als wethouder zeggen dat ze vindt dat na deze raadsperiode daar gebouwd moet gaan worden. Wel als pri- vé-persoon. zoals haar collega Kees van der Windt nadrukkelijk meldde toen hij zei te vinden dat de Broekpolder groen moet blijven. Was het een schoonheids foutje of houdt ze er een beetje van te bruskcren? Over haar opmerkigen bij de OVO werd ze gisteravond in de gemeenteraad geka pitteld door vooral SP-fract ie voorzit ter Re mi Poppe. Zijn vragen leidden tot een schorsing toen wethouder Van der Windt zei zich te kunnen voorstellen dat er on duidelijkheid bestond, Wethouder John Ranshuijsen kwam later, met een kromme uitleg, die zo ongeveer inhield dat Van Ardenne bij de onderne mers als wethouder het woord voerde, maar wel privé-uitspraken had gedaan. „Het is in ieder geval niet de visie van het college." zei Ranshuijsen over de uitla tingen van Van Ardenne. Wat Poppe er- natuurlijk prompt toe bracht uit te kraai en: „Dus Van Adenne haalt bakzeil!" Waa rop maar niet gereageerd werd Overigens, ongeveer twee jaar geleden riep Van Adenne nog dat het BroekpoK derbos het mooiste was van Zuid-Hol land. Of ze is van mening veranderd, of ze geeft n iet zoveel om mooie bossen. Voor iemand die hogerop wil in de poli- tiek - ze zou lid van de Tweede Kamer willen worden- zullen toch wat meer standvastige opvattingen worden ver wacht. En wat meer collegialiteit. Of an ders wat slimmer spel. Op deze manier bezorgt ze zichzelf en haar partij schade. Door Wessel Penning Vlaardingen/Schiedam - De aan trekkingskracht van de islamiti sche school El Furkan in Schiedam heeil de discussie over moslim onderwijs op Vlaardingse basisscholen aangewakkerd- Leerkrachten verzekeren best be reid te zijn ..zoveel als mogelijk" tegemoet te komen aan de wen sen van moslim-ouders. Maar vooralsnog dreigen honderd kin deren de basisscholen te verlaten om, mogelijk al volgend school jaar, te worden ingeschreven bij EI Furkan. „Een slechte zaak voor de integratie van culturen." vin den Vlaardingse onderwijzers, Moslim-ouders kregen een paar maanden geleden een conflict met de directie van een Vlaar dingse basisschool. Ze vonden het maar niets dat hun dochter 'verplicht' moest schoolzwem men. En dan nog tegelijk met de jongens uit haar klas. De ouders besloten daarom hun kinderen in te schrijven bij de islamitische school El Furkan. in Schiedam. Veel Vlaardingse moslims lijken hetzelfde van plan. El Furkan bestaat nog geen drie jaar. maar blijkt alom vermaard binnen de moslim-gemeenschap. Dagelijks brengen ouders uit Schiedam. Vlaardingen. Delft, ja zelfs uit Dordrecht, hun kinderen naar de school aan de Schiedam se Eduard van Beinumlaan. Eigen lijk een school als alle andere scholen op christelijke grondslag. Alleen wordt hier de Islam bele den, dragen veel meisjes hoofd doekjes. zwemmen en gymmen de jongens en meisjes, zoals het islamitisch geloof voorschrijft, apart, vallen de vakanties samen met de islamitische feestdagen, en zie je. zo hier en daar op dc mu ren, een Arabische heilige spreuk. Maar tijdens de lessen wordt 'gewoon' Nederlands ge sproken. Hondcrddrieë ntachti g leerlingen telt de school nu en het bestuur verwacht in september zelfs al driehonderd scholieren te kun nen inschrijven. Of er voor zon aantal ruimte zal zijn, is nog zeer onzeker. Het huidige schoolge bouw is nu al vol. Het schoolbe stuur wil graag een dependance opzetten in Schiedam of Vlaar dingen. Tot nu toe is El Furkan