Waterweg 13 Milieuramp feestelijk nagespeeld Kathleen Kay versiert de meestal blote mens 5 Maasland moet meer bouwen voor 55-plussers 'Evenementen bij Maasboulevard en Reatrixpark bijten elkaar niet5 Goeman blij met grote buurtpost Fietsen kijkdag bij politie Ghanees in Singelkerk Aandacht voor integratie Clublokaal voor fotoclub Maasland Jules Croiset in Stedelijk Museum Iepeziekte steekt kop op Rotterdams Dagblad Dinsdag 15 juni 1993 Schiedam Op het politiebureau aan het Bijdorpplein wordt za terdag 19 juni geprobeerd fietsers te herenigen met hun gestolen twecwielerts). De fietsen, die door de politie zijn aangetroffen maar niet bij de rechtmatige eigenaren terugbezorgd konden worden, staan die dag tussen 10.00 en 16.OD uur te kijk. Schiedammers die hun fietsten) herkennen, kunnen na het tonen van een aangiftebewijs en een geldig legitimatiebe wijs hun 'karretje* meenemen. Belangstellenden kunnen zaterdag bij het bureau en de rijwielhandelaren terecht om hun fiets te laten graveren. De kosten daarvan bedragen maximaal 2.50 gulden. Pastoor Vismans van de Singelkerk heeft afgelopen weekeinde bezoek gehad van pastoor Eboy-Anza uit Ghana. De Ghanees kwam namens de parochie van dc Heilige Antomus in Axim naar Schiedam om de opbrengst van een vastenactie op te halen. Hij maak te tijdens een verblijf in Duitsland gebruik van de gelegenheid om de kerkdiensten van het weekeinde bij te wonen en te preken over Sacramentsdag, het feest dat in de rooms-katholieke kerken werd ge vierd. Ook bedankte hij dc mensen voor hun giften. Br werd een bedrag van ruim 5500 gulden opgehaald. Op dc openbare basisschool Het Prisma in de Bab- berspolder wordt door middel van het zogenoemde Magneetproject getracht de integratie tussen de kin deren in de wijk te bevorderen. Leerlingen die worden ingeschreven bij Het Prisma krijgen in het voorbereidingsjaar allerlei activiteiten voorgeschoteld om hun basisvaardigheden te ver groten en extra aandacht te vestigen op de creatieve vakken. De kinderen hebben de mogelijkheid hun talenten te laten zien en zelfvertrouwen op te bouwen. In het kader wan het Magneetproject heeft gun n 7 een EHBO-opleiding gevolgd. Als ze de praktijk proef goed hebben afgelegd, krijgen zc een getuig schrift. De certificaten worden donderdag 17.juni om 14.30 in de school door wethouder Van der Windt uit- Voorts wordt door de laagste groepen deelgenomen aan trainingsstages bij de handbalvereniging WIK. een cursus druktechnieken in een tekenatelier en lessen over mimiek en schilderen. In de laatste schoolweek van het jaar wordt het totale project mmet een feest op het schoolplein afgesloten. De ledenstop bij fotoclub Maasland kan worden op geheven. Dc iets meer dan één jaar terug opgerichte vereniging is dankzij de hulp van het gemeentebe stuur in het bezit gekomen van een eigen clublokaal. De ruimte is gevonden boven de brandweerkazerne, op de plaats waar tot voor kort de jeugdbrandweer zetelde. Daarvoor is een nieuwe piek gevonden in het gebouw. De fotoclub is blij met het nieuwe onderkomen dat voor een schijntje door de gemeente te huur is aan geboden. Het is de bedoeling om in de nieuwe ruim te ook een permanente donkere kamer in te richten. De activiteiten van dc fotoclub kunnen nu tot een wekelijkse clubavond worden uitgebreid. Schiedam dinsdag 15 juni Jamsessie. Pcdium 2100 urn Vlaardingen dinsdag 15 juni Onemnc rvposiue MichH Snrx'p iirkcmnrj Schiedam wni-g 12 17 30 ui» Maassluis dingdag 15 juni Postzegel ruil bears Koningshui'. 11) 00 uur Bingo Komngshm 20 'JO uui «oenisdag lü juni Spiei-kuur Ziekenlondx Koningshol Si OOuui Redactie Waterweg: Jan Booister Ben van Haren Peter de Lange Sander Sonnemans Care! van der Velden Westhaven plaats 22 3131 BT Vlaardingen Postbus4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 2340055 De acteur Jules Croiset komt zaterdag 26 juni naar Schiedam om enkele scènes uit een klucht van Bre- dero op te voeren. Hij doet dat in het Stedelijk Mu seum ter gelegenheid van de tentoonstelling 'We reldwijd verbreid' die daar dan wordt geopend door burgemeester Scheeres. De expositie handelt over de jeneverindustrie in Schiedam vanaf 1860 en omvat oude documenten, gebruiksvoorwerpen en reconstructies waarmee een beeld van het oude ambacht wordt geschetst. Wat de jencverindustrie in sociaal, politiek en economisch opzicht voor de Brandersstad heeft betekend, wordt in een begeleidend boek met vele foto's beschreven. Het boek, inclusief een kleurenaffiehe van oude je neveretiketten. is na de opening van de expositie a raison van 19.50 gulden te koop aan de balie van het museum en in de boekhandel. De tentoonstelling duurt tot en met 12 september. Vlaardingen In Vlaardingen wordt binnenkort een flink aantal ie pen gekapt. De bomen zijn besmet met het iepeziek te-virus dat door kleine kevertjes op de bomen wordt overgebracht. Om te voorkomen dat gezonde iepen ook het slachtoffer worden van de schimmelziekte, moeten de zieke bomen worden opgeruimd. Vlaardingse burgers wordt aangeraden geen onge schild iepehout voor de open haard te kopen of te be waren. De ongeschilde stammen vormen namelijk een infectiebron. Ook bij een aantal wilgen is een ziekte geconsta teerd. De bomen worden geplaagd door de water merkziekte en moeten worden gekapt. In totaal wor den vijftig bomen verwijderd, In het komende plant seizoen. de periode tussen november 1993 en maait 1994, komen er vervangende jonge bomen voor in de plaats. Schiedam - Komend weekeinde hoeft niemand in Schiedam zijn vertier te zoeken op de camping. De stad heeft zelf meer dan genoeg amusement te bieden. Zaterdag is er - voor de vijfde keer alweer - een groot feest op de Maasboulevard, zondag staat het Beatrixpark in het teken van het Spectrumfestival. Op bei de evenementen worden tienduizenden bezoekers verwacht. Twee feesten in twee dagen in één stad: dat lijkt te veel van het goede. Maar vorig jaar. toen het Spectrumfestival ook al samen viel met de festiviteiten langs de Nieuwe Waterweg, was niemand jaloers of ontevreden. De feesten bleken elkaar juist heel goed aan te vullen. ..Wc bijten elkaar niet. Alleen de gemeente vindt dat we maar moe ten fuseren, vanwege dc subsidie. Maar wij doen het ook dit keer aan de Maasboulevard zonder één cent van dc overheid." zegt Henk van Katwijk, vertegenwoordiger van de organiserende stichting VAGE (Vereniging Akticve Gor zen Evenementen). Het Spec- trumfestival krijgt van de ge meente wel een flinke financiële bijdrage. De twee evenementen lijken trou wens niet op elkaar, vindt Van Katwijks compaan André Wouter- sen. „In het Beatrixpark gaat het vooral om een multi-culturccl aanbod van muziek, theater en exotische hapjes; het is groten deels passief vermaak. Bij ons op de Maasboulevard daarentegen worden vooral doe-activitciten aangeboden." Woutersen pakt het programma erbij en doet een greep uit het pakket: off-the-road wedstujden. een voetbaltoernooi, een klimwand, rondvaarten, bungy-jump. Dure sprong „Da's elastiekspringen." ver klaar* Van Katwijk met een gri mas. Hij is benieuwd hoeveel Schiedammers de sprong van zes tig meter boven het water zullen aandurven. Zelf heeft hij al twee sprongen op zijn naam staan. „De tweede keer was ik netzo bang als bij de eerste keer. Ik stond te wan kelen op m'n benen. Maar als je eenmaal gaat, man, ik ben nog nooit zo stoned geweest." De genereuze Van Katwijk heeft het college van burgemeester en wethouders uitgenodigd zaterdag het 'springszeizoen' in Schiedam te komen openen. Of één van de bestuurders zich geroepen voelt is nog niet bekend. Bungy-jump is overigens we! een dure hobby. Een tochtje aan het elastiek kost honderd piek. Van Katwijk: „Dat kunnen wij ook niet helpen, dat is een internatio naal vastgestelde prijs." Gelukkig zijn er zaterdag ook veel gratis attracties, wat moge lijk wordt gemaakt door het grote aantal sponsors. Die sponsors ge ven het feest zo hier en daar wel een commercieel accent, maar dat kan niet anders' meldt het pro grammaboekje nuchter. Milieuramp