door dc Schiedam se gemeente een schoolgebouw aan de Iepen laan toegezegd. Maar dat is niet groot genoeg om dc toestromende loei lingen met ingang van volgend El Furkan-directeur Directeur Van Zichem: 'Ons valt niets te verwijten, wij zijn nu eenmaal een groeischool.' Foto Rooi DijxvtM schooljaar te kunnen herbergen. Directeur R. P. van Zichem: ..Vooral mei het oog op de vele Vlaardingse leerlingen hebben we nu een aanvraag ingediend bij de gemeente vlaardingen- Mis schien is daar een geschikte ioka- lie voor ons beschikbaar." Vanuit het Vlaardingse gemeen tehuis reageerde men nog niet erg enthousiast op het verzoek. Het El Fur kan-bestuur werd ge vraagd eerst zelf contact op le ne men met het ministerie in Den Iïuug. We'd urn lier onderwijszaken Kees van der Windt: „Zo'n school NAUTIK WATERSPORT uw watersportadres voor: Roei-, vis- en volgboten (Pioner). zeewaardige visboten (Rana). opblaasboten (Bombard,'Zodiac) Verkoop on iêparatJO var. Mercury 8-3- mtforöft Div. ski's en onderdelen. Trailers en div. accessoires. SS ONTWERF-BESTEMMINGS PLAN "HET SCHEUR" De burgemeester van Vlaardingen maakt in gevolge het gestelde in artikel 23 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend dat op de afdeling Ruimtelijke Ordening (sector ruimtelijke plannen) van de dienst Stads werk Hoflaan 27, alhier, met ingang van vrij dag, 11 juni 1993 gedurende één maand voor een ieder ter inzage ligt het ontwerp van het bestemmingsplan "Het Scheur". Het ontwerp-bestemmingsplan heeft globaal betrekking op het gebied tussen de Maas- sluissedijk, de westgrens van het terrein van Hydro-Agri, de Nieuwe Waterweg (gemeen tegrens met Rotterdam) en de oostgrens van het terrein bestemd voor de uitbreiding van de rioolwaterzuiveringsinstallatie "De Groote Lucht" tevens de grens van het NAM-terrein. Overeenkomstig het bepaalde in artikel 24 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening kan een ieder gedurende bovengenoemde ter mijn schriftelijk bij de gemeenteraad bezwa ren indienen tegen het ontwerp. Vlaardingen. 10 juni 193-3. Namens de burgemeester van Vlaardingen, het hoofd van de afdeling Ruimtelijke Orde ning, W. J. den Hartogh. zal toch rloor het ministerie be kostigd moeten worden. De wet geeft aan dat dependances slechts mogelijk zijn in de ge meente. waar het schoolbestuur gevestigd is, En dat is in dit geval Schiedam, en niet Vlaardingen." De gemeente wacht ook dc toe komstige leerlingenaantallen van Ei Furkan nog af. Directeur Van Zichem kan vooralsnog slechts schermen met een honderdtal door dc ouders getekende inten tieverklaringen. „Het was een ini tiatie! van ouders. Ze zijn zich gaan organiseren. Veruit dc meesten zullen hun kinderen echt bij ons aanmelden. Een leeg loop van Vlaardingse basisscho len? Ja, daar zullen ze niet blij mee zijn. Maar ons valt niets te verwijten, wij zijn nu een maal een groeischool." Hij stelt zich al in op de uitbrei dingen. ..Over anderhalve maand start de zomervakantie, dan moe ten alle voorbereidingen voor het nieuwe schooljaar eigenlijk al rond zijn. Deze maand verwacht ik daarom uitsluitsel te krijgen van de gemeente Vlaardingen, Dan kunnen wij de sollicitatiepro cedures voor nieuwe leerkrach ten starten." Bij de gemeente venvacht men overigens niet dat het ministerie groen licht zal geven voor een El Furkan-dependanee in het Vlaar dingse. Maar op iets langere ter mijn. voor het schooljaar 1993/ 1994 bijvoorbeeld, kan het succes