Een zeer actueel en spectaculair onderdeel van het Maasboule vard-feest is het naspelen vaneen milieuramp op het water. Dat ge beurt in een groot bassin waarin een mini-tanker van 2.5 meter lang in brand raakt, waarna mo- delblusbloten toesnellen om het vuur te doven. Dit onderdeel be gint om drie uur. Het feest (aanvang tten uur 's morgens) wordt besloten met een mini-popfestival, dat duurt van vier uur 's middags tot een uur of elf 's avonds. Gecontracteerde bands zijn onder meer Vander- rubber. Bonebag. Hotrock en de Household Lunatics. Muziek is ook de hoofdmoot van het Spec trum-festival in het park een dag later. Dit feest, georganiseerd door de campagne Schiedammers van overal en nergens en met optre dens van Turkse. Arabische. Ca- raibischc en Afrikaanse artiesten, begint om elf uur 's morgens en duurt tot "s avonds zeven uur. DoorMariette Olsthoorn Vlaardingen - ..Hoe kom je aan die nauwe kleding," had een lin gerie-ontwerper haar eens ge vraagd op een modefestijn voor jonge kledingontwerpers. Kijk. daar geniet ze nu van, van zulke opmerkingen. Het spel van wat echt is en wat nep, dat is het leuke van bodypainting, zegt Kathleen Kay. Mensen zien vaak het verschil niet. Het model is meestal bloot, maar dat went al snel. weet ze. ..Je voelt je ook niet bloot want het ziet er heel aangekleed uit. Het enige nadeel is dat het koud is. Daarom nemen we altijd kachels mee." Kathleen Kay (30j heeft als hobby- body painting. Van beroep is ze schoonheidsspecialiste en visa- giste. Als iemand vraagt naar haar werk zegt ze altijd: ik doe in decoratie. Mensen verfraaien is haar grote liefde. Als klanten na een behandeling zeggen: ik ben mezelf gebleven maar mijn posi tieve kanten zijn beter uitgeko men. dan is haar opdracht ge slaagd. Geen enkele opleiding op het ge bied van de verzorging sloeg zij over. Daarvoor reisde zij al op jon ge leeftijd af naar Frankrijk en Duitsland, waar men al veel ver der was op het gebied van de ui terlijke verzorging dan in Neder land. Met twintig jaar stond zij al les te geven. Ze houdt van praten en wilde haar kennis overbrengen op anderen. Mensen vroegen dan: hoe oud ben je eigenlijk? Wat denk je, zei ze dan. 25? Precies goed. ,.Ja, ik kon toch niet zeggen dat ik pas twintig was." Opleiding Twaalf jaar geleden begon zij met Kathleen Kay Cosmetics, een groothandel en opleidingscen trum in cosmetica. Leerlingen ko men vanuit het hele land om in Vlaardingen een opleiding in ma- kc-up en visagie, kleur- en fi- guurstyling. bodypainting of gri meren te volgen. Het is een van de weinige scholen in Nederland op dit gebied. 7jP i? begonnen met hand pain ting. als artistieke inbreng in de opleiding. Dat stukje fantasie in de make-up vindt ze belangrijk. Zo maak je mensen enthousiast en leer je zc beter omgaan met de materialen. Het beschilderen van ruggen en decolletés volgde en driejaar geleden presenteerde zij haar eerste bodypainting-show rondom het thema Hitchcock. Een graag geziene gast is zij in het zuiden des lands Daar is men volgens haar veel meer 'gesoig neerd' dan hier. In maart waren Kathleen Kav en haar team in Limburg op de Zuidnederlandse kappers kam pioen schappen met haar derde show Het onderwerp: Kathleen Kay, met model bij de spiegel: 'Op een lichaam leeft het pas echt'. FotoR cocktails. Ze ziet het als een uit spatting. eens per jaar. waar ze al haar creativiteit in kwijt kan. Daarna gaat ze vlug weer aan dc slag met de volgende show. Niet rijk Dc dens doet zij samen met j tig vrienden, familiele den i k.i sisten en modellen. Puur als hobby, want rijk wordt ze er niet van. Maar nu ze vaker wordt gevraagd, kan ze wat meer eisen gaan stellen. Overigens zou ze best wat vaker dichter bij huis willen optreden en vooreen ander publiek willen staan dan de vak mensen in de mode- of kappers- branche. Dc zondagen, daar kijkt altijd ie dereen naar uit. Dan worden in het pand aan de le Van Leyden Gaelstraal de stoelen en tafels aan de kant geschoven, wordt de vloerbedekking afgedekt met zeil en is het showtime. Dan wordt ei- geoefend met de modellen en ont staan de mooiste creaties. Kathleen: ..Op papier kan ik het tekenen, maar op een lichaam leeft het pas echt." Voordat een show uiteindelijk voor publiek wordt opgevoerd gaan er liters schminck doorheen, vertelt ze. Met sponsjes en kwas ten wordt de op water- cn crème basis gemaakte make-up op dc li chamen aangebracht. Voor een gedetailleerde beschildering kan volgens de visa giste gemakkelijk een hele dag worden uitgetrok ken. Maar de cocktails stonden al na twee uur kant en klaar op het podium. Afhalen gaat sneller, al gaan er heel wat keukenrollen doorheen voordat alle schminck eraf is. Smetteloos witte douches zijn na afloop besmeurd met gekleurde vegen, maai- ook daar heeft Kath leen mensen voor die dat weer schoonmaken. Kunst9 ..Natuurlijk is bodypain ting kunst." meent Kathleen Kay. ..Je moeter maar opkomen. Body painting kan echt mooi zijn en het is voor iedereen toegankelijk. Ie dereen heeft creativiteit in zich. Je moet alleen wel duiven. Maar lef' kun je kweken." Door Carel van der Velden Schiedam - De dochter van Ivon- ne Magielsen speelde vroeger nooit buiten. In de buurt van de Goeman Borgesiuslaan in Schiedam was niks te beleven Dankzij de actieve inzet van een groep ouders is daar het laatste jaar verbetering in gekomen. Er zijn nu veel spcclactiviteiten en die worden geregeld vanuit de buurtpost. Sinds gisteren is dit centrum van de wijk ruimer cn veel beter bereikbaar gevestigd. Voor de initiatiefgroep vormde de opening van de grotere buurtpost reden voor een feestje. Wethou der Adri Reijnhout en enkele raadsleden woonden de inwijding van het onderkomen bij. Toeval was dat niet, want het project in dc Goeman Borgesiuslaan wordt beschouwd als het paradepaardje van het buurtbeheer in Schiedam. Aan de buurtbewoners in dit deel van Nieuwland kunnen volgens de politici veel andere Schiedammers nog een voorbeeld nemen. Mevrouw De Waard, in de buurt beter bekend als 'oma Mientje'. gaf enkele jaren geleden de aan zet voor de omslag in dit deel van de wijk. Aan het eind van de jaren tachtig waren weliswaar de flats gerenoveerd, maar daarmee be hoorden de problemen nog niet tot het verleden. Onderling hadden bewoners wei nig contact cn voor kinderen had de buurt weinig te bieden. Een lobby bij de politiek leidde er toe dat de bewoners een eigen buurt post werd gegund. Verder werden de binnenterreinen tussen de flaiblokken opnieuw ingedeeld, waarna de bewoners een deel van het onderhoud voor eigen reke ning nemen. In de praktijk zijn dit vaak kinderen. Als oma Mtent je op woensdagmiddag aan het schoffelen is. krijgt zij doorgaans a! snel hulp. Als beloning krijgen de kinderen limonade. Het groot ste voordeel voor hen is echter dat buurtgroep tal van activiteiten voor hen bedenkt. ..M'n dochter is nu altijd buiten." zegt Ivonne Magielsen. „Met de kinderen uit de buurt zijn we al op excursie geweest bij een bak ker en de politie. Toen aannemer Cor van der Nagel klaar wa? met do tuinen, heeft hij een feestje aangeboden. Er kwamen vijftig kinderen uit de wijde omtrek." De activiteiten voor de kinderen hebben mede tot doel om hun ou ders bij de buurt te betrekken De buuripost is bedoeld om gezellig te kletsen, klachten te verzame len en plannen te verzinnen vuor verdere verbetering van het wijk je. Afgaande op de receptie is dat laatste nog niet echt gelukt. Bui ten de initiatiefgroep kwamen slechts 3 van de 216 uitgenodigde buurtbewoners op de receptie af. De andere aanwezigen in de buurtpost behoorden niet tot de doelgroep. Toch is de buurtgroep optimis tisch gestemd. Op do oude stek op de eerste verdieping van hel flat- blok was er de nodige aanloop. De nieuwe buurtpost is veel beter zichtbaar op de begane grond en groter. En er is ruimte genoeg i voor de talrijke jeugd om zich m j een regenachtige episode als dc huidige in dc voormalige vierka- m erwon i n g te vermakent Benjamins van families in Nieuw land hadden als noodlot dat zij