van El Furkan de doodssteek be tekenen voor een aantal basis scholen. Jaarlijks moeten scholen boven de norm van het ministerie van Onderwijs blijven. As scho len te klein worden, moeten ze fu seren. of kunnen ze zelfs worden opgeheven. Die dreiging wordt bij de huidige ontwikkelingen voor veci scholen nog serieuzer. In het slechtste geval kan de uitstroom van allochtone, islamitisch opge voede kinderen aan leerkrachten hun baan kosten. Weihouder van der Windt: ..Het aantal van hon derd (ongeveer 10 procent van al le moslim-kinderen op de Vlaar dingse basisscholen, red.) onder schat ik zeker niet. We zullen dan opnieuw moeten gaan bekijken of de scholen de 'norm' nog halen." De wethouder verwacht niet dat de uittocht zich zal voortzetten. „Heel veel allochtone ouders zien wél het belang in van de niet-isla mitische basisscholen. Ze willen dal hun kinderen een plaats vin den in de multiculturele samenle ving en besef fen dat het ba sisonderwijs met Nederland se mede-leer lingen daartoe kan bijdragen. Ales hangt na tuurlijk af van de keuze van de ouders. In Ne derland bestaat de vrijheid van godsdienst. Dus als die ouders kiezen voor is lamitisch on denvijs. dan is dat jammer voor de integratie, maar het moet wel kunnen." Om juist die integratie via het on derwijs te bevorderen richtte het Stedelijk Overleg Migranten (SOM) Vlaardingen onlangs een onderwijscommissie op. Ibrahim A-Baz (SOM): „Kinderen horen toch allemaal onder hetzelfde dak. Wij houden dc kinderen van de moslims daarom liever binnen de 'Nederlandse' basisscholen, maar we eisen daarbij wel dat leerkrachten intensiever reke ning houden met de islamitische gewoonten van de vele allochtone kinderen en hun ouders. Scholen moeten bereid zijn 'iets tc geven' aan hun moslim-ieerlingen. Het moet toch mogelijk zijn dat isla mitisch opgevoede meisjes, apart gymmen en zwemmen. As basis scholen die faciliteiten creëren, zullen minder ouders de voorkeur geven aan een islamitische school voor hun kinderen. Want dan komt er wel een aansluiting tus sen opvoeding op school en thuis tot stand. De kinderen zullen dan op dc door de scheiding tussen Nederland en de moslims weg werken." Directeur W. Meyer van Het Pris ma aan de Van Limburg Stirum- straat zal moge lijkenvijs ook een aantal leerlingen kwijtraken aan El Furkan. Maar hij gaat daar m ig niet vanuit. ..Ik wil eerst weieens met de ouders praten. Ik heb nooit signalen van onvrede ont vangen. Misschien kunnen we nog wal doen." Op zijn school wordt al OETC-onderwijs (Onder wijs in eigen taal en cultuur, spe ciaal voor allochtone leerlingen. die zo'n vijf tig procent van zijn school uitma ken) gegeven volgens de wet, allang toegestaan dat meisjes hun hoofd doekjes dra gen. Maar hij wil best nog verdergaan. Integratie is 'm wat waard. ,.lk wil alle mogelijkheden over wegen. Misschien kunnen we het, ook roosterteehnisch gezien, wel. regelen, dat de moslim-kinderen niet gemengd zwemmen of dat we de gymnastieklessen splitsen. Als dat in de praktijk te organiseren valt. ben ik geen tegenstander van zulk soort maatregelen. Maar er bestaat natuurlijk een grens. Ik. bedoel... als een katholieke moe der me cp zou bellen of we op mijn school ook een dagelijkse mis houden, dan zeg ik ook nee. De eisen van de ouders moeten wel passen binnen het kader van een openbare school." Dan droomt hij even cn hij drukt zich uit in nagenoeg dezelfde be woordingen als El Furkan-direc teur Van Zichem. ..Eigenlijk zou deze hele schoolstrijd moeten verdwijnen, dan zouden we hele maal niet hoeven discussiëren over deze kwestie. Het moet toch een normale zaak zijn. dat we in het onderwijs voldoende ruimte, laten voor ieders godsdienstige achtergrond. De kwaliteit van het onderwijs staat voorop. Niets an ders." Afgelopen vrijdag hield het Ste delijk Overleg Migranten een dis cussie-bijeenkomst over Islam en Onderwijs in de aula van het VOS aan de Claudius Civiluslaan. De zaal was halfvol met vde docen ten en vele moslims. „Ik heb ver tegenwoordigers van alle Vlaar- dingse moskeen gezien." zei ie mand. Een onderwijsconsulent bracht een onbegrijpelijk verhaal cn kweekte veel onbegrip. „Ik spreek hier niet namens de ge meente. Ik werk daar toevallig, maar ik kan niet namens de ge meente spreken. Ik moet derhal ve wat vaag blijven." De volgende discussie was geen succes. Men- sen praatten langs elkaar heen. Het devies van de organisatoren - „Laten we vanavond ons verstand gebruiken en niet slechts onze ge voelens laten spreken" - was niet tot iedereen doorgedrongen. Di recteur \V. Meyer van het Prisma: „Dit was niets vanavond. We moe- - ten er op een ander niveau, met de verschillende scholen bijvoor- beeld, nog maar eens over pra- ten." Ibrahim Spalberg van hot SPIOR leen overkoepelend orgaan van Rotterdamse moslimorganisa ties) wist wel de aandacht van het publiek op te eisen. Hij schetste het dilemma. „Volgens de Koran kunnen de ouders zich redden van het vuur. door hun kinderen een goede opvoeding te geven, volgens de Islamitische waarden en normen. En dan raken ze plot seling verzeild in een Nederland se samenleving, waarin het geloof steeds onbelangrijker wordt. Ou ders beseffen dat met het sluiten van compromissen hun reiigieus Jeven gevaar loopt en vrezen de toorn van Alah. En tegelijk ver liezen ze het contact met hun kin deren. die in twee werelden zijn gaan leven: die van thuis en die van op school." Spalberg zei nadrukkelijk te „wensen" dat de leerkrachten meer voor steil ingsvermor gen in de islamitische godsdienst zou den gaan tonen. „Dat betekent meer aandacht voor islamitisch onderwijs, meer aanpassingen. Waarom zou een niet-gemengde gymles niet mogelijk zijn? Naar, mijn informatie was dat in Neder land tot voor een jaar of vijftien nog heel normaal. Zo belachelijk is die wens dus niet." past dat huisje niet in. Verplaat sen is een te dure grap, dus leek het idee om er een kunstwerk van te maken mij wel aardig." Haar plan sloeg aan bij B en W want deze week werd besloten er een bedrag van 10.000 gulden voor uit te trekken. De beheer groep Goeman Borgesius draagt zelf 3000 van de 10.00Q gulden bij aan het kunstwerk. „Het is niet de bedoeling dat er een kunstwerk om het huisje heen wordt gebouwd," vertelt Huntjes. „Dat zou te veel ruimte, in beslag nemen. „Het moet een passende beschildering krij gen." Schiedam - Het gemeentebe stuurvan Schiedam heeft onder de plaatselijke kunstenaars een opdracht uitgeschreven om een transformatorhuisje in Nieuw- land een dragelijker aanzien te geven. Het huisje staat op één van de binnenterreinen aan de Goeman Borgesiuslaan cn wordt door de omwonenden als een smet op de onlangs opknap te piek gezien. Het idee is atkomstig van buurt coördinator Anke Huntjes. „Het is een vies, bruin en lelijk object dat de omgeving ontsiert," zegt ze. „De buurt is opgefrist. Daar 4

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1