in een dergelijke woning hun jeugd doorbrachten in een piepklein ka mertje. Er is nog gerechtigheid, want ook de verhuurder zelf zal moeten leren te leven met mini-1 male maten. Voor contacten met buurtbewoners gaat het Gemeen telijk Woningbeheer in het slaap- kamertje kantoor houden. Het moet net kunnen, want een bu reau met twee stoelen hoeft niet meer ruimte in beslag te nemen dan een tienerbed. Maasland - Een grote groep 55- plussers in Maasland wil binnen vijfjaar verhuizen. Ongeveer een kwart wil niet verhuizen, terwijl iets meer dan de helft met zeker weet of zij wil verhuizen. Er is nu al een grote wachtlijst voor wo ningzoekenden. die verre van vol ledig is. Daarom moet het woningbouwbe leid van deze gemeente er op ge richt zijn. de woningvoorraad zo optimaal mogelijk te laten aan sluiten op de huidige en de toe- rëulïlstigt: UuuimvliScii vuil <)0- plussers. Dat zegt drs. B. P. Tria nus in het woonwensenonder- zoek. dat zij in opdracht van het gemeentebestuur heeft verricht. De rapportage is gisteren officieel gepresenteerd. Tijdens een bij eenkomst in het gemeentehuis nam wethouder F. de Vos van Volkshuisvesting het eerste exemplaar in ontvangst. Hel onderzoek van mevrouw Tila nus werd verricht m nauwe sa menwerking met de plaatselijke ouderenbonden, onder supervisie van cle afdeling welzijnszaken van de gemeente. Behoefte Maasland had behoefte aan een dei gelijk un dei zoek unuer de 53- plussers. omdat zich op het ter rein van dc ouderenhuisvesting veel ontwikkelingen voordoen. Het beleid van overheid cn wo ningcorporaties was tot dusver vrij constant. Het aantal ouderen is echter sterk gestegen, cn zal volgens de prognoses nog veel meer toenemen. Over ongeveer tien jaar zal een kwart van de be volking van Maasland 55 jaar of ouder zijn. „Het streven is er op gericht," stelt Bea Til anus, ,.om de ouderen zolang mogelijk zelfstandig te la ten wonen. De diversiteit in woonvormen voor ouderen neemt toe. De beschikbare ruimte voor nieuwbouw neemt echter af. In dc komende tien jaar is binnen de gemeentegrenzen van Maasland vermoedelijk ruimte beschikbaar voor nieuwbouw van ongeveer 322 woningen. Dat is met veel." ..Daarom is het noodzakelijk," vervolgt ze, „nieuwbouw zo stra tegisch mogelijk in te zetten. Dit betekent dat in sterke mate reke ning moet worden gehouden met een vorm van nieuwbouw die doorstroming tot gevolg heeft. Dus woningen bouwen voor men sen die een ander, doorgaans gro ter huis. in de gemeente achterla ten." Volgens drs. Tilanus is er in Maasland voor 55-plusscrs sprake van een te krappe woningmarkt, waarbij de woningvoorraad niet aansluit aan de woonwensen van ouderen. Tilanus: „Om doorstroom te be vorderen is nieuwbouw of ver bouw noodzakelijk." Die door stroom kan volgens haar het bes te door seniorenwoningen cn ver zorgingseenheden bij een dien stencentrum te bouwen. De helft van het vrij grote aantal Maus- landse 80-plussers wil naar een bejaarden- of verzorgingstehuis. Tilanus: ..Zij blijven nu vaak on gewenst lang in hun oude woning zitten, omdat Maasland geen be jaarden- of verzorgingstehuis kent. Dit wordt door de betrokke nen ais een knelpunt ervaren." Te gering Het aantal ouderen voor een der gelijke voorziening is echter nog te gering, om daarvoor een aparte instelling op te richten. Volgens de onderzoekster bieden woon eenheden bij een dienstencen trum, waar verpleging en verzor-1 ging mogelijk is. een goede oplos- sing. Do Maaslandse politiek zal j zich uit moeten spreken over in- j vulling van het toegewezen aan- j tal woningen. j Maasland mag de komende vijf 1 jaar 170 woningen bouwen. Ttla-1 nus: „Dat is tweemaal de behoefte aan seniorenwoningen. De vraag in hoeverre seniorenwoningen als nieuwbouw moeten worden ge realiseerd, vereist een politiek aiiUvuuid." Een meerderheid van de scnio- renwoningen dient volgens het onderzoek gevonden te worden in de huursector, met een huur niet hoger dan zeshonderd gulden per maand.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1